Кафедра французької філології
Завідувач кафедри – Марінашвілі Мальвіна Джангізівна, кандидат філологічних наук, доцент
Викладачі й співробітники кафедри
- завідувач кафедри, кандидат філологічних наук, доцент Марінашвілі Мальвіна Джангізівна
- доктор педагогічних наук, професор Князян Маріанна Олексіївна
- кандидат філологічних наук, доцент Весна Тетяна Василівна
- кандидат філологічних наук, доцент Драгомирецький Олексій Олександрович
- кандидат філологічних наук, доцент Коккіна Ліліта Рейнісівна
- кандидат філологічних наук, доцент Млинчик Андрій Венедиктович
- кандидат філологічних наук, доцент Панченко Інна Володимирівна
- старший викладач Романюк Діана Хачатурівна
- старший лаборант Агаєва Ольга Василівна
Загальна інформація
Історія кафедри французької філології починається з 1936 р., коли був створений факультет французької мови в Одеському педагогічному інституті іноземних мов. Кафедра французької філології в Одеському університеті імені І.І. Мечникова існує з 1960 р., коли Одеський педагогічний інститут іноземних мов увійшов до складу університету як факультет, що отримав назву "факультет романо-германської філології".
Завідувачами кафедри французької філології в різні періоди, починаючи з утворення інституту іноземних мов, були: Єлизавета Іполитівна Еудар-Бабайцева, Петро Петрович Дав, Галина Олександрівна Богданова, Аксентій Аксентієвич Гриценко, Людмила Василівна Байдак. У 1985-2008 рр. кафедрою завідувала кандидат філологічних наук, доцент Костильова Еля Іванівна, кавалер ордену "Академічна пальмова гілка" (Франція). Вона зробила великий внесок у підготовку науково-педагогічних кадрів кафедри. Під її керівництвом захищено кандидатські дисертації доцентів кафедри А.В.Млинчика, М.Д.Марінашвілі, І.В.Панченко, Т.В.Весни, Т.В.Телецької.
З 2008 р. кафедру французької філології очолює кандидат філологічних наук, доцент М.Д. Марінашвілі, наукова діяльність якої пов'язана з дослідженнями в галузі перекладознавства, контрастивної лінгвістики, граматики французької мови. Вона є автором понад 80 наукових та навчально-методичних праць. У 2007-2010 рр. очолювала навчально-методичну комісію факультету РГФ. Є науковим керівником дипломних робіт студентів, наукових робіт аспірантів. Під її керівництвом захищено 4 кандидатські дисертації. В період з 2001 по 2006 рр. була членом Спеціалізованої Вченої ради К 41.051.02 на факультеті РГФ. Член Вченої ради факультету РГФ і Вченої ради ОНУ імені І.І.Мечникова. З 2001 року керує науково-дослідною темою кафедри французької філології. Є головою журі з французької мови ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук. Нагороджена грамотою Південного наукового центру НАН України і Міністерства освіти і науки та Ради ректорів ЗВО Одеського регіону за багаторічну наукову діяльність, вагомий внесок у розвиток науково-технічного потенціалу в регіоні.
Кафедра французької філології підтримує давні традиції співпраці з ЗВО, громадськими і культурно-просвітницькими організаціями Франції. Колектив кафедри стояв біля витоків створення в Одесі громадської організації "Альянс Франсез" (1991 р.), на чолi якої були доценти кафедри А.А. Гриценко і А.В. Млинчик. В даний час кафедра продовжує активно співпрацювати з "Альянс Франсез" м. Одеса. Завдяки Посольству Франції в Україні і "Альянс Франсез" кафедра французької філології має багату бібліотеку французької наукової, методичної і художньої літератури.
З 1967 по 1995 рр. на кафедрі працювали французькі викладачі. Починаючи з 1996 р. на підставі угод між ОНУ імені І.І. Мечникова і Посольством Франції в Україні та «Альянс Франсез м. Одеси» на кафедрі щорічно проходять стажування з викладання французької мови французькі стажисти зі спеціальності«Викладання французької мови як іноземної» (FLE). Угоди щодо стажистів
Викладачі та аспіранти кафедри мають можливість на конкурсній основі отримати стипендію Посольства Франції для проходження науково-професійного стажування у Франції: університет Прованса (м. Марсель); університет Лотарінгії у м. Мец; "Альянс Франсез" у Парижі; університет Пуатьє. Тісні зв’язки з Міжнародною культурною асоціацією "Французька мова без кордонів" дозволяють студентам факультету підвищити рівень володіння мовою завдяки навчанню у Міжнародних літніх таборах і мовних школах Франції.
Викладачі кафедри є членами "Асоціації викладачів французької мови України" і організації "Альянс Франсез" в Одесi.
Кафедра французької філології є координатором співробітництва підрозділів університету та Бюро Університетського Агентства Франкофонії у Центральній i Східній Європі (УАФ). Програми Агентства спрямовано на підтримку мобільності студентів, викладачів і науковцiв; на заохочування i фінансування контактів між університетами-членами Агентства Франкофонії; на підтримку конференцій, семінарів, включаючи дистанційне навчання, професійні та наукові стажування, спільне керівництво дисертаціями i дипломними роботами, створення наукових об’єднань тa ін.
У жовтні 2017 р. на факультеті романо-германської філології було відкрито Центр французької мови (каб. 170), обладнаний технічними засобами навчання, отриманими у дарунок від відділення УАФ у м. Кишинів.
Навчальна діяльність
Навчальна діяльність кафедри полягає у підготовці фахівців рівнів вищої освіти бакалавра та магістра за кількома напрямками. Передусім, це навчання студентів факультету романо-германської філології, майбутніх викладачів французької та англійської мов і перекладачів з французької мови. Викладачі кафедри також вводять студентів у науково-філологічний світ, знайомлячи їх з теоретичними курсами вступу до романської філології, історії мови, теоретичної граматики та ін.; пропонують студентам низку спецкурсів за тематикою власних досліджень.
Фахівці кафедри викладають теоретичні та практичні навчальні дисципліни.
За освітньо-професійною програмою для здобуття ступеня бакалавра:
- Основна іноземна мова (французька)
- Друга іноземна мова (французька)
- Третя іноземна мова (французька)
- Вступ до романської філології
- Історія французької мови
- Теоретична граматика
- Теоретична фонетика
- Лексикологія
- Стилістика
- Лінгвокраїнознавство основної іноземної мови
- Лінгвокраїнознавство другої іноземної мови
- Основи наукового дослідження
- Основи теорії мовних комунікацій
- Методика викладання іноземної мови
- Практика перекладу
- Переклад ділового мовлення
За освітньо-професійною програмою для здобуття ступеня магістра:
- Основна іноземна мова та практика перекладу з основної мови
- Друга іноземна мова
- Третя іноземна мова
- Теорія і практика перекладу
- Методика викладання іноземної мови у вищій школі
- Міжкультурна комунікація
- Актуальні проблеми романістики
- Сучасні граматичні течії
Для аспірантів викладається дисципліна за вибором:
- Основні напрями французької лінгвістики XX-XXI ст.
Викладачі кафедри здійснюють керівництво педагогічною, перекладацькою та асистентською практиками, а також забезпечують наукове керівництво студентами при написанні курсових і дипломних робіт.
Програми підвищення кваліфікації
Наукова діяльність
Викладачі кафедри розробляють науково-дослідну тему № 202 "Семантико-когнітивне і функціонально-прагматичне дослідження французької мови" (термін виконання: 01.04.2019 р.-31.12.2023 р.) (наказ ОНУ № 721-18 від 03.04.19 р.). Номер державної реєстрації 0119U002444. Науковий керівник – доцент Марінашвілі М.Д.
За проблематикою науково-дослідної теми викладачі видають статті, тези, навчальні посібники, апробують результати своїх досліджень на Всеукраїнських та зарубіжних конференціях.
В межах науково-дослідної теми кафедри було захищено такі кандидатські дисертації:
- Весна Т.В. "Ідеологічний та національно-культурний компоненти в семантичній структурі лексики політичного дискурсу (на матеріалі французько- і російськомовної преси 90-х років)", спец.: 10.02.15 – загальне мовознавство (Одеса, 2002). Науковий керівник – доцент Костильова Е.І.
- Рульова О.О. "Номінативний аспект дитячого мовлення (на матеріалі французької, грецької, англійської та української мов)", спец.: 10.02.15 – загальне мовознавство (Одеса, 2002). Науковий керівник – доцент Костильова Е.І.
- Драгомирецький О.О. "Семантичні типи і структура референції висловлювань гіпотетичної модальності (на матеріалі французької, англійської та української мов)", спец.: 10.02.15 – загальне мовознавство (Одеса, 2004). Науковий керівник – доцент Марінашвілі М.Д.
- Удовенко І.В. "Структурно-семантичні і функціональні особливості французьких інтенсифікаторів процесуальної ознаки", спец.: 10.05.05 – романські мови (Київ, 2005). Науковий керівник – доцент Марінашвілі М.Д.
- Телецька Т.В. "Предметна модальність і модальність вірогідності в мові та мовленні (на матеріалі української, російської, французької та англійської мов)", спец.: 10.02.15 – загальне мовознавство (Одеса, 2005). Науковий керівник – доцент Костильова Е.І.
- Браницька Я.В. "Гастроніми в сучасній французькій мові: когнітивно-ономасіологічний аспект", спец.: 10.02.05 – романські мови (Київ, 2009). Науковий керівник – доцент Марінашвілі М.Д.
- Коккіна Л.Р. "Засоби вираження семантичної категорії пасивності в оригіналі та перекладі (на матеріалі українських перекладів французьких художніх текстів)", спец.: 10.02.16 – перекладознавство (Київ, 2010). Науковий керівник – доцент Марінашвілі М.Д.
Конференції
У 2010 р. та 2015 р. на базі кафедри французької філології проведено, відповідно, Третю та П’яту Всеукраїнські наукові конференції романістів "Структурно-семантичні і когнітивно-дискурсивні парадигми сучасного романського мовознавства".
У жовтні 2019 р. викладачі кафедри за підтримки Посольства Франції в Україні та Університетської Агенції Франкофонії провели Третю Міжнародну франкофонну конференцію в Україні "Мови. Науки та Практики", в який взяли участь понад 200 науковців та викладачів різних галузей діяльності з понад 20 країн світу: Алжиру, Бельгії, Білорусі, Буркіна Фасо, Вірменії, Греції, Єгипту, Конго, Кот-д'Івуар, Лівану, Литви, Мадагаскару, Марокко, Молдови, Польщі, Сенегалу, Тунісу, Туреччини, Франції, України, Чехії, Чорногорії.
На кафедрі щорічно проводяться студентські наукові конференції та звітні конференції професорсько-викладацького складу, присвячені сучасним проблемам лінгвістики та перекладознавства.
Контактна інформація
Кабінет 125, Французький бульвар 24/26, 65058, м. Одеса, Україна
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.