Кафедра німецької філології

kulina

Завідувач кафедри, кандидат філологічних наук, доцент Богуславський Сергій Сергійович

boguslavsky

Викладачі й співробітники кафедри

Загальна інформація

Свою історію кафедра німецької філології веде з Німецького сектора, заснованого при інституті народної освіти (ІНО) в Одесі рішенням президії головного управління професійної освіти України (Укрголовпроcвiта) від 26 червня 1924 Основною метою Німецького сектора була підготовка вчителів і вихователів для німецьких освітніх установ (шкіл, дитячих будинків, дитячих садків, клубів, бібліотек) в місцях компактного проживання німців. У 1924 був проведений перший набір учнів (40 чол.) На підготовче відділення з терміном навчання 1 рік, після закінчення якого навчання тривало на факультеті соціального виховання протягом 4 років.

У 1933 на базі Німецького сектора утворений ОДЕСЬКИЙ НІМЕЦЬКИЙ педагогічний університет. У різні роки в інституті викладав професор А. Н. Штрем, доценти Денк, Гофман, Неймак, читали лекції німецькі комуністи, які втекли з гітлерівської Німеччини, в т. ч. Письменник Віллі Бредель і драматург Фрідріх Вольф.

Після 1938 року було утворено Педагогічний інститут іноземних мов. Інстітут мав факультети: англійської, німецької та французької мов. Він готував викладачів для шкіл та вищих навчальних закладів та був приєднаний у 1960 році до Одеського державного університету. З того часу веде своє літочислення і кафедра німецької філології. Тоді її очолював доцент, к.ф.н. Кожухар Д.О. – дослідник в галузі теоретичної граматики німецької мови. Свій внесок у вивчення історії мови та лексикології вклали таки провідні германісти як Я.Я. Нейдорф, А.М. Проділайло, М.З. Яций. Довгі роки на кафедрі працювали видатні викладачі: Софронова Ж.Й., Орлова І.М., Соломонова Т.С., Липецька Є.В., Друтейко Е.С., Суховецька Л.І., Луговська Л.І.

На початку 70-х років керувати кафедрою став доктор філологічних наук, професор Таранець В.Г.. Багато років він активно займався фонетичними дослідженнями німецької мови та історією розвитку мови. Видатний вчений є автором енергетичної теорії мовлення. Шість опублікованих монографій свідчать про результати його численних досліджень. Професор Таранець В.Г. також створив свою наукову школу: під його керівництвом захищено 17 кандидатських дисертацій, а його учні працюють як у нашому вузі, так і в інших провідних вузах країни.

3 1998 по 2016 рік кафедру очолювала кандидат філологічних наук, професор, декан факультету романо-германської філології Голубенко Л.М. Лідія Миколаївна була організатором співпраці та обміну студентів з університетом м. Регенсбург (Німеччина) та університетом Ландау (Німеччина). Завдяки співпраці між університетами м. Одеса стало містом-побратимом Регенсбурга.

З 2016 по 2020 рік завідувачкою кафедри була кандидат філологічних наук, доцент Кулина І.Г.

З 2020 по 2023 рік кафедрою керувала доктор педагогічних наук, професор Голубенко Н.Ю.

При кафедрі відкрито ресурсний центр німецького країнознавства, який нараховує велику кількість сучасних носіїв інформації наукового, методичного та країнознавчого характеру.

Перспективний план якісного поліпшення навчально-методичної бази передбачає створення власних розробок і закупівлю нових підручників, за наявності коштів із позабюджетних надходжень до факультетського субрахунку. Зростання науково-кадрового потенціалу мав статися шляхом навчання в аспірантурі та докторантурі викладачів та доцентів кафедри згідно затвердженого плану. Науково-методична і виховна робота на кафедрі здійснюється згідно з законодавчими і нормативними документами, які діють в сфері вищої освіти: це Закон про освіту В Україні, Накази ректора ОНУ, розпорядження деканату. Накопичені теоретичні знання лягають в основу теоретичних досліджень, які виконуються у формі курсових, дипломних, магістерських робіт, збагачують загально лінгвістичне тло, на якому виконуються дисертаційні описи в межах даної кафедральної теми.

Навчальна діяльність

Фахівці кафедри викладають низку теоретичних та практичних навчальних дисциплін.

На освітньому рівні «бакалавр» співробітниками кафедри викладаються обов’язкові навчальні дисципліни:

  • Основна / перша іноземна мова (німецька) (ОПП-2020 та ОПП 2023);
  • Друга іноземна мова (німецька);
  • Вступ до германської філології;
  • Вступ до перекладознавства;
  • Історія основної іноземної мови;
  • Лексикологія основної іноземної мови;
  • Теоретична граматика основної іноземної мови;
  • Стилістика основної іноземної мови;
  • Лінгвокраїнознавство основної іноземної мови;
  • Основи теорії мовних комунікацій;
  • Методика викладання основної іноземної мови та зарубіжної літератури;
  • Основи наукового дослідження, академічне письмо та академічна доброчесність;
  • Теоретична фонетика основної іноземної мови;
  • Лінгвокраїнознавство другої іноземної мови;
  • Переклад ділового, художнього, публіцистичного мовлення.

На освітньому рівні «магістр» співробітниками кафедри викладаються обов’язкові навчальні дисципліни:

  • Основна мова (німецька);
  • Друга іноземна мова (англійська);
  • Актуальні проблеми германістики;
  • Теорія та практика перекладу;
  • Психолінгвістика;
  • Сучасні граматичні течії;
  • Техника перекладу другої мови.

Фахівці кафедри викладають вибіркові навчальні дисципліни:

На базі результатів науково-дослідної роботи фахівців кафедри викладаються спеціальні теоретичні курси.

Викладачі кафедри також здійснюють керівництво педагогічною, перекладацькою та асистентською практикою, а також забезпечують наукове керівництво студентами при написанні наукових робіт.

Наукова діяльність:

На кафедрі проводяться наукові дослідження. Колективом кафедри освоюється наступна наукова проблематика: Науково-дослідна тема № 199: «Дослідження варіювання комунікативних одиниць в мовах німецькомовного простору». Номер державної реєстрації – 0119 U002441. Термін виконання: 01.04.19-31.12.2023. Керівник НДР Кулина І.Г. кандидат філологічних наук, доцент. В рамках науково-дослідницької теми виконавці видають статті, тези, монографії, посібники, апробують результати своїх досліджень на конференціях у нашій країні та за кордоном, а також захищені докторські та кандидатські дисертації.

Викладачами кафедри активно здійснюється керівництво науковою роботою студентів. Результатом цієї роботи є участь студентів у Міжнародних та Всеукраїнських конференціях та олімпіадах. Кращі студентські наукові роботи рекомендуються до участі у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт. Завданням таких заходів є виявлення найбільш здібних і підготовлених студентів для подальшого залучення їх до наукової роботи.

В період з 2008 по 2020 рр. на кафедрі захистили кандидатські дисертації:

  1. Зощенко Л.М. Поняття “часу” та його реалізація в німецькій мові”. (2008 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – проф. Таранець В.Г.)
  2. Іваницька Ю.В. Зародження, розвиток та функціонування граматичного числа в німецькому мовленні (на матеріалі німецьких іменників). (2008 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – проф. Таранець В.Г.)
  3. Колесниченко Н.Ю. Лінгвопоетика німецько- та англомовних жіночих романів (Romance): гендерний аспект. (2008 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – проф. Кухаренко В.А.)
  4. Гришина Т.В. Функціонування глотального приступа в німецьких біфонемних сполученнях голосних (інструментально-фонетичне дослідження). (2010 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – доц. Вербицька Т.Д.)
  5. Богуславский С.С. Футбольна термінологія в німецькій мові. (2010 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – проф. Голубенко Л.М.)
  6. Артюхова Г.О. Риторико-просодичні особливості німецького мітингового дискурсу (інструментально-фонетичне дослідження) (2011 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – проф. Петлюченко Н.В.)
  7. Діденко Н.М. Іронія як компонент мовної та концептуальної картини світу Г. Граса (2011 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – доц. Букреєва Л.Л.)
  8. Туришева О.О. Порушення рамкової конструкції в сучасній німецькій мові: функціональний аспект, нормативний статус (2011 р., Київський національний університет , науковий керівник – проф. Прокопова Л.І.)
  9. Скляренко О.Б. Жанрово-стилістична домінанта оповідань І. Бахман (2012 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – доц. Тильченко Є.П.)
  10. Івашкевич Л.С. Становлення філософських понять німецької мови на основі слів германського походження (2012 р., Київський національний університет, науковий керівник – проф. Прокопова Л.І.)
  11. Азарова І.І. Реалізація вокалізма в англіцизмах в теледискурсі Німеччини (інструментально-фонетичне дослідження на матеріалі мовлення, що звучить). (2013 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – доц. Вербицька Т.Д.)
  12. Монастирська Ю.Г. Фонетична адаптація консонантизма в англіцизмах та галіцизмах до німецького вимовного стандарту» (інструментально-фонетичне дослідження на матеріалі теледискурса Німеччини). (2014 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – к.п.н., доц. Вербицька Т.Д.)
  13. Пилипюк К.М. Підготовка майбутніх учителів - філологів в університета Німеччини до роботи з педагогічно занедбаними підлітками). (2014 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – д.ф.н., проф. Князян М.О.)
  14. Березіна Ю.О. «Статус зімкнених приголосних b, d, g-p, t, k в німецькій мові (діахронічне дослідження)» (2017 р. Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – к.філол. н., доц. Кулина І.Г.)
  15. Глущенко О.В. «РОЗВИТОК ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ ДИФТОНГІВ У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (ДІАХРОНІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ)» (2018 р., Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, науковий керівник – к.філол. н., доц. Кулина І.Г.)

Контактна інформація

Кабінет 155, Французький бульвар 24/26, 65058, Одеса, Україна
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Всеволода Змієнка, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top