Кафедра зарубіжної літератури

Завідувач кафедри – Войтенко Леся Іванівна,

доктор філологічних наук, професор

votenko L

Викладачі й співробітники кафедри

  • завідувач кафедри, доктор філологічних наук, професор Войтенко Леся Іванівна
  • кандидат філологічних наук, доцент Абабіна Наталія Василівна
  • кандидат філологічних наук, доцент Бежан Олена Анатоліївна
  • кандидат філологічних наук, доцент Запорожченко Юлія Олександрівна
  • кандидат філологічних наук, доцент Садовська Юлія Володимирівна
  • кандидат педагогічних наук, доцент Романець Валентина Михайлівна
  • кандидат філологічних наук, доцент Холодов Олексій Борисович
  • старший викладач Ланова Вікторія Володимирівна
  • старший лаборант Деменко Павло Володимирович
  • старший лаборант Лунгу Єлизавета Євгеніївна

Загальна інформація

Кафедра зарубіжної літератури - одна з 9 кафедр факультету романо- германської філології, яка забезпечує навчально-виховну, наукову, соціально-гуманітарну діяльність у межах не лише факультету, а й університету.

Викладання зарубіжної літератури здійснювалось ще у Новоросійському (Одеському) університеті з моменту його заснування у 1865році, у різні роки на кафедрі працювали професор Л.Ф. Воєводський, професор О.І.Кірпічніков, приват-доцент В.Ф. Лазурський, академік Ф.Є. Корш, приват-доцент М.І. Мандес.

Вагомий внесок у популяризацію зарубіжної літератури своєю науковою діяльністю внесли професори Б.В. Варнеке, Р. М. Волков, доцент П. Є. Єршов. З середини ХХ століття кафедру очолювали доцент Б.О. Шайкевич(1944-1973), доцент М. П. Мудісіті(1973-1985), доцент В.Г.Зінченко(1985-2000), професор В.І. Силантьєва ( 2000-2023). У даний час обов’язки завідувача кафедри виконує професор Л.І. Войтенко.

На сьогодні кафедра проводить вагому наукову роботу, з 2000 року на кафедрі було підготовлено та захищено 8 кандидатських дисертацій, які здійснені у руслі компаративістських досліджень. Це роботи Н.В. Абабіної,О. А. Бежан, Ю. О. Запорожченко, В. М. Романець, Ю. В.Садовської, Н.М. Долгої, В. В. Дмитрієвої, Ю. Штельмухової.

У 2019 році було захищено докторську дисертацію Л.І. Войтенко, яка виконана у царині комунікативно-компаративістських досліджень.

Серед викладачів кафедри 1 доктор філологічних наук, професор, 6 кандидатів наук, доцентів, 1 старший викладач. Всі вони -випускники Одеського національного університету.

Колектив кафедри проводить наукову роботу у руслі компаративістики, досліджує національні літератури англомовних, франкомовних, німецькомовних та іспаномовних країн, специфіку історичного розвитку та теоретичного осмислення названих національних літератур. Царина науково- педагогічної діяльності членів кафедри - історія зарубіжної літератури, сучасні національні літератури, теорія літератури, методика викладання літератури в школі.

У коло наукових інтересів професора Л. І. Войтенко входять компаративістика та теорія комунікацій, історія світової та української літератур, проблеми літературних зв’язків, античність, історія зарубіжної літератури (реалізм), сучасна англомовна та франкомовна література, театр. Проблеми теорії та історії Романтизму, історії зарубіжної літератури( реалізм, натуралізм), жанрології роману ХІХ століття у руслі синергетики, методики викладання зарубіжної літератури розробляє доцент Н. В. Абабіна.

Наукові інтереси доцента О.А. Бежан включають історію світової літератури епохи Відродження, Просвітництва, сучасного американського роману та англомовної літератури, проблеми голокосту, пам’яті, національної ідентичності та їх відображення у сучасній американській літературі.

Доцент В.М. Романець проводить дослідження у річищі Класицизму, Романтизму, взаємодії музики і літератури, живопису, класичної та новітньої франкомовної літератури, методики викладання зарубіжної літератури.

Доцент Ю.О. Запорожченко спрямовує свою наукову зацікавленість у сферу інтерпретації античних образів, тем, сюжетів у світовій літературі, перекладознавство, інтермедіальність, історію та теорію німецької літератури, особливості німецької сучасної прози.

Коло наукових інтересів доцента О. Б. Холодова включає міжвидову компаративістику, семіотику кіно, сучасний англійський роман з погляду психоаналітичної теорії та історії ідей.

Наукові зацікавлення доцента Ю. В. Садовської стосуються класичної та сучасної іспаномовної літератури, мультикультурних студій, сфери феміністичної та гендерної критики.

Старший викладач В.В. Ланова готується до захисту кандидатської дисертації, досліджує літературу Великобританії ХХ-ХХІ століття з позицій мультикультуралізму, проблеми національної ідентичності, міжкультурну дифузію, творчість митців-білінгвів.

Лаборантами кафедри є П.В. Деменко, Є.Є Лунгу.

Викладачі кафедри завершують розробку започаткованої у 2019 р. кафедральної теми «Зарубіжна література в системі літературознавчих шкіл,напрямів,жанрів».

Фахівці кафедри створюють методичні рекомендації та вказівки для студентів, публікують статті, які висвітлюють проблематику проєкту, та впроваджують наукові здобутки у практичну діяльність, беруть участь у різноманітних наукових і навчально-освітніх заходах.

Наукова атмосфера кафедри сприяє підготовці фахівців із зарубіжної літератури у межах освітньо - наукової програми підготовки докторів філософії за спеціальністю 035- “Філологія”. 2 аспіранти працюють над науковими проектами з англійської літератури, теорії комунікації, компаративістики.

Фахівці кафедри проходять стажування як у вітчизняних центрах та університетах, так і західноєвропейських, що забезпечує стратегію міжнародної академічної мобільності, зокрема О.А. Бежан пройшла стажування у “Wiener Wiesenthal Institut für Holocaust-Studien” (2023).

Н.В. Абабіна у “Південноукраїнському національному педагогічному університеті імені К.Д. Ушинського” (2021).

Ю.В. Садовська у “Faculty of Education,University of Bialystok” (2023).

В.М Романець і Л.І. Войтенко у “Intercultural communication and perspectives of the European education Area” Zagreb, Croatia(2021).

На базі кафедри створено Кабінет мистецтв, де проходять презентації одеських письменників і художників, театральні вистави, студентські зустрічі, проводяться засідання гуртків. Н.В. Абабіна веде студентський дискусійний клуб “Комунікативні стратегії викладання зарубіжної літератури в освітніх закладах”, а В.М. Романець - студентський гурток “Задзеркалля”.

Свої творчі здобутки демонструють як викладачі, так і студенти різних курсів. Зустрічі та презентації такого плану сприяють покращенню комунікації між викладачами і студентами, допомагають виявити творчий та креативний потенціал студентів, розкрити їхні здібності, виявити таланти.

Результатом такої роботи стала збірка “Ми теж пишемо”.

Головним пріоритетом кафедри зарубіжної літератури є студенти, тому викладачі кафедри забезпечують дружню атмосферу, будують стосунки зі студентами на паритетних умовах, дотримуючись правил академічної доброчесності. Спілкування ведеться не лише в аудиторіях, а й спеціально створених групах у популярних месенджерах. Вагомою складовою роботи кафедри є заохочення студентів до наукової роботи. Студенти беруть участь у щорічних наукових конференціях, круглих столах, конкурсах дослідницьких робіт. Співпраця викладачів і студентів реалізується у спільних статтях, які публікуються у фахових виданнях, що є, безперечно, свідченням зацікавленості студентів науковою діяльністю.

Творча й активна співпраця викладачів зі студентами різних освітніх програм ступенів “бакалавр”, “магістр” забезпечує свідомий вибір студентами спеціалізації та спецкурсів, які читаються викладачами кафедри: “Комунікативні стратегії англійської драматургії ХХ століття”( проф. Л.І. Войтенко),”Сучасний американський роман”( доц. О.А. Бежан), “Міжвидова компаративістика”, “Література і синергетика”. ( доц. Н.В. Абабіна), “Образи видатних діячів”(доц. В.М. Романець), “Людина клон-робот ” (ст.викл. В.В Ланова), “Сучасний німецький роман” (доц. Ю.О. Запорожченко), “Новий латиноамериканський роман”(доц. Ю.В. Садовська), “Поетика міфу в сучасній літературі” (доц. О.Б. Холодов).

Викладачі кафедри дотримуються традицій викладацької школи, які формувалися останні роки, та одночасно відкриті до нових викликів у царині освітнього процесу, запозичення нових підходів і методичних практик, що сприяє забезпеченню високої якості освіти.

Навчальна діяльність

Фахівці кафедри викладають велику кількість теоретичних та практичних навчальних дисциплін.

На освітньому рівні «бакалавр» співробітниками кафедри викладаються обов’язкові навчальні дисципліни:

  • Антична література;
  • Зарубіжна література середніх віків та Відродження;
  • Зарубіжна література XVII-XVIII ст.: Класицизм, Бароко, Просвітництво;
  • Зарубіжна література XIX ст.: Романтизм;
  • Зарубіжна література XIX ст.: Реалізм;
  • Реалізм – нові художні течії ХХ ст.;
  • Дискурс сучасної західноєвропейської та української літератури;
  • Методика викладання зарубіжної літератури у СШ.

На освітньому рівні «бакалавр» співробітниками кафедри викладаються вибіркові навчальні дисципліни:

  • Поетика міфу в сучасній літературі;
  • Людина-клон-робот в літературі країн Заходу;
  • Комунікативні стратегії англійської драматургії ХХ ст.;
  • Сучасний німецькомовний роман;
  • Сучасна американська література;
  • Масова франкомовна література;
  • Новий латиноамериканський роман;
  • Основи риторики;
  • Літературне виробництво у ХХІ ст;
  • Література і живопис: основи мистецтвознавства;
  • Психологічний портрет діяча історії і культури в літературі.

На освітньому рівні «магістр» співробітниками кафедри викладаються обов’язкові навчальні дисципліни:

  • Новітня зарубіжна література (кінець ХХ – початок XXІ ст.);
  • Методика викладання зарубіжної літератури у ВШ.

На освітньому рівні «магістр» співробітниками кафедри викладаються вибіркові навчальні дисципліни:

  • Міжвидова компаративістика;
  • Література і синергетика.

Для аспірантів професорами кафедри викладаються дисципліни:

  • Типологія та поетика жанрів в літературному дискурсі другої половини ХХ першої третини ХІХ століття;
  • Компаративна імагологія;
  • Художня література як форма комунікації.

Викладачі кафедри також здійснюють керівництво педагогічною та асистентською практиками, а також забезпечують наукове керівництво студентами при написанні наукових робіт.

Наукова діяльність

science

Науково-дослідницька тема кафедри «Дискурсивні практики класичної та сучасної зарубіжної літератури» (без цільового фінансування); держ. № 0124U002727, термін виконання теми – 01.04.2024 по 31.12.2028. В рамках науково-дослідницької теми виконавці видають статті, тези, монографії, посібники, апробують результати своїх досліджень на конференціях у нашій країні та за її межами, а також захищені докторські та кандидатські дисертації.

На кафедрі щорічно проводяться студентські наукові конференції та звітні конференції професорсько-викладацького складу, присвячені сучасним проблемам літературознавства, мистецтвознавства, лінгвопсихології, методики викладання.

В період з 2009 по 2024 рр. на кафедрі захистили кандидатські дисертації:

  • 2009 р. – Помогайбо (Запорожченко) Ю. О. Концепт Європи в нарисах Д. Гойови, Ю. Андруховича, А. Стасюка: компаративний дискурс. (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);

  • 2010 р. – Долга Н. М. Модус перехідності в англійській та російській "малій прозі" рубежу ХІХ–ХХ ст. (неоромантизм і неореалізм). (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);

  • 2010 р. – Абабіна Н. В Проза А. Чехова, І. Буніна та О. Купріна у літературно-художніх шуканнях перехідного періоду (кінець ХІХ – початок ХХ ст.). (10.01.02 – «російська література»);

  • 2013 р. – Бежан О. А. Мотив Голокосту в новітній американській та російській літературі (В. Стайрон, Дж. С. Фоер, А. Кузнєцов, В. Гроссман). (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);

  • 2014 р. – Романець В. М. Формування професійного світогляду майбутнього викладача зарубіжної літератури. (13.00.04 - «теорія та методика професійної освіти»);

  • 2016 р. – Штельмухова Ю. В. Концепт «чеховське» в англійській літературі початку ХХ ст. (Б. Шоу, В. Вулф). (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);

  • 2018 р. – Дмитрієва В. В. Художній дискурс казки Шарля Перро в літературах Європи та України. (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);

  • 2019 р. – Садовська Ю. В. «Революційний роман» М. Асуели у контексті російської та мексиканської літературно-малярських традицій 20-х років XX століття. (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»).

  • 2024 р. – Андрейчикова О. А. «Жанрова еволюція сучасної антиутопії (зарубіжна та українська література)» (спеціальність 035 Філологія).

    Захистили докторські дисертації:

  • 2019 р. – Синявська Л. І. Українська драматургія кінця ХІХ – початку ХХ століття: комунікативні стратегії. (10.01.01 – «українська література»).

Контактна інформація

Кабінет зарубіжної літератури (ауд. 108), Кабiнети мистецтвознавства (94 та 95 ауд.), Французький бульвар 24/26, 65058, Одеса, Україна

Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..uа 

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Всеволода Змієнка, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Top