Історія кафедри ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства

Кафедру ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства Новоросійського університету було створено одночасно із заснуванням університету у 1865 р. і всі зміни, що проходили при розвитку і становленні університету, так чи інакше відображені в її історії. Але завжди тут працювали сумлінні, віддані ботаніці люди, що прагнули не лише самими пізнати оточуючий світ, але й заохотити молоде покоління, яке в свою чергу виховувало нових учнів.

Протягом майже 45 років після заснування кафедра іменувалася кафедрою ботаніки. Наступні приблизно 70 років її було поділено на дві кафедри: морфології та систематики рослин і анатомії та фізіології рослин. З 1978 року це знову одна кафедра ботаніки. Історія кафедри пов’язана з іменами багатьох видатних ботаніків, що зробили великий внесок у розвиток науки, методику викладання і виховання студентів. 

Першим завідувачем кафедри був Л. С. Ценковський (1822-1887), який не лише мав яскраву особистість і міг бути взірцем того, як, цілком віддаючи себе науці, можна залишатися уважною цікавою людиною. Він був засновником і першим президентом Новоросійського товариства природознавців, почесним членом майже усіх російських природничо-історичних товариств, Лондонського мікробіологічного товариства, членом-кореспондентом Петербурзької Академії наук, Німецького ботанічного товариства. Його ідеї та наукові надбання лягли в основу створення і розвитку кафедр ботаніки, гідробіології, мікробіології університету. Він уперше показав спорідненість між рослинами та тваринами, розробив метод щеплення проти сибірки тощо. Саме Л. С. Ценковський заснував ботанічну лабораторію на кафедрі ботаніки і гідробіологічну станцію в Севастополі. Він уперше ввів в учбовий процес мікроскоп, був прекрасним лектором, який міг, за висловом І. І. Мечникова, збуджувати священний вогонь у слухачів.

Одночасно з ним на кафедрі працювали О. О. Янович (1831-1871), що захистив докторську дисертацію з проблем мікології, Є. М. Деларю – у подальшому професор Харківського університету, І. Ф. Кощуга, М. К. Срединський – у подальшому відомий спеціаліст з рослинних насаджень залізниць.

Я. Я. Вальц (1841-1904) працював в Новоросійському університеті у 1871-1881 рр. спочатку ординарним професором, а потім завідувачем кафедри ботаніки. Це був яскравий вчений, блискуча, талановита людина, популяризатор і організатор науки, президент Новоросійського товариства природознавців. Він був одним з перших у Росії, хто вивчав проблеми онтогенезу водоростей і грибів. Його ім’ям В. А. Ротерт назвав один з видів жовто-зелених водоростей з роду Вошерія.  Одночасно на кафедрі працював О. М. Волков (1849-1928), чиї дослідження з проблем геотропізму увійшли до відомого підручника А. Сакса. Однак, через хворобу у 1880 році він подав у відставку і надалі захопився живописом. До речі, його картини, які він малював під прізвищем Руссов, мали великий успіх, особливо в Англії.

У 1880-1885 рр. кафедрою ботаніки і ботанічним садом керував Л. В. Рейнгард (1847-1920), який започаткував детальні альгологічні дослідження регіону. Його наукові інтереси включали морфологію, будову і розвиток харових, вольвоксових та діатомових водоростей. Л. А. Рішаві (1851-1915) змінив Л. В. Рейнгарда на посту завідувача кафедри ботаніки у 1885 році. Його наукові інтереси були пов’язані із вивченням тропізмів рослин, історії розвитку, морфології і систематики морських водоростей. Саме він припустив середземноморське походження чорноморської альгофлори. Його роботи з проблем дихання рослин увійшли до підручників того часу. Тоді на кафедрі працювали М. Л. Окіншевич з опису дендрофлори Бессарабії, М. Д. Вахтель – з виявлення проблем геотропізму, В. Ф. Хмелевський – з вивчення альгології Бессарабії тощо.

У 1893 році кафедрою почав завідувати Ф. М. Каменський (1851- 1912) – вчений, що захоплювався рішенням багатьох проблем, серед яких і особливості харових водоростей, і перший опис такого явища в житті рослин як мікориза. Серед інших викладачів кафедри того часу слід вказати прізвище випускника Новоросійського університету М. М. Альбова (1855- 1897) -  в подальшому відомого дослідника флори Південної Америки, О. Г. Генкеля, в подальшому професора ботаніки Пермського університету та інших.

Завідувачами кафедри анатомії та фізіології рослин у ХХ сторіччі працювали В. А. Ротерт, В. В. Половцов, Ф. М. Породко, Г. А. Боровіков, С. І. Лебедєв, М. В. Домбровська, Г. В. Ткаченко, а кафедри морфології та систематики рослин – Б. Б. Гриневецький, М. М. Зеленецький, Д. О. Свиренко, Г. Й. Потапенко, І. І. Погребняк.

У 1978 році кафедри були об’єднані у кафедру ботаніки, яку очолив В. Т. Коваль, з 1999 року – Г. А. Швець, а з 2014 р. по теперішній час очолює Ф. П. Ткаченко. У 2022 р. кафедра отримала нову назву: ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства.

В. А. Ротерт – блискучий лектор, надзвичайно працездатна і інтелігентна людина разом із своїми учнями (в подальшому професорами) – Г. А. Боровіковим, І. Д. Щербаком, Ф. М. Породком заклали основи для подальшого розвитку вчення про фітогормони. Серед його видатних учнів був також А. О. Сапєгін (1888-1946) – у подальшому академік АН УРСР, випускник Новоросійського університету, спочатку біолог, що захоплювався мохами, а потім видатний селекціонер і генетик. А. М. Криштофович (1885-1953) – у подальшому дійсний член АН УРСР, член-кореспондент АН СРСР, лауреат Державної (Сталінської) премії СРСР 1946 р., видатний вчений-палеоботанік, після закінчення університету був на кафедрі спочатку професорським стипендіатом (аспірантом), а потім працював лаборантом і доцентом.

Проф. Б. Б. Гриневецький (1875-1963) під час роботи в університеті вивчав флору і рослинність Кавказу, Польщі, Литви і одночасно вивчав продихи листя рослин, де його праці стали класичними. У подальшому він став дійсним членом АН Польщі та засновником і першим головою Польського ботанічного товариства і Ліги з охорони природи.

І. В. Новопокровський (1880-1951) працював у Новоросійському університеті у 1905-1906 рр., вивчаючи флору околиць Одеси. В історії біології він залишився як палеоботанік і ботанік, знавець флори Казахстану, доктор біологічних наук, завідувач Середньо-азійського гербарію у Ботанічному інституті.

Ф. М. Породко (1877-1948) завідувач кафедри анатомії і фізіології рослин понад 30 років (1916-1948), декан біологічного факультету, учень Д. І. Івановського, автор двотомника «Хемотропізм коріння», низки робіт з проблем проростання насіння. До речі, останній науковий напрям розвивали його аспіранти, у подальшому доктори біологічних наук, Б. М. Авксентьєв і А. І. Дьоміна. Продовжується цей напрям і зараз у сучасних дослідженнях кафедри.

З 1916 року працював на кафедрі І. Л. Сербінов (1872-1925) – відомий міколог, мікробіолог, фітопатолог, основоположник вивчення бактеріальних хвороб рослин, автор багатьох підручників з мікробіології.

М. М. Зеленецький (1859-1923) очолював кафедру морфології і систематики рослин у роки громадянської війни. Це був талановитий дослідник, відомий флорист і гербаризатор, прекрасний лектор і вихователь молоді. Його учнями були О. М. Морозова-Попова, В. Ф. Пастернацька, Л. Д. Басарська, Г. Й. Потапенко – у подальшому відомі у регіоні і країні ботаніки.

Керував кафедрою морфології і систематики у 1923-1928 рр. і Д. О. Свиренко (1888-1944) – один із найбільш видатних альгологів Радянського Союзу, член-кореспондент АН СРСР, відомий науково-педагогічний і громадський діяч, що сформував в Одесі альгологічну школу, де працювали тоді аспіранти П. П. Ширшов, В. Г. Танфільєв, О. Д. Андрєєв та інші, які досягти великих успіхів у науці.

Одним із найталановитіших учнів Г. І. Танфільєва, М. М. Зеленецького та В. В. Половцова був Г. Й. Потапенко (1889-1982), випускник Новоросійського університету, який у 1928-1943 рр. очолював кафедру морфології і систематики рослин. Його учнями були І. І. Погребняк, А. З. Жаренко, Л. А. Шапошнікова, М. В. Домбровська, О. А. Гурська та інші. І. І. Погребняк (1908-1982) – доктор біологічних наук, завідувач кафедри морфології та систематики рослин більше 30 років, відомий альголог і знавець флори нижчих рослин Одеської затоки Чорного моря і причорноморських лиманів, вимогливий дослідник, що виховав майбутніх докторів наук, таких як М. О. Гусляков, Ф. П. Ткаченко, що продовжили традиції вчителя, багатьох вітчизняних та зарубіжних аспірантів. М. О. Гусляков (1950-2004) – спочатку викладач кафедри, потім завідувач кафедри гідробіології у 1990-2004 рр., автор понад 100 наукових робіт, науковий керівник кандидатських дисертацій В. П. Герасим’юка, О. Неврової та інш. Проблеми альгофлори на кафедрі вивчали також Н. М. Пашковська, О. А. Гурська, С. М. Мілютіна, А. К. Ареф’єва, що досліджувала також гриби і дендрофлору, та ін. Великий внесок у вивчення та збагачення дендрофлори регіону зробила доцент А. З. Жаренко, в той час як Л. А. Шапошнікова, М. Г. Кожура вивчали особливості трав’янистих рослин, а професор А. І. Дьоміна – різноманіття лікарських рослин, особливо полинів півдня України.  

С. І. Лебедєв (1904-1992) – ректор ОДУ та завідувач кафедри анатомії і фізіології рослин у 1953-1959 рр., дослідник фізіологічної дії мікроелементів, пігментних систем та продуктивності водоростей Чорного моря. Науковий керівник кандидатських дисертацій О. І. Санникової (1926-1999), М. В. Голубцової (1925-1974), І. О. Ярцевої (1918-1997), що стали доцентами ОДУ, К. М. Ситніка та М. В. Моргуна, що стали академіками, та багатьох інших вітчизняних та зарубіжних вчених.

У 1959-1960 рр. кафедрою фізіології рослин керувала М. В. Домбровська, а потім з 1961 по 1978 рр. – проф. Г. В. Ткаченко, чиї наукові інтереси були пов’язані з вивченням фізіолого-біохімічних реакцій рослин винограду на використання фізіологічно активних речовин, мікроелементів, фосфорних добрив тощо. Серед тих, чия робота виконувалась під його керівництвом, згадаємо доцентів кафедри В. Т. Коваля, Г. А. Швець, С. Г. Коваленко, у подальшому доктора біологічних наук В. Г. Курьяту та інших.

Як зазначалося вище, об’єднання кафедр відбулося у 1978 році і новостворену кафедру ботаніки очолив В. Т. Коваль (1936-1999), який у 1982-1987 рр. був деканом біологічного факультету. Це була високо порядна, інтелігентна, вимоглива до себе і оточуючих людина, ретельний дослідник фізіологічної дії мікроелементів, впливу вітамінів на проникнення мембран мітохондрій і т. і. З 1999 по 2014 р. кафедру очолювала Г. А. Швець. З 1978 року на кафедрі працювали також І. П. Ружицька (1937-2009), С. Г. Коваленко, С. Є. Дятлов, Т. В. Васильєва, В. В. Немерцалов, О. Б. Куцин, М. О. Лесіна, З. Є. Захарієва, С. М. Мілютіна, Л. І. Юлешкіна. Зараз завідувачем кафедри є професор Ф. П. Ткаченко. До сьогоденного складу співробітників кафедри ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства входять доценти В. П. Герасимюк, О. Б. Паузер, О. М. Попова, О. М. Ружицька, О. Ю. Бондаренко, А. О. Кадуріна, В. О. Кузнєцов, І. П. Якуба, Ю. С. Назарчук, а також Л. В. Мурсанова та Ю. В. Рибак.

У 2018 р. на кафедрі розпочата підготовка спеціалістів за спеціальністю 206 «Садово-паркове господарство». Основний вклад в її становлення належить доцентам Ю. С. Назарчук і А. О. Кадуріній.

Випускники кафедри гідно продовжують традиції, закладені ще у Новоросійському університеті. За роки свого існування кафедра підготувала багато вчених і педагогів, що працювали і працюють не лише в Україні, але й у Німеччині, Польщі, Болгарії, Словаччині, Монголії, Лаосі, на Кубі і в інших куточках світу. Як видно з короткого переліку, основні напрямки наукової роботи кафедри були пов’язані із вивченням альгофлори, ліхенобіоти, наземної флори регіону, визначенням низки фізіологічних показників при дії на рослини фізіологічно активних речовин, мікроелементів, абіотичних факторів. 

Наукові напрямки, які розробляються на кафедрі зараз, пов’язані із вивченням наземної і водної флори Причорномор’я, його мікобіоти, практичним використанням водоростей та грибів, виявленням та охороною рідкісних та зникаючих видів рослин, дослідженням колекцій гербарію ОНУ, визначенням фізіологічної дії мікроелементів, питаннями старіння та стимуляції проростанням насіння різних культур, вивченням міграції елементів живлення й важких металів у природних і штучних біоценозах. Окрема увага приділяється питанням проектування, створення та експлуатації обʼєктів садово-паркового господарства з урахуванням сучасних біоценотичних підходів, реконструкції і реставрації садово-паркових об’єктів різного функціонального призначення, питанням символіки в садово-парковому мистецтві.

 

Кафедра ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства

Адреса кафедри: Біологічний факультет, Шампанський пров., 2, Одеса, 65058, Україна
Тел.: (0482) 68-76-42
E-mail: olena-popova@ukr.net, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Завідувач кафедрою ботаніки, фізіології рослин
та садово-паркового господарства
Федір Петрович Ткаченко
доктор біологічних наук, професор
 
Вчений секретар кафедри
кандидат біологічних наук, доцент
 

Викладачі кафедри

Навчально-допоміжний персонал

Спеціалізація – ботаніка, садово-паркове господарство

Загальна назва діяльності кафедри – ботанічні, мікологічні і фізіолого-біохімічні дослідження фіто- та мікобіоти природних і штучних екосистем північно-західного Причорномор’я

Основні напрями наукової діяльності кафедри:

  • Систематика, морфологiя, екологiя і бiогеографiя мiкро- і макроскопiчних водоростей, їх практичне використання: продуценти біологічно активних речовин, індикатори, біологічне очищення
  • Систематика і поширення грибів-макроміцетів та ліхенізованих грибів (лишайників) на південному заході України
  • Природна флора, рідкісні й зникаючі види регіону, стан збереження в об’єктах   природно-заповідного фонду
  • Синантропна флора, інвазійні рослини, карантинні бур'яни
  • Вплив умов тривалого зберігання насіння на його життєздатність. Розвиток і   продуктивність полбових пшениць в умовах півдня України
  • Вплив мікроелементів та стимуляторів на фізіологічні показники й продуктивність овочевих та декоративних культур
  • Міграція елементів живлення й важких металів у природних і штучних біоценозах
  • Дослідження колекцій гербарію університету як національного надбання України
  • Біологічні основи створення та утримання зелених насаджень
  • Проектування, створення та експлуатація обʼєктів садово-паркового господарства з урахуванням сучасних біоценотичних підходів
  • Символіка в садово-парковому мистецтві
  • Реконструкція і реставрація садово-паркових об’єктів різного функціонального призначення 

З 2018 року на біологічному факультеті Одеського національного університету імені І. І. Мечникова відкрито набір на нову спеціальність – 206 «Садово-паркове господарство» для підготовки фахівців першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. В 2022 р. освітня програма «Садово-паркове господарство» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 206 «Садово-паркове господарство» успішно  пройшла акредитацію.

  • Садово-паркове господарство: презентації спеціальності 206

Партнери кафедри, міжнародне співробітництво:

  1. Селекційно-генетичний інститут – Національний центр рослинництва та сортовивчення УААН, м. Одеса, Україна
  2.  ННЦ "Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова НААН, смт. Таїрова, Україна
  3.  Інститут ботаніки НАН України ім. М. Г. Холодного, м. Київ, Україна
  4.  Київський національний університет імені Тараса Шевченка,  м. Київ, Україна
  5.  Інститут морської біології НАН України, м. Одеса, Україна
  6.  Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка,  м. Київ, Україна
  7.  Познанський університет ім. А. Міцкевича, м. Познань, Польща
  8.  Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна,  м. Харків, Україна
  9.  Український науковий центр екології моря, м. Одеса, Україна
  10. КП «Міськзелентрест», м. Одеса, Україна
  11. Компанія «Ваш Сад», м. Одеса, Україна
  12. ТОВ «GardenLab», м. Одеса, Україна
  13. Компанія «Garden Design», м. Будва, Чорногорія

Область діяльності випускників

Школи, коледжі, лабораторії, науково-дослідні установи, державні та приватні підприємства сфери садово-паркового господарства, розсадники, відділи озеленення будівельних компаній та ін.

Cеред випускників кафедри ботаніки є співробітники Селекційно-генетичного інституту, Інституту виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова, Інституту морської біології НАН України, Українського центру екології моря (УкрНЦЕМ) та інших наукових установ, ботанічних садів, заповідників, національних парків, лабораторій різного профілю діяльності, а також співробітники таких компаній як ТОВ «Науково-виробничий центр «ІН ВІТРО ПЛАНТ, ТОВ «GardenLab», «MultiGreen» та інші.

Навчальні курси

Навчальні курси, які викладаються на кафедрі ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства

  • Спеціальність 091 Біологія

    Обов'язкові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ОК Вступ до університетських студій
    • ОК Ботаніка
    • ОК Фізіологія та біохімія рослин
    • ОК Навчальна практика з ботаніки
    • ОК Навчально-виробнича практика (з ботаніки)
    • ОК Виробнича практика

    Вибіркові освітні компоненти: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    Блок дисциплін №1 (Біорізноманіття та охорона навколишнього середовища)

    • ВК 3 Екологія рослин
    • ВК 4 Спеціальний практикум

    Вибіркові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ВК13  Історія біології
    • ВК52  Загальна мікологія
    • ВК53  Геоботаніка з основами географії рослин
    • ВК54  Основи ландшафтного озеленення
    • ВК55  Озеленення інтер'єрів та фітодизайн
    • ВК56  Лікарські рослини
    • ВК57  Тропічні та субтропічні рослини
    • ВК58  Рекультивація порушених ландшафтів
    • ВК59  Урбоекологія        
    • ВК60  Географія рослин
    • ВК61  Охорона рослинного світу
    • ВК62  Основи насіннєзнавства  
    • ВК63  Стійкість рослин до абіотичних факторів
    • ВК64  Екологічна фізіологія рослин
    • ВК65  Регулятори росту рослин
    • ВК66  Інтегрований захист рослин
    • ВК67  Живлення рослин
    • ВК68  Альтернативні добрива   

    Обов'язкові курси: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ОК Методика викладання фахових дисциплін у вищій школі
    • ОК Біологічні ресурси, раціональне використання та охорона
    • ОК Науково-дослідна практика
    • ОК Виробнича (асистентська) практика

    Вибіркові: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ВК 21 - Біологічні основи стійкості рослин до шкідників та збудників захворювань
    • ВК 22 - Практична мікологія

    Вибіркові: PhD (ІІІ рівень вищої освіти)

    • ВК 08 - Фітопатологія (ценотичні аспекти)
    • ВК 14 - Біологічні колекції в науковій і освітній діяльності
  • Спеціальність 014.05 Середня освіта, спеціалізація 014.05 Середня освіта (Біологія і здоров’я людини)

    Обов'язкові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ОК Ботаніка
    • ОК Фізіологія та біохімія рослин
    • ОК Рослинний світ України (у складі курсу Тваринний і рослинний світ України)
    • ОК Навчальна практика з ботаніки

    Вибіркові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ВК13  Історія біології
    • ВК52  Загальна мікологія
    • ВК53  Геоботаніка з основами географії рослин
    • ВК54  Основи ландшафтного озеленення
    • ВК55  Озеленення інтер'єрів та фітодизайн
    • ВК56  Лікарські рослини
    • ВК57  Тропічні та субтропічні рослини
    • ВК58  Рекультивація порушених ландшафтів
    • ВК59  Урбоекологія
    • ВК60  Географія рослин
    • ВК61  Охорона рослинного світу
    • ВК62  Основи насіннєзнавства    
    • ВК63  Стійкість рослин до абіотичних факторів
    • ВК64  Екологічна фізіологія рослин
    • ВК65  Регулятори росту рослин
    • ВК66  Інтегрований захист рослин
    • ВК67  Живлення рослин
    • ВК68  Альтернативні добрива     

    Обов'язкові курси: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ОК Біологія та екологія рослин та тварин

    Вибіркові: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ВК 22 - Практична мікологія
  • Спеціальність 206 Садово-паркове господарство

    Обов'язкові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ОК Історія садово-паркового мистецтва
    • ОК Історія створення урбодендроценозів в ландшафтах сухостепової України
    • ОК Ботаніка
    • ОК Ландшафтна графіка та моделювання
    • ОК Декоративна дендрологія та дендропроєктування
    • ОК Ландшафтне проєктування та дизайн
    • ОК Фізіологія рослин
    • ОК Квітникарство та газони
    • ОК Основи агрохімії
    • ОК Технології вирощування садивного матеріалу та розмноження рослин
    • ОК Агротехніка в садово-парковому господарстві та садівництві
    • ОК Основи озеленення населених місць
    • ОК Збудники хвороб декоративних рослин (у складі курсу Збудники хвороб та шкідники декоративних рослин)
    • ОК Реконструкція та реставрація садів та парків
    • ОК Навчальна практика з ботаніки
    • ОК Навчальна практика з квітникарства та декоративної дендрології
    • ОК Виробничо-технологічна практика
    • ОК Виробнича практика на об'єктах ландшафтного будівництва

    Вибіркові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ВК13  Історія біології
    • ВК52  Загальна мікологія
    • ВК53  Геоботаніка з основами географії рослин
    • ВК54  Основи ландшафтного озеленення
    • ВК55  Озеленення інтер'єрів та фітодизайн
    • ВК56  Лікарські рослини
    • ВК57  Тропічні та субтропічні рослини
    • ВК58  Рекультивація порушених ландшафтів
    • ВК59  Урбоекологія
    • ВК60  Географія рослин
    • ВК61  Охорона рослинного світу
    • ВК62  Основи насіннєзнавства    
    • ВК63  Стійкість рослин до абіотичних факторів
    • ВК64  Екологічна фізіологія рослин
    • ВК65  Регулятори росту рослин
    • ВК66  Інтегрований захист рослин
    • ВК67  Живлення рослин
    • ВК68  Альтернативні добрива     
    • ВК95 Основи марикультури
  • Спеціальність 162 Біотехнології і біоінженерія

    Вибіркові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ВК13  Історія біології
    • ВК52  Загальна мікологія
    • ВК53  Геоботаніка з основами географії рослин
    • ВК54  Основи ландшафтного озеленення
    • ВК55  Озеленення інтер'єрів та фітодизайн
    • ВК56  Лікарські рослини
    • ВК57  Тропічні та субтропічні рослини
    • ВК58  Рекультивація порушених ландшафтів
    • ВК59  Урбоекологія
    • ВК60  Географія рослин
    • ВК61  Охорона рослинного світу
    • ВК62  Основи насіннєзнавства    
    • ВК63  Стійкість рослин до абіотичних факторів
    • ВК64  Екологічна фізіологія рослин
    • ВК65  Регулятори росту рослин
    • ВК66  Інтегрований захист рослин
    • ВК67  Живлення рослин
    • ВК68  Альтернативні добрива     
    • ВК90  Анатомія і фізіологія рослин
  • Курси, які викладаються на інших факультетах

    Геолого-географічний факультет 

    Спеціальність 014.07 Середня освіта, спеціалізація 014.07 Середня освіта (Географія)

    Вибіркові освітні компоненти: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ВК 2.3 Геоботаніка з основами ботаніки

    Факультет хімії та фармації 

    Спеціальність 226 Фармацевтична ботаніка 

    Обов'язкові курси: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ОК Фармацевтична ботаніка
    • ОК Навчальна практика з фармацевтичної ботаніки 

Навчально-методичні праці

  • Бондаренко О. Ю.

    1. Бондаренко О.Ю. Геоботаніка : метод. рек. для самостійної роботи студентів спец. 206 «Садово-паркове господарство» / О.Ю. Бондаренко ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, біологічний ф-т. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 42 с.
    2. Бондаренко О.Ю. Урбоекологія : метод. рек. для самостійної роботи студентів спец. 206 «Садово-паркове господарство» / О.Ю. Бондаренко ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, біологічний ф-т. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 36 с.
    3. Бондаренко О.Ю. Геоботаніка : метод. рек. для практичних робіт студентів спец. 206 «Садово-паркове господарство» / О.Ю. Бондаренко ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, біологічний ф-т. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 38 с.
    4. Бондаренко О.Ю. Урбоекологія : метод. рек. для практичних робіт студентів спец. 206 «Садово-паркове господарство» / О.Ю. Бондаренко ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, біологічний ф-т. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 43 с.
    5. Бондаренко О.Ю., Назарчук Ю.С. Квітникарство та газони : методичні рекомендації для практичних робіт до дисципліни для студентів спец. 206 «Садово-паркове господарство» / О.Ю. Бондаренко, Ю.С. Назарчук ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, біологічний ф-т. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 50 с.
    6. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з модуля «Анатомія рослин» нормативного курсу «Ботаніка» / Паузер О.Б., Бондаренко О.Ю., Назарчук Ю.С., Якуба І.П.]. – Одеса: Принт мастер, 2021. - 72 с.
    7. Бондаренко О.Ю. Методичні вказівки до самостійної роботи і рослинного світу України (для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання; спеціальність 014.05 – Середня освіта та здоров’я людини). – Одеса, 2019. – 42 с.
    8. Коваленко С.Г., Немерцалов В.В., Бондаренко О.Ю., Васильєва Т.В. Методичні вказівки до навчальної літньої практики з ботаніки (для студентів які навчаються за скороченим терміном навчання). – 2018. Одеса, 49 с.
    9. Ботаніка. Морфологія та систематика рослин / Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт для студентів спеціальності «Біологія». Ч.2. Систематика судинних рослин / Т.В. Васильєва, С.Г. Коваленко, В.В. Немерцалов, О.Ю. Бондаренко. – Одеса, 2018. – 60 с.
    10. Ботаніка. Морфологія рослин : [методичні вказівки до лабораторних робіт для студентів 1 курсу біологічного факультету, які поглиблено вивчають англійську мову] / С.Г. Коваленко, В.В. Немерцалов, Т.В. Васильєва, О.Ю. Бондаренко. – Одеса, 2017. – 45 с.
    11. Бондаренко О.Ю., Петрунь Н.В., Васильєва Т.В., Слюсаренко О.М. Система квіткових рослин за А. Л. Тахтаджяном: методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з навчальної практики з ботаніки / за загальною редацією О.М. Слюсаренка. – Одеса: Одеський національній університет імені І. І. Мечникова, 2017. – 52 с.
    12. Коваленко С.Г., Васильєва Т.В., Немерцалов В.В., Назарчук Ю.С., Бондаренко О.Ю. Ботаніка. Морфологія рослин: методичні вказівки до лабораторних робіт для студентів спеціальності «Біологія». – 3-е вид. – Одеса: Принт мастер, 2013. – 60 с.
  • Герасимюк В. П.

    1. Ботаніка. Змістовий модуль 3. Систематика нижчих спорових рослин: методичні рекомендації до лабораторних робіт для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальностями 091 Біологія та біохімія та 206 Садово-паркове господарство / уклад.: Ф. П. Ткаченко, Ю. С. Назарчук, В. П. Герасимюк. Одеса: Видавець С. Л. Назарчук, 2024. 70 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/39879 
    2. Великий спеціальний практикум. Блок 1. Біорізноманіття та охорона навколишнього середовища. Змістовий модуль 1. Рослинні організми: методичні вказівки до лабораторних та самостійних робіт здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за ОПП Біологія / уклад.: Ф. П. Ткаченко, Ю. С. Назарчук, В. П. Герасимюк. Одеса: Видавець С. Л. Назарчук, 2024. 46 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/39874 
    3. Герасимюк В.П. Електронні методичні рекомендації до практичних занять та самостійної роботи з курсу “Геоботаніка з основами ботаніки” для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.  Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 51 с. 134 КБ. https://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/35777 
    4. Герасимюк В.П., Ткаченко Ф.П. Електронні методичні рекомендації до самостійної роботи з курсу “Альгологія“ для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти для спеціальностей: 014 “Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)”, 091 “Біологія”, 162 “Біотехнологія та біоінженерія”, 206 “Садово-паркове господарство”. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 28 с.  84 КБ. https://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/35779 
    5. Ткаченко Ф.П., Герасимюк В.П., Назарчук Ю.С., Бабенко О.А. Мікроскопічні і гістохімічні методи дослідження водоростей, грибів та лишайників: методичні вказівки до великого спецпрактикуму. Одеса: Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, 2016. 60 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/29602
    6. Слюсаренко О.М., Васильєва Т.В., Герасимюк В.П., Коваленко С.Г., Швець Г.А., Немерцалов В.В., Назарчук Ю.С. Словник ботанічних термінів /за ред. С.Г. Коваленко. Одеса: Печатний дім, 2012. 204 с. 
  • Кадуріна А.О.

    1. Кадуріна А. О., Моргун О. Л. Ілюстрований словник-довідник архітектурно-мистецьких і садово-паркових термінів. Т. 1. Теорія та історія архітектури. Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2023. 122 с.: ілл.
    2. Кадуріна А. О., Назарчук Ю. С. Основи ландшафтного озеленення: метод. рек. до практичних занять для здобувачів 1-го (бакалаврського) рівня вищої освіти Біологічного факультету. Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2023. 35 с. 
    3. Кадуріна А.О., Назарчук Ю.С. Основи озеленення населених місць: методичні вказівки для студентів 4-го курсу спеціальності 206 «Садово-паркове господарство». Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. 36 с.
    4. Кадуріна А.О., Назарчук Ю.С. Ландшафтне проектування та дизайн: методичні вказівки для студентів 3-го курсу спеціальності 206 «Садово-паркове господарство». Частина 1. Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. 28 с.
    5. Кадуріна А.О., Назарчук Ю.С. Ландшафтне проектування та дизайн: методичні вказівки для студентів 3-го курсу спеціальності 206 «Садово-паркове господарство». Частина 2. Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. 32 с.
    6. Кадуріна А.О. Ландшафтна графіка та моделювання: методичні вказівки для студентів 2-го курсу спеціальності 206 «Садово-паркове господарство». Частина 1. Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. 44 с.
    7. Кадуріна А.О. Ландшафтна графіка та моделювання: методичні вказівки для студентів 2-го курсу спеціальності 206 «Садово-паркове господарство». Частина 2. Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. 28 с.
    8. Кадуріна А.О. Історія садово-паркового будівництва та ландшафтної архітектури: методичні вказівки для студентів 1-го курсу спеціальності 206 «Садово-паркове господарство». Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. 28 с.
    9. Методичні вказівки до графічної роботи з дисципліни «Ландшафтний дизайн і дизайн обладнання середовищних систем» для студентів спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» кваліфікаційного рівня «магістр» ОПП підготовки «Дизайн архітектурного середовища». Розробники: Моргун О.Л., Кадуріна А.О. Одеса: Видавництво ОДАБА, 2019. 41 с.
    10. Методичні вказівки для практичних занять та виконання розрахунково-графічної роботи з дисципліни «Історія садово-паркового мистецтва» для студентів 4-го курсу напряму «Архітектура» кваліфікаційного рівня «бакалавр». Розробники: Кадуріна А.О., Моргун О.Л. Одеса: Видавництво ОДАБА, 2013. 36 с.
    11.  Роздатковий матеріал з дисципліни «Архітектурна графіка» для самостійної роботи студентів 1-го курсу напряму «Архітектура» кваліфікаційного рівня «бакалавр». Розробники: Кадуріна А.О., Завадська О.І. Одеса: Видавництво ОДАБА, 2009. 65 с.
    12. Методичні вказівки з дисципліни «Архітектурна графіка» для студентів 1-го курсу напряму «Архітектура» кваліфікаційного рівня «бакалавр». Розробники: Єксарьова Н.М., Кадуріна А.О., Завадська О.І. Одеса: Видавництво ОДАБА, 2009. 43 с.
    13. Методичні вказівки з дисципліни «Художньо - конструкторська графіка і моделювання комплексного обладнання міського середовища» для студентів 5-го курсу спеціальності 7.120.103 «Дизайн архітектурного середовища». Розробник: Кадуріна А.О. Одеса: Видавництво ОДАБА, 2008. 34 с.
  • Назарчук Ю. С.

    1. Бондаренко О.Ю., Назарчук Ю.С. Квітникарство та газони : методичні рекомендації для практичних робіт до дисципліни для студентів спец. 206 «Садово-паркове господарство». – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 52 с.
    2. Методичні вказівки до виконання та основних вимог щодо оформлення курсових та дипломних робіт проєктного спрямування для студентів спеціальності 206 «Садово-паркове господарство» / А.О. Кадуріна, Д. А. Ківганов, Ю. С. Назарчук. – Одеса : Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 38 с.
    3. Назарчук Ю. С. Методичні вказівки до виробничих практик для студентів спеціальності 206 «Садово-паркове господарство» / Ю. С. Назарчук, А. О. Кадуріна. – Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2021. – 24 с.
    4. Методичні вказівки до навчальної практики з квітникарства та декоративної дендрології для студентів спеціальності 206 «Садово-паркове господарство» / Ю. С. Назарчук, О. Ю. Бондаренко. – Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2021. – 48 с.
    5. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу "Фізіологія та біохімія рослин". Частина 3. Фізіологія мінерального живлення, ріст і розвиток рослин, фізіологія стійкості рослин / Паузер О.Б., Ружицька О.М., Назарчук Ю.С., Якуба І.П. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 42 с.
    6. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу "Фізіологія та біохімія рослин". Частина 2. Фізіологія фотосинтезу та дихання рослин / Паузер О.Б., Ружицька О.М., Назарчук Ю.С., Якуба І. П. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 36 с.
    7. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу «Фізіологія та біохімія рослин». Частина 1. Фізіологія рослинної клітини та водообміну рослин / Паузер О.Б., Ружицька О.М., Назарчук Ю.С., Якуба І. П. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 36 с.
    8. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з модуля «Анатомія рослин» нормативного курсу «Ботаніка» / Паузер О.Б., Бондаренко О.Ю., Назарчук Ю.С., Якуба І.П. – Одеса: Принт мастер, 2021. – 72 с.
    9. Кадуріна А.О., Назарчук Ю.С. Основи озеленення населених місць: методичні вказівки для студентів 4-го курсу спеціальності 206 «Садово-паркове господарство». – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 36 с.
    10. Кадуріна А.О., Назарчук Ю.С. Ландшафтне проектування та дизайн: методичні вказівки для студентів 3-го курсу спеціальності 206 «Садово-паркове господарство». Частина 1. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 28 с.
    11. Кадуріна А.О., Назарчук Ю.С. Ландшафтне проектування та дизайн: методичні вказівки для студентів 3-го курсу спеціальності 206 «Садово-паркове господарство». Частина 2. – Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. – 32 с.
    12. Малий практикум з фізіології та біохімії рослин / Паузер О.Б., Ружицька О.М., Якуба І.П., Назарчук Ю.С. – Одеса : Принт мастер, 2019. – 72 с.
    13. Ткаченко Ф.П., Назарчук Ю.С. Мікологія: Методичні рекомендації з організації самостійної роботи для студентів усіх форм навчання. – Одеса: Принт мастер, 2017. – 27 с.
    14. Ткаченко Ф.П., Герасим’юк В.П., Назарчук Ю.С., Бабенко О.А. Мікроскопічні і гістохімічні методи дослідження водоростей, грибів та лишайників: методичні вказівки до великого спецпрактикуму. – Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2016. – 60 с.
    15. Ткаченко Ф.П., Назарчук Ю.С., Герасим’юк В.П., Куцин О.Б. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Ботаніка. Систематика нижчих рослин.». – Одеса: Принт мастер, 2015. – 56 с.

     

  • Попова О. М.

    1. Попова О. М. Фармацевтична ботаніка: Термінологічний словник для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 226 «Фармація, промислова фармація». Одеса : Олді+, 2024. 124 с.
    2. Попова О. М. Біологічні ресурси, раціональне використання та охорона. Розділ «Рослинні ресурси». Термінологічний словник для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 091 «Біологія та біохімія». Одеса : Олді+, 2024. 122 с.
    3. Попова О. М. Навчальна практика з фармацевтичної ботаніки : методичні вказівки для самостійної роботи для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 226 «Фармація, промислова фармація». Одеса : Олді+, 2024. 68 с.
    4. Попова О. М. Біологічні ресурси, раціональне використання та охорона. Змістовий модуль 2. Групи рослин за практичним використанням. Методичні рекомендації з самостійної роботи для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 091 «Біологія та біохімія». Одеса : Олді+. 2024. 68 с.
    5. Науково-дослідна робота школярів з біології : методичні вказівки для студентів, що навчаються за спеціальністю – 014 «Середня освіта» (предметна спеціалізація – 014.05 «Середня освіта (Біологія та здоров'я людини»). Одеса : Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2021. 48 с.
    6. Попова О. М. Анатомія рослин. Курс лекцій: для студентів заочної форми навчання з дисципліни «Ботаніка». Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2017. 110 с.
    7. Попова О. М. Анатомія рослин: тестові завдання для студентів заочної форми навчання з дисципліни «Ботаніка». Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2017. 38 с.
    8. Попова О. М. Морфологія рослин: тестові і контрольні завдання з курсу «Ботаніка»: методичні вказівки. – Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2016. – 60 с.
    9. Попова О. М. Морфологія рослин: короткий ілюстрований курс лекцій з дисципліни «Ботаніка». Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2016. 236 с.
    10. Попова О. М. Рослинні ресурси. Методичні рекомендації з організації самостійної роботи для студентів заочної форми навчання спеціальності 7.040102. Біологія. Одеса: ОНУ, 2015. 42 с.
  • Ружицька О. М.

    1. Фізіологія та біохімія рослин : метод. вказівки до лаб. робіт для здобувачів першого (бакалавр.) рівня вищ. освіти за ОПП Біологія / уклад.: О. М. Ружицька, І. П. Якуба, Ю. С. Назарчук. – Одеса : Назарчук С. Л., 2024. – 74 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/39875
    2. Фізіологія та біохімія рослин. Змістовий модуль 1. Фізіологія рослинної клітини та водообміну рослин : тестові питання до самостійної роботи та контролю знань для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОПП Біологія / уклад. О. М. Ружицька, І. П. Якуба, Ю. С. Назарчук. Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2023. 56 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/37077
    3. Фізіологія та біохімія рослин. Змістові модулі 2 та 3. Фізіологія фотосинтезу. Фізіологія дихання : тестові питання до самостійної роботи та контролю знань для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОПП Біологія / уклад. О. М. Ружицька, І. П. Якуба, Ю. С. Назарчук. Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2023. 56 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/37079
    4. Фізіологія та біохімія рослин. Змістовий модуль 4. Фізіологія мінерального живлення рослин. Ріст i розвиток рослин. Фізіологія стійкості рослин : тестові питання до самостійної роботи та контролю знань для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОПП Біологія / уклад. О. М. Ружицька, І. П. Якуба, Ю. С.Назарчук. Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2023. 66 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/37078
    5. Методика викладання фахових дисциплін у вищій школі: метод. рек. до практ. занять та самост. роботи для студентів біол. ф-ту другого (магістер.) рівня вищ. освіти спец. 091 «Біологія та біохімія». / уклад.: О. М. Ружицька, М. В. Ткаченко. – Одеса : Олді+, 2023. – 36 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/36748
    6. Виробнича (асистентська) практика : метод. рек. до орг. та проведення асист. практики для студентів біол. ф-ту другого (магістер.) рівня вищ. освіти спец. 091 «Біологія та біохімія». / уклад.: М. В. Ткаченко, О. М. Ружицька, Т. В. Гладкій. – Одеса : Олді+, 2023. – 48 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/36746
    7. Методичні вказівки з проведення педагогічної (асистентської) практики для здобувачів освітньо-наукового рівня (доктор філософії) спеціальності 091 «Біологія» і 162 «Біотехнології та біоінженерія» / Т. В. Гладкій, Т. В. Гудзенко, О. М. Ружицька, М. В. Ткаченко. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2021. – 38 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/31785
  • Ткаченко Ф. П.

    1. Великий спеціальний практикум. Блок 1. Біорізноманіття та охорона навколишнього середовища. Змістовий модуль 1. Рослинні організми : методичні вказівки до лабораторних та самостійних робіт здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за ОПП Біологія / уклад.: Ф. П. Ткаченко, Ю. С. Назарчук, В. П. Герасимюк. Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2024. 46 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/39874
    2. Ботаніка. Змістовий модуль 3. Систематика нижчих спорових рослин : методичні рекомендації до лабораторних робіт для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальностями 091 Біологія та біохімія та 206 Садово-паркове господарство / уклад.: Ф. П. Ткаченко, Ю. С. Назарчук, В. П. Герасимюк. Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2024. 70 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/39879
    3. 3.Навчальна практика з ботаніки : методичні рекомендації для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальностями 091 Біологія та біохімія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) та 206 Садово-паркове господарство / уклад.: Ф. П. Ткаченко, О. Ю. Бондаренко, Ю. С. Назарчук. Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2024. 72 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/39877
    4. Герасимюк В.П. Електронні методичні рекомендації до самостійної роботи з курсу “Альгологія“ для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти для спеціальностей: 014 “Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)”, 091 “Біологія”, 162 “Біотехнологія та біоінженерія”, 206 “Садово-паркове господарство” / В.П. Герасимюк, Ф.П. Ткаченко. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. – 28 с. – 84 КБ.
    5. Ткаченко Ф.П., Назарчук Ю.С. Мікологія: Методичні рекомендації з організації самостійної роботи для студентів усіх форм навчання. – Одеса: Принт мастер, 2017. – 27 с.
    6. Ткаченко Ф.П., Герасим’юк В.П., Назарчук Ю.С., Бабенко О.А. Мікроскопічні і гістохімічні методи дослідження водоростей, грибів та лишайників: методичні вказівки до великого спецпрактикуму. – Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2016. – 60 с.
    7. Ткаченко Ф.П., Назарчук Ю.С., Герасим’юк В.П., Куцин О.Б. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Ботаніка. Систематика нижчих рослин.». – Одеса: Принт мастер, 2015. – 56 с.
  • Якуба І. П.

    1. Фізіологія та біохімія рослин : методичні вказівки до лабораторних робіт для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за ОПП Біологія / уклад.: О. М. Ружицька, І. П. Якуба, Ю. С. Назарчук. Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2024. 74 с.
    2. Анатомія рослин : методичні рекомендації для лабораторних робіт для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальностями 091 Біологія та біохімія та 206 Садово-паркове господарство / уклад.: О. Ю. Бондаренко, Ю. С. Назарчук, І. П. Якуба. Одеса : Видавець С. Л. Назарчук, 2024. 36 с. 
    3. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з модуля «Анатомія рослин» нормативного курсу «Ботаніка» / Паузер О.Б., Бондаренко О.Ю., Назарчук Ю.С., Якуба І.П. Одеса: Принт мастер, 2021. 72 с.
    4. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу «Фізіологія та біохімія рослин». Частина 1. Фізіологія рослинної клітини та водообміну рослин / Паузер О.Б., Ружицька О.М., Назарчук Ю.С., Якуба І. П. Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. 36 с.
    5. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу "Фізіологія та біохімія рослин". Частина 2. Фізіологія фотосинтезу та дихання рослин / Паузер О.Б., Ружицька О.М., Назарчук Ю. С., Якуба І. П.  Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021.36 с.
    6. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу "Фізіологія та біохімія рослин". Частина 3. Фізіологія мінерального живлення, ріст і розвиток рослин, фізіологія стійкості рослин / Паузер О.Б., Ружицька О.М., Назарчук Ю.С., Якуба І.П. Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021.42 с.
    7. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з вибіркового курсу "Живлення рослин" / Паузер О.Б., Якуба І.П. Одеса: Видавець С.Л. Назарчук, 2021. 28 с.
    8. Малий практикум з фізіології та біохімії рослин / Паузер О.Б., Ружицька О.М., Якуба І.П., Назарчук Ю.С. Одеса: Принт мастер, 2019. 72 с.
    9. Ружицька О. М., Паузер О. Б., Якуба І. П. Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів з дисципліни «Екофізіологія рослин» / (для студентів денної та заочної форм навчання). Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2016. 58 с.
    10. Якуба І. П., Ружицька О. М., Паузер О. Б. Методичні вказівки до самостійної роботи студентів з дисципліни «Регулятори росту рослин» для студентів біологічного факультету усіх форм навчання. Одеса: Принт мастер, 2015. 24 с.
    11. Швець Г. А., Паузер О. Б., Ружицька О. М., Назарчук Ю. С., Якуба І. П. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу «Фізіологія та біохімія рослин». Частина 3 «Дихання рослин». Одеса: Принт мастер, 2013. 36 с.
    12. Швець Г. А., Паузер О. Б., Назарчук Ю. С., Якуба І. П. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу «Анатомія рослин». Частина 1 «Анатомія рослинної клітини».  2-е вид. Одеса: Принт мастер, 2013. 44 с.
    13. Швець Г. А., Паузер О. Б., Ружицька О. М., Назарчук Ю. С., Якуба І. П. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу «Анатомія рослин». Частина 2 «Рослинні тканини». Одеса: Принт мастер, 2013.  44 с.
    14. Швець Г. А., Паузер О. Б., Ружицька О. М., Назарчук Ю. С., Якуба І. П. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу «Анатомія рослин». Частина 3 «Анатомія вегетативних органів». Одеса: Принт мастер, 2013. 48 с.
    15. Методичні вказівки до лабораторних занять з нормативного курсу «Анатомія рослин» / [Швець Г. А., Паузер О. Б., Назарчук Ю. С., Якуба І. П.] 2-е вид.  Одеса: Принт мастер, 2013.  24 с.
    16. Швець Г. А., Паузер О. Б., Ружицька О. М., Якуба І. П. Тестові питання для контролю знань та самостійної роботи з нормативного курсу «Фізіологія та біохімія рослин». Частина 4. Одеса: Принт мастер, 2012. 64 с.

Наукова діяльність

Наукова робота кафедри ботаніки протягом останніх років була направлена на вирішення фундаментальних і прикладних науково-дослідних завдань. У цій роботі приймали участь викладачі, аспіранти і студенти кафедри.

Науково-дослідна робота проводилася за рахунок т.з. другої половини робочого дня і в порядку особистої ініціативи дослідників, але в рамках наукових тем без цільового фінансування. Зокрема у 2013-2017 рр. дослідження проводили за темою № 103 «Вивчення різноманіття, екоогічних і стуктурно-функціональних особливостей фіто- і мікобіоти природних та штучних екосистем Південного Заходу України з метою збереження та раціонального використання». ЇЇ продовженням стала тема № 174 «Сучасний стан фіто- та мікорізноманіття екосистем природного та штучного походження Південного Заходу України» (термін виконання у 2018-2022 рр.

Наукові досягнення кафедри ботаніки відомі як в Україні, так і за її межами. За останні 5 років видано 7 монографій і підготовлена до друку 1 (за авторством та співавторством викладачів і аспірантів кафедри). Це проф. Ткаченко Ф.П., доценти Коваленко С.Г., Васильєва Т.В., Герасимюк В.П., Попова О.М., Бондаренко О.Ю., асп. Сардарян К.Б.

Крім того, за цей період видано 60 статей у фахових виданнях (48 в Україні і 12 – за її межами), з них 10 статей індексовані у базі Scopus. За останні 5 років викладачі кафедри брали участь в роботі більш ніж 20 конференцій, на яких обговорювалися питання, що стосуються проблем збереження фіто- і мікорізноманіття, екології, фізіолого-біохімічних процесів у рослин, викладання біологічних дисциплін. Всього за результатами роботи республіканських і міжнародних конференцій, з’їздів, нарад викладачами кафедри опубліковано біля 100 тез.

До наукової роботи також активно долучаються студенти кафедри. За навчально-наукові успіхи у 2016 р. студ. Сардарян К.Б. отримувала президентську стипендію. У цьому ж році вона стала переможницею (диплом ІІ ступеня) республіканського конкурсу студентських наукових робіт. Тема її дослідження була «Водорості прісноводних екосистем регіонального ландшафтного парку «Тилігульський». Всього ж за останні 5 років студенти кафедри були авторами та співавторами 4 статей та 12 тез доповідей.

Кафедра ботаніки активно співпрацює з регіональним відділенням МАН, де співробітники кафедри надають консультації та керують науковими роботами учнів шкіл м. Одеси та області.

На кафедрі знаходиться гербарій (56000 листів гербарних зразків) – національне надбання України, йде його активна інвентаризація, надаються консультації науковцям України і зарубіжжя.

Укладені наукові угоди щодо проведення спільних досліджень з Національним науковим центром «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова», Українським науковим центром екології моря, РЛП «Тилігульський», НПП «Білобережжя Святослава», НПП «Тузловські лимани», НПП «Нижньодністровський».

Наукові роботи співробітників кафедри

  • Бондаренко О. Ю.

    1. Бондаренко О.Ю., Назарчук Ю.С. Види рослин розплідників м. Одеси та м. Роздільна у І половині ХХ сторіччя (за матеріалами MSUD) // Рослини та урбанізація: Матеріали ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (Дніпро, 1 лютого 2023 р.). Дніпро, 2023. – С. 14-16.
    2. Шеванова А.А., Бондаренко О.Ю. Деревно-чагарникова компонента міста Березівка // Рослини та урбанізація: Матеріали ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції (Дніпро, 1 лютого 2023 р.). Дніпро, 2023. – С. 51-54.
    3. Бондаренко О.Ю.ПроVincetoxicum intermedium Taliev. (Asclepiadaceae) в пониззі межиріччя Дністер-Тилігул // Молодь і поступ біології: збірник тез доповідей ХIX Міжнародної наукової конференції студентів і аспірантів (м. Львів, 26-28 квітня 2023 р.). – Львів: Галич-Прес, 2023. – С. 56-57
    4. Бондаренко О.Ю., Назарчук Ю.С. Види рослин школи садівництва м. Одеси (ХІХ-ХХ ст.) (за матеріалами MSUD) // Агроекологічний журнал. – 2023, № 1. – С. 47 – 57.
    5. БондаренкоО.Ю.Sorghum halepense(L.) Pers. Вздовж шляхів територіального значення у пониззі межиріччя Дністер – Тилігул // Знахідки чужорідних видів рослин та тварин в Україні. (Серія: «Conservation Biology З-75 in Ukraine». – Вип. 29). – Київ; Чернівці : ДрукАрт, 2023. – 57-59 с.Myronov S. L., Bondarenko O. Yu.About the finding of Oxybaphusnyctagineus (Michx.) Sweet on the Dniester residence // The 1st International scientific and practical conference “Modern research in world science” (April 17-19, 2022) SPC “Sci-conf.com.ua”, Lviv, Ukraine. 2022. – р. 82-85.
    6. MyronovS.L., BondarenkoO.Yu. Sorghumhalepense(L.) Pers. infloraofDniesterembankment (Odesaregion) // VIІІ Міжнародна заочна науково-практична конференція "Актуальні питання біологічної науки": Збірник статей – Ніжин: НДУ імені Миколи Гоголя, 2022. – С. 10-13.
    7. Степаненко О.С., Бондаренко О.Ю.Асортимент квітково-декоративних рослин клумб Київського району м. Одеса // VIІІ Міжнародна заочна науково-практична конференція "Актуальні питання біологічної науки": Збірник статей – Ніжин: НДУ імені Миколи Гоголя, 2022. – 62-64.
    8. BondarenkoО.Yu., Myronov S.L. Cenchruslongispinus (Hack.) Fernald on anthropogenicly transformed areas of the Dniester district //Вісник ОНУ. Біологія. 2022. Т. 27, вип. 1(50). С. 111-120.
    9. Бондаренко О.Ю. Інвазійні види флори трансформованих ділянок залізничних колій у пониззі межиріччя Дністер–Тилігул // Агроекологічний журнал. – 2022, № 4. – С. 27 – 33.
    10. Bondarenko О.Yu., MyronovS. L.EuphoriadavidiiSubils (Euphorbiaceae) infloraofrailwaytracksofDniesterbaybar // Вісник ОНУ. Біологія, 2021. – Т. 26, вип. 2(49). – С. 101-108.
    11. Бондаренко О.Ю. Про знахідку Euphorbiavaldevillosocarpa Arvat & Nyar (Euphorbiaceae) в пониззі межиріччя Дністер – Тилігул // Вісник ОНУ. Біологія. 2021. Т. 26, вип. 1 (48). – С. 127 – 134.
    12. Васильєва Т.В., Коваленко С.Г., Бондаренко О.Ю., Немерцалов В.В. Петро Степанович Шестеріков – дослідник, бібліотекар, гербарист // VIІ Міжнародна заочна науково-практична конференція "Актуальні питання біологічної науки": Збірник статей – Ніжин: НДУ імені Миколи Гоголя, 2021. – С. 190 – 193.
    13. Васильєва Т. В., Коваленко С. Г., Немерцалов В. В., Бондаренко О.Ю. Гербарні збори Філіппа Зальцмана в історичній колекції Е.Е. Ліндеманна гербарію Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (MSUD) // Сучасний рух науки: тези доп. XII міжнародної науково-практичної інтернет-конференції, 1-2 квітня 2021 р. – Дніпро, Україна, 2021. – Т.1. – С. 320-322.
    14. Васильєва Т. В., Коваленко С. Г., Немерцалов В. В., Бондаренко О.Ю. Вільгельм Філіп Шимпер та його гербарні збори в історичній колекції Е.Е. Ліндеманна гербарію Одеського національного університету імені І.І.Мечникова (MSUD) // Інтеграція освіти, науки та бізнесу в сучасному середовищі: зимові диспути: тези доп. II Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції, 4-5 лютого 2021 р. – Дніпро, Україна, 2021. – Т.1. – C. 236 – 238.
    15. Vasylieva T. V., Kovalenko S. G., Bondarenko O.Yu., Nemertsalov V. V. Collections of investigators of XIX century hungarian flora in e.e. Lindemann’s herbarium (MSUD) // ВісникОНУ. Біологія. 2020. Т. 25, вип. 1(46). – С. 146 – 155.
    16. Бондаренко О.Ю., Васильєва Т.В. Стан та перспективи існування гідрофільної флори у долинах малих річок долини Хаджибейського лиману (Одещина) // Шляхи розвитку науки в сучасних кризових умовах: тезидоп. I міжнародної науково-практичної інтернет-конференції, 28-29 травня 2020 р. – Дніпро, 2020. – Т.1. – С. 128-130.
    17. Васильєва Т.В., Коваленко С.Г., Бондаренко О.Ю., Немерцалов В.В. Збори Карла Ледебура з гербарію Одеського національного університету імені І.І. Мечнікова (MSUD) (до 155 річчя ОНУ імені І.І. Мечникова)// Біологічні дослідження – 2020: Збірник наукових праць. – Житомир: 2020. – С. 370-373.
    18. Коваленко С.Г., Бондаренко О.Ю., Васильєва Т.В., Немерцалов В.В. Збори слухачок Одеських Вищих Жіночих Педагогічних Курсів в історичному Гербарії ОНУ (MSUD) (до 155-річчя Одеського національного університету імені І.І. Мечникова) // VІ Міжнародна заочна науково-практична конференція "Актуальні питання біологічної науки": Збірник статей – Ніжин: НДУ імені Миколи Гоголя, 2020. – С. 179-182.
    19. KovalenkoSvitlana, BondarenkoOlena, VassilyevaTetiana, IvanovaNataliia. Herbierdel’Université NationaleI.I.Metchnikovd’Odessa: collectionde Michel Gandoger // Третя міжнародна франкофонна конференція в Україні «Мови, науки та Практики» 3-4 жовтня 2019 р. Матеріали конференції (французькою мовою). – Одеса, 2019. – Р. 116-118.
    20. Васильєва Т.В., Бондаренко О.Ю., Коваленко С.Г. Збори адвентивних рослин в історичних колекціях гербарію Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (MSUD) // Синантропізація рослинного покриву України: ІІІ Всеукраїнська наукова конференція, 26-27 вересня 2019 р., м. Київ. Збірник наукових статей. – Київ: Наш формат, 2019. – С. 24-28.
  • Герасимюк В. П.

    1. Gerasimiuk V. P. Algological Studies of Microphytobenthos in the Northwestern Part of the Black Sea. International Journal on Algae. 2024. 26(4): 393-407. https://DOI:10.1615/InterJAlgae.v26i4
    2. Gerasimyuk V. P., Ryzhko I. L., Gerasimyuk N. V. Microphytobenthos of Water Bodies of Some Islands of the Indian Ocean. Hydrobiological Journal. 2024. 60(5): 19-29. https://DOI:10.1615/HydrobJ.v60.i5.20 
    3. Gerasimiuk V. P., Gerasimiuk N.  V. Algoflora of the benthos of the rivers of the North-Western Black Sea Coast (Ukraine). International scientific conference “Natural sciences: history, the present time, the future, EU experience“. September 6-7, 2023, Wroclawek, the Republic of Poland. Riga, Latvia: Baltia Publishing, 2023. P. 5-8.  https://doi.org/10.30525/978-9934-26-344-6-1 
    4. Gerasimiuk V.  P. Microscopic Cryophilic Algae of the Weddell Sea and of the Bellingshausen Sea (the Antarctic). Hydrobiological journal. 2022. 58(5): 42-51. https://doi.org./10.1615/HydrobJ.v58.i5.40 
    5. Terenko G.V., Tkachenko F.P., Gerasimyuk V.P. Phytoplankton of the Coastal Complex of Water Bodies of the "Biloberezhzhya Svyatoslava" National Nature Park (Ukraine). Hydrobiological Journal. 2022. 58(4): 42-53. https://DOI:10.1615/HydrobJ.v58.i4.40
    6. Герасимюк В. П., Еннан А. А., Шихалєєва Г. М. Енциклопедія Куяльницького лиману [в 8 т.]: Т. 2. Водорості. Одеса: Астропринт, 2020. 446 с.
    7. Gerasimiuk V.  P. Microscopic Algae of Some Lakes of the North-Western Black Sea Coast (Ukraine). International Journal on Algae. 2020. 22(4): 317-326. https://doi.org/10.1615/InterJAlgae.v22.i4.20
    8. Gerasimiuk V. P. Microphytobenthos of the Red Sea Coast in the Area of Sharm-el-Sheikh. International Journal on Algae. 2019. 21(2): 137-148. https://doi.org./10.1615/InterJAlgae.v21.i2.40 
    9. Gerasimiuk V. P. Microalgae of the North-Western Black Sea Coast Estuaries. International Journal on Algae. 2018. 20(2): 109-120. https://doi.org./10.1615/InterJAlgae.v20.i2.10 
    10. Gerasimiuk V. P., Shikhaleeva G. N., Ennan A. A., Tsarenko P. M., Kiryushkina A. N. Algae of Ponds of the Kuyalnik Estuary Coast (North-Western Black Sea, Ukraine). International Journal on Algae. 2018. 20(4):  393-408. https://doi.org./10.1615/InterJAlgae.v20.i4.60 
    11. Shikhaleeva G. N., Gerasimiuk V. P., Kiryushkina A. N., Ennan A. A., Tsarenko P. M.  Studies of the Kuyalnik Estuary and Temporary Water Bodies of its Vicinities (North-Western Black Sea Coast, Ukraine). International Journal on Algae. 2017. 19(3): 195-214. https://doi:10.1615/InterJAlgae.v19.i3.10 
    12. Gerasimiuk V. P. Microphytobenthos of the Gulf of Tartus (Mediterranean Sea, Syria). International Journal on Algae. 2017. 19(3): 249-258. https://doi.org./10.1615/InterJAlgae.v19.i3.50 
    13. Gerasimiuk V. P. Microscopical Algae of Zmiinyi Island (the Black Sea, Ukraine). International Journal on Algae. 2016. 18(3): 217-224. https://doi.org./10.1615/InterJAlgae.v18.i3.20  
    14. Gerasimiuk V.  P., Kovtun O. A.  Species Diversity of Microphytobenthos of the Red Sea (Egypt). International Journal on Algae. 2014.16(1): 57-67. https://doi.org./10.1615/InterJAlgae.v16.i1.40 
    15. Borisova O. V., Gerasimiuk V. P., Kapustin D. O., Lilitska G. G., Petlovany O. A., Tsarenko P. M., Vynogradova O. M., Wasser S. P. Algae of Ukraine: Diversity, Nomenclature, Taxonomy, Ecology and Geography. Vol. 4. Charophyta. Königstein: Koeltz Scientific Books, 2014. 703 p.
    16. Gerasimiuk V. P., Zinchenko V. L.  Diatom Fouling of the Little Picked Whales in the Antarctic Waters. Hydrobiological journal. 2012. 48(1): 28-34. https://doi.org./10.1615/HydrobJ.v48.i1.40 
    17. Gerasimiuk V. P. Algal species New for the Ukraine. International Journal on Algae. 2011. 13(2): 124-127. https://doi.org./10.1615/InterJAlgae.v13.i2.30 
    18. Tkachenko F. P., Gerasimiuk V. P., Snigirev S. M. Peculiarities of Feeding of Blennius sanquinolenthus (Coastal Zone of the Zmeiniy Island, the Black Sea). Hydrobiological journal. 2011. 47(2): 49-54. https://DOI:10.1615/HydrobJ.v47.i2.50 
    19. Gerasimiuk V. P., Gerasymova O. V., Struk M. O., Terenko G. V., Tsarenko O. P., Tsarenko P. M., Wasser S. P. Algae of Ukraine: Diversity, Nomenclature, Taxonomy, Ecology and Geography. Vol. 2. Bacillariophyta. Rugell: A. R. G. Gantner Verlag K. G., 2009. 413 p.
    20. Gerasimiuk V. P. Algae of marine littoral and inland water bodies of Galindez Island (Argentine Island, Antarctic). International Journal on Algae. 2008. 10(1): 1-13. https://doi.org./10.1615/InterJAlgae.v10.i1.10 
  • Кадуріна А. О.

    1. Кадуріна А. О. Історія та символіка гротів. Гроти в м. Одесі // Збірник наукових праць Уманського національного університету садівництва. Умань: Вид-во Уманського НУС, 2024. Вип. 104, Ч. 1. С. 217 – 225. 
    2. Кадуріна А.О. Інтернаціональний код парків м. Одеси // Збірник наукових праць Уманського національного університету садівництва. Умань: Вид-во Уманського НУС, 2023. Вип. 103, Ч. 1. С. 196 – 205. 
    3. Кадуріна А.О. Символіка Стамбульського парку в Одесі. Схід та Захід // Збірник наукових праць Уманського національного університету садівництва. Умань: Вид-во Уманського НУС, 2023. Вип. 102, Ч. 1. С. 116 – 126. 
    4. Кадуріна А.О. Символічний природний код українських садиб (Пирогове, м. Київ) // Збірник наукових праць Уманського національного університету садівництва. – Умань: Вид-во Уманського НУС, 2022. Вип. 100, Ч. 1. С. 161 – 168. 
    5. Kadurina A.O., Morgun E.L., Shalamova K.I. The symbolic of Langeron arch in Alexandrovsky park (T.G. Shevchenko park) in Odessa // Проблеми теорії та історії архітектури України: Зб. наук. праць АХІ ОДАБА. Випуск 21. Одеса: Астропринт, 2021. С. 105 – 114.
    6. Кадуріна А.О., Назарчук Ю.С. Символіка споруд Дюківського парку в Одесі. Спадщина сільськогосподарської виставки 1950-х рр. // Збірник наукових праць Уманського національного університету садівництва. Умань: Вид-во Уманського НУС, 2020. Вип. 97, Ч. 1. С. 181 – 190. 
    7. Кадурина А.О. Символика парка «Софиевка» в Умани // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв: Зб. наук. пр. за ред. О.М. Голубця. Харків: ХДАДМ, 2020. №1. С. 33 – 42.
    8. Кадуріна А.О. Символіка троянд в садово-парковому мистецтві різних історичних епох // Проблеми теорії та історії архітектури України: Зб. наук. праць АХІ ОДАБА. Випуск 20. Одеса: Астропринт, 2020. С. 148 – 157. 
    9. Кадурина А.О. Кессоны и их символы. Трансформация во времени //  Традиції та новації у вищій архітектурно – художній освіті / під заг. ред. В.Я. Даниленко. Харків: ХДАДМ, № 2, 2019. С. 53 – 60. 
    10. Кадурина А. Символика в архитектурном декоре (на примере г. Одессы): Монография. Одесса: Астропринт, 2015. 272 с.: илл.
    11. Кадурина А.О. Феноменологический уровень восприятия архитектурно-художественной среды (на примере Пассажа в Одессе) // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв: Зб. наук. пр. за ред. В.Я. Даниленка. Харків: ХДАДМ, 2014. №2. С. 16 – 20.  
    12. Кадурина А.О. Теоретические принципы расшифровки архитектурной символики на семиотическом уровне (на примере архитектуры Одессы) // Традиції та новації у вищій архітектурно – художній освіті / під заг. ред. Н.Є. Трегуб. Харків: ХДАДМ, № 1, 2014. С. 83 – 87.  
    13. Кадурина А.О., Гринченко Е.Ю., Гагина Е.И. Символика здания русского технического общества в Одессе сквозь призму разных эпох // Проблеми теорії та історії архітектури України: Зб. наук. праць АХІ ОДАБА. Випуск 14. Одеса: Астропринт, 2014. С. 14 – 22.  
    14. Кадурина А. О. Типы зданий и их символы в архитектуре Одессы: Монография. Одесса: ФЛП «Фридман А.С.», 2013. 262 с.
    15. Кадурина А. О. Информационный код архитектуры в символах: Монография. Одесса: ФЛП «Фридман А.С.», 2013. 244 с.: илл.
    16. Кадурина А.О. Символика в архитектуре и философия эпох // Традиції та новації у вищій архітектурно – художній освіті / під заг. ред. Н.Є. Трегуб. Харків: ХДАДМ, № 2, 2013. С. 122 – 128.
    17. Кадурина А.О., Моргун Е.Л. Финансы и кредит. История финансовых учреждений в Одессе сквозь призму символов // Традиції та новації у вищій архітектурно – художній освіті / під заг. ред. Н.Є. Трегуб. Харків: ХДАДМ, № 6, 2012. С. 79 – 85.
    18. Кадурина А.О. Символика Одесского театра оперы и балета // Проблеми теорії та історії архітектури України: Зб. наук. праць АХІ ОДАБА. Випуск 12. Одеса: Астропринт, 2012. С. 54 – 64.
    19. Кадурина А.О., Гринченко Е.Ю. Символика маскаронов на усадьбе Демидовых-Сан-Донато в Одессе // Традиції та новації у вищій архітектурно – художній освіті / під заг. ред. Н.Є. Трегуб. Харків: ХДАДМ, 2012. С. 125 – 131.
    20. Кадурина А.О. Символика Одесского театра оперы и балета // Проблеми теорії та історії архітектури України: Зб. наук. праць АХІ ОДАБА. Випуск 12. Одеса: Астропринт, 2012. С. 54 – 64.
  • Кузнецов В.О

    1. Кузнєцов В.О., Севастьянов В.Д. Савчук Микола Панасович. Професори Одеського національного університету імені І.І. Мечникова : біогр. довід. : в 2 т. / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, Наук. б-ка ; голов. ред. І. М. Коваль. Одеса : ОНУ, 2020. Т. 1 : Ректори (1865-2020). С. 97-101.
    2. Кузнєцов В. О. Левашов Сергій Васильович. Професори Одеського національного університету імені І.І. Мечникова : біогр. довід. : в 2 т. / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, Наук. б-ка ; голов. ред. І. М. Коваль. Одеса : ОНУ, 2020. Т. 1 : Ректори (1865-2020). С. 62-67.
    3. Кузнєцов В. О. Іванченко Прокіп Леонтійович. Професори Одеського національного університету імені І.І. Мечникова : біогр. довід. : в 2 т. / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, Наук. б-ка ; голов. ред. І. М. Коваль. Одеса : ОНУ, 2020. Т. 1 : Ректори (1865-2020). С. 102-106.
    4. Kuznetsov V. A., Tkachenko F. P. A Century of Algological Researches of the South of Ukraine: Algological School of Odessa University in 1865-1965. International Journal on Algae. pages 89-102 (DOI: 10.1615/InterJAlgae.v22.i1.80). (SCOPUS A)
    5. Кузнєцов В.О., Ткаченко Ф.П. Альгологічні дослідження в Одеському університеті (1965–2015). Становлення школи професора І.І. Погребняка/ Альгологія, Т.32. 2021, №2. С. 100-118 (1,5 п.л.). (SCOPUS A)
    6. Кузнєцов В.О. Професор Олександр Давидович Нордман і його внесок у створення урболісівничої освіти в Одесі (перша половина ХІХ ст.). Scientific and pedagogical internship “The European approach and its Ukrainian modernization in training teachers in the field of historical, political, philosophical and socіological sciences”: Internship procee- dings, September 6 – October 17, 2021. Riga, Latvia : “Baltija Publishing”, 2021. P. 18-23.
    7. Кузнєцова Н.В., Кузнєцов В.О. Деякі питання міждисциплінарних освітніх програм галузі 01 освіта/педагогіка. «Моделі міждисциплінарних та міжгалузевих освітніх програм: виклики, можливості та варіанти впровадження: Зб. матер. II міжнар. конф. (Одеса, 5-6 липня 2021 р.) / Одеський національний університет імені І.І. Мечникова. Одеса, 2021. С. 53-57.
    8. Кузнєцов В.О., Алексін Д.А., Професор І.І. Пузанов як історик науки і його робота «Жан Батіст Ламарк засновник трансформізму». Двадцять шоста Всеукраїнська конференція молодих істориків науки, техніки і освіти та спеціалістів, присвячена 30-річчу незалежності України: мат. конф., м. Київ, 16 квітня 2021 р. – К.: Талком, 2021 с.16-19.
    9. Кузнєцова Н.В., Кузнєцов В.О. Деякі питання міждисциплінарних освітніх програм галузі 01 освіта/педагогіка. «Моделі міждисциплінарних та міжгалузевих освітніх програм: виклики, можливості та варіанти впровадження: Зб. матер. II міжнар. конф. (Одеса, 5-6 липня 2021 р.) / Одеський національний університет імені І.І. Мечникова. Одеса, 2021. С. 53-57.
    10. Кузнєцов В.О. Професор Олександр Давидович Нордман і його внесок у створення урболісівничої освіти в Одесі (перша половина ХІХ ст.). Scientific and pedagogical internship “The European approach and its Ukrainian modernization in training teachers in the field of historical, political, philosophical and sociological sciences” : Internship proceedings, September 6 – October 17, 2021. Riga, Latvia : “Baltija Pablishing”, 2021. С. 19-23.
    11. Кузнєцов В.О. Сучасні підходи до формування спеціальних компетентностей здобувачів вищої освіти. Scientific and pedagogical internship “Topical issues, achievements, and innovations in teaching natural science disciplines in the European Union” : Internship proceedings, March 21 – April 30, 2022. Wloclawek, Republic of Poland : Cuiavian University in Wloclawek, 2022. C. 14-19.
    12. Кузнєцов В.О. Кузнєцова Н.В., Аннєнкова І.П. Сучасні технології викладання та навчання у контексті парадигми студентоцентрованості. Педагогічна наука і освіта у сучасному вимірі: проблеми та перспективи розвитку : Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції (20 травня 2022 р. / за заг. ред. В.В. Ягоднікової. Одеса: видавець Букаєв В.В., 2022. С. 184-186.
    13. Кузнєцов В.О., Попова О.М. Перспективи використання інтродукованої дендрофлори відділу PINOPHITA в сухостеповій підзоні України. Сучасні виклики і актуальні проблеми лісівничої освіти, науки та виробництва: матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції (Біла Церква, 15 квітня 2022 р.). – Біла Церква: БНАУ, 2022. С. 60-62.
    14. Кузнєцов В.О. Життя та науково-педагогічна діяльність ботаніка, історика науки та педагога, професора Дмитра Олександровича Байкова (1818-1884). Вісник ОНУ. Біологія.Т. 28, вип. 1(52). 2023. С. 161-176.
    15. Кузнєцов В., Рудов Д. Листи Клаудіо Фермі до одеських учених» ХІ International scientific and practical conference «Innovative solutions tu modern scientific chellenges» (February 21-23, 2024. Zagreb, Croatia, International Scientific Unity. 2024. P. 43-47.
    16. Кузнєцов В.О. Формування загальних компетентностей здобувачів вищої освіти ступеня бакалавр біології та біохімії. Педагогічна наука і освіта у сучасному вимірі: проблеми та перспективи розвитку: Матеріали VI Всеукраїнської науково-практичної конференції (17 травня 2024 р.) / за заг. ред. В.В. Ягоднікової. Одеса: видавець Букаєв, 2024. С. 324-326.
    17. Кузнєцов В.О. Ткаченко Ф.П. Історія мікологічних досліджень у Одеському (Новоросійському) університеті (1865-1890 рр). Вісник ОНУ. Біологія. 2024. Т.29, вип 1(54). С. 121-146.
  • Назарчук Ю. С.

    1. Бондаренко О.Ю., Назарчук Ю.С. Види рослин школи садівництва м. Одеси (ХІХ-ХХ ст.) (за матеріалами MSUD) // Агроекологічний журнал. – 2023, № 1. – С. 47 – 57
    2. Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Тальнівський» по вул. Замкова, 84 в м. Тальне Черкаської області. Том 2, книга 3. Звіт про дослідження зелених насаджень (Шифр: 208-КНД.ДЗН) / ФОП Матвєєв Андрій Валерійович; наук. кер. Ізотов А.О., розробила Назарчук Ю.C. – Смт. Єланець, 2021. – 133 арк.
    3. Назарчук Ю.С. Особливості впливу препарату Радіфарм на проростання насіння Acerpalmatum (Thunb.) Thunb. f. sanguinea місцевої репродукції // Матеріали X Міжнародної науково-практичної конференції „Рослини та урбанізація” (Дніпро, 3 березня 2021 р.). – Дніпро, 2021. – 208 с. С. 137-138.
    4. Назарчук Ю.С. Санітарний стан дерев парку «Грецький» (м. Одеса) // Матеріали IX Міжнародної науково-практичної конференції „Рослини та урбанізація” (Дніпро, 5 березня 2020 р.). – Дніпро, 2020. – 167 с. С. 159.
    5. Назарчук Ю. С., Паузер О. Б. Вплив препарату Радіфарм на подолання спокою насіння кипарису аризонського (CupressusarizonicaParl.) та кипарисовику Лавсона (Chamaecyparislawsoniana Greene) // Наукові записки ТНПУ Серія: Біологія. – 2017. – № 3 (70). – С. 163-169.
    6. Ходосовцев О. Є., Дармостук В. В., Назарчук Ю. С. Лишайники та ліхенофільні гриби регіонального ландшафтного парку «Тилігульський» (Одеська область, Україна) // Чорноморськ. бот. журн. – 2016. – Т. 12, № 2. – С. 165-177. doi:10.14255/2308-9628/16.122/6.
    7. Керівництво з інтерпретації природоохоронних територій / [Федорончук Н. О., Полторак В. М., Безвушко Г. І., Деркач О. М., Балацька Т.І., Роженко М. В., Назарчук Ю. С.], за ред. О. Є. Рубеля, А. О. Снігірьової; Проект Інтерпретація екологічних стежок з метою сприяння управлінню природоохоронними територіями в Чорноморському регіоні (ІнтерТрейлс), Чорноморське відділення Української екологічної академії наук. – Одеса: СПД «Хавроненко В. В.», 2013. – 235 с.
    8. Словник ботанічних термінів / Слюсаренко О. М., Коваленко С. Г., Васильєва Т. В., Герасим’юк В. П., Немерцалов В. В., Назарчук Ю. С. та ін.; підзаг. ред. С.Г. Коваленко. – Одеса: Пєчатний дом, 2012. – 204 c.
    9. Nadyeina O., Khodosovtsvev O. Ye., Nazarchuk Yu. S., Dymytrova L. V. Arid Lichens from the Red Data Book of Ukraine – Assessment, Conservation and Perspectives. – Book of abstracts, The 7th Symposium of the International Association for Lichenology (IAL-7) “Lichens: from genome to ecosystems in a changing world”. – Bangkok, 2012. – P. 86.
    10. Nadyeina O., Dymytrova L. V., Khodosovtsvev O. Ye., Nazarchuk Yu. S. Arid Lichens from the Red Data Book of Ukraine: Perspectives on Assessing, Conserving, and Educating. – Biology International. – 2011. – 50. P. 72-81.
    11. Назарчук Ю. С. Лишайники степової зони південного заходу України :автореф. дис. … канд. біол. наук : 03.00.21 / Назарчук Юлія Сергіївна. – К., 2011. – 24 с.
    12. Надєіна О. В., Димитрова Л. В., Ходосовцев О. Є., Назарчук Ю. С. Що вам відомо про степові лишайники: маленький всесвітпід ногами // Науково-популярне видання-посібник. – Одеса :Deluxe, 2010. – 20 с.
    13. Назарчук Ю. С. Лишайники // ОстрівЗміїний. Рослинний і твариннийсвіт. – Одеса :Астропринт, 2008. –C. 69 – 81.
    14. Назарчук Ю. С. Субстратна пристосованість лишайників степівпівденного заходу України // Вісник Одеського національного університету. Біологія. – 2008. – Т. 13, вип. 4. – С. 87-92.
    15. Назарчук Ю. С.Лишайники Акерманськоїсередньовічноїфортеці // Чорноморськ. бот. журн. – 2008. – Т. 4, № 1. – С. 71-75.
    16. Назарчук Ю. С. Новілокалітети Neofusceliaryssolea (Ach.) Essl. Та Xanthoparmelia camtschadalis (Ach.) Hale// Матеріали II Міжнародної конференції „Біологія: від молекули до біосфери”. – Харків, 19 – 21 листопада 2007 року. – Х.: Планета-Принт, 2007. – 416 с. –С. 291-292.
    17. Nazarchuk Julia S. The mediterranean species of lichens at north-western part of the Black sea coast // Abstract book of the International Conference «Origin and Evolution of Biota in Mediterranian Climate Zones an Integrative Vision» (Zurich, 14 – 15 July, 2007). – P. 31-32.
    18. Назарчук Ю. С. Лишайники в Гербарии Одесского национального университета им. И.И. Мечникова (MSUD): состояние и проблемы сохранения // Конференция по систематике и морфологии растений, посвященная 300-летию со дня рождения Карла Линнея (Москва, 17 – 19 мая, 2007 г.). – М.: Т-во научных изданий КМК, 2007. – 297 с. С. 262-263.
    19. Назарчук Ю. С., Кондратюк С.Я. Лишайники острова Зміїний (Україна) // Укр. ботан. журн., 2007. – Т. 64, № 6. – С.859 – 866.
    20. Назарчук Ю. С. Особливості ліхенофлори заплавних лісів північно-західного Причорномор’я // Вісник Одеського національного університету. Біологія. – 2006. – Т. 11, вип. 9. – С. 70-76.
  • Попова О. М.

    1. Попова О. М., Рогозін С. Ю. Історія ботанічних досліджень району Тилігульського лиману. Вісник ОНУ. Біологія. 2023. Т. 28, вип. 2(53). С. 41-70.
    2. Попова О. М., Левчук Л. В. Лікарські рослини дендрологічної колекції ботанічного саду ОНУ в освітній програмі «Фармація». Вісник ОНУ. Біологія. 2023. Т. 28, вип. 1(52). С. 19-38.
    3. Попова О. М. Поширення в Україні рідкісного виду Pisolithus arhizus (Boletales, Basidiomycota). Укр. ботан. журн. 2021, №2. С.139-144.
    4. Ткаченко Ф. П., Попова О. М. Нова знахідка рідкісного гриба Pisolithus arhizus (Boletales, Basidiomycota) на території Одеської області. Вісник ОНУ. Біологія. Т 26, Вип. 2(49). 2021.С. 109-114.
    5. Попова О. М. Природно-заповідний фонд Одеської області в системі фізико-географічного районування України і шляхи його оптимізації. Вісник ОНУ. Сер. Географічні та геологічні науки. 2017. Т. 22, вип. 2. С. 29-47.
    6. Попова О. М. Морфометрія та топонімія гідрологічних об’єктів національного природного парку «Тузловські лимани». Вісник ОНУ. Сер. Геогр. та геол. науки. 2016. Т.21, вип 2 (29). С. 64-84.
    7. Попова О. М. Оцінка репрезентативності природно-заповідного фонду Одеського регіону для охорони екосистем та созофітів в контексті геоботанічного районування. Вісник ОНУ. Біологія. 2016. Т. 22, вип. 1(40). С. 34-53.
    8. Попова О. М., Рогозін С. Ю. Нове місцезнаходження рідкісного виду Iris pontica (Iridaceae) на Причорноморській низовині та стан його популяції. Укр. ботан. журн. 2015. Т. 72, № 5. С. 439-444.
    9. Попова О.М., Абрашкіна І. В. Аналіз дендрофлори парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Міський сад» (м. Ізмаїл, Одеська область). Вісник Національного науково-природничого музею. 2015. Т. 13. С. 85-92.
    10. Попова О.М. Знахідки Cephalanthera damasonium і Platanthera× hybrida (Orchidaceae) в Національному природному парку «Тузловські лимани»: стан їхніх популяцій і перспективи збереження. Укр. ботан. журн. 2015. Т. 72, №4. С. 357-363.
    11. Попова О. М. Підбір асортименту деревних рослин для створення штучних лісонасаджень на території національного природного парку «Тузловські лимани». Природа Західного Полісся та прилеглих територій. 2014. № 11. С. 210-215.
    12. Аркушина Г. Ф., Попова О. М. Конспект флори судинних рослин м. Кіровограда. Кіровоград : Полімед-Сервіс, 2010. 232 с.
    13. Кузнєцов В., Попова О. Видатний ботанік і педагог Лідія Андріївна Шапошнікова (28.02.1911-25.11.1988). Історія української науки на межі тисячоліть. Вип. 40. Київ, 2009. С. 161-169.
    14. Попова О. М., Кузнєцов В. О. Осадча Л. П. Дендрофлора парків-пам’яток садово-паркового мистецтва міста Одеси. Наукові записки Державного природничого музею. Львів, 2007. Вип. 22. С. 145-156.
    15. Попова О. М., Ужевська С. П., Юрченко Ю. Ю. Реєстр природно-заповідного фонду Одеської області. Одеса, 2006. 110 с.
    16. Попова О. М. Роль природно-заповідного фонду Одеської області у збереженні судинних рослин міжнародного рівня охорони. Вісник Львівського університету. Серія біологічна. 2004. Вип. 36. С. 85-90.
    17. Попова О. М. Роль природно-заповідного фонду Одеської області у збереженні судинних рослин Червоної книги України. Вісник ОНУ. Сер. Біологія. 2004. Т. 9, вип. 1. С. 81-87.
    18. Попова О. М. Нові знахідки орхідей (Orchidaceae) в Одеській області // Вісник ОНУ. Сер. Біологія. Т. 8, вип.2. – 2003. С. 51-54.
    19. Попова О. М., Кузнецов В. О. Збори злаків з території Одеської області в колекції Л. А. Шапошникової (гербарій Одеського національного університету). Вісник Луганського держ. педагогічного ун-ту ім. Тараса Шевченка. № 11 (67). 2003. С. 131-137.
    20. Попова О. М. Судинні рослини Одеської області з Червоної книги України, Світового та Європейського Червоних списків. Вісник ОНУ. Сер. Біологія. 2002. Т. 7, вип. 1. С. 278-290.
  • Ружицька О. М.

    1. Благодарова О. М., Ружицька О. М., Січняк О. Л., Ткаченко Ф. П. Апробація використання молекулярних маркерів пшениці м’якої для визначення алельного складу гліадинів Triticum spelta L. Фактори експериментальної еволюції організмів. 2023. Т. 33. С. 13-17.
    2. Артюх, М. М., Якуба, І. П., Ружицька, О. М., Назарчук, Ю. С., & Степаненко, Н. І. (2023). Ефективність препаратів цитокінінів для покращення калюсогенезу та фізіологічного стану щеп винограду (vitis vinifera L.). Вісник Одеського національного університету. Біологія, 28(2(53), 9–27.
    3. Ружицька О.М. Життєздатність насіння плівчастих видів пшениці за впливу штучного старіння та тривалого зберігання // VII Всеукраїнська науково-практична конференція присвячена 100-річчю кафедри генетики, селекції рослин та біотехнології ім. І.П. ЧУЧМІЯ Уманського НУС (4 листопада 2022 року) – Умань, 2022. – C. 127 – 129.
    4. Ружицька О. М. Морфофізіологічні показники та вміст проліну в поростках пшениці м’якої та спельти за моделювання водного дефіциту та засолення // Сучасні проблеми генетики, біотехнології і біохімії сільськогосподарських рослин: тези доповідей Міжнародної наукової конференції (21 жовтня 2020 р. / СГІ–НЦНС. – м. Одеса, Україна): Одеса: СГІ–НЦНС, 2020. – С. 120 – 122.
    5. Кузнєцова Н. В., Аннєнкова І.П., Ружицька О.М. Про необхідність узгодження підходів щодо надання кваліфікації науково-педагогічного працівника //Інноваційний розвиток вищої освіти: глобальний, європейський та національний виміри змін: матеріали VІ міжнар. наук.-практ. конф., м. Суми, 23–24 квітня 2020. Суми: Вид-во Сум ДПУ імені А. С. Макаренка, 2020. Том 1. - С. 236-239.
    6. Ружицька О. М., Кириленко Н. А., Борисова О. В. Анатомо-морфологічні характеристики зернівок культурних плівчастих пшениць // Матеріали VІІІ Міжнародної наукової конференції «Селекційно-генетична наука і освіта» (Парієвічитання, 18-20 березня 2019 року). – Умань, 2019. – С. 215.
    7. Ружицька О. М., Борисова О. В. Насіннєва продуктивність та вмістбілка в зерні пшениці спельти і полбиза умов дефіциту мінерального живлення // Тезисимпозіуму з міжнародною участю «Сталі Підходи до Підвищення Врожайності та Харчової Цінності Пшениці» (27 червня, 2018 р., Львівський національний університет імені Івана Франка). – С. 41-42.
    8. Борисова О. В., Ружицька О. М. Фракційний склад білка та активність інгібіторів трипсину у зерні твердої пшениці та двозернянки // Тези доповідей IV Міжнародної наукової конференції (9-10 жовтня, 2018, м. Харків, Україна). – Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2018. – С. 29-30.
    9. Кузнєцова Н. В., Ружицька О. М. Питання науково-педагогічної підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії в умовах реформування системи освіти України // KELM. Knowledge. Education. Law. Management. – 2018. – № 3 (23). – wrzesien. – С. 101-110.
    10.  Ружицька О. М., Борисова О. В. Насіннєва продуктивність і біохімічний склад зерна озимої спельти та полбиза умовпівдня степової зони України // Физиология растений и генетика. – 2018. – Т. 50; № 2 (292). – С. 161-169.
    11. Ружицька О. М., Борисова О. В. Проростання та ріст проростків насіння Triticum aestivum та Triticum spelta в умовах сольового стресу // Мат-ли XIV з’їзду Укр. ботан. тов-ва (м. Київ, 25-26 квітня 2017 р.). – Київ: УБТ, Ін-т ботаніки НАНУ, 2017. – С. 163.
    12. Ружицька О. М., Борисова О. В. Насіннєва продуктивність та якість зерна озимої пшениці спельти за умов півдня степової зони України // Фізіологія рослин: досягнення та нові напрямки розвитку: зб. наук. праць / Ін-т фізіології рослин і генетики НАН України, Укр. т-во фізіологів рослин; [гол. ред. В.В. Моргун]. – К.: Логос, 2017. – С. 525-532.
    13.  Кириленко Н. А., Ружицька О. М., Борисова О. В. Анатомо-морфологічні особливості стебел та листків плівчастих пшениць Triticum spelta L. та T. dicoccum (Schrank) Schuebl. // Вісник ОНУ. Серія Біологія. – 2016. – Т. 21, вип. 1 (38). – С. 50-61.
    14. Ружицька О. М., Борисова О. В.  Ріст, продуктивність та якість зерна озимої спельти за умов Півдня степової зони України // Вісник ОНУ. Біологія. – 2015. – Т. 20, вип. 1 (36). – С. 47-58.
    15. Борисова О.В., Ружицька О. М.  Фізіолого-біохімічні показники проростків пшениць Triticum aestivum L. та Triticum spelta L. за моделювання водного дефіциту [Електронний ресурс] // Вісник Харківського національного університету. Серія Біологія. – 2015. – Вип. 23 (№ 1129). – С. 81-88. – Режим доступу: http://seriesbiology.univer.kharkov.ua/vol_1129.html
    16. Borysova O., Ruzhitskaya О. Hulled wheats’ (Triticumspelta, Triticumdicoccum) grain quality, germination, and viability characteristics [Електронний ресурс] // Біологічні студії. – 2015. – Т.9, №1. – С.125-134. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/j-pdf/bist_2015_9_1_13.pdf
    17. Ruzhitskaya O., Borysova O. Germination and quality of spelt seeds under south-western Ukraine conditions // Genetics and Plant Physiology, Conference “Plant Physiology and Genetics – Achievements and Challenges” (24-26 September 2014, Sofia, Bulgaria) – Sofia, the Institute of Plant Physiology and Genetics – Bulgarian Academy of Sciences, 2014. – Special Issue (Part 2), 4 (3–4). – Р. 216-224.
    18. Ружицька О. М., Заболотна А. П. Показники росту та насіннєвої продуктивності рослин деяких гексаплоїдних видів роду Triticum // Bісник Одеського національного університету. Серія: Біологія. – 2012. – Т. 17, Вип. 1-2 (26-27). – С. 46-57.
    19.  Chumychkina O., Ruzhitskaya O. Influence of hydration conditions upon seed germination after long-term storage // Agrisafe final conference “Climate change: challenges and opportunites in agriculture” (March 21-23, 2011, Budapest, Hungary) – Agricultural Research Institute of the Hungarian Academy of Sciences, 2011. – P. 59-63.
    20.  Ружицька О. М., Чумичкіна О. В. Проростання хронологічно старого насіння озимої м’якої пшениці за умов уповільнення його гідратації // Фізіологія рослин: проблеми та перспективи розвитку / НАН України, Ін-т фізіології рослин і генетики, Українське товариство фізіологів рослин. – К.:Логос, 2009. – Т. 1. – С. 687-693.
  • Ткаченко Ф. П.

    1. Кузнецьов В.О., Ткаченко Ф.П. Історія мікологічних досліджень в Одеському (Новоросійському) університеті (1865-1890 рр.) // Вісник ОНУ. Біологія. 2024. 29, 1(54): 121-147.
    2. Ткаченко Ф.П. Нова знахідка рідкісної прісноводної водорості Pleurocladia lacustris A. Braun (Phaeophyceae, Ectocarpales) в Україні (Хаджибейський лиман) // Гідробіол. журн. 2024. 60, 3(357): 30-35.
    3. Бакума А.О., Алєксєєва Т.Г., Ткаченко Ф.П. Ефективність різних методів екстракції ДНК, придатної для ПЛР з гербарних зразків водоростей роду Cladophora Kütz.// Наук. зап. Тернопіль. пед. ун-ту ім. Володимира Гнатюка. 2023. 83 (1-2): 32-37.
    4. Ткаченко Ф.П., Касьянов Є.О. Ceratophyllum tanaiticum (Ceratophyllaceae) в озерах Кінбурнської коси (НПП «Білобережжя Святослава») // Вісник ОНУ. Біологія. 2022. 27. 1(50): 137-142.
    5. Ткаченко Ф.П., Артеменко А.О. Макрофітобентос Березанського лиману, його узмор’я та прибережжя о. Березань // Альгологія, 2022. 32(3): 251-263.
    6. Теренько Г.В., Ткаченко Ф.П., Герасимюк В.П. Фітопланктон прибережного комплексу водойм Національного природного парку «Білобережжя Святослава» (Україна) // Гідробіол. журн. 2022. 58(2): 45-56.
    7. Ткаченко Ф.П.,Касьянов Є.О. Ceratophyllumtanaiticum (Ceratophyllaceae) в озерах Кінбурнської коси (НПП «Білобережжя Святослава // Вісник ОНУ. Біологія. 2022. 27 (1(50): 137-142.
    8. Ткаченко Ф.П. Нова знахідка Pleurocladialacustris A. Braun (Phaeophyceae) у Дніпровському лимані Чорного моря (Україна). Альгологія. 2021. 31(1): 71-76.
    9. Ткаченко Ф. П., Якуба И. П. Содержание фукоксантина в некоторых водорослях Черного моря (Phaeophyceae, Ochrophyta). – Альгология, 2019. – Т. 29, № 3. – С. 278-286.
    10. Кузнецов В. О., Ткаченко Ф. П. Альгологические исследования в Одесском университете в период 1890-1933 гг. // Альгология. – 2019. – Т. 29, № 1. – С. 108-124.
    11. Tkachenko F. P., Sidorenko M. V. Macrophytobenthos of artifical ponds in the parks of Odessa city // Вісник ХНУ. Серія Біологія. – 2018. – Вип. 31. – С. 31-38.
    12. Ткаченко Ф. П., Сардарян К. Б. Водорості Тилігульського регіонального ландшафтного парку (чек-лист, поширення, екологія). – Одеса: ОНУ імені І.І. Мечникова, 2017. – 110 с.
    13. Ткаченко Ф. П., Третяк И. П. Макрофитобентос ботанического заказника общегосударственного значения «Филлофорное поле Зернова» (Украина) // Альгология. – 2015. – Т. 25, № 3. – С. 238-246.
    14. Ткаченко Ф. П., Маслов И. И. Жирные кислоты общих липидов видов рода Cystoseira C. Agardh (Phaeophyta) (Черное море, Крым) // Альгология. – 2015. – Т. 25. – С. 115-124.
    15. Ткаченко Ф. П. Zygnematales водоемов северо-западного Причерноморья // Альгология. – 2014. – Т. 24, № 3. – С. 376-379.
    16. Ткаченко Ф. П., Чернякевич С. С., Сардарян К. Б. Нове місце знаходження рідкісного виду червоних водоростей Batrachospermum gelatinosum // Укр. ботан. журн. – 2014. – Т. 71, № 6. – С. 716-720.
    17. Ткаченко Ф. П., Ковтун О. О. Сучасний стан флори водоростей-макрофітів берегової зони острова Зміїний (Чорне море) // Чорномор. ботан. журн. – 2014. – Т. 10, № 1. – С. 37-47.
    18. Ткаченко Ф. П., Костылев Э. Ф., Третьяк И. П. Макрофитобентос ІІ малого филлофорного поля (Каркинитский залив, Черное море) // Альгология. – 2012. – Т. 22, № 3. – С. 295-302.
    19. Ткаченко Ф. П., Куцин Е. Б. Виды рода Vaucheria DC. водоемов северо-западного Причорноморья (Украина) // Альгология. – 2012. – Т. 22, № 2. – С. 190-197.
    20. Ткаченко Ф. П. Морські водорості-макрофіти України (північно-західна частина Чорного моря). – Одеса: Астропринт, 2011. – 104 с.
  • Якуба І. П.

    1. Артюх М.М., Якуба І.П., Ружицька О.М., Назарчук Ю.С., Степанненко Н.І. Ефективність препаратів цитокінінів для покращення калюсогенезу та фізіологічного стану  щеп винограду // Вісник ОНУ.  Біологія.  2023.  Т. 28, вип. 2(53). С. 22-27. DOI: 10.18524/2077-1746.2023.2(53).292971
    2. Medinets S, Gazyetov Ye, Rudka Yu, Pavlik T, Yakuba I, Medinets V, Pauzer O, Snihirov S, Kovalova N. Accumulation of Nitrogen, Phosphorus, Potash, and Dynamic Patterns of Cover Growth in Emergent and Floating Aquatic Vegetation of the Dniester Delta Region //  17th International Conference Monitoring of Geological Processes and Ecological Condition of the Environment/ European Association of Geoscientists & Engineers.V. 2023 Iss. 1 P.1-5. DOI: 10.3997/2214-4609.2023520134
    3. Yu. Rudka, S. Medinets, I. Yakuba, Ye. Gazyetov, V. Medinets, Yu. Nazarchuk, O. Pauzer Heavy metal accumulation in aquatic plants growing in water bodies of the Lower Dniester catchment (Ukraine) // XVI International Scientific Conference "MONITORING OF GEOLOGICAL PROCESSES AND ECOLOGICAL CONDITION OF THE ENVIRONMENT/ European Association of Geoscientists & Engineers.V. 2023 Iss. 1 P.1-5. DOI: 10.3997/2214-4609.2022580130
    4. Алескєрова М.Т., Паузер О.Б., Якуба І.П. Застосування арахідонової кислоти як засобу підвищення продуктивності овочевих культур в умовах півдня україни // Сучасна біологія рослин: теоретичні та прикладні аспекти, присвячена 130-річчу кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів Харківського національного університету імені І.В.Каразіна - Тези доповідей V Міжнародної наукової конференції (12-13 лютого , 2020 р., м. Харків, Україна). – Харків :ХНУ ім. В.Н.Каразіна , 2020. – С. 82-83.
    5. Ткаченко Ф.П., Якуба И.П., Содержание фукоксантина в некоторых черноморских бурых водорослях (Phaeophyceae, Orchophyta) // Аlgologia. 2019, 29(3): 278—286. DOI: 10.15407/ALG29.03.278
    6. Якуба І.П., Паузер О.Б. Малатдегідрогеназна система зелених листків рослин сільськогосподарських культур за нестачі мангану й позакореневого підживлення мікроелементом // Фізіологія рослин і генетика. 2018. Т. 50 № 6.-С.484-498. DOI: 10.15407/FRG2018.06.484 
    7. Лопухова М.А., Кучер Г.М., Паузер О.Б. Якуба І.П. Фізіологічні показники та врожайність винограду сортів Ароматний та Каберне Совіньйон за обробки Агромаром//ISSN 2077-1746. Вісник ОНУ. Сер.: Біологія. 2018. Т. 23, вип. 1(42).С.9-20.
    8. Лопухова М. А., Паузер О. Б., Якуба І. П., Артюх М. М. Якість соку та вина з винограду Ароматний та Каберне Совіньйон за обробки лози біопрепаратом Агромар // Мікробіологія і біотехнологія.  2018.  № 4. С. 42–50. DOI: 10.18524/2307-4663.2018.4(44).150902
    9. Якуба І.П., Паузер О.Б., Бурикіна С.І. Накопичення марганцю рослинами ріпаку за різних доз NPK на південному чорноземі // Фізіологія рослин: досягнення та нові напрямки розвитку / Ін-т фізіології рослин і генетики НАН Украпїни, Укр. т-во фізіологів; голов ред. В.В.Моргун. Київ: Логос. 2017. С.655-661.
    10. Крижановська Н.Ю., Паузер О.Б., Якуба І.П. Фітотоксичність забруднених важкими металами ґрунтів м.Миколаєва // Питання біоіндикації та екології. 2015.  Вип.20,№1. С.126-142.
    11. Якуба І.П.,  Коваленко О. В. Баланс мікроелементів в системі ґрунт-рослина в умовах північно-західного Причорномор’я / Сучасні наукові дослідження та розробки: теоретична цінність та практичні результати - 2016: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (Братислава, 15-18 березня 2016 р.) -К: ТОВ "НВП "Інтерсервіс, 2016.  С. 207-208.
    12. Швець Г.А., Ружицька О.М., Паузер О.Б., Якуба І.П. Викладання дисциплін з фізіології рослин у підготовці студентів напрямку «Біологія» в ОНУ імені І.І Мечникова. / Фізіологія рослин у системі сучасних біологічних знань та наук: Матеріали. Харків (Україна). 2013. С. 55-56. 
    13. Бурикіна С.І., Коваленко О.В., Якуба І.П. Вміст марганцю в ґрунті та рослинах півдня України / Вісник аграрної науки Південного регіону. Міжвід. тем. наук. збірник. Одеса, 2012.  Вип. 12-13.  С. 11-18.
    14. Якуба І.П., Паузер О.Б., Швець Г.А. Вміст деяких мікроелементів у насінні ріпака за використання різних систем добрив / Матеріали ХІІІ з’їзду Українського ботанічного товариства (19-23 вересня 2011 р., м. Львів). Львів, 2011. С. 470-472.
    15. Якуба І.П., Паузер О.Б. Марганцеве живлення рослин та шляхи його покращення / Фізіологія рослин: проблеми та перспективи розвитку: Ф50 у 2 т. / НАН України, Ін-т фізіології рослин і генетики, Укр.. т-во фізіологів рослин; голов. Ред. В.В.Моргун. К.: Логос, 2009. ISBN 978-966-171-147-0 Т.1. –706 с.: с іл..- Бібліогр. в кінці ст.
    16. Якуба І.П., Паузер О.Б., Швець Г.А., Цандур М.О. Оцінка забезпеченості сільськогосподарських культур марганцем на південному чорноземі (за вмістом мікроелементу в ґрунті) / Вісник аграрної науки Південного регіону. Сільськогосподарські та біологічні науки. Вип. 8. Одеса: СМИЛ, 2007. 220 с.
    17. Якуба І.П., Цандур М.О., Бурикіна С.І. Вміст та доступність марганцю в ґрунті в залежності від окультуреності, сезонів року та зрошення / Вісник аграрної науки Південного регіону. Сільськогосподарські та біологічні науки. Вип. 9, частина ІІ. – Одеса: СМИЛ, 2008.  178 с.
    18. Якуба І.П., Паузер О.Б., Бурикіна С.І. Накопичення марганцю листками та зерном озимої пшениці у зв’язку з їх біохімічними показниками за різних систем удобрення // Живлення рослин: теорія і практика. (Зб. наук пр., присвяч. 100-річчу від дня народження акад. АН УРСР та ВАСГНІЛ П.А. Власюка) / Головн ред. В.В.Моргун. К.: Логос, 2005. С. 153- 161.
    19. Якуба І.П., Швець Г.А., Феоктистов П.О. Накопичення марганцю листками та зерном твердої й м’якої озимої пшениці у зв’язку з їх біохімічними показниками // Вісник ОНУ. 2004. Т.9, вип. 1. С. 88 – 98.
    20. Паузер О.Б., Швець Г.А., Якуба І.П. Вміст і динаміка рухомого марганцю на полях півдпя Одещини // Агарарний вісник Причорномор’я. Біологічні, сільгосп. та вет. Науки Вип. 4(15).  Одеса, 2002. С.37-41.

Бондаренко Олена Юріївна

bondarenko

кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки,

фізіології рослин та садово-паркового господарства Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

ORCID ID 0000-0002-2383-6615

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

У 2001 році закінчила Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, де навчалася на кафедрі ботаніки.

У 2005 році закінчила аспірантуру при університеті. Кандидатську дисертацію на тему «Флора пониззя межиріччя Дністер – Тилігул» захистила у 2015 році, у Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України (м. Київ). Певний час працювала в НПП «Тузлівські лимани», «Нижньодністровський».

З 2011 року – викладач кафедри ботаніки.

Автор та співавтор понад 170 публікацій, 10-ти методичних вказівок, 5-ти монографій: «Конспект флори пониззя межиріччя Дністер - Тилігул» (2009), «Скарби гербарію ОНУ (MSUD). Гербарна колекція М. К. Пачоського» (2013), «Скарби гербарію ОНУ (MSUD). Гербарна колекція П. С. Шестерікова» (2014), «Скарби гербарію ОНУ (MSUD). Гербарна колекція Г. Й. Потапенко» (2014), «Скарби гербарію ОНУ (MSUD). Гербарна колекція Е. Е. Ліндемана» (2017).

Сфера наукових інтересів

Флора пониззя межиріччя Дністер-Тилігул, гербарні колекції та їх значення

Курси:

  1. ОК №14, №16, №20 Ботаніка (206 «Садово-паркове господарство», 091 «Біологія», відповідно, I рівень вищої освіти)
  2. ОК №22 Геоботаніка (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  3. ОК №28 Квітникарство та газони (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  4. ОК №31 Агротехніка в садово-парковому господарстві та садівництві (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  5. ОК №34 Рослинний світ України (у складі курсу Тваринний і рослинний світ України) (014 «Середня освіта», I рівень вищої освіти)
  6. ОК №35, №37 Навчальна практика з ботаніки (091 «Біологія», 206 «Садово-паркове господарство», відповідно, I рівень вищої освіти)

 

Герасимюк Валерій Петрович

gerasimuk

Нaуковa ступінь, нaукове звaння: кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства

ORCID ІD 0000-0002-9199-9854

E-mailЦя електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Короткі відомості з СV: Герасимюк В.П. народився 3 лютого 1959 р. у м. Одеса. Спочатку він навчався у восьмірічній школі № 14 м. Одеси, яку закінчив 14 червня 1974 р. з похвальним листом. Пізніше вступив до десятирічної середньої школи № 26 м. Одеса, яку закінчив у 1976 р. Після школи Герасимюк В.П. працював свердловщиком і розточником верстатів на одеському заводі радіально-свердлових верстатів. Він вступив до біологічного факультету Одеського державного університету імені І.І. Мечникова 1 вересня 1977 р., який закінчив у черні 1982 р. з дипломом з відзнакою. Під час перебування в університеті одночасно навчався на факультеті громадських професій, відділення школи молодого журналіста і закінчивши його в 1979 р., одержав додаткову громадську спеціальність – журналіста (диплом № 390). Герасимюк В.П. пройшов навчальні військові збори з 1 липня по 17 вересня 1982 р. і отримав військове звання лейтенант. Він був зарахований на кафедру ботаніки на посаду біолога з 1 вересня 1982 р. Герасимюк В.П. був переведений на посаду асистента кафедри ботаніки 16 жовтня 1990 р., став старшим викладачем цієї кафедри 1 вересня 1999 р., а 1 вересня 2002 р. вже був переведений на посаду доцента кафедри ботаніки. Герасимюк В.П. захистив кандидатську дисертацію на тему “Діатомові водорості бентосу Хаджибейського та Куяльницького лиманів (Північно-Західне Причорномор’я“) за спеціальністю 03.00.05 – ботаніка в Інституті ботаніки ім. М.Г. Холодного у м. Києві. Рішенням спеціалізованої вченої ради Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного від 16 лютого 1993 р. (протокол № 121) Герасимюку Валерію Петровичу присуджено науковий ступінь кандидата біологічних наук (кн № 002093). Рішенням Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки Герасимюку Валерію Петровичу присвоєно вчене звання доцента кафедри ботаніки 20 червня 2002 р. (протокол № 3147-Д, атестат доцента). Паралельно з роботою доцента він виконував обов’язки заступника декана біологічного факультету ОНУ з виховної роботи з 2000 по 2020 р. Герасимюк В.П. за сумісництвом також працював старшим науковим співробітником у Фізико-хімічному інституті захисту навколишнього середовища і людини з серпня 2004 по грудень 2018 р.

Автор 188 наукових публікацій, 19 статей у наукометричних базах даних (Scopus), 6 навчально-методичних видань, 92 статей в фахових виданнях України (альгологія, гідробіологічний журнал, вісник ОНУ, чорноморський ботанічний журнал та ін.), автор і співавтор 6 монографій, співавтор словника ботанічних термінів.

Наукові інтереси: морфологія, хорологія, систематика, номенклатура, екологія і біогеографія мікроскопічних водоростей різноманітних водойм Північно-Західного Причорномор’я (лиманів, річок, водосховищ, ставків, струмків, калюж), Чорного, Середземного, Червоного морів, Індійського і Південного океанів.

Курси:

  • Спеціальність 091 Біологія та біохімія, 1 рівень освіти, ОК 30 лабораторний практикум з біології
  • Спеціальність 091 Біологія та біохімія, 1 рівень освіти, ОК 36 навчальна практика з ботаніки
  • Спеціальність 091 Біологія та біохімія, 1 рівень освіти ВК 58 екологія і фітогеографія водоростей
  • Спеціальність 206 Садово-паркове господарство ВК 95 основи марикультури
  • Сертифікати

     2024

     2023

     

     2022

     
     
     
     

     2021

     
     

Кадуріна Антоніна Олегівна

kadurina

кандидат архітектури,

доцент, доцент кафедри ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства 

Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

ORCIDID 0000-0001-9615-4191

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

З 2019 р. – доцент кафедри ботаніки Одеського національного університету імені І.І. Мечникова

З 2018 по 2019 рр. – професор кафедри архітектури та урбанізму інституту «Харківська школа архітектури»

З 2014 по 2015 рр. – професор кафедри основ архітектури та архітектурного середовища Одеської державної академії будівництва і архітектури.

З 2006 по 2014 рр. – доцент кафедри основ архітектури та архітектурного середовища Одеської державної академії будівництва і архітектури.

З 2005 по 2006 рік – асистент кафедри основ архітектури Одеської державної академії будівництва і архітектури.

З 2002 по 2005 рр. – аспірант Одеської державної академії будівництва і архітектури.

З 2001 по 2002 рр. – архітектор третьої, потім другої категорії «Одесцивільпроект».

З 1995 по 2001 рр. – студентка Одеської державної академії будівництва та архітектури (спеціальність «Архітектура будівель та споруд»).

Автор понад 90 наукових публікацій, трьох монографій: «Типи будівель і їх символи в архітектурі Одеси» (2013 р.), «Інформаційний код архітектури Одеси в символах» (2013 р.), «Символіка в архітектурному декорі (на прикладі м. Одеси)» (2015 р.), в співавторстві з Моргун О. Л. «Ілюстрований словник-довідник архітектурно-мистецьких і садово-паркових термінів. Т. 1. Теорія та історія архітектури» (2023 р.), 21 методичних вказівок.

Сфера наукових інтересів: символіка в архітектурі та садово-парковому мистецтві, ландшафтний дизайн.

Курси

  1. ОК №12 Історія садово-паркового мистецтва (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  2. ОК №16 Ландшафтна графіка та моделювання (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  3. ОК №26 Ландшафтне проектування та дизайн (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  4. ОК №33 Основи озеленення населених місць (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  5. ВК №54 Основи ландшафтного озеленення (014 «Середня освіта», 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти).
  • Сертифікати

     
     

Кузнєцов В’ячеслав Олександрович

Кузнєцов В’ячеслав Олександрович - кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства Одеського національного університету  імені І. І. Мечникова

кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

ORCID 0000-0002-3603-1584
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчив біологічний факультет Одеського державного університету імені І. І. Мечникова у 1983 році, у 2011 році захистив дисертацію на ступінь кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07 історія науки і техніки (Диплом ДК 004530 від 17.11.2012 р) у спеціалізованій раді ДТЕУТ (Центр досліджень з історії науки і технікиім. О. П. Бородіна). Виконує обов'язки зав. Музею історії ОНУ імені І.І. Мечникова, директор Центру досліджень з історії освіти, науки і техніки на півдні України імені В. І. Липського. Відмінник освіти.

Автор понад 140 публікацій, соавтор монографії «Одеський національний університет імені І. І. Мечникова: історія і сучасність (1865-2015)», автор ряду статей у біографічному словнику «Професори Одеського (Новоросійського) університету» та «Енциклопедії Сучасної України»

Наукові інтереси: Історія науки та освіти, історія урболісознавства, дендрологія.

Курси:

  1. ОК №12 Вступ до університетських студій (091 «Біологія», I рівень вищої освіти)
  2. ОК №13 Історія створення урбодендроценозів в ландшафтах сухостепової України (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  3. ВК №13 Історія біології (014 «Середня освіта», 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти).
  • Сертифікати

Назарчук Юлія Сергіївна

nazarchuk

кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки, фізіології рослин та садово-паркового господарства Одеського національного університету імені І. І. Мечникова

ORCID: 0000-0002-7046-958X
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчила біологічний факультет Одеського національного університету імені І. І. Мечникова у 2003 році, у 2011 захистила кандидатську дисертацію у спеціалізованій Раді Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного, ступінь кандидата наук присуджено у 2012 році. У 2011 році закінчила навчання у Національному університеті біоресурсів і природокористування України за спеціальністю «Садово-паркове господарство».

Автор понад 80-ти публікацій, соавтор двох монографій «Острів Зміїний. Рослинний і тваринний світ» (2008 р.), «Словник ботанічних термінів» (2012 р.), навчального посібника «Керівництво з інтерпретації природоохоронних територій» (2013 р.), біля 40 методичних вказівок. Член Українського ботанічного товариства, Гільдії ландшафтних архітекторів України (ГЛАУ).

Сфера наукових інтересів: Дендрологія, фітопатологія, реконструкція та реставрація садово-паркових об'єктів, ліхенологія

Курси:

  1. ОК №20 Декоративна дендрологія та дендропроєктування (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  2. ОК №30 Технології вирощування садивного матеріалу та розмноження рослин (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  3. ОК №34 Збудники хвороб декоративних рослин (у складі курсу Збудники хвороб та шкідники декоративних рослин (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  4. ОК №35 Реконструкція та реставрація садів та парків (206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  5. ВК №55 Озеленення інтерʼєрів і фітодизайн (014 «Середня освіта», 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  6. ВК №66 Інтегрований захист рослин (014 «Середня освіта», 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 206 «Садово-паркове господарство», I рівень вищої освіти)
  7. ВК №21 Біологічні основи стійкості рослин до шкідників та збудників захворювань (014 «Середня освіта», 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», II рівень вищої освіти).
  • Сертифікати

    2023

    2023 1

    2021

    2022 1

    2018

    Nazarchuk Cert

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Змієнка Всеволода, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top