MEDITERreg Jean Monnet Module

mediterreg logoeu co funded en 1500

 

101047919 — Кільце Середземномор’я: регіональні студії — ERASMUS-JMO-2021-HEI-TCH-RSCH (Номер угоди – 101047919 — Кільце Середземномор’я: регіональні студії)

Акронім проекту: MEDITERreg

Тривалість проекту: 1 березня 2022 – 28 лютого 2025

Інструмент фінансування ЄС: Програма ERASMUS+, що фінансується ЄС, Жан Моне, за підтримки Європейського інструменту сусідства

Резюме проекту: Середземноморський регіон є найважливішим для Європейського Союзу, хоча ЄС має сильну присутність як у Балтії, так і в Чорному морі. Проте саме Середземномор’я є колискою європейської цивілізації, а нині є джерелом найбільших проблем для цієї організації. Тому інтерес до політики ЄС у цьому регіоні буде тільки зростати, і в міру розростання проблеми Північ – Південь вона ставатиме все більш актуальною для політики держав і міжнародних організацій. Одеський національний університет імені І. І. Мечникова (ОНУ) є найбільш підходящим місцем в Україні для створення окремого Модуля по Середземномор'ю в рамках існуючої магістерської програми. Відділення  міжнародних відносин вже має міцні традиції дослідження Чорноморського регіону, проте майже 30 років тому затвердилася інша традиція, коли вперше тут були впроваджені арабська, грецька і турецька мови.

Настав момент, коли від вивчення середземноморських мов ми маємо якомога швидше перейти до вивчення всього комплексу проблем, пов'язаних з цим регіоном. Для України досвід відносин між країнами Середземномор'я та ЄС став сьогодні ще більш актуальним, тому що через конфлікт з Росією ми не можемо швидко вступити до ЄС. Не тільки для вчених, а й для всього українського суспільства важливо розуміти: як будувати відносини не сподіваючись на повне членство в ЄС? Що ЄС може дати Україні? Які небезпеки несе для нас майбутнє? Схоже, що в міру зростання нестабільності в Україні ці проблеми також стають все більш важливим для ЄС. З точки зору вищої освіти, така спрямованість знайшла відображення у низці проектів та партнерств ОНУ, таких як розвиток європейських студій у Середземномор’ї, сприяння належному врядуванню в країнах-сусідах та обмін передовим досвідом з університетами-партнерами. Факультет міжнародних відносин, політології та соціології за останні 25 років сформувався як регіональний центр досліджень і викладання Європейських студій, країнознавства, перехідних процесів та мов регіону. Завдяки своєму специфічному досвіду, факультет цілком природно може розробляти інструменти, необхідні для розуміння реальності, що змінюється. Це переростає у створення середовища, яке черпає силу із існуючої на Факультеті системи викладання та дослідницької інфраструктури та поєднує її з інноваційним досвідом країн-членів ЄС, їх середземноморських партнерів та України.

Факультет є домом для англомовної магістерської програми з міжнародних відносин, соціальних комунікацій та регіональних досліджень. Його мета – підготувати майбутніх професіоналів, які потенційно могли б стати національними чи навіть європейськими службовцями чи дипломатії. Для таких молодих спеціалістів критичне осмислення еволюції відносин з ЄС буде ключем не лише до розуміння завтрашньої національної та європейської політики у цій галузі, але й до її формування. Запропонований модуль має на меті створення нових знань та інструментів навчання, пов’язаних з європеїзацією Середземномор’я. Контекст, який вимагає таких зусиль, є таким, в якому нормативна влада Європейського Союзу все більше опиняється під тиском та викликами з боку конкуруючих моделей регіоналізму. Модуль очолює Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова (Україна) та включає набір різноманітних партнерів із країн-членів ЄС. Ця дія Жан Моне спрямована на створення та підтримку модуля «Середземномор’я» в межах магістерської програми «Міжнародні відносини, соціальні комунікації та регіональні дослідження» на Факультеті міжнародних відносин, політології та соціології Одеського національного університету імені І. І. Мечникова.

Раніше факультет брав участь у проектах Жан Моне як партнерська організація. Тепер, маючи чітке розуміння цінностей та завдань Жан Моне, факультет вперше подає заявку як приймаюча організація з її Модулем MEDITERreg. У рамках Модуля акцент буде зроблений на інтегровані інноваційні методи навчання, двонаправлену ​​інтерактивність та змішане навчання. Поєднання 4 нових курсів з іншими важливими видами діяльності створює комплексний підхід до вивчення Середземномор’я як неоднорідного регіону, який включає в себе різноманітні країни, культури, традиції, а також політичну еволюцію та досвід. Модуль також значно посилить Регіональні та Європейські студії у дослідженнях Факультету з конкретним та детальним розумінням Середземномор’я в цілому та цього виміру в політиці сусідства ЄС. Проект «MEDITERreg» приділяє особливу увагу різноманітним онлайн-заходам та ресурсам. Онлайн-курси та семінари, електронні книги, аудіозаписи та інші цифрові матеріали будуть доступні різним групам учасників на вебсайті проекту. Це забезпечить успішну реалізацію всіх цілей проекту в умовах пандемії Covid-19, коли фізичне переміщення людей є обмеженим. Партнерство з неурядовими організаціями та аналітичними центрами в Україні та за її межами сприятиме поширенню результатів Модулю та пов’язаних з ним ефективних методів роботи за межами ОНУ. Більше того, партнерство з Дипломатичною Академією України при Міністерстві закордонних справ України (ДАУ) надасть можливість поширити, в українському контексті, усвідомлення суспільством процесу європеїзації та його зв’язку із процесом розширення та виміром сусідства.

Цільові групи: студенти ОНУ та студенти за обміном; студенти, молоді дослідники та професіонали з ЄС, країн Середземномор’я та України; викладачі ОНУ та викладацька спільнота в Україні та країнах Середземномор’я.

Одержувач гранту: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

Координатор проекту: email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілі та конкретні завдання проекту: оновлений курс «Лінгвокраїнознавство»; нові курси «Регіональні дослідження», «Політика ЄС щодо Середземноморського регіону», «Регіональна політика та безпека в Південному та Східному Середземномор’ї» та «Міграційний процес у Середземномор’ї»; нові MOOС «Регіональні дослідження», «Політика ЄС щодо Середземноморського регіону», «Регіональна політика та безпека в Південному та Східному Середземномор’ї» та «Міграційний процес у Середземномор’ї».

Діяльність:

  1. Координаційна зустріч проекту: початкова зустріч, розподіл ролей та створення Ради із забезпечення якості. Обговорення логотипу модуля та короткого опису для вебсайту. Онлайн-платформа модуля буде розміщена в домені ОНУ і буде систематично оновлятися до кінця проекту.
  2. Розробка навчальних програм:  розробка чотирьох нових курсів «Регіональні дослідження», «Політика ЄС щодо Середземноморського регіону», «Регіональна політика та безпека в Південному та Східному Середземномор'ї» та «Міграційний процес у Середземномор'ї».
  3. Зустріч Ради із забезпечення якості: обговорення її звіту та виконання її пропозицій. Такі зустрічі проводитимуться двічі на рік.
  4. Майстер-класи: підготовка та проведення восьми майстер-класів за участю науковців та громадських діячів (відеозапис).
  5. Одноденні інформаційні семінари: вісім одноденних інформаційних семінарів у партнерських організаціях, які забезпечать розповсюдження матеріалів та викладацького досвіду, розроблених в рамках проекту експертами-партнерами, залученими до проекту, а також більш широкою аудиторією колег. Таким чином семінари забезпечать активне та повноцінне використання розроблених дидактичних матеріалів не лише в рамках MOOC, але й інших  курсів та заходів, запропонованих партнерськими університетами.
  6. Конференції випускників MEDITERreg: підготовка та проведення одноденної Конференції випускників MEDITERreg для магістрантів та молодих дослідників.

Очікувані результати:

  1. Курс «Лінгвокраїнознавство»: розробка, оцінка та впровадження курсу «Лінгвокраїнознавство».
  2. Розробка, оцінка та впровадження чотирьох нових курсів «Регіональні дослідження», «Політика ЄС щодо Середземноморського регіону», «Регіональна політика та безпека в Південному та Східному Середземномор'ї» та «Міграційний процес в Середземномор'ї».
  3. Розробка МООС: розробка, оцінка та впровадження чотирьох нових MOOC «Регіональні дослідження», «Політика ЄС щодо Середземноморського регіону», «Регіональна політика та безпека в Південному та Східному Середземномор’ї» та «Міграційний процес у Середземномор’ї».
  4. Електронна книга з дидактики: електронна книга з дидактики буде зосереджена на теоретичних і практичних аспектах регіоналізму, політиці ЄС щодо Середземноморського регіону, різних типах політичних та безпекових взаємозв’язків, ризиках і загрозах у Південному та Східному Середземномор’ї. Автори з різних дисциплін висвітлюватимуть ці теми.
  5.  Монографія «Регіоналізм в Середземномор’ї»: монографія планується за участю 4 ключових учасників цього проекту та аналітиків із університетів-партнерів, а також із залученням молодих науковців та аспірантів ОНУ, зацікавлених у розвитку цієї теми в Україні. Запропонована структура матиме 7 або 8 розділів, які висвітлюють найактуальніші проблеми розвитку Середземномор’я.

Didactics to 4 MOOCs 2024 (pdf: 2,29 МБ)

MOOC

  • Весняний семестр - 2022

    На початку проекту створена Рада із забезпечення якості. Голова Ради: Декан ФМВПС, к. політ. н. Віктор Глебов:

    Члени Ради:

     
    Заступник декана ФМВПС, професор Світлана Коч:
     

    Відповідальний редактор наукового журналу "Міжнародні та політичні дослідження", професор Юлія Узун.

    Підготовка чотирьох нових курсів.

    "Регіональні дослідження", професор Ольга Брусиловська:

    "Політика ЄС щодо Середземноморського регіону", к. політ. н, доцент Ірина Максименко:

    "Регіональна політика та безпека в Південному та Східному Середземномор’ї", к. політ. н., доцент Алла Захарченко:

    "Міграційний процес у Середземномор’ї", к. політ. н., доцент Юлія Майстренко:

    Розробка, оцінка та впровадження курсу "Регіональні дослідження", професор Ольга Брусиловська:

    Гостьова лекція PhD cтудента Массімо Д’Анджело (Університет Лафборо, Лондон) для студентів магістратури відділення міжнародних відносин, 28 квітня 2022 р.:

    Гостьова лекція професора Алі Білгіча (Університет Лафборо, Лондон) для студентів магістратури відділення міжнародних відносин, 11 травня 2022 р.:

    Розробка, оцінка та впровадження курсу "Лінгвокраїнознавство"

    "Лінгвокраїнознавство" (Арабська мова), к. політ. н., доцент Карина Кулешова:

    "Лінгвокраїнознавство" (Грецька мова), к. пед. н., доцент Оксана Сніговська:

    Гостьова лекція Т. Кукувіноса (Греція) для студентів магістратури відділення міжнародних відносин, 6 квітня 2022 р.:

    "Лінгвокраїнознавство" (Турецька мова), доцент Юлія Тарасюк:

    Підготовка та проведення одноденної Конференції випускників MEDITERreg для магістрантів та молодих дослідників:

    Перша Конференція випускників MEDITERreg для магістрантів та молодих дослідників.

    Анотація

    Наукова конференція для студентів магістратури та молодих дослідників, які навчаються за спеціальністю 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, відбулася в рамках проекту 101047919 – MEDITERreg «КІЛЬЦЕ СЕРЕДЗЕМНОМОР’Я: РЕГІОНАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ». Модуль Жан Моне (тип гранту ERASMUS-JMO-2021-MODULE) здійснюється кафедрою міжнародних відносин та очолюється завідуючою кафедрою Ольгою Брусиловською. Конференція відбулася в онлайн-режимі 26 травня 2022 р. Серед питань, які обговорювалися на конференції, чільне місце посідав аналіз теорії та практики регіоналізму в Середземномор’ї.

    Ключові слова: теорія регіоналізму, регіональні дослідження, Середземномор'я.

  • Осінній семестр - 2022

    1. Впровадження, оцінка, виконання та поширення курсу «Міграційний процес у Середземномор’ї», доцент Юлія Майстренко:

    12

    Гостьова лекція професора Даніели Іррера (Університет Катанії) для студентів магістратури факультету міжнародних відносин, 2 листопада 2022 р.:

    3

    2. Впровадження, оцінка, виконання та поширення курсу “Лінгвокраїнознавство”

    - “Лінгвокраїнознавство” (Грецька мова), доцент Оксана Сніговська:

    4

    - “Лінгвокраїнознавство” (Арабська мова), доцент Карина Кулешова

    - “Лінгвокраїнознавство” (Турецька мова), доцент Юлія Тарасюк

    Гостьова лекція професора Алі Білгіча (Університет Лафборо) для студентів магістратури факультету міжнародних відносин 10 листопада 2022 р.:

    56

    3. Конференції

    Брусиловська О. взяла участь у Конгресі Української Асоціації Європейських Студій - 2022 (Львів, 20-21 жовтня 2022, онлайн).

    Брусиловська О. взяла участь у 77-й професорсько-викладацькій конференції, доповідь керівника проекту «Кільце Середземномор’я: регіональні дослідження» (Одеса, 25 листопада 2022 р., онлайн).

    Брусиловська О. взяла участь у XXIII міжнародній науковій конференції EUROPA XXI WIEKU «Європа перед обличчям поточних і майбутніх криз» (Слубіце, 2-3 лютого 2023 р.).

    7

    Максименко І. взяла участь у круглому столі щорічної генеральної конференції Європейського консорціуму з політичних досліджень (Інсбрук, 23 серпня 2022 р.).

    Сніговська О. взяла участь у 77-й професорсько-викладацькій конференції, 2022 з доповіддю “Грецька амбівалентність, або політика подвійних стандартів у ставленні греків до російсько-української війни (на матеріалах грецьких наукових і еспертно-аналітичних праць)” (Одеса, 24 листопада, 2022, онлайн).

    Тарасюк Ю. взяла участь у 77-й професорсько-викладацькій конференції, 2022 з доповіддю “Публічна дипломатія Республіки Туреччина: основні актори та напрями діяльності” (Одеса, 24 листопада, 2022, онлайн).

    Тарасюк Ю. взяла участь у міжнародній науковій та практичній конференції “Турецька мова як мова міжнаціонального спілкування" з доповіддю на тему “Використання турецької мови в дипломатії та міжнародних документах", (Аланья, 20-22 жовтня, 2022).

    8

    Захарченко А. взяла участь у міжнародній науковій конференції "VI Таврійські історичні наукові читання" з доповіддю “Баланс сил і "гнучкі альянси" у південно-східному Середземномор’ї” (Київ, 14-15 жовтня, 2022, онлайн).

    Захарченко А. взяла участь у міжнародній науковій конференції “Актуальні проблеми української та всесвітньої історії: минуле і сьогодення” (Рівне, 25 жовтня, 2022, онлайн).

    Захарченко А. взяла участь у міжнародній науковій конференції “ХХV Сходознавчі читання А. Кримського” (Київ, 10 листопада, 2022, онлайн).

    4. Публікації

    Брусиловська О. оприлюднила аналітичну доповідь про середземноморські країни регіону Західних Балкан (Українська призма: Зовнішня політика 2021. Аналітичне дослідження / ГО «Рада зовнішньої політики «Українська призма», 2022).

    Сніговська О., Малахіті А. опублікували статтю «Політична карикатура як вид креолізованого тексту в контексті кризи українсько-російських відносин (на матеріалах грецької преси)» у науковому журналі «Міжнародні та політичні студії» (Одеса, 2022).

    Сніговська О., Малахіті А. опублікували статтю «Формування професійної готовності майбутніх фахівців-міжнародників до роботи з інформацією в умовах гібридної війни» в журналі «Інноваційна педагогіка» (Польща, 2022).

    Сніговська О., Малахіті А. опублікували статтю «Офіційна та неофіційна дипломатія І. Каподістрії на тлі зародження руху етеристів» у журналі «Дриновський збірник», Т. XV (Софія – Харків, 2022).

    Захарченко А. опублікувала статтю «Авраамові угоди та перспективи вирішення арабо- ізраїльського конфлікту» (Регіональні студії. № 28, 2022).

    Захарченко А. опублікувала статтю “Реконфігурація регіональних альянсів на Близькому Сході після Арабської весни” (Politicus. № 1, 2022).

    Захарченко А. опублікувала статтю “Політика Джо Байдена на Близькому Сході” (Вісник Львівського університету. Серія філософсько-політологічні студії. № 43, 2022).

    Захарченко А. опублікувала тези “Баланс сил і "гнучкі альянси" у південно-східному Середземномор’ї” (Львів-Торунь: Ліга-прес, 2022).

    Захарченко А. опублікувала тези “Змагання за лідерство на Близькому Сході та нова геометрія регіональних відносин” (Львів-Торунь: Ліга-прес, 2022).

    Захарченко А. опублікувала тези “Відносини між США та Саудівською Аравією в контексті нових загроз міжнародній безпеці” (Львів-Торунь: Ліга-прес, 2022).

  • Весняний семестр - 2023

    1. Впровадження, оцінка, виконання та поширення курсу "Регіональна політика та безпека в Південному та Східному Середземномор’ї", доцент Алла Захарченко.

    Курс був організований навколо серії лекцій, які охоплювали ключові теми: регіон Південного та Східного Середземномор’я (ПСС): ключові актори та тенденції; «Арабська весна» в регіоні: політичний, економічний та соціальний виміри; Політичні трансформації в країнах ПСС та роль політичного ісламу; Проблеми регіональної безпеки після «Арабської весни»; громадянські війни в Сирії та Лівії; Нова динаміка арабо-ізраїльського конфлікту; Політика регіональних держав: Туреччина, Іран та Саудівська Аравія; Трансформація регіональних альянсів; Роль глобальних акторів у регіоні: США, Росія та Китай; ЄС та ПСС: питання безпеки, енергетики та міграції; Війна в Україні: наслідки для регіону.

    image01image02

    В рамках курсу відбулась низка семінарських занять, під час яких були більш глибоко вивчені окремі регіональні аспекти. Зокрема, студентами були підготовлені аналітичні есе та доповіді по діяльності недержавних збройних акторів у ПСС. Студенти були активно залучені в процес навчання через роботу в групах та участь у дискусіях.

    image03image04

    Майстер-клас д-ра Н. Софуоглу (науковий співробітник Університету Реджепа Тайїпа Ердогана, Різе, Туреччина) для студентів магістратури відділення міжнародних відносин, молодих дослідників, науковців та представників громадянського суспільства, онлайн 26 квітня 2023 р.:

    image05image06

    Майстер-клас професора І. Троена (почесний професор Університету Бен-Гуріона в Негеві, Ізраїль) для студентів магістратури відділення міжнародних відносин, молодих дослідників, науковців та представників громадянського суспільства, онлайн 10 травня 2023 р.:

    image07image08

    2. Впровадження, оцінка, виконання та поширення курсу “Регіональні студії”

    Курс був організований навколо серії лекцій, які охоплювали ключові теми: Визначення регіоналістики в історичній, просторовій, порівняльній та глобальній перспективі. Основні чинники еволюції краєзнавства після Другої світової війни. Ранній регіоналізм. Концепція регіону як соціального конструкту. Методи регіональних досліджень. Старий регіоналізм у США та Європі. Старий регіоналізм у країнах, що розвиваються: розвиток і державотворення. Новий регіоналізм після «холодної війни» у США, ЄС, Великій Британії, та країнах, що розвиваються. Раціоналістичні, конструктивістські і рефлексивістські підходи до регіоналізму. Зростання уваги до важливості недержавних акторів у регіональних студіях. Порівняльний регіоналізм. Формальний регіоналізм. Особливості неформального регіоналізму. Безпековий регіоналізм. Регіоналізм економіки та розвитку. Соціальний регіоналізм. Екологічний регіоналізм. Середземномор’я як кейс міжрегіонального розвитку. Багатовимірний регіоналізм у Середземномор’ї. Міжнародне та політичне значення Середземноморського регіону: інтеграційні процеси, регіональна ідентичність, макрорегіональні ініціативи. Демографічний, соціальний та економічний потенціал країн Середземномор'я. Регіональний баланс сил у Середземномор'ї.

    image09

    У рамках курсу відбулась низка семінарських занять, під час яких були більш глибоко вивчені окремі аспекти теорії та історії регіональних студій. Зокрема, студентами були підготовлені аналітичні есе щодо відповіді різних країн та регіонів на російську агресію проти України, політики ЄС, НАТО та США в регіонах, міграційних процесів в Середземномор’ї, регіональних конфліктів, міжрегіональних та двосторонніх стосунків. Студенти були активно залучені в процес навчання через роботу в групах та участь у дискусіях.

    image10image11

    У рамках курсу «Регіональні студії» О. Брусиловська організувала тематичний семінар «Регіональна зовнішньополітична динаміка в Середземномор’ї» за участі Василя Кирилича, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Хорватія, к. політ. н.; Володимира Хоманця, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Туніській Республіці, к. ек. н.; Ростислава Огризка, директора Першого територіального департаменту МЗС України (онлайн 20 квітня 2023 р.).

    image12image13image14image15

    У рамках курсу «Регіональні студії» О. Брусиловська організувала майстер-клас від д-ра Університету Гранади, Іспанія, Дієго Чека Ідальго «Арабський світ та Захід: питання Палестини» (18 травня 2023 р.).

    image16image17

    3. Впровадження, оцінка, виконання та поширення курсу “Лінгвокраїнознавство”

    У рамках курсу «Лінгвокраїнознавство» О. Сніговська організувала 2 тематичні семінари за участі к. філолог. н., ад’юнкта Університету Патри (Греція) Георгії Дімопулу: «Грікліш та сучасні тенденції трансформації новогрецької мови» (21 березня 2023 р.) та «Пропаганда та фейкові новини в Греції у контексті війни в Україні» (28 березня 2023 р.).

    image18image19

    У рамках курсу «Лінгвокраїнознавство» О. Сніговська організувала майстер-клас від ад’юнкта Афінського університету, запрошеного лектора Національного університету розвідки / Університету Цінхуа (Греція, Китай) Іоанніса Котуласа «Імідж війни Росії проти України: російські фейкові новини в грецьких медіа» (7 квітня 2023 р.).

    image20

    У рамках курсу «Лінгвокраїнознавство» О. Сніговська організувала студентів, які вивчають новогрецьку мову, підготувати етюд «Живі портрети» до Дня Незалежності Греції, 25 березня 2023 року.

    У рамках курсу «Лінгвокраїнознавство» О. Сніговська організувала студентів для участі у вечорі-бенефісі до 160-річчя від дня народження грецького поета Константіноса Кавафіса у Центральній міській бібліотеці імені Івана Франка за підтримки Генерального консульства Греції в Одесі, Генерального секретаря греків зарубіжжя та громадської дипломатії МЗС Греції Іоанніса Хрісулакіса, 3 травня 2023 р.

    image21

    4. Підготовка курсу «Політика ЄС щодо Середземноморського регіону»

    І. Максименко організувала тематичний семінар за участі д-ра Андрія Тишка з Коледжу Європи, Натолін (18 травня 2023 р.) для студентів магістратури з обговорення стратегії розширення ЄС у співпраці зі східними та південними партнерами.

    image22

    5. Конференції

    Друга Конференція випускників MEDITERreg для магістрантів та молодих дослідників.

    Друга наукова конференція для студентів магістратури та молодих дослідників, які навчаються за спеціальністю 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, відбулася в рамках проекту 101047919 – MEDITERreg «КІЛЬЦЕ СЕРЕДЗЕМНОМОР’Я: РЕГІОНАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ» (ERASMUS-JMO-2021-MODULE) в онлайн-режимі 31 травня 2023 р. Конференція організована під керівництвом доцента кафедри міжнародних відносин А. М. Захарченко. З доповідями виступили 8 студентів магістратури. Конференція складалась із двох секцій. Під час роботи першої секції «Регіональні дослідження в Середземномор’ї» були заслухані доповіді, присвячені міграційним процесам у Середземномор’ї, підходам середземноморських країн до війни РФ в Україні, регіональній політиці НАТО тощо. Серед питань, що обговорювались в рамках другої секції «Регіональна політика та безпека у Південному та Східному Середземномор’ї (ПСС)», були політичні трансформації Алжиру та інших кран ПСС, громадянські війни в Лівії та Сирії та інші проблеми регіону.

    Матеріали конференції були оприлюднені у науковому журналі «Міжнародні та політичні дослідження, вип. 36, 2023 р.

    image23image24image25image26image27

    Сніговська О. виступила організатором та виступила на міжнародній науковій конференції «Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа» (Одеса, 15-16 червня, 2023, онлайн).

    image28image29image30

    • Захарченко А. взяла участь у міжнародній науковій конференції “Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа” (Одеса, 15-16 червня, 2023, онлайн). Виступила із доповіддю “Роль Ірану у війні Росії в Україні: вплив на безпеку у Середземномор’ї”.
    • Кулешова К. взяла участь у міжнародній науковій конференції «Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа» (Одеса, 15-16 червня, 2023, онлайн).
    • Майстренко Ю. взяла участь у міжнародній науковій конференції «Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа» (Одеса, 15-16 червня, 2023, онлайн).
    • Тарасюк Ю. взяла участь у міжнародній науковій конференції «Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа» (Одеса, 15-16 червня, 2023, онлайн).
    • Захарченко А. взяла участь у міжнародній науковій конференції “Трансформація системи міжнародних відносин в умовах російсько-української війни” (Київ, 23 лютого, 2023, онлайн). Виступила із доповіддю “Вплив війни РФ в Україні на близькосхідну стратегію США”.
    • Максименко І. взяла участь у міжнародній науковій конференції «Криза сучасної системи міжнародної безпеки: українська формула миру» (Львів, 21 квітня 2023 р.).
    • Сніговська О. взяла участь у Міжнародному туристичному форумі «Туризм у Україна: виклики та відновлення» (Київ, 21-22 березня 2023).
    • Сніговська О. взяла участь у семінарі «Стандартизація та мовні послуги», організованому Генеральною дирекцією з питань перекладу, Афінським національним університетом імені І. Каподістрії та Грецькою організацією стандартизації (Одеса, 2 червня 2023 р.).

    6. Публікації

    • Захарченко А. опублікувала тези “Вплив війни РФ в Україні на близькосхідну стратегію США” (Матеріали міжнародної наукової конференції “Трансформація системи міжнародних відносин в умовах російсько-української війни”. Київ, 2023).
    • Захарченко А. опублікувала тези “Роль Ірану у війні Росії в Україні: вплив на безпеку у Середземномор’ї” («Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа», Матеріали міжнародної наукової конференції. Одеса, 2023).
    • Кулешова К. опублікувала тези «Імідж України в Єгипті: сучасний стан, перспективи та виклики» (разом з В.Артеменко) та «Політика Саудівської Аравії в контексті війни РФ в Україні» (разом з А. Каліною) («Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа», Матеріали міжнародної наукової конференції. Одеса, 2023).
    • Майстренко Ю. опублікувала тези «Риторика правих партій країн ЄС щодо проблем міграції» («Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа», Матеріали міжнародної наукової конференції. Одеса, 2023).
    • Максименко І. опублікувала тези «Russia's Strategy in the Black and Mediterranean Seas: Challenges of 2022 and Beyond» у збірці «Crisis of the Modern International Security System: Ukrainian Peace Formula. Proceedings of the international scientific conference / Ed. Malskyy M., Vovk R., Kuchyk O. Lviv: Ivan Franko National University of Lviv, 2023).
    • Сніговська О. опублікувала тези «Перспективи розвитку туристичної галузі Республіки Кіпр на тлі впливу пандемії COVID-19 в російсько-української війни» («Туризм в Україні: виклики та відновлення: Збірник матеріалів Міжнародного туристичного форуму». Київ, 2023).
    • Сніговська О. опублікувала тези «Імідж України в грецьких ЗМІ» (спільно з Дімопулу Г., Захарчук Н.) та тези «Дослідження громадської думки та суспільних настроїв у Греції на основі аналізу преси та місцевих ЗМІ на тлі російсько-української війни», з Лавро В.) («Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа», Матеріали міжнародної наукової конференції. Одеса. 2023).
    • Тарасюк Ю. опублікувала тези «Висвітлення війни в Україні у провідних турецьких ЗМІ та його вплив на громадську думку» («Імідж України: соціально-політичні репрезентації і мовне віддзеркалення воєнних реалій у зарубіжних і вітчизняних мас-медіа», Матеріали міжнародної наукової конференції. Одеса, 2023). 
  • Осінній семестр - 2023

    1) Впровадження, оцінка, виконання та поширення курсу «Міграційний процес у Середземномор’ї», доцент Юлія Майстренко. Майстер-клас від професора Даніели Іррери (Університет Катанії) «Регіональні аспекти безпеки та міграції в MENA» для студентів магістратури факультету міжнародних відносин, 20 листопада 2023 р.

    image1

    2) Впровадження, оцінка, виконання та поширення курсу «Політика ЄС щодо Середземноморського регіону», доцент Ірина Максименко.

    Семінар старшого викладача Валентини Кассар (кафедра міжнародних відносин Університету Мальти) на тему «Зовнішня політика Мальти: нейтралітет, його еволюція в контексті членства в ЄС і війни проти України» для студентів магістратури відділення міжнародних відносин, 24 жовтня 2023 р.

    image3

    Майстер-клас від професора Ізабели Рагонесі (кафедра міжнародних відносин Університету Мальти) на тему «Мальта і Середземномор’я: Близький Схід і Північна Африка» для студентів магістратури відділення міжнародних відносин, 24 жовтня 2023 р.

    image2

    Майстер-клас від доктора філософії з політичних і соціальних наук Адеріто Вісенте (Португалія) на тему «Середземноморська політика Португалії» для студентів магістратури відділення міжнародних відносин, 31 жовтня 2023 р.

    image5

    Майстер-клас від доктора філософії Ейї Джрад (Університет Тунісу) на тему «Відносини Північна Африка – ЄС (після війни проти України)» для студентів магістратури відділення міжнародних відносин, 7 листопада 2023 р.

    image4

    3) Конференції

    Брусиловська О. взяла участь у 79-й Звітній професорсько-викладацькій конференції, доповідь керівника проекту «Кільце Середземномор’я: регіональні дослідження» (Одеса, 23 листопада 2023 р., онлайн).

    Максименко І. взяла участь у 79-й науковій конференції професорсько-викладацького складу і наукових працівників ОНУ імені І. І. Мечникова (Одеса, 23 листопада, 2023, онлайн). Виступила із доповіддю «Російська стратегія ескалації в Чорному та Середземному морях: зони «контрзаходів» розширенню НАТО?»

    Сніговська О. взяла участь у Міжнародній науковій конференції «ХХVI Сходознавчі читання А. Кримського». Доповідь за темою «Лінгвістичний феномен караманлійської писемності малоазійських греків» (Інститут сходознавства імені А. Ю. Кримського, Київ, 30 листопада 2023 р.). Режим доступу ХХVI_Сходознавчі_читання_А._Кримського Сніговська О. взяла участь у Міжнародному науковому семінарі «Переклад та криза» для фахівців у галузі неоелліністики, організованому Навчально-науковим інститутом філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка (20 жовтня 2023 р.). Режим доступу: https://news.philology.knu.ua/anons?fbclid=IwAR37q4kH2gUhIq0_6En3LrxDFFuqjCwYOGoIJOja9JmvDF2u28PJa6luo4s#h.rbx9h8al6awu

    image7

    Сніговська О. взяла участь у міжвузівському науковому семінарі з міжнародною участю (онлайн) «Сучасні елліністичні студії: проблематика та перспективи» за темою «Специфіка перекладу грекомовних рекламних текстів українською мовою» (Київ, 16 листопада 2023 р.).

    image6

    Тарасюк Ю. взяла участь у Міжнародній конференції «Турецька мова як мова міжнародного спілкування» (19-21 жовтня, Сакар'я, Туреччина). Тема доповіді: «Створення та методологія курсу турецької для іспанських університетів».

    image9

    Захарченко А. взяла участь у 79-й науковій конференції професорсько-викладацького складу і наукових працівників ОНУ імені І.І. Мечникова (Одеса, 23 листопада, 2023, онлайн). Виступила із доповіддю «Війна Ізраїлю з ХАМАСом 2023 р. в контексті регіональної та міжнародної безпеки».

    image8

    4) Підготовка, розповсюдження та впровадження 4 електронних дидактичних посібників до MOOC (режим доступу: http://onu.edu.ua/en/structure/faculty/isn/mediterreg-jean-monnet-module).

    Брусиловська О. оприлюднила е-посібник «Регіональні студії». Захарченко А. оприлюднила е-посібник «Регіональна політика та безпека в Південному та Східному Середземномор’ї». Майстренко Ю. оприлюднила е-посібник «Міграційний процес у Середземномор’ї». Максименко І. оприлюднила е-посібник «Політика ЄС щодо Середземноморського регіону».

    5) Публікації

    Брусиловська О., Майстренко Ю. оприлюднили аналітичну доповідь про середземноморські країни регіону Західних Балкан (Українська призма: Зовнішня політика 2022. Аналітичне дослідження / ГО «Рада зовнішньої політики «Українська призма», 2023. С. 191-195). Брусиловська О. оприлюднила статтю «Дослідження регіоналізму: чи чекати подальшої еволюції?» (Міжнародні та політичні дослідження. 2023. Вип. 36. С. 30-42). Сніговська О., Малахіті А., Захарчук Н. опублікували статтю «Political image of Ukraine: analysis of fake instrumentation in hybrid warfare (based on Greek mass media materials» (Міжнародні та політичні дослідження. 2023. Вип. 36. С. 188–201. URL: http://heraldiss.onu.edu.ua/article/view/288719/282499 DOI: http://doi.org/10.18524/2707-5206.2023.36.288719) Малахіті А., Сніговська О. опублікували тези «Лінгвістичний феномен караманлійської писемності малоазійських греків». (ХХV Сходознавчі читання А. Кримського: Матеріали міжнародної наукової конференції, 30 листопада 2023р. Київ : Львів – Торунь : Liha-Pres, 2023).

    6) Інші форми активності

    Організація візиту магістрів-міжнародників до Генерального Консульства Грузії в Україні в Одесі на лекцію Генерального Консула Грузії Торніке Берекашвілі щодо питань регіональної геополітики та стосунків Грузії з Грецією (1 листопада 2023 р.).

    image10

  • Весняний семестр - 2024

    1. Впровадження, оцінка, виконання та поширення курсу "Регіональна політика та безпека в Південному та Східному Середземномор’ї", доцент Алла Захарченко

    Курс був організований навколо серії лекцій, які охоплювали ключові теми: регіон Південного та Східного Середземномор’я (ПСС): ключові актори та тенденції; «Арабська весна» в регіоні: політичний, економічний та соціальний виміри; Політичні трансформації в країнах ПСС та роль політичного ісламу; Проблеми регіональної безпеки після «Арабської весни»; громадянські війни в Сирії та Лівії; Нова динаміка арабо-ізраїльського конфлікту; Політика регіональних держав: Туреччина, Іран та Саудівська Аравія; Трансформація регіональних альянсів; Роль глобальних акторів у регіоні: США, Росія та Китай; ЄС та ПСС: питання безпеки, енергетики та міграції; Війна в Україні: наслідки для регіону.

    image1image2

    У рамках курсу відбулась низка семінарських занять, під час яких були більш глибоко вивчені окремі регіональні аспекти. Зокрема, студентами були підготовлені аналітичні есе та доповіді по політиці глобальних світових акторів в регіоні.

    image3.png

    image4

    2. Впровадження, оцінка, виконання та поширення курсу “Регіональні студії”, проф. Ольга Брусиловська

    Курс був організований навколо серії лекцій, які охоплювали ключові теми: Визначення регіоналістики в історичній, просторовій, порівняльній та глобальній перспективі. Основні чинники еволюції краєзнавства після Другої світової війни. Ранній регіоналізм. Концепція регіону як соціального конструкту. Методи регіональних досліджень. Старий регіоналізм у США та Європі. Старий регіоналізм у країнах, що розвиваються: розвиток і державотворення. Новий регіоналізм після «холодної війни» у США, ЄС, Великій Британії, та країнах, що розвиваються. Раціоналістичні, конструктивістські і рефлексивістські підходи до регіоналізму. Зростання уваги до важливості недержавних акторів у регіональних студіях. Порівняльний регіоналізм. Формальний регіоналізм. Особливості неформального регіоналізму. Безпековий регіоналізм. Регіоналізм економіки та розвитку. Соціальний регіоналізм. Екологічний регіоналізм. Середземномор’я як кейс міжрегіонального розвитку. Багатовимірний регіоналізм у Середземномор’ї. Міжнародне та політичне значення Середземноморського регіону: інтеграційні процеси, регіональна ідентичність, макрорегіональні ініціативи. Демографічний, соціальний та економічний потенціал країн Середземномор'я. Регіональний баланс сил у Середземномор'ї.

    У рамках курсу відбулась низка семінарських занять, під час яких були більш глибоко вивчені окремі аспекти теорії та історії регіональних студій. Зокрема, студентами були підготовлені аналітичні есе щодо відповіді різних країн та регіонів на російську агресію проти України, політики ЄС, НАТО та США в регіонах, міграційних процесів в Середземномор’ї, регіональних конфліктів, міжрегіональних та двосторонніх стосунків. Студенти були активно залучені в процес навчання через роботу в групах та участь у дискусіях.

    image5image6image7image8image9image10

    У рамках курсу «Регіональні студії» О. Брусиловська організувала тематичний семінар «Вплив російсько-української війни на вантажні перевезення та логістику в країнах Середземномор’я» (онлайн 23 березня 2024 р.) за участі П’єтро Євангеліста, який є керівником досліджень в Інституті досліджень Середземномор’я (ISMed) Італійської національної дослідницької ради (CNR), який знаходиться в Неаполі. Семінар відвідали як студенти-міжнародники, так і магістри, що вивчають міжнародні економічні відносини, а також викладачі ФМВПС.

    image11image12

    3. Підготовка чотирьох нових MOOCs

    Підготовка чотирьох нових MOOCs “Regional Studies”, “EU policy towards Mediterranean region”, “Regional Politics and Security in the Southern and Eastern Mediterranean”, and “Migration Process in Mediterranean” та оприлюднення матеріалів до них на сайті ОНУ (березень 2024) за лінком

    https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1dPk4OhHtky8oXAvoW16CO-Hw3asvyDt8

    4. Конференції

    Третя Конференція випускників MEDITERreg для магістрантів та молодих дослідників.

    Третя наукова конференція для студентів магістратури та молодих дослідників, які навчаються за спеціальністю 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, відбулася в рамках проекту 101047919 – MEDITERreg «КІЛЬЦЕ СЕРЕДЗЕМНОМОР’Я: РЕГІОНАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ» (ERASMUS-JMO-2021-MODULE) в онлайн-режимі 15 травня 2024 р. Конференція організована під керівництвом доцента кафедри міжнародних відносин А. Захарченко. Вступне слово виголосила заступник декана ФМВПС Ю. Майстренко. Конференція складалась із двох секцій, виступили 7 здобувачів. Під час першої сесії «Конфлікти та політичні трансформації в ППС після Арабської весни» студенти представили доповіді по конфліктам в Сирії та Лівії, а також по політичним трансформаціям у Марокко та Алжирі. Друга сесія «Роль недержавних збройних акторів у ПСС» була присвячена ролі ХАМАСу, Хизбалли та ІДІЛ у регіональних процесах. Матеріали конференції були оприлюднені у науковому журналі «Міжнародні та політичні дослідження, вип. 38, 2024 р.

    image13image14image15image16image17image18

    Брусиловська О. взяла участь у міжнародній конференції The Seventh Global Conference of WISC International Relations in a World of Flux: Understanding Continuity, Change and Contestation (24-26 липня 2024 р., Варшава, Польща) із доповіддю «Is There a Place for Comparative Regionalism in IR theory?».

    Захарченко А. взяла участь у спільній 40-й щорічній конференції Асоціації досліджень Ізраїлю та 12-й щорічній конференції Європейської асоціації досліджень Ізраїлю «Ізраїль та дослідження Ізраїлю: європейська та міжнародна перспектива», Карлов університет, Прага, 1-3 липня 2024 р. Виступила із доповіддю: «Політика Ізраїлю щодо України та Росії в мінливому стратегічному середовищі».

    Сніговська О. взяла участь у V Міжнародній науково-методичній конференції «Сходознавство. Актуальність та перспективи» (ХНПУ імені Г. С. Сковороди, Харків, 29 березня 2024 р.). Доповідь за темою «Лінгвокультурологічний феномен караманлійської писемності малоазійських греків».

    Сніговська О. взяла участь у Міжвузівському науковому семінарі з міжнародною участю «Сучасні елліністичні студії: проблематика та перспективи»: «Η σημερινή κυπριακή διάλεκτος: χαρακτηριστικά και πρόσφατες εξελίξεις / Сучасний кіпрський діалект: характерні риси та тенденції розвитку» (Київ, МДУ / Відкритий університет Кіпру, Нікосія, 8 березня 2024 р.); «Війна в Україні 2022-24 рр. в грецьких ЗМІ: лінгвістичний і геополітичний аспекти» (Київ, МДУ, кафедра грецької філології / ЛНУ імені Івана Франка, кафедра класичної філології, 5 квітня 2024 р.).

    5. Наукові обміни

    Брусиловська О., Захарченко А., Максименко І., Тарасюк Ю. та студентка магістратури Мотречко С. взяли участь у науковому обміні в рамках наукового співробітництва між Центром вищих оборонних досліджень (CASD) та Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова в рамках проекту 101047919 - MEDITERreg «THE RING OF MEDITERRANEAN: REGIONAL STUDIES» (тип гранту ERASMUS-JMO-2021-MODULE) 15-19 квітня 2024 р., Рим, Італія. Зокрема, вони провели воркшоп «Кільце Середземномор’я: регіональні дослідження», де презентували 4 нових курси в галузі регіональних досліджень, розроблених в рамках модулю Жана Моне MEDITERreg. Відбулися також зустрічі зі співробітниками приймаючої сторони, які поділилися досвідом викладання регіональних студій із впровадженням методик war gaming у викладання та тренінги для кадрового складу НАТО. Було проведене відвідування гостьової лекції професора Клодіани Бешку (Університет Тирани), присвяченої західнобалканському регіону, і дискусія після лекції.

    image19image20image21image22image23image24

    Брусиловська О., Захарченко А., Тарасюк Ю. взяли участь у програмі академічної мобільності Еразмус+ у Університеті Реджепа Таїпа Ердогана 20-24 травня 2024 року (м. Різе, Туреччина), де провели лекції для турецьких студентів за тематикою проєкту Медітеррег. Також вони взяли участь у панелі «Сучасне сприйняття Туреччини та України в Чорноморсько-Середземноморському регіоні» 23 травня 2024 р. Виступили з доповідями: «Сприйняття війни в Україні у посткомуністичних країнах Середземномор’я», «Сприйняття війни в Україні в країнах Південного та Східного Середземномор'я» та «Сприйняття Туреччини в Україні». Протягом мобільності були також встановлені зв’язки з викладачами університету, як запропонували свій вклад у підготовку наукової монографії, яка за умовами угоди має завершити Медітеррег у ОНУ (друк до лютого 2025 року).

    image25image26image28image27

    6. Публікації

    Захарченко А. опублікувала тези «Політика Ізраїлю щодо України та Росії в мінливому стратегічному середовищі» (Aсоціація досліджень Ізраїлю, 2024).

    Сніговська О. опублікувала статтю «Лінгвокультурологічний концепт біженець у грецькомовному суспільно-політичному і медійному дискурсі». Міжнародні та політичні дослідження. 2024. Вип. 37. С. 132–150 (з А. Малахіті).

    Сніговська О. оприлюднила тези «Лінгвокультурологічний феномен караманлійської писемності малоазійських греків». Сходознавство. Актуальність та перспективи : матеріали V Міжнар. наук.-метод. конф. Харків, 2024 р. С. 42–44 (з А. Малахіті).

    Тарасюк Ю. опублікувала статтю «Російські наративи в Туреччині: історичні передумови та пропаганда в медіа». European Political Science (2024). https://doi.org/10.1057/s41304-024-00480-x 

    7. Організація візиту

    Сніговська О. організувала візит магістрів-міжнародників до Грецького Фонду Культури в Одесі на планшетну виставку і відкриту лекцію к. іст. наук Олени Уварової, присвячену Патріарху Григорію V, історичним подіям заснування в Одесі в 1814 р. таємної організації «Філікі Етерія» і грецькому визвольному руху першої третини ХІХ ст.

    image29image30

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Всеволода Змієнка, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top