Одеський центр досліджень дезінформації
Одеський центр досліджень дезінформації (OCDS) має на меті сприяти, зокрема, вивченню російської дезінформації в усьому світі з географічним фокусом на стратегіях дезінформації в Чорноморському регіоні. Незважаючи на те, що багато науковців працюють над російською дезінформацією, OCDS забезпечує більшу співпрацю та координацію на міжнародному рівні, а також сприяє отриманню знань про практики дезінформації в певному регіоні.
OCDS, очолюваний професором Ольгою Брусиловською, складається з 8 дослідників ОНУ:
- доцент Ганна Грабіна (кафедра міжнародних відносин),
- доцент Ірина Максименко (кафедра міжнародних відносин),
- доцент Катерина Вакарчук (кафедра міжнародних відносин),
- проректор з науково-педагогічної роботи, доцент Майя Ніколаєва (кафедра політології);
- ст. викладач Юлія Тарасюк (кафедра суспільних комунікацій та регіональних студій),
- аспірант Віра Насіківська (кафедра міжнародних відносин).
- аспірант Денис Ліщіновський (кафедра міжнародних відносин)
OCDS також включає асоційованих інституційних та індивідуальних асоційованих членів (вчених і практиків) на міжнародному рівні. OCDS налагоджує партнерські відносини, розширює дослідницький потенціал, надає підтримку дослідницькій інфраструктурі, організовує семінари та конференції, підтримує мережу вчених і практиків, а також закладає майбутні дослідницькі колаборації.
Історія
Створення Одеського центру досліджень дезінформації (OCDS) було спільною ініціативою кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені І. І. Мечникова (Україна) та Центру досліджень комунікації та культури (CRCC) Університету Лафборо (Великобританія).
Одеський національний університет імені І. І. Мечникова та Університет Лафборо співпрацюють у навчальній та дослідницькій діяльності з моменту підписання угоди про побратимство в липні 2022 року. Восени 2022 року було проведено чотири гостьові лекції для студентів ОНУ магістратури з міжнародних відносин, які прочитали викладачі Лафборо. У грудні 2022 року ОНУ та Лафборо спільно організували науковий круглий стіл, на якому обговорювали вплив війни Росії проти України на політичну комунікацію, журналістику та громадську думку в глобальному контексті (за участи колеги з Університету Гайдарабаду, Індія). Дослідницький круглий стіл відбувся за підтримки Фонду Президента України. Результати обговорення готуються до публікації в розділі Symposia журналу European Political Science. Було отримано фінансування від Інституту передових досліджень у Лафборо на запрошення викладачів ОНУ Ольги Брусиловської та Юлії Тарасюк відвідати Лафборо на один тиждень у квітні 2023 року для проведення дослідницьких симпозіумів, а також для участі в інших заходах із розвитку потенціалу та партнерства. Проводяться регулярні зустрічі між вищим керівництвом обох університетів, які координує Cormac Consultancy, щоб розширити співпрацю як у викладанні, так і в наукових дослідженнях, а також регулярні зустрічі на рівні школи та факультету для обговорення співпраці у сфері міжнародних відносин і політичної комунікації.
1 грудня 2023 року OCDS та Офіс кубинського мовлення (OCB) розпочали співпрацю, спрямовану на протидію поширеному впливу російської дезінформації, зокрема в іспаномовних ЗМІ. OCB контролює Radio and Television Martí, веб-сайт новин Martínoticias.com і пов’язані з ним соціальні медіа-платформи. Martís зі штаб-квартирою в Майамі, штат Флорида, є мультимедійним центром неупереджених і об’єктивних новин, інформації та аналізу, який надає жителям Куби інтерактивні програми сім днів на тиждень через супутникове телебачення, короткохвильове та AM-радіо та цифрові платформи. Це партнерство означає важливий крок у боротьбі з поширенням російської пропаганди, що відображається в наративі офіційної преси та зовнішньої політики Куби. Російські державні ЗМІ, такі як RT Actualidad і Sputnik Mundo, були визначені як основні джерела прокремлівського новинного контенту в кубинських ЗМІ, які часто повторюють позицію Росії щодо конфлікту в Україні. Наша співпраця спрямована на аналіз цих наративів, щоб зменшити їхній вплив. Пропонуючи унікальні, добре поінформовані перспективи, це партнерство озброїть аудиторію інструментами для ефективного виклику та демонтажу російської дезінформації. Це нове партнерство узгоджується зі стратегічними цілями української Стратегії інформаційної безпеки на період до 2025 року та Стратегічного плану Агентства глобальних медіа США на 2022-2026 роки, в якому підкреслюється критична необхідність протидії глобальній дезінформації (https://www.usagm.gov/2023/12/21/office-of-cuba-broadcasting-partners-with-odesa-center-for-disinformation-studies-to-counter-russian-propaganda/)