Кафедра менеджменту та інновацій

Кафедра менеджменту та інновацій (до 2018 року - економіки та управління) була створена у січні 1998 року для підготовки на економіко-правовому факультеті фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спеціаліст» та «магістр» за напрямом «Менеджмент».

Завідувач кафедри менеджменту та інновацій проф. Кузнєцов Едуард Анатолійович є Головою спеціалізованої вченої ради Одеського національного університету імені І.І. Мечникова Д41.051.11 по захисту докторських дисертацій з економічних наук за спеціальностями 08.00.03, 08.00.04, 08.00.08 onu.edu.ua/uk/science/spec-sci-council/k-4105111-ekonomichni-nauky 

kuznetsov

Завідувач кафедри – доктор економічних наук,
проф., Е. А. Кузнєцов

На кафедрі працюють 12 викладачів, з яких: 6 мають науковий ступінь доктора економічних наук (Кузнєцов Е. А., Масленніков Є. І., Нєнно І. М., Чуркіна І.Є., Радченко О.П., Тюхтенко Н.А.), 5 мають науковий ступінь кандидата економічних наук (Мазур О., Столбуненко Н. М., Церковна А.В., Павлович О.Р., Івашко Л.М., Кіртока Р.). Більшість молодих викладачів є випускниками менеджерської спеціальності кафедри (Нєнно І.М., Церковна А.В., Павлович О.Р, Рябоконь А.)

Значний внесок у забезпечення злагодженої роботи кафедри робить учбово-допоміжний персонал – старший лаборант Дворнікова Г. А.

Всі науково-педагогічні працівники є фахівцями відповідних науково-педагогічних спеціальностей, що підтверджується дипломом про освіту, науковим ступенем, вченим званням або досвідом багаторічної практичної роботи в університеті та вищих навчальних закладах. Викладачі беруть активну участь у науковій, науково-організаційній та навчально-методичній роботі. Особлива увага приділяється роботі зі студентами та міжнародному співробітництву.

Наукова та науково-організаційна діяльність

За період створення кафедри захистили дисертації на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук: Захарченко В. І. (захист відбувся у 2001 році за темою «Забезпечення ефективності нововведень у промисловості», спеціальність 08.00.02 – Економіка і управління науково-технічним прогресом), Меркулов М. М. (захист відбувся у 2009 році за темою «Методологія управління високотехнологічним виробництвом в умовах трансформаційної економіки», спеціальність 08.02.02 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності)), Балахонова О. В. (захист відбувся у 2014 році за темою «Формування механізмів сучасного соціально-економічного розвитку регіону», спеціальність 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка, Кузнєцов Е. А. (захист відбувся у 2015 році за темою «Методологія професіоналізації управлінської діяльності в Україні», спеціальність 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством), Масленніков Є. І. (захист відбувся у 2015 році за темою «Забезпечення системи управління фінансовою стійкістю промислового підприємства: теорія і методологія», спеціальність 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності)), Нєнно І. М. (захист відбувся у 2018 році за темою «Формування державної морської політики України в розрізі створення дієвих бізнес – моделей розвитку портів» спеціальність 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством та спеціальність 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності).  Борщ В.І. (захист відбувся у 2020 році за темою «Управлінський капітал в системі охорони здоров’я: теорія і методологія», спеціальність 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством., Радченко О.П. (захист відбувся у 2020 році за темою «Структурно-функціональне забезпечення розвитку агропромислового комплексу в умовах глобалізації: теорія і методологія», спеціальність 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством. 

У грудні 2020 р. відбувся захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії  Байрачної О.К. «Механізм функціональної підготовки управлінського персоналу в Україні».

На кафедрі економіки та управління здійснюється підготовка аспірантів за програмою PhD-підготовки докторів філософії і докторів наук за спеціальністю «073 Менеджмент». У грудні 2020 р. відбувся захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії  Байрачної О.К. «Механізм функціональної підготовки управлінського персоналу в Україні».

За останні 5 років викладачами кафедри економіки та управління було підготовлено понад 15 навчальних посібників з грифом Міністерства освіти і науки України, найбільш відомими з них є праці  проф. Кузнєцова Е. А.,  проф. Масленнікова Є.І., проф.. Нєнно І.М., доц.. Мазур О.Є.

Починаючи з 2012 року викладачами кафедри було видано понад 20 монографій, основними з яких є праці таких вчених, як   проф. Кузнєцов Е. А.,  проф. Масленніков Є. І., к.е.н., доц. Ракевич С. М., д.е.н., проф. Нєнно І. М. Найбільш відомою науковою монографією кафедри є "Актуальні проблеми економіки та менеджменту": теорія, інновації та сучасна практика.  Її головною метою є пошук шляхів щодо розвитку науково-дослідницького потенціалу університету в галузі економіки та менеджменту.

Викладачі кафедри активно публікують результати своєї науково-дослідницької роботи в збірнику наукових праць економіко-правового факультету «Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління», який є фаховим виданням з економіки та менеджменту (rinek.onu.edu.ua).

Кафедра щорічно проводить Міжнародну науково-практичну конференцію «Стратегія професійної підготовки управлінських кадрів України», в якій беруть участь вчені з різних країн світу.

Щомісяця на кафедрі проводяться наукові та методологічні семінари з актуальних питань економіки та менеджменту.

Робота зі студентами

Студенти спеціальності «Менеджмент» постійно здобувають призові місця у Міжнародному студентському конкурсі рекламних і PR-проектів «Золотий компас». А участь у проектах «Центру лідерства ОНУ ім. І.І. Мечникова» та міжнародній неприбутковій організації «Enactus» допомагає студентам краще розкрити власний управлінський потенціал та використати отриманні знання у практиці. При кафедрі організовано Інтелектуальний клуб «Менеджмент ХХІ століття», в якому розглядаються новітні процеси розвитку професійної системи менеджменту, ведеться професійне спілкування з відомими представниками бізнесу. Активну участь в роботі інтелектуального клубу приймають студенти і випускники спеціальності «менеджмент».

З 31 серпня 2021 року на кафедрі менеджменту та інновацій діє студентський науковий гурток «Менеджмент майбутнього». Керівник гуртка – д.е.н., проф. Радченко Олександр Петрович.

Мета студентського наукового гуртка: виявлення та залучення обдарованої молоді до наукової діяльності, поглиблене вивчення студентами актуальних питань у галузі менеджменту, набуття навичок науково-дослідної роботи та застосування отриманих знань на практиці, обговорення та вирішення проблем менеджменту, розширення загального і професійного світогляду.

Завдання студентського наукового гуртка: розвиток наукового мислення і аналітичних здібностей, набуття навиків дослідницької роботи та розширення кругозору та ерудиції; участь членів гуртка та інших студентів у науково-практичних конференціях, семінарах, круглих столах  та конкурсах; організація та проведення зустрічей та майстер-класів з провідними іноземними і вітчизняними науковцями та викладачами вищих навчальних закладів, представниками органів державної влади та бізнесу,  експертами та фахівцями в площині сучасних технологій управління; проведення спільних наукових досліджень за участю викладачів, студентів та представників бізнесу; розроблення студентських проектів та підтримка їх реалізації.

Програма наукового гуртка «Менеджмент майбутнього» на 2023-2024 навч. рік.

Міжнародне співробітництво

Важливим чинником роботи кафедри є розвиток системи міжнародного співробітництва.

ОП «Менеджмент» розвиваються членами кафедри менеджменту та інновацій у тісному партнерстві із міжнародними програмами, зокрема ERASMUS+, European Institute of Innovation and Technologies eit-hei.eu/projects/accent/  бо безпосередньо кафедра менеджменту та інновацій і члени проектної групи вже протягом 14 років поспіль отримують гранти та виступають координаторами окремих проектів в Одеському національному університеті ім. І.І Мечникова. Серед них:

Проект «Прискорення інноваційної діяльності та підприємницької майстерності у закладах вищої освіти (ЗВО)» www.accentproject.eu/inc/pliki/Ukrainian.pdf 

забезпечує вдосконалення освіти та практики заснування бізнес-ініціатив. Зокрема, 26-27 листопада 2023 року відбудеться «пітчінг» університетських стартапів в м. Севілья, Іспанія. Делегацію від ОНУ імені І.І. Мечникова очолисть завідувач кафедри проф. Кузнєцов. Координатором проекту є проф. Нєнно Ірина Михайлівна, яка входить до експертів проекту щодо надання консультації стартапам з країн-членів консорціуму.

Проект «Посилення ролі ЗВО у сприянні трансформації промисловості в контексті парадигми Industry 4.0 в Грузії та Україні» в Одеському національному університеті ім. І.І Мечникова hein4.net ((Boosting the role of HEIs in the industrial transformation towards the Industry 4.0 paradigm in Georgia and Ukraine (HEIn4) ERASMUS+) 2020 – 2023рр.). Після участі в міжнародних наукових конференціях, методологічних семінарах, відбувається перегляд освітніх та освітньо-наукових програм. Члени творчого колективу проекту Завідувач кафедри менеджменту та інновацій, проф. Кузнєцов Е.А., Гарант ОП «Менеджмент» (бакалаврат) проф. Нєнно І.М., залучають дослідників та студентів до вивчення кращих наукових та освітніх практик. Зокрема проф. Кузнєцовим Е.А. та проф. Нєнно І.М. 18 лютого 2021 р. проводився методологічний семінар проекту «Методологія підготовки управлінських кадрів в епоху Industry 4.0» (cutt.ly/obCpTDC).

Окрім наведених можливостей ERASMUS+ щодо підвищення кваліфікації в Університеті Фоджі, така можливість існує завдяки діючому проекту міжнародної технічної допомоги “Посилення ролі ЗВО у сприянні трансформації промисловості в контексті парадигми Industry 4.0 в Грузії та Україні” (HEIn4)” hein4.net. Зокрема, в рамках проекту обладнано спеціалізовану аудиторію «Віртуальна навчальна фабрика Industry 4.0», ауд. 408 (Наказ Ректора №1108-18 від 25.06.2021 р.) onu.edu.ua/uk/academic-projects/virtualna-navchalna-fabryka-industry-40 

Для викладачів та пошукувачів (23 особи) відбулися тренінги «Освіта Industry 4.0 в системі онлайн навчання Festo LX. 16 – 20 жовтня 2023 року в Королівському Університету Технологій (KTH) Стокгольма, Швеція проведено тиждень «Вдосконалення Вищої Освіти». В заході взяли участь декан ЕПФ професор Токарчук Людмила Михайлівна, професор кафедри менеджменту та інновацій та координатор проекту Нєнно Ірина Михайлівна, директор Центру міжнародної освіти ОНУ, доцент Крючкова Наталія Михайлівна. Розроблялися питання забезпечення якості освіти через перехід від національного до дисциплінарного рівня. cutt.ly/swEaowNi 

Проект ERASMUS+ «Забезпечення якості вищої освіти в Україні: розвиток на основі стандартів ESG» («Quality Assurance System in Ukraine: development on the Base of ENQA Standards and Guidelines») quaere.pwr.edu.pl (2016 – 2019рр.), в рамках якого проходили пілотну акредитаційну експертизу ОП «Менеджмент»  німецької Акредитаційної агенції ASIIN.DE. Презентація експертної групи наявна QUAERE Piloting Visit at Odessa National University. Звіт експертної групи, рекомендації якої були врахованя для вдосконалення якості освітніх програм «Менеджмент» наявний за посиланням: onu.edu.ua/pub/bank/userfiles/files/international/QUAERE/P15_ONU.pdf 

видано посібник «Система забезпечення якості освіти в Україні: розвиток на засадах європейських стандартів та рекомендацій» 

Проект TEMPUS «Побудова інноваційної культури в українських університетах – Building Innovation Culture in Ukrainian Universities» в Одеському національному університеті ім. І.І Мечникова (2012 – 2014рр.), в рамках якого викладачі кафедри д.е.н., проф. Кузнєцов Е. А. та д.е.н., проф. Нєнно І. М. проходили стажування, брали участь в семінарах та конференціях в Університеті Аліканте (м. Аліканте, Іспанія) та Технологічному університеті Чалмерса (м. Гетеборг, Швеція). Стратегічними здобутками проекту UNI4INNO стали проведення структурних та організаційних реформ в Україні, покращення управлінської та адміністративної здібностей університетів, розвиток інноваційної культури співробітників та студентів, релевантних органів влади та приватного сектору. По результатах проекту започатковано наукове та педагогічне співробітництво та викладається дисципліна «Сучасний розвиток університетських технопарків». Розробник курсу проходила стажування в офісі технологічного трансферу Університету Аліканте. В липні 2011 р. за підтримки проекту програми ТЕМПУС «Університети для інновацій» створено Центр «Інноваційний офіс». Метою діяльності Центру є ефективне використання інтелектуального потенціалу та сприяння розвитку цивілізованої системи комерціалізації об'єктів права інтелектуальної власності.

У 2007 - 2009 роках кафедра виступала партнером проекту TEMPUS «Семінари з впровадження практичних підходів при трансформації системи вищої освіти в Україні» (проект TEMPUS-WIPATH_SCM-T015B05-2005, Університет Севільї, м. Севілья, Іспанія), координатор проекту – зав. кафедри Кузнєцов Е. А. Кафедра продуктивно співпрацювала з WSB-NLU (Вищою Школою Бізнесу Національного Університету ім. Луіса, м. Новий Сонч, Польща) щодо обміну викладачами. Також здійснювалася «програма подвійний диплом: 2+2» в рамках якої студенти мали нагоди навчатися за погодженими навчальними планами у двох країнах. На кафедрі була створена міні-бібліотека сучасної літератури передових світових видавництв з міжнародного менеджменту та управлінського обліку – дар професора Університету ім. Луїса Федеріка Відлака. Бібліотека постійно поповнюється.

НАУКОВА ТА ПЕДАГОГІЧНА ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЯ

Регулярно запрошуються гостьові лектори

  1. Професор Барт Бесенс, Бельгія, KU LEUVEN в рамках курсу «Управління бізнесом в Industry 4.0» провів лекцію на тему: Проблеми машинного навчання 16 березня 2023 року, 4 курс Менеджмент, Економіка.
  2. Професор Барт Бесенс, Бельгія, KU LEUVEN в рамках курсу "Управління ризиками" провів лекцію на тему"Вступ до аналітики"14 вересня 2023 року, 4 курс Менеджмент.
  3. Пан Барт Тоен, засновник BETEO, HR-менеджер Volvo Car Group протягом 28 років, Бельгія в рамках курсу "Управління ризиками" провів лекцію на тему: «Кадрові ризики, набір і відбір, попит на технології з точки зору працевлаштування в Бельгії (ЄС)» 10 листопада 2022 року.

З липня 2022 року. Проф. Нєнно І.М. є гостьовим професором кафедри «Менеджменту, стратегії та інновацій» Католицького університету Льовен, Бельгія www.kuleuven.be/wieiswie/en/person/00155896  

В 2019 р. проф. Нєнно І.М. виграла конкурс програми ERASMUS+, пройшла стажування на кафедрі економіки підприємства Університету Фоджі, Італія, та викладала курс «Управління ризиками в страхуванні» тривалістю 16 лекційних годин («Risk Management in Insurance») після чого виграла конкурс на вакантну посаду  гостьового професора кафедри кафедри економіки Університету Фоджі, Італія. Разом із Гарантом програми проф. Кузнєцовим Е.А. зроблено виступ на конференції кафедри «Corporate Governance & Risk Management in Financial Institutions: to discover new frontiers: International Conference (Gallipoli (Lecce), Italy, 27-29 September, 2019.  Видано статтю (Scopus) Dell’ Atti S., Labini S.  Sylos, Nyenno I.  Matrix forecasting to investigate the capital efficiency of the insurance market: Case of Italy// Journal of Governance & Regulation. 2020. Vol. 9. No. (3). P. 72-83. doi.org.

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Всеволода Змієнка, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Top