Кафедра конституційного права та правосуддя
Завідуюча кафедрою - доктор юридичних наук, професор
Степанова Тетяна Валеріївна
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Кафедра конституційного права та правосуддя була заснована у 2002 році згідно з рішенням вченої ради ОНУ імені І.І. Мечникова наказом ректора № 14-02 від 10.07.2002 р. Першою завідувачкою кафедри стала д.ю.н., професор Любов Олександрівна Корчевна, яка була її незмінним керівником до 2020 р.
З вересня 2020 р. обов’язки завідувача кафедри виконує д.ю.н., професор Степанова Тетяна Валеріївна.
Кафедра забезпечує навчання студентів-бакалаврів, магістрів та докторів філософії з права.
СКЛАД КАФЕДРИ
На кафедрі конституційного права та правосуддя працюють:
2 доктора юридичних наук, професора:
- д.ю.н., проф. Степанова Т. В.
- д.ю.н., проф. Прієшкіна О.В.
6 кандидатів юридичних наук:
- к.ю.н. Борщенко В.В.
- к.ю.н., доц. Кузнєцова З.В.
- к.ю.н., доц. Левенець А.В.
- к.ю.н., доц. Ольховик Л.А.
- к.ю.н., доц. Пілюк С.В.
- к.ю.н., доц. Саракуца М.О.
1 старший лаборант:
- М’якішева А.Д.
1 лаборант:
- М’якішева К.Д.
Кафедра забезпечує викладання наступних навчальних дисциплін
Перший (бакалаврський) рівень, спеціальність 081 «Право»
- Конституційне право України, ч. Загальна (укр. мова)
- Конституційне право України, ч. Особлива (укр. мова)
- Організація судових та правоохоронних органів (вибіркова, укр. мова)
- Вчення про права людини (вибіркова, укр. мова)
- Основи юридичної клінічної практики (вибіркова, укр. мова)
- Основи медіації (вибіркова, укр. мова)
- Новітні права людини (вибіркова, укр. мова)
- Правові форми захисту прав людини (вибіркова, укр. мова)
- Загальні основи процесуального права (вибіркова, (укр. мова)
- Муніципальне право України (вибіркова, укр. мова)
- Конституційне право зарубіжних країн (укр. мова)
- Адвокатура України (вибіркова, укр. мова)
- Міграційне право ЄС (вибіркова, англ. мова)
- Правові основи європейської інтеграції України (вибіркова, укр. мова)
- Основи права ЄС (укр. мова)
- Міжнародний захист прав людини (укр. мова)
Другий (магістерський) рівень, спеціальність 081 «Право»
- Проблеми конституційного права та прав людини (укр. мова)
- Право Європейського Союзу (укр. мова)
- Порівняльне процесуальне право (укр. мова)
- Страхове право (вибіркова, укр. мова)
- Альтернативні способи вирішення спорів (вибіркова, укр. мова)
- Захист прав в ЄСПЛ (вибіркова, укр. мова)
- Електронне правосуддя (вибіркова, укр. мова)
Третій (освітньо-науковий) рівень, спеціальність 081 «Право»
- Актуальні проблеми конституційного та муніципального права (вибіркова, укр. мова)
- Актуальні проблеми процесуального права (вибіркова, укр. мова)
- Міжнародні стандарти прав людини (вибіркова, укр. мова)
Інші спеціальності
- Конституційне право (051 «економіка», 071 «облік і оподаткування» та 073 «менеджмент», укр. мова)
- Основи конституційного права (спеціальність «Прикладна математика», спеціализація «Механика», укр. мова)
- Банківське та страхове право (072 «фінанси, банківська справа та страхування», укр. мова)
НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ
Викладачі кафедри приймають активну участь в наукових заходах факультету та університету, здійснюють дослідження в межах затвердженої науково-дослідної теми кафедри «Конституційно-правовий механізм забезпечення, реалізації та захисту прав людини в умовах воєнного стану та повоєнний час» (2023-2027 р.р.), результати яких відображені в публікаціях у наукових журналах та збірниках.
Кафедра виступала основним організатором та співорганізатором щорічних міжнародних та університетських конференції, а з 2017 року спільно з кафедрою кримінального права, кримінального процесу та криміналістики проводить дистанційну всеукраїнську, а з 2021 року – міжнародну конференцію на тему «Правовий вимір конституційної та кримінальної юрисдикції в Україні та в світі», за результатами якої публікується збірник тез та матеріалів конференції.
В 2017 році за результатами виконання теми кафедри було опубліковано колективну монографію: Імплементація міжнародних стандартів у сфері дотримання і захисту прав людини в правову систему України : кол.моногр. / за ред. д.ю.н., проф. Л.О. Корчевної, к.ю.н., доц. З. В. Кузнєцової. Одеса : Фенікс, 2017. 218 с.
У 2022 році за результатами виконання теми кафедри було опубліковано колективну монографію: Трансформація принципів українського конституціоналізму на сучасному етапі : монографія / За заг. ред. д.ю.н., проф. Корчевної Л.О. та д.ю.н., проф. Степанової Т.В. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2022. 176 с.
Окремо слід виділити індивідуальні монографічні дослідження викладачів кафедри:
- Степанова Т. В. Процесуальний статус учасників позовного провадження у господарському судочинстві: теоретико-правові та праксеологічні аспекти : монографія. Одеса : Фенікс, 2017. 494с.;
- Степанова Т.В. Окрема думка судді як складова суддівського угляду в господарському судочинстві : монографія / Т.В. Степанова, В.Д. Найфлейш. Одеса : Фенікс, 2015. 196 с.;
- Прієшкіна О.В. Конституційний лад України: актуальні питання становлення, інституціоналізації та розвитку : монографія. Одеса, 2008. 280 с.;
- Прієшкіна О.В. Місцева демократія в Україні: інститути та організаційно-правові форми реалізації : монографія. Одеса : Фенікс, 2005. 248 с.;
- Кузнєцова З.В. Управління рекламною діяльністю в Україні: організаційно-правовий аспект : монографія. Одеса : Наука і техніка, 2005. 172 с.;
- Корчевна Л.О. Проблема різноджерельного права: дослід порівняльного правознавства : монографія. Київ : Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. 360 с.
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Викладачами кафедри були видані індивідуальні підручники і навчальні посібники (Прієшкіна О.В. Місцеве самоврядування в Україні: правове регулювання безпосередньої демократії : Навч. посібник. Київ: Кондор, 2004. (Гриф МОН) 336 c.; Степанова Т. В. Загальні основи процесуального права у схемах : Навч. посібник. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2022. 186 с.).
Проф. Степанова Т.В. є членом авторського колективу підручника з господарського права України, підручника з господарського процесуального права, Великої української юридичної енциклопедії.
Досить плідною є робота викладачів щодо підготовки та друку навчальних та навчально-методичних видань, яких загалом налічується більше 30. Серед останніх можна назвати методичні посібники з дисциплін «Адвокатура в Україні» (2020 р.), «Міжнародний захист прав людини» (2020 р.), «Актуальні проблеми конституційного та муніципального права» (2020 р.), методичні рекомендації з курсів «Організація судових та правоохоронних органів» (2021 р.), «Основи права Європейського Союзу» (2021 р.), методичні вказівки з дисципліни «Конституційне (державне) право зарубіжних країн» (2021 р.), електронні методичні рекомендації та посібники 2022-2023 рр.
ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ, СТАЖУВАННЯ
Викладачі кафедри систематично підвищують свій професійний рівень та кваліфікацію, в тому числі і за кордоном, про що отримують відповідні свідоцтва та посвідчення.
Зокрема, проф. Степанова Т.В. в липні-серпні 2018 р. Пройшла стажування у Європейському освітньому та правовому проекті «Європейська інтеграція економіки, освіти та права» в Інституті Європейської Інтеграції(м.Варшава).
Доц. Кузнєцова З.В. і доц. Левенець А.В. у 2019 р. пройшли підвищення кваліфікації в Міністерстві освіти та науки України за спільною програмою з Міжнародною громадською організацією «Універсальна екзаменаційна мережа (UE Universal Examination Network)» за темою «Основи тестології та розробки тестових завдань».
Проф. Степанова Т.В. 13-18 січня 2020 р. пройшла підвищення кваліфікації у Національній академії правових наук України під егідою USAID за програмою «Новітні методики викладання галузевих юридичних дисциплін» (м.Харків).
Доц. Кузнєцова З.В. з 25.09.2020 р. по 17.10.2020 р. пройшла підвищення кваліфікації«Концепція індустрії 4.0 в освіті менеджерів та економістів: теорія та практика».
Доц. Кузнєцова З.В. і доц. Левенець А.В. в ІІ семестрі 2021 р. пройшли підвищення кваліфікації у Національному університеті «Одеська морська академія».
Доц. Саракуца М.О. 17-24 квітня 2021 р. пройшла навчання у межах проекту Центра досконалості Жана Моне програми Еразмус+ Європейського Союзу «Зовнішня політика і комунікації в ЄС».
Доц. Левенець А.В.у липні 2021 р. пройшла підвищення кваліфікації у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого за програмою "Методика викладання галузевих юридичних дисциплін публічно-правового циклу (Конституційне право, Адміністративне право).
Проф. Степанова Т.В. у грудні 2022 р. пройшла курс підвищення кваліфікації «Бренд науковця у цифровому світі» в ВГО «Інноваційний університет» та Офісі підтримки вченого.
01-14 липня 2023 р. проф. Степанова Т.В. проходила наукове стажування в Університеті імені Крістіана Альбрехта (Німеччина, м. Кіль).
РОБОТА ЗІ СТУДЕНТАМИ
На кафедрі систематично проводяться засідання студентського наукового гуртка з актуальних питань європейського права (під керівництвом доц. Саракуци М.О.), з актуальних питань конституційного права (під керівництвом доц. Ольховик Л.А.) та студентського наукового гуртка із судового права (під керівництвом доц. Борщенко В.В.).
Окрема робота проводиться викладачами з організації та керівництва студентськими роботами, які виконуються ними для участі в міжнародних та всеукраїнських конференціях та які публікуються у відповідних наукових збірниках, в тому числі – організовується окрема секція під час проведення щорічної студентської конференції на ЕПФ ОНУ імені І.І. Мечникова.
У вересні-грудні 2020 р. проф. Степанова Т.В. та доц. Кармазіна К.Ю. виступили кураторками команди від ОНУ імені І.І. Мечникова, яка взяла участь в Програмі з аналізу міжнародного конфлікту «Розширення прав та можливостей молоді за допомогою навичок аналізу конфліктів – розширення прав та можливостей спільноти», організованій GPPAC та Одеською обласною групою медіації. За результатами участі у програмі команда Університету посіла друге місце.
Під керівництвом доц. Кармазіної К.Ю. в квітні 2021 р. студентки магістратури Криворучко О.Ю. і Шевченко М.С. перемогли у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт (диплом ІІ ступеня).
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО
Викладачі кафедри є активними учасниками міжнародних проєктів.
Так, доц. Кузнєцова З.В. була учасником міжнародного проєкту «Формування інноваційної культури в українських університетах» (2010-2013 р.р.), організованого в рамках TEMPUS.
Доц. Садовська О.М. була учасником міжнародного проєкту EUNEG «Право Європейської політики сусідства та «якісного» державного управління», організованого TEMPUS в 2012-2015 р.р. Результати дослідження відображені в навчальному посібнику «Special Features of Migration Policy: Problems, Searches, Solutions – Особенности миграционной политики: Проблемы, поиски, решения», надрукованому Комратським державним університетом в 2015 році під колективним авторством, до складу якого також входить доц. Садовська О.М.
Доц. Саракуца М.О. протягом 2010-2013 р.р. приймала участь в міжнародній англомовній програмі (Open Society Institute) для викладачів різних країн ReSET (Regional seminar for excellence in teaching «The EU as an emerging European security actor: Exploring theoretical paradigms»).
Доц. Левенець А.В. у 2014-2015 р.р. взяла участь у двох етапах міжнародного дослідження «Процесуальні гарантії затриманих осіб» (яке проводилось в Грузії, Молдові та Україні).
В 2016 р. доц. Саракуца М.О. взяла участь в проєкті Британської Ради в Україні «Англійська для університетів», результатом якого є отримання сертифікатів, що підтверджують можливість викладати дисципліни англійською мовою.
У вересні 2016 р. проф. Степанова Т.В. взяла участь у тренінгу з «Академічної доброчесності» (проєкт Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project – SAIUP, який організовується Американськими радами з міжнародної освіти за участі Міністерства освіти і науки України та за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки).
У 2018 р. проф. Степанова Т.В. виступила національним експертом проєкту ЄС «Право-Justice» та дотепер є членом Одеської регіональної ради з питань реформи правосуддя, що сформована під егідою проєкту ЄС «Право-Justice».
В січні 2022 р. проф. Степанова Т.В. взяла участь в засіданні міжрегіональної робочої групи РРРП на тему «Шляхи оптимізації цивільного процесу» під егідою проєкту ЄС «Право-Justice».
25 червня – 1 липня 2023 р. проф. Степанова Т.В. взяла участь в презентації ОНУ імені І.І.Мечникова в проекті SEA UE GOVERNING WEEK в Гданському університеті (Польща).