Історія кафедри
Новітня історія кафедри починається в 2005 році коли на базі кафедри економіки та моделювання ринкових відносин Інституту післядипломної освіти Одеського державного університету імені І.І. Мечникова було запроваджено підготовку фахівців-фінансистів В 2008 році на економіко – правовому факультеті з метою підготовки фахівців зі спеціальності «Облік та аудит» була створена кафедра бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту. З 2016 року кафедра здійснювала підготовку здобувачів вищої освіти за першим (бакалаврським) та другим (магістерським) рівнем зі спеціальності 071 «Облік і оподаткування» (галузь знань 07 «Управління та адміністрування»). В 2018 році кафедру бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту було перейменовано на кафедру обліку та оподаткування. Навчання здобувачів бакалаврського та магістерського рівня вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Фінанси, банківська справа та страхування» зі спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» здійснювалось на кафедрі фінансів, банківської справи та страхування, що була створена в результаті реорганізації у 2018 році та стала правонаступником кафедри економіки та моделювання ринкових відносин і випусковою кафедрою за цією спеціальністю. В 2022 році кафедра була реорганізована шляхом злиття із кафедрою обліку та оподаткування та створено кафедру обліку і фінансів. Кафедру очолює доктор економічних наук, доцент Оксана Миколаївна Савастєєва.
Кафедра забезпечує викладання дисциплін облікового і фінансового спрямування, як для спеціальностей та освітніх програм економіко-правового факультету, так й інших спеціальностей університету. На кафедрі працює 12 викладачів, з яких 5 докторів наук (О. Савастєєва, О. Тюрин, О. Побережець, М. Дем’янчук, Т. Осадча ), 6 кандидатів наук (Л. Борисова, О. Дроздова, В. Бутенко, С. Осадчук, Л. Масіна, Т. Продан), 1 старший викладач (О. Куруч).
Кафедра є випусковою для спеціальностей 071 – Облік і оподаткування і 072 – Фінанси, банківська справа та страхування. На сьогодні здійснюється набір за освітніми програмами: «Облік, митна справа та оподаткування» – перший (бакалаврський) рівень освіти (гарант – Людмила Масіна), «Фінанси, банківська справа та страхування» – перший (бакалаврський) рівень освіти (гарант Оксана Савастєєва) «Облік і оподаткування» – другий (магістерський) рівень освіти (гарант – Ольга Побережець), «Фінанси, банківська справа та страхування» – другий (магістерський) рівень освіти (гарант – Ірина Чуркіна).
Наукові інтереси кафедри свідчать, що вона працює в руслі новітніх напрямків розвитку економічної науки: соціально-економічних процесів у національному макроекономічному середовищі та характеристики фінансових інституцій та інструментів розвитку держави, територій та суб’єктів господарювання. У 2019-2023 роках викладачі і здобувачі працюють у межах наукової теми «Дослідження фінансових інституцій та інструментів розвитку держави, територій та суб’єктів господарювання: теоретичні, методологічні та практичні аспекти» (науковий керівник – Оксана Савастєєва), а також «Дослідження розвитку соціально-економічних процесів в Україні» (науковий керівник – Ольга Побережець).
Традиційно проводиться Міжнародний круглий стіл "Актуальні соціально-економічні та правові проблеми розвитку України та її регіонів" та міжнародна науково-практична конференція «Дослідження фінансових інституцій та інструментів розвитку держави, територій та суб’єктів господарювання: теоретичні, методологічні та практичні аспекти», у який беруть участь науковці з Італії, Фінляндії, Польщі, Литви, Словаччини.
Результати наукових досліджень викладачів кафедри публікуються в наукових фахових журналах України, виданнях, що індексуються у наукометричних базах Scopus, Web of Science, а також засвідчені свідоцтвами авторського права на твір. Викладачі кафедри є членами спеціалізованих рад із захисту докторських дисертацій (О. Савастєєва, О.Побережець, О.Тюрин), опонування (О.Побережець, О.Тюрин).
Велика увага кафедрою приділяється роботі зі здобувачами. На постійній основі працює науковий гурток «Архітектори балансу» (керівник – Ольга Побережець) і «Фінансист» (керівник – Вікторія Бутенко). Здобувачі ставали переможцями Всеукраїнского економічного турніру (2019 р.), Всеукраїнського конкурсу наукових студентських робіт зі спеціалізації «Управління у сфері економічної конкуренції» (2020р.), Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з спеціальності «Фінанси і кредит» (2020р.), Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації «Страхування» (2021р.)
Кафедра проводить роботу і з школярами. У 2018 р. ініційовано безкоштовний освітній захід для старшокласників «Фінансове майбутнє», викладачі кафедри постійно приймають участь у проведенні безкоштовного профорієнтаційного проєкту, що проводиться на регулярній основі «Економічна і правова школа для старшокласників», який було започатковано у 2018 році для ознайомлення випускників загальноосвітніх закладів з усіма економічними спеціальностями.
Кафедра є відповідальним виконавцем угоди про співробітництво між ОНУ імені І. І. Мечникова і «Ernst & Young» (Великобританія), UKRSIBBANK BNP Paribas Group Україна, Головним управлінням Державної служби України в Одеській області. Викладачі систематично проходять стажування у закордонних ЗВО (Латвія, Німеччина, Великобританія, Чехія Болгарія, Польща), беруть участь в реалізації міжнародних проєктів: Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) United Nations: «In-depth national study on ICT infrastructure co-deployment with road transport and electricity infrastructure in Kazakhstan»; «In-depth national study on ICT infrastructure co-deployment with road transport and electricity infrastructure in Kyrgyzstan» (Марина Дем’янчук). Активно співпрацює кафедра з випускниками, роботодавцями, державними установами, науковою спільною України, які долучаються до обговорення освітніх програм, проведення відкритих лекцій і майстер-класів. Викладачі кафедри виступають науковими консультантами підприємств, організацій, державних установ.