Кафедра загальноправових дисциплін та міжнародного права
Завідувач кафедри – Стрельцова Євдокія Джонівна, доктор юридичних наук, професор, заслужений працівник освіти України
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Привітання завідувача кафедри
Дорогі друзі! Вітаю вас на Веб-сторінці кафедри загальноправових дисциплін та міжнародного права ОНУ ім. І. І. Мечникова!Кафедра загальноправових дисциплін та міжнародного права функціонує на економіко-правовому факультеті з листопада 1997 року – від самого початку його діяльності. Вона є кафедрою, що відчиняє двері студентам спеціальності "Право" до царин юридичної науки.
Результатом злагодженої роботи кафедри протягом багатьох років став значний внесок у розвиток вітчизняної правової науки та розбудови української правової держави. Значною мірою це зумовлено професіоналізмом та компетентністю професорсько-викладацького складу кафедри, тісною взаємодією із відповідними державними органами та приватними організаціями, творчими зв’язками з колегами-науковцями України та закордоння.
У наш складний час зростає значення юридичної науки в галузі державотворення та правотворення, забезпечення суверенітету України, прав та свобод людини та громадянина; усебічного розвитку національної правової системи України, її взаємодії із закордонними національними правовими системами та міжнародною правовою системою. Удосконалення юридичної освіти у сучасних умовах потребує реформування процесу навчання, активного впровадження ефективних, інноваційних засобів та методів навчання, поєднання теоретичних знань та практичних умінь іх застосування. Саме виконанню цих завдань колектив кафедри приділяє увагу у навчальній роботі зі студентами, а також під час залучення їх до науково-дослідної та практичної індивідуальної та командної роботи.
Сьогодні кафедра загальноправових дисциплін та міжнародного права – зрілий та життєздатний колектив однодумців, який ефективно здійснює навчальну, науково-дослідну, виховну, експертно-аналітичну та консультативну діяльність.
На Веб-сторінці кафедри загальноправових дисциплін та міжнародного права Ви дізнаєтесь докладніше про різноманітну діяльність колективу кафедри та познайомитесь із викладачами кафедри та їх досягненнями.
Бажаю Вам, дорогі, друзі, правильно обрати справу усього життя та бути послідовними у досягненні поставлених цілей!
З повагою,
завідувачка кафедри загальноправових дисциплін
та міжнародного права
д.ю.н., доцент,
заслужений працівник освіти України
Стрельцова Євдокія Джонівна
Кафедра загальноправових дисциплін та міжнародного права функціонує в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова від початку діяльності економіко-правового факультету (Наказ МОН України №403 від 12 листопада 1997 року).
Першим завідувачем кафедри став кандидат історичних наук, доцент Домбровський О. І. З 23 жовтня 1998 року кафедру очолив доктор філософських наук, кандидат юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Плавич В. П.
З 27 жовтня 2020 року кафедру очолює доктор юридичних наук, доцент, Заслужений працівник освіти України Стрельцова Є. Д.
Підготовка правників здійснюється у межах освітніх рівнів: першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового).
Протягом усього періоду свого існування кафедра готувала кадри вищої кваліфікації через аспірантуру за науковими спеціальностями: 12.00.01 - теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень; 12.00.11 - міжнародне право. В даний час підготовка кадрів вищої кваліфікації на кафедрі здійснюється згідно з вимогами чинного законодавства України.
СКЛАД КАФЕДРИ
На кафедрі працюють висококваліфіковані викладачі - фахівці у галузі теорії та історії держави і права, міжнародного публічного та міжнародного приватного права, морського права. Серед них:
- 1 доктор юридичних наук, доцент:
- д.ю.н., професор. Стрельцова Є. Д.
- 5 кандидатів юридичних наук, доцентів:
- к.ю.н., доц. Борщевський І. В.
- к.ю.н., доц. Гринь О. Д.
- к.ю.н., доц. Донченко О. І.
- к.ю.н., доц. Нігреєва О. О.
- к.ю.н., доц. Ромашкін С.В.
- 1 викладач
- Веремчук В. С.
- 1 старший лаборант:
- Ільяшевич В. П.
Кафедра забезпечує викладання наступних дисциплін
Перший (бакалаврський) рівень, спеціальність 081 “Право”
- Теорія держави та права
- Історія держави та права України
- Логіка
- Міжнародне публічне право
- Міжнародне приватне право
- Історія держави та права зарубіжних країн (вибіркова)
- Історія вчень про державу та право (вибіркова)
- Ораторське мистецтво (вибіркова)
- Юридична логіка (вибіркова)
- Судова правотворчість (вибіркова)
- Міжнародно-правові основи обігу криптоактивів (вибіркова)
- Право міжнародної безпеки та збройних конфліктів (вибіркова,
англійською мовою)
Другий (магістерський) рівень, спеціальність 081 “Право”
- Проблеми міжнародного публічного та міжнародного приватного права
- Морське право
- Судова риторика (вибіркова)
- Міжнародне право Інтернету (вибіркова)
- Філософія права (вибіркова)
Третій (освітньо-науковий рівень), спеціальність 081 “Право”
- Історія, концепції та сучасні досягнення правової науки
- Міжнародне публічне і міжнародне приватне право (вибіркова)
- Теорія та практика міжнародної правотворчості (вибіркова)
Інші спеціальності
- Міжнародне право (перший (бакалаврський) рівень, спеціальність 052 “Політологія”)
- Міжнародне право (другий (магістерський) рівень, спеціальність 242 “Туризм”)
- Правознавство (перший (бакалаврський) рівень, спеціальність 242 “Туризм”)
- Ораторське мистецтво (перший (бакалаврський) рівень, спеціальність 073 “Менеджмент”, вибіркова)
- Теорія держави і права (перший (бакалаврський) рівень, спеціальність 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії»
- Міжнародне приватне право (другий (магістерський) рівень, спеціальність 073 «Менеджмент», вибіркова, англійською мовою)
Наукова та навчально-методична робота
Нині викладачі кафедри здійснюють науково-дослідну роботу в межах теми №309 «Національна правова система України: сучасний стан, тенденції та напрями розвитку», затвердженої Наказом ОНУ імені І.І. Мечникова №1304-18 від 16.07.21; номер державної реєстрації 0121U112814; строк виконаня: 2021-2025 р.р. Науковий керівник: Стрельцова Є. Д.
Реалізація наукової теми кафедри здійснюється через роботу над докторськими та кандидатськими дисертаціями, підготовку публікацій у наукових журналах та збірниках, участь у науково–практичних конференціях, надання наукових консультацій, керівництво науковою роботою аспірантів та студентів.
Кафедра бере участь у всеукраїнських та міжнародних наукових заходах, виступаючи як організатор і співорганізатор наукових конференцій та круглих столів. Спільно з відділом теорії держави і права Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України на базі Одеського національного університету імені І. І. Мечникова кафедра організувала засідання круглого столу “Зближення національних правових систем та їхня взаємодія з міжнародним правом”, за результатами якого було видано збірку матеріалів цього заходу (2012 р.). Кафедра виступила співорганізатором міжнародної науково-практичної конференції “Інновації в освіті: сутність, проблеми, перспективи” спільно з Одеською державною академією будівництва та архітектури та Національною спілкою журналістів України. За результатами конференції було видано збірку тез (жовтень 2019 р.).
Викладачі кафедри беруть активну участь у щорічній звітній конференції професорсько-викладацького складу ОНУ імені І. І. Мечникова, у межах якої організовують роботу окремої секції з проблем теорії, історії держави і права та міжнародного права.
Окремо слід виділити такий напрямок наукової діяльності, як надання наукових консультацій та експертиз. Так, доц. Стрельцовою Є. Д. було підготовлено експертні висновки на запит Міністерства юстиції України щодо доцільності приєднання України до конвенцій, прийнятих у межах Гаазької конференції з міжнародного приватного права (2018, 2019 р.р.); спільно зі ст.викладачем кафедра Притченком Р. С. було підготовлено та надано у Верховну Раду науково-експертний висновок щодо проєкту Закону України «Про правотворчу діяльність» (реєстр. № 5707) (2021 р.).
На кафедрі підготовлені та опубліковані колективні і індивідуальні монографії та навчальні посібники.
За результатами виконання кафедральної науково-дослідної теми “Особливості та тенденції правотворчості в умовах трансформації суспільства”( строк виконання: 2014-2018 р.р.; державний реєстраційний номер 0113U003317, науковий керівник – докт. філософ. наук, канд. юрид.наук, професор Плавич В. П.) було видано кафедральну колективну монографію:
- Формування і розвиток правотворчості в умовах трансформації суспільства: монографія / за ред. д.філос. наук, к. ю.н., професора В. П. Плавича. Одеса: Фенікс, 2018. 348 с.
Серед індивідуальних монографій слід виділити:
- Стрельцова Є. Д. Уніфікація міжнародного права та її вплив на національне законодавство: монографія. Одеса: Видавничий дім “Гельветика”. 2019. 522 с.
- Плавич В. П. Проблеми сучасного праворозуміння: теоретико-методологічний та філософсько-правовий аналіз: монографія. Одеса: Астропринт, 2011.
- Бачур Б. С. Інститут земельних відносин у цивільному звичаєвому праві України в X– середини XIXст.: монографія. Одеса: Вид-во Одес.юрид.ін-ту ХНУВС, 2008. 206 с.
Серед навчальних та навчально-методичних публікації, підготовлених та виданих викладачами кафедри за останні рокі, слід виділити:
- Плавич В. П. Проблеми сучасного праворозуміння: навч. посіб. Херсон: ОЛДІ-ПЛЮС, 2014. 215 с.
- Правознавство: навчальний посібник / За заг. ред. О.Д. Гринь, О.І Донченко. Одеса. 2016. 203с.
- Історія, концепції та проблеми права: методичні рекомендації до вивчення навчальної дисципліни для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти спеціальності 081 “Право”/ Укладач: Є. Д. Стрельцова. Одеса: Видавничий дім “Гельветика”, 2018. 44 с.
- Морське право: методичні рекомендації до вивчення навчальної дисципліни для студентів заочної форми навчання першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 081 “Право”/ Укладач: Є.Д. Стрельцова. Одеса: Видавничий дім “Гельветика”, 2018. 52 с.
- Історія вчень про державу і право: метод. рекомендації (вказівки) до вивчення навч. дисципліни для студ. заочного відділення економіко-правового ф-ту ОНУ ім. І.І. Мечникова / Укл.: О.І. Донченко, О.Д. Гринь, І.В. Борщевський. Одеса: Фенікс, 2021. 120 с.
- Історія вчень про державу і право: метод. рекомендації (вказівки) до вивчення навч. дисципліни для студ. денного відділення економіко-правового ф-ту ОНУ ім. І.І. Мечникова / Укл.: О.І. Донченко, О.Д. Гринь, І.В. Борщевський. Одеса: Фенікс, 2021. 124 с.
- Теорія держави і права: методичні рекомендації до вивчення навчальної дисципліни для стіудентів заочного відділення першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 081 “Право” / Укладачі: Є.Д.Стрельцова, І.В. Борщевський, О.Д. Гринь. Одеса: Фенікс, 2021. 143 с.
- Теорія держави і права: методичні рекомендації до вивчення навчальної дисципліни для стіудентів заочного відділення першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 081 “Право” / Укладачі: Є.Д.Стрельцова, І.В. Борщевський, О.Д. Гринь. Одеса: Фенікс, 2021. 142 с.
Окремо сдід виділити участь завідувачки кафедри Стрельцової Є. Д. як співавторки Великої української юридичної енциклопедії. Т. 13: Міжнародне приватне право / редкол.: А. С. Довгерт (голова) та ін.: Нац. акад. прав.наук України; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України; Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. 2021. 864 с.
Науково-практична робота студентів
Науково-прпактична робота студентів здійснюється через їх залучення до досліджень у межах кафедральної наукової теми через участь у міжнародних та всеукраїнських науково-практичних студентських конференціях; керівництво студентськими науковими тезами та статтями, опублікованими у наукових фахових виданнях, а також кваліфікаційними (магістерськими) роботами; підготовку студентів для участі у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт. В цьому напрямку слід виділити роботу доц. Нігреєвої О. О., під керівництвом якої студенти неодноразового брали участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з міжнародного права, а також доц. Гринь О. Д. і доц. Донченко О. І., які є членами Робочої групи Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Право».
Слід також зазначити діяльність викладачів кафедри, спрямовану на формування у майбутніх фахівців-правників професійних навичок та вміння використовувати у професійній діяльності англійську мову. Під керівництвом доц. Стрельцової Є. Д. було підготовлено команду ЕПФ, яка отримала перемогу у місцевому конкурсі серед студентів-правників вишів м. Одеси “Англійська мова та юридична кар’єра” ( 2016 р.).
На кафедрі діє постійний студентський науковий гурток з актуальних проблем міжнародного публічного та міжнародного приватного права (робоча мова: англійська) під керівництвом доц. Стрельцової Є. Д. та доц. Нігреєвої О. О.
Міжнародне співробітництво
Викладачі кафедри беруть активну участь у міжнародних проєктах та здійснюють науково-навчальне стажування за кордоном.
Доц. Стрельцова Є. Д. була учасницею Комплексної навчальної програми для викладачів права “Методика викладання права”, організованої Американською асоціацією юристів “Ініціатива верховенства права” та USAID (Київ, 2007 р.). Вона також взяла участь у тренінгу, присвяченому питанням трансформації вищої освіти в Україні у світлі Болонського процесу, проведеного представниками європейських агенцій з вищої освіти( Новий Сонч, Польща, 2007 р.).
Доц. Нігреєва О. О. взяла участь у міжнародному проєкті ERASMUS “562013-EPP-1-2015-1-PL-EPPKA2-CBHE-SP-QUAERE-QUALITY ASSURANCE SYSTEM IN UKRAINE: DEVELOPMENT ON THE BASE OF ENQA STANDARDS AND GUIDELINES ” ( 2015 р.).
У якості вдалого прикладу міжнародного співробітництва слід виділити роботу доц. Стрельцової Є.Д., яка була керівником студентської команди ЕПФ спеціальності “Право” ОНУ імені І. І. Мечникова під час реалізації інноваційного міжнародного проекту навчально-професійної підготовки у сфері міжнародного комерційного арбітражу “Mock arbitration on-line”, організованого університетом Аристотеля (м. Салоніки, Греція), за участі представників трьох європейських університетів (2014 - 2016 р.р.).
2016 р. доц. Стрельцова Є. Д. взяла участь у тренінгу “Академічна педагогічна майстерність – Англійська мова як засіб навчання” (Academic Teaching Excellence as the Medium of Instruction) у межах проєкту Британської Ради в Україні “Англійська мова для університетів” ( English for Universities Project), за результатами якого було одержано сертифікат, що підтверджує здатність викладати спеціальні дисципліни англійською мовою.
У межах проекту американських рад “Сприяння академічній доброчесності в Україні” доц. Стрельцова Є. Д. взяла участь у тренінгу “Інструменти для досягнення академічної доброчесності” (Academic Writing Tools for Integrity) (м. Одеса, 2017 р., з отриманням сертифікату); також вона була учасницею міжнародного тренінгу “Information and communication technology (ICT) and internationalization of higher education” (Інформаційні та комунікаційні технології та інтернаціоналізація вищої освіти), організованого проектом New Horizons of Internationalization (Swedish Institute) (м. Одеса, 2019 р., з отриманням сертифікату).
Доц. Стрельцова Є. Д. двічі пройшла стажування у науково-дослідному інституті товариства Макса Планка (Max-Planck-Institut zur Erforschung von Kriminalität, Sicherheit und Recht, Freiburg ) (м. Фрайбург, Німеччина, 2015 р., 2017 р.).
Доц. Нігреєва О. О. пройшла стажування в університеті м. Фоджа (Італія) у межах міжнародного проєкту ERASMUS+KA107 Programme (2019 р.).
Доцент Нігреєва О. О. взяла участь у вебінарі «Секції міжнародного економічного права Італійської асоціації міжнародного права» («The SIDI DIEcon Interest Group») із доповіддю за темою «Рішення міжнародних арбітражів у спорах «ЄС − Україна» (23 квітня 2021 р.) ( Нігреєва)
Доц. Стрельцова Є. Д. взяла участь як лекторка Міжнародної програми стажувань «Правові системи сучасності: традиції та транзиції» для викладачів і докторантів Вищої школи права Каспійського університету (Республіка Казахстан) (ОНУ імені І. І. Мечникова, 17 – 25 липня 2021 р., Одеса) , а також виступила із доповіддю на Міжнародній науково-практичній конференції “Цивільне право в епоху трансформації суспільних відносин” (м. Алмати, Казахстан) (30 вересня - 1 жовтня 2021 р.) ( “Казахстан1”,“Казахстан2”;)