Кафедра оптимального керування та економічної кібернетики
Завідувач кафедри доктор фіз.-мат. наук, доцент
Кічмаренко Ольга Дмитрівна
Адреса
65026 Одеса, вул. Всеволода Змієнка, 2, ауд. 80
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Список співробітників
- Кічмаренко О. Д. - завідувач кафедри - доцент, доктор фіз.-мат. наук
- Яровий А. Т. - заступник завідувача кафедри - доцент, кандидат фіз.-мат. наук
- Мороз В. В. - професор, кандидат техн. наук
- Мазурок І. Є. - доцент, кандидат техн. наук
- Васильєв О. Б. - доцент, кандидат фіз.-мат. наук
- Страхов Є. М. - доцент, кандидат фіз.-мат. наук
- Таірова М. С. - доцент, кандидат фіз.-мат. наук
- Вербіцький В. В. - доцент, кандидат фіз.-мат. наук
- Стехун А. О. - доцент, кандидат фіз.-мат. наук
- Скрипник Н. В. - доцент, доктор фіз.-мат. наук
- Платонова Є. В. - старший викладач
- Максимов А. Л. - старший викладач
Кафедра оптимального керування була створена в 1974 році на базі секції екстремальних задач кафедри обчислювальної математики Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова на чолі з Плотніковим Віктором Олександровичем.
Навчальна робота кафедри спрямована на підготовку спеціалістів з прикладної математики для роботи в НДІ, СКБ, які спеціалізуються на розв’язуванні різноманітних задач оптимального проектування, розробці систем керування всілякими технічними системами. Саме це обумовлює перелік основних курсів, які читають викладачі кафедри: методи оптимізації, дослідження операцій, екстремальні задачі, чисельні методи розв’язування задач оптимального керування, математичне програмування, динамічне програмування, конструктивні методи оптимального керування, диференціальні включення і оптимальне керування.
В зв’язку з виникненням необхідності у спеціалістах, які вільно володіють економіко-математичними методами та ЕОМ, кафедра підключила орієнтацію на підготовку спеціалістів з прикладної математики, які здатні будувати математичні моделі економічних процесів та розв’язувати виникаючі при цьому оптимізаційні задачі. Внаслідок чого в 1996 р. кафедра була перейменована в кафедру оптимального керування і економічної кібернетики.
На кафедрі проводиться науковий семінар, на якому співробітники кафедри, асистенти, студенти та науковці з інших вищих навчальних закладів доповідають про свої результати за тематикою наукових інтересів кафедри.
Історія підрозділу
Наукова діяльність підрозділу, публікації
У наукових роботах кафедри:
- розроблені асимптотичні методи дослідження диференціальних рівнянь з багатозначною і розривною правою частиною, отримано обґрунтування теорем Н.Н.Боголюбова і А.Н.Тихонова для диференціальних включень;
- обґрунтована побудова асимптотичного розв’язування задачі Коші і крайової задачі для систем диференціальних рівнянь, що містять сингулярні збурення, запізнення, імпульсні дії на кінцевому і нескінченому проміжках;
- доведені теореми існування і єдиності розв’язків квазідиференціальних рівнянь в локально-компактних і повних метричних просторах, обґрунтовано метод усереднення для квазідифеpенціальних рівнянь в метричних просторах;
- розроблені алгоритми чисельних і чисельно - асимптотичних методів розв’язків задач оптимального керування;
- проводилися дослідження, пов'язані із застосуванням диференціально-геометричних і теоретико-групових методів до задач керування, що описуються нелінійними звичайними диференціальними рівняннями, отримано необхідні умови оптимальності довільного порядку і достатніх умов локальної керованості уздовж траєкторії.
Ці дослідження були продовжені стосовно нелінійних систем керування, що описуються диференціальними рівняннями з частинними похідними і дискретними рівняннями. У даному напрямку в 1993 році доцент кафедри А.І.Третьяк, який працює у взаємодії з науковою групою акад. В.В.Гамкрелідзе (НДІ АН РАН), захистив в Інституті математики АН України докторську дисертацію "Локальні апроксимації високого порядку гладких керованих систем і їх застосування".
Курси, які читає кафедра
- “Методи оптимізації”
- “Дослідження операцій”
- “Програмування”
- “Основи Інтернет-технологій”
- “Алгоритми та структури даних”
- “Технології створення програмних продуктів”
- “Обчислювальна геометрія та комп’ютерна графіка”
- “Цифрова обробка сигналів та зображень”
- “Методи обчислень”
- “Машинне навчання”
- “Глибинне навчання”
- “Інформаційні технології в аналітиці”
- “Аналіз даних та машинне навчання”
- “Статистичне програмування”
- “Математичне моделювання і системний аналіз”
- “Системи і методи прийняття рішень”
- “Теорія ігор”
- “Економетрика”
- “Багатовимірний статистичний аналіз”
- “Фінансова математика та аналіз інвестиційних проектів”
- “Аналіз часових рядів”