23 травня 2025 р. на факультеті історії та філософії Одеського національного університету імені І. І. Мечникова відбулася ІХ Міжнародна наукова конференція здобувачів вищої освіти і молодих вчених "Одеські читання: актуальні проблеми всесвітньої історії". На світлинах ви можете ознайомитися з тематикою доповідей, представлених на конференції.
Їх діапазон вражає хронологічно та географічно: від ХІІ ст. до н.е. до ХХІ ст. н. е., від Китаю до Мексики. На пленарному засіданні учасників привітало керівництво факультету та кафедри, а також пролунала доповідь гостьового лектора, людини, що стояла у витоків "Одеських читань" - професора Олега Борисовича Дьоміна. В рамках конференції працювало дві секції - "Від античності до раннього модерну" й "Нова та новітня історія", доповіді на яких викликали жвавий інтерес та цікаві обговорення. За матеріалами конференції буде опубліковано збірку тез "Одіссос". Дякуємо учасникам конференції та запрошуємо до участі у наступних "Одеських читаннях", проведення яких плануємо на весну 2026 р.
29 квітня 2025 року - в рамках освітнього проєкту «Доктрина Соліс» та за підтримки кафедри філософії ОНУ імені І.І.Мечнікова у приміщенні Одеської національної наукової бібліотеки відбулась публічна лекція доцента ОНУ імені І.І.Мечнікова, кандидата історичних наук Наталії Бевзюк - «Марія Магдалина та її світ».
15 березня 2025 - в рамках освітнього проєкту «Доктрина Соліс» у приміщенні Одеської обласної бібліотеки ім.М.Грушевського пройшла публічна лекція професора, доктора філософських.наук Шевцова Сергія Павловича - «Філософія та теологія : філософська складова у візантійській теології».
Розглянуті питання:
- Як взаємодіяли філософія та теологія?
- Що з цієї історії варто знати нам сьогодні?
Координатор проєкту - Олена Коноваленко.
Запрошуємо підписатися на інстаграм сторінку проєкту, щоб слідкувати за наступними подіями : @doctrina_solis
26 квітня 2025 року в рамках освітнього проєкту «Doctrina Solis”, відбулась публічна лекція на тему «Світле Середньовіччя: долаючи міфи та стереотипи».
Лектор : доцент кафедри історії, к.іст.наук - Вадим Чепіженко.
На лекції було створено світлий образ Середньовіччя, розглянуто такі стереотипи про цей період:
25 січня 2025 року в рамках освітнього проєкту «Doctrina Solis” під керівництвом Олени Коноваленко була проведена потужна філософська розмова , публічна лекція на тему : Людина перед Дивом та призначенням : чи здатні ми їх розпізнати»
Лектор : проф, д.філософ. Наук Шевцов Сергій
На лекції було розглянуто наступні питання: Чи існують у нас сьогодні чіткі критерії, щоб розрізнити надзвичайні події та події дивовижні. Чи можемо ми казати про порушення природного порядку та втручання будь-яких зовнішніх сил? Які умови дозволять нам робити заключення стосовно людського призначення та напрямку руху життя людини?
Було розглянуто питання: співвідношення еротизму, наративу та смерті, розповідь Шахерезади як виклик смерті та набуття життям сенсу, жінка як життя та жінка як смерть, рівні буття.
На честь Всесвітнього дня філософії під керівництвом аспірантки кафедри філософії Луценко Дар'ї було організовано тренінг на стику двох дисциплін — психології та філософії. Тема тренінгу: Філософська лабораторія
На практиці були досліджені ресурси та стратегії подолання стресу у кризові часи. . Ознайомилися з моделлю BASICPh, розробленою ізраїльським професором Мулі Лахадом, психологом і фахівцем у сфері громадського здоров’я та профілактики наслідків травм і стресу.У тренінгу взяли участь студенти-бакалаври кафедри філософії ОНУ імені І.І.Мечникова.
Шановні учасники онлайн-міжнародного філософського постійного семінару «Post Scriptum»! Щиро запрошую Вас на наступне засідання 2024-2025 н.р. , яке відбудеться 25 листопада, понеділок, о 18.00 (за київським часом ) (18:00 (за східноєвропейським літнім часом)) / 17:00 (CEST)
Доповідач: Олена Оліфер (Асистент кафедри філософії
Криворізький державний педагогічний університет)
Назва: СОЦІАЛЬНІ ВИМІРИ ПРАКТИЧНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ
Проблема ідентичності, тобто питання «Хто ми?», мала велике значення в суспільно-політичних дискурсах у ХХ столітті. Коли Україна здобула незалежність, перед українською нацією вперше постало питання ідентичності. Понад 30 років українські вчені досліджують зміни ідентичності українського народу. Нині, коли Україна бореться за виживання, категорія ідентичності залишається актуальною, оскільки ідентичність має тенденцію залучати унікальність людини в суспільному дискурсі.
Про це та про розвиток наукового осередку в Олександрії і популяризацію постаті видатного філософа Дмитра Чижевського говорили міський голова Сергій Кузьменко та завідувачка кафедри філософії, доктор філософських наук, професорка університету Інна Голубович. Зустріч відбулася в міській раді 21 жовтня. Мета візиту професорки – зробити науковий спадок Чижевського доступнішим для сучасної освіти.
Розглядаємо питання щодо природи добра та зла, штучного інтелекту зокрема та технологій у цілому, філософсько-релігійни питання та питання буття (насамперед часу). Окрім цього, розглянули цей кінотекст як історичний документ, в сенсі соціальної та політичної філософії.
Давній Рим та народження особи: суспільна свідомість та організація суспільства, лектор: Шевцов С.П.
Формування особистості антропологи пов'язують на ранньому етапі з роллю-функцією в ритуалі (маскою), але важливішим є складання нового типу правових відносин. Як виникає такий тип права? Традиційно появу особистості пов'язують із Римом (латинське persona), але природа виникнення особистості саме у стародавньому Римі залишається загадкою. Суть її може бути виражена так: якщо у відомих нам архаїчних товариствах людина отримувала права в силу своєї належності до певної соціальної групі, то в Римі, навпаки, саме суспільство визначалося сукупністю прав окремих громадян (насамперед - патриціїв). Це потім відкрило можливість нового виміру християнської громади. Ми розглянули причини та внутрішню природу тих змін, що відбулися в римському суспільстві, та призвели до появи особистості.
Вічне філософське питання: що таке дружба, унікальне явище, розкіш людського спілкування, рідкісний дар або фундамент людського гуртожитку, без якого соціум не існує, ми пропонуємо розглянути в контексті ситуації еміграції. Ця ситуація раптово набула гострої актуальності для багатьох українців. Давайте подивимося на те, які випробування для дружби несе еміграція з історичної дистанції. На леккціі ми звернулися до вітчизняної історії еміграції першої хвилі (після 1917 року). У центрі нашої уваги були долі трьох наших співвітчизників, для яких 2024 рік є ювілейним: П. Біціллі, Г. Флоровський, Д. Чижевський...
Назва проєкту: DOCTRINA SOLIS /Майстерня критичного мислення: філософія в дії/
Мета: Навчити учасників аналізувати інформацію, розвивати навички критичного мислення, використовуючи інструменти філософії
Місія: Популяризація філософії та критичного мислення як інструментів для осмислення сучасного світу, підтримка діалогу між різними поколіннями та професійними спільнотами, а також розвиток культури незалежного мислення, відкритості та взаєморозуміння. Проєкт спрямований на формування активної, мислячої спільноти, яка здатна впливати на соціальні процеси через ідеї, знання та натхнення.
4 квітня 2024 р. у змішаному форматі на Кафедрі філософії Факультету історії і філософії відбулася щорічна науково-практичної конференції пам’яті філософа, науковця, професора Одеського національного університету
ім. І.І. Мечникова
Авеніра Івановича Уйомова
З нетерпінням чекаємо на збірку тез, з програмою конференції можна ознайомитися за посиланням.
2-4 квітня 2024 р.завідувачка кафедри філософії д.філос.н., проф. Інна Голубович Брала участь, за запрошенням Олександрійською міською радою та міським головою м. Олександрія Сергієм Кузьменко, в широкій програмі культурних, наукових, освітніх заходів з нагоди відзначення 130-ї річниці від дня народження Дмитра Чижевського, видатного олександрійця, всесвітньо відомого філософа, слависта, вченого-енциклопедиста.
Запрошуємо вас взяти участь у всеукраїнській науково-практичній конференції «Церква і віра як життєва позиція вільної людини», присвяченій 220-річчю німецької лютеранської громади святого Павла в Одесі.
На конференції передбачається розгляд широкого кола питань, пов’язаних з особливостями історичного розвитку лютеранства та одеської німецької громади зокрема, обговорення культурних та релігійних аспектів
протестантизму, аналіз філософських та теологічних питань, пов’язаних з глибинними смислами існування сучасної людини, питання германістики та мовознавства.
Конференція обіцяє бути змістовною та інформаційно насиченою, дозволить організувати плідні та актуальні дискусії, подарує радість спілкуванняв очному та змішаному форматі.
Робочі мови конференції: німецька, українська, англійська.
Георгій Васильович Флоровський (1893-1979) – випускник історико-філологічного факультету Імператорського Новоросійського університету (нині Одеський національний університет імені І. І. Мечникова), один з найвидатніших богословів ХХ ст., філософ, теоретик культури, історик церкві, організатор всесвітнього екуменічного руху. Його життя в еміграції було пов`язане з європейськими столицями – Софією, Прагою, Парижем, Белградом, а після Другою світової війни – з США, з Колумбійським, Принстонським, Гарвардським університетами, зі Свято-Владимирською духовною семінарією (штат Нью-Йорк), де він декілька років був деканом. Г.В.Флоровський (о. Георгій) завжди був в центрі духовно-інтелектуального життя, його ідеями надихались, з ним вели дискусії та діалог найвідоміші філософи і богослови світу. Його вважали своїм Вчителем видатні американські інтелектуали – Ярослав Пелікан, історик церкві, президент Американської академії мистецтв та наук, Президент комітету по культурі та гуманітарним наукам при президенті США; Джеймс Біллінгтон - історик-славіст, директор бібліотеки Конгресу США (1987-2015), ініціатор створення Всесвітньої цифрової бібліотеки, який визначав головні напрямки культурної політики США при багатьох президентах.
Регенсбург, 19-21 жовтня 2022 р.
Прийом тез триває до 12 липня 2022 року
Щорічна конференція Німецько-Української комісії істориків організовується у співпраці з Лейбніц-Інститутом досліджень Східної та Південно-Східної Європи в Регенсбурзі (IOS) та Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова.
Відповідно до графіка освітнього процесу та угоди про співпрацю між Державним архівом Одеської області та Одеським національним університетом імені І. І. Мечникова з 07 по 20 лютого 2022 року в Держархіві Одеської області відбулась архівна практика студентів 3 курсу денного відділення спеціальності 032 «Історія та археологія» факультету історії та філософії ОНУ імені І. І. Мечникова. Керівники практики: від Держархіву – заступник директора, начальник відділу використання документів Національного архівного фонду, інформації, публікацій та зовнішніх зв'язків С. М. Крачков; від ОНУ – к.і.н., доцент, доцент кафедри історії України О. О. Синявська.
Вітаємо студентів 4 курсу факультету історії та філософії, специальності філософія із захистом курсових зі спеціальності
З 1 листопада по 10 грудня студенти-культурологи (2-го магістерського рівня) ОНУ ім. І. І. Мечникова проведуть низку заходів: лекції, презентації, майстер-класи, екскурсії тощо.
Вікова категорія: 10+
Тривалість: від 20 до 40 хвилин
Запрошуємо всіх бажаючих.
*Всі анонсовані заходи проводитимуться в онлайн режимі за допомогою платформи Zoom. Посилання дійсне для всіх заходів.
Підключитися до конференції:
https://us02web.zoom.us/j/85347875310?pwd=SC9MdTUxTC9kd2dhc2h6YVE1Vm1DUT09
Ідентифікатор конференції: 853 4787 5310
Код доступу: k9Yvke
Представлені роботи одеських майстрів 70–80-х років минулого століття з приватних колекцій та фондів Музею сучасного мистецтва Одеси та Одеського літературного музею. До проекту увійшли твори Олександра Ануфрієва, Валерія Басанця, Олега Волошинова, Юрія Єгорова, Віктора Маринюка, Євгена Рахманіна, Володимира Стрельникова, Валентина Хруща, Анатолія Шопіна, Людмили Ястреб та інших. Виставка знайомить глядача зі знаковими роботами нонконформістів періоду квартирних виставок, а також з пізньою творчістю митців та їхніми сучасними напрацюваннями.
Розвивається міждисциплінарне співробітництво кафедри філософії з іншими підрозділами ОНУ. В рамках V ювілейної Всеукраїнськоїй літньої школи з психології "НАЦІОНАЛЬНІ НАУКОВІ ПСИХОЛОГІЧНІ ШКОЛИ: ІСТОРІЯ ТА СУЧАСНІСТЬ" 29 червня – 4 липня 2021 ( м. Одеса, Затока) відбудеться психологічний перформанс «У колі світла» (трансдисциплінарний дискурс актуальних проблем сучасної гуманітаристики). Цей перформанс, імпровізація в античному стилі «У колі світла» був презентований до Дня науки в музеї Західного та Східного мистецтва. Була така давньогрецька традиція проводити час за вільної бесідою. Як правило, в епоху Перікла гості заздалегідь готувалися до теми, щоб розмова була змістовною, але не стомлюючою, адже, тоді «поклонялися прекрасному, не впадаючи в зніженість».
Вітаємо з нагородою у номінації "Колоритність та самобутність" за підготовку команди факультету на "Мечников день в Ботанічному саду" 12-13 червня 2021 року!!!
ФІФ - НАЙКРАЩИЙ!!!
Одеський національний університет імені І.І. Мечникова
Товариство Одеська гуманітарна традиція
25 червня 2021 р.
Topic: Філософія та література
Time: Jun 25, 2021 10:00 AM Kiev
Meeting ID: 895 1606 2918
Passcode: 598598
26 червня 2021 р.
Topic: Філософія та література. День другий
Time: Jun 26, 2021 10:00 AM Kiev
Meeting ID: 871 4409 7327
Passcode: 898061