Засідання Міжнародного філософського постійного онлайн-семінару «Post Scriptum»

11 липня 2025 р. відбулось чергове засідання Міжнародного філософського постійного онлайн-семінару «Post Scriptum», заключне у 2024-2025 н.р. Цей захід було організовано співробітниками відділу історії зарубіжної філософії Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України в рамках співпраці з кафедрою філософії ОНУ імені І. І. Мечнікова. У роботі семінару брали активну участь науковці відділів історії зарубіжної філософії, філософії культури, етики та естетики ІФ імені Г. С. Сковороди НАН України, співробітники кафедри філософії ОНУ імені І. І. Мечникова, кафедри філософії Криворізького ДПУ, а також колеги з інших філософських ЗВО України та зарубіжжя.

Доповідач: професор Любивий Ярослав доповів про Crisis of values in the age of civilizational transformations (Криза цінностей в епоху цивілізаційних трансформацій).

Любивий Ярослав – д.ф.- м.н, к. філос. н., проф., провідний н.с. відділу історії зарубіжної філософії ІФ імені Г.С. Сковороди НАН України. Основними напрямками його досліджень є історія філософії та соціальна філософія, а також філософські напрямки прагматизму, філософія культури, теорії цінностей, проблеми соціальної самоорганізації, роль рефлексії як основного методу філософії, цивілізаційної трансформації та концепції рефлексії в історії філософії.

Опис семінару: розглядалась зміна системи цінностей у контексті сучасної цивілізаційної трансформації.

Який онтологічний статус цінностей як таких і чи існують абсолютні цінності? Яка природа самих цінностей у контексті самоорганізуючих процесів буття? Яка їхня роль у саморегуляції суспільства, що існує в певному природному середовищі? Що таке ієрархія самих цінностей? Для з'ясування природи цінностей автор використовував концепцію самоорганізації в цілому та зосередився на її інформаційному аспекті та універсальному механізмі зворотного зв’язку, що забезпечує емпіричний процес оцінки людиною середовища, розробку стратегії реагування на зовнішні сигнали, розробку системи цінностей як стратегії дій індивідів та соціальних організмів на основі випробувань та механізму виправлення помилок подібно до розробки стратегії дій для складних самокерованих систем за допомогою ШІ. У ціннісному регулюванні суспільства слід розрізняти абсолютні, базові, інструментальні, духовні цінності, а також цінності ідентичності, цінності виживання та розвитку тощо Можна побудувати ієрархію цінностей, але співвідношення різних цінностей залежить від ситуації, в якій знаходиться людина та суспільство. Ця ситуація може особливо змінюватися в умовах соціальних катастроф та цивілізаційних трансформацій.

Також було проаналізовано процес розвитку рефлексивних цінностей людською популяцією в період цивілізаційної трансформації «осьового часу» (К. Ясперс), коли людство почало продукувати трансцендентні цінності та цілеспрямовано конструювати людиновимірні соціальні відносини. Цивілізаційна трансформація епохи Модерну, що базується на розвитку цінностей ідентичності (Ф. Фукуяма) та наукових знань, сприяла промисловій революції та технологічному прогресу суспільства. Сучасна цивілізаційна трансформація породжує динамічне протистояння між суспільствами з людиновимірними демократичними цінностями, що сприяють консолідованій продуктивній взаємодії індивідів, з одного боку, та цінностями авторитарних і тоталітарних суспільств, у яких на перше місце ставиться владне домінування правлячої еліти, з іншого. Точка біфуркації вирішення цього протистояння ще не прийнято, оскільки ми нарахі перебуваємо на початку процесу. Однак можна виділити кілька сценаріїв майбутнього розгортання цього цивілізаційного переходу, який встановить нове сузір'я глобальних систем цінностей.

Висловлюємо подяку професору В.В.Ляху, завідувачу відділу історії зарубіжної філософії Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України та доктору С.Балінченко за плідну співпрацю. В обговоренні доповіді активну участь взяли: К.Лумер, Л.Карачевцева, І.Голубович, Я.Пасько.

Семінар «Постскриптум»

https://ps.kdpu.edu.ua/filosofiia/aboutf/about-main/23135-molodizhnyi-tsentr-2.html

https://ps.kdpu.edu.ua/filosofiia/archive/archive.html

https://www.youtube.com/@PostScriptum2022/videos

id16375

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Змієнка Всеволода, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top