04 липня 2025 року в Одеській обласній науковій бібліотеці імені М. Грушевського відбулася публічна лекція викладача кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, доктора філософії Михайла Самофатова на тему:
«Італія республіканська: шлях розвитку від Другої світової війни до сьогодення».
Захід викликав неабиякий інтерес серед слухачів. Завдяки глибокому аналізу, чіткому викладенню матеріалу та високій актуальності теми, лекція переросла в активну дискусію про політичні трансформації, ідентичність, демократію та європейські цінності.
У дружній атмосфері бібліотеки зібралися студенти, викладачі, випускники факультету історії та філософії, а також усі охочі, хто цікавиться сучасними історичними процесами.
Факультет історії та філософії пишається своїм молодим перспективним колегою та дякує бібліотеці імені М. Грушевського за партнерство й гостинність.
З нетерпінням очікуємо наступних публічних виступів!
11 липня 2025 р. відбулось чергове засідання Міжнародного філософського постійного онлайн-семінару «Post Scriptum», заключне у 2024-2025 н.р. Цей захід було організовано співробітниками відділу історії зарубіжної філософії Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України в рамках співпраці з кафедрою філософії ОНУ імені І. І. Мечнікова. У роботі семінару брали активну участь науковці відділів історії зарубіжної філософії, філософії культури, етики та естетики ІФ імені Г. С. Сковороди НАН України, співробітники кафедри філософії ОНУ імені І. І. Мечникова, кафедри філософії Криворізького ДПУ, а також колеги з інших філософських ЗВО України та зарубіжжя.
Доповідач: професор Любивий Ярослав доповів про Crisis of values in the age of civilizational transformations (Криза цінностей в епоху цивілізаційних трансформацій).
Любивий Ярослав – д.ф.- м.н, к. філос. н., проф., провідний н.с. відділу історії зарубіжної філософії ІФ імені Г.С. Сковороди НАН України. Основними напрямками його досліджень є історія філософії та соціальна філософія, а також філософські напрямки прагматизму, філософія культури, теорії цінностей, проблеми соціальної самоорганізації, роль рефлексії як основного методу філософії, цивілізаційної трансформації та концепції рефлексії в історії філософії.
Відповідно до навчального плану факультету історії та філософії на 2024/2025 навчальний рік по кафедрі філософії було проведено педагогічну практику здобувачів 4 курсу спеціальності «033 Філософія» очної форми навчання та 5 курсу заочної форми навчання.
Для проходження практики студенти були направлені у Юридичний ліцей м. Одеси згідно з Накаом № 24.01.2024 на проведення педагогічної практики студентів ОНУ імені І.І.Мечникова від 03.01.2024.
Відповідальним за педагогічну практику від кафедри філософії ОНУ імені І.І.Мечникова призначено к.ф.н., доц. Старовойтову І.І., науковими керівниками від Юридичного ліцею м. Одеси – вчителів-предметників - Косареву А.В., Хмельовську В.С. й класними керівниками – вчителів Ільєву О.С., Чохіну В.П., Хмельовську В.С.
Наприкінці 2024-2025 н.р., як і завжди, відбувся один з найвідповідальніших і найцікавіших моментів у житті кожного випускника бакалаврату – захист кваліфікаційної роботи. Це не просто формальна процедура, а кульмінація кількох років напруженої праці, глибоких роздумів та інтелектуальних пошуків.
Кваліфікаційна робота – це майже перша серйозна наукова праця, яка демонструє здатність здобувачів до самостійного мислення, аналізу складних філософських проблем, формування власних гіпотез та аргументів, це шанс показати, наскільки глибоко здобувачі оволоділи методологією філософського дослідження, як вони вміють працювати з першоджерелами та вести наукову дискусію. І важливо, що цей етап – це не лише випробування, а й чудова можливість для самореалізації та подальшого професійного зростання (місток для рішення вступу в магістратуру).
Літній період для студентів факультету історії та філософії — це не лише завершення навчального семестру, але й важливий етап практичної підготовки. Етнографічна частина навчальної практики здобувачів першого курсу виявилася надзвичайно насиченою, інформативною та професійно орієнтованою.
Після установчої конференції студенти мали змогу зустрітися із заступником директора Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради Федором Стояновим. Під час зустрічі обговорювалися питання збереження культурної спадщини в умовах воєнного стану, зокрема, в місті Одеса.
У межах проєкту «Інтерв’ю з деканом» декан факультету історії та філософії, д.і.н., професор В’ячеслав Кушнір поділився своїм баченням ролі гуманітарної освіти в сучасних умовах:
«Після перемоги у війні перед Україною постане багато складних завдань, і одне з ключових — інформаційна безпека. Ми, як історики, культурологи, філософи, маємо відіграти важливу роль у протидії пропаганді, що заперечує саме існування української нації, мови та культури. Серед наших головних пріоритетів — консолідація суспільства, захист державності й національної ідентичності.»
Факультет історії та філософії ОНУ імені І.І. Мечникова об’єднує три освітні програми:
- Історія та археологія
- Культурологія
- Філософія
Археологічна складова навчальної практики першокурсників ОНУ імені І. І. Мечникова відбулася на базі Одеського археологічного музею НАН України.
Метою практики було формування базових професійних навичок роботи з археологічними колекціями та опанування сучасних методів їх дослідження й інтерпретації. Студенти ознайомилися з різними методами фіксації та обробки археологічного матеріалу, зокрема:
На факультеті історії та філософії відбулися кваліфікаційні іспити та захисти бакалаврських робіт за спеціальністю 032 "Історія та археологія"
У червні 2025 року на факультеті історії та філософії відбулися підсумкові атестаційні заходи для студентів освітнього рівня «бакалавр» за спеціальністю 032 "Історія та археологія". Протягом декількох днів проходили кваліфікаційні іспити та захисти бакалаврських робіт, у межах яких здобувачі продемонстрували належний рівень теоретичної підготовки та навички проведення самостійного історичного дослідження.
Зважаючи на складну безпекову ситуацію, факультет висловлює щиру подяку Одеській національній науковій бібліотеці, яка надала можливість провести захисти в безпечному середовищі — у приміщенні відділу міжнародних проєктів, що обладнане як укриття. Це дозволило забезпечити як фізичну безпеку учасників, так і належні умови для академічної дискусії.
До рецензування бакалаврських робіт були запрошені фахівці з інших закладів вищої освіти та наукових установ, що сприяло об’єктивному оцінюванню результатів навчання студентів.
Факультет історії та філософії щиро вітає випускників-бакалаврів із завершенням важливого етапу освітнього шляху та бажає подальших професійних і академічних успіхів. Чекаємо вас в магістратурі!
ХХІ наукова конференція студентів, аспірантів та молодих учених «Етнічна культура в глобалізованому світі», присвячена 100-річчю з дня народження Петра Тронька, успішно відбулася
14 червня 2025 року на факультеті історії та філософії відбулася ХХІ щорічна наукова конференція студентів, аспірантів і молодих учених «Етнічна культура в глобалізованому світі», яка цього року була присвячена 100-річчю з дня народження видатного українського науковця, громадського та культурного діяча Петра Тимофійовича Тронька.
Захід зібрав понад 30 учасників з різних закладів вищої освіти України. Молоді дослідники представили доповіді, присвячені проблемам збереження, трансформації та репрезентації етнічної культури в умовах глобалізаційних процесів. Тематика конференції охоплювала широкий спектр питань з етнології, культурології, історії, філософії та міждисциплінарних досліджень.
Фінальне засідання тривало понад 8 годин, що стало яскравим свідченням високої активності, зацікавленості та наукового рівня учасників. Особливу атмосферу конференції підкреслили щирі дискусії, активна взаємодія між молодими науковцями.
Щиро дякуємо всім, хто долучився до організації та участі в конференції! Ваша наукова зацікавленість, відповідальність та творче ставлення — запорука розвитку сучасної гуманітаристики.
:У червні 2025 року студенти спеціальності 032 «Історія та археологія» факультету історії та філософії Одеського національного університету імені І. І. Мечникова здійснили навчально-дослідницький візит до Миколаївської територіальної громади в межах діяльності Одеської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.
У рамках навчальної практики студентів першого курсу бакалаврату спеціальності 032 «Історія та археологія» та в межах дисциплін першого курсу магістратури спеціальності 032 «Історія та археологія», було організовано візит до Одеського відділення Спілки поляків в Україні імені Адама Міцкевича.
Гостей тепло зустріла очільниця організації — випускниця факультету історії та філософії, яка розповіла про історію формування та розвиток польської громади в Одесі, культурні ініціативи Спілки, а також сучасну діяльність польського товариства в Україні.
Під час візиту студенти ознайомилися з експозицією невеликого, але надзвичайно змістовного музею при Спілці, приміряли елементи національного вбрання, поспілкувалися з представниками польської діаспори та провели пізнавальну інтерактивну екскурсію.
Такі зустрічі — важлива частина формування фахових компетентностей майбутніх істориків та археологів, а також практичне занурення у реальні культурно-історичні процеси, які відбуваються в нашому регіоні.
23 травня 2025 р. на факультеті історії та філософії Одеського національного університету імені І. І. Мечникова відбулася ІХ Міжнародна наукова конференція здобувачів вищої освіти і молодих вчених "Одеські читання: актуальні проблеми всесвітньої історії". На світлинах ви можете ознайомитися з тематикою доповідей, представлених на конференції.
Їх діапазон вражає хронологічно та географічно: від ХІІ ст. до н.е. до ХХІ ст. н. е., від Китаю до Мексики. На пленарному засіданні учасників привітало керівництво факультету та кафедри, а також пролунала доповідь гостьового лектора, людини, що стояла у витоків "Одеських читань" - професора Олега Борисовича Дьоміна. В рамках конференції працювало дві секції - "Від античності до раннього модерну" й "Нова та новітня історія", доповіді на яких викликали жвавий інтерес та цікаві обговорення. За матеріалами конференції буде опубліковано збірку тез "Одіссос". Дякуємо учасникам конференції та запрошуємо до участі у наступних "Одеських читаннях", проведення яких плануємо на весну 2026 р.
29 квітня 2025 року - в рамках освітнього проєкту «Доктрина Соліс» та за підтримки кафедри філософії ОНУ імені І.І.Мечнікова у приміщенні Одеської національної наукової бібліотеки відбулась публічна лекція доцента ОНУ імені І.І.Мечнікова, кандидата історичних наук Наталії Бевзюк - «Марія Магдалина та її світ».
15 березня 2025 - в рамках освітнього проєкту «Доктрина Соліс» у приміщенні Одеської обласної бібліотеки ім.М.Грушевського пройшла публічна лекція професора, доктора філософських.наук Шевцова Сергія Павловича - «Філософія та теологія : філософська складова у візантійській теології».
Розглянуті питання:
- Як взаємодіяли філософія та теологія?
- Що з цієї історії варто знати нам сьогодні?
Координатор проєкту - Олена Коноваленко.
Запрошуємо підписатися на інстаграм сторінку проєкту, щоб слідкувати за наступними подіями : @doctrina_solis
26 квітня 2025 року в рамках освітнього проєкту «Doctrina Solis”, відбулась публічна лекція на тему «Світле Середньовіччя: долаючи міфи та стереотипи».
Лектор : доцент кафедри історії, к.іст.наук - Вадим Чепіженко.
На лекції було створено світлий образ Середньовіччя, розглянуто такі стереотипи про цей період:
25 січня 2025 року в рамках освітнього проєкту «Doctrina Solis” під керівництвом Олени Коноваленко була проведена потужна філософська розмова , публічна лекція на тему : Людина перед Дивом та призначенням : чи здатні ми їх розпізнати»
Лектор : проф, д.філософ. Наук Шевцов Сергій
На лекції було розглянуто наступні питання: Чи існують у нас сьогодні чіткі критерії, щоб розрізнити надзвичайні події та події дивовижні. Чи можемо ми казати про порушення природного порядку та втручання будь-яких зовнішніх сил? Які умови дозволять нам робити заключення стосовно людського призначення та напрямку руху життя людини?
Було розглянуто питання: співвідношення еротизму, наративу та смерті, розповідь Шахерезади як виклик смерті та набуття життям сенсу, жінка як життя та жінка як смерть, рівні буття.
На честь Всесвітнього дня філософії під керівництвом аспірантки кафедри філософії Луценко Дар'ї було організовано тренінг на стику двох дисциплін — психології та філософії. Тема тренінгу: Філософська лабораторія
На практиці були досліджені ресурси та стратегії подолання стресу у кризові часи. . Ознайомилися з моделлю BASICPh, розробленою ізраїльським професором Мулі Лахадом, психологом і фахівцем у сфері громадського здоров’я та профілактики наслідків травм і стресу.У тренінгу взяли участь студенти-бакалаври кафедри філософії ОНУ імені І.І.Мечникова.
Шановні учасники онлайн-міжнародного філософського постійного семінару «Post Scriptum»! Щиро запрошую Вас на наступне засідання 2024-2025 н.р. , яке відбудеться 25 листопада, понеділок, о 18.00 (за київським часом ) (18:00 (за східноєвропейським літнім часом)) / 17:00 (CEST)
Доповідач: Олена Оліфер (Асистент кафедри філософії
Криворізький державний педагогічний університет)
Назва: СОЦІАЛЬНІ ВИМІРИ ПРАКТИЧНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ
Проблема ідентичності, тобто питання «Хто ми?», мала велике значення в суспільно-політичних дискурсах у ХХ столітті. Коли Україна здобула незалежність, перед українською нацією вперше постало питання ідентичності. Понад 30 років українські вчені досліджують зміни ідентичності українського народу. Нині, коли Україна бореться за виживання, категорія ідентичності залишається актуальною, оскільки ідентичність має тенденцію залучати унікальність людини в суспільному дискурсі.
Про це та про розвиток наукового осередку в Олександрії і популяризацію постаті видатного філософа Дмитра Чижевського говорили міський голова Сергій Кузьменко та завідувачка кафедри філософії, доктор філософських наук, професорка університету Інна Голубович. Зустріч відбулася в міській раді 21 жовтня. Мета візиту професорки – зробити науковий спадок Чижевського доступнішим для сучасної освіти.
Розглядаємо питання щодо природи добра та зла, штучного інтелекту зокрема та технологій у цілому, філософсько-релігійни питання та питання буття (насамперед часу). Окрім цього, розглянули цей кінотекст як історичний документ, в сенсі соціальної та політичної філософії.
Давній Рим та народження особи: суспільна свідомість та організація суспільства, лектор: Шевцов С.П.
Формування особистості антропологи пов'язують на ранньому етапі з роллю-функцією в ритуалі (маскою), але важливішим є складання нового типу правових відносин. Як виникає такий тип права? Традиційно появу особистості пов'язують із Римом (латинське persona), але природа виникнення особистості саме у стародавньому Римі залишається загадкою. Суть її може бути виражена так: якщо у відомих нам архаїчних товариствах людина отримувала права в силу своєї належності до певної соціальної групі, то в Римі, навпаки, саме суспільство визначалося сукупністю прав окремих громадян (насамперед - патриціїв). Це потім відкрило можливість нового виміру християнської громади. Ми розглянули причини та внутрішню природу тих змін, що відбулися в римському суспільстві, та призвели до появи особистості.
Вічне філософське питання: що таке дружба, унікальне явище, розкіш людського спілкування, рідкісний дар або фундамент людського гуртожитку, без якого соціум не існує, ми пропонуємо розглянути в контексті ситуації еміграції. Ця ситуація раптово набула гострої актуальності для багатьох українців. Давайте подивимося на те, які випробування для дружби несе еміграція з історичної дистанції. На леккціі ми звернулися до вітчизняної історії еміграції першої хвилі (після 1917 року). У центрі нашої уваги були долі трьох наших співвітчизників, для яких 2024 рік є ювілейним: П. Біціллі, Г. Флоровський, Д. Чижевський...
Назва проєкту: DOCTRINA SOLIS /Майстерня критичного мислення: філософія в дії/
Мета: Навчити учасників аналізувати інформацію, розвивати навички критичного мислення, використовуючи інструменти філософії
Місія: Популяризація філософії та критичного мислення як інструментів для осмислення сучасного світу, підтримка діалогу між різними поколіннями та професійними спільнотами, а також розвиток культури незалежного мислення, відкритості та взаєморозуміння. Проєкт спрямований на формування активної, мислячої спільноти, яка здатна впливати на соціальні процеси через ідеї, знання та натхнення.