Відділ історії козацтва на Півдні України

Відділ історії козацтва на Півдні України створено 27 січня 2000 р. як одну з регіональних філій Науково-дослідного інституту козацтва при Інституті історії України НАН України при історичному факультеті Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова. Колектив відділу, а це понад 20 осіб – кандидатів та докторів історичних наук, очолює відділ доктор історичних наук, професор Бачинська О.А. Це стало значною подією в місті та регіоні, і відзначалось у місцевій пресі.

Протягом двадцяти років роботи колектив Відділу розробляв тематику, пов’язану з історією козацтва на території Південної України в цілому, й, зокрема в чорноморському регіоні – козацьких формувань, створених після зруйнування в 1775 р. Запорозької Січі – Задунайської Січі, Усть-Дунайського Буджацького та Дунайського (Новоросійського) козацьких військ, появи некрасівських і донських козаків у Придунайських землях XVIII ст. та їх взаємовідносин з запорозьким козацтвом, досліджував історію відродження козацтва в Одесі на початку ХХ ст.

У рамках Національної програми відродження та розвитку Українського козацтва на 2002-2005 рр. було прочитано лекції, семінари з історії козацтва, колектив Відділу був залучений до роботи до складу Координаційної Ради з питань розвитку Українського козацтва при голові Одеської міської ради; проведено в Одесі Міжнародну наукову конференцію “Українське козацтво у вітчизняній та загальноєвропейській історії” 3-4 червня 2005 р., підготовлено разом з Науковою бібліотекою ОНУ імені І.І.Мечникова і Державним архівом Одеської області виставку книг і документів з історії козацтва.

З 2007 р. колектив Відділу розширив тематику досліджень за рахунок історії лівобережного та слобідського козацтва у ХІХ ст.; перетворення українських козаків у військових поселенців; вивчення історії козацтва науковцями Одеського (Новоросійського) університету; питань організації на території півдня України козацьких формувань неукраїнського походження, з’ясування уявлень про козацтво мандрівників кінця XVIII – ХІХ ст., що є на сьогодні малодослідженими сторінками в історіографії. Розробка цих питань передбачала залучення до співпраці фахівців етнологів, історіографів, бібліографів, філологів. Внаслідок такої співпраці було перекладено та видано одне з важливих й унікальних джерел в історії національно-визвольного виступу української еліти на початку XVIII ст. – новини франкомовної газети «Амстердам», яка зберігається в Науковій бібліотеці Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (2015).

Розширення зв’язків з вченими інших країн – Польщі, Румунії, Болгарії, Молдови, Туреччини дало можливість колективу Відділу поглибити наукові дослідження, організувати низку круглих столів та міжнародних конференцій. Серед них “Нижньодунайський регіон ХV-ХХ ст.: історичні, етнічні та культурні трансформації” (Одеса-Тульча, 2008), присвячена ювілею перебування у Нижньому Придунав’ї задунайського козацтва; Методики визначення віку міст Південної України: круглий стіл (Одеса, 2008); “Традиції українського меценацтва на півдні України”, до 150-річчя з дня народження Є.Х.Чикаленка (Одеса, 2011); “Південна Україна: козацька та післякозацька доба” (Одеса, 2012), присвячена пам’яті відомого українського історика А. Д. Бачинського (1933-1995) і з нагоди 15-річчя Науково-дослідного інституту козацтва інституту історії України НАН України; “Османсько-українські взаємини в Північному Причорномор’ї: козацька доба” (2016).

Науковці відділу співпрацюють з різними громадськими, освітніми організаціями та установами. Зокрема, з Малою академією наук, що дозволяє проводити виховну та наукову роботу серед випускників шкіл Одеси та Одеської області; у проведенні серед учнів Одещини Всеукраїнського конкурсу “Козацька держава”; регіонального конкурсу “Збережемо Україну – козацьку державу” разом з організаціями сучасного козацтва на Одещині (2000-2006); науково-практичної конференції учнівської молоді «Козацькими шляхами» (2018-2020), яку організовує департамент освіти і науки Одеської міської ради.

Співробітники Відділу проводили історико-етнографічні експедиції в колишні козацькі села Буджака та півночі Одещини. Здійснені пошуки уможливили перехід від окремих краєзнавчих розробок до створення виважених, комплексних досліджень, що ґрунтуються на попередньому доробку одеських істориків й краєзнавців. В цьому питанні колектив відділу співпрацював з Управлінням охорони культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (2001, 2002); проводив дослідження з Чорноморським Гайдамацьким з’єднанням (2008-2010).

Протягом усього періоду колектив Відділу історії козацтва організовував чисельні презентації видань, лекції, круглі столи з історії козацтва, екскурсії по місцях історії козацтва, долучились до створення Музею історії козацтва в Одесі.

14 жовтня 2014 р. відбулося відкриття аудиторії (наукового центру) Відділу історії козацтва на півдні України на історичному факультеті за сприяння адміністрації ОНУ імені І. І. Мечникова, особисто: ректора, проф. І.М.Коваля, директора Інституту історії України НАН України, акад. В.А.Смолія та директора Науково-дослідного Інституту козацтва, проф. Т.В.Чухліба.

Збагатили вітчизняну науку видання співробітників Відділу історії козацтва на півдні України. Першими стали колективні монографії – «Козацтво на півдні України. Кінець XVIII-XIX століття» (2000) та «Одеса козацька. Наукові нариси» (2000; перевидано у 2008). В подальшому було видано 15 монографій, понад 100 наукових і науково-популярних публікацій в різного рівня збірниках і пресі; навчально-методичні посібники.

Сучасні тенденції вимагали створення інформації про діяльність відділу історії козацтва у соціальних мережах. Так з’явилась Facebook-сторінка Відділу історії козацтва (www.facebook.com). Саме тут викладаються останні події, презентації, видання та інша інформація про відділ історії козацтва, наприклад в умовах суворого карантину через Covid-19 у березні-травні 2020 р. було започатковано козакознавчі студії, що презентували новітні публікації, висвітлення козацької тематики в етнографії, існування козацьких товариств серед української діаспори ХХ ст., історія козацьких пісень тощо.

Враховуючи тенденції досліджень регіональної історії, постала необхідність виокремити значення в історії козацтва чорноморського регіону для координації козакознавчих студій і Відділ розпочав видавати з 2006 р. часопис (збірку) - “Чорноморська минувшина” (угода про заснування від 28.10.2010 р., свідоцтво про держреєстрацію від 04.05.2011). Збірка виходить один раз на рік і затверджується до друку Вченою радою Інституту історії України НАН України. На сьогодні побачило світ 15 випусків. Значення і роль цього видання відзначалась науковим товариством.

Наказом МОН України від 24 вересня 2020 р. «Чорноморську минувшину» включено до Переліку фахових видань України, категорії “Б” (історичні спеціальності – 032). Збірка реферується та індексується в наступних базах даних: Архів-репозитарій ОНУ імені І. І. Мечникова; Електронна бібліотека Інституту історіїУкраїни НАН України; «Наукова періодика України» НБ України імені В. І. Вернадського; Україніка наукова; Index Copernicus Journals Master List;Google Академія; Base-search. Тексти збірки викладені на web-сайтах і web-сторінках Інтернет-простору: Чорноморської минувшини, Наукової бібліотеки ОНУ імені І.І.Мечникова, Інституту історії України НАН України, Національної бібліотеки України імені В. Вернадського chm.onu.edu.ua lib.onu.edu.ua

Постійний колектив Відділу історії козацтва на півдні України:

  • Чухліб Т. В., д.і.н., провідний науковий співробітник (Інститут історії України НАН України) – директор науково-дослідного інституту козацтва;
  • Бачинська О. А., д.і.н., професор (ОНУ імені І.І.Мечникова) – завідувачка Відділу історії козацтва на півдні України;
  • Гончарук Т. Г., д.і.н., професор (ОНУ імені І.І.Мечникова),
  • Гуцалюк С.Б., полковник Українського козацтва, отаман Чорноморського Гайдамацького З’єднання;
  • Діанова Н. М., д.і.н., професор (Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського)
  • Музичко О. Є., д.і.н., доцент (ОНУ імені І.І.Мечникова);
  • Новікова Л. В., к.і.н., доцент (ОНУ імені І.І.Мечникова);
  • Полторак В. М., к.і.н., доцент (ОНУ імені І.І.Мечникова);
  • Середа О. Г., к.і.н., доцент (Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського);
  • Юраш Є. О., к.і.н. (ОНУ імені І.І.Мечникова).

Монографічні видання у серії “Чорноморська минувшина” презентує”

з нумерацією за числами:

  1. Цубенко В. З історії військово-господарських формувань в Україні: Новоросійське (Херсонське) військове поселення кавалерії.1817−1857 рр.: монографія. Одеса: Оптимум, 2006. 216 с. (“Чорноморська минувшина” презентує: Число 1).
  2. Гончарук Т.Г. Нащадки українських козаків та “народження Одеси”. Одеса: Астропринт, 2006. 144 с. (“Чорноморська минувшина” презентує: Число 2).
  3. Одеса-козацька. Наукові нариси. [2-е вид. змінене та допов.] Одеса: Фенікс, 2008. − 237 с. (“Чорноморська минувшина” презентує: Число 3).
  4. Цубенко В. Л. Документи з історії військових поселень в Україні. Х.: “Видавництво САГА”, 2008. 376 с. (“Чорноморська минувшина” презентує: Число 4).
  5. Вінцковський Т., Джумига Є., Мисечко А. Українські мілітарні формування в Одесі в добу Центральної Ради (березень 1917-квітень 1918 рр.): наукові нариси. Одеса: Фенікс, 2010. 152 с. (“Чорноморська минувшина” презентує: Число 5).
  6. Гончарук Т. Кошовий отаман Петро Калнишевський та Хаджибей (Одеса) (до 270-річчя походу запорожців на місто Хаджибей та в землі сучасної Одещини в червні-вересні 1770 р.) науково-популярний нарис. Одеса: Фенікс, 2011. 192 с. (“Чорноморська минувшина” презентує: Число 6).
  7. Миф про броненосець: Матеріали міжнародної наукової конференції з нагоди 105-річчя подій на броненосці/панцернику “Князь Потьомкін-Таврійський” (27 червня 2010 р.). Одеса, 2011. 100 с., іл. (“Чорноморська минувшина” презентує: Число 7).
  8. Дорошенко О. Рід Скаржинських в історії Південної України (середина XVIII – початок ХХ століття). Миколаїв: Шамрай, 2011. 202 с. (“Чорноморська минувшина” презентує: Число 8).

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Всеволода Змієнка, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top