Кафедра філософії

golubovich

Завідувачка кафедрою, докторка філософських наук
професорка Голубович Інна Володимірівна

  • Голубович Інна Володимирівна:
    • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
    • тел.: 0730793777

Кафедра: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Семенова Ганна Юріївна тел.: 0662637951.

Персональний склад викладачів:

Освітній процес

Усього штатних викладачів 7, у тому числі: 3 докторів наук, 3 професори; 4 кандидатів наук, 4 доцентів.

Кафедра є випусковою для підготовки здобувачів вищої освіти за освітніми програмами першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (докторського) за спеціальністю 033 Філософія.

Кафедра забезпечує багато курсів на факультеті історії та філософії та філософські курси на всіх факультетах (для майбутніх бакалаврів й магістрів) та в Інститутах ОНУ імені І.І.Мечникова. Професори кафедри ведуть навчально-методичну роботу з аспірантами, спрямовану на формування загальнометодологічної й філософської культури аспірантів та розвиток їхнього критичного рефлексивного мислення.

Кафедра філософії виникла у 2018 р. як результат об’єднання кафедри філософії та методології пізнання з кафедрою філософії і основ загальногуманітарного знання.

Навчально-методична робота

Кафедра здійснила велику роботу щодо радикальної реорганізації викладання всього комплексу філософських дисциплін, перебудови навчальних планів і програм, методичного, інформаційного й наукового забезпечення навчального процесу.

З початку У 90-х років кафедра проводить велику за обсягом і складну за змістом роботу з радикальної реорганізації змісту та методів викладання всього комплексу філософських дисциплін, перебудови навчальних програм і планів, методичного, інформаційного й наукового забезпечення навчального процесу. Центральним напрямком навчально-методичної роботи стали засвоєння спадщини новіших закордонних та вітчизняних філософів, а також розробка та читання оригінальних авторських курсів і спецкурсів, які мали втілювати особистісне бачення викладачів та його поєднання з світовим філософським досвідом на базі власних наукових досліджень.

У 1995 р. на основі двох кафедр філософії було відкрито спеціальність "Філософія" і створено філософське відділення, а у 1999 р. – факультет.

У період 1995-1999 рр. кафедрою започатковано читання таких нових навчальних курсів: «Філософська пропедевтика», «Антична філософія», «Філософія Середньовіччя та Відродження», «Філософія Нового часу», «Німецька класична філософія», «Сучасна зарубіжна філософія», «Логіка», «Метафізика», «Епістемологія», «Філософська антропологія», «Філософія релігії», «Основи системних досліджень«, „Наука і теологія», «Філософія науки», «Компаративістське релігієзнавство», «Основи аксіології», «Соціальна філософія», «Риторика», «Соціальна екологія»», «Етика», «Естетика» та багато інших.

У період 1999-2024 рр., тобто з моменту створення філософського факультету, а потім його реорганізації, кафедра продовжувала свою діяльність, створюючи нові навчальні курси: "Історія філософії України", "Філософія Сходу"; спецкурси: «Категорії філософії», «Феномен світогляду і особливості світопізнання», «Філософські проблеми гуманітарних наук», «Основи герменевтики», «Феноменологія», «Феноменологія Е.Гуссерля», «Проблеми індійської філософії і релігії», «Історія християнської церкви в Україні», «Релігійно-суспільні рухи в західній Європи», «Класична і сучасна логіка», «Сучасні етичні теорії», «Моральні і естетичні цінності», «Філософсько-методологічні проблеми історико-філософського дослідження», «Сучасні теорії націй», «Національна самосвідомість яка загальнолюдська цінність», «Проблеми соціальної ідентифікації», «Сучасні концепції історії філософії», «Теорія і практика аргументації», «Основи теоретичної біографістики», «Проблеми сучасної антропології», «Архівні студії в філософії», «Методологія і стилістика гуманітарного знання», Філософія в публічній сфері», «Філософія здоров'я», «Філософські та соціологічні проблеми науки», «Філософія техніки і технології (Science&technologystudies)», «Реформація та сучасний світ», «Основи паблік рілейшнс», «Філософське консультування», «Концепції сучасного природознавства», «Основи біоетики», «Філософія класичного та сучасного марксизму», «Основи системних досліджень», «Філософія свідомості та нейронауки», «Історія антропологічної думки», «Візантиністика: філософсько-культурологічний аспект», «Філософія освіти», «Філософія міста», «Теорія комунікації», «Методологія гуманітарного пізнання», «Архівні студії», «Культурна політика», «Релігійні практики в постсекулярному суспільстві».

Значним чином було оновлено та розширено за обсягом весь комплекс дисциплін з історії філософії.

З 2018 року, шляхом об’єднання Історичного та Філософського факультетів, кафедра філософії працює у складі Факультету історії та філософії. Кафедра веде підготовку спеціалистів зі спеціальності 033 - Філософія на трьох рівнях: бакалавр, магістр, доктор філософії.

Науково-дослідна робота

З 2011 по 2015 кафедра вела наукові дослідження в рамках факультетської теми: «Дослідження філософсько-методологічних, культурологічних та теоретико-системних аспектів знання тапізнання» (номер державної реєстрації НДР: 011U005724), що була успішно виконана.

У вересні 2016 р. затверджено нову кафедральну тему «Дослідження процесів інтеграції й диференціації в сучасному науковому та філософському знанні», яка буде виконуватися протягом п’яти років, з 01.01.2017 по 31.12. 2021 р. (номер комплексної теми 165, Наказ ректора ОНУ імені І. І. Мечникова № 3217-18 від 13.12.2016 р.) (Відповідальний виконавець – д.ф.н., проф. С.П.Шевцов).

У 2022 р. було затверджено нову наукову тему №331 «Історія філософії як основа розуміння складних процесів та компонентів сучасної наукової картини світу» Наказ ректора ОНУ імені І.І. Мечникова № 2234-18 від 02.12.2022р. Термін 2022 – 2027 рр. (Відповідальний виконавець – д.ф.н., проф. С.П.Шевцов).

В рамках цих теми викладачами кафедри вже написано 7 монографій, 7 підручників, більш 300 статей, серед яких 12 опублікованих у виданнях, що індексуються у міжнародній наукометричній базі даних Scopus або Web of Science.

Викладачами кафедри з 2017 року проведено близько сорока наукових заходів, серед яких міжнародні та всеукраїнські конференції, симпозіуми, круглі столи тощо.

На кафедрі розробляються оригінальні наукові напрямки, в межах яких досягнуті вагомі результати, що мають наукову новизну:

  • Історія філософії, методологія історії філософії, історія логіки, філософської методології й епістемології (д.філос. наук, проф. С.Г.Секундант). Перевага віддається розробці нормативного аналізу філософських, епістемологічних і методологічних доктрин, проблемам філософської аргументації та критичного методу в філософії.
  • Теоретична біографістика та філософська архівістика, історико-філософська біографістика та історико-філософська архівістика (д.філос. наук, проф. І.В.Голубович). Ці субжанри історії філософії розглядаються як першопорядкові, продовжується обґрунтування їхнього пріоритетного значення для вивчення історико-філософської традиції.
  • Релігійна філософія та теологічна думка є предметами дослідження одразу декількох викладачів кафедри (к.і.н., доц. Н.П.Бевзюк, к.ф.н., доц. М.В.Карпенко). Розглядаються проблеми буття людини, часу і вічності, віри і релігії, есхатологічні уявлення та інші. Дослідження ведуться на філософській основі та охоплюють різні аспекти життя суспільств, культур та окремих людей.
  • Історія античної та візантійської філософії, а також філософії права (д.ф.н., проф. С.П.Шевцов). Ці дослідження спрямовані на прояснення певних питань щодо виникнення філософії, а також на розуміння класичних текстів.
  • Системні дослідження (к.ф.н., доц. К.В.Райхерт ).

Історія кафедри філософії пов'язана з діяльністю таких наукових центрів та семінарів факультету:

  1. Науково-дослідний й освітній Центр імені Георгія Флоровського: д.ф.н., проф. І.В.Голубович.
  2. Факультатив з юдаїки (партнери проекту (договір про співробітництво з ОНУ) – Ізраїльський культурний центр у м. Одесі, Центр Чейза з розвитку юдаїки (Єврейський університет Єрусалима): д.ф.н., проф. О. А.Довгополова.
  3. Школа класики - заняття з ретельного розбору текстів Платона та вивчення давньогрецької мови: д.ф.н.,проф. С. П. Шевцов.
  4. Центр компаративістських досліджень релігії: к.ф.н., доц. Е.І.Мартинюк.

Результати наукової роботи факультету впроваджуються у публічному просторі, в межах міських, регіональних, всеукраїнських соціокультурних проектів, вони мають значний соціальний потенціал.

  • Філософська спілка м. Одеси (сумісно з Будинком вчених м. Одесі). Голова Філософської спілки м. Одеса –д.ф.н., проф. І.В.Голубович, секретар – к.ф.н., доц. М.В.Карпенко. Всі члени кафедри є членами Філософської спілки.
  • Науково-просвітницька спілка «Одеська гуманітарна традиція»: д. ф. н., проф. С.П.Шевцов - голова спілки.
  • CityFace: Практики саморепрезентації багатонаціональних міст в індустріальну і постіндустріальну добу (cityface.org.ua у рамках Програми імені Ковальських та Програми вивчення сучасної України Канадського інституту українських студій Альбертського університету (Едмонтон, Канада): д.ф.н., проф. І.В.Голубович.

Результати наукової роботи представлені викладачами кафедри під час щорічних звітних конференцій професорсько-викладацького складу, студентами та аспірантами факультету історії та філософії під час виступів на студентсько-аспірантських наукових читаннях пам’яті Г.В. Флоровського, участі у роботі Малої академії наук з філософії та релігієзнавства, наукових читань пам’яті доктора філософських наук, професора А.І.Уйомова, засідань та семінарів науково-дослідних центрів і груп факультету історії та філософії; семінарів комплексної наукової програми ОНУ «Феномен тоталітаризму та шляхи його подолання».

Багато років продовжувала термін діяльності спеціалізована вчена рада Д 41.051.09 по захисту докторських та кандидатських дисертацій за спеціальностями 09.00.02 – діалектика та методологія пізнання та 09.00.03 – соціальна філософія і філософія історії (з 2010 р. голови спеціалізованої вченої ради – д.ф.н., проф. М.М.Верников, д.ф.н., проф. Л.М.Тереньєва, д.ф.н., проф. І.В.Голубович, вчений секретар – к.ф.н., доц. Старовойтова І.І.). Діяльність спеціалізованої вченої ради сприяла підвищенню інтенсивності підготовки кадрів вищої кваліфікації, зростанню ефективності роботи аспірантури та інших форм організації виховання наукових спеціалістів. Сьогодні створено всі умови для підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії (PhD) та доктора наук (відповідальний секретар – к.ф.н., доц. Старовойтова І.І.))

Важливою традицією в роботі кафедри є щорічне проведення міжнародної науково-практичноЇ конференції «Філософія. Богослов`я. Наука», що було започатковано у 2017 році. Тоді майже увесь християнський світ відзначав 500-річчя Європейської Реформації. Наразі конференція має міжнародний статус і проводиться на базі кафедри разом з іншими вишами міста та міжнародними релігійними організаціями і богословськими дослідницькими центрами та закладами освіти. Завдяки такому постійному спілкуванню кафедра має контакти з науковцями і богословами України, Білорусії, Бельгії, Нідерландів, Турції та інших країн. Міжнародна науково-богословська конференція стала платформою для плідної співпраці та обговорення актуальних питань сучасності.

З 2017 р., щорічно, проводяться історико-філософські Верніковські читання, де відбувається погляд на історію філософії як на історію філософських традицій, що дає адекватне уявлення про філософський процес, про форми і сутність філософської рефлексії.

З 2019 року на базі кафедри діє Відкрита філософська школа. Школа є творчим майданчиком для отримання знань з актуальних проблем філософії, прагне зробити вивчення філософії доступним для всіх бажаючих і виступає, таким чином, важливою складовою самоосвіти. Перевага надається продискутованим, незалежним від політичної кон’юнктури критеріям інтерпретації культурних явищ, створенню нової взаємодії між академією та суспільством. Мета Школи – популяризація філософських знань, подолання дефіциту аналітичної спроможності, розвиток здатності тривалий час обговорювати і глибоко копати проблему. Програми Школи розраховані на різноманітну аудиторію. www.facebook.com

Члени кафедри беруть участь у багаточисленних заходах, залучаючи різноманітні майданчики, ЗМІ. Так, наприклад, у програмі «Тема дня», присвяченому Всесвітньому дню філософії д.ф.н., проф. І.В.Голубович, пояснює, що дослівно філософія – це любов до мудрості. «Тисячоліттями філософи вчать мудрому, спокійному сприйняттю світу, однак військові конфлікти продовжують спалахувати: воєнний стан в Україні, війна на Близькому Сході, коли людство навчиться самозбереженню і мудрості?», «Як українцям жити в умовах пограничної ситуації, коли щоденно виникає небезпека для життя?»:

2-4 квітня 2024 р.завідувачка кафедри філософії д.філос.н., проф. Інна Голубович Брала участь, за  запрошенням Олександрійською міською радою та міським головою м. Олександрія Сергієм Кузьменко, в широкій програмі   культурних, наукових, освітніх заходів з нагоди відзначення 130-ї річниці від дня народження Дмитра Чижевського, видатного олександрійця, всесвітньо відомого філософа, слависта, вченого-енциклопедиста. 

«Всесвітній день філософії: виклики сьогодення, чим можуть допомогти філософи?»

д.ф.н., проф. Шевцов С.П. «Чи формується “воєнна” філософія в Україні?»

Програма підвищеня кваліфікації кафедра Філософії

 Презентація кафедри філософії

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Всеволода Змієнка, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top