Війни в Україні у 20-21-му століттях: ЗМІ, експерти, дезінформація

Регенсбург, 19-21 жовтня 2022 р.

Прийом тез триває до 12 липня 2022 року

Щорічна конференція Німецько-Української комісії істориків організовується у співпраці з Лейбніц-Інститутом досліджень Східної та Південно-Східної Європи в Регенсбурзі (IOS) та Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова.

Організатори конференції: професор, доктор історичних наук Гвідо Хаусманн (Регенсбург), професор, доктор історичних наук Поліна Барвінська (Одеса, Регенсбург), професор, доктор історичних наук Таня Пентер (Гайдельберг) та професор, доктор історичних наук Юрій Шаповал (Київ, Тюбінген).

Місце проведення: Лейбніц-Інститут досліджень Східної та Південно-Східної Європи в Регенсбурзі (IOS), Landshuter Straße 4, 93047 Регенсбург

Форма проведення конференції: змішана (участь можлива онлайн чи особисто)

Мови конференції: англійська та українська

Військові дії потребують політичної легітимації, щоб отримати суспільне визнання, лояльність та підтримку у власній країні та за її межами. Це стосується не тільки нинішньої війні Росії проти України, але й інших попередніх воєн. У сучасних суспільствах 20-го і 21-го століть засоби масової інформації, тобто преса, радіо, кіно і телебачення, а останнім часом соціальні медіа (Інтернет) є вирішальними носіями інформації, які комунікативно забезпечують цю легітимацію.

Під час війни претензії на істину особливо важливі для комунікативного виробництва політичної легітимації: правда і брехня, інформація та дезінформація, пропаганда і контрпропаганда зустрічаються тут в радикальних, диференційованих і завуальованих формах. Внутрішній фронт повинен бути мобілізований, ворог принижений. Важливими акторами у цьому процесі, окрім відповідальних політиків і дипломатів, є також журналісти (наприклад, військові репортери), різні експерти, зокрема, історики і географи, письменники чи художники та їх твори, а також прості очевидці військових подій.

У 20 і 21 століттях Україна неодноразово і по-особливому ставала жертвою імперіалістичних воєн. Під час Першої світової війни до цього були, перш за все, залучені Австро-Угорщина, Німецька імперія і Росія (в 1917/1918 рр. і в 1919 р. також російські більшовики), під час Другої світової війни - гітлерівська Німеччина і Радянський Союз, в нинішній війні – Росія.

Під час конференції пропонується розглянути:

  • особливості інформаційних та дезінформаційних кампаній (з потенціалом легітимації та делегітимації) щодо воєнних дій на території України, з урахуванням імперських, колоніальних та постколоніальних наративів;
  • медійні репрезентації прихильників та противників воєнних дій, образу ворога під час вищезгаданих війн.

Заявки з тематичними або порівняльними дослідженнями, які враховують різноманітність засобів масової інформації (візуальних, акустичних, текстових медіа) особливо вітаються.

Наша основна мета – започаткувати німецько-український діалог з цих питань, але ми охоче вітатимемо учасників та дописи з інших країн. Доповідачам конференції буде забезпечене проживання та відшкодування видатків на проїзд.

Запрошуємо надсилати тези (500-800 слів) та короткий curriculum vitae (одна сторінка максимум) Лені Лопачовій (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) до 12 липня 2022 року. Також вкажіть, будь ласка, форму участі у конференції: онлайн, чи особисто в Регенсбурзі.

Німецько-Українська комісія істориків підтримується Німецькою службою академічного обміну (DAAD) і фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини.

Джерело: www.duhk.org

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел./факс (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Top