Кафедра екології та охорони довкілля
Чугай Ангеліна Володимирівна
Доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри екології та охорони довкілля
Склад кафедри:
- Завідувач кафедри – Чугай Ангеліна Володимирівна, доктор технічних наук, професор.
- Вчений секретар – Чернякова Оксана Іванівна, старший викладач.
Науково-педагогічні працівники:
- Сафранов Тамерлан Абісалович – доктор геолого-мінералогічних наук, професор.
- Герасимов Олег Іванович – доктор фізико-математичних наук, професор.
- Колісник Алла Вікторівна – кандидат географічних наук, доцент, заступник декана факультету гідрометеорології і екології.
- Ільїна Валентина Григорівна – кандидат географічних наук, доцент.
- Вовкодав Галина Миколаївна – кандидат хімічних наук.
- Курятников Владислав Володимирович – кандидат фізико-математичних наук, доцент.
- Нагаєва Світлана Павлівна – кандидат географічних наук, доцент.
- Приходько Вероніка Юріївна – кандидат географічних наук, доцент.
- Романчук Марина Євгенівна – кандидат географічних наук, доцент.
- Юрасов Сергій Миколайович – кандидат технічних наук, доцент.
- Ільїна Анна Олександрівна – доктор філософії з наук про Землю, викладач.
- Співак Андрій Ярославович – кандидат фізико-математичних наук, старший викладач.
- Грабко Наталія Вікторівна – старший викладач.
Навчально-допоміжний персонал:
- Нєдова Лариса Вікторівна – завідувач лабораторії екологічних досліджень.
- Сідлецька Людмила Михайлівна – завідувач лабораторії радіоекології.
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
тел.: +38(093)-543-32-91
Адреса: м. Одеса, вул. Львівська, 15, НЛК № 2, каб. 411 – 415.
Історія кафедри екології та охорони довкілля
У 1990 р. досвід екологічних наукових досліджень, попередньої освітньої діяльності та активна соціальна позиція дозволили керівництву колишнього Одеського гідрометеорологічного інституту (ОГМІ) (з 2001 р. Одеський державний екологічний університет (ОДЕКУ)) прийняти рішення про створення окремої кафедри екології з метою підготовки фахівців за спеціальністю 25.13 «Охорона навколишнього середовища та раціональне використання природних ресурсів». Створена в ОГМІ кафедра екології була першою серед ЗВО Одеського регіону. Очолила на той час кафедру доц. Лоєва І.Д. Підготовка фахівців-екологів в ОГМІ була розпочата в 1991 р. У 1995 р. у зв’язку з призначенням зав. каф. Лоєвої І.Д. начальником Державного Управління охорони природи в Одеській області і відповідно до закону України «Про державну службу» Лоєва І.Д. склала повноваження завідувача кафедри. Очолив кафедру д.г.-м.н., проф. Сафранов Т.А. У 1996 р. на базі кафедри екології і кафедри урбоекології була створена кафедра прикладної екології, яку подовжував очолювати проф. Сафранов Т.А. У 2015 р. кафедра прикладної екології була перейменована в кафедру екології та охорони довкілля. З грудня 2023 р. кафедру екології та охорони довкілля очолює д.т.н., проф. Чугай А.В.
За майже 30 років керівництва кафедрою проф. Сафранов Т.А. здійснював наукове керівництво аспірантами (захищено 5 кандидатських дисертацій (в тому числі на здобуття ступеня доктора філософії)), наукове консультування докторантів (захищено 2 докторські дисертації). Проф. Сафранов Т.А. очолював підкомісію екології НМК № 6 з біології, природничих наук та математики сектору вищої освіти НМР МОН України. Є одним з авторів Концепції екологічної освіти України, а також Стандартів вищої екологічної освіти України за напрямком «Екологія», зі спеціальності 101 – Екологія бакалаврського, магістерського та освітньо-наукового рівнів. Автор та співавтор більш ніж 700-та наукових робіт, в т.ч. 14 монографій та 15 підручників і навчальних посібників. Нагороджений Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України (2002 р.); Почесною Грамотою Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (2007 р.); Нагрудним знаком «Петра Могили» (2007 р.); «Відмінник освіти України» (2010 р.); Почесною відзнакою Ради ректорів ЗВО Одеського регіону «За досягнення в науці», «За внесок у розвиток вищої освіти» (2015 р.); Подякою Міністра освіти України (2019 р.). Є стипендіатом Кабінету міністрів України «За видатні заслуги у сфері вищої освіти» (2021 р.).
У 2024 р. у зв’язку з реорганізацією ОДЕКУ шляхом приєднання до ОНУ імені І.І. Мечникова до складу кафедри екології та охорони довкілля було приєднано кафедру фізики та технологій захисту навколишнього середовища. Після об’єднання кафедру екології та охорони довкілля подовжує очолювати проф. Чугай А.В.
На сьогоднішній день кафедра екології та охорони довкілля здійснює підготовку фахівців на різних рівнях вищої освіти (бакалавр, магістр, доктор філософії) за спеціальностями 101-Екологія (галузь знань 10-Природничі науки) і 183-Технології захисту навколишнього середовища (галузь знань 18-Виробництво та технології). Також окремі дисципліни екологічного спрямування викладаються і для фахівців з інших спеціальностей (103 – Науки про Землю, 193 – Геодезія та землеустрій, 281 – Публічне управління та адміністрування).
Кафедра є випусковою зі спеціальностей 101-Екологія і 183-Технології захисту навколишнього середовища за такими освітніми програмами:
- на РВО «бакалавр» ОПП «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування», «Технології захисту навколишнього середовища»;
- на РВО «магістр» ОПП «Екологія та охорона навколишнього середовища», «Технології захисту навколишнього середовища»;
- на РВО «доктор філософії» ОНП «Екологічні аспекти природокористування», «Технології захисту навколишнього середовища».
Починаючи з 1996 р. кафедра екології та охорони довкілля є базовою для проведення ІІ етапів Всеукраїнських студентських олімпіад з дисциплін «Екологія», «Загальна екологія (та неоекологія)», зі спеціальності «Екологія». В окремі роки на базі кафедри проводились ІІ етапи Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт. На базі кафедри постійно проводиться Міжнародна наукова конференція за участю молодих науковців «Регіональні проблеми охорони довкілля та збалансованого природокористування».
На базі кафедри під керівництвом проф. Сафранова Т.А. заснована і функціонує наукова школа «Екологічні проблеми регіонів України». Основні напрями діяльності наукової школи:
- розробка методів оцінки екологічного стану складових довкілля окремих регіонів України;
- комплексний аналіз якості навколишнього середовища урбанізованих територій України;
- інтегральна оцінка екологічного стану довкілля прибережної зони Північно-Західного Причорномор’я;
- оптимізація системи управління та поводження з твердими побутовими відходами;
- оцінка природної складової рекреаційного потенціалу окремих регіонів України;
- оцінка рівня техногенного навантаження на окремі регіони України.