Наукова діяльність кафедри океанології та морського природокористування

Участь у міжнародних наукових проектах

Сьогодні кафедра океанології та морського природокористування бере участь у дослідженнях за чотирма науковими проектами Європейського Союзу, які входять у програму Horizon Europe:

Проект «Пейзажі узбережжя / Coast-Scapes». Термін реалізації проекту 2025-2029 рр.

Головною метою «Coast-Scapes» є заповнення дефіциту кліматичної залежності за допомогою розробки трансдисциплінарних планів стійкості через адаптацію, які зменшують кліматичні ризики та підвищують добробут, застосовуючи системний підхід «земля-море». Одним з основних завдань проекту є розробка міждисциплінарної методології оцінки щодо систем суша-узбережжя-море, максимізуючи синергію та мінімізуючи компроміси за допомогою оперативного визначення стійкості, що підтримується розширеними пов’язаними моделями (на основі штучного інтелекту), які імітують теперішні та майбутні кліматичні умови.

В результаті проекту буде підвищена передбачливість і проактивна позиція державних і приватних суб’єктів, працюючих в зоні морського узбережжя за допомогою ранніх і кліматичних попереджень, які дозволять приймати передбачувані, засновані на знаннях рішення, з використанням мультидисциплінарних соціально-екологічних даних, що буде сприяти спільному проектуванню міжсекторальних рішень стійкості, на базі відповідних бізнес-моделей та інноваційних технологій.

Проект «Розвиток оптимальної та відкритої підтримки досліджень для Чорного моря» / «Developing Optimal and Open Research Support for the Black Sea (DOORS)»

(https://www.doorsblacksea.eu/) Європейського виконавчого агентства з досліджень. Термін реалізації проекту 2021-2025 рр. Основними завданнями DOORS є розробка і впровадження оптимізованої системи підтримки відкритих досліджень для Чорного моря (Програма стратегічних досліджень та інновацій для Чорного моря SRIA), мета якої ‒ усунення впливу діяльності людини та зміни клімату на тендітні та пошкоджені екосистеми Чорного моря, а також надання допомоги в імплементації довгострокової стратегії Blue Growth для підтримки стійкого зростання морського сектора економіки. Діяльність DOORS спрямована на розробку і впровадження екосистемного підходу в управлінні та створення нових підприємств і робочих місць в Чорноморському регіоні. Для виконання цих конкретних завдань, DOORS включить в свою основу співробітництво зацікавлених сторін, діючи за трьома напрямками:

  • Шляхом створення для Чорного моря платформи для отримання і накопичення науково-обгрунтованих знань, яка буде розроблена спільно з політиками, і охопить аспекти фізичних, хімічних і біологічних параметрів Чорного моря. В результаті її впровадження коло користувачів в Чорному морі, від експертів до широкої публіки, отримає доступ до безпрецедентного сховища цінних вихідних і тематичних даних. Це буде сприяти кращому розумінню стану навколишнього середовища Чорного моря, стимулювати нові напрямки комерційного бізнесу та отриманню громадянами актуальної інформації про свої місцеві та регіональні житлові умови;
  • Шляхом впровадження програми Blue Growth Accelerator, що дозволить визначити інноваційні сектора Blue Growth c використанням нових морських технологій, заснованих на принципах Індустрії 4.0, в Чорному морі та підприємців, готових працювати в цьому напрямку, яким буде надана професійна підтримка і полегшення доступу до фінансування та інвестицій для розкриття їх потенціалу;
  • За допомогою передачі знань і навчання, заснованих на існуючих і нових видах співробітництва між різними суб'єктами науки, бізнесу і політики в цілях обміну кращими практиками та знаннями.

Проект «Відновлення вод басейну річки Дунай для екосистем та людей від гір до узбережжя» / «Restoration of the Danube river basin waters for ecosystems and people from mountains to coast (Danube4all)»

(https://www.danube4allproject.eu/). Термін виконання проекту 2023-2027 рр. Загальною метою DANUBE4all є розробка «Комплексного плану дій з відновлення» басейну річки Дунай, розробленого в безпрецедентному процесі спільної роботи з зацікавленими сторонами, враховуючи інтереси громадян для підтримки Місії «Відновити наш океан і води до 2030 року». Спираючись на надійні наукові знання та нові висновки, План дій сприятиме покращенню екологічного стану, біорізноманіттю та зв’язку екосистем. Розробка та впровадження інноваційних «виграшних рішень на основі природи» одночасно призведе до покращення стану вільної течії річок і заплав, зниженню ризику повеней, посух і підвищення безперервності осадів і біоти. Метою є адаптація до зміни клімату, а також покращення біорізноманіття екосистем, які перебувають під загрозою зникнення.

Це буде досягнуто шляхом визначення, обробки та масштабування ефективних та економічно вигідних реставраційних заходів. DANUBE4all впроваджуватиме інноваційні демонстраційні заходи на трьох майданчиках у Верхньому, Середньому Дунаї та дельті Дунаю.

DANUBE4all поєднає екологічні та економічні переваги, створивши індивідуальні бізнес-кейси для підприємств малого та середнього бізнесу, а також надасть інноваційні інструменти для прискорення залучення громадян і зацікавлених сторін. DANUBE4all надасть інструменти ГІС та Громадянської науки для масштабування цих дій з відновлення через десять взаємодіючих майданчиків у басейні Дунаю, а також передасть результати до п’яти асоційованих регіонів шляхом конкретних кроків у напрямку розробки Дорожніх карт реплікації для дій з відновлення.

Проект «Проект етапу впровадження DANUBIUS / «DANUBIUS implementation phase project (DANUBIUS-IP)»

(https://danubius-ri.eu/). Термін виконання 2022-2025 рр. DANUBIUS-IP – це 36-місячна акція з координації та підтримки поточного розвитку DANUBIUS-RI (екологічної науково-дослідної інфраструктури, що з’єднує річки та моря) на етапі експлуатації. Основні цілі проекту:

  • розробити нову структуру управління дослідницькими інфраструктурами (ДІ) під час переходу на DANUBIUS-ERIC;
  • підвищити потенціал для ДІ для забезпечення віртуального надання ключових послуг;
  • реалізувати Порядок денний науки та інновацій за підтримки гнучких наукових послуг із гарантією якості;
  • продемонструвати цінність ДІ на прикладах унікальних послуг, які ДІ можуть запропонувати кінцевим користувачам по всій Європі та на міжнародному рівні;
  • розширити спільноту DANUBIUS-RI і підвищити її позицію в європейському та міжнародному екологічному пейзажі ДІ;
  • забезпечити широке інформування про потенціал DANUBIUS-RI, який буде мати значний соціальний та економічний вплив.

DANUBIUS-IP об’єднує 25 досвідчених партнерів із 14 країн Європи. Проект спрямований на врахування рекомендацій із останніх звітів Групи експертів високого рівня і зробить значний внесок в очікувані результати та більш широкий вплив Програми Horizon Europe. Проект враховує важливість сталості фінансових зобов'язань, необхідність тестування моделі фінансування та посилення видимості ДІ. DANUBIUS-IP додатково продемонструє ефективність інтегрованого та міждисциплінарного підходу, що охоплює перспективу «континууму річка-море» для заповнення поточних прогалин у ландшафті досліджень та інновацій для вирішення ключових суспільних проблем у цих середовищах під впливом антропогенного тиску та зміни клімату.

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Всеволода Змієнка, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top