Кафедра конституційного права та правосуддя

epf const leader

Завідуюча кафедрою - доктор юридичних наук, професор
Степанова Тетяна Валеріївна

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Кафедра конституційного права та правосуддя була заснована у 2002 році згідно з рішенням вченої ради ОНУ імені І.І. Мечникова наказом ректора № 14-02 від 10.07.2002 р. Першою завідувачкою кафедри стала д.ю.н., професор Любов Олександрівна Корчевна, яка була її незмінним керівником до 2020 р.

З вересня 2020 р. обов’язки завідувача кафедри виконує д.ю.н., професор Степанова Тетяна Валеріївна.

Кафедра забезпечує навчання студентів-бакалаврів, магістрів та докторів філософії з права.

СКЛАД КАФЕДРИ

На кафедрі конституційного права та правосуддя працюють:

2 доктора юридичних наук, професора:

  • д.ю.н., проф. Степанова Т. В.
  • д.ю.н., проф. Прієшкіна О.В.

6 кандидатів юридичних наук:

  • к.ю.н. Борщенко В.В.
  • к.ю.н., доц. Кузнєцова З.В.
  • к.ю.н., доц. Левенець А.В.
  • к.ю.н., доц. Ольховик Л.А.
  • к.ю.н., доц. Пілюк С.В.
  • к.ю.н., доц. Саракуца М.О.

1 старший лаборант:

  • М’якішева А.Д.

1 лаборант:

  • М’якішева К.Д.

Кафедра забезпечує викладання наступних навчальних дисциплін

Перший (бакалаврський) рівень, спеціальність 081 «Право»

  1. Конституційне право України, ч. Загальна (укр. мова)
  2. Конституційне право України, ч. Особлива (укр. мова)
  3. Організація судових та правоохоронних органів (вибіркова, укр. мова)
  4. Вчення про права людини (вибіркова, укр. мова)
  5. Основи юридичної клінічної практики (вибіркова, укр. мова)
  6. Основи медіації (вибіркова, укр. мова)
  7. Новітні права людини (вибіркова, укр. мова)
  8. Правові форми захисту прав людини (вибіркова, укр. мова)
  9. Загальні основи процесуального права (вибіркова, (укр. мова)
  10. Муніципальне право України (вибіркова, укр. мова)
  11. Конституційне право зарубіжних країн (укр. мова)
  12. Адвокатура України (вибіркова, укр. мова)
  13. Міграційне право ЄС (вибіркова, англ. мова)
  14. Правові основи європейської інтеграції України (вибіркова, укр. мова)
  15. Основи права ЄС (укр. мова)
  16. Міжнародний захист прав людини (укр. мова)

Другий (магістерський) рівень, спеціальність 081 «Право»

  1. Проблеми конституційного права та прав людини (укр. мова)
  2. Право Європейського Союзу (укр. мова)
  3. Порівняльне процесуальне право (укр. мова)
  4. Страхове право (вибіркова, укр. мова)
  5. Альтернативні способи вирішення спорів (вибіркова, укр. мова)
  6. Захист прав в ЄСПЛ (вибіркова, укр. мова)
  7. Електронне правосуддя (вибіркова, укр. мова)

Третій (освітньо-науковий) рівень, спеціальність 081 «Право»

  1. Актуальні проблеми конституційного та муніципального права (вибіркова, укр. мова)
  2. Актуальні проблеми процесуального права (вибіркова, укр. мова)
  3. Міжнародні стандарти прав людини (вибіркова, укр. мова)

Інші спеціальності

  1. Конституційне право (051 «економіка», 071 «облік і оподаткування» та 073 «менеджмент», укр. мова)
  2. Основи конституційного права (спеціальність «Прикладна математика», спеціализація «Механика», укр. мова)
  3. Банківське та страхове право (072 «фінанси, банківська справа та страхування», укр. мова)

НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Викладачі кафедри приймають активну участь в наукових заходах факультету та університету, здійснюють дослідження в межах затвердженої науково-дослідної теми кафедри «Конституційно-правовий механізм забезпечення, реалізації та захисту прав людини в умовах воєнного стану та повоєнний час» (2023-2027 р.р.), результати яких відображені в публікаціях у наукових журналах та збірниках.

Кафедра виступала основним організатором та співорганізатором щорічних міжнародних та університетських конференції, а з 2017 року спільно з кафедрою кримінального права, кримінального процесу та криміналістики проводить дистанційну всеукраїнську, а з 2021 року – міжнародну конференцію на тему «Правовий вимір конституційної та кримінальної юрисдикції в Україні та в світі», за результатами якої публікується збірник тез та матеріалів конференції.

В 2017 році за результатами виконання теми кафедри було опубліковано колективну монографію: Імплементація міжнародних стандартів у сфері дотримання і захисту прав людини в правову систему України : кол.моногр. / за ред. д.ю.н., проф. Л.О. Корчевної, к.ю.н., доц. З. В. Кузнєцової. Одеса : Фенікс, 2017. 218 с.

У 2022 році за результатами виконання теми кафедри було опубліковано колективну монографію: Трансформація принципів українського конституціоналізму на сучасному етапі : монографія / За заг. ред. д.ю.н., проф. Корчевної Л.О. та д.ю.н., проф. Степанової Т.В. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2022. 176 с.

Окремо слід виділити індивідуальні монографічні дослідження викладачів кафедри:

  • Степанова Т. В. Процесуальний статус учасників позовного провадження у господарському судочинстві: теоретико-правові та праксеологічні аспекти : монографія. Одеса : Фенікс, 2017. 494с.;
  • Степанова Т.В. Окрема думка судді як складова суддівського угляду в господарському судочинстві : монографія / Т.В. Степанова, В.Д. Найфлейш. Одеса : Фенікс, 2015. 196 с.;
  • Прієшкіна О.В. Конституційний лад України: актуальні питання становлення, інституціоналізації та розвитку : монографія. Одеса, 2008. 280 с.;
  • Прієшкіна О.В. Місцева демократія в Україні: інститути та організаційно-правові форми реалізації : монографія. Одеса : Фенікс, 2005. 248 с.;
  • Кузнєцова З.В. Управління рекламною діяльністю в Україні: організаційно-правовий аспект : монографія. Одеса : Наука і техніка, 2005. 172 с.;
  • Корчевна Л.О. Проблема різноджерельного права: дослід порівняльного правознавства : монографія. Київ : Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. 360 с.

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Викладачами кафедри були видані індивідуальні підручники і навчальні посібники (Прієшкіна О.В. Місцеве самоврядування в Україні: правове регулювання безпосередньої демократії : Навч. посібник. Київ: Кондор, 2004. (Гриф МОН) 336 c.; Степанова Т. В. Загальні основи процесуального права у схемах : Навч. посібник. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2022. 186 с.).

Проф. Степанова Т.В. є членом авторського колективу підручника з господарського права України, підручника з господарського процесуального права, Великої української юридичної енциклопедії.

Досить плідною є робота викладачів щодо підготовки та друку навчальних та навчально-методичних видань, яких загалом налічується більше 30. Серед останніх можна назвати методичні посібники з дисциплін «Адвокатура в Україні» (2020 р.), «Міжнародний захист прав людини» (2020 р.), «Актуальні проблеми конституційного та муніципального права» (2020 р.), методичні рекомендації з курсів «Організація судових та правоохоронних органів» (2021 р.), «Основи права Європейського Союзу» (2021 р.), методичні вказівки з дисципліни «Конституційне (державне) право зарубіжних країн» (2021 р.), електронні методичні рекомендації та посібники 2022-2023 рр.

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ, СТАЖУВАННЯ

Викладачі кафедри систематично підвищують свій професійний рівень та кваліфікацію, в тому числі і за кордоном, про що отримують відповідні свідоцтва та посвідчення.

Зокрема, проф. Степанова Т.В. в липні-серпні 2018 р. Пройшла стажування у Європейському освітньому та правовому проекті «Європейська інтеграція економіки, освіти та права» в Інституті Європейської Інтеграції(м.Варшава).

Доц. Кузнєцова З.В. і доц. Левенець А.В. у 2019 р. пройшли підвищення кваліфікації в Міністерстві освіти та науки України за спільною програмою з Міжнародною громадською організацією «Універсальна екзаменаційна мережа (UE Universal Examination Network)» за темою «Основи тестології та розробки тестових завдань».

Проф. Степанова Т.В. 13-18 січня 2020 р. пройшла підвищення кваліфікації у Національній академії правових наук України під егідою USAID за програмою «Новітні методики викладання галузевих юридичних дисциплін» (м.Харків).

Доц. Кузнєцова З.В. з 25.09.2020 р. по 17.10.2020 р. пройшла підвищення кваліфікації«Концепція індустрії 4.0 в освіті менеджерів та економістів: теорія та практика».

Доц. Кузнєцова З.В. і доц. Левенець А.В. в ІІ семестрі 2021 р. пройшли підвищення кваліфікації у Національному університеті «Одеська морська академія».

Доц. Саракуца М.О. 17-24 квітня 2021 р. пройшла навчання у межах проекту Центра досконалості Жана Моне програми Еразмус+ Європейського Союзу «Зовнішня політика і комунікації в ЄС».

Доц. Левенець А.В.у липні 2021 р. пройшла підвищення кваліфікації у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого за програмою "Методика викладання галузевих юридичних дисциплін публічно-правового циклу (Конституційне право, Адміністративне право).

Проф. Степанова Т.В. у грудні 2022 р. пройшла курс підвищення кваліфікації «Бренд науковця у цифровому світі» в ВГО «Інноваційний університет» та Офісі підтримки вченого.

01-14 липня 2023 р. проф. Степанова Т.В. проходила наукове стажування в Університеті імені Крістіана Альбрехта (Німеччина, м. Кіль).

РОБОТА ЗІ СТУДЕНТАМИ

На кафедрі систематично проводяться засідання студентського наукового гуртка з актуальних питань європейського права (під керівництвом доц. Саракуци М.О.), з актуальних питань конституційного права (під керівництвом доц. Ольховик Л.А.) та студентського наукового гуртка із судового права (під керівництвом доц. Борщенко В.В.).

Окрема робота проводиться викладачами з організації та керівництва студентськими роботами, які виконуються ними для участі в міжнародних та всеукраїнських конференціях та які публікуються у відповідних наукових збірниках, в тому числі – організовується окрема секція під час проведення щорічної студентської конференції на ЕПФ ОНУ імені І.І. Мечникова.

У вересні-грудні 2020 р. проф. Степанова Т.В. та доц. Кармазіна К.Ю. виступили кураторками команди від ОНУ імені І.І. Мечникова, яка взяла участь в Програмі з аналізу міжнародного конфлікту «Розширення прав та можливостей молоді за допомогою навичок аналізу конфліктів – розширення прав та можливостей спільноти», організованій GPPAC та Одеською обласною групою медіації. За результатами участі у програмі команда Університету посіла друге місце.

Під керівництвом доц. Кармазіної К.Ю. в квітні 2021 р. студентки магістратури Криворучко О.Ю. і Шевченко М.С. перемогли у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт (диплом ІІ ступеня).

МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Викладачі кафедри є активними учасниками міжнародних проєктів.

Так, доц. Кузнєцова З.В. була учасником міжнародного проєкту «Формування інноваційної культури в українських університетах» (2010-2013 р.р.), організованого в рамках TEMPUS.

Доц. Садовська О.М. була учасником міжнародного проєкту EUNEG «Право Європейської політики сусідства та «якісного» державного управління», організованого TEMPUS в 2012-2015 р.р. Результати дослідження відображені в навчальному посібнику «Special Features of Migration Policy: Problems, Searches, Solutions – Особенности миграционной политики: Проблемы, поиски, решения», надрукованому Комратським державним університетом в 2015 році під колективним авторством, до складу якого також входить доц. Садовська О.М.

Доц. Саракуца М.О. протягом 2010-2013 р.р. приймала участь в міжнародній англомовній програмі (Open Society Institute) для викладачів різних країн ReSET (Regional seminar for excellence in teaching «The EU as an emerging European security actor: Exploring theoretical paradigms»).

Доц. Левенець А.В. у 2014-2015 р.р. взяла участь у двох етапах міжнародного дослідження «Процесуальні гарантії затриманих осіб» (яке проводилось в Грузії, Молдові та Україні).

В 2016 р. доц. Саракуца М.О. взяла участь в проєкті Британської Ради в Україні «Англійська для університетів», результатом якого є отримання сертифікатів, що підтверджують можливість викладати дисципліни англійською мовою.

У вересні 2016 р. проф. Степанова Т.В. взяла участь у тренінгу з «Академічної доброчесності» (проєкт Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project – SAIUP, який організовується Американськими радами з міжнародної освіти за участі Міністерства освіти і науки України та за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки).

У 2018 р. проф. Степанова Т.В. виступила національним експертом проєкту ЄС «Право-Justice» та дотепер є членом Одеської регіональної ради з питань реформи правосуддя, що сформована під егідою проєкту ЄС «Право-Justice».

В січні 2022 р. проф. Степанова Т.В. взяла участь в засіданні міжрегіональної робочої групи РРРП на тему «Шляхи оптимізації цивільного процесу» під егідою проєкту ЄС «Право-Justice».

25 червня – 1 липня 2023 р. проф. Степанова Т.В. взяла участь в презентації ОНУ імені І.І.Мечникова в проекті SEA UE GOVERNING WEEK в Гданському університеті (Польща).

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел./факс (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Top