Центр болгарської мови і культури

Центр болгарської культури і мови був створений на філологічному факультеті за ініціативою викладачів кафедри болгарської мови і при активній підтримці Генерального Консульства Республіки Болгарія в Одесі.

На протязі багатьох років завдяки роботі Центру студенти-болгаристи беруть активну участь у наукових університетських заходах  та суспільному житті болгарської діаспори.

Усі студенти-болгаристи і викладачі кафедри є членами Асоціації болгар України, вони є ініціаторами створення Молодіжного товариства болгар України і беруть активну участь в обласних та національних олімпіадах та усіх культурних заходах, що проходять у Всеукраїнському центрі болгарської культури (святкуванні Дня писемності, новорічного свята Сурваки, свята весни Баба Марта, Трифон Зарезан та ін.)

У Всеукраїнському центрі болгарської культури кожного року, (починаючи з 2005 р.), проходить Міжнародна студентська Кирило-Мефодіївська конференція. Так, XIV міжнародна студентська Кирило-Мефодіївська конференція та круглий стіл були присвячені 150-ій річниці Одеського національного університету імені І.І. Мечникова та 20-ій річниці створення спеціальності «Болгарська мова та література» (Одеса, 21-22 травня 2015).

Центр болгарської мови і культури співпрацює з усіма провідними університетами Болгарії. Це:  Софійський університет ім. Климента Охридського, Великотирнівський університет «Св.св. Кирил и Методий», Південно-західний університет імені Неофіта Рілского (м. Благоєвград). МОН Болгарії надає кожного року 1 місце на Міжнародний семінар болгаристів у ВТУ «Св.св. Кирил и Методий». Софійський університет ім. Климента Охридського також надає 1 місце на Міжнародний семінар для іноземних болгаристів.

З ПЗУ «Неофіт Рилскі» (Південно-західний університет імені Неофіта Рілского) (м. Благоєвград) Центр болгарської мови підтримує тісні наукові зв’язки: участь у наукових викладацьких і студентських конференціях, результатами яких неодноразово було відзначено найкращі доповіді викладачів і студентів кафедри болгарської філології.

З 2017 року члени кафедри беруть участь у проекті «Обмін знаннями та академічними культурами. Європа та Чорноморський регіон» (Knowledge Exchange and Academic Cultures in the Humanities. Europe and the Black Sea Region (KEAC-BSR) у рамках програми Horizon2020 Marie Skłodowska-Curie RISE

В рамках цього проекту 4-5 жовтня 2019 р. в нашому університеті була проведена конференція «Між залежністю та незалежністю академічних культур (міжвоєнний період)», у якій брали участь представники 14 європейських країн. Було проголошено 27 доповідей.

Болгарські лектори, які працювали в ОНУ за останні роки, привнесли свій вклад в роботу Центру: співробітники БАН Зоя Барболова (1996-1997) й Іво Панчев (2011-2013), доценти Великотирнівського університету Марія Мижлєкова (1998-2002, 2006-2010), Елена Налбантова (2002-2006) та Каліна Галунова (2013-2015).

Студенти беруть активну участь в олімпіадах. Так, на Першій національній олімпіаді з болгарської мови у 2003 г. перші три місця отримали три студентки болгарського відділення Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова – Марія Атмажова, Катерина Цвік, Антоніна Славова. На Всеукраїнській олімпіаді з болгарської мови та літератури у Бердянську (2011 р.)  наші студенти – Марія Кишлали, Тетяна Стас та Ольга Єрешкова – отримали відповідно друге, третє та четверте місця, а у 2012 році Марія Кишлали отримала 1 місце, а Ольга Єрешкова отримала 2 місце, Тетяна Стас та Ірина Чувальська – 4 і 5 місце. Усі переможці олімпіади отримали почесні грамоти від «Държавна агенция за българите в чужбина».