ПОРАДИ від психологів ОНУ імені І.І. Мечникова

ВІЙСЬКОВІ ДІЇ ЯК ВИКЛИК. ПОДОЛАЄМО ЙОГО РАЗОМ

Напад на нашу країну змінив в один момент звичний темп життя і щоденні практики кожного з нас. Ми відразу відчули прогалини в знаннях про поведінку в екстремальних ситуаціях, проте потрібен час, щоб згадати та оновити знання про способи життя в екстремальних умовах. Зміна усталених звичок потребує часу. У кожної людини з'являється необхідність обміркувати свій спосіб життя в умовах невизначеності та нових, не завжди звичних видів діяльності.

Передусім потрібно звернути увагу на комплекс принципів, дотримання яких уможливить подолання без психологічного напруження того періоду життя, що обмежений жорсткими вимогами воєнного часу.

Принцип стадіальності реагування на екстремальну ситуацію: заперечення (цього не відбувається); обмірковування (які в мене є варіанти?) і вирішальна дія. Найважливіше – зберігати рівновагу та спокій, щоб тверезо оцінити важку ситуацію та швидше впоратися зі стресом. Спокій є межею між життям і смертю, оскільки, втрачаючи спокій і внутрішню рівновагу, людина починає робити необдумані вчинки, що можуть призвести до загибелі. Крім того, необхідно обмірковувати свої дії, щоб уникнути необдуманих кроків. Для цього важливо заздалегідь ознайомитися із загальними правилами дії в надзвичайній ситуації та постійно поповнювати свої знання. Потрібно скласти план реагування, який має містити прості і важливі пункти: місце укриття в разі небезпеки; список та наявність укомплектованих речей на випадок евакуації, забезпеченість водою на випадок проблем водопостачання, наявність зарядних пристроїв та свічок. Важливо скерувати сильні переживання в енергію для дії.

Принцип компетентності. В екстремальних ситуаціях потрібно розраховувати тільки на себе, на свій внутрішній світ і свої знання. Важливо шукати корисну інформацію та тренуватися самостійно або разом з близькими щодо засвоєння цих знань: з надання першої медичної допомоги, самооборони, ведення перемовин тощо. Відчуття безпорадності в цих умовах може провокувати депресію та апатію.

Принцип критичності нагадує нам про те, що в умовах екстремальної невизначеності в кілька разів зростає хвиля недостовірної, неперевіреної інформації, домислів, фантазій, страхів. Зважаючи на це, часто звучать заклики не дивитись телебачення, не зависати в соціальних мережах, захищати себе від зайвої інформації.

Принцип «Мій дім-моя фортеця». Найкращим укриттям для людей, які знаходяться в зоні бойових дій, є їхній будинок. Важливо оцінити його можливості та обладнати найбезпечніші місця далеко від вікон, передбачивши в них наявність засобів зв'язку, води, теплих речей, свічок, їжі. Важливо знати і надійніші укриття, але не можна недооцінювати роль власного будинку в забезпеченні безпеки. У панельних будинках та «хрущовках» найбільш безпечне місце – косяки дверей у капітальних стінах. У багатоповерхівках можна використовувати ванну кімнату. Важливо за умови серйозної небезпеки вимкнути електрику.

Принцип саморегуляції. Необхідно знайти будь-які техніки підтримання внутрішньої рівноваги. Наприклад, рутинізація повсякденної діяльності через певний простий розпорядок дня, де є місце для фізичних навантажень, прогулянок на свіжому повітрі, харчування, гумору.

Принцип соціальності дає нам можливість отримати як допомогу, так і емоційну підтримку, об'єкт для виявлення нашої турботи. Це те, що створює відчуття необхідності, затребуваності в цьому світі та надихає нас. У цьому разі є важливими є комунікації зі знайомими, друзями, колегами, сусідами. Необхідно повідомляти близьких людей, колег і сусідів про свої переміщення.

Принцип детермінізму наголошує на тому, що не лише зовнішні чинники впливають на наше життя. У багатьох випадках ми і є джерелом своїх труднощів. Важливо пам'ятати особисту відповідальність за свої дії. В екстремальній ситуації важко уникнути помилок, проте необхідно зосередитись не на самозвинуваченнях, а на пошуках шляхів розв’язання проблем.

Бережіть себе та своїх близьких.

Ми подолаємо все це разом!

В.І. Подшивалкіна та К.Г. Дементьєва

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел./факс (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Top