04 липня 2025 року в Одеській обласній науковій бібліотеці імені М. Грушевського відбулася публічна лекція викладача кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, доктора філософії Михайла Самофатова на тему:
«Італія республіканська: шлях розвитку від Другої світової війни до сьогодення».
Захід викликав неабиякий інтерес серед слухачів. Завдяки глибокому аналізу, чіткому викладенню матеріалу та високій актуальності теми, лекція переросла в активну дискусію про політичні трансформації, ідентичність, демократію та європейські цінності.
У дружній атмосфері бібліотеки зібралися студенти, викладачі, випускники факультету історії та філософії, а також усі охочі, хто цікавиться сучасними історичними процесами.
Факультет історії та філософії пишається своїм молодим перспективним колегою та дякує бібліотеці імені М. Грушевського за партнерство й гостинність.
З нетерпінням очікуємо наступних публічних виступів!
11 липня 2025 р. відбулось чергове засідання Міжнародного філософського постійного онлайн-семінару «Post Scriptum», заключне у 2024-2025 н.р. Цей захід було організовано співробітниками відділу історії зарубіжної філософії Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України в рамках співпраці з кафедрою філософії ОНУ імені І. І. Мечнікова. У роботі семінару брали активну участь науковці відділів історії зарубіжної філософії, філософії культури, етики та естетики ІФ імені Г. С. Сковороди НАН України, співробітники кафедри філософії ОНУ імені І. І. Мечникова, кафедри філософії Криворізького ДПУ, а також колеги з інших філософських ЗВО України та зарубіжжя.
Доповідач: професор Любивий Ярослав доповів про Crisis of values in the age of civilizational transformations (Криза цінностей в епоху цивілізаційних трансформацій).
Любивий Ярослав – д.ф.- м.н, к. філос. н., проф., провідний н.с. відділу історії зарубіжної філософії ІФ імені Г.С. Сковороди НАН України. Основними напрямками його досліджень є історія філософії та соціальна філософія, а також філософські напрямки прагматизму, філософія культури, теорії цінностей, проблеми соціальної самоорганізації, роль рефлексії як основного методу філософії, цивілізаційної трансформації та концепції рефлексії в історії філософії.
Відповідно до навчального плану факультету історії та філософії на 2024/2025 навчальний рік по кафедрі філософії було проведено педагогічну практику здобувачів 4 курсу спеціальності «033 Філософія» очної форми навчання та 5 курсу заочної форми навчання.
Для проходження практики студенти були направлені у Юридичний ліцей м. Одеси згідно з Накаом № 24.01.2024 на проведення педагогічної практики студентів ОНУ імені І.І.Мечникова від 03.01.2024.
Відповідальним за педагогічну практику від кафедри філософії ОНУ імені І.І.Мечникова призначено к.ф.н., доц. Старовойтову І.І., науковими керівниками від Юридичного ліцею м. Одеси – вчителів-предметників - Косареву А.В., Хмельовську В.С. й класними керівниками – вчителів Ільєву О.С., Чохіну В.П., Хмельовську В.С.
Наприкінці 2024-2025 н.р., як і завжди, відбувся один з найвідповідальніших і найцікавіших моментів у житті кожного випускника бакалаврату – захист кваліфікаційної роботи. Це не просто формальна процедура, а кульмінація кількох років напруженої праці, глибоких роздумів та інтелектуальних пошуків.
Кваліфікаційна робота – це майже перша серйозна наукова праця, яка демонструє здатність здобувачів до самостійного мислення, аналізу складних філософських проблем, формування власних гіпотез та аргументів, це шанс показати, наскільки глибоко здобувачі оволоділи методологією філософського дослідження, як вони вміють працювати з першоджерелами та вести наукову дискусію. І важливо, що цей етап – це не лише випробування, а й чудова можливість для самореалізації та подальшого професійного зростання (місток для рішення вступу в магістратуру).
Напередодні 11.07.2025 р., відбувся публічний захист дисертаційної роботи аспірантки кафедри економічної та соціальної географії і туризму Буяновської Лесі Юріївни на тему: «Геодемографічний аналіз Одеського регіону в умовах зміни адміністративно-територіального устрою», поданої на здобуття наукового ступеня доктора філософії з галузі знань 10 «Природничі науки» за спеціальністю 106 «Географія» (науковий керівник – д. геогр. наук, професор Яворська Вікторія Володимирівна). На підставі результатів відкритого голосування та одноголосно прийнятого рішення спеціалізована вчена рада ДФ 86.106.2025 Одеського національного університету імені І. І. Мечникова присудил здобувачці ступінь доктора філософії з галузі знань 10 «Природничі науки» за спеціальністю 106 «Географія».
Літній період для студентів факультету історії та філософії — це не лише завершення навчального семестру, але й важливий етап практичної підготовки. Етнографічна частина навчальної практики здобувачів першого курсу виявилася надзвичайно насиченою, інформативною та професійно орієнтованою.
Після установчої конференції студенти мали змогу зустрітися із заступником директора Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради Федором Стояновим. Під час зустрічі обговорювалися питання збереження культурної спадщини в умовах воєнного стану, зокрема, в місті Одеса.
У межах проєкту «Інтерв’ю з деканом» декан факультету історії та філософії, д.і.н., професор В’ячеслав Кушнір поділився своїм баченням ролі гуманітарної освіти в сучасних умовах:
«Після перемоги у війні перед Україною постане багато складних завдань, і одне з ключових — інформаційна безпека. Ми, як історики, культурологи, філософи, маємо відіграти важливу роль у протидії пропаганді, що заперечує саме існування української нації, мови та культури. Серед наших головних пріоритетів — консолідація суспільства, захист державності й національної ідентичності.»
Факультет історії та філософії ОНУ імені І.І. Мечникова об’єднує три освітні програми:
- Історія та археологія
- Культурологія
- Філософія
Археологічна складова навчальної практики першокурсників ОНУ імені І. І. Мечникова відбулася на базі Одеського археологічного музею НАН України.
Метою практики було формування базових професійних навичок роботи з археологічними колекціями та опанування сучасних методів їх дослідження й інтерпретації. Студенти ознайомилися з різними методами фіксації та обробки археологічного матеріалу, зокрема:
3 липня 2025 року професор кафедри менеджменту та інновацій Ірина Нєнно та професор кафедри маркетингу та бізнес-адміністрування ОНУ імені І. І. Мечникова Юрій Грінченко взяли участь у стратегічній сесії «Економіка. Бізнес та підприємництво», яка проводилась у рамках розробки проєкту Стратегії розвитку Одеської міської територіальної громади до 2027 року за підтримки Агенції Відновлення та Розвитку, грантового офісу «Одеса- 5Т», Одеської міської Ради та проєкту Агенції з розвитку ООН.
На факультеті історії та філософії відбулися кваліфікаційні іспити та захисти бакалаврських робіт за спеціальністю 032 "Історія та археологія"
У червні 2025 року на факультеті історії та філософії відбулися підсумкові атестаційні заходи для студентів освітнього рівня «бакалавр» за спеціальністю 032 "Історія та археологія". Протягом декількох днів проходили кваліфікаційні іспити та захисти бакалаврських робіт, у межах яких здобувачі продемонстрували належний рівень теоретичної підготовки та навички проведення самостійного історичного дослідження.
Зважаючи на складну безпекову ситуацію, факультет висловлює щиру подяку Одеській національній науковій бібліотеці, яка надала можливість провести захисти в безпечному середовищі — у приміщенні відділу міжнародних проєктів, що обладнане як укриття. Це дозволило забезпечити як фізичну безпеку учасників, так і належні умови для академічної дискусії.
До рецензування бакалаврських робіт були запрошені фахівці з інших закладів вищої освіти та наукових установ, що сприяло об’єктивному оцінюванню результатів навчання студентів.
Факультет історії та філософії щиро вітає випускників-бакалаврів із завершенням важливого етапу освітнього шляху та бажає подальших професійних і академічних успіхів. Чекаємо вас в магістратурі!
ХХІ наукова конференція студентів, аспірантів та молодих учених «Етнічна культура в глобалізованому світі», присвячена 100-річчю з дня народження Петра Тронька, успішно відбулася
14 червня 2025 року на факультеті історії та філософії відбулася ХХІ щорічна наукова конференція студентів, аспірантів і молодих учених «Етнічна культура в глобалізованому світі», яка цього року була присвячена 100-річчю з дня народження видатного українського науковця, громадського та культурного діяча Петра Тимофійовича Тронька.
Захід зібрав понад 30 учасників з різних закладів вищої освіти України. Молоді дослідники представили доповіді, присвячені проблемам збереження, трансформації та репрезентації етнічної культури в умовах глобалізаційних процесів. Тематика конференції охоплювала широкий спектр питань з етнології, культурології, історії, філософії та міждисциплінарних досліджень.
Фінальне засідання тривало понад 8 годин, що стало яскравим свідченням високої активності, зацікавленості та наукового рівня учасників. Особливу атмосферу конференції підкреслили щирі дискусії, активна взаємодія між молодими науковцями.
Щиро дякуємо всім, хто долучився до організації та участі в конференції! Ваша наукова зацікавленість, відповідальність та творче ставлення — запорука розвитку сучасної гуманітаристики.
:У червні 2025 року студенти спеціальності 032 «Історія та археологія» факультету історії та філософії Одеського національного університету імені І. І. Мечникова здійснили навчально-дослідницький візит до Миколаївської територіальної громади в межах діяльності Одеської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.
Міністерством освіти і науки України оголошено конкурсний відбір науково-технічних (експериментальних) розробок за державним замовленням, виконання яких розпочнеться у 2026 році за рахунок коштів державного бюджету. ПРІОРИТЕТНА ТЕМАТИКА, за якою буде здійснюватися державне замовлення на науково-технічні (експериментальні) розробки та науково-технічну продукцію у 2026-2027 роках:
У рамках навчальної практики студентів першого курсу бакалаврату спеціальності 032 «Історія та археологія» та в межах дисциплін першого курсу магістратури спеціальності 032 «Історія та археологія», було організовано візит до Одеського відділення Спілки поляків в Україні імені Адама Міцкевича.
Гостей тепло зустріла очільниця організації — випускниця факультету історії та філософії, яка розповіла про історію формування та розвиток польської громади в Одесі, культурні ініціативи Спілки, а також сучасну діяльність польського товариства в Україні.
Під час візиту студенти ознайомилися з експозицією невеликого, але надзвичайно змістовного музею при Спілці, приміряли елементи національного вбрання, поспілкувалися з представниками польської діаспори та провели пізнавальну інтерактивну екскурсію.
Такі зустрічі — важлива частина формування фахових компетентностей майбутніх істориків та археологів, а також практичне занурення у реальні культурно-історичні процеси, які відбуваються в нашому регіоні.
1. Відкрито приймання заявок на участь у 3-му тижні віртуального обміну CLUVEX (6-10 жовтня 2025 р.)!
- Віртуальний обмін (VE) – це чудова нагода спробувати взаємодіяти в міжнародному середовищі, особливо якщо ви розглядаєте можливість подати заявку на традиційний студентський обмін. Для участі у тижні VE не потрібні глибокі знання в галузі природничих наук. Більш важливо цікавитися питаннями, пов'язаними зі зміною клімату, та брати участь у семінарах у складі міжнародної команди. Тиждень VE відкритий для студентів усіх спеціальностей з країн ЄС та країн-сусідів ЄС.
- Реєструйтеся тут: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/135712/lomake.html
- Кінцевий термін реєстрації: 26 вересня 2025 року.
- Детальніше читайте в тексті оголошення про набір студентів: українською мовою - тут https://drive.google.com/file/d/1qCWM2lxjR5pSQQV-Wb99rmGHDcgzS0kp/view?usp=sharing ; англійською мовою - тут https://drive.google.com/file/d/1bNdLsVHjCeHlxe_e3oGtc0uRNrLW8QZS/view?usp=sharing
- Якщо ви зацікавлені в додатковій інформації про проєкт CLUVEX, будь ласка, зв'яжіться з членами команди CLUVEX (https://www.atm.helsinki.fi/cluvex/?page_id=45). (https://www.atm.helsinki.fi/cluvex/?page_id=45)
- Якщо ви зацікавлені в участі в проєкті, залиште тут (https://www.atm.helsinki.fi/cluvex/?page_id=668) (https://www.atm.helsinki.fi/cluvex/?page_id=668) свої контактні дані.
На ЕПФ ОНУ відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Тринадцяті юридичні диспути з актуальних проблем приватного права», присвячена памʼяті юриста-цiвiлiста Є. В. Васьковського, організована кафедрою цивільно-правових дисциплін.
Ректор ОНУ Вячеслав Труба відкрив наукову конференцію та привітав її учасників.
На конференції, що вiдбулась у змішаному форматі, були присутні видатні науковці України та зарубіжних країн (Німеччина та Казахстан), керівництво університету та факультету, науково-педагогічні працівники та аспіранти кафедри. Модератором заходу виступив к.ю.н., доц. Масін Віктор Миколайович.
Здобувачі вищої освіти факультету хімії та фармації ОНУ Мечникова — серед найкращих на Всеукраїнській науковій конференції.
Факультет хімії та фармації з радістю повідомляє, що здобувачі вищої освіти ФХФ ОНУ отримали дипломи за кращі доповіді на ХХ Всеукраїнській науковій конференції «Львівські хімічні читання – 2025».
Відзначені:
- – Марія Вірченко (1 курс бакалаврату, спеціальність 102 «Хімія»);
- – Валерія Галущенко (1 курс магістратури, спеціальність 102 «Хімія»).
Щиро вітаємо наших талановитих здобувачів освіти та їх наукових керівників із заслуженим визнанням! Бажаємо подальших наукових здобутків і нових досягнень!
Представники факультет психології та соціальної роботи ОНУ імені І.І.Мечникова взяли участь у Дні Спільнодії, що відбувся у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» — ініціативи першої леді Олени Зеленської, та за підтримки Одеської ОВА, на Одещині.
Метою заходу було об'єднати освіту та практику, щоб підготувати фахівців, які відповідають сучасним викликам у сфері ментального здоров'я.
Учасники заходу відвідали Центр ментального здоров’я МБФ "Ваше Місто", КНП "МКЛ 10", ветеранський простір «Ветеран Хаб», Одеську обласну універсальну наукову бібліотеку ім. М.Грушевського та Кінно-спортивний клуб "Аріон", ознайомившись з практичними аспектами надання психосоціальної підтримки.
Наукові керівники: д.е.н., проф. Ірина ЛОМАЧИНСЬКА, викл. Аліна ВОЙЦЕХОВСЬКА.
Відбулося чергове засідання наукового гуртка "Економіка та бізнес-аналітика", наукові керівники д.е.н., проф. Ірина ЛОМАЧИНСЬКА, викл. Аліна ВОЙЦЕХОВСЬКА , і воно було справді інформативним та надихаючим!
Доповідач Аліна Войцеховська, аспірантка 3 року навчання, виступила з темою: "Формування сучасних бізнес-моделей в умовах цифрової трансформації національної економіки".
Учасники дізналися: як змінюються бізнес-моделі в епоху цифровізації; які стратегії адаптації обирають українські компанії; як цифрові технології впливають на ефективність і конкурентоспроможність бізнесу. Обговорення вийшло живим і конструктивним: слухачi не тільки занурилися в теоретичні підходи, а й розглянули практичні кейси з реального бізнес-середовища.
На геолого-географічному факультеті ОНУ Мечникова відбулось засідання студентського наукового гуртка "Інноваційні технології навчання в системі географічної освіти", керівник - доц., к.пед.н. Адобовська М.В. Із доповідями виступили студенти 3 і 4 курсів. В роботі гуртка із обговоренням доповідей прийняли участь студенти 1-4 курсів, які навчаються за ОПП "Середня освіта (Географія)", "Землекористування і оцінка земель" денної форми навчання.
Після доповідей здобувачі прийняли участь в обговоренні та поділились своїми поглядами щодо підходів до підготовки і проведення позакласної та позашкільної роботи з географії. Студенти, які вже мають досвід проходження педагогічної практики в ЗЗСО, поділились досвідом проведення позакласної роботи з географії, підготовки до позашкільної роботи з географії, використання різних підходів при викладанні.
На сьогодні залишається актуальною виховна роль позакласної та позашкільної роботи вчителя, також підвищуються її можливості в сфері патріотичного виховання та профорієнтаційної роботи, ознайомлення учнів із майбутніми професійними можливостями фахівця-географа.
Днями команда Агенції регіонального розвитку Одеської області відвідала Одеський національний університет імені Мечникова. Під час зустрічі з ректором Вячеславом Трубою, проректорами Олександром Григор'євим та Іриною Ломачинською, представниками факультетів обговорено потенційні напрямки співпраці у грантових і проєктних ініціативах, які можуть стати спільною відповіддю на виклики сталого розвитку Одещини.
У межах робочого візиту на Одещину Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга відвідав Одеський національний університет імені І.І. Мечникова — один із провідних освітніх центрів півдня України.
Його співрозмовниками стали студенти-міжнародники, політологи, юристи, журналiсти — ті, хто вже сьогодні готується стати обличчям України у світі.
"Сучасна дипломатія потребує не лише фаховості, а й гнучкості, глибокого розуміння світу та чітких ціннісних орієнтирів. І саме таким має бути нове покоління українських дипломатів", – зазначив Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Зустріч зi студентами ОНУ пан Міністр розпочав зі слів про свою плідну співпрацю з випускниками Одеського національного університету імені Мечникова — амбасадорами та консулами в багатьох країнах світу.
11 червня в гостях у Приймальної комісії ОНУ були ще такі маленькі, але зацікавлені відвідувачі!
За організації прес-служби ОНУ імені Мечникова, в рамках проекту "Екскурсії Університетом" учні 9-го та 5-го класу Одеського ліцею "Європейський" вiдвiдали геолого-географiчний факультет. Познайомились з науковою діяльністю кафедри морської геології, гідрогеології, інженерної геології та палеонтології ГГФ ОНУ, за допомогою завiдувача кафедри Сергiя Кадурiна. Зробили експресс-огляд геолого-мінералогічного музею ОНУ, одного з найстаріших музеїв Одеси та Одеської області, фонди якого нараховують більше 10 тис. зразків мінералів та гірських порід.
У корпусi гуманітарних факультетів на Французькому бульварі учнiв зустріли представники Приймальної комісії ОНУ. Відповідальний секретар Приймальної комісії, кандидат біологічних наук Світлана Пiдгорна, познайомила відвідувачів з освітніми можливостями ОНУ та перспективами, які відкриває навчання в Університеті.
До нових зустрічей в Приймальної комісії ОНУ!
На території Астрономічної обсерваторії Одеського національного університету імені Мечникова профкомом працівників за підтримки адміністрації університету проведено щорічний фестиваль «Наші діти» – тепле й радісне свято для дітей і онуків співробітників університету!
Учасники, які заздалегідь подали свої творчі роботи — малюнки, аплікації, вироби — стали справжніми героями дня. Усі роботи були об'єднані у святкову електронну збірку «Наші діти-2025», яка стала чудовим подарунком на згадку для кожного учасника. Кожна дитина отримала грамоту від ректора ОНУ Вячеслава Труби і голови профкому Вадима Пенова та солодощі, а під час інтерактивної програми разом з аніматорами малеча поринула у світ веселощів та уяви.
Після нагородження учасники разом із батьками відвідали ПЛАНЕТАРІЙ і ТЕЛЕСКОП, де Наталією Базей було проведено неймовірно цікаву екскурсію! Щиро дякуємо всім учасникам і Наталії Базей за гостинність та пізнавальну екскурсійну програму.
Вітаємо наших юних митців!