Екологічний моніторинг в басейні Чорного моря з використанням продуктів програми Копернікус (PONTOS)

Регіональний центр інтегрованого моніторингу і екологічних досліджень (РЦІМЕД)Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (ОНУ) протягом останньої декади липня проводив низку онлайн заходів за міжнародним проектом «Екологічний моніторинг в басейні Чорного моря з використанням продуктів програми Копернікус» (PONTOS) Спільної операційної програми (СОП)   транскордонного співробітництва (ТКС) «Басейну Чорного моря 2014-2020», яка фінансується ЄС через Європейський Інструмент Сусідства (ЄІС).20 липня 2022 р. відбувся Спільний відкритий семінар в Одесі, який відвідало 60 учасників.

На цьому заході представники консорціуму проекту PONTOS розповіли про загальний прогрес виконання проекту в чотирьох країнах-учасницях (Вірменія, Грузія, Греція та Україна) та представили попередні результати проекту. Семінар відкрив проректор ОНУ проф. В.О. Іваниця, який привітав учасників від імені ректора проф. Вячеслава Труби. Він висловив надію, що семінари ПОНТОС будуть цікавими і корисними для широкого кола учасників, а отримані проектом данні стосовно нагальних екологічних викликів стануть у нагоді під час післявоєнного відновлення країни. Менеджер проекту пані Аґавни Ґарутюнян (Американський університет Вірменії) також привітала учасників та представила загальну інформацію про проект, партнерів, пілотні ділянки в усіх країнах-учасницях, загальні і конкретні цілі та очікувані результати. На окремій частині заходу партнери-проекту розповіли про попередні результати проведення екологічних оцінок в пілотних районах країн-учасниць. Д-р Константінос Закопулос ознайомив учасників з попередніми результатами оцінкидинаміки зміни берегової лінії, яка проводилась в Греції, Грузії і Україні. Про оцінку зміни лісового покриття ті її наслідків для довкілля, яка проводилась вгрузинському та вірменському пілотних районах доповідав д-р Іраклій Мачарашвілі (ГО “Зелена альтернатива”).Про оцінку зміни площ покриття прибережно-водною та плавучою рослинністю звітував д-р Сергій Медінець (ОНУ). Оцінку динаміки концентрацій хлорофілу та евтрофікації освітив д-р Гарабет Казанджан (Американський університет Вірменії).

Про водний баланс в сільському господарстві, продуктивність використання води та індекси водного стресу доповідав Іоанніс Цакмакіс (Університет Демокрита у Фракії). Крім того, на семінарі виступили представники інших природоохоронних та екологічних проектів, що також впроваджуються в південно-західній частині

Чорного моря й прилеглий частині його басейну. Були представлені проекти:

  • проект IASON (BSB 1121): моніторинг інвазійних чужорідних видів (ІЧВ) в дельті Дунаю і оцінка ризиків (Михайло Сон, Інститут морської біології НАН України),
  •  проект LeNetEco2 (BSB 1088) – Створення навчальної мережі для консолідації зусиль спільного екологічного контролю та моніторингу в Чорноморському басейні (Валерій Лебідь, Катерина Васютинська, Національний університет «Одеська Політехніка»),
  •  проект ”Protect-streams-4-Sea” (BSB 963) (Ілля Тромбіцький, ГО “Еко-Тірас”, Молдова),
  •  проект ANEMONE (BSB 319): Результати проекту в українській частині Чорного моря (Юрій Деньга, Український науковий центр екології моря).

Підводячи підсумки семінару, д-р Сергій Медінець, керівник української групи PONTOS (ОНУ), подякував спікерам за їх змістовні доповіді та за висловлену всіма ними підтримку українському народу. Він відмітив, що незважаючи на всі перешкоди на шляху впровадження проекту, від пандемії Ковід-19 до підступного повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну, ми можемо впевнено констатувати, що проект напрацював багато цікавих та цінних результатів з екологічних проблем, спільних для всіх країн Чорноморського басейну.

21 липня відбувся Місцевий відкритий семінар в Одесі, на якому команда ОНУ, українського партнеру проекту PONTOS, більш детально представила учасникам попередні результати оцінок (i) зміни берегової лінії (проф. Євген Черкез), (ii) динаміки концентрації хлорофілу та евтрофікації (д-р Володимир Медінець), (ііі) змін покриву водного рослинності (д-р Сергій Медінець) та (iv) сільськогосподарського водного балансу (д-р Сергій Медінець), які були проведені в українському пілотному регіоні.

Також 21 липня було проведено Місцевий захід для ознайомлення з платформою PONTOS в Одесі. Протягом цього івенту команда PONTOS представила учасникам інтерактивну платформу PONTOS, розроблену в рамках проекту, і продемонструвала, як ефективно та легко нею користуватися. Для учасників було проведене практичне тренування, оскільки всі мали змогу повторювати за доповідачем, використовуючи власні смартфони або ноутбуки, та ставити питання і висловлювати побажання до розробників. Пан Елефтеріос Катсікіс (Грецький Центр досліджень і технологій) презентував модулі Open Data Cube та Web Application, а д-р Ніколаос Коккос (Університет Демокрита у Фракії) – портал даних Web GIS. Учасники всіх трьох заходів виявили значну зацікавленість в результатах проекту і ставили багато запитань щодо їх практичного застосування. Зокрема всі учасники оцінили можливості та зручності розробленої платформи PONTOS і висловили бажання використовувати її в своїй щоденній роботі.

26 і 27 липня було проведено Другий тренінг з Дистанційного Зондування Землі(ДЗЗ) та екологічного моніторингу для молодих вчених та практиків в Одесі, який відвідали 43 учасники. Керівник проекту від ОНУ д-р Сергій Медінець привітав всіх бажаючих підвищити знання і прокачати свої навички в обробці супутникових даних, а старший науковий співробітник ОНУ пан Євген Газєтов протягом двох днів розповідав «таємниці» та «цікавинки» роботи з ДЗЗ від базових знань роботи з інтерактивною платформою PONTOS та порталами даних Copernicus Open Access Hub і Sentinel Hub до просунутих тонкощів обчислювання

концентрацій хлорофілу з використанням інструменту Sentinel Application Platform (SNAP) і основ обробки зображень з використанням Semi-automatic Classification Plug-in (SCP) на основі алгоритму машинного навчання.Тренінг розкрив великі можливості щоденного використання даних ДЗЗ (майже для кожного, від студента до працівників регіональних органів влади), що є джерелом об’єктивної інформації для моніторингу довкілля та може значно підвищать обізнаність зацікавлених сторін щодо його стану, зокрема в країнах Чорноморського басейну, в більшості з яких слабо розвинена/ недостатньо розгалужена мережа польового моніторингу навколишнього середовища. Учасники тренінгу висловили глибоку подяку команді проекту за їх роботу, за розробку платформи ПОНТОС, ознайомлення з базовими і сучасними методами обробки супутникових знімків, а також виявили неабияку зацікавленість в подальших тренінгах стосовно використання даних ДЗЗ задля екологічного моніторингу.

Матеріали та відеозаписи всіх заходів невдовзі будуть доступні для широкого

загалу на офіційному сайті проекту CBC BSB PONTOS

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Всеволода Змієнка, 2, Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел. (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top