Онлайн-нарада за міжнародним проектом ПОНТОС («Мозковий штурм»)

pontos ID15178project euro union ID15178black sea ID15178

Регіональний центр інтегрованого моніторингу (РЦІМ) Одеського Національного Університету (ОНУ) провів онлайн-нараду за міжнародним проектом ПОНТОС («Мозковий штурм»)

6 липня 2021 року в рамках міжнародного проекту «Екологічний моніторинг в басейні Чорного моря з використанням продуктів програми Копернікус – PONTOS», фінансованого Спільною операційною програмою (СОП) транскордонного співробітництва (ТСК) «Басейн Чорного моря 2014-2020», наукова група ОНУ (партнера проекту) провела нараду потенційних стейкхолдерів («Мозковий штурм») для обговорення того, як дані дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) можуть допомогти у прийнятті рішень на місцях. Запрошені представляли широкий спектр організацій та установ, що беруть участь у досліджені, охороні та менеджменті на території, яка охоплює український пілотний район проекту – «берегову лінію з пляжами і рекреаційними ділянками від м. Одеси до дельти Дунаю, район дельти Дністра і прилеглий лиман». Серед запрошених були представники національних, регіональних та місцевих органів влади, відомств, малих і середніх підприємств, організацій з підтримки бізнесу, ГО, освітніх та науково-дослідних установ та міжнародних організацій. Всього для участі в нараді зареєструвалися більше 60 осіб, взяли участь 48.

Метою наради було не тільки проінформувати стейкхолдерів про проект та хід його виконання для вирішення нагальних екологічних проблем регіону, але й представити їм онлайн платформу ПОНТОС та її інструменти, спрямовані на розширення можливостей використання даних ДЗЗ.

Учасників наради привітали проф. В.О. Іваниця, проректор ОНУ, пані Ахавни Харутюнян, менеджер проекту (Американський Інститут Вірменії), пані Тетяна Титарчук, головний спеціаліст відділу співпраці з ЄС Директорату координації міжнародної технічної допомоги при Секретаріаті Кабінету Міністрів України та пан Ю.М. Інешин, заступник начальника відділу стратегічного планування та моніторингу Управління природоохоронних програм, бухгалтерського обліку, фінансової звітності та організаційного забезпечення Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації. Всі вони підкреслили важливу роль програми транскордонного співробітництва «Басейн Чорного моря 2014-2020» взагалі та проекту ПОНТОС зокрема, оскільки глобальні проблеми, що постають перед країнами чорноморського басейну, вимагають тісної співпраці в транскордонному аспекті та обміну досвідом і знаннями між країнами. Виступаючі побажали присутнім плідної роботи та висловили зацікавленість в попередніх та майбутніх результатах проекту.

Увазі учасників були представлені наступні презентації:

• Сергій Мединець (керівник наукової групи проекту PONTOS від ОНУ; РЦІМ ОНУ), Загальні відомості про проект PONTOS та запланована діяльність в українському пілотному регіоні;
  • Євген Газєтов (РЦІМ ОНУ), Сучасні технології дистанційного зондування землі (ДЗЗ) та сервіси програми Копернікус;
  • Марія Банті та Елефтерос Катсікіс (Центр досліджень і технології Греції), Введення у платформу PONTOS та прикладні інструменти – з демонстрацією того, як працюють веб-сервіси;
  • Євген Черкез (РЦІМ ОНУ), Оцінка динаміки берегової лінії;
  • Сергій Медінець (РЦІМ ОНУ), Оцінка площі водно-болотних угідь і плавучої рослинності;
  • Володимир Медінець (РЦІМ ОНУ), Інтегрована оцінка динаміки евтрофікації і концентрацій хлорофілу;
  • Сергій Медінець (РЦІМ ОНУ), Оцінка сільськогосподарського водного балансу.

Протягом подальшого обговорення, важливість проекту ПОНТОС, розбудови можливостей і використання ДЗЗ (супутникових даних) підкреслили Володимир Медінець, к.ф-м.н., керівник РЦІМ ОНУ; пані Софія Жеребчук, представник українського національного хабу механізму ЄС для Чорного моря в рамках Спільного морського порядку денного ЄС для Чорного моряa; пані Ірина Макаренко, відповідальна за моніторинг та оцінку забруднення, Чорноморська Комісія; Олександр Гордієнко, к.держ.упр.н., помічник голови Одеської обласної державної адміністрації та Микола Степанок, к.б.н., заступник начальника науково-дослідного відділу Нижньодністровського Національного Природного Парку.

Спеціально для заходу було розроблено анкету для потенційних стейкхолдерів, метою якої було виявити рівень обізнаності та досвіду зацікавлених сторін у використані ДЗЗ, дізнатись про потенційні потреби організацій/установ щодо використання ДЗЗ у щоденній практиці - як в області екологічного моніторингу, так і для прийняття рішень, а також отримати перший відгук від потенційних користувачів про представлену платформу PONTOS. Це допоможе виконавцям проекту PONTOS краще зрозуміти потреби стейкхолдерів та провести аналіз пробілів у знаннях.

Інформацію про цей захід на офіційному сайті проекту PONTOS можна переглянути англійською мовою: pontos-eu.aua.am

Більше інформації про проект PONTOS

Контактна інформація:

PONTOS – Ukraine
Регіональний центр інтегрованого моніторингу (РЦІМ)
Одеський національній університет ім. І.І. Мечникова (ОНУ)
Тел.: +380487230120

title_6621fc1cdbda55457345641713503260