П'ятниця, 18 січня 2019 14:29

Одеський національний університет імені І.І. Мечникова отримав престижний європейський грант для сумісних досліджень туберкульозу

horПонад 1 мільйон євро від Європейського Союзу спрямовані на розвиток нових підходів до діагностики та лікування туберкульозу в рамках проекту співробітництва Innovation in Tuberculosis - INNOVA4TB. Проект фінансується програмою Marie Skłodowska-Curie Actions Horizon 2020-RISE.

Метою проекту є створення консорціуму для об’єднання академічних установ, закладів охорони здоров'я, дослідних центрів та компаній з шести країн: Іспанії, України, Молдови, Швеції, Німеччини та Чилі. Консорціум INNOVA4TB є мультинаціональним та сприятиме інтеграції ОНУ в світове наукове співтовариство. Учасники проекту будуть відвідувати організації один одного, працювати разом, обмінюватися та виробляти нові знання та вміння в декількох галузях, пов’язаних з діагностикою та лікуванням туберкульозу. Більш того, ця співпраця сприятиме зміцненню взаємодії між академічними та неакадемічними установами в межах України, враховуючи той факт, що ОНУ проводитиме спільні дослідження з Одеським обласним Центром соціально небезпечних хвороб.

hor2Туберкульоз входить до десятки найбільш небезпечних захворювань у всьому світі, спричиняючи 1,5 мільйони смертей щорічно, що майже дорівнює смертності від СНІДу та малярії разом узятих. Лікарська резистентність бактерій-збудників туберкульозу зростає. Лікування одного випадку резистентного туберкульозу може тривати до двох років, і його вартість може перевищувати 100 тис євро. Україна посідає друге місце в Європі за захворюваністю на туберкульоз. Кожен четвертий випадок захворювання в Україні викликається мультирезистентними штамами мікобактерій. Більш того, Одеська область є одним з лідерів за захворюваністю та смертністю від туберкульозу.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та Організація Об’єднаних Націй (ООН) наголошують на гострій потребі у нових методів контролю туберкульозу для перемоги над цим захворюванням. Поточна ситуація в Україні ускладнюється нестачею ефективних сучасних діагностичних інструментів.

INNOVA4TB – це продовження співробітництва, що почалося в 2013 в рамках іншого гранту від Marie Skłodowska-Curie Actions на чолі з координатором Університетом Умео (Швеція). У результаті мультидисциплінарної та інтернаціональної кооперації між дослідницькими колективами з ОНУ та організацій-партнерів стала можливою ідентифікація у крові біомаркерів, що можуть використовуватися для моніторингу успішності лікування туберкульозу. В майбутньому це може сприяти більш швидкому одужанню пацієнтів у тяжких випадках. Консорціумом також було складено мапу спалахів мультирезистентного туберкульозу в південній Україні. Ці результати можуть стати внеском у розробку більш ефективної системи епідеміологічного контролю туберкульозу в Україні та інших європейських країнах.

В межах INNOVA4TB планується підтвердити раніше отримані результати з використання біомаркерів для моніторингу лікування на більший групі пацієнтів та дослідити метаболічні біомаркери в контексті взаємодії патогену з організмом господаря з метою потенційного використання в лікуванні.

Координатором проекту є Інститут досліджень в галузі охорони здоров’я імені братів Тріас і Пужоль (the Institute for Health Science Research Germans Trias i Pujol), Барселона, Іспанія, довгостроковий партнер ОНУ.

В Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова проект реалізується мультидисциплінарним творчим колективом дослідників, викладачів та аспірантів на чолі з членом-корреспондентом НАН України, д. біол. н., проф. В. О. Іваницею та д. біол. н., проф. Т. О. Філіповою. Координатором проекту від ОНУ є доцент кафедри мікробіології, вірусології та біотехнології ОНУ імені І.І. Мечникова, к.біол. наук О. Ю. Зінченко

За детальною інформацією звертайтеся

Контактна особа: Зінченко Оксана Юріївна, доцент кафедри мікробіології, вірусології та біотехнології ОНУ імені І.І. Мечникова

Last modified on П'ятниця, 18 січня 2019 14:32