Карантин: виклики і рішення — ректор ОНУ Ігор Коваль

Карантинний відлік змінив звичний хід подій. Університет ім. Мечникова, вперше за свою майже 155-річну історію, переведений в режим онлайн. Про роботу в перші тижні карантину розповідає ректор ОНУ ім. Мечникова, доктор політичних наук Ігор Коваль.

Ректор Ігор Коваль

— Університет — великий колектив, разом зі студентами нас понад 10 тисяч. В умовах певної десоціалізації, зменшення особистих контактів, важливо, щоб колективу були відомі основні рішення, над якими зараз працює ректорат. Думаю, що такі звернення будуть в період карантину систематичними.

Разом з усією країною, відповідно до постанов уряду, рішенням міністерства, ми перейшли на карантин. Перший наказ по університету визначив термін карантину до 3 квітня, але в зв'язку з обставинами, що змінюються, за рішенням Кабінету міністрів, був виданий наказ по університету, про продовження карантину до 24 квітня. Розуміємо, що і ця дата може бути не остаточною. Все розвивається динамічно, будемо стежити за подіями. У зв'язку з переходом на карантин велика частина колективу перейшла на дистанційні форми роботи. Це стосується науково-педагогічних працівників, студентів, аспірантів, наукових працівників.

При цьому ряд підрозділів університету продовжують роботу офлайн. Інакше б сталася зупинка діяльності університету, чого ми допустити не можемо. У вахтовому режимі працює ректорат. Щодня проректори присутні на робочих місцях з обмеженням робочих години. Працює канцелярія, бухгалтерія, прес-служба, Центр інформаційних технологій, підрозділ адміністративно-господарського персоналу. Необхідно займатися прибиранням приміщень, територій, підтриманням в належному стані інфраструктури, технологічної бази, мереж студмістечка, вивозити сміття, забезпечувати водопостачання та водовідведення. Це турботи співробітників АГЧ та інженерної служби. У Ботанічному саду ОНУ співробітники забезпечують полив і температурний режим для унікальних колекцій теплиць і відкритого грунту. Підтримують потрібний режим і стан технологічних мереж в науковій бібліотеці. Підрозділи біологічного і хімічного факультетів, де необхідна підтримка певних умов для наукових робіт, забезпечують присутність співробітників на місцях. За цих обставин створюються безпечні умови роботи: придбані засоби дезінфекції для необхідного дотримання санітарно-гігієнічних норм в корпусах і в гуртожитках університету.

 Навчальний процес, гуртожитки, #ОНУонлайн

Одеський національний університет імені І. І. Мечникова— У перші дні після оголошення карантину було прийнято рішення, узгоджене зі студентським профкомом і студентським самоврядуванням, про бажаність виїзду студентів за межі гуртожитків. Адже гуртожитку, безсумнівно, саме «місця масового скупчення», де в ситуації, позначеної ВООЗ як «пандемія», може поширюватися вірус. Студенти-переселенці із зони бойових дій, з Криму, ветерани АТО, сироти, студенти, які могли надати довідку про те, що вони працюють в цей час, за університетському наказом, залишаються на місцях. Велика частина студентів відгукнулася на звернення і встигли виїхати додому до того, як було закрито сполучення між містами. Через кілька днів після остаточного поширення карантину, Міністерство освіти спільно з ЦК профспілки працівників освіти розповсюдило лист, з рекомендацією не пропонувати студентам виїжджати з гуртожитків. За фактом на сьогоднішній день близько 250 студентів і аспірантів проживають в гуртожитках, хоча вважаю, що все ж в домашніх умовах їм перебувати краще.

Тепер про навчальний процес. Багато факультетів оперативно застосували технології дистанційного навчання. Мова як про читання в онлайн-режимі лекцій, так і перевірку завдань. Тут на передових позиціях знаходяться: економіко-правовий факультет, математики, фізики, ряд кафедр факультету романо-германської філології, факультету міжнародних відносин, політології та соціології. Ми налагодили комунікацію між підрозділами за допомогою університетських онлайн-ресурсів. Тут співробітники ОНУ обмінюються один з одним новими практиками викладацьких технологій в умовах карантину. Громадськість про нашу роботу інформуємо за допомогою наших сторінок в соцмережах і офіційного сайту. Ми вдячні одеським медіа, які розповідають про наш досвід своїм читачам. Зазначу, для нас принципово важливо, щоб, незважаючи на всі турбуленції, ми виконав індивідуальний план навчання кожного студента до кінця навчального року.

Карантин і фінанси

— Дуже важливий момент — оплата праці співробітників. Ми отримали відповідне пояснення від МОН та ЦК профспілок. Відповідно до статей Кодексу законів про працю ректором видано наказ, який регулює форми оплати праці. Зафіксовано, що всі співробітники, переведені на роботу в дистанційному або віддаленому режимі, або які знаходяться «на режимі паузи», забезпечуються заробітною платою в розмірі середньої заробітної плати за основним місцем роботи.

Головному бухгалтерові університету Людмилі Олександрівні Калініної доручено забезпечити перерахунок зарплат співробітників відповідно до цього наказу. Студенти продовжують отримувати стипендію в зазначеному обсязі. Своїм наказом ми внесли зміни остаточного часу оплати навчання без пені. Раніше цей термін визначався до 10 березня, тепер він перенесений до 31 травня 2020 року. Це означає, що оплата контрактів за навчання буде прийматися без пені до 31 травня 2020 року. На дистанційну форму ми перевели заповнення табелів про облік робочого часу і рапорти про нарахування заробітної плати. Проведення планових занять з використанням дистанційних технологій дозволяє нам нагадати нашим студентам про необхідність оплати відповідних контрактів. Просив би провести цю роботу за участю кураторів груп, курсів, старост академічних груп та студентського самоврядування. Від оплати контрактів в значній мірі залежить наповнення спецфонду бюджету університету. Цей фонд забезпечує і заробітну плату майже половини співробітників.

Хочу довести до відома колег, що ми отримали 27-го березня лист, підписаний заступником міністра МОН Єгором Стадним з назвою «Про закінчення 2019/2020 навчального року».

Міністерство дає певні роз'яснення з приводу сценаріїв дат завершення навчального року. Ми поки прийняли рішення, що конкретних наказів на цю тему ще не готуємо. Оскільки не зрозуміла власне дата завершення карантину. Будемо готові до того, щоб максимально використовувати дистанційні форми не тільки навчання, а й контролю за засвоєними знаннями, щоб мінімізувати потім фізичну присутність студентів на іспитах і мати можливість в накопичувальній системі вірніше виставити належні оцінки за річну екзаменаційну сесію.

Про набір студентів 2020

— Під питанням зараз і новий набір 2020 року. За роз'ясненнями, які дала виконуюча обов'язки міністра Любомира Мандзій, набір буде, швидше за все, відстрочений на серпень, а може бути, і на вересень. Це залежить від часу виходу з карантину. При цьому міністерство підкреслює, що вимоги проведення зовнішнього незалежного тестування будуть обов'язковими. Сподіваємося, що новий рік для всіх курсів почнеться все-таки з 1 вересня. Що стосується першого курсу, тут можливі терміни перенесення на жовтень або навіть листопад.

 Зберігати людяність!

— Завершуючи першу нашу бесіду, я хотів би звернути увагу: ми багато говорили про технічні моменти організації нашої роботи під час карантину. Але треба пам'ятати і про те, що, крім усього, це в значній мірі випробування для кожного з нас. Ми відірвані від звичайного ритму роботи, життя. Як ніколи важливо зараз зберегти той вимір доброти, людяності, яка характерна для нашого колективу. Взаємовиручка, взаємодопомога, підказка, увага один до одного — це, крім вимог до дотримання карантину, обов'язкові умови до збереження колективного здоров'я. Будемо берегти один одного! Та до нової бесіди.

Фото: прес-служба ОНУ

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел./факс (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Top