Історія кафедри фізіології, здоров'я і безпеки людини та природничої освіти

КАФЕДРУ ФІЗІОЛОГІЇ, ЗДОРОВ’Я І БЕЗПЕКИ ЛЮДИНИ ТА ПРИРОДНИЧОЇ ОСВІТИ було створено 1 вересня 2022 року шляхом реорганізації двох кафедр біологічного факультету, а саме було об’єднано кафедру здоров'я людини та цивільної безпеки із кафедрою фізіології людини та тварин.

Історія кафедри фізіології людини та тварин:

Кафедра фізіології людини та тварин Новоросійського університету була створена за участю І. М. Сєченова у 1872 р. Працюючи в Одесі менш 6 років І. М. Сєченов встиг виконати цілий ряд надзвичайно важливих досліджень. Так, тут він встановив значення гемоглобіну і рідкої частини крові для зв'язування і транспорту вуглекислого газу. Вивчаючи функції нервової системи Сєченов встановив, що при частому подразненні нерва зникають ознаки збудження. На цій основі він зробив висновок, що не тільки в центральній нервовій системі, але й у периферійних нервах процеси збудження змінюються процесами гальмування. Великий інтерес для фізіології має спільна робота І. М. Сєченова та І. І. Мечникова про природу дії блукаючого нерва на серце. Ними було встановлено, що при тривалому подразненні блукаючого нерва черепахи виникає періодичність в його гальмівному впливі на діяльність серця: вона то посилюється, то послаблюється.

Після від'їзду Сєченова з Одеси в 1876 р. кафедру фізіології очолил його учень П. А. Спіро, якої забезпечил сєченовський напрям у дослідженнях. Під керівництвом Сєченова Спіро вивчав іннервацію дихальних шляхів і довів наявність у довгастому мозку і Варолієвому мості нервових центрів, які беруть участь у регулюванні дихання. Спіро належить відкриття реципрокної іннервації, описав явище, яке одержало назву «рефлекторних слідів», також знайшов явища сумації подразників у нервових центрах. Ряд праць присвячено гіпнозу, він рішуче відкинув думку, ніби гіпноз є таємничим явищем, недоступним для дослідження. Деякі роботи Спіро були присвячені фізіології травлення.

Лабораторію фізіології в 1894 р. після смерті П. А. Спіро (1893 р.) очолив Б. Ф. Веріго. Він розгорнув дослідження з фізіології нервової системи і довів, що між процесом збудження ї провідністю у нерві існують відповідні взаємовідношення. Проведення збудження по нерву він трактував як процес стрибкоподібний. Досліджуючи механізм катодичної депресії, Веріго встановив, що під час збудження по нерву проходить перерозподіл іонів. Широкі дослідження провів він та із питань імунобіології.

Після переходу Б. Ф. Веріго на кафедру фізіології в 1901 р. медичного факультету завідуючим лабораторією фізіології був обраний В. В. Зав'ялов, який займався переважно педагогічною діяльністю. Наукова робота лабораторії розгорнулась з приходом в 1915-1916 рр. учнів М. Є. Введенського - І. С. Берітова (Беріташвілі) і Д. С. Воронцова. Працюючи протягом 4-х років в Одесі, Берітов встановив закон спареної ірадіації збудження в центральній нервовій системі. Він також досліджував реципрокну іннервацію скелетних м'язів, провідність збудження по нервам та електрокардіограму серця жаби.

На початку 20-х років, на базі фізіологічної лабораторії кафедри зоології була організована кафедра фізіології тварин. Спочатку цією кафедрою керував учень І. П. Павлова Б. П. Бабкін, який одночасно очолював кафедру фізіології в медичному інституті. В 1922 р. Б. П. Бабкін залишив Одесу, і в цьому ж році кафедру фізіологи очолив співробітник І. П. Павлова Є. І. Синельников. Наукові дослідження Синельникова стосувались різних відділів фізіології: фізіології центральної нервової системи і вегетативної нервової системи, теплорегуляції, фізіології травлення і лімфатичних утворень та ін. Розробивши спеціальну методику зігрівання і охолодження крові, яка притікає до головного мозку, Синельников разом із своїми співробітниками довів, що збудником теплорегуляційних центрів є зміна температури крові. Кафедрі належить заслуга встановлення умовно-рефлекторної регуляції температури тіла, що було підтверджено багатьма фізіологами і клініцистами. Ряд робіт Синельникова і його співробітників були присвячені умовно-рефлекторній діяльності. Було встановлено (К. М. Леутським), що у жаб, які позбавлені великих півкуль, можна виробити умовні рефлекси на світло і на час, однак процес гальмування на диференційний подразник виробляється важко і не лише у оперованих, але й у нормальних жаб. М. В. Лось і В. Є. Шевальов встановили, що при анемізації головного мозку порушуються умовні рефлекси, які швидко відновлюються після нормалізації кровообігу в центральній нервовій системі. Р. О. Файтельберг виявив, що при авітамінозі В порушується умовно-рефлекторна діяльність у голубів, внаслідок чого птахи становляться байдужими до їжі. Вивчаючи рефлекторні взаємовідношення між внутрішніми органами, Синельников та інші встановили, що між органами черевної і тазової порожнини існують вісцеро-вісцеральні рефлекси, які зберігаються після зруйнування спинного мозку. Детально розроблювались Синельниковим і його співробітниками (Л. Я. Семенюк, З. М. Воля, Г. Ф. Альохіна, І .С. Самойленко) проблеми фізіології травлення. Було доведено, що акт жування здійснює вплив на діяльність травних залоз і на формування зубощелепного апарата. Виключення жувального апарата погіршує засвоєння жирів, білків та вуглеводів. Детально вивчалась секреторна і моторна діяльність кишечника  людини і тварин. Доведено було, що тривалість періоду голодних скорочень і відносного спокою залежить від травного режиму, який передував голодуванню.

Після смерті Є. І. Синельникова в 1951 р. на чолі кафедри став його учень Р. О. Файтельберг. У 60-70 роках проф. Файтельбергом із співробітниками були також проведені роботи по вивченню закономірностей всмоктування різних поживних речовин у шлунково-кишковому тракті, причому не лише в нормі, але і за різних патологій. При цьому вказані закономірності розглядались з точки зору складних взаємовідносин між шлунком і кишечником. Значна увага приділялась завжди механізмам регуляції процесів всмоктування, а також і ролі подразнень різних ділянок травного тракту. В цей же період проф. Файтельберг Р.О.  і  доц.  Алексєєва 3. Й. вперше встановили залежність всмоктування глюкози та гліцину від вмісту в їх розчинах іонів Na. Це положення потім було підтверджено у багатьох лабораторіях світу. Дослідження всмоктування хлористих солей Mn, Zn, Co, Cu в різних відділах кишечнику виконала доц. Сьомік Л. І. Ці дослідження були продовжені ст. наук. співробітником Єрмаковою Т. Л., яка вивчала всмоктування мікроелементів при їх введенні сумісно з амінокислотами і цукрами.

В ці ж роки розпочались роботи по вивченню механізмів впливу ЦНС на процеси всмоктування, для чого мікроелектроди стереотаксично вводились у різні її відділи та ділянки (кори головного мозку, підкіркових утворень, мозочка, спинного мозку, тощо), їх проводили доц. Венгржановський П. М., доц. Драчук Л. Г., кандидати наук Василєвський В. С., Ткаченко Г. М., Башев В. Д., Рахімбердиєв А. А., ст. лаб. Малаховська В. М. Так, досліджувалась дія прямокутного електричного струму різної напруги на різні нервові структури і вплив його на всмоктування. При цьому подразнювались різні відділи і структури головного і спинного мозку. Поряд з методами подразнення вказаних нервових структур електричним струмом провадили і зруйнування, шляхом електрокоагуляції, різних ділянок кори мозку, мозочка, підкоркових структур і перерізки спинного мозку на різних рівнях. У результаті цих численних багаторічних досліджень вдалось встановити, як різні нервові утворення і структури впливають на всмоктувальну діяльність кишечнику. Вдалось також встановити, що вплив нервової системи на всмоктувальний апарат кишечнику реалізується за участі серотоніну, що утворюється в кишечнику у так званих хромафінних клітинах (проф. Файтельберг Р.О., Балан М. М.): коли відповідна структура стимулювала процеси всмоктування, у просвіті кишечника зростав і вміст серотоніну, якій був віднесений до факторів всмоктування також як і  пептиди. В цей же період вивчалась роль вегетативної нервової системи в проведенні імпульсів до всмоктувального апарату кишечнику.

В останні роки роботи на кафедрі проф. Файтельберга дуже цікавили питання всмоктування у шлунково-кишковому тракті різних лікарських речовин. Під його керівництвом такі дослідження були розпочаті на початку 70-х років і продовжуються понині. Так, у ці роки доцент кафедри біохімії Карпов Л.М. з допомогою радіоізотопних методів виконав сумісно з співробітниками кафедри фізіології ряд досліджень по всмоктуванню деяких вітамінів у тонкому кишечнику у собак і щурів. Проводили вивчення прямолінійного закачування на всмоктувальні процеси в шлунково-кишковому тракті (Т. В. Гладкій).

На кафедрі проводили науково-дослідну роботу по вивченню дії різних кровозамінників (поліглюкін, гемодез та ін.) на організм тварин при крововтрата, вивчали дію продуктів згоряння синтетичних матеріалів на організм. Високий науковий авторитет кафедри був причиною того, що їй було довірено проводити два Республіканських з’їзди фізіологів (у 1961 та 1977 роках), а також ряду Всесоюзних симпозіумів з фізіології і патології травлення. Така інтенсивна наукова робота кафедри, звичайно, була помічена і керівництвом університету і самими студентами. З цієї причини як проф. Файтельберг, так і кафедра в цілому, були одним із центрів студентської наукової роботи: проф. Файтельберг багато років був науковим керівником студентського наукового товариства (СНТ), а Л. І. Сьомік - головою СНТ університету. Під керівництвом проф. Файтельберга Р. О. було захищено 27 кандидатських і 6 докторських робіт. Але і після виходу на пенсію він не поривав зв'язків з університетом і кафедрою, продовжуючи консультативну допомогу співробітникам і аспірантам, беручи участь в організації різних з'їздів і конференцій. Помер 4 лютого 1998 у 96-літньому віці.

З 1978 по 1999 рр. кафедрою фізіології керував проф. В. Д. Тараненко. З його приходом були організовані і оснащені сучасним обладнанням дві електрофізіологічні лабораторії, а також клініка (віварій) і, вперше в Одесі, були впроваджені мікроелектродні методики нейрофізіологічних досліджень. В період 80-х та на початку 90-х років основним напрямком досліджень кафедри фізіології людини та тварин було вивчення механізмів міжнейронної взаємодії в корі головного мозку. Активно досліджувалися клітинні механізми, що лежать в основі пароксизмальної активності в корі та інших структурах мозку. Вивчалися механізми функціонування медіаторно-рецепторних систем ЦНС. Були встановлені механізми дії конвульсантів і речовин ГАМК-ергічної природи (спільно з проф. Л. М. Карповим) на процеси постсинаптичного гальмування. Активно проводились нейроморфологічні дослідження кори головного мозку після різних впливів (спільно з доц. Л. І. Сьомік). При ньому кафедра стала відомим в країні та за кордоном центром нейрофізіології. Підсумком багаторічних наукових досліджень був захист (1986 р.) В. Д. Тараненко докторської дисертаційної роботи за темою «Функціональні властивості нейронів та організація міжнейронної  взаємодії  в  корі  головного  мозку».  За  керівництва  проф.  В. Д. Тараненко було захищено 10 кандидатських дисертацій (І. В. Тимофєєв, В. В. Туркін, Т. Х. Кірьязова, В. Е. Лопанцев, Є. В. Топольник, Берете Наморі, Судха та ін.). Учні кафедри в даний час працюють у відомих університетах і клініках США, Канади, Німеччини. З 1987 до кінця 1999 року професор В. Д. Тараненко був деканом біологічного факультету. 
З 2001 р. кафедру очолив проф. Л. М. Карпов, який продовжував і розвив наукові напрямки і традиції, закладені попередниками. При цьому велика увага приділяється вивченню дії нових фізіологічно активних речовин, у тому числі з нейротропними властивостями, наприклад, ГАМК-вміщуючі препарати.

За цей період під керівництвом співробітників кафедри було захищено ще декілька кандидатських дисертацій, у тому числі: Майкова Г.В. «Порівняльна фармакологічна характеристика циназепаму та гідазепаму проліків 1,4-бенздіазепамової структури» (наук. кер. проф. Жук О.В.); Сорокін А.В. «Взаємодія нікотинової кислоти з іншими вітамінами у реалізації її функцій при різних станах організму» (наук. кер. проф. Карпов Л.М.); Будняк О.К. «Порушення обміну і коферментних функцій рибофлавіну у тварин і можливість їх корекції» (наук. кер. проф. Карпов Л.М.); Анісімов В.Ю. «Енергетичні механізми взаємодії вітамінів групи "В" як фактора реалізації їх функцій» (наук. кер. проф. Карпов Л.М.).

З 1991 року за участю викладачів, співробітників, аспірантів і студентів кафедри було виконано більше 10 наукових тем (кафедральних і фінансованих за рахунок Міністерства освіти України) з наукового напряму №15 "Біологія, біотехнології, харчування". Починаючи з 2000 року, ними керував проф. Карпов Л.М. Серед них можна назвати такі: 1) "Механізми реалізації активності вітамінів як інтегральної системи регуляторів метаболізму", у якій встановлені значні порушення обміну речовин у тварин (білі щурі) за дії на організм таких факторів як гіпоксія, опромінення, діабет і т.ін. (захищено 2 дисертації канд. наук); 2)  "Вивчення механізмів біосинтезу нікотин-амідних коферментів у клітинах тварин різних за походженням та функціональним станом". Показана залежність рівня цих коферментів в органах тварин від віку, дії гепатотоксичних факторів, ефективності роботи і потужності білоксинтезуючих систем. Попереднє введення тваринам вітамінного комплексу, препаратів спіруліни суттєво захищало організм від дії шкідливих факторів; 3) "Дослідження можливостей підвищення стійкості фізіолого-біохімічних систем організму до дії шкідливих та екстремальних факторів". Результати у вигляді рекомендацій передані замовнику, опубліковано 9 статей і 14 тез, захищена 1 кандидатська дисертація; 4)  "Роль різних типів нейрональної активності та дія протиепілептичних похідних ГАМК". Карпов Леонід Михайлович помер 24 січня 2017 року у 74 літньому віці.

З травня 2017 року кафедру очолила Макаренко Ольга Анатоліївна. Під її керівництвом ведеться декілька напрямків наукових досліджень.

«Дослідження впливу дисбіозу при порушеннях функції печінки на фізіологічний стан центральної нервової системи». Актуальність даної роботи пов'язана з неухильним зростанням числа хворих на гепато-біліарну патологію та патогенетичну залежність церебральних порушень від стану печінки. В основу гепато-церебральної залежності покладений дисбіотичний аспект, що враховує одну з найважливіших, в той же час мало досліджених, функцій гепато-біліарної системи – антимікробну. Вплив токсинів бактеріального походження на центральну нервову систему не досліджено. Тому планується дослідити патогенну дію дисбіозу та гепато-біліарної патології на стан центральної нервової системи та розробити методи корекції порушень.

 «Дослідження лікувально-профілактичних властивостей раковин молюсків Чорного морю» Аналіз харчового статусу українського населення показав низький рівень надходження кальцію з їжею та певні труднощі всмоктування комерційних препаратів кальцію в шлунково-кишковому тракті. На кафедрі проводяться дослідження хімічного складу раковин молюсків Чорного моря, розроблена технологія отримання субстанції з раковин, експериментальні дослідження на лабораторних тваринах: гостра та хронічна нешкідливість, біодоступність, інтенсивність всмоктування у кишечнику, лікувально-профілактичні властивості на моделях остеопорозу (аліментарної, постменопаузальної, глюкокортикоїдної) та зубо-щелепних захворюваннях. Розробка засобу з раковин молюсків є важливим напрямком для подолання аліментарного дефіциту кальцію населення України, а також оптимізації профілактики та лікування станів, пов’язаних з посиленим споживанням кальцію (остеопороз, переломи, карієс, пародонтит) з одного боку, та утилізації відходів переробки молюсків – з іншого боку.

Виконання робіт ґрунтується на застосуванні широкого спектру методів досліджень (експериментальних на щурах, фізіологічних тестах, біохімічних, технологічних, хроматографічних) із залученням НВА «Одеська біотехнологія», які мають необхідне хроматографічне обладнання і виробничі можливості.

Головною метою співробітників та аспірантів кафедри є не тільки збереження високого наукового рівня кафедри, який був досягнутий нашими попередниками, а й вирішення нових завдань, висунутих сучасністю, а саме: підтвердження наукової школи та пріоритетних наукових напрямків, модернізація кафедри та її наукового та навчального потенціалу.

Історія кафедри здоровя людини та цивільної безпеки:

В 1978 році наказом Міністерства вищих навчальних закладів УРСР за № 363 від 16 жовтня була створена КАФЕДРА «ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ», яка забезпечувала викладання двох основних циклів на всіх навчальних підрозділах університету: Цивільної оборони та Медичної підготовки. Керівниками кафедри у різні роки були, Г.А. Цюпо-Гран; к.м.н., доцент В.А. Каліцев; к.м.н., доцент Й.М. Авратинський; к.м.н., доцент І.В. Іванова.

Цикл цивільної оборони тривалий час забезпечували талановиті викладачі, які мали військовий досвід: генерал Бойчук В.К., полковники Керпель В.Я., Калниш В.З., Самкнулов В.І., Козикін А.Г., Кирпач Л.М., к.т.н., доцент Неізвестний М.О., к.б.н., доцент Багаєва О.С. тощо. Медичну підготовку студентів до дій при надзвичайних ситуаціях і масових ураженнях людей проводили к.м.н., доценти Катунцевська Г.П., Кірілюк Ж.П., Ямпольський М.П., полковник медичної служби Гречаний К.В. та ін.. Нажаль деяких з перелічених вже немає у живих, але ми їх пам’ятаємо і шануємо пам'ять про них.

Детальної інформації щодо діяльності кафедри до 1986 року не збереглося. Проте, велику подяку співробітники кафедри по теперішній час висловлюють Вченій Раді ОНУ, яка підтримала вибір колективу щодо кандидатури к.м.н., доцента Йосипа Мироновича Авратинського на посаду завідувача кафедри незважаючи на тиск з боку владних структур щодо іншого претендента. Особливо слід підкреслити, що значної активності діяльність кафедри набула саме під керівництвом Й.М. Авратинського, який поповнив склад кафедри кваліфікованими кадрами і сформував міцний, творчий колектив. У цей період студенти нашого університету отримували свідоцтво «Медичної сестри цивільної оборони» встановленого державного зразка. До нас по теперішній час звертаються випускники різних років для отримання відомостей про курси, які вони прослухали, маючи свідоцтво, яке підтверджує їх медичний фах. Така підготовка додає пріоритету нашим випускникам для працевлаштування за кордоном.

З 1990 року кафедра була реформована в кафедру «Основ медичних знань» у зв’язку з викладанням додаткових медичних дисциплін. Діяльність кафедри з перших днів її заснування і по теперішній час була пов’язана із життєво важливими питаннями збереження здоров’я, надання першої домедичної допомоги, поведінки під час надзвичайних ситуацій природного, техногенного, соціально-політичного та воєнного характеру.

Протягом усіх років роботи Й.М. Авратинського, кафедра здійснювала активну пропаганду донорства серед студентів та викладачів університету. Проводили семінари – тренінги щодо надання першої домедичної допомоги з викладачами всіх факультетів. У науковій роботі співпрацювала з Одеським НДІ вірусології.

З 1997 у зв’язку з розширенням спектру викладання нормативних та медичних дисциплін кафедра реорганізована у «Кафедру медичних знань та безпеки життєдіяльності», яку очолила к.м.н., доцент Іванова Ірина Вадимівна. За роки її керівництва (1997-2010 рр.) на кафедрі було запроваджено п’ять нормативних дисциплін (Безпека життєдіяльності, Основи охорони праці, Охорона праці в галузі, Цивільна оборона, Основи медичних знань) 15 медичних дисциплін та спецкурсів.

На кафедрі були розроблені, затверджені та впроваджені для спеціальностей «Фармацевтична хімія», «Мікробіологія та вірусологія», «Біологія», «Медична фізика» такі медичні дисципліни «Патологія», «Перша долікарська допомога у загрозливих станах», «Функціональна та лабораторна діагностика патологічних станів», «Судова медицина», «Загальний догляд за хворими», «Основи фармацевтичної гігієни», «Загальна гігієна», «Здоров’я сім’ї», «Інфекційні та тропічні захворювання», «Нетрадиційні методи оздоровлення та лікування», «Медичне товарознавство», «Перша долікарська допомога при травмах та нещасних випадках», «Профілактика венеричних захворювань та здоров’я сім’ї», «Дитячі хвороби», «Клінічна фармакологія», «Медицина катастроф» тощо.

У 1999 році співробітники кафедри на чолі з Івановою І.В. увійшли до складу робочої групи Міністерства освіти України по розробці Державного стандарту вищої освіти з дисципліни «Безпека життєдіяльності людини» (Наказ Міністерства освіти України №25 від 01.02.1999 р.). На міському телеканалі «Компас» І.В. Івановою проведено цикл передач з першої домедичної допомоги та загального догляду для населення, опубліковано більше 90 наукових робіт (особистих та у співавторстві).

З метою підвищення престижу дисципліни у травні 2002 року вперше в Україні за ініціативою І.В. Іванової була організована і проведена Всеукраїнська студентська олімпіада з «Безпеки життя і діяльності людини» другий етап якої проходив на базі кафедри медичних знань та БЖД Одеського національного університету імені І.І. Мечникова протягом трьох років. Започаткована в Одесі, Всеукраїнська студентська олімпіада затвердила нашу дисципліну як актуальну, цікаву, необхідну для студентів вищих навчальних закладів. 

Крім навчально-педагогічної діяльності на кафедрі постійно проводилась наукова робота. Науково-дослідна робота викладачів кафедри спрямована на дослідження питань життєдіяльності людини, впливу чинників навколишнього середовища на організм людини, безпечність поведінки, попередження агресії та насильства тощо. Особлива увага акцентується на питаннях безпечної життєдіяльності та здорового способу життя.

Предметом детального та наукового вивчення на кафедрі у різні роки були:

  1. Оцінка ефективності комплексного захисту від грипу населення м. Одеса шляхом виявлення особливостей епідемічного процесу з метою удосконалення системи протиепідемічних заходів (1985-1989 рр.);
  2. Вивчення ендоекології різних соціальних груп і визначення ефективних шляхів їх реабілітації (1995-1997 р.р.);
  3. Методологічні та практичні підходи щодо превентивної реабілітації студентів згідно їх рівня здоров’я та медико-соціальних знань (2002-2006рр., № 214);
  4. Методологічні та практичні підходи щодо виявлення та профілактики насильства в студентському середовищі (2007-2010 рр., №163);
  5. Розробка підходів теоретичної та практичної підготовки студентів університету до безпечної життєдіяльності (2011-2015рр., № 213);
  6. Вивчення ефективності навчання студентів основ безпеки та здоров’я на засадах суб’єкт-суб’єктної взаємодії (2016-2021).

В період з 2010 року по 2021 рік завідувачкою кафедри медичних знань та безпеки життєдіяльності була д.пед.н., доцент С.П. Гвоздій.

З 5 листопада 2018 року (Наказ ОНУ №124-02) кафедра медичних знань та безпеки життєдіяльності була перейменована на кафедру здоров'я людини та цивільної безпеки.

З вересня 2021 року по 31 серпня 2022 року в.о. завідувача кафедри здоров'я людини та цивільної безпеки був к.пед.н., доцент В.В. Пєнов

Кафедра фізіології, здоров'я і безпеки людини та природничої освіти

Завідувач кафедри

Ольга Анатоліївна Макаренко

доктор біологічних наук, старший науковий співробітник

заступник завідувача кафедри

Вадим Васильович Пєнов

кандидат педагогічних наук, доцент

Вчені секретари кафедри

старший викладач Тетяна Вікторівна Коломійчук

старший викладач Любов Миронівна Поліщук

Співробітники кафедри

Учбово-допоміжний персонал:

  • Кожушко Ірина Вікторівна, старший лаборант
  • Колеснік Надія Іванівна, старший лаборант
  • Довжаниця Наталія Василівна – старший лаборант

Спеціалізація кафедри: анатомія, фізіологія і здоров'я людини, цивільна безпека, природнича освіта

Основні напрямки наукової діяльності

  • Вивчення питань здоров’язберігаючої і безпечної життєдіяльності студентів університету у філософській, педагогічній, психологічній, соціологічній літературі, періодичних виданнях, мережі Інтернет тощо.
  • Виявлення проблем безпечної життєдіяльності студентів університету та формування здоров’язберігаючого средевища в освітньому закладі.
  • Розробка підходів теоретичної та практичної підготовки студентів до безпечної життєдіяльності та здоров’я на засадах суб’єкт-суб’єктної взаємодії.
  • Дослідження механізмів дії фізіологічно активних речовин на системи організму за умов експериментальних патологічних станів у лабораторних тварин
  • Уточнення механізмів розвитку порушень у кістковій тканині лабораторних тварин під впливом патологічних станів або несприятливих факторів довкілля.
  • Вплив харчових факторів на стан мікробіоценозу тварин
  • Моделювання процесів функціонування медіаторних систем центральної нервової системи
  • Дослідження впливу дисбіозу та імунодефіциту на фізіологічний стан життєво важливих систем організму
Навчальні курси Навчально-методичні праці Наукові роботи співробітників Історія

Партнери кафедри, міжнародна співпраця

  • Одеський національний морський університет, м. Одеса, Україна
  • Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського, м. Одеса, Україна
  • Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», м. Київ, Україна
  • Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», м. Харків, Україна
  • Національний авіаційний університет, м. Київ, Україна
  • Львівський національний університет імені І. Франка. М. Львів, Україна
  • Національний педагогічний університет імені М. Драгоманова, м. Київ, Україна
  • Житомирський державний педагогічний університет, м. Житомир, Україна
  • Херсонський державний університет, м. Херсон, Україна
  • Чернівецький національний університет імені Ю. Федьковича, м. Чернівці, Україна
  • Державна установа «Інститут стоматології та щелепно-лицевої хірургії Національної академії медичних наук України», м. Одеса, Україна
  • Інститут очних хвороб і тканинної терапії АМН України імені В. П. Філатова, м. Одеса, Україна
  • Фізико-хімічний інститут НАН України імені О. В. Богатського, м. Одеса, Україна
  • Інститут фізіології НАН України імені О. О. Богомольця, м. Київ, Україна
  • Київський національний університет імені Т. Г. Шевченка, м. Київ, Україна
  • Інститут геронтології НАН України, м. Київ, Україна
  • Centre de recherche du CHU de Québec-Université Laval, м. Квебек, Канада
  • London Institute of Neurology, м. Лондон, Великобританія
  • Barrow Neurological Institute, м. Фінікс, Арізона, США.

Випускники кафедри фізіології людини і тварин у своєї більшості працюють в медичних і науково-дослідних установах Одеси та інших міст України: наприклад, в Одеському національному медичному університеті, в Інституті очних хвороб і тканинної терапії АМН України імені В. П. Філатова (м. Одеса), в Фізико-хімічному інституті НАН України імені О. В. Богатського (м. Одеса), в Інституті фізіології НАН України імені О. О. Богомольця (м. Київ) і таке інше. Підготовлені на кафедрі науковці (Туркін В. В., Тимофєєв І. В., Лопанцев В. Е., Топольник Є. В., Захарченко О. О., Силантьєв С. О.) були запрошені на стажування, а потім і на постійну роботу у закордонних інститутах та університетах (Québec-Université Laval (Канада), Barrow Neurological Institute (США), London Institute of Neurology (Великобританія), Washington University (США) та ін.). Звісно, випускники кафедри працюють в школах, в медичних лабораторіях різного профілю діяльності, в закладах аптечного управління.

Вибіркові компоненти кафедри в каталозі ОНУ

 

Навчальні курси кафедри фізіології, здоров'я і безпеки людини та природничої освіти

  • Спеціальність 091 Біологія

    Галузь знань – 09 Біологія

    Спеціальність 091 Біологія.

    Освітньо-професійна програма Біологія

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)
    Обов´язкові курси
    ОК 15 Анатомія людини
    ОК 21 Основи медичних знань та перша долікарська допомога
    ОК 24 Фізіологія людини і тварин
    ОК 29 Лабораторний практикум з біології
    ОК 37 Навчально-виробнича практика
    ОК 38 Виробнича практика
    ОК 39 Курсова робота
    ОК 20 Загальна гістологія. Біологія індивідуального розвитку
    Спеціальні курси
    ВК 2.1. Хвороби цивілізації
    ВК 2.1. Фізіолгія центральної нервової системи
    ВК 2.1. Фізіологія вищої нервової діяльності
    ВК 2.1. Нутриціологія
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 6 Основи когнітивної педагогіки
    ВК 9 Основи охорони праці
    ВК 10 Безпека життєдіяльності
    ВК 12 Основи валеології
    ВК 14 Інструментальні методи досліджень
    ВК 15 Фізіко-хімічні методи досліджень І (загальні лабораторні методи)
    ВК 30 Зоопсихологія
    ВК 36 Фізіологія вегетативної нервової системи 
    ВК 37 Інтерпретація результатів клінічних лабораторних досліджень
    ВК 38 Вікова фізіологія
    ВК 39 Екологічна фізіологія
    ВК 40 Фізіологія серцево-судинної системи
    ВК 41 Фізіологічні основи когнітивних функцій
    ВК 42 Фізіологія видільної системи
    ВК 98 Фізіологія і патофізіологія системи крові
    ВК 99 Фізіологія сенсорних систем
    ВК 100 Фізіологія ЦНС та гігієна розумової діяльності
    Рівень освіти – другий (магістерський)
    Обов´язкові курси
    ОК7 Психологія управління та конфліктологія
    ОК10 Гуморальні регулятори біологічних процесів
    ОК14 Виробнича практика (переддипломна)
    ОК15 Виробнича (асистентська ) практика
    ОК 16 Кваліфікаційна робота
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 05 Цивільний захист і охорона праці в галузі
    ВК 06 Культура здоров’я та безпеки
    ВК 7. Медицина катастроф та медико-санітарна підготовка
    ВК 8 Теорія і практика оздоровлення людини
    ВК 11 Менеджмент в закладах освіти
    ВК 13 Нейродидактика
    ВК 14 Патологічна фізіологія
    ВК 16 Дієтологія та раціональне хачування
    ВК 17 Механізми адаптації
    Рівень освіти – третій (PhD, доктор філософії)
    ВК 03 Інноваційні технології викладання у вищій школі
    ВК 19 Патологічна фізіоліогія клітини та обміну речовин
    ВК 20 Типові патологічні процеси
  • Спеціальність 014.05 Середня освіта (біологія та здоров'я людини)

    Галузь знань – 01. Освіта/Педагогіка

    Спеціальність – 014. Середня освіта

    Спеціалізація - 014.05 Середня освіта

    (Біологія та здоров´я людини)

    Освітньо-професійна програма - Середня освіта (Біологія та здоров´я людини)

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)
    Обов´язкові курси
    ОК 14 Інклюзивна освіта
    ОК 15 Валеологія та моніторинг здоров´я школяра
    ОК 17 Методика навчання біології та основ здоров’я
    ОК 18 Основи здоров´язбережувальної діяльності в освітніх закладах
    ОК 22 Анатомія людини
    ОК 23 Основи медичних знань та перша долікарська допомога
    ОК 28 Фізіологія людини та тварин
    ОК 29 Основи дієтології та раціонального харчування
    ОК 35 Вікова фізіологія та шкільна гігієна
    ОК 39 Виробнича практика, педагогічна (з основ здоров´я)
    ОК 40 Виробнича практика, педагогічна (з біології)
    ОК 41 Курсова робота з педагогіки або Методики навчання біології
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 4 Технології корекційно-розвиваючого навчання
    ВК 6 Основи когнітивної педагогіки
    ВК 9 Основи охорони праці
    ВК 10 Безпека життєдіяльності
    ВК 14 Інструментальні методи досліджень
    ВК 15 Фізіко-хімічні методи досліджень І (загальні лабораторні методи
    ВК 30 Зоопсихологія
    ВК 36 Фізіологія вегетативної нервової системи
    ВК 37 Інтерпретація результатів клінічних лабораторних досліджень
    ВК 39 Екологічна фізіологія
    ВК 40 Фізіологія серцево-судинної системи
    ВК 41 Фізіологічні основи когнітивних функцій
    ВК 42 Фізіологія видільної системи
    ВК 98 Фізіологія і патофізіологія системи крові
    ВК 99 Фізіологія сенсорних систем
    ВК 100 Фізіологія ЦНС та гігієна розумової діяльності
    Рівень освіти – другий (магістерський)
    Обов´язкові курси
    ОК 03 Цивільний захист і охорона праці в галузі
    ОК 04 Методика виховної роботи у закладах загальної середньої освіти
    ОК 05 Інноваційні технології навчання біології та основ здоров’я 
    ОК 06 Теорія та методика біологічної і валеологічної освіти у середній школі
    ОК 07 Теорія і практика оздоровлення людини
    ОК 09 Психофізіологія
    ОК 10 Еволюція фізіологічних систем
    ОК 12 Методика навчання осіб з особливими освітніми потребами
    ОК 13 Педпрактика у школі
    ОК 14. Переддипломна практика. Кваліфікаційна робота
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 07 (10*) Менеджмент в закладах освіти
    ВК 11 (10*) Культура здоров’я та безпеки
    ВК 13 (13*) Нейродидактика
    14 (10*) Науково-дослідницька робота з біології учнів старшої школи
    ВК 15 (7*) Медицина катастроф та медико-санітарна підготовка
    ВК16 ( 14*) Патологічна фізіологія
    ВК 16 Дієтологія та раціональне хачування
    ВК 17 Механізми адаптації

    Примітка: номер вибіркового компонента зі загально-факультетського переліку дисциплін для здобувачів другого рівня вищої освіти

  • 162 Біотехнології та біоінженерія

    Галузь знань – 16 Хімічна та біоінженерія

    Спеціальність 162 Біотехнології та біоінженерія

    Освітньо-професійна програма Біотехнології та біоінженерія

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)
    ВК 12 Основи валеології
    ВК 14 Інструментальні методи досліджень
    ВК 15 Фізіко-хімічні методи досліджень І (загальні лабораторні методи)
    ВК 30 Зоопсихологія
    ВК 36 Фізіологія вегетативної нервової системи
    ВК 37 Інтерпретація результатів клінічних лабораторних досліджень
    ВК 38 Вікова фізіологія
    ВК 39 Екологічна фізіологія
    ВК 40 Фізіологія серцево-судинної системи
    ВК 41 Фізіологічні основи когнітивних функцій
    ВК 42 Фізіологія видільної системи
    ВК 91 Анатомія і фізіологія людини
    ВК 98 Фізіологія і патофізіологія системи крові
    ВК 99. Фізіологія сенсорних систем
    ВК 100 Фізіологія ЦНС та гігієна розумової діяльності
    Рівень освіти – другий (магістерський)
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 05 Цивільний захист і охорона праці в галузі
    ВК 06 Культура здоров’я та безпеки
    ВК 07 Медицина катастроф та медико-санітарна підготовка
    ВК 08 Теорія і практика оздоровлення людини
    ВК 11 Менеджмент в закладах освіти
    ВК 13 Нейродидактика
    ВК 14 Патологічна фізіологія
    ВК 16 Дієтологія та раціональне харчування 
    ВК 17 Механізми адаптації
    Рівень освіти – третій (доктор філософії)
    ВК 03 Інноваційні технології викладання у вищій школі
  • 206.Садово-паркове господарство

    Галузь знань – 20. Аграрні науки та продовольство

    Спеціальність 206. Садово-паркове господарство

    Освітньо-професійна програма Садово-паркове господарство

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 12 Основи валеології
    ВК 14 Інструментальні методи досліджень
    ВК 15 Фізіко-хімічні методи досліджень І (загальні лабораторні методи)
    ВК 30 Зоопсихологія
    ВК 36 Фізіологія вегетативної нервової системи
    ВК 37 Інтерпретація результатів клінічних лабораторних досліджень
    ВК 38 Вікова фізіологія
    ВК 39 Екологічна фізіологія
    ВК 40 Фізіологія серцево-судинної системи
    ВК 41 Фізіологічні основи когнітивних функцій
    ВК 42 Фізіологія видільної системи
    ВК 91 Анатомія і фізіологія людини
    ВК 98 Фізіологія і патофізіологія системи крові
    ВК 99. Фізіологія сенсорних систем
    ВК 100 Фізіологія ЦНС та гігієна розумової діяльності
  • Дисципліни на інших факультетах ОНУ

    Предмети, які викладаються по факультетам (крім біологічного):

    Галузь знань – 22. Охорона здоров´я

    Спеціальність 226 Фармація. Промислова фармація

    Освітньо-професійна програма Фармація. Промислова фармація

    Рівень освіти – другий (магістерський)

    Обов´язкові курси

    ЗП 07

    Анатомія та фізіологія людини
    ЗП 12 Патологічна фізіологія
      Вибіркові (варіативні) курси
    ВД32  Патофізіологія хвороб цивілізації
    ВД52  Нутріціологія

    Галузь знань 10. Природничі науки

    102 Хімія

    Освітньо-професійна програма Фармацевтична хімія

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)

    ВК 04 Фізіологія з основами анатомії

    Галузь знань 10. Природничі науки

    102 Хімія

    Освітньо-наукова програма Хімія

    Рівень освіти – третій (доктор філософії з хімії)

    Вибіркові (варіативні) курси
    ВД 1.3 Інноваційні технології викладання у вищій школі

    Галузь знань 01 Освіта /Педагогіка

    Спеціальність 014. Середня освіта

    Предметна спеціальність – 014.06 Середня освіта (Хімія)

    Освітньо-професійна програма Середня освіта. Хімія

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)

    Обов´язкові курси
    ПП.02 Вікова фізіологія та шкільна гігієна

    Галузь знань 01 Освіта /Педагогіка

    Спеціальність 014. Середня освіта

    Предметна спеціальність – 014.08 Середня освіта (фізика)

    Освітньо-професійна програма Середня освіта. Фізика

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)

    Обов´язкові курси
    Екологія
    Безпека життєдіяльності та охорона праці
    Цивільний захист
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВБ 1.02 Анатомія і фізіологія людини
    • РГФ - Безпека життєдіяльності та Основи охорони праці, Валеологія.
    • Філол. – Безпека життєдіяльності та Основи охорони праці, Цивільний захист та Охорона праці в галузі.
    • Журналістики та видавничої справи - Безпека життєдіяльності та захист журналіста, Медіабезпека та захист журналіста.
    • ФМВПС (соц., політ., МЕВ, МВ) – Безпека життєдіяльності, Основи охорони праці, Цивільний захист та медицина катастроф.
    • ЕПФ - Безпека життєдіяльності. Безпека життєдіяльності та охорона праці. Цивільний захист та основи медицини катастроф, Цивільний захист.
    • ГГФ – Цивільний захист, Охорона праці в галузі, Основи охорони праці та Безпека життєдіяльності, Безпека життєдіяльності в туризмі.
    • МФІТ – Цивільний захист, Безпека життєдіяльності та Основи охорони праці, Функціонально-лабораторна діагностика патологічних станів людини. Охорона праці в галузі.
    • Психологи, Соціальна робота – Безпека життєдіяльності та Основи охорони праці, Цивільний захист.
    • Історії та філософії (+культурологія). – Цивільний захист та медицина катастроф, Безпека життєдіяльності та охорона праці.
    • Коледж - Безпека життєдіяльності, Захист вітчизни, Основи медичних знань, Валеологія.
    • Хімічний – Цивільний захист та охорона праці в галузі.

Навчально-методичні праці кафедри фізіології, здоров'я і безпеки людини та природничої освіти

  • Гвоздій С. П.

    1. Поняття про фітотерапію та ароматерапію : метод. вказівки до практичних занять та самостійної роботи здобувачів другого (магістерського) рівня за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) з навчальної дисципліни «Теорія і практика оздоровлення людини». / С. П. Гвоздій, І. В. Іванова. – Одеса, Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. – 44 с.
    2. Рефлексотерапія : метод. вказівки до практичних занять та самостійної роботи здобувачів другого (магістерського) рівня за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) з навчальної дисципліни «Теорія і практика оздоровлення людини» / С. П. Гвоздій, І. В. Іванова. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. – 38 с.
    3. Поняття про масаж та мануальну терапію : метод. вказівки до практичних занять та самостійної роботи здобувачів другого (магістер.) рівня за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) з навчальної дисципліни «Теорія і практика оздоровлення людини» / С. П. Гвоздій, І. В. Іванова. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. – 44 с.
    4. Інноваційні технології навчання біології та основ здоров’я: методичні вказівки до семінарських занять та самостійної роботи здобувачів другого (магістерського) рівня за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / С. П. Гвоздій. – Одеса, ОНУ, 2021. – 68 с.
    5. Методика виховної роботи у закладах загальної середньої освіти: методичні вказівки до семінарських занять та самостійної роботи здобувачів другого (магістерського) рівня за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини) / С. П. Гвоздій. – Одеса, ОНУ, 2021. – 36 с.
    6. Методичні рекомендації щодо підготовки та захисту кваліфікаційної роботи для здобувачів другого (магістерського) рівня за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини). / С. П. Гвоздій, М.В. Ткаченко – Одеса, ОНУ, 2021.– 48 с.
    7. Основи медичних знань та перша долікарська допомога: Курс лекцій для здобувачів вищої освіти немедичних спеціальностей денної та заочної форм навчання / Р.В. Бурденюк, С. П. Гвоздій. – Одеса, ОНУ, 2021. – 156 с.
    8. Медицина катастроф та медико-санітарна підготовка: Практикум для студентів природничих спеціальностей денної та заочної форм навчання» / Бурденюк Р. В., Гвоздій С.П. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2020. – 104 с.
    9. Теорія і практика оздоровлення людини: Курс лекцій для здобувачів вищої освіти немедичного напряму / Гвоздій С. П., Іванова І. В., Бурденюк Р. В. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2020. – 372 с.
    10. Збірник ситуаційних завдань з охорони праці: Практикум для студентів гуманітарних і природничих спеціальностей закладів вищої освіти України / С. П. Гвоздій, Г. І. Стенпковська. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. – 180 с.
    11. Основи медичних знань: Практикум для студентів педагогічних спеціальностей денної та заочної форм навчання / С. О. Баштан, С. П. Гвоздій, В. В. Пєнов – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. – 88 с.
    12. Домедична допомога у надзвичайних ситуаціях: поранення, переломи, вивихи: Методичні рекомендації до практичних занять та самостійної роботи з дисциплін «Медико-санітарна підготовка», «Основи медичних знань», «Безпека життєдіяльності та основи охорони праці», «Цивільний захист» для студентів усіх спеціальностей та форм навчання / С. П. Гвоздій, Л. М. Поліщук. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. – 48 с.
    13. Формування вмінь визначення ступеня ризику у надзвичайних ситуаціях: Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни «Безпека життєдіяльності та основи охорони праці» для студентів усіх спеціальностей денної та заочної форм навчання / С. П. Гвоздій, Т. І. Шапкіна. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. – 32 с.
    14. Основи фізіології, гігієни праці та виробничої санітарії. Частина 1. Санітарно-гігієнічні вимоги до показників шуму. Дія шуму на організм і здоров’я людини: Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни «Безпека життєдіяльності та основи охорони праці» для студентів усіх спеціальностей та форм навчання / С. П. Гвоздій, О. В. Устянська – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. – 32 с.
    15. Раціональне та здорове харчування: методичні вказівки до практичних занять з дисциплін «Безпека життєдіяльності та основи охорони праці», «Валеологія», «Основи медичних знань» для студентів усіх спеціальностей денної та заочної форм навчання / С. П. Гвоздій, Т. І. Шапкіна. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. – 36 с.
    16. Профілактика захворювань, що набули соціального значення, у закладах освіти: методичні рекомендації до практичних занять із дисциплін «Інноваційні технології навчання біології, основ здоров’я та природознавства», «Культура здоров’я та безпеки», самостійної та позааудиторної роботи студентів педагогічних спеціальностей денної та заочної форм навчання / С. П. Гвоздій, Л. М. Поліщук. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. – 54 с.
    17. Виявлення актуальних питань безпечної життєдіяльності у студентів університету (наукове обґрунтування) / С. П. Гвоздій // Теоретичні та практичні підходи до безпечної життєдіяльності : [метод. рек.] / О. І. Бурденюк, С. П. Гвоздій, Л. Я. Глінська та ін.; За загальною редакцією С. П. Гвоздій. – Одеса : Видавець Букаєв Вадим Вікторович, 2016. – С. 10–20.
    18. Правила поведінки під час надзвичайних ситуацій воєнного характер / С. П. Гвоздій // Теоретичні та практичні підходи до безпечної життєдіяльності : [метод. рек.] / О. І. Бурденюк, С. П. Гвоздій, Л. Я. Глінська та ін.; За загальною редакцією С. П. Гвоздій. – Одеса : Видавець Букаєв Вадим Вікторович, 2016. – С. 249–267.
    19. Фінансово-економічна безпека. Основи фінансової грамотності / С. П. Гвоздій // Теоретичні та практичні підходи до безпечної життєдіяльності : [метод. рек.] / О. І. Бурденюк, С. П. Гвоздій, Л. Я. Глінська та ін.; За загальною редакцією С. П. Гвоздій. – Одеса : Видавець Букаєв Вадим Вікторович, 2016. – С. 57–74.
    20. Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни «Цивільний захист» для студентів усіх спеціальностей та форм навчання Одеського національного університету імені І. І. Мечникова. Частина І. Основи організації проведення заходів щодо надання допомоги потерпілим та життєзабезпечення населення в надзвичайних ситуаціях / С.П. Гвоздій, Л.М. Поліщук– Одеса, 2013. – 32 с.
    21. Курс лекцій з функціональної та лабораторної діагностики патологічних станів людини: Навчальний посібник / І. В. Іванова, О. І. Бурденюк, С. П. Гвоздій – Одеса: Видавництво Одеській національний університет, 2011. – 143 с.
    22. Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи студентів з дисциплін «Основи охорони праці» та «Охорона праці в галузі» (інформаційний пакет методичних матеріалів) / І. В. Іванова, М. О. Неізвестний, Г. І. Стенпковська, С. П. Гвоздій. – У 2-х частинах. – Частина 1. Трудові правовідносини. Зразки документів. – Одеса: Видавництво Одеській національний університет, 2011. – 36 с.
    23. Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи студентів з дисциплін «Основи охорони праці» та «Охорона праці в галузі» / С. П. Гвоздій, Г.І. Стенпковська, Т.І.Шапкіна, Л.І. Глінська. – У 2-х частинах. – Частина 2. Розслідування нещасних випадків. – Одеса: Видавництво Одеській національний університет, 2011.– 32 с.
    24. Методичні вказівки до виконання розділу «Охорона праці» в дипломних проектах і роботах (для студентів усіх спеціальностей Одеського національного університету імені І. І. Мечникова) / С. П. Гвоздій. – Одеса : Видавництво Одеській національний університет, 2011. – 20 с.
    25. Безпека життєдіяльності: навчально-контролюючі тести. Навч.-метод. пос. для студ. вищих навч. закладів / / І.В. Іванова, В.М. Заплатинський, С.П. Гвоздій. – 2 вид., переробл. та доповн. – Одеса: Видавець Букаєв Вадим Вікторович, 2009. – 161 с. (рекомендовано МОН України).
    26. Безпека життєдіяльності: навчально-контролюючи тести. Навчальний посібник / І.В. Іванова, В.М. Заплатинський, С.П. Гвоздій. – Київ: Самміт-книга, 2005. – 148с. (рекомендовано МОН України)
  • Гладкій Т. В.

    1. Електронні методичні рекомендації до практичних занять, самостійної роботи та контролю знань. Змістовий модуль 1 «Вчення про кістки та м’язи». Для здобувачів спеціальностей 091 Біологія та біохімія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), 226 Фармація. Промислова фармація / уклад.: Т. В. Гладкій, Н. А. Кириленко, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук. Одеса: Одес. нац. ун-т імені І. І. Мечникова, 2024. 113 с. (13,2 МБ).
    2. Гуморальні регулятори біологічних процесів [Електронний ресурс]: електрон.метод.рекомендації до семінарських занять та самостійної роботи з курсу «Гуморальні регулятори біологічних процесів» для студентів другого (магістр) рівня вищої освіти спеціальностей 091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація / уклад. Т. В. Гладкій. Одеса: Одес. нац. ун-т імені І. І. Мечникова, 2023. 62 с. (4,1 Мб)
    3. Фізіологія людини і тварин [Електронний ресурс]:Електрон. метод. вказівки. Ч.4. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Фізіологія обміну речовин і енергії. Фізіологія виділення. Для студ. біологічного факультету першого (бакалаврського) рівня освіти, спец.091 «Біологія», 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), для студ. факульте¬ту хімії та фармації другого (магістерського) рівня освіти, спец. 206 «Фармація. Промислова фармація»/уклад.:Т. В. Гладкій, Т.В.Коломійчук. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 74с. (12 МБ).
    4. Електрон. метод. вказівки. Ч.3. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Фізіологія травлення. Фізіологія дихання. Для студ. біологічного факультету першого (бакалаврського) рівня освіти, спец.091 «Біологія», 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), для студ. факульте¬ту хімії та фармації другого (магістерського) рівня освіти, спец. 206 «Фармація. Промислова фармація»/уклад.:Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. А. Макаренко, Н. А. Кириленко. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 59с. (3,5 МБ.).
    5. Дієтологія та раціональне харчування [Електронний ресурс] : електрон. метод. рекомендації до практик. занять та самост. роботи для здобувачів ІІ рівня вищої освіти за спеціальностями 091 Біологія, 162 Біотехнології та біоінженерія, 014.05. Середня освіта. Біологія та здоров’я людини, 226 Фармація, промислова фармація / О. А. Макаренко, Т. В. Гладкій. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 73 с. 1,99 МБ.
    6. Методичні рекомендації для практичних занять та самостійної роботи з курсу «Анатомія людини». Спланхнологія для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти біологічних, медичних, педагогічних спеціальностей (091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація, 014 Середня освіта). /Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2022. 63 с.
    7. Методичні рекомендації для практичних занять та самостійної роботи з курсу «Анатомія людини». Неврологія. Естезіологія для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти біологічних, медичних, педагогічних спеціальностей (091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація, 014 Середня освіта). / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2022. 96 с.
    8. Методичні рекомендації для практичних занять та самостійної роботи з курсу «Анатомія людини». Ангіологія для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти біологічних, медичних, педагогічних спеціальностей (091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація, 014 Середня освіта). /Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2022. 52 с.
    9. Практикум з Психофізіології: Практикум. / Т. В. Гладкій, О. Д. Павліченко, Л. В. Еберле, М. В. Ткаченко. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2021. 122 с.
    10. Методика навчання осіб з особливими освітніми потребами:Методичні вказівки для самостійної та практичної роботи для здобувачів другого рівня вищої освіти за спеціальністю 014.05 Середня освіта. / С. О. Баштан, Т. В. Гладкій. Одеса: ОНУ імені І.І. Мечникова, 2021. 112 с.
    11. Методичні рекомендації. для виконання лабораторних робіт в умовах дистанційного навчання «Робочій зошит по курсу Нормальна фізіологія» (для іноземних студентів) / Укладачі: Т. В. Гладкій, Л. В. Еберле. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2021. 100 с.
    12. Методичні рекомендації для студентів вищих навчальних закладів до лабораторних занять з курсу «Фізіологія людини». Ч. 1. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Змістові модулі 1 - 3 / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, Л. В. Єберле, Т. В. Коломійчук. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2021. 76 с.
    13. Методичні рекомендації для студентів вищих навчальних закладів до лабораторних занять з курсу «Фізіологія людини». Ч. 2. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Змістові модулі 4 - 5 / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, Н. А. Кириленко, Л. В. Еберле, О. А. Макаренко. Одеса: ОНУ І. І. Мечникова, 2021. 97 с.
    14. Методичні вказівки з проведення педагогічної (асистентської) практики для здобувачів освітньо-наукового рівня (доктор філософії) спеціальності 091 «Біологія» і 162 «Біотехнології та біоінженерія» / Т. В. Гладкій, Т. В. Гудзенко, О. М. Ружицька, М. В. Ткаченко. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2021. 38 с.
    15. Методичні вказівки з проведення педагогічної (асистентської) практики для здобувачів освітньо-наукового рівня (доктор філософії) спеціальності 091 «Біологія» і 162 «Біотехнології та біоінженерія» / Т. В. Гладкій, Т. В. Гудзенко, О. М. Ружицька, М. В. Ткаченко. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2021. 38 с.
    16. Анатомія людини. Навчальний наочний посібник. Змістові модулі І, ІІ. Вступ до анатомії. Опорно-руховий апарат. Спланхнологія / Т. В. Гладкій, О. А., Макаренко, Н. А. Кириленко, Г. В. Майкова, Т. В. Коломійчук. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2020. 117 с.
    17. Анатомія людини. Навчальний наочний посібник. Змістові модулі ІІІ, ІУ. Анатомія судинної системи. Неврологія. Естезіологія / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, Л. І. Сьомік, М. В. Ткаченко, О. Д. Павліченко. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2020. 127 с.
    18. Практикум з Психофізіології: Практикум. / Т. В. Гладкій, О. Д. Павліченко, Л. В. Еберле, М. В. Ткаченко. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2020. 102 с.
    19. Підготовка курсових робіт: методичні вказівки для студентів біологічного факультету біологічного факультету / Д. А. Ківганов, В. П. Стойловський, Т. Г. Алєксєєва, Т. В. Гладкій. Одеса : ОНУ імені І. І. Мечникова, 2019. 52 с.
    20. Робочий зошит з Анатомії людини. Розділ 1. Опорно-руховий апарат / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, О. В. Денисенко, Л. М. Карпов, Л. І. Сьомік. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2017. 48 с.
    21. Методичні вказівки до лабораторних робіт з курсу «Фізіологія людини і тварин» (частина 3) для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання за напрямом 6.040102 Біологія / Л. М. Карпов, Л. І. Сьомік, Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2013 р. 49 с.
    22. Основні фізіологічні поняття, цифри, визначення з курсу «Фізіологія людини та тварин»: Питання до тестових завдань: навчально-методичний посібник / Т. В. Гладкій, А. В. Майкова. Одеса: Астропринт, 2010. 72 с.
    23. Методичні вказівки до великого спецпрактикуму з фізіології людини і тварин. Частина 1 / Л. І. Сьомік, Т. В. Гладкій, Т. В. Коломійчук, Л. М. Карпов. Одеса, 2005. 59 с.
    24. Основи патологічної фізіології / Г. Н. Крюкова, Л. М. Карпов, Т. В. Гладкій, Л. І. Сьомік – Контрольні тестові завдання по спецкурсу. Одеса ОНУ, 2004. 27 с.
    25. Тестові завдання до загального курсу «Фізіологія та патофізіологія людини» / Т. В. Гладкій, Г. В. Сіваченко, С. А. Афонін. Одеса ОНУ, 2004. 30 с.
    26. Методичні вказівки до лабораторних робіт з курсу «Фізіологія людини та тварин» (розділ 1. «Фізіологія збудливих тканин») для студентів біологічного факультету / Т. В. Гладкій, Л. І. Сьомік, Л. М. Карпов, Т. В. Коломійчук, Г. В. Сіваченко. Одеса ОНУ, 2003. 21 с.
    27. Фізіологія залоз внутрішньої секреції. Розділ 1. Загальна ендокринологія / Т. В. Гладкій, Т. В. Коломійчук, Л. М. Карпов, Л. И. Сьомік, Г. В. Сіваченко, О. Д. Павліченко. – Короткий курс лекцій до спеціального курсу. Одеса ОНУ імені І. І. Мечникова, 2003. 33 с. 
  • Кириленко Н. А.

    1. Кириленко Н. А., Павліченко О. Д. Методичні рекомендації для практичних занять та самостійної роботи з курсу «Інструментальні методи досліджень» для здобувачів першого рівня вищої освіти за спеціальностями: 091 «Біологія та біохімія», 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини), 162 Біотехнології і біоінженерія, 206 Садово-паркове господарство. Одеса: Одес. нац. ун-т імені І. І. Мечникова, 2023. 57 с. (витяг з протоколу № 2 засідання Вченої ради біологічного факультету від 26.09. 2023 року).
    2. Кириленко Н. А. Методичні рекомендації для практичних занять та самостійної роботи з курсу «Фізіологія вегетативної нервової системи» для здобувачів першого рівня вищої освіти за спеціальностями: 091 «Біологія», 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини), 162 Біотехнології і біоінженерія. Одеса: Одес. нац. ун-т імені І. І. Мечникова, 2023. 42 с. (витяг з протоколу № 5 засідання Вченої ради біологічного факультету від 16.03. 2023 року).
    3. Методичні рекомендації для практичних занять та самостійної роботи з курсу «Анатомія людини». Спланхнологія для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти біологічних, медичних, педагогічних спеціальностей (091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація, 014 Середня освіта) / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2022. 63 с.
    4. Методичні рекомендації для практичних занять та самостійної роботи з курсу «Анатомія людини». Неврологія. Естезіологія для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти біологічних, медичних, педагогічних спеціальностей (091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація, 014 Середня освіта) / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2022. 96 с.
    5. Методичні рекомендації для практичних занять та самостійної роботи з курсу «Анатомія людини». Ангіологія для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти біологічних, медичних, педагогічних спеціальностей (091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація, 014 Середня освіта) / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2022. 52 с.
    6. Методичні рекомендації для студентів вищих навчальних закладів до лабораторних занять з курсу «Фізіологія людини». Ч. 2. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Змістові модулі 4-5 / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, Н. А. Кириленко, Л. В. Еберле, О. А. Макаренко. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2021. 97 с.
    7. Анатомія людини. Навчальний наочний посібник. Змістові модулі І, ІІ. Вступ до анатомії. Опорно-руховий апарат. Спланхнологія / Т. В. Гладкій, О. А. Макаренко, Н. А. Кириленко, Г. В. Майкова, Т. В. Коломійчук. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2020. – 117 с.
    8. Кириленко Н. А. Методичні вказівки «Методи анатомічних досліджень рослин» для виконання науково-дослідної роботи студентів всіх форм навчання за напрямом підготовки 6.040102 «Біологія».. Одеса, 2016. 44 с.
  • Коломійчук Т. В.

    1. «Електрон. метод. вказівки. Ч.3. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Фізіологія травлення.. Фізіологія дихання» для студ. біологічного факультету першого (бакалаврського) рівня освіти, спец.091 «Біологія», 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), для студ. факультету хімії та фармації другого (магістерського) рівня освіти, спец. 206 «Фармація. Промислова фармація»/уклад.:Т. В. Гладкій, Т. В. Коломійчук. - Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. – 73с. – 12,2 МБ.
    2.  Макаренко О. А., Коломійчук Т. В. Конспект лекцій. Окремі глави патофізіології. / О. А. Макаренко, Т. В. Коломійчук – Одеса: видавець С. Л. Назарчук, 2022. – 115 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/34309
    3.  Анатомія людини. Ангіологія: метод. рекомендації для практичних занять та самостійної роботи для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти за спец. 091 Біологія, 226 Фармація, промислова фармація, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини) / Укладачі: Т. В. Гладкій, Т. В. Коломійчук, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Н. А. Кириленко. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. – 51 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/34459
    4. Анатомія людини. Неврологія. Естезіологія : метод. рекомендації для практичних занять та самостійної роботи для студентів спец. 091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація, 014 Середня освіта, першого і другого рівнів вищої освіти / Укладачі: Т. В. Гладкій, О. Д. Павліченко, Г. В. Майкова, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. – 95 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/34460
    5. Анатомія людини. Спланхнологія : метод. рекомендації для практичних занять та самостійної роботи для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти за спец. 091 Біологія, 226 Фармація, промислова фармація, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини) / Укладачі: Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. – 65 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/34461
    6. Гладкій Т. В. Фізіологія людини. Ч. 1. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Змістові модулі 1-3: метод. рекомендації для студентів вищих навчальних закладів до лабор. занять з курсу / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, Л. В. Еберле, Т. В. Коломійчук. – Одеса : ОНУ, 2021. – 98 с.  https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/32476
    7. Анатомія людини: навчальний наочний посібник. Змістові модулі І, ІІ. Вступ до анатомії, Опорно-руховий апарат, Спланхнологія / Гладкій Т. В., Макаренко Т. В., Кириленко Н. А., Майкова Г. В., Коломійчук Т. В. . – Одеса : Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2020. –  120 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/30435
    8. Методичні рекомендації для студентів вищих навчальних закладів до лабораторних занять з курсу «Фізіологія людини». Ч. 1. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Змістові модулі 1 - 3 / Т. В. Гладкій, Г.В. Майкова,  Л. В. Єберле, Т.В. Коломійчук. – Одеса : Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2020. – 76 с. https://drive.google.com/file/d/1Rvi0AQamjaX1EvwfTsi52_SPfr-zQDro/view
  • Макаренко О. А.

    1. Макаренко О. А. Типові патологічні процеси : конспект лекцій. Одеса : Назарчук С. Л., 2024. 111 с. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/38078
    2. Макаренко О. А., Гладкій Т. В. Дієтологія та раціональне харчування [Електронний ресурс] : електрон. метод. рекомендації до практик. занять та самост. роботи для здобувачів ІІ рівня вищої освіти за спеціальностями 091 Біологія, 162 Біотехнології та біоінженерія, 014.05. Середня освіта. Біологія та здоров’я людини, 226 Фармація, промислова фармація. Одеса : ОНУ імені І. І. Мечникова, 2023. 73 с. – 1,99 МБ. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/35942
    3. Макаренко О. А., Коломійчук Т.В. Окремі глави патофізіології : конспект лекцій. Одеса: видавець С.Л. Назарчук, 2022. 115 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/34309
    4. Методи дослідження стану кишечнику та кісток у лабораторних щурів. Довідник / Макаренко О. А. [та ін.]. Одеса: Назарчук С. Л., 2022. 81 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/34310
    5. Електрон. метод. вказівки. Ч.3. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Фізіологія травлення. Фізіологія дихання. Для студ. біологічного факультету першого (бакалаврського) рівня освіти, спец.091 «Біологія», 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), для студ. факультету хімії та фармації другого (магістерського) рівня освіти, спец. 206 «Фармація. Промислова фармація» / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. А. Макаренко, Н. А. Кириленко. Одеса : ОНУ імені І. І. Мечникова, 2022. 59 с. – (3,5 МБ.). https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/36050
    6. Методичні рекомендації для студентів вищих навчальних закладів до лабораторних занять з курсу «Фізіологія людини». Ч. 2. Лабораторні роботи та завдання для перевірки знань. Змістові модулі 4-5 / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, Н. А. Кириленко, Л. В. Еберле, О. А. Макаренко. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2021. 94 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/31783
    7. Анатомія людини. Навчальний наочний посібник. Змістові модулі І, ІІ. Вступ до анатомії. Опорно-руховий апарат. Спланхнологія / Т. В. Гладкій, О. А. Макаренко, Н. А. Кириленко, Г. В. Майкова, Т. В. Коломійчук. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2020. 117 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/30435
  • Павліченко О. Д.

    1. Електронні методичні рекомендації до практичних занять, самостійної роботи та контролю знань. Змістовий модуль 1 «Вчення про кістки та м’язи». Для здобувачів спеціальностей 091 Біологія та біохімія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), 226 Фармація. Промислова фармація / уклад.: Т. В. Гладкій, Н. А. Кириленко, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук. Одеса: Одес. нац. ун-т імені І. І. Мечникова, 2024. 113 с. (13,2 МБ).
    2. Кириленко Н. А., Павліченко О. Д. Інструментальні методи дослідження в біології // Методичні вказівки для проведення практичних робіт здобувачам вищої освіти (рівень вищої освіти: перший (бакалаврський)) спеціальностей: 091 «Біологія», 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), 162 Біотехнології і біоінженерія, 206 Садово-паркове господарство. – Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023. – 52 с.
    3. Методичні рекомендації для практичних занять та самостійної роботи з курсу «Анатомія людини». Спланхнологія для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти біологічних, медичних, педагогічних спеціальностей (091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація, 014 Середня освіта). /Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2022. – 63 с.
    4. Анатомія людини. Неврологія. Естезіологія : метод. рекомендації для практичних занять та самостійної роботи для студентів спец. 091 Біологія, 226 Фармація. Промислова фармація, 014 Середня освіта, першого і другого рівнів вищої освіти / Укладачі: Т. В. Гладкій, О. Д. Павліченко, Г. В. Майкова, Т. В. Коломійчук, Н. А. Кириленко. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. – 96 с.
    5. Анатомія людини. Ангіологія : метод. рекомендації для практичних занять та самостійної роботи для здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти за спец. 091 Біологія, 226 Фармація, промислова фармація, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / Укладачі: Т. В. Гладкій, Т. В. Коломійчук, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Н. А. Кириленко. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. – 52 с.
    6. Психофізіологія : практикум / укладачі: Т. В. Гладкій, О. Д. Павліченко, Л. В. Еберле, М. В. Ткаченко / Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2020. – 122 с.
    7. Анатомія людини. Навчальний наочний посібник. Змістові модулі ІІІ, ІУ. Анатомія судинної системи. Неврологія. Естезіологія / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, Л. І. Сьомік, М. В. Ткаченко, О. Д. Павліченко – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2020. – 127 с.
    8. Робочий зошит з Анатомії людини. Розділ 1. Опорно-руховий апарат / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук, О. В. Денисенко, Л. М. Карпов, Л. І. Сьомік. – Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2017. –  48 с.
    9. Методичні вказівки до лабораторних робіт з курсу «Фізіологія людини і тварин» (частина 3) для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання за напрямом 6.040102 Біологія  / Л. М. Карпов, Л. І. Сьомік, Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, О. Д. Павліченко, Т. В. Коломійчук. – Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2013. – 49 с.
  • Пєнов В. В.

    1. Основи здоров’язбережувальної діяльності в закладах освіти: методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи здобувачів першого (бакалаврського) рівня освіти за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / В.В. Пєнов. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова, 2022. – 62 с.
    2. Основи валеології: методичні рекомендації до практичних занять, самостійної роботи і тестові завдання для здобувачів першого (бакалаврського) рівня за спеціальностями 091 Біологія, 162 Біотехнології та біоінженерія, 206 Садово-паркове господарство / Пєнов В.В. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова, 2022. – 89 с.
    3. Менеджмент в закладах освіти: методичні вказівки до семінарських занять та самостійної роботи здобувачів другого (магістерського) рівня за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / Пєнов В.В. – Одеса: ОНУ, 2021. – 44 с.
    4. Основи медичних знань: Практикум для студентів педагогічних спеціальностей денної та заочної форм навчання / С.О. Баштан, С.П. Гвоздій, В.В. Пєнов – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова, 2019. – 88 с.
    5. Методичні рекомендації з курсу «Основи валеології» до розділу «Поняття про здоров’я та методи визначення здоров’я»/ Пєнов В.В. – Одеса: ОНУ імені І.І. Мечникова, 2017. – 26 с
    6. Методичні матеріали «Особливості надання першої допомоги при надзвичайних для життя та здоров’я станах» до розділів навчальних програм з курсів «Безпека життєдіяльності», «Основи валеології», «Охорона праці» для студентів всіх спеціальностей / Пєнов В.В.– Одеса: ОНУ імені І.І. Мечникова, 2017. – 60 с.
    7. Поняття біологічної зброї та історія її застосування / В.В. Пєнов // Теоретичні та практичні підходи до безпечної життєдіяльності: [метод. рек.] / О.І. Бурденюк, С.П. Гвоздій, Л.Я. Глінська та ін.; За загальною редакцією С.П. Гвоздій. – Одеса: Видавець Букаєв Вадим Вікторович, 2016. – С. 239-248.
    8. Принципи поведінки під час аварій на радіаційно-небезпечних об’єктах (РНО)/ В.В. Пєнов // Теоретичні та практичні підходи до безпечної життєдіяльності: [метод. рек.] / О.І. Бурденюк, С.П. Гвоздій, Л.Я. Глінська та ін.; За загальною редакцією С.П. Гвоздій. – Одеса: Видавець Букаєв Вадим Вікторович, 2016. – С. 216-227.
  • Поліщук Л. М.

    1. Профілактика захворювань, що набули соціального значення, у закладах вищої освіти. / С.П. Гвоздій, Л.М. Поліщук // Методичні рекомендації до практичних занять із дисциплін «Інноваційні технології навчання біології, основ здоров’я та природознавства», «Культура здоров’я та безпеки», самостійної та позаурочної роботи педагогічних спеціальностей денної та заочної форм навчання. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І,І. Мечникова, 2019. – 54с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/27746
    2. Домедична допомога у надзвичайних ситуаціях поранення, переломи, вивихи / С.П. Гвоздій, Л.М. Поліщук // Методичні рекомендації до практичних занять та самостійної роботи з дисциплін «Медико-санітарна підготовка», «Основи медичних знань», «Безпека життєдіяльності та основи охорони праці», «Цивільний захист» для студентів усіх спеціальностей і форм навчання. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова, 2019. – 48 с.http://dspace.onu.edu.ua:8080/bitstream/123456789/27745/1/domedic_assistance.pdf
    3. Безпека у суспільстві. // Теоретичні та практичні підходи до безпечної життєдіяльності: Методичні рекомендації. Електронний збірник / О.І. Бурденюк, Л.Я. Глінська, В.Л. Доброва, Л. М. Поліщук, В.В. Пенов, І. М. Радаєва, О.В. Устянська та ін. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2016. – С.75 - 92. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/29612
    4. Принципи поведінки під час аварій на різних видах транспорту // Теоретичні та практичні підходи до безпечної життєдіяльності: Методичні рекомендації. Електронний збірник / О.І. Бурденюк, Л.Я. Глінська, В.Л. Доброва, Л. М. Поліщук, В.В. Пенов, І. М. Радаєва, О.В. Устянська та ін. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2016. – С.228 - 238. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/29612
    5. Профілактика хвороб, що набули соціального значення // Теоретичні та практичні підходи до безпечної життєдіяльності: Методичні рекомендації. Електронний збірник / О.І. Бурденюк, Л.Я. Глінська, В.Л. Доброва, Л. М. Поліщук, В.В. Пенов, І. М. Радаєва, О.В. Устянська та ін. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2016. – С.93 - 114. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/29612
    6. Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни «Цивільний захист» для студентів усіх спеціальностей та форм навчання Одеського національного університету імені І. І. Мечникова. Частина І. Основи організації проведення заходів щодо надання допомоги потерпілим та життєзабезпечення населення в надзвичайних ситуаціях / С.П Гвоздій., Л. М. Поліщук. - Одеса: Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, – 32 с. http://fs.onu.edu.ua/clients/client11/web11/metod/bio/gvozdij.pdf
    7. Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи з дисципліни «Безпека життєдіяльності» для студентів усіх спеціальностей і форм навчання. / І.В. Іванова, С.П. Гвоздій, Є.С. Майданюк, А.Г. Козикін, О.С. Багаєва, Л.М. Поліщук. - Одеса: Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, 2009. - 32 с. http://fs.onu.edu.ua/clients/client11/web11/metod/bio/ivanova.pdf
    8. Навчально - контролюючi завдання до поточного та пiдсумкового контролю знань з дисциплiни "Основи медичних знань" (методичнi рекомендацiї для студ. пед. спец.) / I. В. Iванова, О. І. Бурденюк, Л. М. Поліщук, С. П. Гвоздій; ОНУ ім. І. І. Мечникова, Біол. фак., Кафедра медичних знань та безпеки життєдіяльності. - Одеса: Одеський нац. ун-т, 2007. - 31 с. - Бiблiогр.: с. 31 (8 назв). Режим доступу; http://fs.onu.edu.ua/clients/client11/web11/metod/bio/Ivanova_navch.pdf
  • Ткаченко М. В.

    1. Методика викладання фахових дисциплін у вищій школі : метод. рек. до практ. занять та самост. роботи для студентів біол. ф-ту другого (магістер.) рівня вищ. освіти спец. 091 «Біологія та біохімія». / уклад.: О. М. Ружицька, М. В. Ткаченко. Одеса: Олді+, 2023. 36 с.
    2. Виробнича (асистентська) практика : метод. рек. до орг. та проведення асист. практики для студентів біол. ф-ту другого (магістер.) рівня вищ. освіти спец. 091 «Біологія та біохімія» / уклад.: М. В. Ткаченко, О. М. Ружицька, Т. В. Гладкій. Одеса: Олді+, 2023. 48 с.
    3. Гвоздій С. П., Ткаченко М. В. Методичні рекомендації до підготовки та захисту кваліфікаційної роботи магістра для здобувачів другого (магістерського) рівня за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини). Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2021. 48 с.
    4. Практикум з психофізіології: Практикум. / Т. В. Гладкій, О. Д. Павліченко, Л. В. Еберле, М. В. Ткаченко. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2021. 122 с.
    5. Методичні вказівки з проведення педагогічної (асистентської) практики для здобувачів освітньо-наукового рівня (доктор філософії) спеціальності 091 Біологія / Т. В. Гладкій, Т. В. Гудзенко, О. М. Ружицька, М. В. Ткаченко. Одеса: ОНУ, 2020. 35 с.
    6. Анатомія людини. Навчальний наочний посібник. Змістові модулі 3-4. Анатомія судинної системи. Неврологія. Естезіологія. / Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, Л. І. Сьомік, М. В. Ткаченко, О. Д. Павліченко. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2020. 127 с.
    7. Ткаченко М. В. Інноваційні технології навчання на уроках біології: навчально-методичний посібник. Одеса: ІНВАЦ, 2016. 88 с.
    8. Ткаченко М. В. Педагогіка вищої школи: Навчальний посібник. Одеса: ИНВАЦ, 2013. 150 с.
    9. Аннєнкова І. П., Стрельцов Є. Л., Ткаченко М. В. Моніторинг якості вищої освіти в умовах кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Навчальний посібник. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2011.182 с.
    10. Ткаченко М. В. Розвиток професійно значущих якостей майбутніх педагогів технологічний підхід. Методичний посібник. Одеса: Одеський юридичний інститут ХНУВС, 2006. 78 с.
    11. Ткаченко М. В. Самостійна робота студентів з педагогіки в умовах модульного навчання. Методичний посібник. Одеса: Одеський юридичний інститут ХНУВС, 2006. 55 с.
  • Рижко І. Л.

    1. Зоопсихологія [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. до семін. занять та самост. роботи з курсу «Зоопсихологія» для здобувачів першого (бакалавр.) рівня вищ. освіти спец. 091 «Біологія та біохімія», 014.05 «Серед. освіта» (Біологія та здоров’я людини), 162 «Біотехнології і біоінженерія», 206 «Сад.-парк. госп-во» / уклад. І. Л. Рижко. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. 25 с. 0,9 МБ.
    2. Загальна гістологія. Біологія індивідуального розвитку. Змістовий модуль ІІ. Загальна гістологія [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. до самост. роботи з курсу для здобувачів першого (бакалавр.) рівня вищ. освіти біол. спец. / уклад.: І. Л. Рижко, В. В. Заморов. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. 36 с. 1,4 МБ.
    3. Механізми адаптації [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. до семін. занять та самост. роботи з курсу «Механізми адаптації» для здобувачів другого (магіст.) рівня вищ. освіти спец. 091 «Біологія та біохімія», 014.05 «Середня освіта» (Біологія та здоров’я людини), 162 «Біотехнології і біоінженерія», 206 «Сад.-парк. госп-во» / уклад. І. Л. Рижко. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. 28 с. 0,9 МБ.
    4. Рижко І. Л., Заморов В. В. Атлас мікроскопічної будови тканин для лабораторних занять з загальної гістології : навч. наочний посіб. / І. Л. Рижко, В. В. Заморов. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2021. 82 с. ISBN 978-617-689-513-8
    5. Заморов В. В. , Караванський Ю. В., Рижко І. Л. Риби родини коропових (Cyprinidae) водойм України: довідник. Одеса : «Одеський національний університет імені І. І. Мечникова», 2015. 121 с.
    6. Заморов В. В., Рижко І. Л., Караванський Ю. В. Розділ: Родина коропових (Cyprinidae). Частина 3. «Риби родів Chalcalburnus, Alburnus, Alburnoides, Blicca, Abramis, Vimba, Pelecus, Rhodeus, Carassius, Cyprinus, Hypophthalmichthys, Aristichthys»: Методичні вказівки до лабораторних та практичних занять з дисциплін «Систематика риб та їх різноманітність» та «Великий спеціальний практикум. Визначення риб і круглоротих» для студентів біологічного факультету спеціальності «Біологія». Одеса : ОНУ, 2012. 58 с.
    7. Основи екології: довідник для студентів класичних університетів / В. В. Заморов, Б. Г. Александров, І. Л.  Рижко [та ін.]; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова. Одеса : ОНУ, 2012. 115 с. (Гриф МОНмолодь-спорту (лист № 1/11-14718 від 19.09.2012 р.)
  • Устянська О. В.

    1. Устянська О. В., Радаєва І. М. «Перша долікарська допомога з основами БЖД (Ч. 1. Перша долікарська допомога при НС)» [Електронний ресурс]: електр. метод. вказівки для проведення практичних занять. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 42 с. https://dspace.onu.edu.ua/collections/6b32a770-9b7e-4b29-96b7-c975f7d2a2fb
    2. Устянська О. В., Радаєва І. М. «Перша долікарська допомога з основами БЖД. Ч. 2. Захист населення під час НС техногенного та воєнного характеру»: [Електронний ресурс] електронні методичні вказівки для проведення практичних занять. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 67 с. https://dspace.onu.edu.ua/collections/6b32a770-9b7e-4b29-96b7-c975f7d2a2fb
    3. Устянська О. В., Радаєва І. М. «Перша долікарська допомога з основами БЖД. Ч. 3. Дезінфекція. Засоби індивідуального захисту населення»: [Електронний ресурс] електронні методичні вказівки для проведення практичних занять. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 77 с. https://dspace.onu.edu.ua/collections/6b32a770-9b7e-4b29-96b7-c975f7d2a2fb
    4. Устянська О. В., Радаєва І. М. «Основи медичних знань. Догляд за хворими і постраждалими» (І частина) : [Електронний ресурс] електронні методичні вказівки для проведення практичних занять. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 77 с. – 3,72 МБ https://dspace.onu.edu.ua/collections/6b32a770-9b7e-4b29-96b7-c975f7d2a2fb
    5. Устянська О. В., Радаєва І. М. Епідеміологія хвороб цивілізації [Електронний ресурс]: робочий зошит. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 67 с. – 839 КБ https://dspace.onu.edu.ua/collections/6b32a770-9b7e-4b29-96b7-c975f7d2a2fb
    6. Еберле Л. В., Устянська О. В., Шкодовська А. М. І. Біоетика та біобезпека [Електронний ресурс]: електрон. метод. вказівки для практ. робіт студ. факультету хімії та фармації першого (бакалаврського) рівня освіти, спец. 102 Хімія (ОНП Фармацевтична хімія), та другого (магістерського) 226 «Фармація, промислова фармація». Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 59 с. – 1,2 МБ. https://dspace.onu.edu.ua/collections/6b32a770-9b7e-4b29-96b7-c975f7d2a2fb
    7. Устянська О. В., Еберле Л. В. Біологічна хімія. Частина I: Метод. вказівки до лабораторних робіт. Одеса: Одес. нац. ун-т імені І. І. Мечникова, 2022. 92 с. onu.edu.ua
    8. Устянська О. В., Еберле Л. В. Біологічна хімія. Частина IІ: Метод. вказівки до лабораторних робіт. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 90 с. onu.edu.ua
    9. Устянська О. В., Шкодовська А. М. І. Біологічна хімія. Частина I: Загальні закономірності метаболізму : робочий зошит для виконання лабораторних робіт. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 48 с. onu.edu.ua
    10. Устянська О. В., Шкодовська А. М. І. Біологічна хімія. Частина IІ: Молекулярна біологія. Біохімія міжклітинних комунікацій та фізіологічних функцій: робочий зошит для виконання лабораторних робіт. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 52 с. onu.edu.ua
    11. Устянська О. В., Шкодовська А. М. І. Загальна характеристика та класифікація сучасних методів дослідження біологічних систем. Спектроскопічні методи аналізу. Ч. ІI [Електронний ресурс]: метод. вказівки. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 84 с. – 1,7 МБ https://dspace.onu.edu.ua/collections/6b32a770-9b7e-4b29-96b7-c975f7d2a2fb
    12. Устянська О. В., Шкодовська А. М. І. Загальна характеристика та класифікація сучасних методів дослідження біологічних систем. Звукові методи дослідження в клініці. Ч. І [Електронний ресурс]: метод. вказівки. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 60 с. – 2,3 МБ https://dspace.onu.edu.ua/collections/6b32a770-9b7e-4b29-96b7-c975f7d2a2fb
    13. Еберле Л. В., Устянська О.В. Гомеопатичні препарати: метод. вказівки для проведення практичних занять з курсу за спеціальністю: 226 «Фармація. Промислова фармація» та 102 «Хімія». Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 50 с. https://dspace.onu.edu.ua/collections/6b32a770-9b7e-4b29-96b7-c975f7d2a2fb

Наукові роботи співробітників кафедри фізіології, здоров'я і безпеки людини та природничої освіти

  • Гвоздій С. П.

    1. Gvozdii S. Features of Training Future Teachers of Natural Sciences in Modern Higher Education in the Context of Modern Neurosciences. / Gvozdii, S., Romaniuk, R., Genkal, S., Shorobura, I., Stakhiv, V., & Pienov, V. // BRAIN. Broad Research in Artificial Intelligence and Neuroscience. – № 13(2). – 2022. – 245-258. – https://doi.org/10.18662/brain/13.2/341
    2. Bilyk, V. Modernization of Natural Science Education in the Context of Teacher Training. / Bilyk V., Udovychenko, I., Vysochan, L., Kyrylenko, K., Stetsula, N., Gvozdii, S. // Revista Romaneasca Pentru Educatie Multidimensionala. – №14 (1 Sup 1). – 2022. – P. 25-48. – https://doi.org/10.18662/rrem/14.1Sup1/535
    3. Гвоздій С. П. Вивчення ефективності навчання студентів основ безпеки та здоров’я на засадах суб’єкт-суб’єктної взаємодії. Монографія/ Гвоздій С. П., Пєнов В. В. та ін.. За заг. ред. Гвоздій С.П. – Одеса: Одеський національний університет, 2021. – 345 с.
    4. Кальницька О., Гвоздій С. П. Інформаційно-комунікативні технології як засіб формування предметної компетентності з екології в учнів старших класів // The scientific heritage. – №78 (78). – 2021. – P.3-5. –https://doi.org/10.24412/9215-0365-2021-78-4-3-5
    5. Gvozdii S., Polishuk L., Burdenyuk R. Transformation of Secondary Education in Ukraine: Analisis and Perspectives. // Norwegian Journal of development of the International Science. – №65, 2. – 2021. –P. 3-8. – DOI: 10.24412/3453-9875-2021-65-2-3-8/ – ISSN 3453-9875
    6. Гвоздій С. П. Пожежна безпека в закладах освіти: рекомендації та алгоритми дій / С. П. Гвоздій // Надзвичайна ситуація плюс. – Січень, 2020. – С.4-9.
    7. Гвоздій С. П. Поради на період карантину: для здоров’я, настрою, гарного самопочуття / С. П. Гвоздій, Р.В. Бурденюк // Надзвичайна ситуація плюс. –2020. – №5,6 (35,36). – С. 56-61.
    8. Aleksandrova A. etc. Phytochemical analysis and antiinflammatory activity of Cladophora aegagropila extract. / Aleksandrova A, Nesterkina M, Gvozdii S, Kravchenko I. // J Herbmed Pharmacol. –№ 9(1). – 2020. – P. 81-85. – doi: 10.15171/jhp.2020.12.
    9. Гвоздій С. П. Професійні ролі викладача вищої школи у підготовці майбутніх фахівців / С. П. Гвоздій, О. В. Устянська // Освітологічний дискурс: фахове електронне видання. – 2019. – № 1-2. – С. 141-160. https://doi.org/ 10.28925/2312-5829.2019.1-2.141160
    10. Гвоздій С. П. Особливості взаємозв’язку компонентів культури безпечної життєдіяльності у майбутніх фахівців соціономічних спеціальностей / С. П. Гвоздій, Е. Е. Карпова // Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського. Педагогічні науки: зб. наук. пр. – № 2 (65), травень, 2019. – Миколаїв: МНУ імені В. О. Сухомлинського, 2019. – С. 127-134. – DOI: https://13.33310/2518-7813-2019-65-2-127-134
    11. Гвоздій С. П. Основні форми і методи навчання у процесі підготовки майбутніх учителів біології та здоров'я людини / С. П. Гвоздій // Природничий альманах. – № 27. – 2019. – С. 41-58. – DOI: https://doi.org/10.32999/ksu2524-0838/2019-27-4
    12. Гвоздій С. П. Проблема підготовки майбутніх фахівців спеціальності «Біологія та здоров’я людини» / С. П. Гвоздій, О. В. Устянська // Науковий вісник Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського : збірник наукових праць. – 2018. – № 1 (120). – С. 22-27.
    13. Гвоздій, Світлана Петрівна. Структурування змісту навчальних дисциплін про безпеку людини за наскрізною ідеєю безпечної життєдіяльності // Педагогіка безпеки: міжнародний науковий журнал. – 2017. – № 2 – С. 60-70. – https://pedbezpeka.vntu.edu.ua/index.php/pb/article/view/46
    14. Гвоздій С. П. Теоретичні і методичні засади підготовки майбутніх фахівців соціономічних спеціальностей до безпеки життя і професійної діяльності : [монографія] / С. П. Гвоздій. – Одеса : Одеський національний університет, 2016. – 420 с.
    15. Гвоздій С. П. Аналіз системи позааудиторної діяльності при формуванні культури безпечної життєдіяльності студента в класичному університеті / С. П. Гвоздій // Scientific Journal «ScienceRise : Pedagogical Education». – 2016. – № 9 (5). – P. 11–17.
    16. Гвоздій С. П. Дослідження особливостей підготовки майбутніх фахівців соціономічних професій до безпеки життя і професійної діяльності / С. П. Гвоздій // Scientific Journal «ScienceRise : Pedagogical Education». – 2016. – №11 (7). – P. 14–23.
    17. Гвоздій С. П. Культурологічний та системний підходи як методологічна основа дослідження феномена «культура безпечної життєдіяльності» / С. П. Гвоздій // Народна освіта. Електронне наукове фахове видання. – 2016. – Випуск № 2 (29). –http://www.narodnaosvita.kiev.ua/?page_id=4110
    18. Гвоздій С. П. Прагматичний підхід у викладанні дисциплін «безпека життєдіяльності» та «основи охорони праці» в класичному університеті / С. П. Гвоздій // Науковий вісник Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського : збірник наукових праць. – 2016. – № 5 (112). – С. 18-23.
    19. Гвоздій С. П. Педагогічні умови формування культури безпечної життєдіяльності майбутніх фахівців соціономічних спеціальностей / С. П. Гвоздій // The scientific heritage. – Budapest, Hungary, 2016. – № 6 (6). – Vol. 3. – P. 26-33.
  • Гладкій Т. В.

    1. Макаренко О. А. Абсорбція кальцію в тонкій кишці щурів після впливу різних ксенобіотиків / О. А. Макаренко, Г. В. Майкова, Н. А. Кириленко, Т. В. Гладкій, Л. В. Еберле//Вісник ОНУ. Біологія. – 2021. – Т. 26, вип. 1(48). – С. 115-123.
    2. Макаренко О. А. Поведінкова активність щурів і рівень ендотоксикозу мозку на тлі гідразинового гепатиту / О. А. Макаренко, Т. В. Гладкій, Г. В. Майкова, Т. В. Могилевська // Наукові записки Тернопільського педагогічного університету, Сер. Біологія. – 2019. – №2. – С.78-84.
    3. Gushcha S. Correction of magnesium deficiency in the body with balneological means: experimental studies / S. Gushcha, А. Plakida, B. Nasibullin, V. Volyanska, I. Savitsky, Hladkiy // Balneo Research Journal. – 2019. – Vol.10, No.3. – Р. 305-310.
    4. Gushcha S. Hepatoprotective Action of Boric Mineral Waters in Toxic Hepatosis: E[perimental Study / Gushcha, B. Nasibullin, A. Plakida, T. Hladkiy, I. Balashova // Open Science Journal and Pharmacy and Pharmacology. – №6(5). – 2018. – Р. 55-60.
    5. Bocharov А. V. The role of intestinal dysbiozis in infringement of the function of the liver of rats after antibiotic therapy / А. V. Bocharov, O. A. Makarenko, L. I. Semik, V. Hladky, A. V. Maykova // Journal of Education, Health and Sport. – 2018. – 8(11). – P. 518-524.
    6. Гуща С. Г. Експериментальне обґрунтування можливості корекції проявів метаболічного синдрому внутрішнім застосуванням мінеральної води «Збручанська 77» / С. Г.Гуща, Б. А. Насібуллін, Т. В. Польщакова, Т. В. Гладкій, О. Л. Плакіда, І. В.Пузирьова //American Scientific Journal. – 2017. – № 15.– C. 5-9.
    7. Карпов Л. М. Cтановлення і розвиток кафедри фізіології людини і тварин ОНУ імені І. І. Мечникова / Л. М. Карпов, Л. І. Сьомік, Т. В. Гладкій // Вісник ОНУ. Біологія. – 2013. – Т. 18, вип. 4 (33). – С. 94-
    8. Гладкій Т.В. Морфологічні показники еритроцитів щурів за умов штучної гемолітичної анемії на фоні застосування водорості Spirulinaplatensis у якості харчової добавки / Т. В. Гладкій, Т. В. Коломійчук, Л. І. Сьомік, Л. М. Карпов, О. Д. Павліченко, Т. В. Бузика // Вісник ОНУ. – 2006. – Т. 11, вип. 6. – С. 249-257.
    9. Коломійчук Т. В. Адаптаційна дія екстрактів – відновлення деяких показників периферійної крові щурів за умов хронічного стресу / Т. В. Коломійчук,Л. І. Сьомік, Ф. П. Ткаченко, Т. В. Гладкій // Вісник ОНУ. – 2003. – Т. 8, вип. 1. – С. 197-203.
    10. Гладкій Т. В. Стан деяких функціональних систем організму щурів на фоні курсового прийому спіруліни / Т. В. Гладкій, Л. І. Сьомік, Т. В. Коломійчук // Вісник ОНУ. – 2003. – Т. 8, вип. 6. – С. 199-204.
    11. Лавренко Г. М. Діяльность серця у осіб з офтальмопатологіями за електростимуляції зорового аналізатора / Г. М. Лавренко, Т. В. Гладкій // Вісник ОНУ. – Одеса: Астропрінт, 2001. – Т.6, вип.1.– С.197-201.
    12. Файтельберг Р. О. Зміна всмоктувальної і секреторної діяльності кишечника під впливом прямолінійних прискорень / Р. О. Файтельберг, Л. І. Сьомік, Т. В. Гладкій // Фізіол. журнал. – 1975. – № 5.
  • Кириленко Н. А.

    1. Галкін Б. М., Гладкій Т. В., Кириленко Н. А. Вплив комбінованої фармакопрофілактики інфекційних хвороб на стан шлунково-кишкового тракту лабораторних щурів. Мікробіологія і біотехнологія. 2023. № 2. С 30-39.
    2. Остеодистрофія в умовах експериментальної інтоксикації алюмінієм як наслідок порушень у травному тракті щурів / Б. М. Галкін, Н. А. Кириленко, Л. М. Хромагіна, М. В. Кара. Вісник Львівського університету. Серія біологічна. 2023. Вип. 89. С. 75-84.
    3. Кириленко Н. А., Тиняна М. Ю., Гладкій Т. В. Особливості поведінкових реакцій щурів у лабіринті Барнса на тлі інтоксикації хлоридом алюмінію. Вісник ОНУ. Біологія. 2023. Т. 28, вип. 1 (52). С. 136-146.
    4. Абсорбція кальцію в тонкій кишці щурів після впливу різних ксенобіотиків / О. А. Макаренко, Г. В. Майкова, Н. А. Кириленко [та ін.]. Вісник ОНУ. Біологія. 2021. Т. 26, вип. 1 (48). С. 115-123.
    5. Біологічно активні сполуки Salsola tragus L. (Chenopodiaceae) як перспективного фармакологічного об’єкта України / Н. А. Кириленко, Ф. П. Ткаченко, О. О. Молодченкова, С. В. Баєва. Вісник ОНУ. Біологія. 2021. Т. 26, вип. 2 (49). С. 23-33.
    6. Обмін різних форм кальцію в організмі щурів з преднізолоновим остеопорозом / О. А. Макаренко, Г. В. Майкова, Н. А. Кириленко, Л. В. Еберле. Вісник ОНУ. Біологія. 2020. Т. 25, вип. 1 (46 ). С. 123-131.
    7. Кириленко Н. А. Анатомо-морфологічні особливості вегетативних органів сукулентних рослин у зв’язку з умовами зростання. Ukrainian Journal of Ecology. 2018. Т. 8, № 1. С. 509-515.
    8. Shandra O. A., Kyrylenko N. A., Shandra O. O. Functional interaction of excitatory Foci and their complexes in the cerebral cortex. Neuroscience Society. Warsaw: Nencki institute, 2017. P. 250-258.
    9. Кириленко Н. А. Анатомо-морфологічні дослідження вегетативних органів сукулентних рослин закритого грунту. Генофонд колекцій ботанічних садів і дендропарків – запорука сталих фітоценозів в умовах кліматичних змін. Збірник статей міжнар. наук. конф., присвяч. 150-річчю Ботанічного саду ім. акад. В. І. Липського ОНУ імені І. І. Мечникова 19-21 вересня 2017 року. Одеса: ОНУ, 2017. С. 66-70.
    10. Кириленко Н. А., Ружицька О. М., Борисова О. В. Анатомо-морфологічні особливості стебел та листків плівчастих пшениць Triticum spelta L. та T. dicoccum (Schrank) Schuebl. Вісник ОНУ. 2016. Т. 21, вип. 1 (38). С. 50-61.
    11. Kirilenko N. A. Structural peculiarities of vegetative organs of Sempervivum tectorum L. (Crassulaceae) and Salicornia europaea L. (Chenopodiaceae) – residents of extreme habitats. Journal of Education, Healf and Sport. 2016. Р. 883-892.
    12. Кириленко Н. А. Особливості анатомо-морфологічної будови Crassulaceae, їх таксономічне та еволюційне значення. Вісник Одеського національного університету. 2015. Т. 36, вип. 1. С. 37-46.
    13. Паразитологічний моніторинг пасажирських перевезень на Одеській залізниці / Н. А. Кириленко, О. В. Кузнєцов, Т. К. Гамарц, Н. Д. Фролова. Актуальні проблеми транспортної медицини. № 2 (40). 2015. С. 28-32.
    14. Кириленко Н. А., Герасимюк В. П. Мікрофітобентос ріки Південний Буг. Наукові зап. Терноп. нац. пед. ун-ту. Сер. Біологія. 2015. № 3-4 (64). С. 287-290.
    15. Ткаченко Ф. П., Кириленко Н. А. Еколого - біологічні особливості донної рослинності солоних озер пересипу Тилігульського лиману. Научные записки природного заповедника «Мыс Мартьян». Вып. 5. Ялта. 2015. С. 89-93.
    16. Герасимюк В. П., Кириленко Н. А. Мікроскопічні водорості бентосу нижньої течії річки Південний Буг. Чорноморський ботанічний журнал. 2014. Т. 10, № 3. С. 328-339.
    17. Кириленко Н. А. Морфометричне дослідження розвитку яйцеклітини та зиготи у соняшника. Вісник ОНУ. Т. 7, № 1. 2002. С. 254-259.
    18. Кириленко Н. А. Цитометричне вивчення розвитку зиготи у соняшника. Ученые записки Таврического нац. ун-та. Т. 14 (53), № 1. 2001. С. 97-100.
    19. Кириленко Н. А. Цитометричне вивчення розвитку зиготи у жита. Вісник ОНУ. – Т. 6, № 1. 2001. С. 210-213.
    20. Бланковська Т. П., Кириленко Н. А. Цитометричні параметри зиготи пшениці за її дозрівання. Вісник ОДУ. Т. 5, № 1. 2000. С. 279-283.
  • Коломійчук Т. В.

    1. Ходаков І. В., Макаренко О. А., Коломійчук Т. В., Соколов Д. В., Батурін Д. С. Дослідження можливості профілактики Мінеролом токсичного ефекту йонів алюмінію на кісткову тканину щурів. Вісник ОНУ. Біологія. 2022. Т. 27, вип. 2 (51). С. 88-101.
    2. Kolomiichuk T. V., Cherno N. K. Effects of Vitamin/Sorbent Complexes on Behavioral Activity of Gamma-Irradiated Rats in the Open Field. PROCEEDINGS OF THE VII CONGRESS OF THE UKRAINIAN SOCIETY FOR NEUROSCIENCE (Kyiv, June 7-11, 2017). Neurophysiology. 2018.Vol. 50, No. 1. P. 52-56.
    3. Коломійчук Т. В., Бузика Т. В., Карпов Л. М. Вплив типу харчування на функціональний стан щурів. Аграрний вісник Причорномор`я. 2014. № 1. С. 47-51.
    4. Коломійчук Т. В. Карпов Л. М. Корекція прооксидантно-оксидантної системи щурів на фоні рентгенівського опромінення. Аграрний вісник Причорномор'я (біол. та сільскогосп. науки). Одеса. 2012. Вип. 62. С. 100-104.
    5. Коломійчук Т. В., Черно Н. К., Карпов Л. М. Вплив каротино-токоферолового комплексу на поведінкову активність щурів, підданих гамма-опроміненню. Нейрофізіологія. 2012. Т.44. № 1. С. 94-97.
    6. Гладкій Т. В., Коломійчук Т. В., Сьомік Л. І., Карпов Л. М, Павліченко О. Д., Бузика Т. В. Морфологічні показники еритроцитів щурів за умов штучної гемолітичної анемії на фоні застосування водорості Spirulina platensis у якості харчової добавки / Вісник ОНУ. Біологія. 2006. Т. 11. Вип. 6. С. 249-257.
    7. Коломійчук Т. В., Сьомік Л. І., Ткаченко Ф. П., Гладкій Т. В. Адаптаційна дія екстрактів – відновлення деяких показників периферійної крові щурів за умов хронічного стресу. Вісник ОНУ. Біологія. Одеса. 2003. Т. 8, вип. 1.  С. 197-203.
    8. Гладкій Т. В., Сьомік Л. І., Коломійчук Т. В. Стан деяких функціональних систем організму щурів на фоні курсового прийому спіруліни. Вісник ОНУ. Біологія.  2003. Т. 8, вип. 6. С. 199-204.
  • Макаренко О. А.

    1. Педченко Д.М., Гулюк А.Г., Макаренко О.А. Порушення процесів мінералізації пульпи зубів у щурів при сполученнях вогнепальних та невогнепальних пошкодженнях верхньої щелепи. Вісник стоматології. 2024. 1 (126), Т 51. С. 130-133. DOI https://doi.org/10.35220/2078-8916-2024-51-1.22
    2. Kushta A., Makarenko O. Correction of dysbiosis and elimination of inflammation of the oral cavity in patients with malignant tumors International Journal of Medical Dentistry. 2023. Vol. 27 (1). P. 145-150.
    3. Сідлецький О.С., Макаренко О.А. Профілактика порушень у слизових оболонках травного тракту самок щурів за дефіциту естрогенів, білка та кальцію. Вісник Львівського університету. Серія біологічна. 2023. Вип. 89. С. 66-74. HTTPS://DOI.ORG/10.30970/VLUBS.2023.89.07
    4. Prophylactic efficiency of the administration of vitamin, mineral and sorbent complexes on bone tissue in female rats against the background of chronic alcohol consumption / O. A. Makarenko, V. V. .Kika, I. V. Khodakov, L. M. Khromagina. Regulatory Mechanisms in Biosystems. 2023. 14(1). Р. 94–101.doi: 10.15421/022314
    5. Пригнічення термоіндукованої денатурації бичачого сироваткового альбуміну пропоксазепамом і його фармакологічні наслідки / В. Б. Ларіонов, А. С. Акішева, М. Я. Головенко, О. А. Макаренко. .Доповіді Нац. академії наук України. 2022. № 3. С. 77-86. http://jnas.nbuv.gov.ua/article/UJRN-0001342339
    6. 6. Макаренко О.А., Задерей О.В., Зубачик М.В. Експериментальне обґрунтування профілактики порушень метаболізму кісткової тканини щелеп щурів при гіпотиреозі. Проблеми ендокринної патології. 2022. № 3. С.65-71. https://doi.org/10.21856/j-PEP.2022.3.09
    7. Простагландиновий і брадикініновий механізми аналгетичної та протизапальної дії пропоксазепаму: дані молекулярного докінгу / В. Б. Ларіонов, А. С. Акішева, М. Я. Головенко, О. А. Макаренко. Медична та клінічна хімія. 2022. Т. 24, № 1. С.9-19. https://doi.org/10.11603/mcch.2410-681X.2022.i1.13033
    8. Makarenko O. A., Zaderei O. V., Maikova H. V. Efficacy of using a complex of minerals and vitamins for prevention of complications in bone tissue and the digestive tract in rats with hypothyroidism. Regulatory Mechanisms in Biosystems. 2021. 12(3).  Р. 438-444.  doi https://doi.org/10.15421/022160
    9. Макаренко О. А., Кіка В.В., Мудрик Л.М. Дисбаланс антиокисдантно-прооксидантної системи у кісткової тканині щелеп щурів при тривалому введенні етанолу. Вісник ОНУ. Біологія. 2021. Т. 26, Вип. 1 (48). С. 105-114. https://doi.org/10.18524/2077-1746.2021.1(48).232849
    10. Макаренко О. А., Майкова Г. В., Кириленко Н. А., Гладкій Т. В., Еберле Л.В. Абсорбція кальцію у тонкої кишці щурів після впливу різних ксенобіотиків. Вісник ОНУ. Біологія. 2021. Т. 26, Вип. 1 (48). С. 115-123. https://doi.org/10.18524/2077-1746.2021.1(48).232850
    11. Могилевська Т. В., Макаренко О. А., Гладкій Т.В. Морфометричні та метаболічні порушення у кістковій тканині лабораторних щурів з хронічним токсичним гепатитом. Ukrainian Journal of Medicine, Biology and Sport. 2021. Vol. 6 (3). P. 347-352. https://doi.org/10.26693/jmbs06.03.347
    12. Markers of inflammation and antioxidant system in the oral fluid of 12-year-old children, depending on the body mass index / О.E. Reyzvikh, O.A. Makarenko, S. A. Shnaider, A.A. Babenya. World of Medicine and Biology. 2021. № 1(75). P. 139-143. 
    13. Investigation of calcium- and hyaluronic acid-containing drugs osteoplastic activity in rats with periodontitis / S.О. Larkina, O.A. Makarenko, R.S. Vastyanov, P.P. Yermuraki World of Medicine and Biology. 2020. № 1(71). P. 191-196. 
    14. Обмін різних форм кальцію в організмі щурів з преднізолоновим остеопорозом. О. А. Макаренко, Г. В. Майкова, Н. А. Кириленко, Л. В. Еберле. Вісник ОНУ. Біологія. 2020. Т.25, № 1(46). С.123-131. https://doi.org/10.18524/2077-1746.2020.1(46).205837
    15. Макаренко О.А., Задерей О.В. Характеристика біохімічних та морфометричних показників кісткової системи при експериментальному гіпотиреозі. Colloquium journal. Medical sciences. 2020. № 35 (87). С. 38-41. DOI: 10.24412/2520-2480-2020-3587-38-41
    16. Макаренко О.А., Могілевська Т.В. Порівняльна ефективність препаратів біофлавоноїдів при експериментальному гепатиті. Вісник ОНУ. Біологія. 2019. Т.24, № 2 (45). С. 129-135. DOI: https://doi.org/10.18524/2077-1746.2019.2(45).185649
    17. Aerobik microflora in the pathogenesis of maxillary sinusitis after the treatment of caries complications / S. Varzhapetian, O. Makarenko, A. Sydoryako, M. Baleha, Kh. Bunyatyan Georgian Medical News. 2019. № 4 (289). Р. 42-47.
    18. Мakarenko О. А., Levitsky А. P., Bocharov А. V. Lipopolisacharid disrupts the function of the liver in dysbiosis. Journal of Education, Health and Sport. 2018. 8(10). Р. 405-411. 
    19. Levitsky Anatoly, Maykova Anna, Makarenko Olga. Some indicators in rat blood samples taken from the portal vein and the inferior vena cava after consumption of different edible fats. Journal of Education, Health and Sport. 2018. 8(5). Р. 299-308.  
    20. Makarenko O., Levitsky A. Biochemical mechanisms of therapeutic and prophylactic effects of bioflavonoids. Journal of Pharmacy and Pharmacology. 2016. Vol. 4, N 8. P.451-456.
  • Павліченко О. Д.

    1. Ткаченко М. В., Павліченко О. Д. Застосування різних видів самостійної робота студентів в умовах онлайн навчання. Науковий простір: актуальні питання, досягнення та інновації: матеріали V Міжнародної наукової конференції (м.Черкаси, 26 травня 2023 р.) / Міжнародний центр наукових досліджень. Вінниця: Європейська наукова платформа, 2023. С. 191-194.
    2. Ткаченко М. В., Павліченко О. Д. Застосування технологій візуалізації навчального матеріалу в процесі підготовки вчителів біології. Підготовка майбутніх учителів фізики, хімії , біології та природничих наук в контексті вимог Нової української школи: матеріали V Міжнародної наукової конференції (м. Тернопіль, 18-19 травня 2023 р.) С. 178-181.
    3. Карпов Л. М., Майкова Г. В., Павліченко О. Д. , Еберле Л. В., Сьомик Л. І., Протункевич М. С., Бузаджи О. П. Фізіолого–біохімічні показники у тканинах та органах щурів за різних режимів УВЧ–опромінення . Вісник Одеського національного університету. Біологія. 2016. Т. 21. Вип. 2 (39). С. 130 – 138.
    4. Гладкій Т. В. , Коломійчук Т. В., Сьомік Л. І., Карпов Л. М., Павліченко О. Д. , Бузика Т. В. Морфологічні показники еритроцитів щурів за умов штучної гемолітичної анемії на фоні застосування водорості Spirulina platensis у якості харчової добавки. Вісник Одеського національного університету. 2006. Т. 11, вип. 6. С. 249-257.
    5. Майкова Г. В., Онофрійчук О. О., Сулакова О. П., Павліченко О. Д. Визначення анестезуючих властивостей циназепаму у щурів. Вісник Одеського національного університету. 2006. Т. 11, вип.6. С. 228-234.
    6. Гладкій Т. В. Коломійчук Т. В., Сьомік Л. І., Павліченко О. Д., Карпов Л. М., Каракіс С. Г., Бузика Т. В. Вивчення впливу різних штамів Spirulina platensis на показники фізіологічного стану щурів. Аграрний вісник Причорномор’я. 2005. Вип. 31. С. 184-187.
  • Пєнов В. В.

    1. Gvozdii S. Features of Training Future Teachers of Natural Sciences in Modern Higher Education in the Context of Modern Neurosciences / R. Romaniuk, S. Genkal, I.Shorobura, V.Stakhiv, V. Pienov // BRAIN. Broad Research in Artificial Intelligence and Neuroscience. – 2022. – 13(2). – Р. 245-258.
    2. Khallo O. Key strategies and tasks in the process of professional training in modern education / N. Lutsan, O. Kuznetsova, K. Volynetz, V. Pienov // AD ALTA: Journal оf Interdisciplinary Research Double-Blind Peer-Reviewed Volume 12, Issue 1, Spesial Issue XXV., 2022 Number of regular issue per year: 2. – The Authors (January, 2022). – 2022. – 132-137.
    3. Гвоздій С.П. Вивчення ефективності навчання студентів основ безпеки та здоров’я на засадах суб’єкт-суб’єктної взаємодії. Монографія / С.П. Гвоздій, В.В. Пєнов та ін.. За заг. ред. С.П. Гвоздій. – Одеса: Одеський національний університет. – 2021.
    4. Літвінова А.М. Засоби діагностики стану здоров’я студентів, які займаються фізичним вихованням / А.М. Літвінова, В.В. Пєнов, Г.М. Тимченко // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Педагогічні науки, № 2(340) Ч.2. – 2021. – С. 28-44.
    5. Літвінова А.М. Використання відкритого освітнього ресурсу навчання здоров’ю в університеті / А.М. Літвінова, В.В. Пєнов, Г.М. Тимченко // The III International Science Conference on E-Learning and Education (February 2-5, 2021, Lisbon, Portugal). – С. 272-275.
    6. Літвінова А.М. Впровадження індивідуальних оздоровчих програм у закладах вищої освіти / А.М. Літвінова, О.О. Літвінов, В.В. Пєнов // Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка (серія: педагогічні науки). – Випуск 10 (166). – 2020. – С. 226-233.
    7. Літвінова А.М. Використання інформаційних технологій у фізичному вихованні студентів / А.М. Літвінова, В.В. Пєнов, Г.М. Тимченко // Науково-методичні основи використання інформаційних технологій в галузі фізичної культури і спорту: збірник наукових праць. – Харків: ХДАФК. – Випуск 4. – 2020. – С. 47-51.
    8. Літвінова А.М. Використання відкритого освітнього ресурсу навчання здоров’ю в системі класичної освіти / А.М. Літвінова, В.В. Пєнов, Г.М. Тимченко // Забезпечення якості професійної підготовки майбутніх фахівців в умовах упровадження ідей нової української школи: матеріали Міжнародної науково-практичної онлайн-конференції (6-7 травня 2020 р., м. Прилуки). – Прилуцький гуманітарно-педагогічний коледж імені І.Я. Франка. – С. 105-108.
    9. Літвінова А.М. Психологічні особливості формування ставлення до здорового способу життя в молодіжному середовищі / А.М. Літвінова, В.В. Пєнов // Вісник Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка (серія: педагогічні науки). – Випуск 157. – 2019. – С. 91-97.
    10. Тимченко Г.М. Засоби діагностики першопричин виникнення десинхронозів у студентів, які професійно займаються спортом / Г.М. Тимченко, В.В. Пєнов // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. – Серія «Біологія». – Випуск 32. – 2019. – С. 123-131.
    11. Літвінова А.М. Особливості професійної підготовки майбутніх фахівців у сфері безпеки життєдіяльності та охорони праці / А.М. Літвінова, В.В. Пєнов // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Теоретичні та практичні проблеми мовної підготовки іноземців в аспекті міжнародної комунікації». – ОНУ імені І.І. Мечникова. – 2019. – С. 93-95.
    12. Пєнов В.В Здоров’язбережувальні освітні технології як дидактична основа валеологічної освіти студентів класичного університету / В.В. Пєнов // Матеріали XVII міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції «Валеологія: сучасний стан, напрямки та перспективи розвитку». – ХНУ імені В.Н. Каразіна. – 2019. – С. 39-42.
    13. Пєнов В.В. Соціокультурні та економічні передумови розвитку валеологічної освіти на Півдні України в другій половині ХІХ – початку ХХ ст. / В.В. Пєнов // Наукові записки / Ред.кол.: В.Ф. Черкасов, В.В. Радул, Н.С. Савченко та ін. – Випуск 15. – Серія: Педагогічні науки. – Кропивницький: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2017. – С.204-209.
    14. Пєнов В.В. Здоров’язбережувальна діяльність університету: досвід ОНУ імені І.І. Мечникова / В.В. Пєнов // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Управління навчальними закладами: досвід, проблеми та перспективи». – ПНПУ імені К.Д. Ушинського. – 2017. – С. 47-49.
    15. Пєнов В.В. Особливості змісту валеологічної освіти на південноукраїнських землях в міжвоєнний період (1918–1939рр.) / В.В. Пєнов // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини / [ред.кол: Безлюдний О.І (гол.ред.) та інші]. – Умань: ФОБ Жовтий О.О. – Випуск 55. – 2016. – С.208-216.
    16. Пєнов В.В. Історичні особливості культурно-освітнього розвитку Півдня України в ХІХ – на початку ХХ ст. / В.В. Пєнов // Витоки педагогічної майстерності: зб. наук. праць Полтав. нац. пед. ун-т імені В.Г. Короленка. – Випуск 18. – Полтава. – 2016. – С.275-282.
    17. Пєнов В.В. Використання історичного досвіду розвитку валеологічної освіти на Півдні України (кінець ХІХ – перша половина ХХ століття) в сучасній освітній практиці / В.В. Пєнов // Вісник Черкаського університету. – Серія: Педагогічні науки. – Випуск 18. – Черкаси. – 2016. – С. 108-114.
    18. Pienov V. Experience of valeological education in communities’ activities in Southern Ukraine (late 19th-early 20th century) / В. Пєнов // Наука і освіта. – Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського – Одеса. – 2016. – №1 – С.123-126.
    19. Пєнов В.В. Діяльність прогресивних представників освіти Півдня України кінця ХІХ ст. у розвитку валеологічної освіти / В.В. Пєнов // Innovative solutions in modern science №7 (7). – Dubai, 2016. – С.206-215.
    20. Пєнов В.В. Історіографічний аналіз проблеми розвитку валеологічної освіти на Півдні України (кінець XIX — перша половина XX століття) / В.В. Пєнов // Ідея університету в Європейському і національному вимірах: традиції, сьогодення, перспективи: зб. тез Всеукраїнської науково-практичної конференції. Львів: ЛНУ імені Івана Франка. – 2016. – С. 66-67.
  • Поліщук Л. М.

    1. Поліщук Л. М. Сучасні інноваційні технології організації навчального процесу у вищій школі. Збірник матеріалів XII Міжнар. науково-практичної конф. «MODERN PROBLEMS OF SCIENCE, EDUCATION AND SOCIETY» (Київ, 05 – 07 лютого 2024 р.). Київ, 2024. С. 612- 615.
    2. Москвін І. О., Поліщук Л. М., Устянська О. В. Особливості функціонування психоемоційних процесів людини під час надзвичайних ситуацій у воєнний час. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Психологія. 2023. № 4. С. 29-35.
    3. Study of some apiproducts as natural immunomodulators / N. V. Bodnariuk, Y. R. Lakhmanyuk, O. V. Ustianska, I. M. Radaieva, O. I. Aleksandrova, L. M. Polishchuk, O. I. Gritsuk. Актуальні проблеми транспортної медицини. 2023. № 4 (74). С 7-13.
    4. Здоров’я студентської молоді та її відношення до здорового способу життя / І. М. Радаєва, О. В. Устянська, Л. М. Поліщук, Л. В. Еберле. Молодий вчений. 2023. № 12 (124). С. 17-21.
    5. Transformation of Secondary Education in Ukraine: Recent innovations and their role in the modernization of preschool and Primary / L. Polishuk, R. Burdenyuk, S. Gvozdii, V. Pienov. Norwegian Journal of development of the International Science 2022. № 98. Р. 41-46.
    6. Gvozdii S., Polishuk L., Burdenyuk R. Transformation of Secondary Education in Ukraine: Analisis and Perspectives. Norwegian Journal of development of the International Science. 2021. № 65, V.2. Р. 3-8. DOI: 10.24412/3453-9875-2021-65-2-3-8
    7. Поліщук Л. М. Біорізноманіття та екологія. Збірник матеріалів III Міжднар. наукової конф. «ОСВІТА І НАУКА У МІНЛИВОМУ СВІТІ: проблеми та перспективи розвитку» (Дніпро, 26 – 27 березня 2021 р. Частина 2) / Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара. Дніпро, 2021. С. 335-338.
    8. Маліцька А. Д., Поліщук Л. М. Вивчення правил пожежної безпеки у школі на уроках англійської мови. Збірник матеріалів ХІІ наукової інтернет-конф. студентів, аспірантів і молодих вчених «Безпека людини і реалізація права на працю в сучасних умовах життєдіяльності (м. Харків, 22-23 квітня 2021 р.) / Нац. юридич. ун-т імені Ярослава Мудрого. Харків, 2021. С. 247-252.
    9. Гузей Д. Е., Поліщук Л. М. Використання інформаційних технологій для підвищення якості освітнього процесу під час вивчення природничих дисциплін у школі. Збірник матеріалів ІІI Всеукр. науково-методичної Інтернет-конф. «Проблеми і перспективи розвитку природничих наук у контексті модернізації середньої та вищої школи» (Одеса, 14-15 жовтня 2021 р.) / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, Інститут модернізації змісту освіти. Одеса, 2021. С. 83-86.
    10. Вивчення ефективності навчання студентів основ безпеки та здоров’я на засадах суб’єкт-суб’єктної взаємодії: монографія / С. П. Гвоздій, В. В. Пенов, Л. М. Поліщук [та ін.] / ред. С. П. Гвоздій. Одеса: Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова, 2021. 345 С.
    11. Поліщук Л. М. Особливості та сучасні тенденції модернізації системи цивільного захисту України та за кордоном. Молодий вчений. 2020. № 3 (79). С. 6-9.
    12. Поліщук Л. М., Тітімець І. В. Корекція порушень постави студентів вищих навчальних закладів засобами фізичного виховання. Збірник матеріалів IV Міжнар. науково-практичної конф. «Медико-біологічні проблеми фізичного виховання різних груп населення, ерготерапії, інклюзивної та спеціальної освіти» (Луцьк, 13 лютого 2019 р.) / Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка, Луцький інститут розвитку людини Університету України. Луцьк, 2019. С. 93-94.
    13. Поліщук Л. М. Державна політика у формуванні здорового способу життя з урахуванням міжнародного досвіду. Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології. 2019. № 3 (87). С. 259-270.
    14. Поліщук Л. М., Устянська О. В. Розвиток працеохоронної компетентності працівників. Педагогіка безпеки. 2019. № 4. С. 151-159.
    15. Поліщук Л. М., Ковтун І. О. Інформаційна безпека населення в умовах надзвичайних ситуацій. Матеріали Міжнар. наукової конф. «Безпека в сучасному світі» (Дніпро, 27-28 вересня, 2019 р.) / Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара. Дніпро, 2019. С. 59-61.
    16. Поліщук Л. М., Радаєва І. М., Устянська О. В. Туберкульоз – соціальна проблема в Україні. Молодий вчений. 2017. № 11. (51) : матеріали II Всеукр. науково-практичної конф. «Актуальні питання охорони праці у галузі освіти» (Cуми, 5 грудня 2017 р.) / Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка, 2017. С. 92-96.
    17. Поліщук Л. М. Устянська О. В., Радаєва І. М. Стан фізичного, психічного, духовного та соціального здоров’я молоді в Україні. Матеріали XIV Міжнар. науково-практичної конф. «Валеологія: сучасний стан, напрямки та перспективи розвитку» (Харків, 14 - 15 квітня) / Харків. нац. ун-т імені В. Н. Каразіна. Харків, 2016. С.77-82.
    18. Поліщук Л. М. Оптимізація працездатності фахівців на етапі професійної підготовки при міопії засобами фізичної реабілітації. Молодий вчений. 2016. № 11.1 (38.1). Частина 1 : матеріали I Всеукр. науково-практичної конф. «Актуальні питання охорони праці у галузі освіти» (Cуми, 24-25 листопада 2016 р.) / Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка. Суми, 2016. С.73-77.
    19. Поліщук Л. М., Радаєва І. М., Устянська О. В. Аналіз профілактичних засобів щодо зниження шкільного травматизму. Молодий вчений. 2016. №11.1 (38.1). Частина1 : матеріали I Всеукр. науково-практичної конф. «Актуальні питання охорони праці у галузі освіти» (Cуми, 24-25 листопада 2016 р.) / Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка. Суми, 2016. С.77-81.
    20. Поліщук Л. М., Пипко Е. Н. Фізична культура и здоров’я людини. Вісник. 2015. № 11, вип. 19. Матеріали XIII між нар. науково-практичної конф. «Валеологія: сучасний стан, напрямки та перспективи розвитку», (Харків, 9 – 11 квітня 2015 р.) / Харків. нац. ун-т імені В. Н. Каразіна. Харків, 2015. С. 169-172.
  • Ткаченко М. В.

    1. Ткаченко М. В., Павліченко О. Д. Застосування різних видів самостійної робота студентів в умовах онлайн навчання. Науковий простір: актуальні питання, досягнення та інновації: матеріали V Міжнародної наукової конференції (м.Черкаси, 26 травня 2023 р.) / Міжнародний центр наукових досліджень. Вінниця: Європейська наукова платформа, 2023. С. 191-194.
    2. Ткаченко М. В., Павліченко О. Д. Застосування технологій візуалізації навчального матеріалу в процесі підготовки вчителів біології. Підготовка майбутніх учителів фізики, хімії , біології та природничих наук в контексті вимог Нової української школи: матеріали V Міжнародної наукової конференції (м. Тернопіль, 18-19 травня 2023 р.) С. 178-181.
    3. Крупко І. В., Ткаченко М. В. Стимулювання пізнавальної діяльності учнів засобами інтерактивних технологій навчання на уроках біології. Проблеми і перспективи розвитку природничих наук у контексті модернізації середньої та вищої школи: збірник матеріалів ІІІ Всеукраїнської наук.-метод. інтернет-конференції / За ред. В. В. Заморова, С. П. Гвоздій, М. В. Ткаченко. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2021. С.91-94.
    4. Ткаченко М.В., Коломійчук Т. В. Розвиток критичного мислення у студентів біологічного факультету в процесі фахової підготовки. Біологічні, медичні та науково-педагогічні аспекти здоровя людини Матеріали міжнародної наукової конференції (22-23 жовтня 2020 р.). Полтава, ПНПУ. С. 127-131.
    5. Гладкій Т. В., Ткаченко М. В. Нейродидактичний підхід як фактор підвищення якості навчання студентів. Проблеми і перспективи розвитку природничих наук у контексті модернізації середньої та вищої школи. Матеріали ІІ Всеукр. Науково-методичної інтернет-конференції (15-16 жовтня 2020 р.). Одеса, ОНУ. 2020. С. 34-37.
    6. Гладкій Т.В., Ткаченко М. В. Реалізація інтегрованого підходу в процесі фахової підготовки майбутніх учителів. Нова Українська школа: Теорія і практика реалізації інтегрованого підходу. Матеріали міжнародної наукової конференції (Тернопіль, 17-18 травня 2018). Тернопіль, 2018. С. 212-215.
    7. Ткаченко М. В. Технології оцінювання навчальних досягнень учнів в процесі навчання біології. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Методика навчання природничих дисциплін у середній та вищій школі». ХХУ Каришинські читання (29-30 травня 2018 року). Полтава, 2018. С. 264 – 266.
    8. Ткаченко М. В. Оцінювання компетентностей майбутнього фахівця як педагогічна проблема. Педагогічна освіта і наука в умовах класичного університету: традиції, проблеми, перспективи: У 3-х томах. Т.2. Теорія і практика педагогічної науки і освіти: досвід, інноватика, прогнозування: Зб. наук. пр. / За ред. М. Євтуха, Д. Герцюка, К. Шмидта. Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2013. С. 264-271.
    9. Ткаченко М. В. Компетентнісний підхід як фактор підвищення якості підготовки майбутнього фахівця. Гуманітарний вісник . Додаток 1 до вип. 27, том ІІ (35): Тематич випуск «Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського освітнього простору». К.: Гнозис, 2012. С. 294-301.
    10. Ткаченко М. В. Розвиток професійно необхідних якостей майбутніх учителів у процесі педагогічної підготовки. Наука і освіта. 2007. № 1-2. С. 188-190.
    11. Ткаченко М. В. Формування вольових якостей у студентів. Виховання і культура. Міжнародний науково-практичний журнал. 2007. № 1-2(11-12). С.256-258.
    12. Ткаченко М. В. Гендерна диференціація як чинник оптимізації педагогічної взаємодії. Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного ун-ту ім. К. Д. Ушинського. Спеціальний випуск «Інтеграція гендерного підходу в сучасну науку і освіту: результати та перспективи». 2005. С. 71-75.
    13. Ткаченко М. В. Ігрові технології як фактор розвитку професійно значущих якостей майбутніх менеджерів. Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету. 2005. № 5 – 6. С. 154 – 161.
    14. Ткаченко М. В. Технології розвитку професійно необхідних якостей майбутніх учителів. Педагогічні науки: Збірник наукових праць. Частина перша. Суми: СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2005. С. 267-273.
    15. Ткаченко М. В. Застосування проектних технологій у процесі фахової підготовки менеджерів. Наука і освіта. 2005. № 3-4. С. 99-102.
    16. Ткаченко М. В. Професійно значущі якості особистості педагога та основні підходи до їх класифікації. Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського. 2004. №8-9. С. 40-45.
    17. Ткаченко М. В. Стимулювання навчально-пізнавальної діяльності майбутніх фахівців засобами ігрових технологій. Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського. Спеціальний випуск “Проблеми соціалізації майбутніх фахівців в контексті вимог Болонського процесу”. 2004. С. 36-39
    18. Ткаченко М. В., Якубовська О. М. Дидактичні засади застосування технологій мовленнєвого впливу в процесі фахової підготовки у вищому навчальному закладі. Науково-теоретичний часопис з мовознавства «Мова». 2004. № 9. С. 175-180.
  • Рижко І. Л.

    1. Рижко І. Морфологічний аналіз та патологічні зміни еритроцитів бичка жабоголового Mesogobius batrachocephalus (Pallas, 1814). Наук. Вісник Ужгород. ун-ту. (Сер. Біол.). 2024. Vol. 56. С. 43-46.
    2. Gerasimyuk V. P., Ryzhko I. L., Gerasimyuk N. V. Microphytobenthos of Water Bodies of Some Islands of the Indian Ocean. Hydrobiological Journal. 2024. Volume 60, Issue 5. pp. 19–29.
    3. Герасимюк В. П., Рижко І. Л., Герасимюк Н. В. Мікрофітобентос водойм деяких островів Індійського океану. Гідробіол. журн. 2024. Т. 60. № 3. С. 19–29.
    4. Рижко І. Л. Використання цифрових ресурсів та інтерактивних технологій навчання при викладанні дисципліни «Зоопсихологія». Proceedings of the scientific and pedagogical internship (Juli 1 – August 11) Riga, the Republic of Latvia, 2024. Р. 123–126.
    5. Ryzhko I. L. Study of pathological changes in red blood cells of the round goby Neogobius melanostomus Pallas, 1814 from the Odessa Bay. XXVІІІ International scientific and practical conference «Prospects of Innovative Development in Science and Technology» : collection of abstracts (Gothenburg, June 19-21, 2024). Gothenburg, Sweden : International Scientific Unity, 2024. Р. 28–30.
    6. Рижко І. Використання цифрових інструментів та інтерактивних методів навчання у процесі викладання дисципліни «Загальна гістологія». XXV International scientific and practical conference «Current Trends in the Development of Scientific Research in Today's Conditions» : collection of abstracts (Florence, May 29-31, 2024). Florence, Italy : International Scientific Unity, 2024. P. 183–184.
    7. Рижко І. Л., Могилевська Т. В., Макаренко О. А. Гістоморфометрична оцінка змін структурних компонентів кістки у щурів з хронічним холестазом при корекції комплексом із гепатопротектора та сорбента. Вісник ОНУ. Біологія. 2023. Том 28 № 2(53). С. 128–139.
    8. Рижко І. Л., В. В. Заморов Підходи до організації самостійної роботи здобувачів вищої освіти з курсу «Загальна гістологія». Педагогічна наука і освіта у сучасному вимірі: проблеми та перспективи розвитку : матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції (Одеса, 20 травня 2022 р.). Одеса : видавець Бугаєв В.В., 2022. С. 192–194.
    9. Караванський Ю. В., Рижко І. Л., Заморов В. В. Циркадні ритми бичка Пінчука Ponticola cephalargoides (Pinchuk, 1976) в лабораторних умовах. Вісник ОНУ. Біологія. 2021. Т. 26, вип. 2(49). С. 37–47.
    10. Рижко І. Л., Караванський Ю. В. Проблеми викладання курсу «Вікова фізіологія та шкільна гігієна» при підготовці студентів спеціальності 014 «Середня освіта (Хімія)». Збірник матеріалів ІІ всеукраїнської науково-методичної Інтернет-конференції «Проблеми і перспективи розвитку природничих наук у контексті модернізації середньої та вищої школи». Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2020. С. 46–48.
    11. Андрієвський О. М., Подзолкова Ю. Ю., Рижко І. Л. , Пастернак С. Л. Онтогенетичні зміни активності трипсиноподібних ферментів у особин лабораторних популяцій Drosophila melanogaster та Drosophila virilis. Вісник ОНУ. Біологія. 2019. Т. 24, вип. 1(44). С. 9–20.
    12. Рижко І. Л. Значення екологічної освіти для підготовки кваліфікованих фахівців у галузі природничих наук. Scientific and pedagogic internship “Natural sciences education as a component of the education system in Ukraine and EU countries” : Internship proceedings (Wloclawek, March 25 – April 5 2019). Wloclawek, Republic of Poland, 2019. Р. 27–29.
    13. Ryzhko I. L., Andriyevskyi A. M., Petrov S. A. Salt of heavy metals as effectors of peptidehydrolase from Drosophila melanogaster. Ukr. Biochem. J. 2018. Vol. 90, Special Issue. С. 52.
    14. Ryzhko I. L., Andriyevskyi A. M., Petrov S. A. The influence of salts of heavy metals on the activity of alkaline peptidehydrolase from Drosophila melanogaster. 8th Lviv-Lublin Conference of Experimental and Clinical Biochemistry : Program and book of abstracts. Medical University of Lublin, 2017. Р. 48.
    15. Рижко І. Л., Караванський Ю. В. Відмінності деяких морфологічних параметрів крові бичка Пінчука Ponticola cephalargoides (Pinchuk, 1976) та бичка ратана Ponticola ratan (Nordmann, 1840) в Одеській затоці. Наукові записки ТНПУ імені Володимира Гнатюка. Біологія. Спеціальний випуск : Гідроекологія. 2015. № 3–4 (64). С. 568–572.
    16. Рижко І. Л. Морфологічна мінливість отолітів бичка Пінчука Ponticola cephalargoides (Pinchuk, 1976) з Одеської затоки. Сучасні проблеми теоретичної і практичної іхтіології : матеріали VIІI Міжнародної іхтіологічної науково-практичної конференції (Херсон, 17-19 вересня 2015 р). Херсон : Грінь Д.С., 2015. С. 167–170.
    17. Рижко І. Л., Мотрук Н. В., Петров С. А. Вплив солей важких металів на активність трипсиноподібної гідролази із Drosophila melanogaster. Ukr. Biochem. J. 2014. Vol. 86, N. 5. С. 126–133.
    18. Рижко І. Л., Мотрук Н. В., Петров С. А. Механізми інгібування трипсиноподібних ферментів тканин дрозофіли солями важких металів. Медична хімія. Тернопіль, 2010. № 3 (44), том 12. С. 25–29.
    19. Заморов В. В., Рижко І. Л., Друзенко О. В. Поліморфізм естераз бичка-кругляка Neogobius melanostomus (Pallas) з акваторії острова Зміїний. Вісник Одеського національного університету. Біологія. 2010. Т. 15. Вип. 17. С. 73–81.
    20. Рижко І. Л., Андрієвський О. М. Влив солей важких металів на окремі генетико-фізіологічні показники в онтогенезі Drosophila melanogaster. В кн.: Досягнення і проблеми генетики, селекції і біотехнології. Київ : Логос, 2007. Т. 1. С. 292–295.
  • Устянська О. В.

    1. Нова фармакологічна мішень XXI століття. G-квадруплекси нуклеїнових кислот: структура, властивості та біологія / О. І. Грицук, О. О. Нефьодов, А. О. Цісак, Л. В. Еберле, І. М. Радаєва, О. І. Александрова, О. В. Устянська. Фармакологія та лікарська токсикологія. Т. 18 № 1, 2024. С. 14-28. https://doi.org/10.33250/18.01.014
    2. Протизапальна та аналгетична дія мазі, яка містить каротиноїди гексанового екстракту Cladophora аegagropila / О. І. Александрова, О. І. Грицук, Л. В. Еберле, І. М. Радаєва, О. В. Устянська [та ін.]. Вісник Вінницького національного університету. 2024. Т. 28, № 1. С. 17-22. DOI: https://reports-vnmedical.com.ua/index.php/journal/article/view/1225
    3. Study of propolis and wax moth extract as a preventive and therapeutic means for some diseases / Y. R. Lakhmanyuk, N. V. Bodnarіuk, O. V. Ustianska [et al.]. «Актуальні проблеми транспортної медицини». Одеса. 2024. № 1 (75). С 106-112.DOI http://dx.doi.org/10.5281/zenodo.10888539
    4. Спектрофотометричний аналіз флавоноїдів в екстрактах прополісу / О. В. Устянська [та ін.]. «Сучасна фармація: реалії сьогодення та перспективи розвитку»: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю (9-12 квітня 2024 р.). Одеса. 2024. С. 40-42. Див.
    5. Дослідження вмісту аскорбінової кислоти в квітковому пилку / О. В. Устянська [та ін.]. «Сучасна фармація: реалії сьогодення та перспективи розвитку»: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю (9-12 квітня 2024 р.). Одеса. 2024. С. 38-40. Див.
    6. Фармакологічне дослідження екстракту Acorus calamus L. / Л. В. Еберле, А. О. Цісак, О. І. Грицук, І. М. Радаєва, О. В. Устянська [та ін.]. Актуальні проблеми транспортної медицини. Одеса. 2023. № 4 (74). С 98-106.
    7. Москвін І. О., Поліщук Л. М., Устянська О. В. Особливості функціонування психоемоційних процесів людини під час надзвичайних ситуацій у воєнний час. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: «Психологія», Ужгород. 2023. № 4. С. 29-35.
    8. Study of some apiproducts as natural immunomodulators / N. V. Bodnariuk, Y. R. Lakhmanyuk, O. V. Ustianska [et al.]. «Актуальні проблеми транспортної медицини». Одеса. 2023. № 4 (74). С 7-13.
    9. Здоров’я студентської молоді та її відношення до здорового способу життя / І. М. Радаєва, О. В. Устянська, Л. М. Поліщук, Л. В. Еберле. Молодий вчений. Одеса. 2023. № 12 (124). С. 17-21. https://molodyivchenyi.ua/index.php/journal/article/view/6049
    10. Дослідження біологічно активних речовин в екстрактах авокадо / О. І. Александрова, Л. В. Еберле, А. О. Цісак, І. М. Радаєва, О. В. Устянська [та ін.]. «Безперервний професійний розвиток фармацевтичних працівників: сучасний стан, проблеми та перспективи»: матеріали наук.-практ. конференції з міжнар. участю (Харків, 1-2 листопада, 2023 р.). Х.: Вид-во НФаУ. 2023. С. 37-42.
    11. Фармакологічне дослідження екстракту Armoracia rusticana L. / Л. В. Еберле, А. О. Цісак, О. І. Грицук, І. М. Радаєва, О. В. Устянська [та ін.]. Актуальні проблеми транспортної медицини. 2023. № 4 (74), С. 98-106. DOI http://dx.doi.org/10.5281/zenodo10417848
    12. Лахманюк Ю. Р., Устянська О. В. Протекторні властивості екстрактів прополісу та воскової молі як перспективних засобів підтримки здоров'я. Збірник тез доповідей 79-ї звітної студентської наукової конференції ОНУ імені І. І. Мечникова, секція «Хімія» [Електронний ресурс]: 24-28 квітня 2023 р., Одеса. / за ред. к. х. н., доц. Менчука В. В., к. х. н., доц. Тимчук А. Ф. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. С. 22. https://onu.edu.ua/pub/bank/userfiles/files/science/PROGRAM_79_stud_konf_2023.pdf
    13. Боднарюк Н. В., Устянська О. В. Перспективи використання продуктів бджільництва як природних імуномодуляторів. Збірник тез доповідей 79-ї звітної студентської наукової конференції ОНУ імені І. І. Мечникова, секція «Хімія» [Електронний ресурс]: 24-28 квітня 2023 р., / за ред. к. х. н., доц. Менчука В. В., к. х. н., доц. Тимчук А. Ф. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. С. 24. https://onu.edu.ua/pub/bank/userfiles/files/science/PROGRAM_79_stud_konf_2023.pdf
    14. Гвоздій С. П., Устянська О. В. Професійні ролі викладача вищої школи у підготовці майбутніх фахівців. Освітологічний дискурс: фахове електронне видання. 2019. № 1-2. С. 141-160. DOI: 10.28925/2312-5829.2019.1-2.141160 http://od.kubg.edu.ua/index.php/journal/article/view/555.
    15. Поліщук Л. М., Устянська О. В. Розвиток працеохоронної компетентності працівників. Педагогіка безпеки. Вінниця: Вінницький національний технічний університет, 2019. № 4. С. 151-159.
    16. Устянська О. В., Радаєва І. М. Важливість здоров’язберігаючих технологій. Матеріали всеукраїнської науково-методичної. «Проблеми і перспективи розвитку природничих наук у контексті модернізації середньої та вищої школи»: матеріали Всеукр. наук.-метод. Інтернет-конф. (10-11 жовтня 2019 р.). Одеса: ОНУ І. І. Мечникова, 2019. С. 143-146. https://dspace.onu.edu.ua/handle/123456789/27140
    17. Гвоздій С. П., Устянська О. В. Проблема підготовки майбутніх фахівців спеціальності «Біологія та здоров’я людини». Науковий вісник. Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського, м. Одеса, Педагогічні науки, 2018, № 1 (120). С. 23-24. dspace.pdpu.edu.ua/jspui/handle/123456789/3775
    18. Устянська О. В., Поліщук Л. М., Радаєва І. М. Педагогіка в рішенні соціальної проблеми охорони здоров’я та безпеки молоді. Педагогіка безпеки. Вінниця: Вінницький національний технічний університет, 2017. № 2. С. 71-82. https://press.vntu.edu.ua/index.php/vntu/catalog/download/573/1038/2079-1?inline=1
    19. Administration of Thiamine and Thiochrome Enhanced Reproduction of Chlorella, Drosophila Melanogaster, and Danio / S.A. Petrov, V.V. Zamorov, O.V. Ustyanskaya [et al.]. Journal of Nutritional Science and Vitaminology. Vol. 62, No. 1. 2016. PP. 6-11.
    20. Полищук Л. М., Устянська О. В., Радаєва І. М. Стан фізичного, психічного, духовного та соціального здоров'я молоді України. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. 2016. № 20. С. 77-83. 21. Регуляція тіаміном активності трипсиноподібних ферментів в тканинах білих щурів / О. В. Устянська, І. Л. Вовчук, С. А. Петров, О. К. Будняк, С. С. Гоженко. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Біологія». Київ, 2016. Т. 1 (71), № 4. С. 77-81. ISSN 1728-2748 https://www.researchgate.net/publication/306043286_Regulation_of_trypsin-like_enzyme_activity_in_the_tissues_of_white_rats_with_thiamine/fulltext/5a26c97e4585155dd4240681/Regulation-of-trypsin-like-enzyme-activity-in-the-tissues-of-white-rats-with-thiamine.pdf
  • Патенти, авторські свідоцтва

    1. Свідоцтво авторського права України № 111997 від 21.02.2022. – Комплекс для профілактики порушень кісткового метаболізму при гіпотиреозі / О. А. Макаренко, О. В. Задерей, І. В. Ходаков, Л. М. Хромагіна
    2. Патент на корисну модель № 108536 МПК (2016.01) А61К 36/00 А61Р 3/00 – Антидисбіотичний засіб «ЛЕКВИН» / А. П. Левицький, О. А. Макаренко, І. О. Селіванська, А.І. Фурдичко, О.П. Ступак, О.В. Дэньга – заявка № u 2015 12750 від 23.12.2015. – Бюл. № 14 від 25.07.2016.
    3. Патент на корисну модель № 108571 МПК (2016.01) А61К 31/00 А61Р 9/00 – Препарат незамінних жирних кислот «ЛІПОСАН» / А. П. Левицький, І. В. Ходаков, Ю. А. Левицький, О. М. Левченко, О. А. Макаренко, І. О. Селіванська – заявка № u 2015 13093 від 30.12.2015. – Бюл. № 14 від 25.07.2016.
    4. Патент на корисну модель № 108535 МПК (2016.01) А61К 36/00 А61Р 1/00 А23D 9/00 – Аліментарний спосіб профілактики та лікування дисбіотичних захворювань / А. П. Левицький, І. В. Ходаков, О. М. Левченко, В. В. Ткачук, Ю. А. Левицький, О. А. Макаренко, І. О. Селіванська – заявка № u 2015 12749 від 23.12.2015. – Бюл. № 14 від 25.07.2016.
    5. Патент на корисну модель № 89390 МПК (2014.01) А61К 39/00 – Мукозально-адгезівний фітогель / А. П. Левицький, Г. В. Воронкова, О. В. Дєньга, О. А. Макаренко, І. О.Селіванська, О. П. Ступак, Н. Л. Хлистун, К. В.Скидан, Т. В. Томіліна – заявка № u 2013 08802 від 15.07.2013, опубл. 25.04.2014, Бюл. № 8.
    6. Патент на корисну модель № 80597 МПК (2013.01) G01N 33/00 - Спосіб ідентифікації полі фенолів в рослинних екстрактах / І. В. Ходаков, А. П. Левицький, О. А. Макаренко – заявка № u 2012 12473 від 31.10.2012, опубл. 10.06.2013, Бюл. № 11.
    7. Патент на корисну модель № 76607 МПК (2013.01) А61Р 19/00 А61К 6/00 А61К 38/43 - Засіб для репаративного остеогенезу / А. П. Левицький, О. А. Макаренко, І. О. Селіванська., Л.М. Хромагіна, В.І. Карий, С.В. Гончарук, О.І. Аншукова – заявка № u 2012 07548 від 20.06.2012, опубл. 10.01.2013, Бюл. № 1
    8. Патент на корисну модель № 71429 МПК А61Р 1/16 (2012) / Гепатопротектор («Квертулин») / А. П. Левицький, О. М. Левченко, М. І. Скидан, О. А. Макаренко, І. О. Селіванська., С. О. Дем’яненко, П. І. Пустовойт - заявка № u 2012 00359 від 12.01.2012, опубл.10.07.2012, Бюл. № 13.
    9. Патент на корисну модель № 57511, МПК (2011.01) А61К 8/97 (2011.01), А61К 9/00, А 61Р 1/02 (2006.01), А61Q 11/00 / Спосіб профілактики основних стоматологічних захворювань у дітей / А. Е. Дєньга, О. В. Дєньга, О. А.Макаренко. – № u 2010 13709, заявл. 18.11.2010; опубл. 25.02.2011, Бюл.№ 4.
    10. Деклараційний патент на корисну модель № 48810, МПК (2009) А61К 36/752 (2006.01), А61К 9/08, А61Q 11/02 / Зубний еліксир / А. П. Левицький, І. П. Двуліт, О. П. Пустовойт, І. О. Селіванська, О. А. Макаренко, С. О. Дем’яненко, О. В. Дєньга. - № u 2009 06476, заявл. 22.06.2009; опубл. 12.04.2010. Бюл. № 7.
    11. Деклараційний патент на корисну модель № 43550, МПК (2009) А61К9/00 / Зубний еліксир / А. П. Левицький, І. О. Селіванська, О. А. Макаренко, С. І. Стоянов, О. І. Варламов - № u200901799, заявл. 02.03.2009; опубл. 25.08.2009. Бюл. № 16.
    12. Деклараційний патент на корисну модель № 43140, МПК (2009) G01N 33/48 / Спосіб оцінки ступеня дисбіозу (дисбактеріозу) органів і тканин / А. П. Левицький, О. В. Дєньга, І. О. Селіванська, О. А. Макаренко, С. О. Дем’яненко, Ю. В. Цісельський. - № u200815092, заявл. 26.12.2008; опубл. 10.08.2009. Бюл. № 15.
    13. Деклараційний патент на корисну модель № 42783, МПК (2009) А61К 31/00, А61Р 1/00 / Спосіб лікування дисбактеріозу / А. П. Левицький, І. О. Селіванська, О. А. Макаренко, С. І. Стоянов, О. І. Варламов., В. Т. Гулавський, С. О. Дем’яненко. - №u200815097, заявл. 26.12.2008; опубл. 27.07.2009. Бюл. № 14.
    14. Деклараційний патент на корисну модель №29189, МПК (2006) А61К. Спосіб антенатальної профілактики карієсу зубів / І. Й. Тарасенко, О. В. Дєньга, О. А. Макаренко – опубл. 10.01.2008. Бюл. №1.
    15. Деклараційний патент на корисну модель №29968, МПК (2006) А61К 8/00. Зубний еліксир (Тетяна) / А. П. Левицький, В. І. Литвиненко, Т. П. Попова, І. О. Селіванська, О. А. Макаренко, Н. І. Ткачук - №u200706023, заявл.31.05.2007; опубл. 11.02.2008. Бюл. №3.
    16. Деклараційний патент на корисну модель №36218, МПК (2008) А61К 36/18. Спосіб моделювання гінгівіту / А. П. Левицький, І. О. Селіванська, О. А. Макаренко, Л. М. Розсаханова, І. В. Ходаков - №u200802815, заявл.04.03.2008; опубл. 27.10.2008. Бюл.№20.
    17. Деклараційний патент на корисну модель №27717, МПК (2006) А61К 31/00. Лікувально-профілактичний засіб (з лецитином) / А. П. Левицький, О. А.Макаренко, Ю. В. Цісельський, П. І. Пустовойт, - №u200707688, заявл.09.07.2007; опубл. 12.11.2007. Бюл. №18.
    18. Деклараційний патент на корисну модель №27601, МПК (2006) А61К 36/00. Лікувально-профілактичний засіб (з цикорієм) / А. П. Левицький, С. В. Гончарук, С. К. Ярославцев, І. О. Селіванська, О. А. Макаренко, Ю. В. Цісельський - №u200706503, заявл.11.06.2007; опубл. 12.11.2007. Бюл. №18.
    19. Патент на корисну модель № 27435. МПК (2006) G09B 23/28. Спосіб сумісного моделювання гепатохолециститу і карієсу зубів / О. А. Макаренко, Н. В. Амелина, А. П. Левицький, О. В. Дєньга - № u 200708244, заявл.19.07.2007; опубл. 25.10.2007. Бюл. № 17.
    20. Деклараційний патент на корисну модель №22389, МПК (2006) А61Р 37/00, А61Р 39/00, А61Р 43/00. Спосіб кількісного визначення адаптогенів / А. П. Левицький, Л. М. Розсаханова, О. А. Макаренко, Н. І. Ткачук, В. Т. Гулавський - №u200611595, заявл.03.11.2006; опубл. 25.04.2007. Бюл. №5.

Гвоздій Світлана Петрівна

Доктор педагогічних наук,

професор кафедри фізіології, здоров'я і безпеки людини та природничої освіти

ORCID ID 0000-0002-8208-2972

ResearchGate ID

Scopus ID 57216221663

Publons

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

У 1999 році закінчила Одеський державний університет імені І. І. Мечникова, спеціальність «Мікробіологія та вірусологія» з відзнакою.

Кандидат педагогічних наук з 2008 року. Дисертацію захищено «10 квітня 2007 року у спеціалізованій вченій раді Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського Міністерства освіти і науки України, отримано диплом ДК № 044646.

 Доктор педагогічних  наук з 2017 року. Дисертацію захищено «06» червня 2017 року у спеціалізованій вченій раді Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського» Міністерства освіти і науки України, отримано диплом ДД № 006883.

Вчене звання доцента кафедри медичних знань та безпеки життєдіяльності присвоєно у 2010 році. Отримано атестат 12ДЦ № 023506. Подано атестаційну справу в МОН України для підтвердження вченого звання професора кафедри здоров’я людини та цивільної безпеки.

Стаж науково-педагогічної – 23 роки, у тому числі всі в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова.

Автор: 225 публікацій, з них 191 наукова та 37 навчально-методичного характеру, у тому числі 54 наукові праці, опубліковані у вітчизняних і міжнародних рецензованих фахових виданнях.

Після захисту докторської дисертації: опубліковано 49 праць, з них одна монографія (у співавторстві), 35 наукових та 16 навчально-методичного характеру, у т.ч. після захисту публікації у періодичних виданнях, які включені до наукометричних баз Scopus або Web of Science – 3.

Подано до друку 2 статті до видань, які індексуються у наукометричних баз Scopus або Web of Science.

Наукові інтереси

Педагогіка вищої школи, інноваційні технології викладання у вищій школі, підготовка майбутніх учителів, безпека та здоров’я людини, охорона праці тощо. Була науковим керівником таких тем: «Розробка підходів теоретичної та практичної підготовки студентів університету до безпечної життєдіяльності» (№ державної реєстрації 0111U005116); «Вивчення ефективності навчання студентів основ безпеки та здоров’я на засадах суб’єкт-суб’єктної взаємодії» (номер державної реєстрації № 0117U004382).

Курси

Для І (бакалаврського) рівня вищої освіти (для всіх спеціальностей ОНУ імені І. І. Мечникова): 

  • Безпека життєдіяльності та основи охорони праці
  • Безпека життєдіяльності
  • Основи охорони праці
  • Інноваційні технології навчання соціально-гуманітарних дисциплін (054, І рівень).

Для ІІ (магістерського) рівня вищої освіти:

  • Культура здоров’я та безпеки (014.05, 091, 162).
  • Педагогіка вищої школи (091)
  • Інноваційні технології навчання біології та основ здоров’я (для спеціальності 014.05 Середня освіта «Біологія та здоров’я людини»)
  • Методика виховної роботи в закладах загальної середньої освіти (091, 162)
  • Організація виховної та науково-дослідної роботи в закладах освіти (014.05)
  • Теорія і практика оздоровлення людини (014.05). 

Для різних спеціальностей ОНУ імені І. І. Мечникова:

  • Охорона праці в галузі та цивільний захист 
  • Медицина катастроф та медико-санітарна підготовка 
  • Цивільний захист та основи медицини катастроф
  • Медіабезпека та захист журналіста (для спеціальності 061 «Журналістика») 
  • Цивільна безпека та основи медицини катастроф (англійською мовою)

Для ІІІ (освітньо-наукового) рівня вищої освіти: 

  • Інноваційні технології викладання у вищій школі.

Гладкій Тетяна Володимирівна

Тетяна Володимирівна Гладкій - кандидат біологічних наук, доцент кафедри фізіології людини і тварин

кандидат біологічних наук,
доцент кафедри фізіології, здоров'я і безпеки людини та природничої освіти

ORCID ID: 0000-0002-5410-2294

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчила біологічний факультет Одеського національного (державного) університету імені І. І. Мечникова. Захистила кандидатську дисертаційну роботу в спеціалізованій Раді при Інституті фізіології імені О.О.Богомольца АН УССР. У 1988 році присуджено вчене звання доцента кафедри фізіології людини і тварин. З 2016 по 2023 роки виконувала обов’язки заступника декана біологічного факультету з навчальної роботи.

Є гарантом ОПП біологія за спеціальністю 091, першого рівня вищої освіти. Входить до складу робочих груп по впровадженню освітніх програм за спеціальністю 091 Біологія для другого і третього рівнів вищої освіти.

Автор більш ніж 200 наукових публікацій, більш 10 навчально-методичних видань, статті в фахових виданнях України.

Наукові інтереси: фізіологія людини і тварин, фізіологія серцево-судинної системи, гуморальні регулятори біологічних процесів.

Курси:

  • Анатомія людини (091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини, перший рівень ВО; 226 Фармація. Промислова фармація, другий рівень ВО)
  • Фізіологія людини і тварин (091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини, перший рівень ВО; 226 Фармація. Промислова фармація, другий рівень ВО)
  • Гуморальні регулятори біологічних процесів (091 Біологія, другий рівень вищої освіти);
  • Психофізіологія (014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини, перший рівень ВО);
  • ВК 40. Фізіологія серцево-судинної системи (варіативний курс для здобувачів першого рівня вищої освіти)
  • Сертифікати

    2024

    2023

    2022

    2019

Кириленко Наталя Анатоліївна

Кириленко Наталя Анатоліївна - Кандидат біологічних наук,  доцент кафедри фізіології людини і тварин

Кандидат біологічних наук,
доцент кафедри фізіології, здоров'я і безпеки людини та природничої освіти

ORCID ID: 0000-0002-2612-4656

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Автор понад 40 наукових публікацій, 2 статті у наукометричних базах даних (Web of Science, Scopus), 14 навчально-методичних видань, 35 статей у фахових виданнях України.

Наукові інтереси

Дослідження механізмів дії фізіологічно активних речовин на різні системи організму в умовах експериментальних патологічних станів, дослідження впливу дисбіозу і імунодефіциту на фізіологічний стан життєво важливих систем організму, вплив харчових чинників на стан мікробіоценозу, вплив токсичних речовин на когнітивні функції.

Курси:

  • Фізіологія з основами анатомії (ОПП Фармацевтична хімія (спеціальність 102 Хімія, спеціалізація Фармацевтична хімія, І рівень вищої освіти)).
  • Фізіологія ЦНС і гігієна розумової діяльності (014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини), І рівень вищої освіти).
  • Інструментальні методи дослідження в біології (Спеціальності: 091 «Біологія», 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини), 162 Біотехнології і біоінженерія, 206 Садово-паркове господарство, І рівень вищої освіти).
  • «Фізіологія ВНС» (Спеціальності: 091 «Біологія», 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини), 162 Біотехнології і біоінженерія, 206 Садово-паркове господарство, І рівень вищої освіти).
  • Великий спеціальний практикум (Спеціальність 091 «Біологія», І рівень вищої освіти).
  • Науково-дослідна практика магістрів (Спеціальність 091 «Біологія», IІ рівень вищої освіти).
  • Сертифікати

    2024

    2023

    2022

    2017

     

Коломійчук Тетяна Вікторівна

Коломійчук Тетяна Вікторівна - старший викладач кафедри фізіології людини та тварин

старший викладач кафедри фізіології, здоров’я і безпеки людини та природничої освіти

ORCID ID: 0000-0002-8552-4764

E-mail для спілкування зі студентами: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчила біологічний факультет Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова у 1982 році. З 1994 року працює викладачем на кафедрі фізіологіх людини та тварин. Виконує обов'язки Вченого секретаря кафедри.

Автор 14 наукових публікацій, 3 статті у наукометричних базах даних (Web of Science, Scopus), 10 навчально-методичних видань, статті в фахових виданнях України.

Наукові інтереси дослідження адаптаційних можливостей організму тварин і людей.

Курси

  1. Анатомія людини (091, 014.05 - І рівень вищої освіти)
  2. Фізіологія людини (лабораторні заняття 091, 014.05 - І рівень вищої освіти)
  3. Великий спецпрактикум (091, 014.05 - І рівень вищої освіти)
  4. Фізіологія і патофізіологія вісцеральних систем (091 - І рівень вищої освіти)
  5. ВК 98 "Фізіологія та патофізіологія крові" (091, 014.05 - І рівень вищої освіти)
  6. Фізіологія з основами анатомії (102 – 1 рівень вищої освіти)

Макаренко Ольга Анатоліївна

Макаренко Ольга Анатоліївна - Доктор біологічних наук, старший науковий співробітник,  Завідуюча кафедри фізіології людини та тварин

Доктор біологічних наук, старший науковий співробітник,
Завідуюча кафедри фізіології, здоров’я і безпеки людини та природничої освіти

ORCID ID: 0000-0001-8029-4392

E-mail для спілкування зі студентами:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчила біологічний факультет Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова у 1982 році, захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 03.00.04 – біохімія у спеціалізованій раді Київського університету ім. Тараса Шевченко (1994 рік). Отримала звання Старший науковий співробітник за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія у 2003 році. Докторську дисертацію захистила у спеціалізованій раді Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова (03.00.04 – біохімія, 2012 рік).

Автор 335 наукових публікацій, 10 статей у наукометричних базах даних (Web of Science, Scopus), 17 навчально-методичних видань, статті в фахових виданнях України, статті в закордонних виданнях, 31 патент, 6 монографій, член спеціалізованої вченої ради К 41.051.06 (біохімія, мікробіологія) та спеціалізованої вченої ради Д 41.563.01 (стоматологія),
керівник 2 наукових тем і відповідальний виконавець 8 наукових тем, науковий консультант в НВА «Одеська біотехнологія».

Наукові інтереси

Дослідження механізмів регулюючої дії адаптогенів, обґрунтування застосування рослинних біорегуляторів для профілактики та лікування поширених захворювань сучасності, розробка нових лікарських препаратів і дієтичних добавок з вмістом фітоадаптогенів і біофлавоноїдів, проведення доклінічних і лабораторних клінічних досліджень цих засобів. Дослідження біохімічних (антиоксидантних, антипротеїназних, антифосфолипазних) механізмів регуляції метаболізму кісткової тканини флавоноїдами, обґрунтування еластазної концепції остеодеструктивних процесів. Проблеми розвитку дисбіозу та метаболічного синдрому, профілактика пре-, про-, синбіотиками

Курси:

  1. ОК 29 Основи дієтології та раціонального харчування (спеціальність 014.05, І рівень вищої освіти)
  2. ВК 17 – Дієтологія та раціональне харчування (спеціальність 014.05, ІІ рівень вищої освіти)
  3. ВК 2.1 – Хвороби цивілізації (спеціальність 091, І рівень вищої освіти)
  4. ВК 14 – Патологічна фізіологія (спеціальність 091, ІІ рівень вищої освіти)
  5. ВК 16 – Дієтологія та раціональне харчування (спеціальність 091, ІІ рівень вищої освіти)
  6. ВК 19 – Патологічна фізіологія клітини та обміну речовин (спеціальність 091, ІІІ рівень вищої освіти)
  7. ВК 20 – Типові патологічні процеси (спеціальність 091, ІІІ рівень вищої освіти)
  8. ВК 37– Інтерпретація результатів клінічних лабораторних досліджень (спеціальність 091, І рівень вищої освіти)
  9. ВК 39 – Екологічна фізіологія (спеціальність 091, І рівень вищої освіти)
  10. ЗП 12 – Патологічна фізіологія людини (спеціальність 226, ІІ рівень вищої освіти)
  11. ВД 02 – Екологічна фізіологія (спеціальність 226, ІІ рівень вищої освіти)
  12. ВД 32 – Патофізіологія хвороб цивілізації (спеціальність 226, ІІ рівень вищої освіти)
  13. ВД 52 – Нутриціологія (спеціальність 226, ІІ рівень вищої освіти)

Павліченко Ольга Дмитрівна

Павліченко Ольга Дмитрівна - старший викладач кафедри фізіології людини і тварин

Cтарший викладач кафедри фізіології, здоров'я і безпеки людини та природничої освіти

ORCID ID: 0000-0002-8627-6432

E-mail для спілкування зі студентами: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчила біологічний факультет Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка у1982 році

Автор більш ніж 20 наукових публікацій, 10 навчально-методичних видань, статті в фахових виданнях України.

Наукові інтереси функціональні стани організму, фізіологічна адаптація, нейрофізіологія

Курси:

  • ВК 2.1 Хвороби цивілізації (спеціальність 091; І рівень вищої освіти)
  • ВК 2.5 Роль вісцеральних систем у підтриманні гомеостазу(спеціальність 091; І рівень вищої освіти)
  • ВК 15 Фізико-хімічні методи досліджень (спеціальності 091, 162, 014.05, 206; І рівень вищої освіти)
  • ВК 38 Вікова фізіологія (спеціальності 091, 162, 206; І рівень вищої освіти)
  • ВК 42 Фізіологія видільної та дихальної систем (спеціальності 091, 162, 014.05; І рівень вищої освіти)
  • ОК Вікова фізіологія та шкільна гігієна (спеціальності 091, 014.05; І рівень вищої освіти)
  • ВК 99 Фізіологія сенсорних систем (спеціальності 091, 162, 014.05; І рівень вищої освіти)
  • Великий спеціальний практикум (Спеціальність 091 «Біологія», І рівень вищої освіти).
  • Сертифікати

    2023

 

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top