КАФЕДРА ФРАНЦУЗЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ
Кафедра французької філології існує в Одеському університеті імені І. І. Мечникова з 1960 р. – з того моменту, коли Одеський педагогічний інститут іноземних мов приєднався до університету як факультет романо-германської філології.
Заснований на базі колишнього Одеського німецького педагогічного інституту, педагогічний інститут іноземних мов розпочав свою роботу у 1938 році. До його складу входило лише три факультети: англійської, німецької та французької мов.
Старійшина кафедри – Галина Олександрівна Богданова, яка приїхала працювати в інститут у 1944 р. після закінчення навчання у Московському педагогічному інституті іноземних мов. У цей період на кафедру прийшов і Петро Петрович Дав. Тривалий час він завідував кафедрою, був деканом факультету. Він же на початку 50-х рр. першим захистив кандидатську дисертацію в м. Ленінград.
У перше повоєнне десятиліття на кафедрі працювали випускники 1941 р.: Петро Петрович Дав, Софія Миколаївна Сатова, Ганна Іонівна Корнєєва, Наталія Олександрівна Ходжаш. Пізніше кафедра почала поповнюватись своїми випускниками. Це були Єфросинія Власівна Танасюк, Марія Олександрівна Поліщук, Людмила Василівна Байдак (випуск 1949 р.), Ніна Федорівна Бєлінська (випуск 1950 р.), Аксентій Аксентієвич Гриценко (випуск 1951 р.), Віра Георгіївна Копитіна, Марія Миколаївна Лукаржевська. Була запрошена до роботи на кафедрі Є. М. Бардишева. Повернулися з евакуації Олена Федорівна Куцегеоргій та Белла Климентівна Хорошанська, яка свого часу була секретарем французького письменника Анрі Барбюса.
У 1946–1947 pp. при кафедрі відкрилася аспірантура. Науковими керівниками були викладачі І Московського педагогічного інституту іноземних мов. Першими аспірантами стали Г. О. Богданова, А. А. Гриценко, Н. Ф. Бєлінська, Л. Кутасіна.
Наприкінці 40-х років кафедра французької мови розділилася на дві: кафедру теоретичних дисциплін та кафедру практичних дисциплін із проведенням педагогічної практики у школах.
Одеський педагогічний інститут іноземних мов шанувався та був популярним, його випускники успішно працювали вчителями в Одесі, в різних регіонах України та Молдови. В цей час були великі набори абітурієнтів, на французькому відділенні на курсі навчалося 60 – 70 студентів в 4–5 академічних групах.
У 50-х роках на кафедрі з'явилися перші кандидати наук. Крім П. П. Дава, це були А. І. Корнєєва, А. А. Гриценко, Г. О. Богданова.
Значна кількість студентів потребувала розширення викладацького складу. Кафедра постійно поповнювалась за рахунок випускників факультету. Успішно працювали доцент Емма Анатоліївна Войцеховська, старші викладачі Олена Антонівна Тільчак, Ольга Лаврентіївна Ханенко, Валентина Гаврилівна Ковальська, Олена Дмитрівна Воробйова, Олександра Корніївна Вінс, Валентина Тимофіївна Есаулова.
Великий та важливий етап розвитку кафедри ми пов'язуємо з діяльністю Г. О. Богданової та А. А. Гриценка.
Галина Олександрівна Богданова (1918–2008) почала працювати на кафедрі французької мови у 1944 р. Захистила дисертацію під керівництвом професора Л. І. Іллі (МДПІІМ). Колектив кафедри та студенти любили її за ерудицію, високу культуру, тактовність, відданість справі. Її студентами були всі, хто навчався на відділенні французької мови з 1944 року до недавніх років.
Аксентій Аксентієвич Гриценко (1925–1997) справедливо вважався корифеєм та душею кафедри. У середині 60-х років він почав популяризувати та впроваджувати нові методи викладання іноземних мов, мав велику повагу студентів. Усе своє життя присвятив навчанню молоді. І це – з 1943 р., коли працював учителем молодших класів у рідному селі Приморське Татарбунарського району, та до останніх днів університетського життя. Стаж його педагогічної роботи 54 роки. Кафедра вшановує пам'ять Аксентія Аксентієвича як її засновника, колишнього декана факультету та одного з найкращих його викладачів.
У 1956 р. до складу кафедри увійшли викладачі реорганізованого Дніпропетровського інституту іноземних мов Марія Ісаївна Співак та Лідія Давидівна Мотняк.
У 1960 р. Одеський педагогічний інститут іноземних мов припинив своє існування та увійшов до складу університету імені І. І. Мечникова. Мовні кафедри цього інституту сформували новий факультет університету.
На початку та в середині 60-х років особлива увага приділялася вивченню рідної мови. Випускники отримували диплом вчителів французької та української мов. Крім романської філології було запроваджено дисципліни, пов'язані зі слов'янською філологією: старослов'янську мову, історію української літератури, усну народну творчість та ін. Багато теоретичних курсів викладалося українською мовою. Випускниками, що мали спеціальність «французька та українська мови та літератури», стали Е. А. Войцеховська, В. Г. Ковальська, В. Т. Есаулова.
У 1962–1964 роках в університеті при кафедрі було створено Вищі педагогічні курси для підготовки викладачів для закладів вищої освіти. Ці курси закінчили Е. А. Войцеховська, В. Г. Ковальська, О. Д. Воробйова, В. Т. Есаулова. Після факультету іноземних мов вони протягом 4 років працювали вчителями середніх шкіл, а після закінчення Вищих курсів змогли повернутися до університету як викладачі французької мови.
У 1967 р. було відкрито аспірантуру. Першими аспірантами цього періоду стали Е. І. Костильова, С. Г. Скороходько, О. М. Кулик, І. В. Нікітіна, І. А. Пуленко. Наукове керівництво здійснювали А. А. Гриценко, Г. О. Богданова, Л. В. Байдак.
Наступне покоління викладачів – це доценти Надія Ігнатівна Волошина та Володимир Вікторович Чеботар (1956–1995). Вже згодом до колективу кафедри долучилися аспіранти-випускники 80х та 90х років – сьогоднішні доценти М. Д. Марінашвілі, Т. В. Весна, А. В. Млинчик, І. В. Панченко, І. В. Олійник, Т. В. Телецька. Цю нову плеяду науковців підготувала доцент Еля Іванівна Костильова. Після навчання в аспірантурі Київського національного університету імені Тараса Шевченка повернувся на кафедру Олександр В'ячеславович Гарачук, відзначений орденом «За заслуги» урядом Франції. З 2007 р. на кафедрі працює випускниця відділення французької філології д.пед.н., проф. Князян Маріанна Олексіївна.
Представниками ще молодшого покоління на кафедрі стали доценти О. О. Драгомирецький, Л. Р. Коккіна та викладач Н. О. Дем'янова. У 2010 році членом кафедри стала магістр К. А. Жук.
***
Завідувачами кафедри французької філології у різні періоди, починаючи з утворення інституту іноземних мов, були: Єлизавета Іполитівна Єудар-Бабайцева, Петро Петрович Дав, Галина Олександрівна Богданова, Аксентій Аксентієвич Гриценко, Людмила Василівна Байдак, Еля Іванівна Костильова
Важлива сторінка життя кафедри французької філології пов'язана з діяльністю к.ф.н., доцента Елі Іванівни Костильової. Вона завідувала кафедрою з 1985 по 2008 р., а в 1986–1993 роках виконувала обов'язки заступника декана факультету з наукової роботи. Вона була членом Всеукраїнської асоціації викладачів французької мови, членом редколегії факультетської наукової збірки «Записки з романо-германської філології», членом бюро громадської організації Alliance Française м. Одеси. У квітні 2005 року Е. І. Костильова нагороджена Урядом Франції почесним званням «Кавалер Ордену Академічної Пальмової Гілки Франції», а у квітні 2008 року отримала нагороду Міністерства освіти і науки України – «Відмінник освіти України».
З 2008 р. кафедру очолює доцент Мальвіна Джангізівна Марінашвілі. Під її керівництвом колектив кафедри розробляє науково-дослідну тему «Семантико-когнітивне і функціонально-прагматичне дослідження французької мови». В рамках наукової теми кафедри було захищено 7 кандидатських дисертацій.
***
Колектив кафедри ініціював створення громадської організації "Альянс Франсез" у м. Одесі (1991р.). Це об'єднання визнано Міжнародної організацією «Асоціація французьких альянсів» у 1993 р. Першим її Президентом став А. А. Гриценко.
Члени кафедри – Е. І. Костильова, А. В. Млинчик, О. В. Гарачук, М. Д. Марінашвілі, Т. В. Телецька, О. О. Драгомирецький, Л. Р. Коккіна, К. А. Жук – викладали французьку мову на курсах при «Альянс Франсез». Зокрема, викладачі кафедри брали участь у іспитах на здобуття французьких сертифікаційних дипломів (DELF, DALF). На даний час кафедра продовжує активно співпрацювати з «Альянс Франсез» в м. Одеса.
***
Колектив підтримує давні наукові зв'язки з університетами, громадськими та культурно-просвітницькими установами Франції та Швейцарії.
Кафедра плідно співпрацювала з Лозаннським університетом. У рамках співробітництва в 1994 році в Лозаннському університеті пройшли місячне стажування аспірантка Черток Л. П. і студентка V курсу Бойченко О. У січні-березні 1995 року в цьому ж університеті для роботи над кандидатською дисертацією перебувала аспірантка Черток Л. П. за сприяння професора Ланшена.
У 1998 році кафедра почала співробітництво з кафедрою славістики Лозаннського університету, яку очолює професор Патрик Серіо, який був консультантом дисертаційного дослідження доц. Весни Т. В., що присвячено політичному дискурсу (на матеріалі періодичної преси).
В період з 1994 по 1998 рік на стажуванні у Франції перебувало 2 викладача кафедри (м. Тур і м. Страсбург), 4 аспіранта (Школа перекладу при Страсбурзькому університеті, Лозаннський університет і Університет м. Ренн) і 7 студентів.
З січня 1996 до червня 1998 року кафедра брала участь у міжнародній європейській програмі Tempus-Tasis (ОДУ – Університет Ніцци – Гренобльський університет – Університет Генуї) при Інституті математики, економіки та механіки Одеського університету. У рамках програми викладачами кафедри було виконане наступне: організація і здійснення викладання французької мови на інтенсивних курсах для студентів ІМЕМ (Телецька Т. В., Олійник І. В., Остапчук І. Г.); організація тривалого курсу французької мови для студентів і викладачів ІМЕМ (Костильова Е. І., Остапчук І. Г.); перекладацька і редакторська робота при підготовці до друку газети "La Mediterrannée - La Mer Noire" (Костильова Е. І.); укладання двомовного словника з економічної термінології (у співпраці з французьким викладачем К. Совідан); участь у міжнародному семінарі з проблем Економіки перехідного періоду у країнах Східної Європи - січень-лютий 1998 р., Ніцца (Костильова Е. І., Остапчук І.Г.).
Викладачі кафедри проходили наукове та мовне стажування в університетах Парижа, Страсбурга, Гренобля, Лозанни, Пуатьє, Меца, Марселя. У 2012 р. було налагоджено контакти з університетом Екс-ан-Прованс за сприяння Посольства Франції та університетом Париж-Сорбонна-IV.
***
З 1967 по 1995 рік на кафедрі працювали лектори з Франції, завдяки чому бібліотека кафедри поповнювалася науковою, методичною, художньою літературою, відео і аудіо матеріалами. У 1994 р. кафедру відвідала представник прем'єр міністра Франції пані Мюра, яка передала кафедрі словники, художню літературу, методичні посібники.
Посольство Франції презентувало кафедрі передплату на періодичні видання "Le Monde"; "Information grammaticale"; "Magazine littéraire", "Le Français dans le Monde", "Langue Française".
Починаючи з 1996 р., на підставі угоди між університетом імені І. І. Мечникова та Посольством Франції в Україні на кафедрі викладачами працюють французькі стажери – фахівці з викладання французької мови як іноземної.
***
У 2010 р. та 2015 р. на базі кафедри французької філології проведено Третю та П’яту Всеукраїнську наукову конференцію романістів "Структурно-семантичні і когнітивно-дискурсивні парадигми сучасного романського мовознавства".
У 2019 р. викладачі кафедри за підтримки Посольства Франції в Україні та Університетської Агенції Франкофонії провели Третю Міжнародну франкофонну конференцію в Україні "Мови. Науки та Практики".
***
Протягом всієї історії існування кафедри проводилися різноманітні культурні заходи, спрямовані на популяризацію французької мови та французької культури (театральні вистави, виставки художників, конкурси французької мови).
В 2013 р. кафедру відвідав французький письменник, лауреат Гонкурівської премії, член Французької Академії Андре Макін.
В 2014 р. відбулася творча зустріч студентів та викладачів з французьким письменником-романістом та сценаристом, лауреатом премії Франсуа Моріака, Давідом Фонкіносом.
***
Кафедру відвідують з робочими візитами представники Посольства Франції в Україні та інших іноземних установ:
30 листопада 2010 р. Надзвичайний і Повноважний посол Франції в Україні пан Жак Фор.
8 листопада 2016 р. пан Фабріс Пето, Аташе Посольства Франції в Україні з питань співробітництва в галузі французької мови та пан Сільвен Ріголле, Аташе Посольства Франції в Україні з питань університетського і наукового співробітництва.
6-7 червня 2017 р. Професор Університету Париж 13, керівник Лабораторії "Лексика. Словники. Обробка даних" пані Габріель Ле Таллек Ллоре та член Комісії з наукових досліджень і Академічної ради Університету Париж-13 пан Олег Курбатов.
24 жовтня 2017 р. Пан Фабріс Пето, Аташе Посольства Франції в Україні з питань співробітництва в галузі французької мови, пані Роксана Туркану-Толоме, керівник Кишинівського відділення Університетського Агентства Франкофонії, пані Клаудія Вішан, відповідальна за проекти Кишинівського відділення УАФ, та пані Діана Бангура, директор «Альянс Франсез» м. Одеси,
30 листопада 2017 р. Посол Франції в Україні пані Ізабель Дюмон у супроводі пані Марі-Аннік Дюар, координатора Французьких Альянсів в Україні, та пані Діани Бангури, директора «Альянс Франсез» м. Одеси.
3-4 жовтня 2019 року. Посол Франції в Україні пан Етьєн де Понсен, регіональний керівник Університетської Агенції Франкофонії (УАФ) у Центральній та Східній Європі пан Мохамед Кетата, аташе Посольства Франції в Україні з питань мовного і культурного співробітництва пан Фабріс Пето та Відповідальна за відділення УАФ у м. Кишиневі (Молдова) Роксана Туркану.
***
2013 рік стає новим етапом у розвитку міжнародних відносин, коли ОНУ імені І.І. Мечникова, завдяки плідній підготовчій роботі кафедри французької філології, набуває членства в Університетському Агентстві Франкофонії у Центральній i Східній Європі (AUF), яке сприяє проведенню різнопланових заходів, семінарів, ательє та організовує програми академічної мобільності студентів.
***
У 2017 році кафедра урочисто відкриває на факультеті романо-германської філології Центр французької мови, обладнаний технічними засобами за сприяння Кишинівського відділення AUF.