Історія кафедри

Курс лекцій «Закони спадковості і методика добору сільськогосподарських рослин» в Одеському (тоді Новоросійському) університеті на природничому відділенні фізико-математичного факультету першим почав читати приват-доцент Андрій Опанасович Сапєгін у 1912 році. Це трапилося після повернення Андрія Опанасовича з річного закордонного відрядження у наукові лабораторії Європи, де значний вплив на його наукові інтереси здійснили берлінський професор генетик Е. Баур і празький цитолог і генетик Б. Немець, автор багатьох робіт з питань спадковості у рослин. У 1912 році вийшли у світ «Законы наследственности, как основа селекции сельскохозяйственных растений», які Андрій Опанасович виклав за книгою Е. Баура «Einführung in die experimentelle Vererbungslehre». Роком пізніше курс лекцій, який читав А. О. Сапєгін в університеті, став називатися «Генетика і селекція», а його підручник «Основы теории и методики селекции сельскохозяйственных растений», надрукований у 1913 р., був одним із перших вітчизняних посібників по селекції, який базувався на генетичних законах.
 
У цей же період А. О. Сапєгін був призначений керівником селекційного відділу Одеського дослідного поля при Південноросійському товаристві сільського господарства. З 1917 року Андрій Опанасович працює екстраординарним, а потім ординарним професором по кафедрі агрономії Новоросійського університету. Інформації, якою була ця кафедра та хто на ній викладав у той період, нами не знайдено. Однак відомо, що у Новоросійському університеті у 1916-1918 роках працювала агрономічна лабораторія, до якої А. О. Сапєгін, вважаємо, мав відношення. А. О. Сапєгін продовжує викладання генетики в Новоросійському університеті до 1922 року і одночасно веде заняття в Одеському сільськогосподарському інституті з 1918 по 1928 рік. У травні 1920 року Новоросійський університет був реорганізований в Одеський інститут народної освіти, який об’єднав декілька вищих навчальних закладів та проіснував ціле десятиріччя. Згідно історичних нарисів, у межах Одеського інституту народної освіти у 1922/1923 роках функціонували факультет соціального виховання та факультет професійної освіти. Останній складався з відділень: математичного, агробіологічного, історичного, відділення літератури і мови. Припускаємо, що в цей час А. О. Сапєгін викладав на агробіологічному відділенні. У 1923 р. Наркомос України доручив професору Одеського сільськогосподарського інституту А. О. Сапєгіну керівництво новоутвореною науково-дослідною кафедрою рослинництва при цьому інституті. У ці ж роки А. О. Сапєгін видає низку методичних робіт та підручників з генетики і селекції, а самє: «Серединная ошибка и ее значение для оценки средних арифметических при сравнительных испытаниях» (1914), «Гибридологический анализ сопряженных признаков пшеницы» (1916), «Определение точности полевого опыта с помощью элементов вариационной статистики» (1921), «Вариационная статистика» (1922, перевидавалася шість разів до 1937), «Загальна методика селекції сільськогосподарських рослин» (1925), редагує збірники статей «Этапы менделизма» (1923) та «Вехи селекции» (1923).

Очолюваний А. О. Сапєгіним селекційний відділ Одеського дослідного поля у 1918 році був перетворений в Одеську сільськогосподарську селекційну станцію, де під його керівництвом в наукових процес було впроваджено нові методи дослідження та апаратура, серед яких ˗ цитологічні методи, рентгенівська та холодильна установки, борошно-хлібопекарна лабораторія, теплиці та ін. Через 10 років на базі станції було організовано Український генетико-селекційний інститут (УСГІ), директором якого А. О. Сапєгін був до 1931 року. Відставці А. О.Сапєгіна з цієй посади сприяло те, що у суворі зими 1927-1928 та 1928-1929 років виведені ним сорти пшениці Кооператорка, Земка сильно постраждали або навіть зовсім загинули. Вчений був звинувачений у шкідництві й саботажі та заарештований за вказівкою наркома землеробства СРСР Я.А. Яковлева. Після арешту у 1931-1933 роках А. О. Сапєгін працює заступником директора УГСІ з наукової роботи.

М. І. Вавилов особисто знав і високо цінував Андрія Опанасовича як спеціаліста і наполегливо запрошував його на посаду заступника директора Інституту генетики АН СРСР. У 1933 році А. О. Сапєгін погодився на запрошення та покинув Одесу. З 1933 до 1946 року він працював заступником директора Інституту генетики АН СРСР та одночасно з 1936 р. завідував відділом генетики та селекції рослин Інституту ботаніки АН УРСР.

Протягом більше 20 років А. О. Сапєгін залишався організатором і головним виконуючим різних заходів, що мали за мету створення в Одесі наукових установ генетико-селекційного напряму та підготовку для них кваліфікованих кадрів.

У 1933 році був відновлений Одеський державний університет (ОДУ), в межах якого створюється біологічний факультет. Після від’їзду А. О. Сапєгіна до Академії наук УРСР генетику в університеті читав з 1931 по 1937 р. співробітник Генетично-селекційного інституту М.О. Ольшанський, а потім В.Ф. Хитринський − співробітник того ж інституту, який пізніше захистив докторську дисертацію «Направленное изменение наследственности растений путем воспитания как метод селекции» (1959 р.). Обидва науковці були прихильниками «мічуринської генетики» та ревними прибічниками Т. Д. Лисенка.

Після повернення університету з евакуації, де деканом біологічного факультету був професор Г. А. Машталер (завідувач кафедри дарвинізму), який критично відносився до генетиків-морганістів, деякий час лекції з генетики читав доцент сільськогосподарського інституту Ю. П. Мірюта, вчителями якого в науці були Г. А. Левітський та Г. Д. Карпеченко.

Пізніше про Юрія Петровича Мірюту у біографічній статті, буде написано – видатний генетик, вчений-селекціонер, педагог, один з яскравих представників вавиловської плеяди генетиків рослин, який багато зробив для відродження генетики в країні й подолання монополії лисенківщини у радянській біології. А поки що у 1944 р. Ю. П. Мірюта переїжджає в Одесу з Горьківського державного університету, де він керував спеціалізацією з генетики і селекції рослин на кафедрі генетики, якою завідував у ті часи С. С. Четверіков. До 1948 р. Ю. П. Мірюта очолює кафедру селекції і насіннєзнавства Одеського сільськогосподарського інституту і працює доцентом ОДУ. В ті роки Юрій Петрович підготував докторську дисертацію «Генетическая сущность гетерозиса» (1947), в якій була запропонована нова теорія гетерозису. Однак у зв'язку з сумно відомою для біологічної науки в СРСР сесією ВАСГНІЛ 1948 року захист дисертації не відбувся.

Самостійна кафедра генетики в ОДУ відкрита у вересні 1949 р. деканом біологічного факультету кандидатом сільськогосподарських наук Андрієм Івановичем Воробйовим, який був переведений в ОДУ за рік до цього із Всесоюзного Селекційно-генетичного інституту (ВСГІ) для «укріплення мічуринцями» університету. В 1955 р. ця кафедра була перейменована в кафедру генетики і дарвінізму, а в травні 1978 р. з ініціативи нового завідувача і декана факультету Владлена Миколайовича Тоцького реорганізована в кафедру генетики і молекулярної біології.

Як вже наводилося, А. І. Воробйов (1902-1991) у 1923 р. закінчив Одеський сільськогосподарський інститут за фахом агроном-рослинник. Аспірантську підготовку пройшов у 1925-1929 р.р. на кафедрі генетики і селекції того ж інституту під керівництвом професора А. О. Сапєгіна. З ініціативи якого А. І. Воробйов був відряджений до Ленінграда і Москви для ознайомлення з методикою робіт у кращих генетичних лабораторіях і вивчення літератури. Відрядження виявилися плідними: було зібрано літературні джерела для фундаментальної праці «Кратные хромосомные числа у близкородственных форм». Успішній роботі сприяло знання іноземних мов, а володіння цитогенетичними методами дало можливість накопичити власні експериментальні дані, за рекомендацією М. І. Вавилова і Г. А. Левитського рукопис була прийнята до друку.

Після закінчення аспірантури А. І. Воробйов працював деякий час в лабораторії Г. А. Левитського (Ленінград, ВІР). Повернувшись до Одеси, працював в Українському генетико-селекційному інституті (УГСІ) фахівцем відділу фізіології рослин, потім старшим науковим співробітником. Слід зауважити, що з жовтня 1929 року у тому ж інституті посаду старшого спеціаліста лабораторії морфології рослин займав Т. Д. Лисенко.

Вчений ступінь кандидата сільськогосподарських наук А. І. Воробйову присвоєно в 1938 році без захисту дисертації. Докторську дисертацію захистив у 1951 р. в ОДУ імені І. І. Мечникова.

Завідувачем кафедри генетики ОДУ А. І. Воробйова призначили через рік після серпневої сесії ВАСГНІЛ 1948 року, на якій відбувся розгром позицій менделізму-морганізму. А. І. Воробйов керував кафедрою з 1949 по 1977 рік. Він надавав увагу організації навчального процесу і науково-дослідній роботі викладачів і студентів, але у напрямку розвитку «мічуринського вчення». Можливо з метою поширення «передового мічуринського вчення», написаний А. І. Воробйовим підручник «Основы мичуринской генетики» (1950) було перекладено на польську, чеську, румунську, японську та китайську мови. Для поліпшення навчальної та виховної роботи А. І. Воробйов створив за власні кошти агробіологічну ділянку (біля біологічного факультету) з садом, квітником, лікарськими рослинами, моделлю пришкільної ділянки. Таким чином, були створені умови для набуття студентами під керівництвом викладачів навичок формування крони плодових дерев, догляду за рослинами, створення дослідних ділянок з метою виконання студентами курсових і дипломних робіт. Все це підвищувало рівень практичної підготовки студентів як майбутніх фахівців-біологів, так і вчителів шкіл.

Але оскільки кафедра генетики формувалася і розвивалася в складні для країни і її науки часи в період диктатури Т. Д. Лисенко, загальний курс «Генетика з основами селекції» А. І. Воробйов читав за міністерською програмою. За даними, зібраними Д. Урсу, восени 1947 року А. І. Воробйов поставив свій підпис під колективним листом керівних посадовців ВСГІ до міністра вищої освіти, в якому є вимога прибрати з викладання в сільськогосподарських і педагогічних вузах «буржуазну лженауку» – генетику.

За керівництва А. І. Воробйова кафедра забезпечувала викладання загальних курсів «Вступ до біології» (доцент О. Н. Радченко), «Генетика з основами селекції» (професор А. І. Воробйов), «Дарвінізм і історія біології» (доцент П. І. Дмитрашко), «Рослинництво» (доцент І. М. Сагайдак), «Цитологія з основами ембріології» (старший викладач 3. П. Коц) та спецкурсів «Біологія розвитку рослин», «Загальна селекція», «Вибрані розділи генетики» (професор А. І. Воробйов).

У спецкурсах, на лабораторних заняттях з генетики і цитології, на великому спецпрактикумі значне місце займали цитогенетичні методи. У 1958-1965 р.р. під керівництвом А. І. Воробйова проводилися дослідження з цитоембріології перехресно-запильних рослин (кукурудза, жито, соняшник) за їх самозапилення після попередньої обробки приймочок розчинами деяких речовин (3. П. Коц, К. М. Нассаль, Т. П. Бланковська).

У науково-дослідній роботі наприкінці 60-х-70-х років викладачі і співробітники кафедри цитогенетичні дослідження поєднували з вивченням мутагенної дії випромінювання Со60 на насіння хлібних злаків (О. Н. Радченко, К. М. Шварцман). Встановлено частоту та спектр хромосомних перебудов в залежності від дози випромінювання. Усвідомлюючи необхідність використання методів цитоембріології для вирішення проблем, якими тоді займалася кафедра (примусове самозапилення, гібридизація, вплив мутагенних факторів на рослини), завідувач відрядив молодих викладачів (3. П. Коц і К. М. Нассаль) на стажування в лабораторію ембріології Інституту ботаніки АН УРСР, якою в той час керував учень С. Г. Навашина – Я. С. Модилевський. Набутий досвід ці викладачі повною мірою використовували при викладанні курсу «Цитологія з основами ембріології», при проведенні окремих розділів великого спецпрактикуму, а також у науково-дослідній роботі.

Багато студентів кафедри, захопившись під час виконання курсових та дипломних робіт цитоембріологічними дослідженнями, продовжували їх при виконанні дисертаційних робіт (Г. І. Білова, Т. П. Бланковська, В. К. Симоненко, Чан Ту Нга та ін.).

У результаті багаторічних, комплексних досліджень з використанням цитохімічної, цитометричної і цитофізіологічної методик були виявлені нові закономірності ембріонального розвитку рослин, визначені ознаки (в тому числі й кількісні), на підставі яких можна робити висновки про нормальний чи патологічний розвиток ембріональних структур у злаків та айстрових.

Кандидат біологічних наук, доцент І. М. Сагайдак вивчав мінливість і продуктивність однорічних сільськогосподарських рослин та багаторічних плодових за прищеплення додаткового коріння однієї або декількох рослин того ж чи іншого виду. Від Комітету у справах винахідництва та відкриттів при Раді міністрів СРСР він одержав Посвідчення про пріоритет у розробці нового методу одержання гетерозисного насіння (1963 р.).
Провадилися дослідження з акліматизації і вивчення біологічних особливостей сіди багаторічної з метою впровадження цієї прядильної культури у сільськогосподарське виробництво України (П. І. Дмитрашко), а також дослідження онтогенезу кукурудзи та її гібридів (О. Н. Радченко).

З 1964 по 1992 роки на кафедрі працювала доцент Г. І. Білова. Нею у 1970 році на біологічному факультеті ОДУ була захищена кандидатська дисертація за темою: «Цитоэмбриология некоторых межвидовых гибридов хлопчатника». Г. І. Білова довгі роки на кафедрі викладала «Дарвінізм і еволюційне вчення», проводила лабораторні роботи з генетики, цитології, рослинництва, читала спеціальний курс «Генетика популяцій». У 1984 році Г. І. Білова нагороджена грамотою одеського відділу народної освіти за роботу з вчителями та учнями, що виступали на олімпіадах. Наукові інтереси Г. І. Білової були пов’язані з вивченням віддаленої гібридизації бавовнику і гороху, а також проблемами мутагенезу. За результатами досліджень нею опубліковано близько 20 наукових робіт.

У відповідності з науковими напрямами кафедри були введені нові спецкурси: «Мутагенез», (О. Н. Радченко), «Основи наукових досліджень» (А. І. Воробйов), «Генетика людини» (Г. І. Білова), «Мікроскопічна техніка» і «Ембріологія рослин» (Т. П. Бланковська) та ін.

Великий спецпрактикум було розширено новими розділами – експериментальне розв’язання генетичних задач, генетичний аналіз з використанням модельного об’єкта – дрозофіли. Вела ці розділи К. М. Нассаль. Вона пройшла курси підвищення кваліфікації при кафедрі генетики Московського державного університету (МДУ) і стажування на кафедрі Ленінградського державного університету (ЛДУ), на яких оволоділа методиками розведення і схрещування дрозофіли, аналізу гібридних поколінь, привезла вперше в 1968-1970 роках мутантні лінії дрозофіли для навчання студентів гібридологічному аналізу, дослідженню частоти кросинговеру, побудові генетичних карт та ін. К. М. Нассаль розробила необхідні для студентів методичні вказівки. Відповідні розділи були введені і в лабораторні роботи з загального курсу «Генетика з основами селекції».

Перші привезені з МДУ мутантні лінії дрозофіли започаткували створення генетичної колекції видів та мутантних ліній дрозофіли, яка в даний час налічує більше 40 генотипів. За збереженням, чистотою і відтворенням колекції з 1976 року спостерігають інженери першої категорії Н. А. Стрельцова і З. В. Мірось. З 1980-х років на колекційних зразках дрозофіли виконувалися дослідження з мутагенезу. За більш ніж 30 років проведення експериментальних досліджень з використанням колекції дрозофіли на кафедрі захищено більше 250 кваліфікаційних робіт студентів, виконані дисертаційні роботи О. М. Андрієвським (1988), Н. Д. Хаустовой (1990), З. У. Джан (1995) (Корея), Н. М. Аль-Шабли (2003) (Йорданія), Л. В. Левчук (2000), С. В. Білоконь (2007). Загальна кількість публікацій співробітників кафедри за результатами досліджень виконаних на дрозофілі у вітчизняних та закордонних наукових виданнях складає більше 300. Колекція дрозофіли активно використовується в навчальному процесі, зокрема для вирішення «живих» циклічних задач студентами за спеціальним курсом «Генетичний аналіз» та виконання досліджень у межах «Великого спецпрактикуму». За науковим значенням колекція дрозофіли, що зберігається на кафедрі, була внесена до Всесоюзного каталогу ліній дрозофіли у 1987 році.
Подальший розвиток наукових досліджень кафедри, навчально-виховного процесу, підготовка кваліфікованих кадрів та оновлення складу співробітників кафедри були пов’язані з новими вимогами, що обумовлені прогресом всіх галузей біології, зокрема молекулярної генетики, молекулярної біології та ін.

У 1977 р. кафедру очолив доктор біологічних наук, професор, дійсний член Академії наук Вищої школи України, лауреат премії імені О. В. Палладіна Владлен Миколайович Тоцький. У 1964 році захистив кандидатську дисертацію за темою «Содержание АТФ и АТФ-азная активность органов и тканей белых крыс при раздельном и совместном действии на организм рентгеновских лучей, хлорэтиламинов и этиленаминов».

В 1965 р. прийшов на викладацьку роботу на кафедру біохімії ОДУ імені І. І. Мечникова і вперше на біологічному факультеті почав читати спецкурси «Молекулярна біологія», «Антибіотики», «Механізми скорочення м’язів», «Структура і функції нуклеїнових кислот». У 1967-1969 р.р. – консультант-викладач Улан-Баторського університету Монгольської Народної Республіки. В 1973-1982 р.р. і з 2000 по 2007 роки – декан біологічного факультету ОДУ. З 1982 по 1988 рік проректор ОДУ з навчально-методичної роботи. В 1982 році В. М. Тоцький захистив в Інституті біохімії АН УРСР докторську дисертацію «Мембранный транспорт некоторых коферментных витаминов». У 1983 р. йому присвоєно звання професора кафедри генетики і молекулярної біології.

Як декан і професор кафедри В. М. Тоцький велику увагу надає організації навчальної роботи. З 1981 р. В. М. Тоцький читає студентам біологічного факультету загальний курс «Генетика з основами селекції». Він розробив програму цього курсу, що згодом стала основою затвердженої ВАК програми кандидатського мінімуму.

Професором В. М. Тоцьким заснована наукова школа «Генетичні механізми адаптації і еволюції». Основні напрями наукових досліджень – генетична структура популяцій і фактори середовища; структура генотипів і пристосованість; генетична детермінація ознак стійкості біонтів до чинників середовища; впровадження нових генетико-біохімічних та генетико-цитологічних критеріїв адаптивності, взаємодія й коадаптація генів тощо.

У період з 1969 по 1987 р. на кафедрі під керівництвом В. М. Тоцького проводились дослідження в галузі генетики та селекції мікроорганізмів (разом з І. Й. Броуном, О. Б. Полодієнко та С. Г. Каракіс), які завершилися створенням штамів Psuedomonas putida, здатних до суперпродукції метіоніну. Ефективність одного із штамів підтверджена отриманням авторського свідоцтва на винахідництво.

В. М. Тоцький – автор трьох видань україномовної книги «Генетика», затвердженої Міністерством освіти і науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів, та низки навчально-методичних видань. Ним опубліковано понад 250 наукових праць, серед яких дві монографії та більше 100 журнальних статей, в тому числі в зарубіжних та науковометричних журналах («Генетика», «Селекція та генетика», «Український біохімічний журнал», тощо). В 2007 році В. М. Тоцькому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». За досягнення в педагогічній, науковій і організаторській роботі на посадах декана факультету, проректора університету і завідувача кафедри нагороджений Почесною грамотою Верховної ради України (2006), Кабінету Міністрів України (2012), Почесною відзнакою Одеської обласної державної адміністрації (2011), Дипломом почесного члена Українського біохімічного товариства (2010), низкою Почесних грамот ректорату та профкому університету.

Професор кафедри генетики та молекулярної біології Бланковська Тамара Пилипівна у 1958 р. закінчила біологічний факультет, кафедру генетики і дарвінізму ОДУ. В 1965 р. захистила кандидатську дисертацію за темою «Цитохімічне дослідження ембріогенезу у рослин за різних термінів посіву незрілим та зрілим насінням». В 1992 році захистила докторську дисертацію за темою «Морфо-функціональні аспекти розвитку генеративних структур хлібних злаків». Наукові інтереси Бланковської Т. П. були в галузі генетичних аспектів ембріогенезу рослин. Вона читала загальні курси «Цитологія» та «Рослинництво», спецкурс «Генетичні основи селекції». Автор понад 200 наукових та навчально-методичних праць.

У 1979-1984 р.р. на кафедрі генетики та молекулярної біології працював доктор біологічних наук, лауреат Державної премії СРСР, академік НААН України професор Б. С. Прістер – радіобіолог, агроном, еколог. Як людина творча і енергійна він за цей короткий період роботи на кафедрі розробив курси ‹‹Радіоекологія›› та ‹‹Проблеми мутагенезу››. Впровадив методику біологічного моніторингу навколишнього середовища з використанням в якості тест-об’єктів мікроорганізмів, гідробіонтів та інших організмів. Розробив методику моніторингу водного середовища в інтересах водного та рибного господарства.

У 1982-2000 р. на кафедрі працювала кандидат біологічних наук доцент В. І. Максимова, яка у 1974 році захистила кандидатську дисертацію «Генетическое и цито-эмбриологическое изучение полиплоидных форм кукурузы», яку виконала в Українському ордена Леніна науково-дослідному інституті рослинництва, селекції і генетики імені В. Я. Юр’єва. В. І. Максимова впровадила в навчальний процес кафедри спецкурс ‹‹Культура рослинних клітин і тканин›› та розділи великого спецпрактикуму з генетики кукурудзи та каріотипування рослин. Вона проводила практичні заняття з цитології і генетики, читала спеціальні курси: «Селекція рослин», «Генетика популяцій», «Основи наукових досліджень», курс «Генетики» на вечірньому відділенні. Разом із співробітниками ВСГІ досліджувала цитогенетичну стабільність (мітоз і мейоз) алополіплоїдів злаків (тритикале); провадила цитологічні та морфогенетичні дослідження сільськогосподарських рослин в культурі in vitro. Значну увагу В. І. Максимова надавала педагогічній та організаторській роботі – керувала студентським гуртком генетиків, готувала студентів до конкурсів, школярів до олімпіад, довгі роки була вченим секретарем кафедри, брала активну участь у створенні філіалу кафедри у ВСГІ.

Кафедра підтримувала тісні зв’язки з ВСГІ. У відділі цитології і генетики, а також у селекційних відділах студенти кафедри проходили виробничу практику, виконували курсові і дипломні роботи. В період навчальних практик студенти під керівництвом викладачів виїздили до Москви, Ленінграда, Києва для ознайомлення з тематикою та методиками проведення досліджень у генетичних лабораторіях МДУ, Ленінградського державного університету ім. М. В. Ломоносова, Інституту генетичної інженерії і клітинної біології (м. Київ) тощо.

З 1984 по 2006 рік на кафедрі працювала к.б.н., доцент Н. Г. Гандирук. В 1986 р. вперше в університеті вона розпочала читати новий загальний курс ‹‹Біотехнологія››, ввела нові спецкурси – ‹‹Біохімічна генетика››, ‹‹Екогенетика людини››, отримала авторське свідоцтво на винахід способу виділення орнітозного антигену. З 1992 року Н. Г. Гандирук налагодила творчі зв’язки біологічного факультету з Рішельєвським ліцеєм при Одеському національному університеті (ОНУ). Активно працювала з обдарованою молоддю, підготувала понад 50 призерів III етапу, 15 призерів IV етапу Всеукраїнської олімпіади з біології. Нею підготовлено три срібних призери Міжнародних олімпіад з біології у Таїланді (1995 р), Швеції (1999) та Бельгії (2001 р.). За активну роботу з обдарованою молоддю та підготовку призерів міжнародних олімпіад їй присвоєно почесне звання ‹‹Заслужений вчитель України››.

Доцент кафедри, старший науковий співробітник, кандидат біологічних наук Січняк Олександр Львович працює на кафедрі з 2000 року. Закінчив кафедру генетики і молекулярної біології ОДУ в 1982 році. В 1988 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Мейотична стабільність тритикале в залежності від способів їх одержання» у ВСГІ.

Наукові інтереси О. Л. Січняка пов’язані з механізмами онтогенетичної та філогенетичної адаптації пшениць після віддаленої гібридизації. Він активно веде результативну науково-дослідну роботу з проблем формування генетичної коадаптації при створенні синтетичних генотипів злаків. В результаті цих досліджень були з’ясовані особливості впливу алоплазми на адаптивні властивості інтрогресивних форм пшениці, на стійкість пшениці до ряду абіотичних (низька температура, засоленість грунту) та біотичних (бура та стеблова іржа, борошниста роса) факторів. З’ясована роль окремих ген-ензимних систем у формуванні адаптивності, особливості стабілізації мейозу у пшенично-чужорідних гібридів. Крім того О. Л. Січняком на кафедрі започатковані роботи з дослідження цитогенетичних ефектів пестицидів на об’єкти захисту. За результатами досліджень ним опубліковано понад 100 наукових робіт, серед яких 20 статей у міжнародних журналах.

О. Л. Січняк читає загальні курси «Генетика популяцій та еволюція», «Медична генетика», спеціальні курси «Цитогенетика», «Генетика та медицина», «Позахромосомна спадковість», «Популяційна генетика», «Популяційна біологія». Ним видано конспекти лекцій зі спеціальних курсів «Позахромосомна спадковість», «Імуногенетика», «Популяційна біологія», а також методичні посібники з «Генетики популяцій» та «Рослинництва». Багато уваги О. Л. Січняк приділяє роботі зі студентською і шкільною молоддю, бере активну участь в організації і проведенні Всеукраїнських шкільних та студентських олімпіад з біології.
Доцент кафедри Хаустова Ніна Дмитрівна закінчила біологічний факультет ОДУ, кафедру біохімії. У 1982 р. почала працювати на кафедрі генетики і молекулярної біології. В 1989 році захитила кандидатську дисертацію за темою «Адаптивный гетерозис и выражение гена Adh у дрозофилы» в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна. Наукові інтереси Н. Д. Хаустової пов’язані з вивченням ролі генного балансу в адаптації дрозофіли до умов довкілля. Читає загальний курс «Молекулярна біологія», спецкурси: ‹‹Основи генетичного аналізу›› та ‹‹Генетика поведінки››. Автор понад 100 наукових та навчально-методичних праць.
Доцент кафедри Андрієвський Олександр Михайлович у 1979 році закінчив кафедру біохімії ОДУ. В 1988 році захистив кандидатську дисертацію за темою «Лужна пептидгідролаза кишковика та її інгібітори в онтогенезі дрозофіли». У 1993 році був зарахований на посаду доцента кафедри генетики та молекулярної біології, після того, як попрацював на біологічному факультеті інженером та завідувачем лабораторії фізико-хімічних методів дослідження.

Наукові інтереси О. М. Андрієвського пов’язані з дослідженням білкового поліморфізму в популяціях дрозофіли та ролі окремих ген-ензимних систем в онтогенезі дрозофіли та інших біонтів, він є автором понад 90 наукових та науково-методичних публікацій. Багато років співпрацює з Одеським інститутом удосконалення вчителів. Бере активну участь у виховній роботі студентів. З 2017 року О. М. Андрієвський перейшов працювати на кафедру біохімії ОНУ.

Доцент кафедри Мірось Світлана Леонідівна в 1997 році закінчила ОНУ, кафедру генетики та молекулярної біології. В 2003 році захистила кандидатську дисертацію за темою: «Генетическая детерминация устойчивости озимой мягкой пшеницы к возбудителю фузариоза колоса на юге Украины» в Селекційно-генетичному інституті Національному центрі насіннєзнавства та сортовивчення (СГІ НЦНС). В 2004 р. долучилася до викладацького складу кафедри. Проводить наукову роботу в галузі дослідження генетики макроміцетів. Нею налагоджені творчі стосунки з відділом фітопатології та ентомології СГІ НЦНС. Читає загальні курси «Цитологія», «Біотехнологія», а також спецкурси «Генетика людини», «Імуногенетика». На сьогодні автор біля 40 наукових та науково-методичних публікацій.

Доцент кафедри Білоконь Світлана Василівна в 1994 році закінчила біологічний факультет ОДУ, кафедру генетики і молекулярної біології. В 2006 році долучилася до викладацького складу кафедри. В 2007 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Мутации cn и vg и приспособленность генотипов Drosophila melanogaster Meig» в СГІ НЦНС. Наукові інтереси пов’язані з вивченням механізмів онтогенетичної та філогенетичної адаптації Drosophila melanogaster. Читає загальний курс «Молекулярна біологія», спецкурси «Проблеми мутагенезу», «Біохімічна генетика», «Генетичні основи адаптації». На сьогодні автор понад 30 наукових та науково-методичних публікацій.

З 2006 року на кафедрі генетики та молекулярної біології розпочала свою трудову діяльність доцент Задерей Наталія Сергіївна. Вона закінчила кафедру в 1989 році і довгий час працювала в лабораторії біотехнології ВСГІ. У цей період Н.С. Задерей займалася розробкою умов культивування тканин, клітин та органів бобових рослин на штучних поживних середовищах в умовах in vitro. Н.С. Задерей опанувала методи виділення протопластів з мезофілла листа та їх культивування з метою отримання колоній та рослин-регенерантів. У 1992 році Н.С. Задерей вступила до заочної аспірантури на кафедру генетики та успішно закінчила її. У 1997 році Н.С. Задерей захистила дисертацію зі спеціальності «Клітинна біологія» за темою «Культивування тканин і індукція морфогенезу in vitro у еспарцету (Onobrychis sp.)» в Інституті клітинної біології та генетичної інженерії НАН України (м. Київ). З 1999 по 2006 р. Н.С. Задерей працювала вчителем біології в Рішельєвському ліцеї, де підготувала значну кількість призерів обласних та Всеукраїнських олімпіад, за що отримала державну нагороду «Відмінник освіти».

На сьогоднішній день доцент Н.С. Задерей активно працює на кафедрі генетики, розробила курси лекцій з біотехнології, клітинної інженерії, фармакогенетики, молекулярних механізмів диференціації клітин. Наукові інтереси Н.С. Задерей тісно пов'язані з технологіями in vitro. Задерей Н.С. є автором понад 20 наукових праць, у тому числі навчально-методичних посібників «Задачник з генетики та молекулярної біології» (2007), «Біотехнологія рослин» (2015).

Доцент кафедри Алєксєєва (Трочинська) Тетяна Григорівна закінчила біологічний факультет у 2002 році, у тому ж році була прийнята в аспірантуру за спеціальністю «Генетика» під керівництвом доктора біологічних наук, професора Бланковської Т. П. Після закінчення аспірантури у 2005 році залишилася працювати на кафедрі з початку на посаді старшого лаборанта, потім – спеціалістом І категорії. З 2007 по 2011 рік була відповідальним секретарем наукового журналу ‹‹Вісник ОНУ. Серія Біологія››. У 2009 році Алєксєєва Т. Г. захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю «Генетика» на тему: ‹‹Генотипові особливості прояву цитометричних ознак клітин генеративних структур пшениці, жита та їх гібридів››. Напрями наукової діяльності Алєксєєвої Т. Г. зосереджені на генетиці кількісних ознак, генетиці розвитку культурних рослин, цитогенетиці, дослідженні поліморфізму ген-ензимних систем. Т. Г. Алєксєєва викладає спеціальні курси «Генетика індивідуального розвитку» та «Основи генетичного аналізу», вибірковий курс «Рослинництво», проводить практичні заняття з цитології і генетики. Вона є автором більше 40 наукових публікацій.

У 2001-2010 роках працювала філія кафедри генетики на базі Південного біотехнологічного центру у рослинництві НААН України, яким керував академік НААН, д. б. н., професор Ю. М. Сиволап, у складі викладачів – сумісників, які працювали на посадах доцентів: к. б. н. Максимової В. І., к. б. н. Чеботар С. В., д. б. н. Ігнатової С. О., к. б. н. Бальвінської М. С., к. б. н. Кожухової Н. Е., к. б. н. Солоденко А. Є., к. б. н. Балашової І. А. Студенти кафедри виконували у філії курсові, бакалаврські, магістерські роботи, навчались молекулярно-генетичним та біотехнологічним методам дослідження.

У 2011 році для викладацької роботи і поширення молекулярно-генетичних досліджень на кафедру на постійну посаду доцента було запрошено д. б. н. Сабіну Віталіївну Чеботар. Вона у 1988 році закінчила ОНУ, спеціалізувалася на кафедрі генетики та молекулярної біології. Трудову діяльність С. В. Чеботар розпочала у ВСГІ в 1988 р. на посаді старшого лаборанта відділу генної інженерії, там же в 1990-1993 рр. навчалася в аспірантурі, а з 1994 р. працювала науковим співробітником відділу генної інженерії. Після захисту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук в Інституті молекулярної біології і генетики (ІМБіГ, м. Київ) за темою «Молекулярно-генетический анализ интрогрессии элементов генома эгилопса в геном мягких пшениц» у 1995 році, С. В. Чеботар працювала старшим науковим співробітником відділу генної інженерії СГІ – НЦНС (1996-1999 р.р.). У 1998 році С. В. Чеботар проходила стажування в рамках німецького академічного обміну на кафедрі генетики Інституту біохімії, генетики та мікробіології Університету міста Регенсбург (Німеччина) під керівництвом професора Р. Шмідта, у 2001-2002 р.р. у Генбанку та лабораторії генного і геномного картування Інституту генетики зернових культур м. Гатерслебен (Німеччина) під керівництвом приват-доцента А. Бьорнера і доктора М. Рьодер. У 2004-2007 роках С. В. Чеботар брала участь у міжнародній програмі досліджень, яка проводилася в лабораторії генетики та геноміки злакових культур Національного інституту агрономічних досліджень (INRA) та Університету імені Блеза Паскаля м. Клермон-Ферран (Франція), де виконувала спільні дослідження з відомими у світі науковцями з молекулярної генетики злаків (М. Бернардом, П. Сурдиллем, К. Фьюілле, Дж. Салсе).

У 2009 році С. В. Чеботар захистила докторську дисертацію зі спеціальності «Молекулярна генетика» за темою: «Молекулярно-генетичний аналіз генофонду озимої м’якої пшениці України» в ІМБіГ (м. Київ). У 2010 була обрана членом-кореспондентом Національної академії аграрних наук України. С. В. Чеботар – є автором понад 200 наукових робіт, серед них більше 80 вийшло у закордонних виданнях.

На кафедрі С. В. Чеботар викладає такі дисципліни: «Загальна цитологія», «Геноміка», «Генетична інженерія», «Молекулярні маркери», «Створення та детекція ГМО», «Регуляторні білки та системи клітин», проводить заняття з «Великого спецпрактикуму» з підрозділу «Основи молекулярної генетики». Протягом багатьох років є науковим керівником дипломних робіт студентів та аспірантів.

З 2013 року С. В. Чеботар обіймає посаду завідувача кафедри генетики та молекулярної біології. Під керівництвом С. В. Чеботар на кафедрі розвиваються роботи з молекулярної генетики злаків, а також молекулярно-генетичні дослідження гідробіонтів Чорноморського басейну. Нею у програму «Великого спецпрактикуму», що проводиться на кафедрі, впроваджено навчання студентів сучасним методам ДНК-технології‚ основаним на полімеразній ланцюговій реакції (ПЛР).

В 2016 році к.б.н. Чеботар Г.О. приступила до роботи на кафедрі генетики та молекулярної біології (захист кандидатської дисертації Чеботарь Г.О. на тему «Алелі генів короткостебловості Rht8, Rht-B1, Rht-D1, нечутливості до фотоперіоду Ppd-D1 м’якої пшениці та їх ефекти на агрономічні ознаки» відбувся у 2012 році). Викладає спецкурс «Епігенетика», проводить практичні заняття з «Цитології», «ВСП» для 3 та 4 курсів, а також семінарські заняття з «Молекулярної біології». Сфера наукових інтересів: молекулярна генетика злаків, використання сучасних біотехнологічних підходів для поліпшення злаків, оцінка генетичної різноманітності, молекулярно-фізіологічні аспекти ростових процесів рослин, біоінформатика. Галина Олександрівна є автором 70 наукових публікацій.

У 2017 році до викладацького колективу приєднався доцент, к.б.н., Топтіков Валентин Анатолійович. У 1983 році В. А. Топтіков захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю 03.00.03 – молекулярна біологія під назвою “Взаимодействие экзогенной гомологичной ДНК с изолированными клеточными ядрами из проростков кукурузы”. З тих пір він більше 25 років плідно займався науковою діяльністю у складі Науково-дослідної групи кафедри генетики і молекулярної біології і Науково-дослідної групи Біотехнологічного науково-навчального центру ОНУ. На кафедрі В. А. Топтіков викладає загальні курси “Теорії еволюції”, “Методи молекулярної генетики у генній інженерії”, розділ ВСП “Використання ізоферментного аналізу у популяційній генетиці”. До кола наукових інтересів В. А. Топтікова відносяться генетико-біохімічні механізми адаптивності рослин і тварин. Усього за результатами досліджень опубліковано понад 70 наукових публікацій, із них біля 15 у наукових міжнародних виданнях.

Нині викладацький склад кафедри нараховує 2 доктори і 7 кандидатів наук. Кафедра забезпечує загальні курси: «Генетика», «Загальна цитологія», «Молекулярна біологія», «Медична генетика», «Генетика і медицина», «Теорії еволюції», «Геноміка», «Методи молекулярної біології у біотехнології», «Біотехнологія», «Екологічна генетика та фармакогенетика», «Генетика популяцій та еволюція», «Рослинництво», «Біоетика та біобезпека». Крім того, кафедра забезпечує читання низки спеціальних дисциплін: «Основи генетичного аналізу», «Молекулярні процеси еволюції», «Біохімічна генетика», «Проблеми мутагенезу», «Цитогенетика», «Молекулярні маркери», «Генетична інженерія», «Генетика людини», «Генетика вірусів та бактерій», «Генетичні основи селекції», «Генетика поведінки», «Імуногенетика», «Позахромосомна спадковість», «Фармакогенетика», «Молекулярна генетика», «Створення та детекція ГМО», «Регуляторні білки та системи клітин».

З середини 1990-х років на кафедрі під керівництвом В. М. Тоцького працює держбюджетна наукова група у складі висококваліфікованих науковців – молекулярних біологів, біохіміків – к. б. н. В. А. Топтікова, к. б. н. Л. Ф. Дьяченко, к. б. н. О. М. Єршової. За роки роботи у складі держбюджетної наукової групи співробітники виконали дослідження майже з тридцяти фундаментальних тем та прикладних розробок. Основні напрями цих досліджень пов’язані з вивченням адаптивних комплексів генів у особин популяції за конкретних умов існування, генетико-біохімічних особливостей онтогенезу рослин. Науковцями групи обґрунтовано використання систем ізозимів загально-клітинних ферментів для прогнозування адаптивних можливостей сільськогосподарських культур, розроблено та успішно впроваджено у практику технологію оптимального культивування in vitro тканинних експлантів сортів картоплі, суниці садової, алое і гвоздики.

В даний час наукова група вивчає генетико-біохімічні і морфометричні особливості чорноморської рапани Rapana venosa, як небезпечного інвазійного виду, з метою оцінки ступеня адаптивності цього молюска до умов Чорного моря і визначення перспективи використання показників стану популяцій цієї тварини для загальної оцінки стану екосистеми. За час існування наукової групи її науковцями опубліковано 80 праць, з них близько 10 – за кордоном.

Таким чином, основні напрями наукових досліджень кафедри присвячені таким проблемам:
  • Пристосованість та стан ген-ензимних систем Drosophila melanogaster з експериментальних і природних популяцій;
  •  Динаміка генетичної структури досліджуваних популяцій Drosophila melanogaster при довготривалому впливі екологічних чинників;
  • Взаємодія генів та їх коадаптація за добору у представників природних і експериментальних популяцій рослин і тварин;
  •  Аналіз експресії структурних генів ферментів та інших білків за умов онтогенетичної і філогенетичної адаптації рослин і тварин;
  • Експресивність структурних генів рослин за природної і штучної поліплоїдії;
  • Цитогенетичні та цитоембріологічні прояви кількісних ознак у рослин;
  • Моніторинг мутагенних ефектів пестицидів на модельних об’єктах і сільськогосподарських культурах;
  • Поліморфізм ген-ензимних систем в популяціях окремих гідробіонтів Чорноморського басейну;
  • Стан ген-ензимних систем та адаптаційні властивості лікарських базидіоміцетів;
  • Молекулярно-генетичний аналіз генофонду озимої м’якої пшениці України та споріднених злаків.
Слід зазначити, що якісна підготовка спеціалістів, магістрів та аспірантів, а також виконання планових наукових досліджень кафедри значною мірою забезпечуються якісною і кваліфікованою працею навчально-допоміжного персоналу кафедри Мірось З. В., Стрельцової Н. А., Казур Т. В. та інших.

З метою забезпечення студентів базами практики для виконання курсових, бакалаврських та магістерських робіт, а також для виконання спільних досліджень кафедра уклала угоди з провідними науково-дослідними установами Національної академії аграрних наук України – СГІ НЦНС‚ Національним науковим центром – «Інститутом виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова».

Проблему вивчення поліморфізму та адаптивного потенціалу окремих гідробіонтів Чорного моря кафедра вирішує у співробітництві з кафедрою гідробіології.

Крім того, науковці кафедри співпрацюють з вченими Одеського національного медичного університету, Науково-дослідного інституту молекулярно-генетичної та клітинної медицини, відділом молекулярної генетики; кафедрою загальної та молекулярної генетики біологічного факультету Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка; з кафедрою генетики Харківського національного університету імені В. Н. Каразина, з кафедрою генетики і біотехнології Львівського національного університету імені І. Франка.

Кафедра молекулярної біології, біохімії та генетики

Адреса кафедри: Біологічний факультет, Шампанський провулок, 2, м. Одеса, 65058
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Завідувач кафедри

Чеботар Сабіна Віталіївна

доктор біологічних наук, професор, старший науковий співробітник,
член-кореспондент Національної академії аграрних наук

Вчений секретар кафедри
Наталя Сергіївна Задерей 

доцент, кандидат біологічних наук

Співробітники кафедри

Викладачі

Навчально-допоміжний персонал

  • Мірось Зоя Василівна, інженер І категорії
  • Мотрук Наталя Валеріївна, старший лаборант
  • Стрельцова Наталя Андріївна, інженер І категорії
  • Тесленко Алла Валентинівна, завідуюча лабораторією

Спеціалізація кафедри: Генетичні механізми онтогенетичної і філогенетичної адаптації, біохімія, лабораторна діагностика

Основні напрямки наукової діяльності кафедри

  • Динаміка генетичної структури експериментальних та природних популяцій Drosophilidae;
  • Моніторинг мутагенних ефектів факторів довкілля на модельних об’єктах і сільськогосподарськихкультурах;
  • Еколого-генетичні аспекти адаптації та генетичний поліморфізм живих систем.
  • Молекулярно-генетичний аналіз генетико-біохімічного різноманіття живих систем.
  • Біохімія стресу та адаптації.
  • Оцінка статусу вітамінів в живому організмі за дією різних фізіологічних, патологічних та екстремальних факторів.
  • Енергетичний статус живих організмів за різних умов навколишнього середовища.
  • Особливості функціонування метаболічно-активних речовин в живих організмах в геронтогенезі.
  • Функціонування метаболомів в нормі та при моделюванні патологічних станів організму.
Навчальні курси, що читають на кафедрі молекулярної біології, біохімії та генетики Навчально-методичні праці співробітників кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики Наукові роботи співробітників кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики Історія кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики

Партнери кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики

  • Селекційно-генетичний інститут – Національний центр рослинництва та сортовивчення Національної академії аграрних наук України, Одеса, Україна
  • ННЦ "Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова" Національної академії аграрних наук України, м. Одеса, Україна
  • Медичний университет, Науково-дослідницький інститут молекулярно-генетичної та клітинної медицини, Відділ молекулярної генетики, Кафедра біохімії, м. Одеса, Україна
  • Львівський національний університет імені Івана Франка, м. Львів, Україна
  • Київський національний університет імені Т. Г. Шевченко, Навчально-науковий центр «Інститут біології», Кафедра загальної та молекулярної генетики, кафедра біохімії, м. Київ, Україна
  • Інститут клітинної біології та генетичної інженерії Національної академії наук України, м. Київ, Україна
  • Інститут молекулярної біології і генетики Національної академії наук України, м. Київ, Україна
  • Інститут фізіології рослин і генетики Національної академії наук України, м. Київ, Україна
  • Український інститут експертизи сортів рослин, м. Київ, Україна
  • Інститут зрощуваного землеробства Національної академії аграрних наук, сел. Наддніпрянське, м. Херсон, Україна
  • Фізико-хімічний інститут імені О.В. Богатського НАН України, м. Одеса, Україна
  • Одеське виробниче об'єднання "Біостимулятор", м. Одеса, Україна
  • ДУ “Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України”, м. Одеса, Україна

Cеред випускників кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики є співробітники:

Селекційно-генетичного інституту, Інституту виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова, Медичного інституту, Інституту тканинної терапії імені В.П. Філатова, педагогічного університету імені Ушинського та інших наукових установ, лабораторій різного профілю діяльності (клінічні, гістологічні, імуно-вірусологічні, лабораторії приватних мереж «Сінево», «EUROLAB» тощо), різних медичних закладів: пологових будинків, лікарень, санітарно-епідеміологічних станцій, а також співробітники таких установ як WWF, "Гермедтех", "Симеста ВААЛ", Іноземного підприємства «СЖС Україна» та інших. Понад 40 випусників кафедри працюють в закладах Шотландії, Ірландії, Англії, Дaнії, Швеції, Німеччини, Франції, Чехії, Італії, Сполучених Штатів Америки, Австралії та Нової Зеландії.

Курси кафедри

  • Спеціальність 014.05 Середня освіта, спеціалізація 014.05 Середня освіта (Біологія і здоров’я людини)

    Галузь знань – 01. Освіта/Педагогіка

    Спеціальність – 014. Середня освіта

    Спеціалізація - 014.05 Середня освіта

    (Біологія та здоров´я людини)

    Освітньо-професійна програма - Середня освіта (Біологія та здоров´я людини)

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)
    Обов´язкові курси
    ОК 19 Методика розв’язування задач з біології
    ОК 21 Загальна цитологія, гістологія, біологія індивідуального розвитку
    ОК 27 Біохімія
    ОК 31 Генетика та молекулярна біологія
    ОК 36 Біотехнологія
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 43 Рослинництво
    ВК 44 Генетична інженерія
    ВК 45 Культура клітин в біотехнології
    ВК 46 Проблеми мутагенезу
    ВК 47 Генетика індивідуального розвитку
    ВК 48 Генетика поведінки
    ВК 49 Генетика імунітету рослин
    ВК 50 Екологічна генетика та фармакогенетика
    ВК 51 Механізми диференціації клітин
    ВК 69 Екологічна біохімія
    ВК 70 Ензими в біологічних і медичних дослідженнях
    ВК 71 Біохімія спадкових захворювань
    ВК 72 Еволюційна біохімія
    ВК 73 Біохімія продуктів харчування
    ВК 74 Прикладна генетика
    ВК 75 Біохімічна токсикологія
    ВК 76 Функціональна біохімія
    ВК 77 Стовбурові клітини в біології
    ВК 105 Медична біохімія
    ВК 106 Лабораторна діагностика
    Рівень освіти – другий (магістерський)
    Обов´язкові курси
    ОК 3 Вибрані питання молекулярної біології, генетики, репродукції та розвитку організмів
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 04 Біоетика та біобезпека
    ВК 21 Патологічна біохімія
    ВК 22 Медична біохімія
    ВК 27 Генетика людини та молекулярні методи діагностики особливостей і патологій
    ВК 28 Медична генетика
    ВК 30 Генетика риб 
    ВК 31 Позахромосомна спадковість
    ВК 32 Цитогенетика
  • Спеціальність 091 Біологія

    Галузь знань – 09 Біологія

    Спеціальність 091 Біологія

    Освітньо-професійна програма Біологія

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)
    Обов´язкові курси
    ОК Загальна цитологія 
    ОК Генетика і молекулярна біологія
    ОК Біотехнологія
    ОК Генетика популяцій
    ОК Теорії еволюції
    ОК Хімія біоорганічна
    ОК Біохімія
    ОК Радіобіологія
    ОК Біофізика
    ОК Лабораторний практикум з біології
    ОК Навчальна практика
    ОК Виробнича практика
    ОК Курсова робота
    Спеціальні курси
    ВК 2.2. Генетичні студії
    ВК 2.3. Біонанотехнології
    ВК 2.4. Спеціальний практикум
    Вибіркові (варіативні) курси 
    ВК 43 Рослинництво
    ВК 44 Генетична інженерія
    ВК 45 Культура клітин в біотехнології
    ВК 46 Проблеми мутагенезу
    ВК 47 Генетика індивідуального розвитку
    ВК 48 Генетика поведінки
    ВК 49 Генетика імунітету рослин
    ВК 50 Екологічна генетика та фармакогенетика
    ВК 51 Механізми диференціації клітин
    ВК 69 Екологічна біохімія
    ВК 70 Ензими в біологічних і медичних дослідженнях
    ВК 71 Біохімія спадкових захворювань
    ВК 72 Еволюційна біохімія
    ВК 73 Біохімія продуктів харчування
    ВК 74 Прикладна генетика
    ВК 75 Біохімічна токсикологія
    ВК 76 Функціональна біохімія
    ВК 77 Стовбурові клітини в біології
    ВК 105 Медична біохімія 
    ВК 106 Лабораторна діагностика
    Рівень освіти – другий (магістерський)
    Обов´язкові курси
    ОК 02 Біоетика та біологічна безпека
    ОК 12 Сучасні методи дослідження біологічних об’єктів
    ОК 13 Геноміка та транскриптоміка
    ОК14 Виробнича практика (переддипломна)
    ОК15 Виробнича (асистентська ) практика
    ОК 16 Кваліфікаційна робота
    Вибіркові (варіативні) курси   
    ВК 23 Біохімія вітамінів та коферментів 
    ВК 24 Патологічна біохімія
    ВК 25 Медична ензимологія
    ВК 26 Біохімія мембран та механізми транспорту речовин
    ВК 27 Механізми регуляції біокаталізу
    ВК 28 Ксенобіохімія
    ВК 29 Біохімічна фармакологія
    ВК 30 Нейрохімія
    ВК 32 Біохімія оксидантних процесів
    ВК 44 Генетика людини та сучасні методи діагностики особливостей і патологій
    ВК 45 ПЛР-діагностика індивідуальних особливостей людини
    ВК 46 Цитогенетична діагностика спадкових патологій людини
    ВК 47 Детекція ГМ-конструкцій у сировині та харчових продуктах
    ВК 48 Оцінка генотоксичної дії речовин за допомогою тест-об’єктів
    ВК 49 Медична генетика
    ВК 50 Біохімічна генетика
    ВК 51 Генетика кількісних ознак
    ВК 53 Генетика риб
    ВК 54 Цитогенетика
    ВК 55  Позахромосомна спадковість
    ВК 56 Генетичні аспекти старіння
    ВК 57 Нейрогенетика: молекулярно-генетичний аналіз когнітивних процесів
    ВК 63 Біохімія гормонів
    ВК 64 Біохімічні основи нутріціології  
    Рівень освіти – третій (PhD, доктор філософії)
    Обов´язкові курси
    ОК 05 Історія, концепції та cучасні досягнення науки
    ОК 06 Методи, аналіз та презентація результатів наукових досліджень
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 09 Молекулярні маркери
    ВК 10 Геноміка (теоретичні та практичні аспекти)
    ВК 11 Сучасні ДНК-технології
    ВК 12 ДНК-типування біологічніх об’єктів
    ВК 14 Біологічні колекції в науковій і освітній діяльності
    ВК 16 Нові підходи до вивчення метаболізму біоактивних речовин
  • Спеціальність 162 Біотехнології і біоінженерія

    Галузь знань – 16 Хімічна та біоінженерія

    Спеціальність 162 Біотехнології та біоінженерія

    Освітньо-професійна програма Біотехнології та біоінженерія

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)
    Обов´язкові курси
    ОК20 Біохімія
    ОК22 Генетика і молекулярна біологія
    ОК30 Біофізика
    Спеціальні курси
    Блок Б. Спеціалізація біохімія 
      Практика Б. Спецпрактикум з біохімії
    СК01 Б Біохімія білка і нуклеїнових кислот
    СК02 Б Методи сучасної біохімії
    СК03 Б Біохімічна токсикологія
    СК04 Б Біокаталіз і механізми його регуляції
    Блок В. Спеціалізація генетика і молекулярна біологія
      Практика В. Спецпрактикум з генетики
    СК01 В Основи генетичного та молекулярного аналізів
    СК02 В Проблеми мутагенеза
    СК03 В Імуногенетика
    СК04 В Екологічна генетика та фармагенетика
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК43 Рослинництво
    ВК44 Генетична інженерія
    ВК45 Культура клітин в біотехнології
    ВК46 Проблеми мутагенезу
    ВК47 Генетика індивідуального розвитку
    ВК48 Генетика поведінки
    ВК49 Генетика імунітету рослин
    ВК50 Екологічна генетика та фармакогенетика
    ВК51 Механізми диференціації клітин
    ВК 69 Екологічна біохімія
    ВК 70 Ензими в біологічних і медичних дослідженнях
    ВК 71 Біохімія спадкових захворювань
    ВК 72 Еволюційна біохімія
    ВК 73 Біохімія продуктів харчування
    ВК74 Прикладна генетика
    ВК 75 Біохімічна токсикологія
    ВК 76 Функціональна біохімія
    ВК 77 Стовбурові клітини в біології
    ВК 105 Медична біохімія
    ВК 106 Лабораторна діагностика
    Рівень освіти – другий (магістерський)
    Обов´язкові курси
    ОК9 Сучасні методи дослідження біологічних об’єктів
    Вибіркові (варіативні) курси          
    ВК 23 Біохімія вітамінів та коферментів
    ВК 24 Патологічна біохімія
    ВК 25 Медична ензимологія
    ВК 26 Біохімія мембран та механізми транспорту речовин
    ВК 28 Ксенобіохімія
    ВК 29 Біохімічна фармакологія
    ВК 30 Нейрохімія
    ВК 32 Біохімія оксидантних процесів
    Вк 44 Генетика людини та сучасні методи діагностики особливостей і патологій
    Вк 45 ПЛР-діагностика індивідуальних особливостей людини
    ВК 46 Цитогенетична діагностика спадкових патологій людини
    ВК 47 Детекція ГМ-конструкцій у сировині та харчових продуктах
    ВК 48 Оцінка генотоксичної дії речовин за допомогою тест-об’єктів
    ВК 49 Медична генетика
    ВК 50 Біохімічна генетика
    ВК 51 Генетика кількісних ознак
    ВК 53 Генетика риб
    ВК 54 Цитогенетика
    ВК 55 Позахромосомна спадковість
    ВК 56 Генетичні аспекти старіння
    ВК 57 Нейрогенетика: молекулярно-генетичний аналіз когнітивних процесів
    ВК 63 Біохімія гормонів
    ВК 64 Біохімічні основи нутріціології
    Рівень освіти – третій (PhD, доктор філософії)     
    Обов´язкові курси
    ВК.06 Методи, аналіз та презентація результатів наукових досліджень
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК.06 Молекулярні маркери
    ВК.07 Геноміка (теоретичні та практичні аспекти)
    ВК.08 Сучасні ДНК-технології
    ВК 11 Біологічні колекції в науковій і освітній діяльності
    ВК 12 Нові підходи до вивчення метаболізму біоактивних речовин
  • Спеціальність 206 Садово-паркове господарство

    Галузь знань – 20. Аграрні науки та продовольство

    Спеціальність 206. Садово-паркове господарство

    Освітньо-професійна програма Садово-паркове господарство

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)
    Обов´язкові курси
    ОК 19 Генетика з основами селекції рослин
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК 43 Рослинництво
    ВК 44 Генетична інженерія
    ВК 45 Культура клітин в біотехнології
    ВК 46 Проблеми мутагенезу
    ВК 47 Генетика індивідуального розвитку
    ВК 48 Генетика поведінки
    ВК 49 Генетика імунітету рослин
    ВК 50 Екологічна генетика та фармакогенетика
    ВК 51 Механізми диференціації клітин
    ВК 69 Екологічна біохімія
    ВК 70 Ензими в біологічних і медичних дослідженнях
    ВК 71 Біохімія спадкових захворювань
    ВК 72 Еволюційна біохімія
    ВК 73 Біохімія продуктів харчування
    ВК 74 Прикладна генетика
    ВК 75 Біохімічна токсикологія
    ВК 76 Функціональна біохімія
    ВК 77 Стовбурові клітини в біології
    ВК 105 Медична біохімія 
    ВК 106 Лабораторна діагностика
  • Курси кафедри для інших фaкультетів

    Предмети, які викладаються по факультетам (крім біологічного):

    Галузь знань – 22. Охорона здоров´я

    Спеціальність 226 Фармація. Промислова фармація

    Освітньо-професійна програма Фармація. Промислова фармація

    Рівень освіти – другий (магістерський)

    Обов´язкові курси
    ОК Біологія з основами генетики
    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК Прикладна генетика
    ВК Цитогенетична діагностика спадкових патологій людини

     

    Галузь знань 10. Природничі науки

    102 Хімія

    Освітньо-професійна програма Фармацевтична хімія

    Рівень освіти – перший (бакалаврський)

    Галузь знань 10. Природничі науки

    Вибіркові (варіативні) курси
    ВК Лабораторна діагностика
  •  

Навчально-методичні праці кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики

  • Алєксєєва Т. Г.

    1. Топтіков В. А. , Білоконь С. В., Алєксєєва Т. Г. Теорії еволюції: навчальний посібник. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023. 164 с.
    2. Генетика. Розв’язання задач на зчеплене зі статтю успадковування [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалаврського) рівня навчання, спец. 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 204 «Садово-паркове господарство» / уклад. С.В. Білоконь, Т.Г. Алєксєєва, О.Л. Січняк ; за ред. О.Л. Січняка. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 22 с.
    3. Генетичний аналіз кількісних ознак [Електронний ресурс] : методичні рекомендації до практичних занять і самостійної роботи з курсу «Генетика кількісних ознак» для другого (магістр) рівня вищої освіти / уклад. Т. Г. Алєксєєва. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова», 2023. 51 с.
    4. Підготовка магістерських робіт [Електронний ресурс] : методичні вказівки для студентів біологічного факультету денної та заочної форми навчання другого (магістерського) рівня вищої освіти / Д. А. Ківганов, В. П. Стойловський, Т. Г. Алєксєєва, Т. В. Гладкій. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 51 с.
    5. Генетика. Розв’язання задач на зчеплене успадковування : метод. рекомендації до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалавр.) рівня вищої освіти спец. 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 204 «Садово-паркове господарство» / С. В. Білоконь, Т. Г. Алєксєєва, С. Л. Мірось, О. Л. Січняк. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 31 с.
    6. Алєксєєва Т. Г. Загальна цитологія : навч.-метод. посіб. / Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 123 с.
    7. Алєксєєва Т. Г. Прикладна генетика. Змістовий модуль 1. Генетичний аналіз еукаріот : метод. рекомендації до проведення практичних занять і самостійної роботи / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 80 с.
    8. Білоконь С.В., Алєксєєва Т. Г. Проблеми мутагенезу : метод. вказівки до лабор. занять з дисципліни «Проблеми мутагенезу» для студентів біол. ф-ту усіх форм навчання. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 49 с.
    9. Підготовка магістерських робіт : методичні вказівки для студентів біологічного факультета / Д. А. Ківганов, В. П. Стойловський, Т. Г. Алєксєєва, Т. В. Гладкій. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2021. 50 с.
    10. Білоконь С.В., Алєксєєва Т. Г. Drosophila melanogaster як тест-система in vivo для виявлення генотоксичної дії потенційно-небезпечних препаратів та речовин : методичні вказівки до розділу великого спеціального практикуму. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2020. 34 с.
    11. Алєксєєва Т. Г., Білоконь С. В. Політенні хромосоми Drosophila melanogaster : метод. вказівки до великого спец. практикуму. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. 58 с.
    12. Методичні вказівки з підготовки та захисту курсових робіт студентами біологічного факультету денної та заочної форми навчання / Д. А. Ківганов, В. П. Стойловський, Т. Г. Алєксєєва, Т. В. Гладкій. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. 42 с.
    13. Топтіков В. А., Алєксєєва Т. Г., Ковтун О. А. Гідролітичні ферменти травної системи Rapana venosa. Saarbrüken : LAP LAMBERT Academi Publishing, 2017. – 65 p. (англійською мовою)
    14. Топтіков В. А., Ковтун О. А., Алєксєєва Т. Г. Морфологія та фізіологія черевоногого молюска Rapana venosa. Навчально-методичний посібник. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2014. 70 с.
    15. Алєксєєва Т. Г. Генетико-статистичний аналіз кількісних ознак клітин: методичні вказівки. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2014. 52 с.
    16. Методичний посібник з підготовки та захисту курсових робіт студентами біологічного факультету / В. М. Тоцький, С. В. Білоконь, С. Л. Мірось, М. М. Джуртубаєв, О. В. Запорожченко, Т. Г. Алєксєєва, Т. В. Гладкій, С. А. Афонін. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2014. 30 с.
    17. Методичний посібник з підготовки та захисту дипломних робіт студентами біологічного факультету / В. М. Тоцький, С. В. Білоконь, С. Л. Мірось, М. М. Джуртубаєв, В. В. Заморов, Т. Г. Алєксєєва, О. В. Запорожченко, Т. В. Гладкій, О. М. Ружицька, Г. В. Ямборко, А. С. Афонін. Під редакцією О. В. Запорожченка. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2014. 42 с.
    18. Алєксєєва Т. Г. Методичні вказівки до великого спеціального практикуму. Розділ «Визначення життєздатності пилку та зародкового мішка». Одеса. Університет Мечникова, 2011. 16 с.
    19. Посібник з підготовки та захисту курсових і кваліфікаційних робіт (методичні вказівки для студентів денної і заочної форм навчання біологічних спеціальностей) / В. М. Тоцький, О. В. Запорожченко, Т. Г. Трочинська. Одеса: Університет Мечникова, 2009. 42 с.
  • Білоконь С. В.

    1. Січняк О. Л., Білоконь С. В. Історія, концепції та сучасні досягнення біології: навчальний посібник. Одеса : Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023. 206 с.
    2. Топтіков В. А., Білоконь С. В., Алєксєєва Т. Г. Теорії еволюції: навчальний посібник. Одеса : Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2023. 164 с.
    3. Генетика. Розв’язання задач на зчеплене зі статтю успадковування [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалаврського) рівня навчання, спец. 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 204 «Садово-паркове господарство» / уклад. С.В. Білоконь, Т.Г. Алєксєєва, О.Л. Січняк ; за ред. О.Л. Січняка. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 22 с. (у друці)
    4. Генетика. Розв’язання задач на зчеплене успадковування : метод. рекомендації до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалавр.) рівня вищої освіти спец. 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 204 «Садово-паркове господарство» / С. В. Білоконь, Т. Г. Алєксєєва, С. Л. Мірось, О. Л. Січняк. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 31 с.
    5. Білоконь С. В., Алєксєєва Т. Г. Проблеми мутагенезу : метод. вказівки до лабор. занять з дисципліни «Проблеми мутагенезу» для студентів біол. ф-ту усіх форм навчання. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 49 с.
    6. Білоконь С. В., Алєксєєва Т. Г. Drosophila melanogaster як тест-система in vivo для виявлення генотоксичної дії потенційно-небезпечних препаратів та речовин : методичні вказівки до розділу великого спеціального практикуму. Одеса : Одес. нац. ун-т імені І. І. Мечникова, 2020. 32 с.
    7. Алєксєєва Т.Г., Білоконь С.В. Методичні вказівки до великого спеціального практикуму. Розділ «Політенні хромосоми Drosophila melanogaster». Одеса : ОНУ імені І. І. Мечникова, 2019. 42 с.
    8. Білоконь С. В. Основи біоетики та біобезпеки: навчальний посібник. Одеса : Одеський національний університет iмені І. І. Мечникова, 2017. 155 с.
    9. .Атлас Drosophila melanogaster (колекція кафедри генетики і молекулярної біології ОНУ імені І. І. Мечникова : методичні вказівки / Н. Д. Хаустова, Н.А. Стрельцова, О. М. Благодарова, С.В. Білоконь, С.В. Чеботар. Одеса : Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2016. 47 с.
    10.  Методичний посібник з підготовки та захисту курсових робіт студентами біологічного факультету. / В.М. Тоцький, С.В. Білоконь, С.Л. Мірось, М.М. Джуртубаєв, О.В. Запорожченко, Т.Г. Алєксєєва, Т.В. Гладкій, С.А. Афонін. Одеса : ОНУ імені І. І. Мечникова, 2014. 30 с.
    11. Методичний посібник з підготовки та захисту дипломних робіт студентами біологічного факультету / В.М. Тоцький, С.В. Білоконь, С.Л. Мірось, М.М. Джуртубаєв, В.В. Заморов, Т.Г. Алєксєєва, О.В.Запорожченко, Т.В. Гладкій, О.М. Ружицька, Г.В. Ямборко, С.А. Афонін. Під редакцією О. В. Запорожченка. Одеса : ОНУ імені І.І. Мечникова, 2014. – 42 с.
    12. Хаустова Н.Д., Білоконь С.В. Конспект лекцій «Генетика поведінки» Одеса: ОНУ імені І.І. Мечникова, 2014. 76 с. (російською мовою)
    13. Мірось С.Л., Гудзенко Т.В., Філіпова Т.О., Тоцький В.М., Білоконь С.В. Генетика імуноглобулінів в схемах і таблицях. Конспект лекцій. Одеса, 2013. 32 с.
    14. Хаустова Н.Д., Білоконь С.В. Білки і молекулярно-біологічні процеси. Тексти лекцій з дисципліни „Молекулярна біологія” для студентів заочної форми навчання. Одеса: Астропринт, 2010. 28 с.
    15. Хаустова Н.Д., Білоконь С.В. Методичні вказівки до великого спеціального практикуму. Розділ «Генетичний аналіз дрозофіли». Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2008. 9 с. (російською мовою)
  • Будняк О.К.

    1. Функціональна біохімія. Методичні рекомендації до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти / Чернадчук С. С., Будняк О. К., Сорокін А. В. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2023. – 27.
    2. Ксенобіохімія. Методичні рекомендації до семінарських занять та самостійної роботи для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти / Чернадчук С. С., Будняк О. К., Сорокін А. В. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2022. – 26 с.
    3. «Екологічна біохімія» методичні рекомендації до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 091 «Біологія», 014.05 «Середня освіта» (Біологія та здоров'я людини), 162 «Біотехнології і біоінженерія», 206 «Садово-паркове господарство» / Будняк О. К., Чернадчук С. С., Сорокін А. В. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2022. – 24 с.
    4. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Хімія біоорганічна» (для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання) [електронний ресурс] / Н. Л. Федорко, С. С. Чернадчук, О. К. Будняк та ін. – Одеса, 2022. – 82 с.
    5. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Біофізика» для здобувачів вищої освіти спеціальностей 091 «Біологія», 162 «Біотехнології і біоінженерія» [електронний ресурс] / А.В. Сорокін., О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.В. Запорожченко, О.М. Андрієвський, С.А. Петров. Одеса, 2022. – 96 с.
    6. Методичні вказівки до самостійної роботи з курсу «Біофізика» для здобувачів вищої освіти за освітньо – професійною програмою «Біотехнології та біоінженерія» зі спеціальності 162 Біотехнології та біоінженерія / А.В. Сорокін., О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.М. Андрієвський, С.А. Петров. – Одеса: ОНУ, 2021. – 23 с
    7. Біохімія: метод. посіб. для студентів біологічного факультету / С.А. Петров, О.М. Андрієвський, Н.Л. Федорко, С.С. Чернадчук, О.К. Будняк, А.В. Сорокін, О.О. Кокошкіна – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2021. – 68 с.
    8. Медична ензимологія. Навчальний посібник / Н.Л. Федорко, С.С. Чернадчук, О.К. Будняк, А.В. Сорокін, С.А. Петров. – Одеса: ФОП С.Л.Назарчук, м. Одеса , 2020. - 92 с.
    9. Ензимодіагностика. Навчально-методичний посібник для студентів біологічного факультету ОНУ ім. І.І.Мечникова / С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.К. Будняк, А.В. Сорокін, С.А. Петров. – Одеса: ФОП С.Л. Назарчук, 2020. – 89 с.
    10. Методичні вказівки до проведення лабораторних робіт з курсу «Біофізика» для здобувачів вищої освіти за освітньо – професійною програмою «Біотехнології та біоінженерія» зі спеціальності 162 Біотехнології та біоінженерія / А.В. Сорокін., О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.М. Андрієвський, С.А. Петров. – Одеса: ОНУ, 2020. – 54 с.
    11. Петров С.А., Запорожченко О.В., Будняк О.К., Чернадчук С.С., Федорко Н.Л. Вітамінологія. Підручник. – Одеса: Вид-во «ВМВ».– 2013.– 228 с.
    12. Федорко Н.Л., Захариева З.Е., Вовчук И.Л., Будняк А.К., Чернадчук С.С., Петров С.А., Запорожченко А.В., Сорокин А.В., Кокошкина О.А. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Основные свойства и методы выделения оксидоредуктаз». – Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2012. – 52 с.
    13. Вовчук И.Л., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Будняк А.К., Сорокин А.В., Кокошкина О.А., Петров С.А., Запорожченко А.В.\\ Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы определения активности трансфераз и гидролаз». Одесса: Изд-во “ПРИНТ-мастер”. – 2011. – 87 с.
    14. Федорко Н.Л.,Захариева З.Е., Чернадчук С.С., Будняк А.К., Петров С.А., Запорожченко А.В. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы оценки состояния оксидантной и антиоксидантной систем биологических объектов». Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”. – 2010.– 67 с.
    15. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Вовчук І.Л., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания к лабораторным работам по биоорганической химии (физико-химические свойства аминокислот, белков, нуклеиновых кислот) Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2008. – 64 с.
    16. Методические указания к лабораторным работам по Биоорганической химии. Физико-химические свойства углеводов и липидов. Авторы: Запорожченко А.В., Петров С.А., Чернадчук С.С., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Сорокин А.В., Будняк А.К. – Одесса: Принт-мастер, 2008. – 64 с.
    17. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания для работы в биохимической лаборатории (при выполнении экспериментальных исследований по БСП, производственной практике, курсовым и дипломным работам). Методичні вказівки. – Одесса: Изд- во: “ПРИНТ-мастер”, 2008. – 91 с.
    18. Запорожченко А.В., Петров С.А., Сорокин А.В., Захариева З.Е., Будняк А.К., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С. Методические указания к лабораторным работам по энзимологии для студентов биологического факультета. – Одесса, 2007.– Изд-во: “Альянс-Юг” – 47 с.
    19. Біохімія мембран: спецкурс для студентів біол. спец. : 8.070501 "Мікробіологія та вірусологія", 8.070502 "Біологія" / О. В. Запорожченко, Л. М. Карпов, О. К. Будняк. – Одеса : ОНУ ім. І.І. Мечникова, 2003. – Ч. 1. – 2003. – 47 с.
    20. Запорожченко О.В, Карпов Л.М., Петров С.А., Будняк О.К., Федорко Н.Л. Методичні вказівки для самостійної роботи студентів, лабораторні роботи та завдання з курсу «Біофізики». – Одеса, 2003. – 44 с.
    21. Будняк O.K., Сорокін А.В., Федорко Н.Л., Запорожченко О.В., Петров С.А. Методичні вказівки для самостійної роботи студентів, лабораторні роботи та завдання із курсу біохімії. – Методичні вказівки, Одеса, 2003. – 78 с.
    22. Запорожченко О.В., Карпов Л.М., Петров С.А., Будняк О.К., Федорко Н.Л. Методичні вказівки з великого спецпрактикуму “Енергетика мембран” для студентів біологічного факультету. – Одеса, 2003. – 20 с.
  • Задерей Н. С.

    1. Задачі з біології. Частина І. Моногібридне, дигибридне схрещування: методичні рекомендації до самостійної роботи / Н.С. Задерей. ‒ Одеса: «Видавець С. Л. Назарчук», 2022. ‒ 43с.
    2. Збірник задач з генетики та молекулярної біології / Н. С. Задерей. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2017. – 69 с.
    3.  Біотехнологія рослин: навчально – методичний посібник / Н. С. Задерей. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2015. – 84 с.
    4. Фармакогенетика: навчально – методичний посібник / Н. С. Задерей. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2015. – 86 с.
  • Запорожченко О.В.

    1. Вовчук І.Л., Запорожченко О.В. Методи вивчення нуклеїнових кислот. Учбовий посібник до курсу великого спеціального практикуму. Частина 2. Учбовий посібник. – Одеса: “Астропрінт”, 2001. - 32 с.
    2. Запорожченко О.В., Федорко Н.Л., Вовчук І.Л. Ензимологія. Методичні вказівки до загального курсу з ензимології для студентів спеціальності “Мікробіологія». Методичні вказівки. – Одеса: “Астропрінт”, 2002. – 30 с.
    3. Біохімія мембран : спецкурс для студентів біол. спец. : 8.070501 "Мікробіологія та вірусологія", 8.070502 "Біологія" / О. В. Запорожченко, Л. М. Карпов, О. К. Будняк. – Одеса : ОНУ ім. І.І. Мечникова, 2003. – Ч. 1. – 2003. – 47 с.: рис., табл.
    4. Методи вивчення нуклеїнових кислот і нуклеотидів : учбовий посібник до великого спец. практикуму. Розд. 2 / І. Л. Вовчук, О. В. Запорожченко, Л. М. Карпов. – Одеса: ОНУ ім. І.І. Мечникова, 2003. – 39 с. 
    5. Методичні вказівки з великого спецпрактикуму "Енергетика мембран" : для студ. біол. ф-ту / О. В. Запорожченко [та ін.] ; ОНУ ім. І. І. Мечникова, Біол. ф-т, Каф. біохімії. – Одеса, 2003. – 36 с.
    6. Будняк O.K., Сорокін А. В., Федорко Н.Л., Запорожченко О.В., Петров С.А. Методичні вказівки для самостійної роботи студентів, лабораторні роботи та завдання із курсу біохімії. – Методичні вказівки, Одеса, 2003. – 78 с.
    7. Запорожченко О. В., Сорокін А.В., Федорко Н.Л., Петров С.А. Біохімія зерна та продуктів його переробки. – Методичні вказівки, Одеса, 2003. – 63 с.
    8. Запорожченко О.В, Карпов Л.М., Петров С.А., Будняк О.К., Федорко Н.Л. Методичні вказівки для самостійної роботи студентів, лабораторні роботи та завдання з курсу «Біофізики». – Вид. «Астопрінт», Одеса, 2003. – 44 с.
    9. Запорожченко А.В., Петров С.А., Сорокин А.В., Захариева З.Е., Будняк А.К., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С. Методические указания к лабораторным работам по энзимологии для студентов биологического факультета. Одесса – 2007. – Изд-во: “Альянс-Юг”. – 47 с.
    10. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К.Методические указания для работы в биохимической лаборатории (при выполнении экспериментальных исследований по БСП, производственной практике, курсовым и дипломным работам). Методичні вказівки. – Одесса: Изд– во:“ПРИНТ-мастер”, 2008. – 91 с.
    11. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Вовчук І.Л., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания к лабораторным работам по биоорганической химии (физико-химические свойства аминокислот, белков. нуклеиновых кислот) Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2008. – 64 с.
    12. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания к лабораторным работам по биоорганической химии (физико-химические свойства аминокислот, белков. нуклеиновых кислот) Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2008.– 62 с.
    13. Методические указания к лабораторным работам по Биоорганической химии. Физико-химические свойства углеводов и липидов. Авторы: Запорожченко А.В., Петров С.А., Чернадчук С.С., Захариева З.Е.., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Сорокин А.В., Будняк А.К. – Одесса: Принт мастер, 2008. – 64 с.
    14. Методические указания для работы в биохимической лаборатории. Авторы: Запорожченко А.В., Петров С.А., Чернадчук С.С., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Сорокин А.В., Будняк А.К. – Одесса: Принт мастер, 2008. – 92 с.
    15. Вовчук І.Л., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Захарієва З.Є., Будняк О.К., Сорокін А.В.,Кокошкіна О.О.,Запорожченко О.В Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы определения активности трансфераз и гидролаз» Одесса – 2008.– Изд-во: “ПРИНТ -мастер”. – 87с.
    16. Чернадчук С.С., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Будняк А.К., Петров С.А., Запорожченко А.В. Методические указания к лабораторным работам по БСП (методы оценки оксидантной и антиоксидантной систем биологических объектов). Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”. – 2010.– 53 с.
    17. Федорко Н.Л.,Захариева З.Е., Чернадчук С.С., Будняк А.К., Петров С.А., Запорожченко А.В. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы оценки состояния оксидантной и антиоксидантной систем биологических объектов». Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”. – 2010. – 67 с. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы определения активности трансфераз и гидролаз». Методичні вказівки. – Одесса: Изд– во: “ПРИНТ-мастер”, |2011. – 87 с.
    18. Вовчук И.Л., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Будняк А.К., Сорокин А.В., Кокошкина О.А., Петров С.А., Запорожченко А.В.\\ Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы определения активности трансфераз и гидролаз». Одесса: Изд-во “ПРИНТ-мастер”. – 2011. – 87 с.
    19. Петров С.А., Запорожченко О.В., Галкін Б.М., Філіпова Т.О.,Чернадчук С.С. Ферменти захисту і агресії мікроорганізмів \\ Монографія. – Одеса: Изд-во «Фенікс» – 2011. – 118 с.
    20. Федорко Н.Л., Захариева З.Е., Вовчук И.Л., Будняк А.К., Чернадчук С.С., Петров С.А., Запорожченко А.В., Сорокин А.В., Кокошкина О.А.Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Основные свойства и методы выделения оксидоредуктаз». – Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2012.– 52 с.
    21. Петров С.А., Запорожченко О.В., Будняк О.К., Чернадчук С.С., Федорко Н.Л. Вітамінологія. Підручник. – Одеса: Вид-во «ВМВ».– 2013.– 228 с.
    22. Вовчук І.Л., Запорожченко О.В., Карпов Л.М. Методи дослідження нуклеїнових кислот. Методичний посібник. – Одеса: Принт мастер, 2015. – 33 с.
    23. Вовчук І.Л., Запорожченко О.В., Карпов Л.М. Методи дослідження нуклеотидів. Методичний посібник. – Одеса: Принт мастер, 2015. – 39 с.
    24. Методичний посібник з біологічної хімії. Н.Л. Федорко, С.А. Петров, О.М. Андрієвський, О.В. Запорожченко, О.І. Станев. – Одеса: Принт мастер, 2018. – 60 с.
  • Січняк О. Л.

    1. Січняк О.Л., Білоконь С.В. Історія, концепції та сучасні досягнення біології: навчальний посібник Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024. 206 с.
    2. Генетика поведінки [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалаврського) рівня навчання / уклад. С.В. Білоконь, О.Л. Січняк. Одеса: Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, 2024. 58 с.
    3. Позахромосомна спадковість. Походження клітинних органел [Електронний ресурс] : електрон. метод. рекомендації до самостійної роботи з курсу «Позахромосомна спадковість» для студ. другого (магістер.) рівня вищої освіти / уклад. О. Л. Січняк. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. 24 с.
    4. Генетика риб. Ч. 1. Детермінація та диференціація статі у риб [Електронний ресурс] : електрон. метод. рекомендації до самостійної роботи з курсу «Генетика риб» для студ. другого (магістер.) рівня вищої освіти / уклад. О. Л. Січняк. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. 33 с.
    5. Генетика. Розв’язання задач на зчеплене зі статтю успадковування [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалаврського) рівня навчання, спец. 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 204 «Садово-паркове господарство» / уклад. С.В. Білоконь, Т.Г. Алєксєєва, О.Л. Січняк ; за ред. О.Л. Січняка. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 22 с.
    6. Цитогенетична діагностика спадкової патології людини / уклад. О. Л. Січняк. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. – 84 с.
    7. Генетика. Розв’язання задач на зчеплене успадковування : метод. рекомендації до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалавр.) рівня вищої освіти спец. 091 «Біологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 204 «Садово-паркове господарство» / уклад. С. В. Білоконь, Т. Г. Алєксєєва, С. Л. Мірось, О. Л. Січняк. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. 31 с.
    8. Січняк О.Л. Генетика з основами селекції рослин: навч. посіб. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2022. – 192 с.
    9. Січняк О.Л., Капрельянц Л.В., Килименчук О.О. Генетика: навч. посібн. для студ. ступеня «бакалавр» спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» … денної й заочної форм навчання. Херсон: Олді-Плюс, 2018. – 148 с.
    10. Січняк О.Л. Генетика популяцій та еволюція: навчальний посібник. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2017. 212 с.
    11. Січняк О.Л. Медична генетика: конспект лекцій. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2016. – 124 с.
    12. Січняк О.Л. Конспект лекцій з дисципліни «Популяційна біологія» для студентів заочної форми навчання спеціальності «біологія». Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2011. 68 с.
    13. Мірось С.Л., Січняк О.Л. Конспект лекцій з дисципліни «Імуногенетика» для студентів заочної форми навчання спеціальності біологія. Одеса: КП ОМД, 2007. 73 с.
    14. Січняк О.Л. Нехромосомна спадковість. Конспект лекцій. Одесса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2004. 176 с.
    15. Методичні вказівки до лабораторних робіт з курсу “Рослинництво” (для студентів І курсу денної форми навчання) / уклад. Т.П. Бланковська, О.Л. Січняк. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2004. 44 с.
    16. Розв’язування задач з популяційної генетики. Методичний посібник / уклад. О.Л. Січняк. Одеса: Астропринт, 2003. 52 с. 
  • Сорокін А.В.

    1. Функціональна біохімія. Методичні рекомендації до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти / Чернадчук С. С., Будняк О. К., Сорокін А. В. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2023. – 27.
    2. Ксенобіохімія. Методичні рекомендації до семінарських занять та самостійної роботи для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти / Чернадчук С. С., Будняк О. К., Сорокін А. В. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2022. – 26 с.
    3. «Екологічна біохімія» методичні рекомендації до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 091 «Біологія», 014.05 «Середня освіта» (Біологія та здоров'я людини), 162 «Біотехнології і біоінженерія», 206 «Садово-паркове господарство» / Будняк О. К., Чернадчук С. С., Сорокін А. В. – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2022. – 24 с.
    4. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Хімія біоорганічна» (для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання) [електронний ресурс] / Н. Л. Федорко, С. С. Чернадчук, А.В. Сорокін та ін. – Одеса, 2022. – 82 с.
    5. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Біофізика» для здобувачів вищої освіти спеціальностей 091 «Біологія», 162 «Біотехнології і біоінженерія» [електронний ресурс] / А.В. Сорокін., О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.В. Запорожченко, О.М. Андрієвський, С.А. Петров. Одеса, 2022. – 96 с.
    6. Методичні вказівки до самостійної роботи з курсу «Біофізика» для здобувачів вищої освіти за освітньо – професійною програмою «Біотехнології та біоінженерія» зі спеціальності 162 Біотехнології та біоінженерія / А.В. Сорокін., О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.М. Андрієвський, С.А. Петров. – Одеса: ОНУ, 2021. – 23 с
    7. Біохімія: метод. посіб. для студентів біологічного факультету / С.А. Петров, О.М. Андрієвський, Н.Л. Федорко, С.С. Чернадчук, О.К. Будняк, А.В. Сорокін, О.О. Кокошкіна – Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2021. – 68 с.
    8. Медична ензимологія. Навчальний посібник / Н.Л. Федорко, С.С. Чернадчук, О.К. Будняк, А.В. Сорокін, С.А. Петров. – Одеса: ФОП С.Л.Назарчук, м. Одеса , 2020. - 92 с.
    9. Ензимодіагностика. Навчально-методичний посібник для студентів біологічного факультету ОНУ ім. І.І.Мечникова / С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.К. Будняк, А.В. Сорокін, С.А. Петров. – Одеса: ФОП С.Л. Назарчук, 2020. – 89 с.
    10. Методичні вказівки до проведення лабораторних робіт з курсу «Біофізика» для здобувачів вищої освіти за освітньо – професійною програмою «Біотехнології та біоінженерія» зі спеціальності 162 Біотехнології та біоінженерія / А.В. Сорокін., О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.М. Андрієвський, С.А. Петров. – Одеса: ОНУ, 2020. – 54 с.
    11. Федорко Н.Л., Захариева З.Е., Вовчук И.Л., Будняк А.К., Чернадчук С.С., Петров С.А., Запорожченко А.В., Сорокин А.В., Кокошкина О.А. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Основные свойства и методы выделения оксидоредуктаз». – Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2012. – 52 с.
    12. Вовчук И.Л., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Будняк А.К., Сорокин А.В., Кокошкина О.А., Петров С.А., Запорожченко А.В.\\ Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы определения активности трансфераз и гидролаз». Одесса: Изд-во “ПРИНТ-мастер”. – 2011. – 87 с.
    13. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Вовчук І.Л., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания к лабораторным работам по биоорганической химии (физико-химические свойства аминокислот, белков, нуклеиновых кислот) Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2008. – 64 с.
    14. Методические указания к лабораторным работам по Биоорганической химии. Физико-химические свойства углеводов и липидов. Авторы: Запорожченко А.В., Петров С.А., Чернадчук С.С., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Сорокин А.В., Будняк А.К. – Одесса: Принт-мастер, 2008. – 64 с.
    15. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания для работы в биохимической лаборатории (при выполнении экспериментальных исследований по БСП, производственной практике, курсовым и дипломным работам). Методичні вказівки. – Одесса: Изд- во: “ПРИНТ-мастер”, 2008. – 91 с.
    16. Запорожченко А.В., Петров С.А., Сорокин А.В., Захариева З.Е., Будняк А.К., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С. Методические указания к лабораторным работам по энзимологии для студентов биологического факультета. – Одесса, 2007.– Изд-во: “Альянс-Юг” – 47 с.
    17. Будняк O.K., Сорокін А.В., Федорко Н.Л., Запорожченко О.В., Петров С.А. Методичні вказівки для самостійної роботи студентів, лабораторні роботи та завдання із курсу біохімії. – Методичні вказівки, Одеса, 2003. – 78 с.
  • Федорко Н.Л.

    1. Електронні методичні рекомендації до семінарських занять з курсу «Радіобіологія» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. / Н.Л.Федорко, О.В.Запорожченко. Одеса. 2023. 105с. Протокол Вченої ради біологічного факультету №1 від 28.08.2023р.
    2. Електронні методичні рекомендації до семінарських занять з курсу «Біонанотехнології» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. / Н.Л.Федорко, О.В.Запорожченко. Одеса. 2023. 69с. Протокол Вченої ради біологічного факультету №1 від 28.08.2023р.
    3. Електронні методичні рекомендації до семінарських занять з курсу «Вікова біологія» для здобувачів другого рівня вищої освіти спеціальностей напрямку 091/ Н.Л.Федорко, О.В.Запорожченко. Одеса. 2023. 62с. Протокол Вченої ради біологічного факультету №1 від 28.08.2023р.
    4. Електронні методичні рекомендації до семінарських занять та самостійної роботи з курсу «Біохімія оксидантних процесів» для здобувачів другого рівня вищої освіти спеціальностей напрямку 091 Біологія / Н.Л.Федорко, О.В.Запорожченко. Одеса. 2023. 63с. Протокол Вченої ради біологічного факультету №1 від 28.08.2023р.
    5. Електронні методичні рекомендації до семінарських занять та самостійної роботи з курсу «Біохімічні основи нутріціонології» для здобувачів другого рівня вищої освіти спеціальностей напрямку 091 Біологія / Н.Л.Федорко, О.В.Запорожченко. Одеса. 2023. 79 с. Протокол Вченої ради біологічного факультету №1 від 28.08.2023р.
    6. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Біофізика» для здобувачів вищої освіти спеціальностей 091 «Біологія», 162 «Біотехнології і біоінженерія» [електронний ресурс] / А.В. Сорокін., О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.В. Запорожченко, О.М. Андрієвський, С.А. Петров. – Одеса, 2022. – 96 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/34634
    7. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Хімія біоорганічна» (Частина І) Фізико-хімічні властивості амінокислот, білків, нуклеїнових кислот для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 091 «Біологія», 014.05 «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) Федорко Н. Л., Чернадчук С. С., Будняк О. К., Запорожченко О. В., Петров С. А., Сорокін А. В. 2022 р., 82 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/34639
    8. МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК З БІОЛОГІЧНОЇ ХІМІЇ для студентів біологічних спеціальностей: 014.05 "Середня освіта", 091 "Біологія" 162 "Біотехнології і Біоінженерія" Петров С.А., Андрієвський О.М., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Будняк О.К., Сорокін А.В., Кокошкіна О.О. 2022 р., 77 с. URL:  https://drive.google.com/file/d/1-2hq-jdMm31w9XzCKbegdYjr5Zl9mZ9v/view?usp=sharing
    9. ЕНЗИМОДІАГНОСТИКА (навчально-методичний посібник для студентів біологічного факультету) Чернадчук С.С., Петров С.А., Федорко Н.Л., Будняк О.К., Сорокін А.В. 2020р. 89 с. URL: https://drive.google.com/file/d/1BoKgbLzAOqgyot8C8doyi9IOOqQvcJv/view?usp=sharing
    10. МЕДИЧНА ЕНЗИМОЛОГІЯ Навчальний посібник Федорко Н. Л., Петров С. А., Чернадчук С. С. 2020 р., 93 с. URL: https://drive.google.com/file/d/1Z4Py5YOObotwNFZ5o45u8BGH93q8cqN/view?usp=sharing
    11. МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК з біологічної хімії для студентів біологічних спеціальностей: 091 «Біологія» і 162 «Біотехнологія та біоінженерія» Федорко Н. Л.,  Петров С. А., Андрієвський О. М., Запорожченко О. В., Станєв О. І. 2018 р., 58 с. http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/34642
    12. Петров С.А., Запорожченко О.В., Будняк О.К., Чернадчук С.С., Федорко Н.Л. Вітамінологія. Підручник. – Одеса: Вид-во «ВМВ».– 2013.– 228 с.
    13. Федорко Н.Л., Захариева З.Е., Вовчук И.Л., Будняк А.К., Чернадчук С.С., Петров С.А., Запорожченко А.В., Сорокин А.В., Кокошкина О.А.Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Основные свойства и методы выделения оксидоредуктаз». – Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2012. – 52 с.
    14. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы определения активности трансфераз и гидролаз». Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2011. – 87 с.
    15. Вовчук И.Л., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Будняк А.К., Сорокин А.В., Кокошкина О.А., Петров С.А., Запорожченко А.В. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы определения активности трансфераз и гидролаз». Одесса: Изд-во “ПРИНТ-мастер”. – 2011. – 87 с.
    16. Чернадчук С.С., Захариева З.Е.Федорко Н.Л., Будняк А.К., Петров С.А., Запорожченко А.В. Методические указания к лабораторным работам по БСП (методы оценки оксидантной и антиоксидантной систем биологических объектов). Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”. – 2010. – 53 с.
    17. Федорко Н.Л.,Захариева З.Е., Чернадчук С.С., Будняк А.К., Петров С.А., Запорожченко А.В. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы оценки состояния оксидантной и антиоксидантной систем биологических объектов». Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”. – 2010.– 67 с.
    18. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания для работы в биохимической лаборатории (при выполнении экспериментальных исследований по БСП, производственной практике, курсовым и дипломным работам). Методичні вказівки. – Одесса: Изд- во: “ПРИНТ-мастер”, 2008. – 91 с.
    19. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Вовчук І.Л., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания к лабораторным работам по биоорганической химии (физико-химические свойства аминокислот, белков. нуклеиновых кислот) Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2008. – 64 с.
    20. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания к лабораторным работам по биоорганической химии (физико-химические свойства аминокислот, белков. нуклеиновых кислот). Методичні вказівки. – Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2008. – 62 с.
    21. Методические указания к лабораторным работам по Биоорганической химии. Физико-химические свойства углеводов и липидов. Авторы: Запорожченко А.В., Петров С.А., Чернадчук С.С., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Сорокин А.В., Будняк А.К. – Одесса: Принт-мастер, 2008. – 64 с.
    22. Методические указания для работы в биохимической лаборатории. Авторы: Запорожченко А.В., Петров С.А., Чернадчук С.С., Захариева З.Е.., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Сорокин А.В., Будняк А.К. – Одесса: Принт мастер, 2008. – 92 с.
    23. Вовчук І.Л., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Захарієва З.Є., Будняк О.К., Сорокін А.В., Кокошкіна О.О., Запорожченко О.В. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы определения активности трансфераз и гидролаз». – Одесса – 2008. – Изд-во: “ПРИНТ-мастер”. – 87с.
    24. Запорожченко А.В., Петров С.А., Сорокин А.В., Захариева З.Е., Будняк А.К., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С. Методические указания к лабораторным работам по энзимологии для студентов биологического факультета. – Одесса, 2007.– Изд-во: “Альянс-Юг” – 47 с.
    25. Запорожченко О.В, Карпов Л.М., Петров С.А., Будняк О.К., Федорко Н.Л. Методичні вказівки для самостійної роботи студентів, лабораторні роботи та завдання з курсу «Біофізики». – Вид. «Астопрінт», Одеса, 2003. – 44 с.
    26. Будняк O.K., Сорокін А.В., Федорко Н.Л., Запорожченко О.В., Петров С.А. Методичні вказівки для самостійної роботи студентів, лабораторні роботи та завдання із курсу біохімії. – Методичні вказівки, Одеса, 2003. – 78 с.
  • Чернадчук С.C.

    1. Чернадчук С. С., Будняк О. К., Сорокін А. В. Функціональна біохімія : електрон. метод. рекомендації до самостійної роботи для студентів біологічного факультету першого (бакалаврського) рівня освіти/ Одеса, 2023. 27 с.
    2. Біохімічна фармакологія: методичні рекомендації до самостійної роботи (для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання) [електронний ресурс] / С. С. Чернадчук. Одеса, 2022. 28 с.
    3. Чернадчук С. С., Запорожченко О. В. Стовбурові клітини в біології : електрон.метод. рекомендації до семінарських занять для студентів біологічного факультету першого (бакалаврського) рівня вищої освіти/ Одеса, 2023. 24 с.
    4. Ксенобіохімія: методичні рекомендації до семінарських занять та самостійної роботи (для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання) [електронний ресурс] / С. С. Чернадчук, О. К. Будняк, А. В. Сорокін. Одеса, 2022. 26 с.
    5. Екологічна біохімія : метод. рек. до самостійної роботи для студентів спец. 091 «Біологія», 014.05 «Середня освіта» (Біологія та здоров'я людини), 162 «Біотехнології і біоінженерія», 206 «Садово-паркове господарство» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти [електронний ресурс] / О. К. Будняк, С. С Чернадчук, А. В. Сорокін. Одеса, 2022. 18 с.
    6. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Хімія біоорганічна» (для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання) [електронний ресурс] / Н. Л. Федорко, С. С. Чернадчук, О. К. Будняк та ін. Одеса, 2022. 82 с. 
    7. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Біофізика» для здобувачів вищої освіти спеціальностей 091 «Біологія», 162 «Біотехнології і біоінженерія» [електронний ресурс] / А.В. Сорокін., О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.В. Запорожченко, О.М. Андрієвський, С.А. Петров. – Одеса, 2022. – 96 с.
    8. Методичні рекомендації до самостійної роботи з курсу «Біофізика» для студентів спеціальності 162 «Біотехнологія та біоінженерія» [Електронний ресурс] / укладачі А.В. Сорокін, О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.В. Запорожченко, О.М. Андрієвський, С.А. Петров. Одеса: ОНУ імені І.І. Мечникова, 2021. 23 с.
    9. Біохімія: метод. посіб. для студентів біологічного факультету / С.А. Петров, О.М. Андрієвський, Н.Л. Федорко, С.С. Чернадчук, О.К. Будняк, А.В. Сорокін, О.О. Кокошкіна. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2021. 68 с.
    10. Ензимодіагностика. Навчально-методичний посібник для студентів біологічного факультету ОНУ ім. І.І.Мечникова / С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, О.К. Будняк, А.В. Сорокін, С.А. Петров. Одеса: ФОП С.Л. Назарчук, 2020. 89 с.
    11. Медична ензимологія. Навчальний посібник / Н.Л. Федорко, С.С. Чернадчук, О.К. Будняк, А.В. Сорокін, С.А. Петров. Одеса: ФОП С.Л. Назарчук, 2020. 92 с.
    12. Методичні вказівки до проведення лабораторних робіт з курсу «Біофізика» для студентів спеціальності 162 «Біотехнологія та біоінженерія» [Електронний ресурс] / А.В. Сорокін, О.К. Будняк, С.С. Чернадчук, Н.Л. Федорко, С.А.Петров. Одеса: ОНУ імені Мечникова, 2020. 54 с.
    13. Петров С.А., Запорожченко О.В., Будняк О.К., Чернадчук С.С., Федорко Н.Л. Вітамінологія. Підручник. Одеса: Вид-во «ВМВ», 2013. 228 с.
    14. Петров С.А., Вовчук І.Л., Галкин Б.М., Чернадчук С.С., Фурман Ю.В., Мосягін В.В. Екологія суспільства. Підручник. Одеса: Вид-во «Альянс-Юг», 2012. 188 с.
    15. Федорко Н.Л., Захариева З.Е., Вовчук И.Л., Будняк А.К., Чернадчук С.С., Петров С.А., Запорожченко А.В., Сорокин А.В., Кокошкина О.А. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Основные свойства и методы выделения оксидоредуктаз». Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2012. 52 с.
    16. Петров С.А., Запорожченко О.В., Галкін Б.М., Філіпова Т.О., Чернадчук С.С. Ферменти захисту і агресії мікроорганізмів. Монографія. – Одеса: Изд-во «Фенікс», 2011. 118 с.
    17. Федорко Н.Л.,Захариева З.Е., Чернадчук С.С., Будняк А.К., Петров С.А., Запорожченко А.В. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы оценки состояния оксидантной и антиоксидантной систем биологических объектов». Одесса: Изд-во: “ПРИНТ-мастер”, 2010. 67 с.
    18. Вовчук И.Л., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Будняк А.К., Сорокин А.В., Кокошкина О.А., Петров С.А., Запорожченко А.В. Методические указания для выполнения экспериментальных исследований по большому специальному практикуму «Методы определения активности трансфераз и гидролаз». Одесса: Изд-во “ПРИНТ-мастер”, 2008. 87 с.
    19. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захарьева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания к лабораторным работам по биоорганической химии (физико-химические свойства аминокислот, белков и нуклеиновых кислот). Одесса: Издательство: «ПРИНТ-мастер», 2008. 62 с.
    20. Методические указания к лабораторным работам по биоорганической химии. Физико-химические свойства углеводов и липидов. / составители: Запорожченко А.В., Петров С.А., Чернадчук С.С., Захарьева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Сорокин А.В., Будняк А.К. Одесса: Издательство: «ПРИНТ-мастер», 2008. 64 с.
    21. Запорожченко А.В., Петров С.А., Захарьева З.Е., Федорко Н.Л., Вовчук И.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В., Будняк А.К. Методические указания по работе в биохимической лаборатории (для проведения экспериментальных исследований по БСП, стажировок, курсовых и дипломных проектов). Одесса: Издательство: «ПРИНТ-мастер», 2008. 91 с.
    22. Запорожченко А.В., Петров С.А., Сорокин А.В., Захарьева З.Е., Будняк А.К., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С. Методические указания по лабораторным работам по энзимологии для студентов биологического факультета. Одесса: «Альянс-Юг», 2007. 47 с.

Наукова діяльність

На кафедрі генетики та молекулярної біології  ОНУ створена  наукова  школа  – «Генетичний поліморфізм і механізми адаптації», яку складають більшість викладачів та аспіранти кафедри. Керівником цієї школи зараз є завідувачка кафедри, проф., д.б.н. С.В.Чеботар − член-кореспондент Національної академії аграрних наук України. Основні напрями  досліджень наукової школи, які виконуються на кафедрі: 1). Генетичний поліморфізм та структура генотипів і їх пристосованість (Чеботар С.В.); 2). Механізми адаптації живих систем до біотичних і абіотичних факторів (Січняк О.Л.).

Наукова діяльність у 2016 – 2020 рр. на кафедрі генетики та молекулярної біології була зосереджена на  виконанні досліджень за держбюджетними темами: «Поліморфізм локусів фотоперіодичної чутливості сортів пшениці і сої та залежність розвитку рослин від їхнього алельного складу, за даними ПЛР-аналізу», «Генетичний поліморфізм і адаптивний потенціал представників екоморфних угруповань рапани Rapana venosa (Valenciennes, 1846) Чорного моря». Кафедральна тема  "Генетичний полiморфiзм та адаптивний потенцiал органiзмiв за рiзних умов iснування".

У сфері інтересів наукової школи знаходиться визначення генетичного поліморфізму та вивчення механізмів онтогенетичної і філогенетичної адаптації рослин і тварин. Виконавцями експериментально обґрунтована запропонована професором В. М. Тоцьким концепція адаптаційних комплексів генів, які формуються  у особин популяції шляхом добору найбільш коадаптованих алельних генів за несприятливих умов середовища та дії патогенів. Ця концепція основана на результатах вивчення ген-ензимних систем у рослин (за дії несприятливих біотичних і абіотичних факторів довкілля) та у дрозофіли за дії на неї високої температури, важких металів тощо. На кафедрі вивчено онтогенетичні зміни активності трипсиноподібних ферментів у особин лабораторних популяцій Drosophila melanogaster та Drosophila virilis. Слід підкреслити, що  на кафедрі генетики та молекулярної біології Drosophila melanogaster використовується як модельний організм для з’ясування біологічної активності та скринінгу на мутагенність та токсичність різних ксенобіотиків. Так наприклад, на цьому об’єкті вивчено вплив пестицидів на ступінь політенії хромосом.

На кафедрі генетики та молекулярної біології  активно ведуться молекулярно-генетичні дослідження  - визначено алельний стан генів короткостебловості та фотоперіодичної чутливості та їх вплив на адаптивні реакції пшениці м’якої для певних сортів та ліній цієї культури. Показано, що в умовах осмотичного стресу збільшується ефект алелів генів короткостебловості на реакцію рослин на водний дефіцит. Визначено алельний стан генів фотоперіодичної чутливості Ppd-1 у сучасних сортів та ліній пшениці м’якої озимої різних селекційних установ та центрів. Проведено аналіз генетичної різноманітності сортів сої за мікросателітними маркерами,  які зчеплені з генами, що визначають чутливість рослин сої до фотоперіоду та час дозрівання.

На кафедрі докладно вивчені фізіологічні, біохімічні та популяційно-генетичні особливості інвазійного черевоногого молюска рапани, що мешкає в північній частині Чорного  моря.

Так за період 2016-2020  викладачами кафедри генетики  та молекулярної біології  опубліковано низку монографій і  навчальних посібників:

  1. Топтиков В. А. Морфология и физиология брюхоногого  моллюска Rapana venosa. / В. А. Топтиков, О. А. Ковтун, Т. Г. Алексеева. – Saarbrüken : LAP LAMBERT Academi Publishing, 2016. –  93 p.
  2. Toptikov V. Hydrolitic enzymes of Rapana venosa digestive system / V. Toptikov, T. Aleksyeyeva, O. Kovtun. – Saarbrüken : LAP LAMBERT Academi Publishing, 2017. –  65 p.
  3. Хаустова Н.Д. Атлас Drosophila melanogaster (колекція кафедри генетики і молекулярної біології ОНУ імені І.І. Мечникова: атлас / Н.Д. Хаустова, Н.А. Стрельцова, О.М. Благодарова, С.В. Білоконь, С.В. Чеботар. – Одеса: ОНУ імені І.І. Мечникова, 2016. – 47 с.
  4. Січняк О.Л. Медична генетика. Конспект лекцій / О.Л. Січняк. – Одеса: ОНУ імені І.І. Мечникова, 2016. – 124 с.
  5. Білоконь С.В. Основи біоетики та біобезпеки: навчальний посібник / С.В. Білоконь – Одеса: Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, 2017. – 155 с.
  6. Січняк О.Л. Генетика популяцій та еволюція: навчальний посібник / О.Л. Січняк. – Одеса: Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, 2017. – 212 с.
  7. Січняк О.Л. Генетика: навч. посібн. для студ. ступеня  «бакалавр» спеціальності 162 «Біотехнологія та біоінженерія» … денної й заочної форм навчання / О.Л. Січняк, Л.В. Капрельянц, О.О. Килименчук. – Херсон: Олді-Плюс, 2018. – 148 с.
  8. Розділ у монографії − Zharikova D. Polymorphism of soybean cultivars and breeding lines revealed by marker Satt100 associated with the E7 locus, that involved in determination of time to flowering / D. Zharikova, S. Ivanyuk, G. Chebotar, O. Korniychuk, S. Chebotar. – Breeding Grasses and Protein Crops in the Era of Genomics. – Lithuania, Vilnius: Springer Nature, 2018. – Р. 220–225.

Кафедрою генетики і молекулярної біології біологічного факультету ОНУ імені І.І. Мечникова у 2019 році  вперше організовано біологічну секцію у 6-ій Гамовській міжнародній конференції «New Trends in Astrophysics, Cosmology and Radioastronomy after Gamow”, яка спільно проходила з 19-ою Гамовською літньою школою «Astronomy and beyond: Astrophysics, Cosmology, Gravitation, Cosmomicrophysics, Radioastronomy and Astrobiology»  11-18 серпня в Одесі. Біологічна секція  під назвою “The Importance of G. Gamow's Ideas for Biology of thе 21st Century” була присвячена 115-річному ювілею Г.А. Гамова. Серед доповідачів пленарної частини біологічної секції були професор Е. П. Фішер (Гейдельбергський університет, Німеччина), старший науковий співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАН, лауреат стипендії Президента для молодих науковців, к.б.н. О.В.  Савицький (м. Київ, Україна), член-кореспондент НААН, д.б.н. С. В. Чеботар – завідувач кафедри генетики та молекулярної біології ОНУ імені Мечникова, (м. Одеса, України),  провідний науковий співробітник Інституту  мікробіології і вірусології імені Д.К. Заболотного НАН – д.б.н. О.М.  Громозова.  В роботі секції прийняли участь понад 30 науковців з України, Німеччини та Білорусі, серед яких було багато молодих талановитих вчених. На секції було заслухано та обговорено 10 наукових доповідей, за результатами досліджень виконаних у 13 провідних наукових установах України, Білорусі, Австрії. Тези наукових доповідей  опубліковані у Віснику ОНУ. Біологія. – 2019. – Т. 24, Вип. 2(45).

У 2020 році у межах ХХ Міжнародної Гамовської конференції-школи, викладачами кафедри генетики та молекулярної біології організовано роботу Біологічної секції: «Важливість ідей Г. Гамова для біології 21-ого століття».  У роботі секції брали участь відомі науковці, аспіранти та студенти, що ведуть дослідження в області молекулярної біології, генетики з України, Казахстану, Німеччини. Секція проводила свою роботу в on-line режимі на платформі Zoom. Було представлено 14 усних доповідей, серед них доповіді – «Просторовий генетичний код: структурна організація хроматину в клітинному ядрі» − професора, д.б.н. А.В. Сиволоба − автора відомого сучасного підручника «Молекулярна біологія» (кафедра генетики Університет імені Т. Шевченка, м. Київ); «Молекулярний поліморфізм генів цитохром С оксидази та поширення видів Apis millifera в Україні» – професора, д.б.н. Р.А. Волкова − завідувача кафедри молекулярної генетики та біотехнології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доповідь «Молекулярна селекція злаків: здобутки та перспективи» к.б.н. В.М. Корзуна − провідного співробітника по міжнародним науковим відносинам однієї з найбільших селекційних фірм Європи − KWS SAAT SE & Co. KGaA (м. Айнбек, Німеччина), професора Р.М. Календаря − випускника ОНУ, завідувача лабораторією геноміки рослин та біоінформатики Національного біотехнологічного центру (м. Нур-Султан, Казахстан), який більше 10 років займався молекулярно-генетичними розробками в Університеті м. Гельсінкі (Фінляндія), доповідь д.с.-г.н. Н.А. Мулюкіної − заступника директора з науки Національного наукового центру Інституту виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова НААН України та ще багато інших цікавих доповідей. Слід відмітити високу якість та актуальність виконаних на сучасному рівні досліджень та доповідей молодих та починаючих науковців: О.В. Ридкіна, Д. Сірохи, М. Нестеркіної, О.О. Іщенко, а також роботи аспірантів кафедри генетики та молекулярної біології ОНУ імені І.І. Мечникова – Попович Ю.А., Топораша М.К., Жарікової Д.О. В цілому у роботі секції брало участь 38 учасників з трьох країн.

У 2019 році відбувся візит проф. С.В. Чеботар та бакалавра О.В. Охримович до University of Life Science м. Люблін, Польща. Де проф. Чеботар С.В.  у усній доповіді представляла наукові дослідження кафедри «Analysis of genetic polymorphism of Ppd-1 genes in modern bread wheat varieties of different breeding centers of Ukraine», це відбувалося на Міжнародній конференції «Biotechnology for Cereals Genetics and Breeding» 14-17 травня 2019, м. Люблін (Польща). А  бакалавр кафедри О.В.Охримович робила усну доповідь за темою «Evaluation of effects of Rht-B1 a / b alleles using the  analogue-lines of bread winter wheat Odes’ka 267», присвячену дослідженням, що проводяться на кафедрі спільно з провідним науковим співробітником відділу загальної і молекулярної генетики Селекційно-генетичного Інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення к.б.н.  І.І. Моцним. За результатами виступів опубліковано тези у збірнику  цієї конференції:

  • Okhrymovyh O. V., Chebotar S. V., Motsnyi I. I. Evaluation of effects of Rht-B1 a / b alleles using the  analogue-lines of bread winter wheat Odes’ka 267 // Book of abstracts of Biotechnology for Cereals Genetics and Breeding International Conference, May 14-17 2019, Lublin, Poland. – P. 12.
  • Bakuma A.O., Gebotar G.O., Chebotar S.V. Analysis of genetic polymorphism of Ppd-1 genes in modern bread wheat varieties of different breeding centers of Ukraine // Book of abstracts of Biotechnology for Cereals Genetics and Breeding International Conference, May 14-17 2019, Lublin, Poland. – P. 5.

Кафедрою генетики та молекулярної біології ведеться співробітництво з Державною науковою установою «Інститут генетики і цитології Національної академії наук Білорусі» (Білорусь, Мінськ) у межах підписаного у 2018 році Договору про співпрацю.  У межах цього співробітництва аспіранткою Жаріковою Д.О. проведені спільні дослідження з к.б.н. Аксьоновою О.О, опубліковано спільні праці − стаття у виданні  Web of science − Zharikova DO, Chebotar GO, Aksyonova EA, Temchenko IV, Chebotar SV. Polymorphisms in SSR-loci associated with E genes in soybean mutant lines offer perspective for breeding. Agricultural science and practice. 2019; 6(3) – P.  У 2019 році кафедра представляла ці  розробки  у постерної доповіді  на Міжнародному конгресі - 3rd Global Congress on Plant biology and biotechnology (Березень 11-13, 2019) у Сінгапурі - Chebotar S., Zharikova D., Chebotar G., Aksyonova E., Korniychuk O. «Polymorphism in SSR-loci associated with E genes in soybean mutant lines perspective for breeding».  Опубліковано тези: Chebotar S.,  Zharikova D., Chebotar G., Aksyonova E., Korniychuk O. Polymorphism in SSR-loci associated with E genes in soybean mutant lines  perspective for breeding // 3rd Global Congress on Plant Biology and Biotechnology (March 11-13, 2019, Singapore). – 2019. – Р. 63. https://plant-science-biology-conferences.magnusgroup.org/uploads/pdfs/gbp-2019-abstract-book.pdf

У 2019  проведено спільні ініціативні пошукові дослідження з відомим науковцем – Др. Е.В. Метаковським (Madrid, Spain). Результати виконаних досліджень аспірантом кафедри Попович Ю.А. представлено у доповідях на конференціях (Біологічної секції Гамовських конференцій 2019, 2020; Biotechnology for Cereals Genetics and Breeding International Conference, 2019, Lublin, Poland ) та підготовлено статтю: Popovych Yu., Chebotar S., Melnik V., Pascual L., John Rogers W., Metakovsky E. Congruity of the polymorphisms in the expressed and noncoding parts of the Gli-B1 locus in common wheat// Agronomy - 2020 - стаття прийнята  до друку

Popovych Yu.A., Metakovsky E.V., Chebotar G.O., Chebotar S.V. PCR-analysis of –gliadin genes in bread wheat varieties that have different electrophoretic variants of gliadins // Book of abstracts of Biotechnology for Cereals Genetics and Breeding International Conference, May 14-17 2019, Lublin, Poland. – P. 17.

У 2019 вперше проведені спільні пошукові дослідження з Dr. Matilda Ciuca з Інституту Fundulea  (Bucharest, Romania).

У період 2016-2020 рр. викладачами та науковцями кафедри  генетики та молекулярної біології опубліковані статті у виданнях, що представлені в базі даних Scopus та Web of Science

  1. Chebotar G.A. Pleitropic effects of gibberellin-sensitie and gibberellin-insensitie dwarfing genes in common wheat of the southern steppe region of the Black Sea / G.A. Chebotar, S.V. Chebotar, I.I. Motsnyy // Cytology and Genetics. – 2016. – Vol. 50, № 1. – Р. 20-27.
  2. Toptikov V. A. Hydrolytic enzymes expressivity in different parts of the Rapana digestive system  / V. A. Toptikov, V. N. Totsky, T. G. Alieksieieva, O. A. Kovtun // Ukr. Biochem. J. – 2016. – Vol. 88, № 3. – Р. 5-17.
  3. Моцний І.І. Ступінь фенотипового домінування та успадковуваність за ознакою висота рослини у гібридів пшениці з різними алелями Rht-генів / І.І. Моцний, А.І. Гончарова, Г.О.Чеботар, С.В. Чеботар // Цитология и генетика. – 2017. – Т. 51, №1. – С. 25-33
  4. Топтиков В.А. Популяційно-генетична структура угруповань рапани в північно-західній частині Чорного моря / В. А. Топтиков, В. М. Тоцький, Т. Г. Алєксєєва, О. О. Ковтун // Цитология и генетика. – 2017. – Т. 51. – № 4. – С. 21-32.
  5. Toptikov V. A. Adaptive Potential of Rapana venosa Speciemens of Different Age, Sex and Size / V. A. Toptikov, O. A. Kovtun, T. G. Alieksieieva, V. N. Totsky // HydrobJ. – 2017 – V. 53, i. 5. – Pp. 29-37.
  6. Bakuma A.O., Popovych Yu.A., Motsnyi I.I., Chebotar G.O., Chebotar S.V. Effects of the Ppd-D1a allele on growth rates and agronomical traits in wheat detected by the application of analogous lines / A. O. Bakuma, Yu. A. Popovych, I. I. Motsnyi, G. O. Chebotar, S. V. Chebotar // Cytol.Genet. – 2018. – Vol. 52, no. 5. – P. 343–352
  7. Nesterkina M. The influence of monoterpenoids and phenol derivatives on Drosophila melanogaster viability / M. Nesterkina, S. Bilokon, T. Alieksieieva, I. Chubyk, I. Kravchenko // Journal of Asia-Pacific Entomology. – 2018. – V. 21, I. 3. -  P. 793-796.
  8. Chebotar G. Haplotypes of Ppd-D1 gene and alleles of Ppd-A1 and Ppd-B1 in Ukrainian wheat varieties / G. Chebotar, A. Bakuma, V. Filimonov, S. Chebotar // Вісник Львівського університету. Серія біологічна – Випуск 80, 2019. – С.82-89. (Web of Science)
  9. Nesterkina М., Bilokon S., Alieksieieva T., Chebotar S., Kravchenko  I. Toxic effect and genotoxicity of carvacrol ethers in Drosophila melanogaster//Mutation Research – Vol. 821, May-August 2020, 111713 - https://doi.org/10.1016/j.mrfmmm.2020.111713  (Scopus)
  10. Охримович О.В., Жарікова Д.О., Чеботар С.В., Чеботар Г.О. Молекулярна будова Е-генів cої та їх функціональні мутації// Вісник Львівського університету. Серія біологічна – 2020 – Т.82 – С. (у друці).

Викладачами кафедри з 2016-2020 рр. опубліковано більше 20 статей у фахових журналах.

Кафедра генетики та молекулярної біології активно співпрацює з вітчизняними науковими  установами. Так,  проф. С.В. Чеботар у 2017 році брала участь у зборах відділення рослинництва та загальних зборах Національної академії аграрних наук й зробила доповідь на зборах відділення рослинництва за темою: «Використання молекулярно-генетичних маркерів з метою захисту прав інтелектуальної власності на сорти рослин». У лютому 2017 року С.В. Чеботар виступила на засіданні бюро президії НААН з доповіддю – «Розвиток біотехнології рослин: досягнення, можливості, пріоритетні напрями досліджень». Доповідь викликала зацікавленість та жваве обговорення. С.В. Чеботар брала участь у Міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій 95- річчю Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН (м. Київ 11 липня 2017 р.), де зробила доповідь – «Сучасний стан секвенування геному пшениці». Доповідь викликала  інтерес у учасників конференції. 

С.В. Чеботар зробила пленарну доповідь, присвячену молекулярно-генетичному анілізу генома пшениці, в якій віддзеркалила дослідження, що проводяться на кафедрі спільно з  INRA та СГІ-НЦНС, на Міжнародній науковій конференції «Геноміка та біохімія сільськогосподарьских рослин», що проходила в СГІ-НЦНС (м. Одеса, 12 вересня 2017 р.). На цій самій конференції аспірантка кафедри А.О. Бакума, зробила доповідь за темою: «Вплив алелю Ppd-D1a на швидкість вегетації та агрономічні ознаки пшениці, визначений із застосуванням ранньостиглих ліній-аналогів» за результатами спільних  досліджень з СГІ-НЦНС.

С.В. Чеботар та аспірант кафедри М.К. Топораш виступили з постерними доповідями на Міжнародному симпозіумі з генетики пшениці (13th International wheat genetics Symposium), що проходив 23-28 квітня 2017 у м. Тульн, Австрія; доповіді: Toporash M.K, Motsnyy I.I., Sourdille P., Chebotar S.V. Analysis of 1RS.1BL translocations in the lines of bread wheat of Ukrainian selection using molecular markers specific to rye and wheat chromatin// Proceedings 13th International wheat genetics Symposium (April 23-28, 2017 Tulln, Austria) – P. 172 та Odynets K.O., Kornelyuk O.I., Chebotar S.V. Computational modeling of spatial structure of gibberellin response Rht-1 Triticum aestivum protein from DELLA-GRAS proteins family // Proceedings 13th International wheat genetics Symposium (April 23-28, 2017). - Tulln, Austria – P. 206.

У 2017 році С.В. Чеботар брала участь та представила постерну доповідь за результатами досліджень, що виконуються на кафедрі на 4th Conference of Cereal Biotechnology and Breeding jointly organized by EUCARPIA Cereal Section (6–9, November, 2017) Budapest, Hungary,  це доповідь –  Bakuma A., Chebotar G., Filimonov V., Kyrylyuk T.,  Chebotar S.  Haplotypes of Ppd-D1 gene and alleles of Ppd-A1 and Ppd-B1 in Ukrainian wheat varieties / Book of abstracts 4th Conference of Cereal Biotechnology and Breeding jointly organized by EUCARPIA Cereal Section (6–9, November, 2017) Budapest, Hungary // Cereal Research Communications 45 (Suppl.). –  2017. –  P.35-36  DOI: 10.1556/0806.45.2017.100”.

 С.В. Чеботар брала активну участь у роботі Х з’їзду Українського товариства генетиків і селекціонерів, що проходив у м. Умань 2–6 жовтня 2017 р., де зробила усну доповідь – «Сучасний стан секвенування ядерного геному пшениці (Triticum aestivum L.)», за яку отримала диплом «За кращу усну доповідь» та представила дві постерні доповіді одна з яких: «Аналіз генів фотоперіодичної чутливості у сортів та ліній аналогів пшениці». За цю доповідь спільно з колективом  авторів  співвиконавців досліджень Бакумою А.О., Булавкою Н.В., Моцним  І.І., Попович Ю.А., Чеботар Г.О. отримала диплом за кращу стендову наукову доповідь на Х з’їзді Українського товариства генетиків і селекціонерів та ХII Міжнародній науковій конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів» (за підписом Президента товариства член- кора. НАН, д.б.н., проф.. Кунаха В.А. та секретаря УТГіС проф. д.б.н Дробик Н.М.».  В цілому за активну роботу в Українському товаристві генетиків і селекціонерів   Чеботар С.В.  була  вручена подяка від УТГіС  за підписом Президента товариства член- кора. НАН, д.б.н., проф.. Кунаха В.А.

У 2016 р. викладачі кафедри генетики та молекулярної біології організовували в ОНУ  проведення XI Міжнародної наукової конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів», присвяченої 150-річчю від дня народження лауреата Нобелівської премії Томаса Ханта Моргана та 115-річчю від дня народження академіка АН УРСР М.М. Гришка  (12-16.09.2016), а також  проведення VI з’їзду Всеукраїнської асоціації біологів рослин. С.В. Чеботар  заступник голови оргкомітету. У вказаних наукових форумах взяло участь 85 науковців – генетиків, селекціонерів, біологів рослин з України, Білорусі, Латвії, Польщі, Азербайджану. На цьому науковому заході С.В. Чеботар  зробила пленарну  доповідь «Алелі генів короткостебловості в українських сортах м’якої пшениці та їх вплив на агрономічні ознаки». 

Кафедра генетики та молекулярної біології  веде активну наукову співпрацю з Селекційно-Генетичним Інститутом- Національним науковим центром насіннєзнавства та сортовивчення. Результатом такої співпраці є чисельні спільні наукові публікації (понад 20 за останні 5 років).

Кафедра генетики та молекулярної біології  веде активну  наукову співпрацю з Інститутом кормів та сільського господарства Поділля НААН  за темою: “Генетичний поліморфізм локусів геному сої, асоційованих з агрономічно-важливими ознаками селекційних ліній та сортів сої Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН».  Результати  спільних досліджень представлені в спільних публікаціях (понад 10 за останні 5 років).

Кафедра генетики та молекулярної біології (зокрема аспірант Бакума А.О. та доцент Г.О. Чеботар)  спільно з науковцями Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла проводить дослідження генетичної детермінації чутливості до фотоперіоду у сортів пшениці цього інституту. За результатами досліджень надруковано понад 10  публікацій за останні 5 років.

З метою інтенсифікації науково-технічної діяльності, що здійснюється спільно з науковими установами національної академії наук України та НААН, а також згідно з підписаним у 2015 році договором про науково-технічне співробітництво з Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України  (Київ).  У 2016 році здійснювалося спільне біоінформаційне дослідження изоформ DELLA-протеїнів, що кодуються різними алелями генів Rht-B1 та Rht-D1. за  результатами спільних досліджень -

Опубліковано статтю: Одинець К. О., Корнелюк О. І., Чеботар С. В. Комп’ютерне моделюваня просторової структури білка-модулятора гіберелінової відповіді RHT-1 Triticum aestivum L. з родини DELLA-GRAS білків / Фактори експериментальної еволюції організмів: зб. наук. пр. / В. А. Кунах (голов. ред.) [та ін.]. – К.: Укр. Т-во генетиків і селекціонерів ім. М. І. Вавілова, 2016. – Т. 19. – 217-223 с. – ІSSN 2219-3782.

Зроблена усна доповідь на XI Міжнародній науковій конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів» за темою: «Комп’ютерне моделювання просторової структури білка-модулятора гіберелінової відповіді Rht-1 Triticum aestivum з родини DELLA-GRAS білків»

На кафедрі генетики і молекулярної біології ОНУ розпочаті дослідження щодо визначення генетичного різноманіття  видів морських організмів спільно з  Інститутом морської біології. За напрямом  організації діяльності з моніторингу китоподібних в Україні, в межах пошукових досліджень було апробовано методики з виділення ДНК із зразків крові та слини, проведено підбір праймерів для аналізу генетичного поліморфізму мікросателітних локусів геному дельфінів. Проведено відпрацювання методу ПЛР-аналізу та електрофорезу продуктів ампліфікації.

У 2017 році С.В. Чеботар  вступила членом до робочої групи «Адаптація пшениці до Абіотичних стресів» Міжнародної організації «Wheat Initiative».

Наукові роботи кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики

  • Алєксєєва Т. Г.

    1. Nesterkina M., Bilokon S., Alieksieieva T., Kravchenko I., Hirsch A.K.H. Genotoxic and mutational potential of monocyclic terpenoids (carvacrol, carvone and thymol) in Drosophila melanogaster. Toxicology Reports. 2023. 10. 327-333. https://doi.org/10.1016/j.toxrep.2023.02.009
    2. Serga S., Maistrenko O.M., Kovalenko P Tsila O., Hrubiian N., Bilokon S., Alieksieieva T., Radionov D., Betancourt A. J., Kozeretska I. Wolbachia in natural Drosophila simulans (Diptera: Drosophilidae) populations in Ukraine. Symbiosis. 2023. 89. 187-196. https://doi.org/10.1007/s13199-023-00899-8
    3. Бакума А. О., Алєксєєва Т. Г., Ткаченко Ф. П. Ефективність різних методів екстракції ДНК, придатної для ПЛР із гербарних зразків водоростей роду Cladophora Kütz. Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Біологія. 2023. Т. 83, No 1–2. 37-35 с. https://journals.chem-bio.com.ua/index.php/biology/article/view/183
    4. Toptikov V., Alieksieieva T., Kovtun O. Population genetic indices of veined rapa whelk groups of the Black Sea remote regions. Transylv. Rev. Syst. Ecol. Res. "The Wetlands Diversity". 2022. Vol. 24(2). P. 45-60. https://magazines.ulbsibiu.ro/trser/trser24/trser_24.2_45-60
    5. Алєксєєва Т. Г., Топтіков В. А., Січняк О. Л. Роль антиоксидантних ферментів у функціонуванні механізмів старіння на прикладі ячменю. Вісник ОНУ. Біологія. 2022. Т. 27. Вип. 1(50). С.73-87. 
    6. Nesterkina M., Bilokon S., Alieksieieva T., Chebotar S., Kravchenko I. Toxic effect and genotoxicity of carvacrol ethers in Drosophila melanogaster. Mutat Res Fund Mol Mech Mutagen. 2020. Vol. 821. 111713. https://doi.org/10.1016/j.mrfmmm.2020.111713
    7. Алєксєєва Т. Г., Шерен А. В., Білоконь С. В. Оцінка впливу харчових барвників на Drosophila melanogaster Meigh. Вісник ОНУ. Біологія. 2020. Т. 25. Вип. 1(46). С.55-66. https://doi.org/10.18524/2077-1746.2020.1(46).205811
    8. Шестопал О. Л., Замбріборщ І. С., Шпак Д. В., Алєксєєва Т. Г., Афіногенов О. А. Оцінка регенераційного потенціалу гібридного матеріалу рису посівного (Oryza sativa L.). Вісник ОНУ. Біологія. 2020. Т. 25. Вип. 1(46). С.88-96. https://doi.org/10.18524/2077-1746.2020.1(46).205812
    9. Toptikov V. A., Alieksieieva T.G., Totsky V. N., Kovtun O. A. Genetic Structure in Different Subsequent Generations of Sexually Mature Rapana venosa Mollusks from the Same Biotope. Cytology and Genetics. 2019. Vol. 53. No. 1. P. 13–22. https://doi.org/10.3103/S0095452719010110
    10. Nesterkina M., Bilokon S., Alieksieieva T., Chubyk I., Kravchenko I. The influence of monoterpenoids and phenol derivatives on Drosophila melanogaster viability. Journal of Asia-Pacific Entomology. 2018. V. 21, I. 3. P. 793-796. https://doi.org/10.1016/j.aspen.2018.06.004
    11. Toptikov V. A., Totsky V. N., Alieksieieva T. G., Kovtun O. A. Population Genetic Structure of Veined Rapa Whelk Communities in the Northwestern Black Sea. Cytology and Genetics. 2017.Vol. 51. No. 4. P. 253–262. https://doi.org/10.3103/S0095452717040107
    12. Toptikov V. A., Kovtun O. A., Alieksieieva T. G., Totsky V. N. Adaptive Potential of Rapana venosa Speciemens of Different Age, Sex and Size. Hydrobiological Journal. 2017. V. 53, i. 5. P. 29-37. DOI: 10.1615/HydrobJ.v53.i5.30
    13. Топтіков В. А., Тоцький В. М., Алєксєєва Т. Г., Ковтун О. О. Особливості асоціативних зв’язків між негомологічними алелями ген-ензимних систем в різних угрупованнях Rapana venosa Чорного моря. Вісник ОНУ. Біологія. 2016. – Т. 21. - Вип. 1(38). – С. 100-113. - https://doi.org/10.18524/2077-1746.2016.1(38).67852
    14. Тoptikov V. A., Totsky V. N., Alieksieieva T. G., Kovtun O. A. Hydrolytic enzymes expressivity in different parts of the Rapana digestive system. Ukr. Biochem. J. 2016. Vol. 88, № 3. Р. 5-17. https://doi.org/10.15407/ubj88.03.005
    15. Toptikov V. A., Tots’kiy V. N., Alekseyeva T. G., Kovtun O. A. Peculiarities of Proteinase Activity in Digestive Tract of the Veined Rapa Whelk (Rapana venosa) from the North-Western Section of the Black Sea. Hydrobiological Journal. V. 51. 2015. I. 1. P. 79 – 89. DOI: 10.1615/HydrobJ.v51.i1.70
    16. Д’яченко Л. Ф., Алєксєєва Т. Г., Тоцький В. М., Топтіков В. А. Експресивність деяких оксидоредуктаз та естераз у гаплоїдних та диплоїдних тканинах Ginkgo biloba. Физиология и биохимия культурных растений. 2012. Т. 44, № 1. С. 69–77.
    17. Трочинська Т. Г. Експресія та кореляційні зв’язки цитометричних ознак клітин генеративних структур пшениці, жита та їх гібридів в онтогенезі рослин. Вісник ОНУ. Серія Біологія. 2009. Т. 14, вип. 14. С. 49–62.
    18. Трочинська Т. Г. Успадковування кількісних ознак клітин чоловічих та жіночих генеративних структур за гібридизації пшениці і жита. Вісник ХНАУ. Серія Біологія. 2009. Вип. 2(17). С. 78–88.
    19. Trochinskaya T. G., Blankovskaya T. Ph., Totskiy V. N. Quantitative Characters of Male Generative Structure Cells of Wheat, Rye and Wheat-Rye hybrids during Microsporogenesis. Cytology and Genetics. 2010. Vol. 4. P. 233 – 238. https://doi.org/10.3103/S0095452710040080
    20. Blankovskaya T. F., Trochinskaya T. G. Cytological markers of rRNA gene expression during microsporogenesis in rye, wheat and wheat-rye hybrids. Cytology and Genetics. V. 39, I. 2, 2005, P. 22-26. - DOI: 10.3103/s0095452710040080
  • Білоконь С. В.

    1. Nesterkina M., Bilokon S., Alieksieieva T., Kravchenko I., Hirsch A.K.H. Genotoxic and mutational potential of monocyclic terpenoids (carvacrol, carvone and thymol) in Drosophila melanogaster. Toxicology Reports. 2023. 10. 327-333. https://doi.org/10.1016/j.toxrep.2023.02.009 
    2. Serga S., Maistrenko O.M., Kovalenko P Tsila O., Hrubiian N., Bilokon S., Alieksieieva T., Radionov D., Betancourt A. J., Kozeretska I. Wolbachia in natural Drosophila simulans (Diptera: Drosophilidae) populations in Ukraine. Symbiosis. 2023. 89. 187-196. https://doi.org/10.1007/s13199-023-00899-8 
    3. Кульбачук Н. В., Матвіюк С. В., Білоконь С. В., Січняк О. Л. Мінливість каріотипу дітей із синдромом Дауна, які проживають в Одеській області Запорожский медицинский журнал  2021. Т. 23, № 1(124). С. 77-82. DOI: https://doi.org/10.14739/2310-1210.2021.1.224888 
    4. Алєксєєва Т. Г., Шерен А.В., Білоконь С.В. Оцінка впливу харчових барвників на Drosophila melanogaster Meig. Вісник ОНУ. Біологія. 2020. Т. 25, вип. 1(46) С.55-66.
    5. Miros S. L. Koocherov V. A., Bilokon. S. V, Sechnyak A. L. Stability of the strains of basidiomycetes during storage in the collection Food Science and Technology. 2020. Т. 14. № 1. Р. 39-45. https://doi.org/10.15673/fst.v14i1.1647 
    6. Nesterkina М.,  Bilokon S., Alieksieieva Т., Chebotar S.,  Kravchenko І. Toxic effect and genotoxicity of carvacrol ethers in Drosophila melanogaster Fundamental and Molecular Mechanisms of Mutagenesis, Volume 821, May - August 2020 https://doi.org/10.1016/j.mrfmmm.2020.111713
    7. Кротюк Д.А.,  Лугових Н.П., Білоконь С.В., Мірось С.Л., Січняк О.Л. Асоціація груп крові системи АВ0 з інфікованістю вірусом гепатиту С Східноукраїнський медичний журнал. 2020. Т. 8, № 2. С. 153-160. DOI: https://doi.org/10.21272/eumj.2020;8(2):153-160 
    8. Nesterkina М., Bilokon S., Alieksieieva Т., Chubyk І., Kravchenko І. The influence of monoterpenoids and phenol derivatives on Drosophila melanogaster viability Journal of Asia-Pacific Entomology. 2018. Т. 21. Р.793-796. https://doi.org/10.1016/j.aspen.2018.06.004 
    9. Чепрас О. Г., Ісакова Л. С., Прокоф’єва М. В., Мірось С. Л., Білоконь С. В. Пристосованість Drosophila melanogaster за додавання до кормової суміші Рleurotus ostreatus Вісник Одеського національного університету. – 2018. – Т. 23, вип.1 (42). – С. 33-46.
    10. Добрєва Л. М. Білоконь С.В., Січняк О.Л. Розповсюдженість груп крові АВ0 серед населення м. Одеси Одеський медичний журнал 2018. № 4 (168) С. 22-25.
    11. Білоконь С. В., Мірось С. Л., Анісімова В. М., Шкарупа О. В., Матвіюк С.В. Хромосомні аберації у жінок з безпліддям Scientific-discussion 2017. №3 (3). Р.8-14. 
    12. Білоконь С. В. Drosophila melanogaster Mg. як тест-об’єкт за скринінгу ксенобіотиків на акарицидну активність Біологічний вісник МДПУ. 2015. №1. С.145-155.
    13. Білоконь С. В. Життєздатність Drosophila melanogaster за вживання біологічно-активних речовин препаратів «Вин-Віта» та «Комбуча» Природничий альманах.  2014  Вип. 20.  С.47-54.
    14. Корецька О. Ю., Білоконь С. В., Лунга М. І. Розповсюдженість груп крові АВ0 і RH серед населення Кілійського району Одеської області Вісник Одеського національного університету. 2013. Т. 31, вип.2. С. 63-70.
    15. Білоконь С. В. Сінокос І. Л., Ніжевич А. О. Пристосованість та репродуктивна функція Drosophila melanogaster за впливу гербіцидів Природничий альманах. Біологічні науки. Херсон, 2013.  Вип. 18. С. 38- 44.
    16. Білоконь С. В., Скляр В.С. Генотоксичний ефект гербіцидів і плодючість Drosophila melanogaster Вісник Одеського національного університету. 2012. Т. 17, вип. 4 (29). С. 57-61.
    17. Копитчук Т. Є. Білоконь С. В., Січняк О. Л. Вплив гербіцидів на життєздатність Drosophila melanogaster. I. Визначення генотоксичного ефекту гербіцидів методом ДЛМ Вісник ОНУ. Біологія. 2011. Т. 16, вип. 6. С. 47-51.
    18. Белоконь С. В., Хаустова Н. Д., Тоцкий В. Н. Локус Adh и приспособленность мутантов cn и vg в экспериментальных популяциях Drosophila melanogaster Meig. Цитология и генетика. 2007. № 2. С. 24- 29.
    19. Белоконь С. В., Хаустова Н. Д., Тоцкий В. Н., Бондаренко И. А.Эффективность размножения и компоненты приспособленности Drosophila melanogaster, мутантных по генам cn и vg. Досягнення і проблеми генетики, селекції та біотехнології.  Київ: Логос, 2007. С. 329-333.
    20. Белоконь С. В. Приспособленность мутантов cn и vg D. melanogaster в динамике замещения их генотипов Вісник ОНУ.  2006. Т.11, вип. 6. 2006. С. 165-173.
  • Будняк O.K.

    1. Будняк, О. К., Чернадчук, С. С., Сорокін, А. В., & Петров, С. А. Вплив тіаміну та його катаболітів на величину електрофоретичної рухливості та ζ-потенціалу дріжджів Saccharomyces cerevisiae. Вісник Одеського національного університету. Біологія, 28(1)(52). – 2023. - 9–16.
    2. Antioxidant protection system in the tissues of the antarctic krill Euphausia superba and of the black sea shrimp Palaemon elegans / S. A. Petrov, O. M. Andriyevsky, O. K. Budnyak, S. S. Chernadchuk, A. V. Sorokin, N. L. Fedorko, Yu. V. Karavansky, V. V. Zamorov, D. A. Myronov, V. V. Podgorny. Hydrobiological Journal. - 2022. - Vol. 58(5). - Р. 78–84.
    3. Петров С.А., Андрієвський О.М., Будняк О.К., Чернадчук С.С., Сорокін А.В., Федорко Н.Л., Караванський Ю.В., Заморов В.В., Миронов Д.А., Подгорний В.В. Система антиоксидантного захисту в тканинах антарктичного крилю Euphausia superba і чорноморської креветки Palаemon elegans. Гідробіол. журн., 2022. - Т. 58, № 3. - С. 88—96.
    4. Petrov, S. A., Budnyak, O. K., Karavansky, Yu. V. Effect of Thiamine and its Derivatives on Survival of Danio rerio Prelarvae at Different Temperatures / Hydrobiological Journal. - Volume 57, Issue 3. – 2021. – P. 75-79.
    5. Петров С.А., Будняк О.К., Караванський Ю.В. Вплив тіаміну та його похідних на виживаність предличинок Danio rerio за різних температур. Гідробіол.журн., 2021. - Т. 57, № 1. - С. 80—84.
    6. Yakimenko V.E., Budnyak О.K., Chernadchuk S.S., Zaharov А.V., Petrov S.A. Thiochrome Activates DNA-Polymerase // Journal of Integrated OMICS, Vol 9, No 1 (2019). – Р. 39 - 43. DOI: 10.5584/jiomics.v9i1.261.
    7. Petrov S.A., Fedorko N.L., Budnyak A.K., Yakimenko V.E., Chernadchuk S.S., Sorokin A.V., Andrievskyi A.M., Zakharov A.V., Nikolaienko K.V., Baydan A.V., Zarovnaya I.I., Gorbenko I.S., Cherepneva-Khlyustova S.O. Vitabolonica. New Direction In The Vitaminology // Journal of Integrated OMICS, Vol 9, No 1 (2019). – Р. 17 - 22. DOI: 10.5584/jiomics.v9i1.252
    8. Петров С.А., Андриевский А. М., Федорко Н. Л., Чернадчук С. С., Будняк О. К., Сорокин А. В., Кокошкіна О.О., Захаров А. В., Задерей О.В. Якименко В. Е. Біохімічні функції катаболітів тіаміну в організмі // Медична та клінічна хімія. 2019. - Т. 21. - №3 (додаток). - С. 123-124.
    9. Будняк О. К., Чернадчук С. С., Сорокін А. В., Ожерельєва К. Ю., Петров С. А. Вміст метаболітів вітаміну С в органах щурів в умовах гострої крововтрати // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Біологія», вип. 30, 2018. - С. 14-20.
    10. Petrov S.A., Zamorov V.V., Ustyanskaya O.V., Budnyak A.K., Chernadchuk S.S., Andrievskiy A.M., Semyonova O.A., Karavanskiy Yu.V., Yakimenko V.Ye., Kravchuk I.O. Administration of Thiamine and Thiochrome Enhanced Reproduction of Chlorella, Drosophila Melanogaster, and Danio // Journal of Nutritional Science and Vitaminology. - Vol. 62, No. 1. - 2016. - PP. 6-11.
    11. Чернадчук С. С., Петров С. А., Будняк О. К., Сорокін А. В., Якимєнко В. Є., Кравчук І. О. Активність амінотрансфераз в органах щурів при гіпоксії замкненого простору за дією тіамінброміду // Scientific Journal «ScienceRise». - №5/1(10). - 2015. - С. 27-30.
    12. Будняк О. К., Петров С. А., Чернадчук С. С., Сорокін А. В., Ожерельєва К. Ю., Хмельницька В. В., Кравчук І. О. Регуляція аскорбіновою кислотою активності лактатдегідрогенази в органах щурів при гіпоксії замкненого простору // Scientific Journal «ScienceRise». - №7/1(12). - 2015. - С. 7-12.
    13. Чернадчук С. С., Рустамова А. О., Петров С. А., Будняк О. К. Стан процесів вільнорадикального перекісного окиснення у щурів з гострою крововтратою // Scientific Journal «ScienceRise». - №4/1(9). - 2015. - С. 16-20.
    14. Semenova O.O., Budnyak O.K., Petrov S. A. The mechanisms inhibiting pyruvate- and oxoglutarate dehydrogenase complexes in mussels // 2nd Eurasian Multidisciplinary Forum, 23-26 October 2014, Tbilisi, Georgia, EMF 2014. - Vol.2, p. 195-197.
    15. Шихалеева Г.Н., Будняк А.К. Пероксидрасщепляющая активность сульфидных илов Куяльницкого лимана // Ukr. Biochem. J., 2014, Vol. 86, № 5 (Suppl. 1). - P. 227.
    16. Шихалеева Г. Н., Будняк А. К., Шихалеев И. И., Иващенко О. Л. Модифицированная методика определения пролина в растительных объектах // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Серія: біологія. - Вип. 21 (№1112). - 2014. - С. 168-172.
    17. Семенова О.О., Будняк О.К., Петров С.А. Активність очищених піруватдегідрогеназного та 2- оксоглутаратдегідрогеназного комплексів та рівень в них SH- груп за дії важких металів // Актуальні проблеми транспортної медицини: навколишнє середовище; професійне здоров′я ; патологія. - 2014. - № 1(35). – С. 92-99.
    18. Захарієва З.Є., Будняк О. К., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Будняк О.Л., Данилова О.І., Запорожченко О.В. Біохімічні показники у щурів в умовах їх утримування на раціоні з доданням кормових добавок з ріпаку // Вісник ОНУ (Серія Біологія). - Т.17, вип. 3 (28).- 2012. - С.19-26.
    19. Захарієва З. Є., Будняк О. К., Федорко Н. Л., Чернадчук С. С., Сорокін А. В., Будняк О. Л., Данилова О. І., Запорожченко О. В. Біохімічні показники у щурів в умовах їх утримування на раціоні з підвищеним вмістом жирів та додаванням кормових добавок з ріпаку // Вісник ОНУ (Серія Біологія). - Т.17, вип. 4 (29).- 2012. - С.17-24.
    20. Будняк О.К., Сорокін А.В., Захарієва З.Є., Петров С.А. Сезонні зміни вмісту флавінів та активності сукцінатдегідрогенази в органах чорноморських мідій Mytilus Galloprovincialis // Наук. зап. Терноп. нац. пед. ун-ту. Сер. Біол. – 2010. – №3 (44). – С. 28-31.
  • Задерей Н. С.

    1. Задерей, Н. С. Сучасні підходи до вивчення біології у центрах STEM-освіти / Н. С. Задерей // Наукові записки Малої академії наук України. ‒ 2022. ‒ №1(20). ‒ С. 39–48. https://doi.org/10.51707/2618-0529-2021-20-04
    2. Задерей Н. С. Сучасні технології навчання в закладах STEM-освіти / Н. С. Задерей , М. А. Васильєв  // ІІІ Всеукраїнський відкритий науково практичний онлайн-форум «Інноваційні трансформації в сучасній освіті: виклики, реалії, стратегії» (Київ, 15–16 червня 2021). ‒ Київ, 2021. ‒ С. 380. https://archer.chnu.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/2509/1/Innovatsiini_transformatsii_v_suchasnii_osviti.pdf
    3. Задерей Н.С. Застосування сучасних освітніх технологій при вивченні біології у середній школі / Н.С. Задерей // Всеукраїнська науково-практична конференція «Розробка та впровадження педадогічних технологій дистанційного навчання на базі освітнього центру з використнням сучасних електронних засобів комунікації» на базі комунального закладу «Рішельєвський науковий ліцей», (Київ, 28 жовтня 2021), - Київ, 2021. https://us02web.zoom.us/j/83369252936?pwd=cXQyUThDVndXT2VoWE1BOTM2dTJ5dz09
    4. Задерей Н. С. Сучасні технології навчання в закладах STEM-освіти / Н.С. Задерей // ІІІ Всеукраїнський відкритий науково – практичний онлайн – форум «Інноваційні трансформації в сучасній освіті: виклики, реалії, стратегії» (Одеса, 15 – 16 червня 2021). – Одеса: ОНУ, 2021. – С. 86.
    5. Задерей Н. С. STEM-освіта в Рішельєвському ліцеї / Н.С. Задерей // Проблеми і перспективи розвитку природничих наук у контексті модернізації середньої та вищої школи: матеріали ІІ Всеукр. науково-методичної Інтернет-конф. (Одеса, 15-16 жовтня 2020 ) . – Одеса: ОНУ, 2020. – С. 145.
    6. Задерей Н. С. Культивування in vitro рослин з родини Kalanchoe / Н.С. Задерей // Методико-біологічні аспекти та мультидисциплінарна інтеграція в концепції здоров'я людини: матеріали Всеукр. конф. з міжнар. участю (Тернопіль, 9 – 11 квіт. 2020). – Тернопіль: ТНМУ, 2020. – ч.І. – С..74 -76.
    7. Задерей Н. С. Особливості організації STEM-освіти в Одеській області / Н. С. Задерей, С. А. Тувіченко // Методико-біологічні аспекти та мультидисциплінарна інтеграція в концепції здоров'я людини: матеріали Всеукр. конф. з міжнар. участю (Тернопіль, 9 – 11 квіт. 2020). – Тернопіль: ТНМУ, 2020. – ч.ІІІ. – С..87 - 89.
    8. Задерей Н. С. STEM-освіта в Рішельєвському ліцеї / Н.С. Задерей // Проблеми і перспективи розвитку природничих наук у контексті модернізації середньої та вищої школи: матеріали ІІ Всеукр. науково-методичної Інтернет-конф. (Одеса, 15-16 жовтня 2020). – Одеса: ОНУ, 2020. – С. 145.
    9. Ліманська Н., Вплив бактерій Lactobacillus plantarum ONU 12 на проростання насіння томатів / Ліманська Н., Задерей Н., Задерей О., Іваниця Н. // V Всеукраїнська науково-практична конференція молодих учених і студентів «Біологічні дослідження – 2014», (Житомир, 4 – 5 березня 2014). Житомир, 2014. – С. 181-182.
    10. Задерей Н.С. Екогенетичні реакції дрозофіли при впливі високочастотних електромагнітних коливань / Н. С. Задерей, М. М. Чабан // Вісник Одеського національного університету. – 2008. –т.13. -В.4. – С.135-142.
    11. Задерей Н.С. Життєдіяльність дрозофіли за тривалого вживання екстракту чистотілу/ Н. С. Задерей, Н. Г. Гандірук, В. М. Тоцький // Вісник Одеського національного університету. – 2006. – т.11. –В.6. –С.174 – 180.
    12. Задерей Н.С. З історії біотехнології / Н. С. Задерей // Біологія і хімія в школі. – 2005. - №5. – С.49-52.
    13. Задерей Н.С. Організація учнівської екологічної експедиції / Н. С. Задерей // Біологія і хімія в школі. – 2004. - №3. – С.31-34.
    14. Задерей Н.С. Роль фізіологічно активних речовин у дедиференціації клітин еспарцету в культурі in vitro/ Н. С. Задерей // Вісник Одеського державного університету. – 2000. – т.5. - В.1. – С.91-97.
    15. Задерей Н.С. Культивування тканин і індукція морфогенезу in vitro у еспарцету/ Н. С. Задерей // Автореф. канд. дис. – Київ. – 1997. – 20с.
    16. Задерей Н.С. Множественные молекулярные формы пероксидазы и морфогенетические процессы у эспарцета при культивировании эксплантов / Н. С. Задерей, С. А. Игнатова, В. Н. Тоцкий // Цитология и генетика. – 1996. – т.75, №2. – С. 46- 52.
    17. Задерей Н.С. Особенности пролиферации и регенерации тканей эспарцета / Н. С. Задерей, С. А. Игнатова //Методы биотехнологии в селекции сельскохозяйственных растений. Одесса: СГИ. – 1992. – С. 49 – 58.
    18. Задерей Н.С. Условия выделения протопластов из мезофилла листа эспарцета / Н. С. Задерей, С. А. Игнатова // Научно-технический бюллетень Всесоюзного селекционно-генетического института. – 1990. - №1(75). – С. 52-55.
  • Запорожченко О.В.

    1. Кокошкіна О.О., Запорожченко О.В., Станєв О.І. Вплив рентгенівського опромінювання і нікотинової кислоти на алкогольдегідрогеназну активність в тканинах щурів // Аграрний вісник Причерномор’я. – Вип. 62. – 2012. – С. 96-100.
    2. Захарієва З.Є., Будняк О.К., Федорко Н.Л., Сорокін А.В., Будняк О.Л., Чернадчук С.С., Данілова О.І., Запорожченко О.В. Біохімічні показники у щурів в умовах їх утримування на раціоні з підвищеним вмістом жирів та додаванням кормових добавок з ріпаку //Вісник ОНУ. Серія: Біологія. – 2012. – Т. 17, Вип. 4(29). – С. 17-24.
    3. Запорожченко О.В. Біохімічні показники у щурів в умовах їх утримування на раціоні з доданням кормових добавок з ріпаку // Вісник ОНУ. Серія: Біологія. – 2012. – Т. 17. – Вип. 3(28). – С.19-26.
    4. Кокошкина О.А., Запорожченко А.В. Влияние общего рентгеновского облучения и никотиновой кислоты на пируватдегидрогеназную активность в тканях крыс // Аграрний вісник Приченомор’я, біологічні науки. – 2010. – Вип. 52. – С. 36-44.
    5. Кокошкіна О. О., Запорожченко О. В. Вміст деякіх метаболітів нікотинату в тканинах щурів за умов одноразового рентгенівського опромінення // Вістник ОНУ (Біологія). – 2008. – Т. 11, вип. 9. – С. 38-44.
    6. Будняк О.К., Захарієва З.Є., Федорко Н., Запорожченко О.В. Содержание малонового диальдегида в тканях Mytilus galloprovincialis в присутствии ионов ртути и кадмия в бреде обитания // Вісник ОНУ. Серія: Біологія. – 2008. – Т. 13, Вип. 4. – С. 25-30.
    7. Станєв О.І., Запорожченко О.В., Карпов Л.М., Коломійчук С.Г., Кокошкіна О.А. Дія харчових добавок із біомаси різних штамів Spirulina platensis на вміст метаболітів енергетичного обміну в органах щурів // Досягнення біології та медицини. – 2008. – № 1 (1). – С. 23-26.
    8. Запорожченко А.В., Розанов А.А., Петросян А.Л., Петров С.А. Катаболізм 1-14С-α-кетокислот у травній системі щурів // Вісник ОНУ. – 2006. – Т II, Вып. 6. – С. 51-55.
    9. Станєв О.І., Запорожченко О.В., Карпов Л.М., Коломійчук С.Г., Кокошкіна О.О. Вплив різних штамів спіруліни на вміст лактату, малату та пірувату в органах щурів за цукрового діабету // Вісник ХНУ ім. В.Н. Каразіна. – 2006. - № 748, вип. 4. – С. 48-53.
    10. Станєв О.І., Запорожченко О.В., Карпов Л.М., Коломійчук С.Г., Кокошкіна О.О., Прєснова Л.А. Вплив різних штамів спіруліни на вміст лактату, малату та пірувату в органах щурів за гемолітичної анемії // Вісник ОНУ (Біологія). – 2006. – Т. 11, вип. 9. – С. 45-51.
    11. Кокошкіна О.О., Запорожченко О.В. Активність лактатдегідрогенази, малатдегідрогенази і алкогольдегідрогенази в тканинах щурів за введення нікотинової кислоти // Вістник ОНУ (Біологія). – 2006. – Т. 11, вип. 9. – С. 38-44.
    12. Тоцький В.М., Запорожченко О.В., Петров С.А. Генетико–биохимические проблемы витаминологии // Укр. біохім. Жур. – 2004. – Т.76, № 4. – С. 54-63.
    13. Будняк O.K., Бабаянц О.В., Кокошкіна О.О., Запорожченко О.В., Петров С.А., Магла М.Г. Вміст деяких біологічно активних сполук в тканинах грибів Pleurotus ostreatus // Вісник ОНУ. – 2003. – Т. 8, Вып. 6. – С. 7-11.
    14. Вміст нікотинамідних коферментів та активність ЛДГ в органах щурів за введення їм вітамінів та інгібіторів біосинтезу білка / О.В. Запорожченко, Л.М. Карпов, А.В. Сорокін, О.О. Кокошкіна // Вісн. Одес. нац. ун-ту. – 2003. – Т. 8, вип. 6: Біологія. – С. 12-17.
    15. Будняк O.K., Бабаянц О.В., Кокошкіна О.О., Запорожченко О.В., Петров С.А., Магла М.Г. Вміст деяких біологічно активних сполук в тканинах грибів Pleurotus ostreatus // Вісник ОНУ. – 2003. – Т. 8, Вып. 6. – С. 7-11.
    16. Запорожченко О.В., Кокошкіна О.О. Вміст нікотинамідних коферментів у пухлинних і прилеглих до них тканинах жінок різного віку // Вісн. Одес. нац. ун-ту. – 2002. – Т. 7, вип. 1 : Біологія. – С. 218-221.
    17. Кокошкіна О.О., Запорожченко О.В. Вміст нікотинамідних коферментів у тканинах опромінених щурів за профілактичного вживання деяких харчових додатків // Укр. біохім. журн., 2002. - Т. 74, №4а (додаток 1). – С. 45.
  • Січняк О.Л.

    1. Штреблєва Ю.М., Омельченко О.Р., Січняк О.Л. Цитогенетичні ефекти поверхнево-активних речовин. Вісник ОНУ. Біологія. 2023. Т. 28. Вип. 1(52). С. 41-52.
    2. Алєксєєва Т.Г., Топтіков В.А., Січняк О.Л. Роль антиоксидантних ферментів у функціонуванні механізмів старіння на прикладі ячменю. Вісник ОНУ. Біологія. 2022. Т. 27. Вип. 1(50). С. 73-87.
    3. Кульбачук Н.В., Матвіюк С.В., Білоконь С.В., Січняк О.Л. Мінливість каріотипу дітей із синдромом Дауна, які проживають в Одеській області. Запорожский медицинский журнал. 2021. Т. 23. № 1(124). С. 77-82.
    4. Miros S.L., Koocherov V.A., Bilokon S.V., Sechnyak A.L. Stability of the strains of basidiomycetes during storage in the collection. Food Science and Technology. 2020. Т. 14. № 1. Р. 39-45.
    5. Січняк О.Л., Мірось С.Л. Довганюк К.О. Цитогенетичні ефекти Fusarium graminearum Schwabe на злакові культури. Вісник ОНУ. Біологія. 2019. Т. 24. Вип. 1(144). С. 65-74
    6. Січняк О.Л. Регулярність мейозу в ранніх генераціях гібридів м’якої пшениці зі штучною спельтою. Вісник ОНУ. Біологія. 2018. Т. 23. Вип. 1(42). С. 23-32.
    7. Січняк О.Л., Мірось С.Л. Цитогенетичні ефекти екзо- та ендометаболітів шіі-таке в кореневій меристемі ячменю. Вісник ОНУ. Біологія. 2016. Т. 21. Вип. 2(39). С. 88-94.
    8. Копитчук Т.Є., Січняк О.Л. Цитогенетичні ефекти фунгіцидів у кореневій меристемі ячменю. Вісник ОНУ. Біологія. 2015. Т.20. Вип. 1(36). С. 92-101.
    9. Січняк О.Л., Васильєв О.А. Стійкість до борошнистої роси пшенично-чужорідних гібридів та батьківських форм. Вісник ОНУ. Біологія. 2014. Т. 19. №1(34). С. 43-49.
    10. Січняк О.Л., Копитчук Т.Є. Вплив гербіцидів на мейоз ярого ячменю. Вісник ОНУ. Біологія. 2013. Т. 17. Вип. 1(30). С. 46-50.
    11. Kopytchuk Т.Е., Sechnyak A.L. Regularity of mitosis in different varieties of winter bread wheat under the action of herbicides. Analele Universităţii din Oradea - Fascicula Biologie. 2012. T. XIХ. Is. 1. Р. 80-83.
    12. Sechnyak A.L., Vasiliev A.A., Tkachenko I.S. Resistance to brown leaf rust of hybrids between wheat and amphiploids wheat-Thinopyrum. Analele Universităţii din Oradea - Fascicula Biologie. 2011. T. XVIII. Is. 2. Р. 136-139.
    13. Sechnyak A.L., Vasiliev A.A., Mandrychenko T.A., Golub J.V. Resistance of alloplasmic wheats to brown leaf rust. Analele Universităţii din Oradea - Fascicula Biologie. 2010. T. XVII. Is. 2. Р. 292-295.
    14. Сечняк А.Л., Голуб Ю.В. Адаптивность аллоплазматических линий пшеницы при гибридизации. Цитология и генетика. 2010. Т. 44. № 1. С. 30-35.
    15. Січняк О.Л. Особливості мікроспорогенезу за гібридизації пшениці і Aegilops triuncialis L. Вісник ОНУ. Біологія. 2008. Т.13. Вип. 14. С. 88-94.
    16. Січняк О.Л., Мандриченко Т.А., Тоцький В.М. Зміни спектра пероксидази алоплазматичних ліній м’якої пшениці за гібридизації. Вісник ОНУ. Біологія. 2007. Т.12. 131-144.
    17. Сечняк А.Л., Прокопович Е.Л., Файт В.И. Цитогенетические процессы при гибридизации Triticum aestivum и Haynatricum. Цитология и генетика. 2003. Т.37. №5. С.72-79.
    18. Сечняк А.Л., Топтиков В.А., Дьяченко Л.Ф. Проблемы формирования генетической коадаптации при создании синтетических генотипов. Цитология и генетика. 2002. Т.36. №6. С.70-77.
    19. Тоцкий В.Н., Хаустова Н.Д., Алшибли Н.М., Сечняк А.Л. Генетико-биохимические механизмы онтогенетической и филогенетической адаптации. Цитология и генетика. 2002. Т.36. №3. С.69-75.
    20. Symonenko V.K., Motsny I.I., Sechnyak A.L., Kulbida M.P. The use of wheat-alien and Aegilops-rye amphiploids for introgression of genetic material to wheat. Euphytica. 1998. V. 100. № 1-3. Р. 313-321
  • Сорокін А.В.

    1. Будняк, О. К., Чернадчук, С. С., Сорокін, А. В., & Петров, С. А. Вплив тіаміну та його катаболітів на величину електрофоретичної рухливості та ζ-потенціалу дріжджів Saccharomyces cerevisiae. Вісник Одеського національного університету. Біологія, 28(1)(52). – 2023. - 9–16.
    2. Antioxidant protection system in the tissues of the antarctic krill Euphausia superba and of the black sea shrimp Palaemon elegans / S. A. Petrov, O. M. Andriyevsky, O. K. Budnyak, S. S. Chernadchuk, A. V. Sorokin, N. L. Fedorko, Yu. V. Karavansky, V. V. Zamorov, D. A. Myronov, V. V. Podgorny. Hydrobiological Journal. - 2022. - Vol. 58(5). - Р. 78–84.
    3. Петров С.А., Андрієвський О.М., Будняк О.К., Чернадчук С.С., Сорокін А.В., Федорко Н.Л., Караванський Ю.В., Заморов В.В., Миронов Д.А., Подгорний В.В. Система антиоксидантного захисту в тканинах антарктичного крилю Euphausia superba і чорноморської креветки Palаemon elegans. Гідробіол. журн., 2022. - Т. 58, № 3. - С. 88—96.
    4. Petrov S.A., Fedorko N.L., Budnyak A.K., Yakimenko V.E., Chernadchuk S.S., Sorokin A.V., Andrievskyi A.M., Zakharov A.V., Nikolaienko K.V., Baydan A.V., Zarovnaya I.I., Gorbenko I.S., Cherepneva-Khlyustova S.O. Vitabolonica. New Direction In The Vitaminology // Journal of Integrated OMICS, Vol 9, No 1 (2019). – Р. 17 - 22. DOI: 10.5584/jiomics.v9i1.252
    5. Петров С.А., Андриевский А. М., Федорко Н. Л., Чернадчук С. С., Будняк О. К., Сорокин А. В., Кокошкіна О.О., Захаров А. В., Задерей О.В. Якименко В. Е. Біохімічні функції катаболітів тіаміну в організмі // Медична та клінічна хімія. 2019. - Т. 21. - №3 (додаток). - С. 123-124.
    6. Будняк О. К., Чернадчук С. С., Сорокін А. В., Ожерельєва К. Ю., Петров С. А. Вміст метаболітів вітаміну С в органах щурів в умовах гострої крововтрати // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Біологія», вип. 30, 2018. - С. 14-20.
    7. Чернадчук С. С., Петров С. А., Будняк О. К., Сорокін А. В., Якимєнко В. Є., Кравчук І. О. Активність амінотрансфераз в органах щурів при гіпоксії замкненого простору за дією тіамінброміду // Scientific Journal «ScienceRise». - №5/1(10). - 2015. - С. 27-30.
    8. Будняк О. К., Петров С. А., Чернадчук С. С., Сорокін А. В., Ожерельєва К. Ю., Хмельницька В. В., Кравчук І. О. Регуляція аскорбіновою кислотою активності лактатдегідрогенази в органах щурів при гіпоксії замкненого простору // Scientific Journal «ScienceRise». - №7/1(12). - 2015. - С. 7-12.
    9. Захарієва З. Є., Будняк О. К., Федорко Н. Л., Чернадчук С. С., Сорокін А. В., Будняк О. Л., Данилова О. І., Запорожченко О. В. Біохімічні показники у щурів в умовах їх утримування на раціоні з підвищеним вмістом жирів та додаванням кормових добавок з ріпаку // Вісник ОНУ (Серія Біологія). - Т.17, вип. 4 (29).- 2012. - С.17-24.
    10. Будняк О.К., Сорокін А.В., Захарієва З.Є., Петров С.А. Сезонні зміни вмісту флавінів та активності сукцінатдегідрогенази в органах чорноморських мідій Mytilus Galloprovincialis // Наук. зап. Терноп. нац. пед. ун-ту. Сер. Біол. – 2010. – №3 (44). – С. 28-31.
  • Федорко Н.Л.

    1. Петров С.А., Андрієвський О.М., Будняк О.К., Чернадчук С.С., Сорокін А.В., Федорко Н.Л., Караванський Ю.В., Заморов В.В., Миронов Д.А., Подгорний В.В. Система антиоксидантного захисту в тканинах антарктичного крилю Euphausia superba і чорноморської креветки Palаemon elegans. Гідробіол. журн. 2022. Т. 58, № 3. С. 88-96. http://www.hydrobiolog.com.ua/2022/pdf_2022_3/petrov_7.pdf (SCOPUS)
    2. Федорко Н.Л., Козлик К.О., Петров С.А. Вміст рибофлавіну і люміхрому в мозку щурів різного віку. Актуальні проблеми транспортної медицини. 2022. Вип. 3 (69). С. 83–91. (міжнародна наукометрична база Copernicus).
    3. Petrov, S. A., Andrievskyi О.M., Budnyak O. K., Chernadchuk S.S., Sorokin A.V., Fedorko N.L., Karavansky, Yu. V., Zamorov V.V., Mironov D.A., Podhornyi V.V. Antioxidant protection system in the tissues of Antarctic krill Euphausia superba and Black Sea shrimp Palaemon elegans. // Hydrobiological Journal. 2022. - Volume 58, Issue 5. РР. 78-84. DOI: 10.1615/HydrobJ.v58.i5.70 https://www.dl.begellhouse.com/journals/38cb2223012b73f2,6ae9084768f742da,3e9290065fbfa0b3.html (SCOPUS)
    4. Федорко Н.Л. Онтогенетичні особливості регуляції активності каталази рибофлавіном та його метаболітами в мозку щурів // Н.Л. Федорко, О.В. Устянська, О.В. Приймак, М.І. Вигорницька, К.О. Качуєвська, М.С. Воробей, А.В. Сорокін /  «Актуальні проблеми транспортної медицини», 2021, №3 (65). С. 111- 120. (ФАХ).
    5. Петров С. А., Андриевский А. М., Федорко Н.Л., Чернадчук С. С., Будняк О. К., Сорокин А.В., Кокошкіна О. О., Захаров А. В., Задерей О.В., Якименко В. Е. Біохімічні функції катаболітів тіаміну в організмі. Медична та клінічна хімія.2019. Т. 21. №3 (додаток). С. 123-124 (Фахове наукове видання категорії Б). https://www.biochemistry.org.ua/images/xii_conf/Med_chem-3-2019.pdf
    6. Petrov S. A., Fedorko N. L., Budnyak A. K.,Yakimenko V. E., Chernadchuk S. S., Sorokin A.V., Andrievskyi A. M., Zakharov A. V., Nikolaienko K. V., Baydan A. V., Zarovnaya I. I., Gorbenko I. S., Cherepneva-Khlyustova S. O. Vitabolonica. New Direction in the vitaminology. Journal of Integrated OMICS. 2019.Vol 9. № 1. Р.17 - 22. DOI: 10.5584/jiomics.v9i1.252 https://www.jiomics.com/index.php/jiomics/article/view/158/153 (SCOPUS)
    7. Петров С.А., Андриевский А.М., Будняк А.К., Федорко Н.Л., Сорокин А.В., Чернадчук С.С., Кокошкина О.А., Якименко В.Е., Захаров А.В., Николаенко К.В., Задерей А.В., Байдан А.В. Тиаминовый витаболом. Особенности функционирования // Сборник научных трудов «Биохимия и молекулярная биология» - Вып.3.Механизмы регуляции процессов жизнедеятельности в норме и патологии. − Минск:«ИВЦ Минфина», 2019. − С.233-236.
    8. Петров С.А., Андриевский А. М., Федорко Н. Л., Чернадчук С. С., Будняк О. К., Сорокин А. В., Кокошкіна О.О., Захаров А. В., Задерей О.В. Якименко В. Е. Біохімічні функції катаболітів тіаміну в організмі // Медична та клінічна хімія. 2019. – Т. 21. – №3(додаток). – С. 123-124.
    9. Федорко Н.Л., Петров С.А., Николаенко К.В. Вміст рибофлавіну та його коферментних форм в мозку щурів різного віку. // Journal of Education, Health and Sport. – – 7(7). – Р.800-812.
    10. Федорко Н.Л., Прокоф'єва Н.Ю., Келар А.Е., Петров С.А. Вплив гіпоксії замкненого простору на вміст рибофлавіну та його коферментів в органах білих щурів // Scientific Journal «ScienсeRise». – 2015. – № 8/1(13). – С.16-19.
    11. Устянська О.В., Федорко Н.Л., Петров С.А. Регуляція активності тіамінзалежних ферментів з печінки щурів коферментами та метаболітами тіаміну // Вісник морської медицини. – 2011, № 3(53). – С. 154-156.
    12. Устянська О.В., Федорко Н.Л., Петров С.А. Регуляція активності 2–оксоглутаратдегідрогенази з печінки щурів коферментами і метаболітами тіаміну // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. – 2011. – Вип. 56. – С. 42-48.
    13. Захарієва З.Є., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Петров С.А. Вплив вітаміну В6 на активність алкогольдегідрогенази в органах щурів // Вісник ОНУ. Серія: Біологія. – 2008. – Т. 13, Вип.4. – С. 42-45.
    14. Будняк О.К., Захарієва З.Є., Федорко Н.Л., Запорожченко О.В Содержание малонового диальдегида в тканях Mytilus galloprovincialis в присутствии ионов ртути и кадмия в бреде обитания // Вісник ОНУ. Серія: Біологія. – 2008. – Т. 13, Вип. 4. – С. 25-30.
    15. Чернадчук С.С., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Сорокин А.В., Петров С.А. Влияние витамина В6 на активность некоторых ферментов цикла трикарбоновых кислот // Вісник ХНУ. – 2007. – № 768, Вип. 5. – С. 35-39.
    16. Федорко Н.Л., Захарієва З.Є., Чернадчук С.С., Петров С.А. Вплив нікотинової кислоти на активність амінотрансфераз в органах щурів // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. – 2007. – Вип. 44. – С. 43-45.
    17. Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В. Влияние витамина В6 на активность некоторых ферментов цикла трикарбоновых кислот // Вісник ХНУ. – 2007. – № 768., Вип. 5. – С. 35-39.
    18. Федорко Н.Л., Петров С.А. Взаємодія коферментів 2–оксоглутаратдегідрогенази на рівні мультиензимного комплексу та в мітохондріях печінки // Вісник Одеського національного університету. Серія : Біологія. – 2004. – Т. 9, Вип. 1. – С. 47-56.
    19. Федорко Н.Л. Вітамінно–коферментна корекція активності піруватдегідрогеназного комплексу в органах щурів в онтогенезі // Вісник Одеського національного університету. Серія: Біологія. – 2003. – Т. 8, Вип. 1. – С. 28.
    20. Петров С.А., Федорко Н.Л., Семерюкова I. А. Накопичення тіаміну та його метаболітів у клітинах і мітохондріях печінки щурів // Укр. біох.ж. – 1991. – Т. 63, № 3. – С. 109-113.
  • Чеботар С. В.

    1. Чубик I.Ю. Видова приналежність мідій північно-західного регіону Чорного моря за результатами молекулярно-генетичного аналізу / I.Ю. Чубик, Г.О. Чеботар, А. Бік, С.В. Чеботар // Гідробіологічний журнал. – 2022. – Т. 58, № 1. – С. 71-80.
    2. Chebotar G. Application of molecular markers for determination of genetic polymorphism in Rapana venosa populations / G. Chebotar, S. Chebotar, D. Krasnytska, V. Chekalov, V. Gudimov, I. Chubik, V. Toptikov // Hydrobiological Journal. – 2021. – Vol. 57, Is. 4. – P. 92-104.
    3. Okhrymovych O. Evaluation of effects of Rht-b1a/b/e alleles by using the isogenic lines of bread winter wheat / O. Okhrymovych, G. Chebotar, S. Chebotar, I. Motsny // Zemdirbyste-Agriculture. – 2021. – Vol. 108, № 2. – P. 141–146.
    4. Бакума А.О. Alleles of Ppd-1 genes that control sensitivity to photoperiod in a number of bread wheat genotypes / А.О. Бакума, Г.О. Чеботар, А.В. Ткачук, С.В. Чеботар, Т.З. Москалець, В.В. Москалeць // Plant varieties studying and protection. – 2020. – Vol. 16, № 3. – 253–261.
    5. Чеботар Г.О. Апробація маркерного аналізу гена TaSnRK2.8-A на сортах пшениці м’якої озимої / Г.О. Чеботар, О.Є. Олійник, Ю.О. Лавриненко, С.В. Чеботар // Вісник Одеського національного університету. Біологія. – 2020. – Т. 25, вип. 2 (47). – С. 83– 94.
    6. Охримович О. Молекулярна будова Е генів сої та їхні функціональні мутації / О. Охримович, С. Чеботар, Г. Чеботар, Д. Жарікова // Вісник Львівського університету. Серія біологічна – 2020. – Випуск 82. – С. 3–13.
    7. Zharikova D.O. Polymorphisms in SSR-loci associated with E genes in soybean mutant lines offer perspective for breeding / D.O. Zharikova, G.O. Chebotar, E.A. Aksyonova, I.V. Temchenko, S.V. Chebotar // Agricultural science and practice. – 2019. – V. 6 (3). – Р. 45– 55.
    8. Chebotar G. Haplotypes of Ppd-D1 gene and alleles of Ppd-A1 and Ppd-B1 in Ukrainian wheat varieties / G. Chebotar, A. Bakuma, V. Filimonov, S. Chebotar // Вісник Львівського університету. Серія біологічна – 2019. – Випуск 80. – С.82– 89.
    9. Бакума А. О. Алельний стан генів системи Ppd-1 та Vrn-1 у сортів озимої м’якої пшениці Інституту зрошуваного землеробства НААН України / А. О. Бакума, Г. О. Чеботар, Ю. О. Лавриненко, С. В. Чеботар // Вісник Одеського національного університету. Біологія. – 2019. – Т. 24, вип. 1 (44). – C. 49–64.
    10. Bakuma A. O. Effects of the Ppd-D1a allele on growth rates and agronomical traits in wheat detected by the application of analogous lines / A. O. Bakuma, Yu. A. Popovych, I. I. Motsnyi, G. O. Chebotar, S. V. Chebotar // Cytol. Genet. – 2018. – Vol. 52, № 5. – P. 343–352.
    11. Zharikova D. Polymorphism of soybean cultivars and breeding lines revealed by marker Satt100 associated with the E7 locus, that involved in determination of time to flowering / D. Zharikova, S. Ivanyuk, G. Chebotar, O. Korniychuk, S. Chebotar // Breeding Grasses and Protein Crops in the Era of Genomics. – Lithuania, Vilnius: Springer Nature, 2018. – Р. 220–225.
    12. Motsnyy I. I. Degree of phenotypic dominance and heritability of the plant height in wheat hybrids with different alleles of Rht genes / I. I. Motsnyy, A. I. Goncharova, G. O. Chebotar, S. V. Chebotar // Cytol. Genet. – 2017. – Vol. 51, № 1. – P. 18–25.
    13. Чеботарь Г.А. Трансгеноз в работах по созданию засухоустойчивых растений / Г.А. Чеботарь // Збірник наукових праць СГІ – НЦНС. – 2017. – Вип. 30 (70). – С. 112–127.
    14. Chebotar G. A. Pleiotropic effects of gibberellin-sensitive and gibberellin-insensitive dwarfing genes in bread wheat of the southern step region of the Black Sea / G. A. Chebotar, S. V. Chebotar, I. I. Motsnyy // Cytol. Genet. – 2016. – Vol. 50, № 1. – P. 20–27.
    15. Кичигіна Г. К. Біоінформативний аналіз нуклеотидних послідовностей алелів генів короткостебловості пшениці Rht-B1 та Rht-D1 / Г. К. Кичигіна, Г. О. Чеботар, С. В. Чеботар // Вісник ОНУ. Серія біологія. – 2016. – Том 21, № 2 (39). – С. 79–87.
    16. Чеботар Г. О. Зв’язок між генами короткостебловості та морозостійкістю / Г. О. Чеботар, С. В. Чеботар, О. І. Нагуляк, І. І. Моцний, Ю. М. Сиволап // Физиология растений и генетика. – 2015. – Том. 47, № 1. – С. 36–46.
    17. .Chebotar G. O. Clarification of the Rht8-Ppd-D1 gene linkage on the 2D chromosome of winter bread wheat / G. O. Chebotar, S. V. Chebotar, I. I. Motsnyy, Yu. M. Sivolap // Cytol. Genet. – 2013. – Vol. 47, no. 2. – P. 70–74.
    18. Chebotar S. V. Phenotypic effects of alleles of the common wheat puroindoline genes / S. V. Chebotar, K. O. Kurakina, O. M. Khokhlov, G. O. Chebotar, Yu. M. Sivolap // Cytol. Genet. – 2012. – Vol. 46, no. 4. – P. 202– 209.
    19. Чеботар Г. О. Алелі гена Ppd-D1 у зразках колекції Aegilops tauschii і м’якої пшениці / Г. О. Чеботар, С. В. Чеботар, Д. О. Бабенко, І. І. Моцний, А. Б. Щербань, Ю. М. Сиволап // Biopolymers and Cell. – 2012. – Vol. 28, № 2. – P. 149–155.
    20. Chebotar G. O. Gibberellin-signaling pathways in plants / G. O. Chebotar, S. V. Chebotar // Cytol. Genet. – 2011. – Vol. 45, № 4. – P. 259–268.
  • Чернадчук С.С.

    1. Будняк О.К., Чернадчук С.С., Сорокін А.В., Петров С.А. Вплив тіаміну та його катаболітів на величину електрофоретичної рухливості та ζ-потенціалу дріжджів Saccharomyces cerevisiae // Вісник ОНУ. Серія: Біологія. 2023. Т. 28, Вип.1(52). С. 42-45
    2. 2. Петров С.А., Андрієвський О.М., Будняк О.К., Чернадчук С.С., Сорокін А.В., Федорко Н.Л., Караванський Ю.В., Заморов В.В., Миронов Д.А., Подгорний В.В. Система антиоксидантного захисту в тканинах антарктичного крилю Euphausia superba і чорноморської креветки Palаemon elegans. Гідробіол. журн. 2022. Т. 58, № 3. С. 88-96.
    3. Yakimenko V.E., Budnyak О.K., Chernadchuk S.S., ZaharovА.V., Petrov S.A. Thiochrome Activates DNA-Polymerase // Journal of Integrated OMICS, Vol 9, No 1 (2019). Р. 39 - 43. DOI: 10.5584/jiomics.v9i1.261
    4. Petrov S.A., Fedorko N.L., Budnyak A.K., Yakimenko V.E., Chernadchuk S.S., Sorokin A.V., Andrievskyi A.M., Zakharov A.V., Nikolaienko K.V., Baydan A.V., Zarovnaya I.I., Gorbenko I.S., Cherepneva-Khlyustova S.O. Vitabolonica. New Direction In The Vitaminology // Journal of Integrated OMICS, Vol 9, No 1 (2019). Р. 17-22. DOI: 10.5584/jiomics.v9i1.252
    5. Будняк О.К., Чернадчук С.С., Сорокін А.В., Ожерельєва К.Ю., Петров С.А. Вміст метаболітів вітаміну С в органах щурів в умовах гострої крововтрати // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Біологія». 2018. Вип. 30. С. 14-20.
    6. С.А. Петров, С.С. Чернадчук, С.Н. Филянин, П.П. Порван. Особенности метаболизма тиамина при стрессовых и патологических состояниях // Современные проблемы биохимии. 2016. Ч.1. С.282-285.
    7. A. Petrov, V.V. Zamorov, O.V. Ustyanskaya, A.K. Budnyak, S.S. Сhernadchuk, A.M. Andrievskiy, O.A. Semyonova, Yu.V. Karavanskiy, V.Ye. Yakimenko, I.O. Kravchuk. Administration of thiamine and thiochrome enhanced reproduction of Chlorella, Drosophila melanogaster, and Danio //Journal of Nutritional Science and Vitaminology. 2016. 62. P. 6-11.
    8. Чернадчук С.С., Петров С.А, Будняк О. К., Сорокін А. В., Якименко В. Є., Кравчук І. О. Активність амінотрансфераз в органах щурів при гіпоксії замкненого простору за дією тіамінброміду // Scientific Journal «ScienсeRise». 2015. №5/1(10). С. 27-30.
    9. Чернадчук С.С., Рустамова А. О., Будняк О. К.,Петров С.А. Стан процесів вільно радикального перекісного окиснення у щурів з гострою крововтратою // Scientific Journal «ScienсeRise». 2015. №4/1(9). С. 16-20.
    10. Чернадчук С.С., Петров С.А., Будняк О. К., Сорокін А. В., Кравчук І. О., Ожерельєва К. Ю., Хмельницька В. В. Регуляція аскорбіновою кислотою активності лактатдегідрогенази в органах щурів при гіпоксії замкненого простору // Scientific Journal «ScienсeRise». 2015. №7/1(12). С. 7-12.
    11. Устянська О.В., Вовчук І.Л., Радіонов Д.Б., Чернадчук С.С., Петров С.А. Вивчення взаємодії тіаміну та його метаболітів з частково очищеним катепсином L // Ученые записки Таврического национального университета. Серия "Биология, химия". 2012. Т. 25 (64), №4. С. 209-214.
    12. Чернадчук С.С. Содержание эстрадиола в тканях тела матки женщин с онкопатологией // Фізіологічний журнал. 2010. Т 56, № 2. С. 146-147.
    13. Захарієва З.Є., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Петров С.А. Вплив вітаміну В6 на активність на алкогольдегідрогенази в органах щурів // Вісник ОНУ. Серія: Біологія. 2008. Т. 13, Вип.4. С. 42-45.
    14. Чернадчук С.С., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Сорокин А.В., Петров С.А. Влияние витамина В6 на активность некоторых ферментов цикла трикарбоновых кислот // Вісник ХНУ. 2007. № 768, Вип. 5. С. 35-39.
    15. Федорко Н.Л., Захарієва З.Є., Чернадчук С.С., Петров С.А. Вплив нікотинової кислоти на активність амінотрансфераз в органах щурів // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. 2007. Вип. 44. С. 43-45.
    16. Вовчук И.Л., Петров С.А., Чернадчук С.С. Эстрогены, трипсиноподобные протеазы и карбоксипептидазы А и В при новообразованиях тела матки женщин // Биомедицинская химия 2007. Т. 53., Вип. 2. С. 205-211.
    17. Петров С.А., Захариева З.Е., Федорко Н.Л., Чернадчук С.С., Сорокин А.В. Влияние витамина В6 на активность некоторых ферментов цикла трикарбоновых кислот // Вісник ХНУ. 2007. № 768, Вип. 5. С. 35-39.
    18. Вовчук І.Л., Чернадчук С.С. Активность тканевых катепсин-L-подобных протеиназ у женщин с онкопатологией тела матки // Укр. Биохим. Журн. 2004. № 2. С. 56-60.
    19. Чернадчук С.С. Загальний вміст фенолстероїдів у жінок з доброякісними та злоякісними пухлинами ендометрію // Вісник ОНУ. 2004. Т. 7, № С. 23-239.
    20. Чернадчук С.С., Вовчук І.Л. Активність лужної фосфатази в пухлинних тканинах тіла матки // Вісник ОНУ. 2003. Т. 8, № 6. С.185-189.
  • Патенти, авторські свідоцтва

    2020

    Чеботар С.В., Попович Ю.А., Чеботар Г.О. Патент на корисну модель. Спосіб визначення рівня ізогенності ліній-аналогів пшениці за допомогою полімеразної ланцюгової реакції. Реєстраційний номер У202000096 від 03.01.2020

    2019

    Страшнюк В. Ю., Тагліна О. В., Білоконь С.В., Алєксєєва Т. Г. Пат. 137874 Україна, G01N 33/554 (2006.01) Патент на корисну модель. Спосіб визначення токсичної дії хімічної речовини ; заявл. 15.04.2019 ; опубл. 11.11.2019, Бюл. № 21. – 4 с.

    2018

    Топтіков В.А. Спосіб виявлення оксидоредуктаз аскорбінової кислоти на електрофореграмах. Корисна модель № 126652. 25.06.2018, Бюл.№ 12. UA № 126652 U МПК (2018.01) G01N 33/84 (2006.01) G01N 1/00.

    2013

    Іваниця В.О., Бобрешова Н.С., Дуденко Ю. Ю., Мірось С. Л,. Гудзенко Т.В., Райко І.В. Спосіб отримання міцелію лікувального гриба Ganoderma lucidum (Сurt: Fr.) P. Karst. // Патент України на корисну модель № 77077 опбул. 25.01.2013. – бюл. № 2.

    Іваниця В.О., Бобрешова Н.С., Дуденко Ю. Ю., Васильєва Т.В., Мірось С.Л., Ужевська С.П., Гудзенко Т.В., Драгуновська О.І. Поживний субстрат для отримання посівного міцелію лікувального гриба Ganoderma lucidum (Сurt: Fr.) P. Karst. // Патент України на корисну модель № 78917 опбул. 10.04.2013. – бюл. № 7.

    2012 та раніше

    Іваниця В.О., Бобрешова Н.С., Мірось С. Л., Дуденко Ю. Ю., Багаєва О.С. Пат. 75376 U України МПК А01G 1/04. Спосіб отримання зернового міцелію лікувального гриба Ganoderma lucidum (Сurt: Fr.) P. Karst. – №.u 201206789; Подано 05.06.2012.; Опбул. 26.11.2012. – бюл. № 22. – 4 с.

    Чеботар Г. А. Державний реєстр патентів України на корисні моделі. Патент на корисну модель №69103 Спосіб визначення алелю короткостебловості Rht-B1e в генотипах м’якої пшениці Бюл. № 8 від 25.04.2012 – 4 с. Пат. 75376 U України МПК А01G 1/04.

    Чеботар С.В., Сударчук Л.В., Сиволап Ю.М. Спосіб детекції модифікованої житньої транслокації 1RS.1BL в селекційних формах м’якої пшениці // Деклараційний патент на винахід № 59084 Бюл. № 9, 2011 ; винахід № 59084. – 16 с.

    Бабаянц О. В., Бушулян М. А., Мірось С. Л., Хареба О. В.Сорт гливи звичайної Бригантина. А/с № 0448 // Каталог сортів та гібридів зернових, зернобобових, олійних, кормових культур Селекційно-генетичного інституту. – Одеса, 2008. – С. 167.

    Бабаянц О. В., Бушулян М. А., Мірось С. Л., Хареба В. В. Сорт гливи звичайної Днестр. А/с № 0449. // Каталог сортів та гібридів зернових, зернобобових, олійних, кормових культур Селекційно-генетичного інституту. – Одеса, 2008. – С. 168.

    Бабаянц О. В., Бушулян М. А., Мірось С. Л., Абросімова Г. Л., Хареба В. В., Бабаян Л. Т. Сорт гливи звичайної Кардинал. А/с № 0450 // Каталог сортів та гібридів зернових, зернобобових, олійних, кормових культур Селекційно-генетичного інституту. – Одеса, 2008. – С. 169.

    Мірось С. Л., , Бабаянц О. В., Бушулян М. А.Сорт гливи звичайної Отрада. А/с № 0451. // Каталог сортів та гібридів зернових, зернобобових, олійних, кормових культур Селекційно-генетичного інституту. – Одеса, 2008. – С. 172.

    Чеботар С. В., Сиволап Ю. М. Пат. на корисну модель №10230 Україна. (51) 7 G01N33/48 Спосіб реєстрації сортів жита за ДНК-типуванням. Пат. 10230 Заявл. 23. 03. 2005; Опубл. 15. 11. 2005, Бюл. № 11. – 3 с

    Чеботар С. В., Сиволап Ю. М. Спосіб визначення новизни сортів та ліній м’якої пшениці за ДНК-типуванням. Пат. на корисну модель №19828 Україна, (51) МПК (2006) С12Q 1/28, G01N27/26, G01 N 33/53 Пат. 19828 Заявл. 02.03.2004; Опубл. 15.01.2007, Бюл. № 1. – 4 с.

    Топтиков В.А., Сиволап Ю.М. Способ мечения радиоактивным предшественником дезоксирибонуклеиновой кислоты проростков кукурузы. Авт. св-во СССР SU 938672 А, G 01 № 33/60. 27.05.1980.

Січняк Олександр Львович

sichniak

кандидат біологічних наук,

доцент кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики ОНУ імені І.І. Мечникова

ORCID ID: 0000-0002-7014-3053

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчив біологічний факультет Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова у 1982 році, у 1988 захистив кандидатську дисертаційну у спеціалізованій Раді Селекційно-генетичного інституту, вчене звання старшого наукового співробітника присуджено у 1999 році, вчене звання доцента кафедри генетики і молекулярної біології – у 2005 році.

Автор 147 наукових публікацій, в т. ч. 16 статей у виданнях, що індексуються в Scopus та Web of Science, 4 навчальних посібників, 4 конспектів лекцій, 8 методичних матеріалів. Двічі студенти під його керівництвом ставали стипендіатами програми «Завтра.UA». Нагороджений Почесними грамотами Одеської обласної державної адміністрації та Одеської обласної ради, Почесними відзнаками Одеського міського голови «Трудова слава» та «Подяка».

Наукові інтереси

віддалена гібридизація в роді Triticum, стійкість гібридів до абіотичних та біотичних факторів, проблеми генотоксикології, проблеми медичної генетики

Курси

  • Генетика і молекулярна біологія (модуль генетика) (091, 162; І рівень вищої освіти)
  • Генетика з основами селекції рослин (206; І рівень вищої освіти)
  • Популяційна генетика (091; І рівень вищої освіти)
  • Генетика імунітету рослин (014, 091, 162, 206; І рівень вищої освіти)
  • Медична генетика (014.05, 091, 162; ІІ рівень вищої освіти) ВК-49 091
  • Генетика риб (014.05, 091, 162; ІІ рівень вищої освіти)
  • Цитогенетика (014.05, 091, 162; ІІ рівень вищої освіти)
  • Позахромосомна спадковість (091, 162; ІІ рівень вищої освіти)
  • Цитогенетична діагностика спадкових патологій людини (091, 162; ІІ рівень вищої освіти)
  • Історія, концепції та сучасні досягнення біології (091, 162; ІІІ рівень вищої освіти)
  • Сертифікати

     

    2022

    2021

     
     

Алєксєєва Тетяна Григорівна

alekseeva

кандидат біологічних наук,
доцент кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики

ORCID ID: 0000-0002-1308-7673
SCOPUS ID: 8875399400
Web of Science Researcher ID

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчила біологічний факультет Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова у 2002 році, у 2009 захистила кандидатську дисертацію у спеціалізованій Раді Селекційно-генетичного інституту, ступінь кандидата наук присуджено у 2009 році, у 2017 - вчене звання доцента кафедри генетики і молекулярної біології. У 2023 році відзначена Подякою Одеської обласної Ради. Виконує обов’язки відповідального секретаря фахового наукового видання “Вісник ОНУ. Серія Біологія”. 

Автор більш ніж 70 наукових публікацій у фахових виданнях України та закордону, серед них - 12 статей у наукометричних базах даних Web of Science й Scopus, більш ніж 20 навчально-методичних видань, 1 патент.

Наукові інтереси: Цитогенетика, популяційна генетика, генетика кількісних ознак, біотестування, статистичний аналіз даних

Курси:

  • OK №21 «Загальна цитологія, гістологія, біологія індивідуального розвитку» (модуль «Загальна цитологія») (014.05; І рівень вищої освіти)
  • ОК №3 «Вибрані питання молекулярної біології, генетики, репродукції та розвитку організмів» (014.05; ІІ рівень вищої освіти)
  • OK №6 «Методи, аналіз та презентація результатів наукових досліджень» (091, 162; ІІІ рівень вищої освіти)
  • «Біологія з основами генетики» (курс розроблено для здобувачів факультету хімії і фармації ОНУ, спеціальність 226, ІІ рівень вищої освіти)
  • ВК №43 «Рослинництво» (091, 162, 014.05, 206; І рівень вищої освіти)
  • ВК № 47 «Генетика індивідуального розвитку» (091, 162, 014.05, 206; І рівень вищої освіти)
  • ВК № 51 «Генетика кількісних ознак» (модуль Генетичний аналіз кількісних ознак) (091, 162; ІІ рівень вищої освіти)
  • ВК № 55 «Генетичні аспекти старіння» (091, 162; ІІ рівень вищої освіти)
  • ВК № 56 «Нейрогенетика: молекулярно-генетичний аналіз когнітивних процесів» (091, 162; ІІ рівень вищої освіти)
  • «Прикладна генетика» (курс підготовлено для здобувачів факультету хімії і фармації ОНУ, спеціальність 226, ІІ рівень вищої освіти)
  • СК 2 «Генетичні студії» (091, І рівень вищої освіти)
  • «Оcнови генетичного та молекулярно-генетичного аналізів» (091, І рівень вищої освіти)
  • «Молекулярні основи росту і розвитку організмів» (091, І рівень вищої освіти
  • «Молекулярно-генетичний аналіз модельних об’єктів в біології» .091, І рівень вищої освіти
  • Окремі розділи Великого спеціального практикуму (091, І рівень вищої освіти)

Білоконь Світлана Василівна

bilokon

доцент кафедри молекулярної біології, біохімії і генетики ОНУ імені І.І. Мечникова

ORCID ID 0000-0003-3375-1989

Web of Science Researcher ID 

SCOPUS ID 6506120841

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

Закінчила біологічний факультет Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова в 1994 році. У 1997 році закінчила аспірантуру Одеського державного університету. Захист дисертаційної роботи відбувся у спеціалізованій Вченій раді Селекційно-генетичного інституту. У 2007 році було присуджено науковий ступінь кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.15 – генетика, у 2015 році – вчене звання доцента кафедри генетики та молекулярної біології. З 2007 по 2022 рік – вчений секретар кафедри, з 2015 року – секретар Вченої ради біологічного факультету

Автор більш ніж 70 наукових публікацій, 6 статей у наукометричних базах даних (Web of Science, Scopus), 10 навчально-методичних видань, статті в фахових виданнях України, 1 патент

Наукові інтереси

Генетика дрозофіли, біотестування, популяційна генетика, генетика людини, біоетика та біобезпека.

Курси

  • Біоетика та біологічна безпека, (091, ІІ рівень вищої освіти)
  • Генетика і молекулярна біологія, (091, 05; І рівень вищої освіти)
  • Геноміка та транскриптоміка (091, ІІ рівень вищої освіти)
  • ВК № 46 проблеми мутагенезу (091, 162, 014.05; І рівень вищої освіти)
  • ВК № 48 генетика поведінки (091, 162, 014.05; І рівень вищої освіти)
  • ВК № 50 Екологічна генетика та фармакогенетика (091, 162, 014.05; І рівень вищої освіти)
  • ВК № 48 Оцінка генотоксичної дії речовин за допомогою тест-об’єктів (091, 162, 014.05; ІІ рівень вищої освіти)
  • Сертифікати

     

     2023

     2022

     2021

 
 

Будняк Олександр Костянтинович

Олександр Костянтинович Будняк - кандидат біологічних наук, доцент кафедри біохімії ОНУ імені І.І. Мечникова

кандидат біологічних наук,
доцент кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики

ORCID ID: 0000-0002-8256-4664
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчив біологічний факультет Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова у 1993 році, у 2001 захистив кандидатську дисертацію у спеціалізованій Раді Харківського Національного університету імені В. Н. Каразіна, ступінь кандидата наук присуджено у 2001 році, у 2004 - вчене звання доцента кафедри біохімії. Виконує обов’язки секретаря ОВ УБТ.

Автор біля 100 наукових публікацій, 8 статей у наукометричних базах даних (Web of Science, Scopus), 22 навчально-методичних видання, статті в фахових виданнях України, 3 патенти.

Наукові інтереси: Біохімія, біофізика, вітамінологія, екологія, регуляція біокаталізу, фармакологія, токсикологія, біологічно-активні речовини, гормони.

Курси:

  • ОК 11 «Хімія біоорганічна» (Лабораторні роботи) (091, І рівень вищої освіти).
  • ОК 20, ОК 22, ОК 27 «Біохімія» (Лекції та лабораторні роботи) (162, 091, 014.05, І рівень вищої освіти)
  • ОК 30 «Біофізика» (Лекції та лабораторні роботи) (091, 162, І рівень вищої освіти)
  • ВК 69. «Екологічна біохімія», (162, 091, 014.05, 206, І рівень вищої освіти)
  • ВК 72 «Еволюційна біохімія», (162, 091, 014.05, 206, І рівень вищої освіти)
  • ВК 75 «Біохімічна токсикологія», (162, 091, 014.05, 206, І рівень вищої освіти)
  • ВК «Лабораторна діагностика», (102 Хімія, Фармацевтична хімія (Лекції та лабораторні роботи) 
  • ВК 23  «Біохімія вітамінів та коферментів», (162, 091, ІІ рівень вищої освіти)
  • ВК 24. «Патологічна біохімія», (162, 091, ІІ рівень вищої освіти)
  • ВК 26  «Біохімія мембран та механізми транспорту речовин», (162, 091, ІІ рівень вищої освіти)
  • ВК 27. «Механізми регуляції біокаталізу» (162, 091, ІІ рівень вищої освіти)
  • ВК 16 «Нові підходи до вивчення метаболізму біоактивних речовин» (091, IІІ рівень вищої освіти)
  • Сертифікати

    2023

    2022

    2021

Задерей Наталія Сергіївна

zaderei

Кандидат біологічних наук, доцент кафедри молекулярної біології, біохімії та генетики

ORCID ID 0000-0002-2146-1530

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчила біологічний факультет Одеського національного університету імені І. І. Мечникова у 1989 році. У 1997 році захистила кандидатську дисертаційну роботу у спеціалізованій Раді Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, по результатам захисту присуджено ступінь кандидата біологічних наук. Приймає участь у виконанні наукових досліджень, впроваджує свої наукові розробки в учбовий процес, що сприяє розширенню учбових програм. У 2003 році нагороджена знаком «Відмінник освіти України». З 2019 працює у центрі STEM-освіти в Одеській області. У 2022 році підготувала Міжнародного призера конкурсу наукових робіт МАН України.

Автор 38 наукових публікацій, 5 навчально-методичних видань, статті в фахових виданнях України.

Наукові інтереси

Біотехнологія рослин, мікроклональне розмноження рослин, клітинна селекція. Впровадження STEM – освіти у школах.

Курси:

  1. ОК30 – Біотехнологія (БАКАЛАВР, СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 091 біологія; СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 014 Середня освіта ( Спеціалізація 014.05 - Біологія та здоров'я людини)
  2. ОК34 – Теорія еволюції (БАКАЛАВР, СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 091 біологія)
  3. ОК19 – Методика розв'язування задач з біології   (БАКАЛАВР, СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 014 Середня освіта ( Спеціалізація 014.05 - Біологія та здоров'я людини )
  4. ВК45 – Культура клітин в біотехнології (БАКАЛАВР, СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 091 біологія)
  5. ВК50 – Екологічна генетика та фармакогенетика (БАКАЛАВР, СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 091 біологія,)
  6. ВК51 – Механізми диференціації клітин (БАКАЛАВР, СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 091 біологія)
  7. ВК 50 – Біохімічна генетика (МАГІСТР, СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 162 біотехнології та біоінженерія)
 
 

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top