Кафедра зарубіжної літератури

Завідувач кафедри – Войтенко Леся Іванівна,

доктор філологічних наук, професор

votenko L

Викладачі й співробітники кафедри

  • завідувач кафедри, доктор філологічних наук, професор Войтенко Леся Іванівна
  • кандидат філологічних наук, доцент Абабіна Наталія Василівна
  • кандидат філологічних наук, доцент Бежан Олена Анатоліївна
  • кандидат педагогічних наук, доцент Подковирофф Нанушка Татьяна
  • кандидат філологічних наук, доцент Садовська Юлія Володимирівна
  • кандидат педагогічних наук, доцент Романець Валентина Михайлівна
  • кандидат філологічних наук, доцент Фокіна Світлана Олександрівна
  • старший викладач Ланова Вікторія Володимирівна
  • старший лаборант Деменко Павло Володимирович
  • старший лаборант Лунгу Єлизавета Євгеніївна

Загальна інформація

Кафедра зарубіжної літератури - одна з 9 кафедр факультету романо- германської філології, яка забезпечує навчально-виховну, наукову, соціально-гуманітарну діяльність у межах не лише факультету, а й університету.

Викладання зарубіжної літератури здійснювалось ще у Новоросійському (Одеському) університеті з моменту його заснування у 1865році, у різні роки на кафедрі працювали професор Л.Ф. Воєводський, професор О.І.Кірпічніков, приват-доцент В.Ф. Лазурський, академік Ф.Є. Корш, приват-доцент М.І. Мандес.

Вагомий внесок у популяризацію зарубіжної літератури своєю науковою діяльністю внесли професори Б.В. Варнеке, Р. М. Волков, доцент П. Є. Єршов. З середини ХХ століття кафедру очолювали доцент Б.О. Шайкевич(1944-1973), доцент М. П. Мудісіті(1973-1985), доцент В.Г.Зінченко(1985-2000), професор В.І. Силантьєва ( 2000-2023). У даний час обов’язки завідувача кафедри виконує професор Л.І. Войтенко.

На сьогодні кафедра проводить вагому наукову роботу, з 2000 року на кафедрі було підготовлено та захищено 8 кандидатських дисертацій, які здійснені у руслі компаративістських досліджень. Це роботи Н.В. Абабіної,О. А. Бежан, Ю. О. Запорожченко, В. М. Романець, Ю. В.Садовської, Н.М. Долгої, В. В. Дмитрієвої, Ю. Штельмухової.

У 2019 році було захищено докторську дисертацію Л.І. Войтенко, яка виконана у царині комунікативно-компаративістських досліджень.

Серед викладачів кафедри 1 доктор філологічних наук, професор, 6 кандидатів наук, доцентів, 1 старший викладач.

Колектив кафедри проводить наукову роботу у руслі компаративістики, досліджує національні літератури англомовних, франкомовних, німецькомовних та іспаномовних країн, специфіку історичного розвитку та теоретичного осмислення названих національних літератур. Царина науково- педагогічної діяльності членів кафедри - історія зарубіжної літератури, сучасні національні літератури, теорія літератури, методика викладання літератури в школі.

У коло наукових інтересів професора Л. І. Войтенко входять компаративістика та теорія комунікацій, історія світової та української літератур, проблеми літературних зв’язків, античність, історія зарубіжної літератури (реалізм), сучасна англомовна та франкомовна література, театр. Проблеми теорії та історії Романтизму, історії зарубіжної літератури( реалізм, натуралізм), жанрології роману ХІХ століття у руслі синергетики, методики викладання зарубіжної літератури розробляє доцент Н. В. Абабіна.

Наукові інтереси доцента О.А. Бежан включають історію світової літератури епохи Відродження, Просвітництва, сучасного американського роману та англомовної літератури, проблеми голокосту, пам’яті, національної ідентичності та їх відображення у сучасній американській літературі.

Доцент В.М. Романець проводить дослідження у річищі Класицизму, Романтизму, взаємодії музики і літератури, живопису, класичної та новітньої франкомовної літератури, методики викладання зарубіжної літератури.

Доцент С. О. Фокіна спрямовує свою наукову зацікавленість у сферу лірики поетів-емігрантів ХХ–ХХІ ст., специфіку античної естетики, сучасної та новітньої німецької літератури, постструктуралістський критичний дискурс, розвиток поетичного авангарду, інтерпретаційний потенціал дитячої літератури, поетику кінотексту.

Коло наукових інтересів доцента Н. Т. Подковирофф включає сучасну французьку літературу, методику викладання, міжкультурну освіту, дискурсологію.

Наукові зацікавлення доцента Ю. В. Садовської стосуються класичної та сучасної іспаномовної літератури, мультикультурних студій, сфери феміністичної та гендерної критики.

Старший викладач В.В. Ланова готується до захисту кандидатської дисертації, досліджує літературу Великобританії ХХ-ХХІ століття з позицій мультикультуралізму, проблеми національної ідентичності, міжкультурну дифузію, творчість митців-білінгвів.

Лаборантами кафедри є П.В. Деменко, Є.Є Лунгу.

Викладачі кафедри завершують розробку започаткованої у 2019 р. кафедральної теми «Зарубіжна література в системі літературознавчих шкіл,напрямів,жанрів».

Фахівці кафедри створюють методичні рекомендації та вказівки для студентів, публікують статті, які висвітлюють проблематику проєкту, та впроваджують наукові здобутки у практичну діяльність, беруть участь у різноманітних наукових і навчально-освітніх заходах.

Наукова атмосфера кафедри сприяє підготовці фахівців із зарубіжної літератури у межах освітньо - наукової програми підготовки докторів філософії за спеціальністю 035- “Філологія”. 2 аспіранти працюють над науковими проектами з англійської літератури, теорії комунікації, компаративістики.

Фахівці кафедри проходять стажування як у вітчизняних центрах та університетах, так і західноєвропейських, що забезпечує стратегію міжнародної академічної мобільності, зокрема О.А. Бежан пройшла стажування у “Wiener Wiesenthal Institut für Holocaust-Studien” (2023).

Н.В. Абабіна у “Південноукраїнському національному педагогічному університеті імені К.Д. Ушинського” (2021).

Ю.В. Садовська у “Faculty of Education,University of Bialystok” (2023).

В.М Романець і Л.І. Войтенко у “Intercultural communication and perspectives of the European education Area” Zagreb, Croatia(2021).

На базі кафедри створено Кабінет мистецтв, де проходять презентації одеських письменників і художників, театральні вистави, студентські зустрічі, проводяться засідання гуртків. Н.В. Абабіна веде студентський дискусійний клуб “Комунікативні стратегії викладання зарубіжної літератури в освітніх закладах”, а В.М. Романець - студентський гурток “Задзеркалля”.

Свої творчі здобутки демонструють як викладачі, так і студенти різних курсів. Зустрічі та презентації такого плану сприяють покращенню комунікації між викладачами і студентами, допомагають виявити творчий та креативний потенціал студентів, розкрити їхні здібності, виявити таланти.

Результатом такої роботи стала збірка “Ми теж пишемо”.

Головним пріоритетом кафедри зарубіжної літератури є студенти, тому викладачі кафедри забезпечують дружню атмосферу, будують стосунки зі студентами на паритетних умовах, дотримуючись правил академічної доброчесності. Спілкування ведеться не лише в аудиторіях, а й спеціально створених групах у популярних месенджерах. Вагомою складовою роботи кафедри є заохочення студентів до наукової роботи. Студенти беруть участь у щорічних наукових конференціях, круглих столах, конкурсах дослідницьких робіт. Співпраця викладачів і студентів реалізується у спільних статтях, які публікуються у фахових виданнях, що є, безперечно, свідченням зацікавленості студентів науковою діяльністю.

Творча й активна співпраця викладачів зі студентами різних освітніх програм ступенів “бакалавр”, “магістр” забезпечує свідомий вибір студентами спеціалізації та спецкурсів, які читаються викладачами кафедри: “Комунікативні стратегії англійської драматургії ХХ століття”( проф. Л.І. Войтенко),”Сучасний американський роман”( доц. О.А. Бежан), “Міжвидова компаративістика”, “Література і синергетика”. ( доц. Н.В. Абабіна), “Образи видатних діячів”(доц. В.М. Романець), “Людина клон-робот ” (ст.викл. В.В Ланова), “Естетика світового кінотексту” (доц. С. О.Фокіна ), “Новий латиноамериканський роман”(доц. Ю.В. Садовська).

Викладачі кафедри дотримуються традицій викладацької школи, які формувалися останні роки, та одночасно відкриті до нових викликів у царині освітнього процесу, запозичення нових підходів і методичних практик, що сприяє забезпеченню високої якості освіти.

Навчальна діяльність

Фахівці кафедри викладають велику кількість теоретичних та практичних навчальних дисциплін.

На освітньому рівні «бакалавр» співробітниками кафедри викладаються обов’язкові навчальні дисципліни:

  • Антична література;
  • Зарубіжна література середніх віків та Відродження;
  • Зарубіжна література XVII-XVIII ст.: Класицизм, Бароко, Просвітництво;
  • Зарубіжна література XIX ст.: Романтизм;
  • Зарубіжна література XIX ст.: Реалізм;
  • Реалізм – нові художні течії ХХ ст.;
  • Дискурс сучасної західноєвропейської та української літератури;
  • Методика викладання зарубіжної літератури у СШ.

На освітньому рівні «бакалавр» співробітниками кафедри викладаються вибіркові навчальні дисципліни:

  • Поетика міфу в сучасній літературі;
  • Людина-клон-робот в літературі країн Заходу;
  • Комунікативні стратегії англійської драматургії ХХ ст.;
  • Сучасний німецькомовний роман;
  • Сучасна американська література;
  • Масова франкомовна література;
  • Новий латиноамериканський роман;
  • Основи риторики;
  • Літературне виробництво у ХХІ ст;
  • Література і живопис: основи мистецтвознавства;
  • Психологічний портрет діяча історії і культури в літературі.

На освітньому рівні «магістр» співробітниками кафедри викладаються обов’язкові навчальні дисципліни:

  • Новітня зарубіжна література (кінець ХХ – початок XXІ ст.);
  • Методика викладання зарубіжної літератури у ВШ.

На освітньому рівні «магістр» співробітниками кафедри викладаються вибіркові навчальні дисципліни:

  • Міжвидова компаративістика;
  • Література і синергетика.

Для аспірантів професорами кафедри викладаються дисципліни:

  • Типологія та поетика жанрів в літературному дискурсі другої половини ХХ першої третини ХІХ століття;
  • Художня література як форма комунікації.

Викладачі кафедри також здійснюють керівництво педагогічною та асистентською практиками, а також забезпечують наукове керівництво студентами при написанні наукових робіт.

Наукова діяльність

science

Науково-дослідницька тема кафедри «Зарубіжна література в системі літературознавчих шкіл, напрямів, жанрів» (без цільового фінансування); держ. № 0119U002442 (наказ по ОНУ № 671-18 від 1.04.2019), термін виконання теми – з 01.04.2019 по 31.12.2023. В рамках науково-дослідницької теми виконавці видають статті, тези, монографії, посібники, апробують результати своїх досліджень на конференціях у нашій країні та за її межами, а також захищені докторські та кандидатські дисертації.

На кафедрі щорічно проводяться студентські наукові конференції та звітні конференції професорсько-викладацького складу, присвячені сучасним проблемам літературознавства, мистецтвознавства, лінгвопсихології, методики викладання.

В період з 2009 по 2023 рр. на кафедрі захистили кандидатські дисертації:

  • 2009 р. – Помогайбо (Запорожченко) Ю. О. Концепт Європи в нарисах Д. Гойови, Ю. Андруховича, А. Стасюка: компаративний дискурс. (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);
  • 2010 р. – Долга Н. М. Модус перехідності в англійській та російській "малій прозі" рубежу ХІХ–ХХ ст. (неоромантизм і неореалізм). (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);
  • 2010 р. – Абабіна Н. В Проза А. Чехова, І. Буніна та О. Купріна у літературно-художніх шуканнях перехідного періоду (кінець ХІХ – початок ХХ ст.). (10.01.02 – «російська література»);
  • 2013 р. – Бежан О. А. Мотив Голокосту в новітній американській та російській літературі (В. Стайрон, Дж. С. Фоер, А. Кузнєцов, В. Гроссман). (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);
  • 2014 р. – Романець В. М. Формування професійного світогляду майбутнього викладача зарубіжної літератури. (13.00.04 - «теорія та методика професійної освіти»);
  • 2016 р. – Штельмухова Ю. В. Концепт «чеховське» в англійській літературі початку ХХ ст. (Б. Шоу, В. Вулф). (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);
  • 2018 р. – Дмитрієва В. В. Художній дискурс казки Шарля Перро в літературах Європи та України. (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»);
  • 2019 р. – Садовська Ю. В. «Революційний роман» М. Асуели у контексті російської та мексиканської літературно-малярських традицій 20-х років XX століття. (10.01.05 - «порівняльне літературознавство»).

Захистили докторські дисертації:

  • 2019 р. – Синявська Л. І. Українська драматургія кінця ХІХ – початку ХХ століття: комунікативні стратегії. (10.01.01 – «українська література»).

Контактна інформація

Кабінет зарубіжної літератури (ауд. 108), Кабiнети мистецтвознавства (94 та 95 ауд.), Французький бульвар 24/26, 65058, Одеса, Україна

Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Навчально-методичні матеріали

Програми та силабуси

Студентський гурток

СТУДЕНТСЬКИЙ ДИСКУСІЙНИЙ КЛУБ

«КОМУНІКАТИВНІ СТРАТЕГІЇ ВИКЛАДАННЯ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ В ОСВІТНІХ ЗАКЛАДАХ»

Керівник наукової діяльності дискусійного клубу − кандидат філологічних наук, доцент кафедри зарубіжної літератури Абабіна Наталія Василівна.

Програму дискусійного клубу, склад та керівника затверджено на засіданні вченої ради факультету романо-германської філології (протокол № 7 від 16.03.2023 р.)

Учасники дискусійного клубу:

  1. Сапожникова Ольга – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  2. Бакар Жуана – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  3. Чебан Софія – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  4. Разкола Ккатерина – здобувачка  першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  5. Ісірова Анастасія– здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  6. Мосієнко Олена – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  7. Євтодій Марина– здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  8. Дорохіна Ярослава – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  9. Філімонова Анастасія – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  10. Гринчук Анастасія – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  11. Камінська Юлія – здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  12. Дюкарєва Уляна– здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  13. Тріщук Анна– здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  14. Самайчук Єлизавета– здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.
  15. Перлішина Юлія– здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 3 курс.

Дискусійний клуб «Комунікативні стратегії викладання зарубіжної літератури в освітніх закладах» об’єднує студентів факультету романо-германської філології Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, у центрі наукових інтересів яких знаходяться сучасні проблеми комунікативної діяльності у процесі викладання зарубіжної літератури.

Мета діяльності дискусійного клубу: залучити здобувачів вищої освіти до вивчення проблем навчання зарубіжної літератури в освітніх закладах; навчити моделям комунікативної поведінки, що сприяють результативному вивченню літератури, активному читанню художніх творів і здійснюють виховний вплив на учнів (студентів); визначити умови забезпечення взаємного контакту вчителя (викладача) і учня (студента). 

Завдання діяльності дискусійного клубу: використання комунікативних засобів у розв’язанні складних спеціалізованих задач та практичних проблем викладання зарубіжної літератури; актуалізація здатності вести дискусію, вміння висловлювати особисту думку під час вирішення проблемних ситуацій; формування здатності комунікувати у групі та працювати автономно; формування комунікативних інтенцій у вирішенні професійних завдань; ефективне опрацювання інформації, здійснення її критичного аналізу.

ПРОГРАМА 

наукової діяльності дискусійного клубу

Основні напрями наукової діяльності дискусійного клубу:

  • Ознайомлення з моделями комунікативних умінь, в основі яких лежать структурні компоненти спілкування;
  • Визначення основних чинників спілкування;
  • Вивчення умов досягнення позитивного результату під час самопрезентації;
  • Опанування правилами ефективного спілкування під час вивчення літератури.

Основні питання засідань дискусійного клубу:

  • комунікативне забезпечення навчально-виховного процесу у середній (вищій) школі;
  • причини виникнення конфліктних ситуацій у педагогічному процесі та шляхи їх розв’язання;
  • способи попередження та розв′язання конфліктів;
  • система комунікативних умінь викладача зарубіжної літератури;
  • різновиди взаємного контакту на заняттях з літератури;
  • особливості комунікативної поведінки в процесі спілкування на заняттях з літератури;
  • правила самопрезентації;
  • правила ведення дискусії під час аналізу художнього твору;
  • проблемні літературні завдання та їх вирішення.

Засідання проводяться один раз на місяць у визначений час онлайн і офлайн протягом навчального року. 

Участь у конференціях

Участь викладачів кафедри зарубіжної літератури в міжнародних конференціях у 2007-2008 навчальних роках.

  • Романець В.М. V Міжнародна науково - практична конференція. Одеса. Становлення роману у французькій літературі першої третини ХІХ ст.(щодо методики дослідження). -15-16 лютого 2007.
  • Долга Н.М. Чеховские чтения в Ялте. Международная научная конференція “ Мир Чехова: звук, запах, цвет”. Семантика цвета в рассказах А.П.Чехова и Р.Л.Стивенсона (“Дама с собачкой” и “Дом на дюнах”). - 16-20 апреля 2007.
  • Синявська Л.І. Чеховские чтения в Ялте. Международная научная конференція “ Мир Чехова: звук, запах, цвет”. Символика цвета в повести А.П.Чехова “ Черней монах”. - 16-20 апреля 2007.
  • Горобченко О.С. . Чеховские чтения в Ялте. Международная научная конференція “ Мир Чехова: звук, запах, цвет”. Звук, цвет, запах в Романе Д.М.кутзее “Мистер Фо”:чеховская традиція и современный постмодернизм. - 16-20 апреля 2007.
  • Ковальчук Л.В. Третя Міжнародна науково - практична травня конференція. Мотиви декаданса в романе Т.Манна “Будденброки”. 7-8 червня 2007.
  • Савкова Л.С. Третя Міжнародна науково- практична конференція. До питання про сміхову культуру раннього Гоголя. 7-8 травня 2007.
  • Черкез О.О. Всеукраїнська наукова конференція П’яті Ситніковські читання “Література в контексті культури”. Дніпропетровськ. Оппозиция город – деревня в творчестве Чарльза Диккенса и Н.А. Некрасова («Домби и сын» -«Кому на Руси жить хорошо»). 17-18 травня 2007
  • Ковальчук Л.В. ІІ Міжнародний театральний симпозіум “Література театр суспільство” Херсон. Сочетание принципов классицистской и романтической эстетики в драме Фридриха Гельдерлина «Смерть Эмпедокла». 14-15 червня 2007
  • Романець В.М. ІІ Міжнародний театральний симпозіум “Література театр суспільство” Херсон. Драма В.Гюго «Король забавляется» (к вопросу о интерпретации сюжета в опере Дж. Верди «Риголетто») 14-15 червня 2007
  • Савкова Л.С. ІІ Міжнародний театральний симпозіум “Література театр суспільство” Херсон. Драматизация французской прозы во второй половине ХVІІІ века. 14-15 червня 2007. 11. Силантьєва В.І. Міжнародна конференція “Лингвистические основы межкультурной коммуникации». “Культура русских старообрядцев в Украине». 20-22 вересня 2007.
  • Зінченко В.Г. Міжнародна конференція “Лингвистические основы межкультурной коммуникации». «Система межкультурной коммуникации и синергетическая парадигма». 20-22 вересня 2007.
  • Силантьєва В.І. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Проблема пам’яті в контексті нелінійного мислення: оповідання Чехова «У знайомих». 28 листопада 2007.
  • Зінченко В.Г. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Синергетика та система «література». 28 листопада 2007.
  • Савкова Л.С. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Традиції філософської повісті у малій прозі Мішеля Турньє. 28 листопада 2007.
  • Ковальчук Л.В. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Жанрова форма роману Т. Манна «Чарівна гора». 28 листопада 2007.
  • Синявська Л.І. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Риси епопейності в романі Ю. Клена «Попіл імперії». 28 листопада 2007.
  • Тимченко Р.М. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Традиція пікарески в іспаномовній літературі. 28 листопада 2007.
  • Романець В. М. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Тема дитинства в романі В. Гюго «Знедолені» та в повісті В. Г. Короленка «В поганому товаристві». 28 листопада 2007.
  • Долга Н. М. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Семантика кольору в художніх формах перехідного періоду (А. П. Чехов «Дама з собачкою», Р. Л. Стівенсона «Будинок на дюнах»). 28 листопада 2007.
  • Запорожченко Ю. О. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Українсько-польські сучасні літературні зв’язки. 28 листопада 2007.
  • Абабіна Н. В. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Проблема перехідності, «не визначена» критиками. 28 листопада 2007.
  • Горобченко О. С. 62–га Наукова конференція професорсько–викладацького складу і наукових працівників. Робінзон Крузо Д. Дефо як прецедентний текст. 28 листопада 2007.
  • Савкова Л.С. Наукова конференція “Сучасні інтерпретації творчості Рене Шара та актуальні питання викладання сучасної французької літератури в Україні”. Участь у круглому столі щодо теми: “Актуальні питання викладання сучасної французької літератури”. 7 грудня 2007 Київ.
  • Запорожченко Ю. О. Міжнародна наукова конференція «Етнопростір мови та культури: актуальні пролеми етнолінгвістики й лінгвокульторології» «Моя Европа» в современной эссеистики Д.Гойови — Ю.Андрухович — Анжей Стасюк. 5-6 жовтня 2007.
  • Силантьєва В.І. Міжнародна наукова конференція «Чеховские чтения в Ялте». Разрушение и саморазрушение ритуала в творчестве Чехова. 21-25 квітня 2008.
  • Абабіна Н.В. Міжнародна наукова конференція «Чеховские чтения в Ялте». Ритуал и ритуальное действие в юмористике Чехова. 21-25 квітня 2008.
  • Запорожченко Ю. О. Всеукраїнська наукова конференція «Новітня теорія літератури і проблеми літературної антропології». «Пограничное мышление» современного героя (по произведениям Д.Гойови, Ю.Андруховича, А.Стасюка.) 10-11 квітня 2008. Тернопіль.
  • Абабіна Н. В. Міжнародна наукова конференція “Література для дітей і про дітей: історія, сучасність перспективи”. Дитячі образи та особливості характерології дитини в російській літературі кінця ХІХ – початку ХХ століття. (15-16 вересня) 2008. Бердянськ
  • Долга Н. М. Міжнародна наукова конференція “Література для дітей і про дітей: історія, сучасність перспективи”. Світ очима дитини Р. Л. Стівенсона “Дитячий квітник віршів”. (15-16 вересня) 2008. Бердянськ
  • Бежан О. А. Міжнародна наукова конференція “Література для дітей і про дітей: історія, сучасність перспективи”. Проблеми антисемитства та само становлення очима дитини (роман М. Голда “Єврейська біднота”.(15-16 вересня) 2008. Бердянськ
  • Силантьєва В. І. Міжнародна наукова конференція “Література, мистецтво і гуманітарні науки ХХІ століття у перспективі глобалізацій них процесів”. Синдром нестійкої свідомості в європейському живописі ХХст. (18-20 вересня) Харків.
  • Горобченко Л. С. Міжнародна наукова конференція “Література, мистецтво і гуманітарні науки ХХІ століття у перспективі глобалізацій них процесів”. “Людина цивілізована” в романі Дж. М. Кутзеє “Містер Фо”: проблема острівного положення. (18-20 вересня) Харків.
  • Бежан О. А. Міжнародна наукова конференція “Література, мистецтво і гуманітарні науки ХХІ століття у перспективі глобалізацій них процесів”. Спроба втечі від минулого: Голокост у творчості сучасного американського письменника Джонатана Сарана Фора. (18-20 вересня) Харків.
  • Синявська Л. І. Міжнародна наукова конференція “Література, мистецтво і гуманітарні науки ХХІ століття у перспективі глобалізацій них процесів”. Типологія роману-епопеї в російській та українській літературах ХХ ст.. (Спроба класифікації). (18-20 вересня) Харків.
  • Долга Н. М. Міжнародна наукова конференція “Література, мистецтво і гуманітарні науки ХХІ століття у перспективі глобалізацій них процесів”. Неоромантичний герой в англійській літературі рубежу ХІХ– ХХ ст.. (Стівенсон, Кіплінг). (18-20 вересня) Харків.

Абабіна Наталія Василівна

ababina

Кандидат філологічних наук, доцент

ORCID ID

Google Scholar

Біографія:

  • У 1986 р. закінчила з відзнакою Білгород-Дністровське педагогічне училище;
  • У 1992 р. закінчила Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова за спеціальністю «Російська мова і література»
  • З 1986 по 2006 рр. працювала вчителем зарубіжної літератури; з 2001 по 2006 − на посаді завуча з навчальної роботи; почала роботу над дисертацією;
  • У 2006 р. підтвердила кваліфікацію «спеціаліст вищої категорії» та отримала звання «вчитель-методист»;
  • З 2007 по 2009 р. працювала ст. викладачем кафедри зарубіжної літератури;
  • у 2007 вступила до аспірантури та достроково закінчила її у 2008 р.;
  • У січні 2009 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Проза А. Чехова, І. Буніна, О. Купріна у літературно-художніх шуканнях перехідного періоду (кінець ХІХ – початок ХХ ст.)» (спеціальність 10.01.02 – російська література);
  • У 2016 р. отримала звання доцента;

Навчальна діяльність:

  • Історія зарубіжної літератури ХІХ століття. Романтизм. – для спеціальностей: англійська мова та літ., німецька мова та літ., переклад (фак-т ргф).
  • Історія зарубіжної літератури ХІХ століття. Реалізм. – для спеціальностей: іспанська мова та літ. (фак-т ргф), українська мова та літ., російська мова та літ. (філологічний фак-т).
  • Методика викладання зарубіжної літератури в загальноосвітній школі – для спеціальностей: англійська мова та літ., німецька мова та літ., французька мова та літ., іспанська мова та літ., переклад (фак-т ргф).
  • Керівництво педагогічною практикою студентів у школі та асистентською практикою магістрів на кафедрі.
  • Керівництво написанням курсових та магістерських робіт.

Членство в асоціаціях: Дійсний член наукової організації «Центр українсько-європейського наукового співробітництва».

Наукові стажування та гранти:

  • пройшла науково-педагогічне стажування в Університеті Марії Кюрі-Склодовської (м. Люблін, Республіка Польща)на тему: «Філологічна освіта майбутнього: перспективні та пріорітетні напрямки наукових досліджень» за фахом «філологічні науки»;
  • стажувалася також у Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім. К.Д. Ушинського на тему: «Історія зарубіжної літератури другої половини ХІХ ст.»;

Сфера наукових інтересів: працює над проблемою «Синергетичні методи аналізу художнього твору», яка передбачає вивчення сучасних синергетичних досліджень, які успішно використовуються у літературознавстві. Розробила нові методи аналізу художнього твору, які не піддаються традиційним і вимагають нового підходу. Розробила вибірковий курс «Література і синергетика», мета якого – сформувати у студентів сучасний погляд на аналіз художнього твору в цілому та образну характеристику конкретного героя; розкрити поняття «порядок − хаос», «закономірність − випадковість»,

«варіативність мислення», «кружляння», «самоорганізація процесів», які вдало проектуються на літературний матеріал, та навчитися з їх допомогою розкривати проблему хаотичності і нестабільності сучасного світу, засоби збереження гідності людини у хаосі, досліджувати стан свідомості при переході з рівноважного стану у критичний нерівноважний, вивчити основні механізми самоорганізації для досягнення успіху. Матеріал систематизувала у навчальному посібнику «Література і синергетика» (2021 р.).

Основні публікації:

  1. Абабіна Н.В. Література і синергетика : навч. посіб. Одеса : Фенікс, 2021.152 с.
  2. Абабіна Н.В. Літературна творчість як процес у парадигмі синергетики. Південний архів (філологічні науки). Херсон : ХДУ, 2020. Вип. 81. С. 92-96. DOI: https://doi.org/10.32999/ksu2663-2691/2020-81-15 (фахове видання)
  3. Абабіна Н.В. Епідемія як хаос у художньому творі (на матеріалі роману Д. Дефо «Щоденник чумного року»). Вчені записки Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського. Серія : Філологія. Журналістика. Том 32 (71). № 1. Ч. 3. Київ : Видавничий дім «Гельветика», 2021. С. 137-143. DOI: https://doi.org/10.32838/2710-4656/2021.1-3/24 (фахове видання)
  4. Абабіна Н.В. Синергетичні виміри інтерпретації роману Марти Холл Келлі «Бузкові дівчата». Південний архів (філологічні науки). Херсон : ХДУ, 2023. Вип. 92. С. 54-62
  5. Абабіна Н.В. Нерівновісні критичні стани у творчій діяльності письменника. Topical issues of the development of modern science : Proceedings of the VIII International Scientific and Practical Conference (April 8-10, 2020). Sofia, Bulgaria, 2020. Р. 84-92.
  6. Абабіна Н.В. Суспільство як нелінійна система в художньому творі про епідемію (Д. Дефо «Щоденник чумного року»). The world of science and innovation : Proceedings of the VII International Scientific and Practical Conference (10-12 February, 2021). London, United Kingdom, 2021. Р. 270-279.
  7. Абабіна Н.В. Епідемія як хаос у художньому творі. Priority directions of science and technology development : Proceedings of the X International Scientific and Practical Conference (13-15 June, 2021). Kyiv, Ukraine, 2021. P. 695-702.
  8. Абабіна Н.В. Теорія самоорганізації в аналізі художнього твору про епідемії. Innovations and prospects of world science : Proceedings of the IX International Scientific and Practical Conference (April 28-30, 2022). Vancouver, Canada, 2022. P. 591-618.
  9. Абабіна Н.В. Людина в катастрофі : моделі соціальної поведінки у хаотичному режимі. Grail of Science : Proceedings of the III Correspondence International Scientific and Practical Conference (May 27, 2022). Vinnytsia, Ukraine –Vienna, Austria, 2022. № 14-15. P. 421-428.
  10. Абабіна Н.В. Синергетичний аналіз роману Марти Холл Келлі «Бузкові дівчата». MODERN PROBLEMS OF SCIENCE, EDUCATION AND SOCIETY: III Міжнародна науково-практична конференція (22-24.05.2023). Київ, 2023. С. 1026–1034.

Бежан Олена Анатоліївна

bezan

Кандидат філологічних наук,

доцент

ORCID ID

Google Scholar

Біографія:

  • В 2005 р. закінчила Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова за спеціальністю «англійська мова та література»;
  • З 2006 по 2020 року працювала лаборантом, викладачем, старшим викладачем кафедри зарубіжної літератури;
  • В 2013 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Мотив Голокосту в новітній американській та російській літературі (В. Стайрон, Дж. Фоер, А. Кузнєцов, В. Гроссман)» (спеціальність порівняльне літературознавство) в Національному Дніпропетровському університеті імені Олеся Гончара;
  • В 2020 р. отримала вчене звання доцента кафедри зарубіжної літератури.

Навчальна діяльність:

  • Історія зарубіжної літератури. Епоха Середніх віків та Відродження (факультет РГФ та філологічний ф-тет)
  • Історія зарубіжної літератури ХVII–ХVIII століття. Епоха Класицизму, Бароко та Просвітництва (факультет РГФ та філологічний ф-тет)
  • Сучасний роман США (друга половина ХХ перша третина ХХІ століття) (факультет РГФ)
  • Новітня зарубіжна література для студентів магістрів (факультет РГФ)
  • Типологія та поетика жанрів в літературному дискурсі другої половини ХХ першої третини ХХІ століття для аспірантів
  • Здійснює керівництво педагогічною практикою студентів у школі та асистентською практикою магістрів на кафедрі.
  • Керівництво написанням курсових та магістерських робіт.

Членство в асоціаціях: Дійсний член наукової організації «Центр українсько-європейського наукового співробітництва».

Наукові стажування та гранти:

  1. 02/ 2020 Міжнародне стажування «Інноваційні підходи у науці та освіті», організоване Полонійною академією в Ченстохові (Ченстохов, Польща).
  2. 11/2022 – 04/2023 Міжнародна грантова програма організована Віденським інститутом вивчення проблем Голокосту ім. Симона Візенталя на тему : «Феномен Голокосту в мистецтві та літературі» (Відень, Австрія).
  3. 08/2023 – Міжнародне стажування Українська нерезидентна стипендіальна програма Університету Індіани (Блумінгтон, США)

Сфера наукових інтересів: американська література, компаративістика, література про Голокост,

Основні публікації:

  1. Бежан О.А. Біографія та автобіографія як жанрові модифікатори літератури про Голокост. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Одеса, 2019. Вип. 41. С. 75–80. Фахове видання. DOI https://doi.org/10.32841/2409-1154.2019.41.1.19
  2. Bezhan O. The artistic method of J. Kerouac in the novel “On the road”. Scientific Journal of Polonia University. Czestochowa 2020. 38 (1- 1). S. 6–12. Фахове видання.DOI: https://doi.org/10.23856/3801
  3. Bezhan O. The anthroponymicon peculiarities in the N. V. Gogol’s novella «Viy». Turismo: Estudos & Práticas (UERN). Mossoró/RN, CadernoSuplementar 01, 2021. S. 1–18. Web of Science http://geplat.com/rtep/index.php/tourism/article/view/894
  4. Бежан О.А. Поетизація буденності в романі ЕннТайлер «Катушка синіх ниток». Актуальні питання лінгвістики та методики викладання іноземних мов: зб. матеріалів VIII міжнар. наук.-практ. конф., присвяченої пам’яті доктора педагогічних наук, професора В.Л. Скалкіна (12 квітня 2022 року). Одеса : ОНУ імені І.І. Мечникова, 2022. С. 175-179. http://onu.edu.ua/pub/bank/userfiles/files/rgf/konferenciya_Skalkina_imgf_2022.pdf
  5. Бежан О.А. «Література факту» в американській прозі другої половини ХХ століття: до теорії питання. Актуальні питання гуманітарних наук: міжвузівський збірник наукових праць молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Дрогобич : Видавничий дім «Гельветика», 2023. Вип. 60. Том 1. С. 129 – 133. Фахове видання. http://www.aphn-journal.in.ua/archive/60_2023/part_1/17.pdf DOI https://doi.org/10.24919/2308-4863/60-1-17
  6. Bezhan O. «An ordinary American» in J. Updike’s short stories. Periodyk Naukowy Akademii Polonijnej, Częstochowa, 2023. 56 (1), S. 21-26. Фахове видання. http://pnap.ap.edu.pl/index.php/pnap/article/view/1031

Войтенко Леся Іванівна

holodovOB

доктор філологічних наук, професор,

в.о. завідувачки кафедри зарубіжної літератури.

ORCID ID

Біографія:

  • Закінчила Одеський державний університет імені І.І. Мечникова в 1993 році, починаючи з 1994 року працює в зазначеному університеті по даний час.
  • Захистила кандидатську дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.01- українська література в 2000 році.
  • Докторську дисертацію ’’Українська драматургія кінця ХІХ – початку ХХ століття: комунікативні стратегії’’ на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук захистила у 2019 році за цією ж спеціальністю.

Навчальна діяльність:

  • Антична література,
  • Історія зарубіжної літератури ХІХ століття (реалізм, натуралізм),
  • Новітня зарубіжна література,
  • Комунікативні стратегії англійської драматургії ХХ століття,
  • Художня література як форма комунікації для бакалаврів, магістрів, аспірантів,
  • Керівництво педагогічною практикою студентів у школі та асистентською практикою магістрів на кафедрі.
  • Керівництво написанням курсових та магістерських робіт.
  • Здійснює керівництво аспірантами та консультування докторанта.

Членство в асоціаціях: Член ''Української асоціації когнітивної лінгвістики і поетики’’, член мовної експертної ради комунального підприємства ’’Одесміськелектротранс’’

Наукові стажування та гранти: з 10 червня 2021 р. по 29 липня 2021р. пройшла стажування у University of Zagreb Faculty of Education Rehabilitation Sciences

Сфера наукових інтересів: історія зарубіжної літератури, теорія комунікації, українська література у взаємозв’язках з зарубіжною літературою, сучасна драматургія.

Основні публікації:

  1. Lesia Syniavska, Viktoriia Kolkutina, Volodymyr Pohrebennyk, Tetiana Kornisheva, Natalia Iaremchuk. Literary Hermeneutics in the Context of Natiosophic Ideas. Wisdom 3 (16). Yerevan, 2020. P. 41-52
  2. Lesia І. Syniavska, Oksana V. Petrenko, Iana E. Andriushchenko, Hanna M. Truba, Vladyslava V. Shcherbytska. Special features of foreign-languages teaching at higher education institution. International Journal of Higher Education. Vol. 9, No. 7. August 10, 2020. P. 298-309.
  3. Lesia Syniavska, Viktoriia Kolkutina, Volodymyr Pohrebennyk. Text- Transforms – the Communicative Paradigm Basis of a Literary Work. Wisdom, 2(15). Armenia, 2020. P 56-68.
  4. Lesia Voitenko, Tetiana Karavayeva, Lidiia Shvelidze.Translation as a Psychological Strategy of Self-Fulfillment in Lesia Ukrainka’s Epistolary. Advances in Social Science, Education and Humanities Research, volume 617. Proceedings of the International Conference on Social Science, Psychology and Legal Regulation. Atlantis Press, 2021. pp. 167-172.
  5. Войтенко Л. І “Теорія нової драми у літературно-критичних статтях Лесі Українки” (стаття у друкові). «Нова філологія» N89, 2023. (статтю прийнято 28 лютого 2023) Фахове видання.
  6. Войтенко Л. І., Князян М. О. Традиції французького абсурдистського театру у п’єсі Віктора Солодчука «Де ми були вісім років». Записки з романо- германської філології. Випуск 1 (50). Одеса: «Астропринт». 2023. С. 29-43.
  7. Войтенко Л.І ,Князян М.О. Відображення дитинства у творах французьких письменників М. Паньоля та Р. Госінні: спільне та відмінне на сюжетно-жанровому рівні. «Вісник науки та освіти (Серія «Філологія», Серія «Педагогіка», Серія «Соціологія», Серія «Культура і мистецтво», Серія «Історія та археологія»)»: журнал. No 6(12) 2023. С. 117-126.
  8. Войтенко Л.І., Князян М.О., Панченко І.В. Відображення особливостей світорозуміння дітей у творах Антуана Де Сент-Екзюпері та Джанні Родарі.«Вісник науки та освіти (Серія «Філологія», Серія «Педагогіка», Серія «Соціологія», Серія «Культура і мистецтво», Серія «Історія та археологія»)»: журнал. No 7(13) 2023. С. 197-207.
  9. Синявська Л. І. Українська драматургія кінця ХІХ-початку XX століття: комунікативні стратегії. Одеса: КП ОМД, 2019. 304 с. (13,8 друк.арк.)
  10. Синявська Л.І. Художня комунікація як різновид комунікації. Записки з романо –германської філології.Випуск 1 (42). Одеса: КП ОМД, 2019. С. 175- 182 (0,3 др. арк.).
  11. Syniavska Lesia, Hanna Truba. The literafication/The Main Featureres and Characteristics of the Phenonenon. Modern approaches to Knoweledge Management Development. Lubljana: Lubljana School of Bussiness. 2020. 448- 458 pp.
  12. Синявська Л. І. Комунікативна стратегія ліризації драми. Записки з романо-германської філології. Випуск 1 (44). Одеса КП ОМД, 2020. С. 388- 398.
  13. Синявська Л. І. Особливості художньої комунікації у драматургічному тексті. East European Scientific Journal №4 (44), 2019 part 6, p. 36 - 40 (0,2 др.арк)
  14. Синявська Л. I. Текст-трансформ як основа комунікативної парадигми твору (наматеріалі інтерпретації гоголівських повістей “Вечорина хуторі поблизу Диканьки”) в українській авангардній драмі 20-их років ХХ століття. East European Scientific Journal №6 (46), 2019 part 6, p. 36 – 40 (0,2 др. арк.).
  15. Syniavskaya L. I. Nonverbal components of communication in the drama. Society for Cultural and Scientific Progress in Central and Eastern Europe, Humanities and Social Sciences in the Era of Globalisation, June 3rd, 2019, р. 37- 39 (0,8 др. арк.).
  16. Синявська Л.І. «Інтертекстуальність творчості Лесі Українки». Сучасні студії з романської і германської філології: Матеріали Міжнародної науково- практичної конференції: м. Одеса, 15 травня 2020 р. За редакцієюд.філол.н., проф. Колегаєвої І.М. Одеса: КПОМД, 2020.С. 196-200.
  17. Синявська Л.І. Жанр антиутопії в англійській та американській літературах ХХ століття. I міжнародна науково-практична конференція «Achievements and Prospects of Modern Scientific Research». Buenos Aires, 6- 8.12.2020.
  18. Синявська Л.І. «Колиска для кішки» як антиутопія К. Воннегута в контексті американської літератури. X міжнародна науково-практична конференція "Modern Science: Problems and Innovations". Stockholm, 13- 15/12/2020.

Деменко Павло Володимирович

lanova vv

старший лаборант

Біографія:

  • В 2022 році закінчив Міжнародний Гуманітарний університет за спеціальністю 035 Філологія,спеціалізація «035.041 Германські мови та літератури (переклад включно) перша – англійська»
  • З 2023 року навчається в аспірантурі Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова,працює на посаді старшого лаборанта кафедри зарубіжної літератури

Ланова Вікторія Володимирівна

lanova vv

Старший викладач

ORCID ID:  

Google Scholar:  

Електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Біографія:

  • В 2017 р. закінчила Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова за спеціальністю «англійська мова та література»;
  • З 2018 по 2023 р. працювала лаборантом кафедри зарубіжної літератури та навчалась в аспірантурі.
  • З 2023 р. працює старшим викладачем кафедри зарубіжної літератури.

Навчальна діяльність:

  • Історія зарубіжної літератури ХХ століття.
  • Література і живопис: основи мистецтвознавства.
  • Людина-клон-робот в літературі країн Заходу.

Сфера наукових інтересів: порівняльне літературознавство, імагологія, мультикультуралізм, мультикультурний роман, постколоніалізм, метамодернізм, сучасна література.

Основні публікації:

  1. Ланова В. В. Від японського до мультикультурного роману (Творчість К. Ісігуро). Записки з романо-германської філології. Одеса : КП ОМД. 2019. Вип. 1 (42). С. 162–170.
  2. Ланова В. В. Кросс-культурний герой у романі К. Ісігуро «Залишок дня». Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Філологія». 2019. Вип. 81. С. 70–74.
  3. Ланова В. В. Correlation between truth and fiction in K. Ishiguro’s novel «The Buried Giant». Південний архів (філологічні науки). 2020. Вип. 81. С. 98–102.
  4. Ланова В. В. Метамодерністські інтенції в романі К. Ісігуро «Клара та Сонце». Colloquium-journal. Warsaw : Wydawca «Interdruk», 2022. Вип. 19 (142). Pp. 41–43.
  5. Ланова В. В. Втілення концепцій «проміжного простору» та «бездомної ідентичності» у романі Й. Тавади «Мемуари білих ведмедів». Міжнародний науковий журнал «Грааль науки». 2022. Вип. 17. С. 255–259.
  6. Ланова В. В. Типологія письменників «культурного пограниччя». Південний архів (філологічні науки). 2023. Вип. 93. C. 50–56.
 

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top