Зоологічний музей

Завідувач музеєм – Лобків Володимир Олексійович, к. б.н.
тел.. сл. (0482) 68-45-47
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Завідувач музеєм – Лобків Володимир Олексійович, к. б.н.

Список співробітників зоомузея

  1. Рясиков Леонід Володимирович, старший лаборант
  2. Гузенко Тетяна Львівна, старший лаборант
  3. Суворов Юрій Васильович, лаборант
  4. Киценко Олена Іванівна, лаборант
  5. Сычева Світлана Геннадьевна, лаборант
  6. Трескин Андрій Борисович, лаборант
  7. Краснов Олександр Володимирович, лаборант

Спеціалізація музею

Зоологічний музей - навчальна й наукова база біологічного й геолого-географічного факультетів. Забезпечує підготовку курсових і дипломних робіт студентів, проведення досліджень із використанням колекцій. Здійснює просвітительську діяльність проведенням екскурсій зі школярами й іншими відвідувачами.

Історія музею

Зоологічний музей Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова – один з найстарших музеїв України. При відкритті Імператорського Новоросійського університету в Одесі 1(13) травня 1865 р., основу його експозиції і фондів склали унікальні колекції професора О. Д. Нордмана, передані їм Ришельевскому ліцеєві в 1849 р.

Першим куратором зоологічного музею Імператорського Новоросійського Університету в 1865 – 1869 р. був ординарний професор И. А. Маркузен. Він не тільки відновив вивчення місцевої фауни, особливо морський, але й активно сприяв придбанню для музею нових препаратів. У 1865 р. їм було придбано багато експонатів із систематичних груп безхребетних, а крім них і опудала ссавців. У період 1867-1868 р., з ініціативи професора Маркузена були куплені коштовні колекції екзотичних птахів (у тому числі 120 видів з острова Ява) і риби. У становленні музею активну участь приймали професори. І. І. Мечников, А. О. Ковалевский, Н. И.Бернштейн і ін.

Під час окупації м. Одеси частина колекції зберігалася в університеті, а найбільш коштовні експонати були замуровані в нішах коридорів головного корпуса університету.

Після Великої Вітчизняної війни колекція музею інтенсивно поповнюється. Наукові матеріали збиралися співробітниками музею і колишніми студентами біологічного факультету, що стали співробітниками Югрибпромрозвідки, китобійних флотилій «Слава» і «Радянська Україна», АзЧерНИРО, інших установ. У 1949 р. був переданий китобоями 29-метровий кістяк синього киту, остаточно змонтований в експозиції до 100-річчю університету. У 70-х – 80-х рр. працівники музею Ю. А. Буянов, А. Б. Трескін і В. В. Заморів беруть участь у закордонних поїздках на судах Югрибпромрозвідки в Індійський океан відкіля привозять колекції коралів, тропічних риб і безхребетних. Роботами таксидермістів С. В. Михайлова, Ю. С. Никандрова А. Б. Трескина, співробітників музею Ю. В. Суворова, Ю. А. Буянова і художників П. Велигурского, Б. Володарского, Ю.Горобца були створені біогруппи «Удави», «Вовки», «Бобри», «Плавні Дунаю», опудала великих ссавців, акул, скатів та інших тварин. Ентомологами С. Я. Блинштейном і І. В. Мальцевим розширена експозиція комах.

Наукова праця співробітників музею проводилася в рамках наукових тим кафедри зоології хребетних і зоологічного музею. Вивчалися фауна Чорного моря і Причорномор'я і вплив на неї антропогенних факторів, екологія хребетних, морфологія щитовидної залози ссавців. За матеріалами досліджень опубліковані одна монографія, десятки наукових статей у збірниках і журналах, у матеріалах наукових з'їздів і конференцій, 8 співробітників захистили кандидатські дисертації. З 1992 р. видаються наукові праці зоологічного музею, у яких публікуються описи колекцій, матеріали по фауні Причорномор'я. Музей організує наукові конференції (з 1997 р. проведені 5 міжнародних конференції й опубліковані їхні матеріали), а його співробітники беруть участь у роботі інших наукових форумів.

Матеріали музею використовуються студентами при написанні курсових і дипломних робіт, у музеї закріплюються знання, отримані на лекціях. Поряд із заняттями студентів тут проводяться екскурсії зі школярами, учасниками олімпіад та іншими громадянами. Кількість відвідувачів досягає 10 тисяч у рік.

Сьогодні зоологічний музей - структурний підрозділ біологічного факультету, його навчальна і наукова база. Він займає 3 експозиційних зали загальною площею 1200 кв.м. Обсяг колекцій - 56 тис. одиниць збереження, з яких експонується 7,5 тис. експонатів.

Зв'язок з вітчизняними організаціями

Із суспільною благодійною організацією Музейний фонд ім. О. О. Браунера спільно проводить наукові конференції, видає наукові праці зоомузея й матеріали конференцій, публікує описи музейних колекцій і каталогів у Вістях Музейного фонду ім. О. О. Браунера.

Наукові напрямки діяльності

  • Дослідження біологічного розмаїття фауни Причорномор'я
  • закономірності внутрипопуляционной регуляції чисельності ссавців
  • історія зоологічних досліджень у Причорномор'ї

Адреса

Шампанський пров.2, Одеса, 65058, Україна

Галерея

Адреса

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Тел. приймальної (38-048)723-52-54
Тел./факс (38-048)723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

Top