Підземний палеонтологічний заповідник (Одеські катакомби)

Підземний палеонтологічний заповідник ОНУ ім.І.І.Мечнікова, створено у 1968 році на базі геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Одеські катакомби» затвердженого у 1963 році (рис. 1).

Zap1

Рис. 1. Вхід в підземний заповідник з меморіальною дошкою на стені

Сам об'єкт заповідання - карстові печери, заповнені червоно-бурою глиною, що містить численні кістки викопних тварин, був виявлений у 1929 році, під час обстеження катакомб, легендарною експедицією Т.Г. Грицая. З часів, палеонтологічних розкопок, що розпочалися тут у 1932 році, у печерах було знайдено понад 50 тис. кісток стародавніх тварин, що жили на цій території понад 3,7 млн. років тому. Кістки належать 46 видам тварин, серед яких можна відзначити таких екзотичних як мастодонт, етруський носоріг, 2 види шаблезубих тигрів, гієноведмідь, одногорбий верблюд, гігантські страуси і таке інше.

Матеріали, отримані в результаті розкопок, зберігаються, крім Одеського палеонтологічного музею, у музеях Києва, Баку, Москви, Петербурга. Геологічна пам'ятка - підземний заповідник "Одеські катакомби", розташований у стародавніх карстових печерах та підземних виробках каменоломень, що його розкрили, так званих "катакомбах" (рис. 2).

Zap4

Рис. 2. План печер підземного заповідника Рис. 3. Обладнання для робот в підземного заповедніку

У загальному вигляді, печера, що отримала в 1980 власну назву - «Заповідна», є лабіринтовою карстовою порожниною (рис. 4).

Zap3

Рис. 4. Печера «Заповідна): ліворуч – загальний вигляд, справа -  кістки верблюда

Ходи її мають трикутний перетин, висотою 4 – 2 м, шириною по дну до 2,5 м. Ходи майже повністю заповнені щільною шаруватою червоно-бурою глиною, що містить кістки викопних тварин. Відомі 2 стародавні входи в печеру, що являють собою провальні воронки. Одна має великі розміри, до 20 метрів у діаметрі. Вирви щільно заповнені глиною та блоками вапняку. У 2001 році вдалося визначити абсолютний вік кісток. Він дорівнював 3,7 мільйонів років.
Представляють великий інтерес і самі "катакомби", що оточують карстові печери Одеси. Це величезне геологічне оголення, найцікавіший пам'ятник гірничої справи та історії починаючи з початку 19 століття і закінчуючи нашим часом, включаючи такі унікальні періоди, як громадянська війна 1917-1921 років і Вітчизняна війна 1941-1945 років, від яких під землею збереглися житлові приміщення партизанів.
На території заповідника знаходиться єдиний шахтний ствол, що зберігся, - справжній вхід у каменоломні середини 19 століття і єдиний справжній підземний партизанський табір.
Для забезпечення збереження унікальних палеонтологічних залишків з 2017 року започатковані комплексні дослідженя з оцінки сучасного гірничотехнічного, гідрогеологічного і екологічного стану Геологічної пам'ятки. З цією метою в катакомбах на ділянці музею «Таємниці підземної Одеси» і ділянці Геологічної памятки загальнодержавного значення «Одеські катакомби» пробурені 2 свердловини (рис. 5), які обладнані автономними реєстраторами даних. Програмовані датчики Mini - Diver фірми Schlumberger дозволяють вести вимірювання і запис атмосферного тиску, рівня, температур та електропровідності підземних вод (рис. 5).

Zap2

Рис. 5. А – оглядова схема; Б – схема розташування ділянок і їх межі: 1-каменоломень, 2 - підземного музею «Таємниці підземної Одеси», 3 -Геологічної пам'ятки загальнодержавного значення «Одеські катакомби»; 4 – гідрогеологічні спостережні свердловини.

Приймальна комісія

Французький б-р 24/26
Телефон: (+38-0482) 68-12-84
Телефон: (+38-0482) 68-18-58
Телефон: (+38-093) 755 78 24
E-mail: vstup@onu.edu.ua

Ректор

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Ректор (приймальня):
(+38-048) 723-52-54
Тел./факс (+38-048) 723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Top