Історія кафедри зоології, гідробіології та загальної екології

В 1865 році на базі Рішельєвського ліцею був створений Імператорський Новоросійский Університет. З перших днів на природничому відділені фізико-математичного факультету ІНУ була створена кафедра зоології, порівняльної анатомії та фізіології, що складалась з декількох кабінетів та учбових підрозділів:

  1. Зоологічного кабінету, з лабораторією та музеєм.
  2. Зооанатомічного кабінету, з лабораторією.
  3. Фізіологічного кабінету.

В цей час тут працювали професори Д. А. Байков та І. А. Маркузен.

Екстраординарний професор зоології Д. А. Байков працював на вищевказаній кафедрі лише один навчальний рік (1865/1866), хоча керував практичними роботами студентів-зоологів до кінця 1866 року. Він відомий нам як дослідник лиманів навколо Одеси. Д. А. Байков передав за описом у музей 5421 експонат.

Ординарний професор зоології І. А. Маркузен почав організацію зоологічного та зооанатомічного кабінетів, а також створення колекцій тварин у музеях ІНУ. Так, завдяки його старанням Рада університету виділяла багато коштів на придбання в кабінети та лабораторії меблів, обладнання та посуду. І. А. Маркузен був також одним з перших організаторів зоологічного музею.

Як фахівець-зоолог І. А. Маркузен відомий дослідами з вивчення анатомічної будови зубів, нирок та елементів нервової системи різних хребетних тварин, фауни морських безхребетних тварин Одеської затоки.

Запрошений ним на посаду приват-доцента ІНУ І. І. Мечников працював над проблемами розвитку пелагічної фауни Чорного моря, напр., відкрив невідомі моменти розвитку личинкової форми Phoronis та отримав нові відомості про пілідії немертин і молодих поліхет.

В цій же зоологічній лабораторії працював талановитий учень професора І. А. Маркузена В. І. Шманкевич. Саме він, ще в період навчання в 1866-1870 рр. на кафедрі, почав вивчати фауну лиманів Одеси. Особливу увагу в дослідах В. І. Шманкевич приділяв впливу солоності на організми дрібних ракоподібних з Хаджибейського та Куяльницького лиманів, детально вивчаючи їх морфологічні ознаки. Він встановив екологічний взаємозв'язок будови і форм ракоподібних від рівня солоності та дослідив це експериментально.

Після переїзду штатного доцента І. І. Мечникова в університет Санкт-Петербургу, стараннями його товариша та колеги приват-доцента О. Ф. Стюарта була відкрита гістологічна лабораторія, в якій студенти отримали можливість вивчати особливості будови морських тварин на мікрорівні.

Короткий проміжок часу усі підрозділи кафедри очолював штатний доцент, доктор медицини Н. Й. Бернштейн. Саме йому та завдяки активному старанню хранителя музеїв І. М. Відгальма вдалося впорядкувати вже зібрані колекції і систематизувати всі наявні препарати.

В 1870 році І. І. Мечников повернувся до ІНУ та зайняв посаду завідувача зоологічного кабінету з лабораторією та музеєм, яку займав по 1882 р. В той час І. І. Мечников вже був відомим ембріологом-дослідником, тому він продовжив власні наукові пошуки в цьому напрямку. І. І. Мечников виконав у лабораторії досліди з вивчення розвитку медуз, сифонофор, багатоніжок, губок, планарій. Займався І. І. Мечников також антропологічними дослідженнями та допомогав боротися співробітникам місцевого земства зі шкідниками зернових культур (жуком-кузькою), вивчивши грибкові хвороби комах. Це дозволило йому вказати на метод боротьби з цим шкідником за допомогою мюскардини.

І. І. Мечникова пригласив на роботу двох науковців, які були всесвітньо відомими фахівцями — О. О. Ковалевського і І. М. Сєченова.

Ординарний професор зоології ІНУ О. О. Ковалевський працював в Одесі з 1874 до 1890 року. Проявив себе як адміністратор: проректор у 1877—1878 рр. та завідувач зоотомічного кабінету з лабораторією і музеєм у 1874—1890 рр. Як дослідник, вчений провадив різнопланові ембріологічні та порівняльно-анатомічні дослідження тварин різних систематичних груп, починаючи з найпростіших до нижчих хордових.

І. М. Сєченов з 10.04.1871 р. був завідувачем фізіологічного кабінету з чудово обладнаною лабораторією. Саме тут ординарний професор проводив різноманітні дослідження з вивчення різних органів та систем в організмах тварин з несхожою екологією та систематикою: рептилії (крокодили), ссавці (копитні, хижаки та ін.). Зокрема, в 1872—1873 рр. ним вивчався процес поглинання вуглекислого газу кров'ю. Разом з І. І. Мечниковим він виховав дуже талановитих учнів, які пізніше продовжили на кафедрі дослідницьку діяльність своїх вчителів, — П. А. Спіро (1844—1893) та В. М. Реп'яхова (1852—1905).

З осені 1882 року до літа 1897 року зоологічний кабінет ІНУ разом з лабораторією та музеєм очолював ординарний професор В. В. Зеленський. За багаторічну педагогічну роботу він здійснив значний обсяг наукової роботи у напрямку порівняльної ембріології та анатомії, палеозоології, провів організацію зоологічного музею на рівні кращих європейських університетів.

У період з 1890 р. до 1897 р. зоотомічний кабінет кафедри з лабораторією та музеєм очолював екстраординарний професор В. М. Реп'яхов. Він проводив порівняльно-ембріологічні дослідження : вивчав розвиток мшанок, червів, а також фауну м'якунів з Середземномор'я. Як ординарний професор (з 1897 р.) він створив єдину зоологічну лабораторію в ІНУ, де активно впроваджував гістологічні методи дослідження багатьох морфологіних особливостей тварин.

Після В. М. Реп'яхова в зоотомічному кабінеті, музеї та лабораторії на кафедрі працював професор П. М. Бучинський (1897—1911). Він активно вивчав фауну одноклітинних тварин у Чорному морі та лиманах навколо Одеси. В 1902 році вченому вдалося створити морську зоологічну станцію, яка розташовувалась на узбережжі Малого Фонтану Одеської затоки Чорного моря. Станцію офіційно відкрили у вересні 1904 року. Саме тут Бучинський та чимало його учнів (М. В. Куделін, М. Г. Лігнау, К. Кисилевич, О. Яценковський) вивчали різноманітних представників чорноморської морської фауни. Петро Миколайович, як чудовий педагог, домігся відкриття у 1904 році студентського біологічного гуртка ІНУ та був його першим президентом до 1911 року. І станція, і гурток кафедри зоології були справжніми осередками наукових досліджень молодих вчених і трибуною, де вони виступали з першими доповідями про свої результативні пошуки в науці. Зі стін ІНУ вийшли десятки майбутніх професорів, член-кореспондентів і академіків різних АН світу.

А з 1912 року до 1916 року на чолі вищезгаданих структур стояв в. о. екстраординарного професора, а у 1916—1920 рр. — в. о. ординарного професора Д. К. Третьяков, який у період 1912—1919 рр. був ще й секретарем фізико-математичного факультету. Вчений надзвичайно багато зробив для розвитку зоотомічного кабінету у складний період його розвитку: створив при ньому спеціальний музей порівняльної анатомії, розширив зоотомічну лабораторію, збагативши її обладнанням для морфологічних, порівняльно-анатомічних і гістологічних досліджень. ці дослідження Третьяков виконував блискуче сам і залучав до них своїх учнів (О. Р. Пренделя, М. О. Загоровського, Д. Л. Рубінштейна та ін.). Згодом професор створив і спеціальний музей медичної зоології, був третім президентом студентського біологічного гуртка в ІНУ, займався реконструкцією морської зоологічної станції. З вересня 1918 року він опікувався ще й зоологічним музеєм та кабінетом з лабораторією. А у 1920—1921 рр. ним був створений та очолювався до 1938 р. природничий музей Одеси.

Зоологічний кабінет з музеєм та лабораторією з 1897 до 1920 року очолювали: ординарний професор В. М. Реп'яхов, потім на посадах від екстраординарного до заслуженого професора (1905—1918 рр.) Я. М. Лебединський. Останній продовжував порівняльно-ембріологічні дослідження тварин, особливо немертин, крабів, мшанок. Збагатив музей рідкісними експонатами з різних зоологічних фірм Європи.

Наступником Я. М. Лебединського став в. о. ординарного професора Д. К. Третьяков, який захистив зоологічний музей від загибелі в часи кривавої громадянської війни.

В 1920—1930 рр. університет був тимчасово закритий. На його базі було сформовано три самостійні інститути: медичний, фізико-математичний і гуманітарно-суспільний. З двох останніх були створені Інститут народної освіти (пізніше – Інститут професійної освіти) Одеси та науково-дослідний Зоолого-біологічний інститут при Всеукраїнській Академії наук.

На кафедрах інституту викладали професори Д. К. Третьяков, М. Г. Лінгау, О. О. Браунер, С. М. Морін. Усі вони вели власні спеціальні дослідження та залучали студентів до широких фауністичних дослідів з експериментальної морської зоології та палеозоології.

В 1930 р. робота класичного університету була відновлена.

В 1933 р. від зоологічної кафедри відокремилась кафедра гідробіології. Першим її завідувачем був професор М. О. Загоровський – знавець лиманів, один з ініціаторів біоценотичних досліджень в Одеській затоці. Після його смерті у 1934 р. кафедру очолив доцент О. К. Макаров. Під його керівництвом проводилося вивчення риб та бентосу північно-західної частини Чорного моря, дослідження лиманів.

До 1937 р. існувала єдина кафедра зоології, яку очолив академік Д. К. Третьяков — перший декан новоутвореного біологічного факультету в період 1933—1939 рр. Він розпочав еколого-морфологічні дослідження на кафедрі.

З 1937 р. в ОДУ існувало вже дві зоологічні кафедри:

— зоології безхребетних, завідувачем якої у 1937—1976 рр. був професор, член-кор. АН України М. П. Савчук, члени кафедри — професор- ентомолог О. М. Кириченко, доцент С. М. Морін та ін.;

— зоології хребетних, завідувачем якої у 1937—1941 рр. був професор, академік АН України Д. К. Третьяков, члени кафедри — доценти Г. І. Конопльов, К. Т. Бренейза, М. М. Жуков, П. І. Дмитрашко та ін. Директором зоомузею в 1941 р. був професор О. О. Браунер.

Кафедри вели значний обсяг науково-педагогічної роботи, виконували значну дослідницьку діяльність у лабораторіях морфології та фауністики Зообіна Одеси, морської зоологічної станції, Карантинній станції та інших установах Одеси.

З 1941 по 1944 р. ОДУ перебував в евакуації поза Одесою. Обидві зоологічні кафедри в евакуації очолював професор М. П. Савчук, спочатку у м. Майкопі (1941— 1942 рр.), а згодом у м. Байрам-Алі (1942—1944 рр.), де співробітники кафедр виконували значний обсяг як педагогічної, так і прикладної наукової роботи.

Не всі викладачі та студенти змогли виїхати з Одеси під час евакуації. Кафедру зоології університету Трансністрії в окупованій Одесі очолював професор О. Р. Прендель (1888—1970), а роботою зоологічного музею опікувався професор С. А. Нікітін (1899—1956). Саме їм вдалося зберегти багато рідкісних експонатів з фондів кафедри зоології та музею, які не змогли евакуювати.

Після війни обидві кафедри на чолі з завідувачами продовжили різнопланову науково-педагогічну роботу в ОДУ:

  • кафедра безхребетних на чолі з М. П. Савчуком, В. Д. Севастьяновим (1976—1986);
  • кафедра хребетних на чолі з І. І. Пузановим (1947—1971), Л. Ф. Назаренко (1971—1985).

У післявоєнні роки професор І. І. Пузанов очолив комплексні дослідження лиманів Північно-Західного Причорномор'я. Почалось активне вивчення фауни нових і старих лісових насаджень та їх ролі у степових біоценозах. Велику увагу було приділено вивченню перельотів птахів, умов, в яких вони відбуваються, особливо у зв'язку з розвитком повітряного флоту. Професору І. І. Пузанову належить велика роль у створенні та охороні багатьох заповідників, заказників. Цей знаний науковець був яскравим організатором наукових досліджень усього колективу кафедри зоології.

На кафедрі зоології хребетних успішно працював визнаний фахівець-орнітолог, професор Ф. І. Страутман. Значний час на кафедрі працювала професор О. П. Андрійко. Вона була глибоким науковцем та чудовим педагогом-методистом.

За великий обсяг проведеної наукової роботи з практичної зоології та активної дослідницької діяльності з вивчення окремої систематичної групи Acari (кліщі) професор В. Д. Севастьянов отримав у 1980 р. Державну премію.

В 1986 р. кафедри зоології хребетних та безхребетних тварин об’єднуються з кафедрою гідробіологією. Новоутворену кафедру зоології та гідробіології очолює професор В. Д. Севастьянов. В 1990 під його керівництвом продовжує роботу окрема кафедра зоології. З 1992 р. кафедру зоології очолює провідний фахівець з екологічних проблем сучасності, послідовник професора І. І. Пузанова, доктор біологічних наук, професор В. П. Стойловський.

На кафедрі зоології в кінці ХХ – початку ХХІ ст. працював цілий ряд талановитих вчених та викладачів. Доцент А. І. Корзюков розвивав орнітологічні дослідження в регіоні та в цілому в Україні. Він був співзасновником Азово-Чорноморської орнітологічної групи, головою Орнітологічного товариства України; саме він в 1970 р. почав проводити активні дослідження міграцій птахів на острові Зміїний.

Доцент О. К. Фурман займалася дослідженням біології мешканців ґрунтів. Багато років Ольга Карпівна була замісником декана біологічного факультету по навчальній роботі, тому її з теплотою згадують багато поколінь випускників факультету.

Доцент С. Ф. Ужевська приділяла увагу проблемам захисту рослин, вивчала кліщів та комах, що є шкідниками. Багато років була головою паразитологічного та ентомологічного товариств Одеського регіону.

Старший викладач В. Ф. Микитюк був спеціалістом-арахнологом. Також розвивав напрям екологічних досліджень членистоногих.

Старший викладач О. Ф. Крутоголова вивчала членистоногих, що мешкають в ґрунті. Найбільше працювала з Collembola.

Зараз на кафедрі зоологічні дослідження проводять доценти О. Ф. Делі, Д. А. Ківганов, Ю. М. Олійник, С. Я. Підгорна, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Основні напрямки їх досліджень це акарологія, арахнологія, ентомологія, гельмінтологія, орнітологія, морфологія, охорона природи.

Кафедру гідробіології після реевакуації університету у 1944 р. очолив професор О. Р. Прендель, відомий своїми дослідженнями малярійного комара і розробкою методів боротьби з малярією у Північному Причорномор’ї, гідробіологічними дослідженнями рибогосподарських ставків Одеської та інших областей України.

У 1955–1971 рр. на кафедрі працював завідувач Одеської гідробіологічної станції АН УРСР професор К. О. Виноградов. У 1964–1965 рр. він виконував обов’язки завідувача кафедри. За його ініціативою до навчального плану біологічного факультету було введено загальний курс «Загальна гідробіологія», який досі викладається студентам-біологам. У той же час університет придбав судно для наукових досліджень в морі.

У 1965 р. кафедру очолив професор Ф. С. Замбриборщ, іхтіолог і гідробіолог. У 1966 р. він захистив докторську дисертацію “Рыбы низовьев рек и причерноморских водоемов северо-западной части Черного моря». Опублікував понад 110 наукових праць. Організатор наукових досліджень на кафедрі з водної токсикології. Під його науковим керівництвом захистилося 19 аспірантів.

З 1967 по 1975 рік на кафедрі працював іхтіолог професор Віктор Сергійович Чепурнов. Багато уваги приділяв вивченню біології і динаміки чисельності риб водойм Дунай-Дністровського межиріччя і прилеглої до нього північно-західної частини Чорного моря.

На початку 80-х років минулого сторіччя кафедру очолював професор М. П. Новіков – іхтіолог з великим досвідом роботи у Світовому океані, Чорному морі. У цей час на кафедрі проводили дослідження з біології та екології промислових чорноморських риб.

У 1986 р. кафедру гідробіології було об’єднано з кафедрою зоології. Спільну кафедру очолив проф. В. Д. Севастьянов. З 1990 р. кафедра знов стала самостійною під назвою кафедра гідробіології та загальної екології.

З 1990 р. завідувачем кафедри гідробіології та загальної екології став доцент кафедри ботаніки М. О. Гусляков, учень професорів Ф. С. Замбриборща та І. І. Погребняка. Професор М. О. Гусляков відомий альголог – один із співавторів атласу-визначника діатомових водоростей Чорного моря.

З 2005 р. по 2015 р. кафедру очолював учень професора Ф. С. Замбриборща доцент В. В. Заморов, декан біологічного факультету з 2006 р. Захистив кандидатську дисертацію на тему «Питание и трофические связи желтопёрого, большеглазого тунцов и алепизавров в западной части Индийского океана». Поєднуючи підходи класичної іхтіології з сучасними молекулярно-генетичними методами, В. В. Заморов досліджує популяційну структуру промислових видів риб та їх трофічні зв’язки в водоймах північно-західного Причорномор’я. Розробляє математичні моделі щодо оцінки чисельності і біомаси промислових видів риб в водоймах України.

З 2015 р. завідувачем кафедри гідробіології та загальної екології став доктор біологічних наук, доцент В. О. Лобков. У 2014 р. захистив докторську дисертацію на тему «Внутрішньопуляційна регуляція чисельності ссавців на прикладі крапчастого ховрашка (Spermophilus suslicus Guld.) та інших видів». Проводить дослідження в галузі популяційної екології, динаміки чисельності ссавців. Працює в галузі природно-наукового музеєзнавства. Розробляє технологічні основи розведення і утримання рідкісних видів тварин, які перебувають під загрозою зникнення.

На кафедрі гідробіології та загальної екології в кінці ХХ – початку ХХІ ст. викладачами та співробітниками проводились різноманітні дослідження. Старший викладач А. О. Снігірьова вивчала мікрофітобентос Чорного моря. Дослідженнями морського макрозообентосу займався старший викладач О. В. Чернявський. Доцент М. А. Віннікова була фахівцем з іхтіопланктону. Також на кафедрі працювали асистент Л. Д. Бабаніна, яка вивчала зоопланктон північно-західній частині Чорного моря; фахівець з морського зообентосу асистент Л. С. Гарба; асистент В. А. Малаховський – вивчав промислових риб Одеського регіону; старший викладач Н. І. Бєлєнкова – фахівець з зообентосу континентальних водойм.

Доцент М. М. Джуртубаєв і молодший науковий співробітник Ю. М. Джуртубаєв значно розширили список видового складу макрозообентосу, вивчили його розподіл по озерах, кількісну характеристику в нових екологічних умовах, що склалися після спорудження дамб та скорочення зв’язку озер з Дунаєм. В цей же час старший науковий співробітник Г. Ю. Коломєйченко і старший викладач О. О. Семенова здійснили оцінку токсичності донних відкладень озер, використовуючи методи біотестування.

Зараз на кафедрі популяційною генетикою риб займається доцент Д. Б. Радіонов. Біологію і екологію бичкових риб вивчають к.б.н. доцент І. Л. Рижко та старший викладач Ю. В. Караванський. Крім того, Ю. В. Караванський є висококваліфікованим фахівцем в галузі декоративного рибництва. За його активної участі на базі біологічного факультету відкриті курси акваріумістики, де всі бажаючі можуть отримати теоретичні знання та освоїти практичні навички роботи за програмою «Декоративне рибництво».

Треба відмітити й наявність такого підрозділу, як гідробіологічна станція, керівником якої вже багато років є доцент О. О. Ковтун, який є спеціалістом з діатомових водоростей. Як досвідчений аквалангіст, він активно збирає унікальний матеріал щодо біології гідробіонтів Чорного моря, прісноводних водойм, катакомб та ін.

Наявність гідробіологічної станції та на ній зареєстрованої бази-стоянки, дозволяє не тільки проводити дослідження фахівцям кафедри, але й проводити практики, практичні заняття студентів, збирати матеріал для курсових та дипломних робіт.

В 2022 р. кафедра зоології та кафедра гідробіології та загальної екології утворюють єдину кафедру зоології, гідробіології та загальної екології під керівництвом професора В. П. Стойловського.

Кафедра зоології, гідробіології та загальної екології

Адреса кафедри: Біологічний факультет, Шампанський пр., 2, м. Одесса, 65058, Україна

Завідувач кафедри
Володимир Петрович Стойловський
доктор біологічних наук, професор

Секретар кафедри
Ольга Федорівна Делі,
доцент, кандидат біологічних наук

Співробітники кафедри

Викладачі кафедри

Учбово-допоміжний персонал

  • Богданчик Ірина Володимирівна, інженер І категорії
  • Борсук Олена Дмитрівна, старший лаборант
  • Веретеннікова Ася Олегівна, провідний спеціаліст

Спеціалізація кафедри

Зоологія, фундаментальна та прикладна гідробіологія, іхтіологія, екологія, охорона та раціональне використання біологічних ресурсів природних екосистем

Основні напрямки наукової діяльності кафедри

  • Вивчення видової різноманітності тваринного світу (фауністика, систематика), його ролі в природі і значення для людини.
  • Дослідження мінливості морфологічних особливостей тварин різних систематичних груп.
  • Паразитологія (гельмінти, паразитичні кліщі та комахи).
  • Наукове обґрунтування нових і збільшення існуючих площ національних парків, заказників, заповідників.
  • Вивчення фауни і шляхів її охорони у водно-болотних угіддях України.
  • Вивчення шляхів міграції птахів, поширення деяких видів хребетних і безхребетних тварин.
  • Комплексні гідробіологічні дослідження північно-західної частини Чорного моря і прилеглих водойм (дослідження донної іхтіофауни, макрозообентосу, зоо- та фітопланктону, фітобентосу).
  • Дослідження в галузі популяційної екології і динаміки чисельності диких тварин.
  • Вдосконалення методів диференціації внутрішньовидових угруповань диких тварин.
  • Дослідження продукції та біотичного балансу прибережних морських екосистем.
  • Розробка математичних моделей для оцінки чисельності і біомаси окремих видів тварин і рослин в водних екосистемах.
  • Дослідження в галузі збереження біологічного різноманіття природних екосистем.
  • Розробка технологічних основ розведення, утримання рідкісних і охороняємих видів тварин.
  • Основи аквакультури та етології риб.
 Навчально-методичні праці   Наукові роботи   Навчальні курси  Історія кафедри  

Партнери кафедри, міжнародне співробітництво

Кафедра з цілої низки питань співпрацює з науковими та навчальними установами України, близького та далекого зарубіжжя: Зоологічним інститутом НАН України, Київським національним університетом, Мелітопольської орнітологічної станцією, Державним Мелітопольським педагогічним університетом, Одеським протичумним інститутом, Одеської карантинної станцією, інститутом "Біотехніка", університетом Екс-Марсель (м. Марсель, Франція), Інститутом морської біології НАН України, Інститутом гідробіології НАН України (м. Київ), Інститутом ботаніки НАН України (м. Київ), Національним науково-природничим музеєм НАН України (м. Київ), Інститутом рибного господарства НААН України (м. Київ), Одеським центром Південного науково-дослідного інституту морського рибного господарства та океанографії.

Співробітники кафедри є членами ряду українських і зарубіжних наукових товариств і робочих груп: Українського товариства Охорони птахів, Українського ентомологічного товариства, Українського паразитологического суспільства, міжнародних робочих груп з вивчення різних груп тварин.

Співробітники кафедри брали і беруть участь в міжнародних проектах WWF, BirdLife International, TACIS, EUCC, причорноморських держав, урядів України і Греції, і т.п.

Співробітники кафедри входять до складу науково-технічних рад Дунайського біосферного заповідника, Національного парку "Нижньодністровський", Ландшафтного природного парку "Тузловські лимани", Одеського зоологічного парку.

Кафедра консультує практичних працівників з питань визначення тварин, їх біології, культивування, практичного значення.

Випускники отримують знання з фундаментальної та прикладної гідробіології, іхтіології, екології, орнітології, ентомології, арахно-ентомології, паразитології, охорони та раціонального використання біологічних ресурсів природних екосистем. Студенти опановують сучасні методи досліджень екології різних груп організмів, вивчають екологію водойм, біологію та екологію окремих груп і найважливіших видів та ін.

Серед випускників кафедри є співробітники Українського науково-дослідного протичумного інституту імені І. І. Мечнікова, Українського центру екології моря (УкрНЦЕМ), Інституту морської біології НАН України, Зоологічного інституту ім. І. І. Шмальгаузена НАН України (м. Київ), природоохоронних установ, Азово-Чорноморської орнітологічної станції (м. Мелітополь), Центру Біотехніка, WWF-Україна, орнітологічної служби аеропортів, зоологічних парків та дельфінаріїв, Одеського центру Південного науково-дослідного інституту морського рибного господарства та океанографії Державного агентства рибного господарства України; лабораторій різного профілю діяльності Міністерства внутрішніх справ і Міністерства охорони здоров’я.

Навчальні курси

  • Спеціальність 091 Біологія

    Обов'язкові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ОК Зоологія
    • ОК Загальна гістологія. БІР
    • ОК Екологія
    • ОК Навчальна практика з зоології
    • ОК Навчально-виробнича практика
    • ОК Виробнича практика
    • СК Основи їхтіології
    • СК Основи гідроекології
    • СК Біорізноманіття та сучасні методи його вивчення та охорони
    • Великий спеціальний практикум

    Вибіркові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ВК Отруйні членистоногі та засоби захисту людини
    • ВК Основи біологічної систематики
    • ВК Тваринний світ України та засади його охорони
    • ВК Зоологія ґрунту
    • ВК Орнітологія
    • ВК Основи екологічного туризму
    • ВК Заповідна справа
    • ВК Етологія
    • ВК Антропогенез
    • ВК Міграції тварин
    • ВК Зоогеографія
    • ВК Основи екологічного виховання
    • ВК Зоопсихологія
    • ВК Біосферологія
    • ВК Основи акваріумістики
    • ВК Хронобіологія
    • ВК Екологія прісних вод тропічних регіонів
    • ВК Екологія риб
    • ВК Паразитологія
    • ВК Методи польових досліджень
    • ВК Фауна парків та лісопарків

    Обов'язкові курси: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ОК Біомоніторинг та екологічна експертиза
    • ОК Біологічні ресурси, раціональне використання та охорона. Модуль Тваринні ресурси.
    • ОК Науково-дослідна практика
    • ОК Виробнича (асистентська) практика

    Вибіркові курси: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ВК Науково-дослідницька робота з біології учнів старшої школи
    • ВК Методи кількісної оцінки біорізноманіття
    • ВК Механізми адаптації
    • ВК Кількісна біологія
    • ВК Паразитологія
    • ВК Біогеографія
    • ВК Зоотоксикологія

    Вибіркові курси: PhD (ІІІ рівень вищої освіти)

    • ВК Екологічна оцінка впливу на довкілля
  • Спеціальність 014.05 Середня освіта, спеціалізація 014.05 Середня освіта (Біологія і здоров’я людини)

    Обов'язкові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ОК Методика розв’язування задач з біології
    • ОК Загальна цитологія, гістологія, БІР
    • ОК Зоологія
    • ОК Екологія
    • ОК Тваринний і рослинний світ України
    • ОК Навчальна практика з зоології

    Вибіркові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ВК Отруйні членистоногі та засоби захисту людини
    • ВК Основи біологічної систематики
    • ВК Тваринний світ України та засади його охорони
    • ВК Зоологія ґрунту
    • ВК Орнітологія
    • ВК Основи екологічного туризму
    • ВК Заповідна справа
    • ВК Етологія
    • ВК Антропогенез
    • ВК Міграції тварин
    • ВК Зоогеографія
    • ВК Основи екологічного виховання
    • ВК Зоопсихологія
    • ВК Біосферологія
    • ВК Основи акваріумістики
    • ВК Хронобіологія
    • ВК Екологія прісних вод тропічних регіонів
    • ВК Екологія риб
    • ВК Паразитологія
    • ВК Методи польових досліджень
    • ВК Фауна парків та лісопарків

    Обов'язкові курси: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ОК Педагогічна практика у школі

    Вибіркові курси: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ВК Науково-дослідницька робота з біології учнів старшої школи
    • ВК Кількісна біологія
    • ВК Паразитологія
  • Спеціальність 206 Садово-паркове господарство

    Обов'язкові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ОК Основи екології
    • ОК Фауна парків та лісопарків
    • ОК Збудники хвороб та шкідники декоративних рослин
    • ОК Навчальна практика з зоології

    Вибіркові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ВК Отруйні членистоногі та засоби захисту людини
    • ВК Основи біологічної систематики
    • ВК Тваринний світ України та засади його охорони
    • ВК Зоологія ґрунту
    • ВК Орнітологія
    • ВК Основи екологічного туризму
    • ВК Заповідна справа
    • ВК Етологія
    • ВК Антропогенез
    • ВК Міграції тварин
    • ВК Зоогеографія
    • ВК Основи екологічного виховання
    • ВК Зоопсихологія
    • ВК Біосферологія
    • ВК Основи акваріумістики
    • ВК Хронобіологія
    • ВК Екологія прісних вод тропічних регіонів
    • ВК Екологія риб
    • ВК Паразитологія
    • ВК Методи польових досліджень
    • ВК Фауна парків та лісопарків
  • Спеціальність 162 Біотехнології і біоінженерія

    Обов'язкові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ОК Екологія

    Вибіркові курси: Бакалавр (І рівень вищої освіти)

    • ВК Отруйні членистоногі та засоби захисту людини
    • ВК Основи біологічної систематики
    • ВК Тваринний світ України та засади його охорони
    • ВК Зоологія ґрунту
    • ВК Орнітологія
    • ВК Основи екологічного туризму
    • ВК Заповідна справа
    • ВК Етологія
    • ВК Антропогенез
    • ВК Міграції тварин
    • ВК Зоогеографія
    • ВК Основи екологічного виховання
    • ВК Зоопсихологія
    • ВК Біосферологія
    • ВК Основи акваріумістики
    • ВК Хронобіологія
    • ВК Екологія прісних вод тропічних регіонів
    • ВК Екологія риб
    • ВК Паразитологія
    • ВК Методи польових досліджень
    • ВК Фауна парків та лісопарків

    Обов'язкові курси: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    Вибіркові курси: Магістр (ІІ рівень вищої освіти)

    • ВК Науково-дослідницька робота з біології учнів старшої школи
    • ВК Методи кількісної оцінки біорізноманіття
    • ВК Механізми адаптації
    • ВК Кількісна біологія
    • ВК Паразитологія
    • ВК Біогеографія

    Вибіркові курси: PhD (ІІІ рівень вищої освіти)

    • ВК Екологічна оцінка впливу на довкілля

Навчально-методичні праці кафедри зоології, гідробіології та загальної екології

  • Стойловський В. П.

    1. Екологічна оцінка впливу на довкілля : метод. рекомендації. до самостійної роботи для студентів Phd  / В. П. Стойловський. Одеса : ОНУ, 2022. 34 с.
    2. Підготовка курсових робіт : методичні вказівки для студентів біологічного факультету / Д. А. Ківганов, В. П. Стойловський, Т. Г. Алєксєва, Т. В. Гладкій. Одеса : ОНУ, 2019. 52 с.
    3. Методичні вказівки до лабораторних занять з курсу зоології (розділ «Хребетні тварини») (спеціальність 014.05 Середня освіта. Біологія та здоров’я людини) / К. Й. Черничко, Д. А. Ківганов, В. П. Стойловський. Одеса, 2019. 44 с.
  • Делі О. Ф.

    1. Навчальна практика з зоології. Ч. 1 : Зоологія безхребетних [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. для здобув. першого (бакалавр.) рівня вищ. освіти біол. ф-ту спец. 091 Біологія, 014.05 Серед. освіта (Біологія та здоров’я людини) / уклад.: В. А. Трач, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, К. Й. Черничко. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. 30 с.
    2. Загальна арахноентомологія. Ч. 2. Біорізноманіття павуків. [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. для здобувачів першого (бакалавр.) рівня вищ. освіти біол. ф-ту спец. 091 Біологія / уклад.: О. Ф. Делі, С. Я. Підгорна, К. Й. Черничко. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. 36 с.
    3. Біологія індивідуального розвитку. Змістовий модуль 1 [Електронний ресурс]: електронні метод. рекомендації до лабораторних занять та самостійної роботи для здобувачів першого рівня вищої освіти біологічного факультету / уклад. О. Ф. Делі, С. Я. Підгорна, К. Й. Черничко, В. А. Трач. Одеса, 2023. 72 с.
    4. Зоогеографія [Електронний ресурс]: електрон. метод. рекомендації до практичних занять та самостійної роботи для здобувачів вищої освіти першого (бакалавр.) рівня навчання / уклад. С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач, К. Й. Черничко.  Одеса, 2023. 36 с.
    5. Біогеографія [Електронний ресурс] : електронні метод. рекомендації до практичних занять та самостійної роботи для здобувачів другого (магістерського) рівня навчання (друге видання, оновлене) / уклад. С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса, 2023. 26 с.
    6. Біологія індивідуального розвитку. Змістовий модуль 1. [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. до лаб. занять та самост. роботи для здобувачів першого рівня вищ. освіти біол. ф-ту / уклад.: О. Ф. Делі, С. Я. Підгорна, К. Й. Черничко, В. А. Трач. – Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2023. 70 с.
  • Заморов В. В.

    1. Атлас мікроскопічної будови тканин для лабораторних занять з загальної гістології : навч. наочний посіб. / І. Л. Рижко, В. В. Заморов. Одеса : ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2021. 82 с.
    2. Бичкові риби (Gobiiformes, Gobiidae) промислового і аматорського лову в Україні: довідник / В. В. Заморов, Ю. В. Караванський, Ю. М. Джуртубаєв, Д. Б.Радіонов, Є. О. Чумаченко. Одеса : ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2019. 48 с.
    3. Риби придунайських озер України : довідник / В. В. Заморов, О. В. Кулікова, Д. Б. Радіонов, М. П. Заморова. Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2015. 264 с.
    4. Основи екології : довідник для студентів класичних університетів / В. В. Заморов, Б. Г. Александров, І. Л. Рижко, Н. І. Бєлєнкова, О. Б. Куцин. Одеса : ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2012. 115 с.
    5. Оцінка рибопродуктивності придунайських озер за станом макрозообентосу : методичні рекомендації для студентів біологічного факультету спеціальності «Біологія» спеціалізації «Гідробіологія та загальна екологія» усіх форм навчання / В. В. Заморов, М. М. Джуртубаєв, Є. Ю. Леончик. Одеса : ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2012. 40 с.
    6. Розділ: Родина коропових (Cyprinidae). Частина 3. «Риби родів Chalcalburnus, Alburnus, Alburnoides, Blicca, Abramis, Vimba, Pelecus, Rhodeus, Carassius, Cyprinus, Hypophthalmichthys, Aristichthys» : методичні вказівки до лабораторних та практичних занять з дисциплін «Систематика риб та їх різноманітність» та «Великий спеціальний практикум. Визначення риб і круглоротих» для студентів біологічного факультету спеціальності «Біологія» / В. В. Заморов, І. Л. Рижко, Ю. В. Караванський. Одеса : ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2012. 58 с.
  • Ківганов Д. А.

    1. Ківганов Д. А. Методи польових досліджень : Методичні рекомендації до практичних занять та самостійної роботи. Одеса: Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2022. 12 с.
    2. Ківганов Д. А. Паразитологія : Методичні рекомендації до практичних занять та самостійної роботи. Одеса: Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2022. 11 с.
    3. Ківганов Д. А., Стойловський В. П., Алєксєєва Т. Г., Гладкій  Т. В. Підготовка курсових робіт : методичні вказівки для студентів біологічного факультету. Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2019. 50 с.
    4. Черничко К. Й., Ківганов Д. А., Стойловський В. П. Методичні вказівки до лабораторних занять з курсу зоології (розділ «Хребетні тварини») (спеціальність 014.05 Середня освіта. Біологія та здоров’я людини). Одеса, 2019. 44 с.
    5. Ківганов Д. А., Стойловський В. П., Алєксєєва Т. Г., Гладкій Т. В. Підготовка магістерських робіт : методичні вказівки для студентів біологічного факультету. Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2019. 50 с.
    6. Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Ківганов Д. А. Методичні вказівки до великого спеціального практикуму. Розділ “Павуки” (для студентів ІІІ курсу денної форми навчання). Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2015. 20 с.
    7. Ківганов Д. А., Ужевська С. П., Трач В. А. , Крутоголова Т. Ф., Микитюк В. Ф., Бурдейна С. Я. Методичні вказівки по проведенню літньої навчальної практики з зоології безхребетних. Одеса: ОНУ, 2010. Ч. 1. 20 с.
    8. Запорожченко О. В., Тоцький В. М. , Севастьянов В. Д., Ківганов Д. А. Посібник з підготовки та захисту курсових і кваліфікаційних робіт (методичні вказівки для студентів денної і заочної форм навчання біологічних спеціальностей). Одеса, 2004. 38 с.
  • Підгорна С. Я.

    1. Навчальна практика з зоології [Електронний ресурс] : електрон. метод. рек. для здобув. першого (бакалавр.) рівня вищ. освіти біол. ф-ту спец. 091 Біологія, 014.05 Серед. освіта (Біологія та здоров’я людини) / уклад.: В. А. Трач, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, К. Й. Черничко. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. Ч. 1 : Зоологія безхребетних. 30 с. 1,2 МБ.
    2. Біологія індивідуального розвитку. Змістовий модуль 1 [Електронний ресурс]: електронні метод. рекомендації до лабораторних занять та самостійної роботи для здобувачів першого рівня вищої освіти біологічного факультету / уклад. О. Ф. Делі, С. Я. Підгорна, К. Й. Черничко, В. А. Трач. Одеса, 2023. 72 с. 3,4 Мб.
    3. Біогеографія [Електронний ресурс] : електронні метод. рекомендації до практичних занять та самостійної роботи для здобувачів другого (магістерського) рівня навчання (друге видання, оновлене) / С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса, 2023. 26 с. 0,25 Мб.
    4. Зоогеографія [Електронний ресурс] : електрон. метод. рекомендації до практичних занять та самостійної роботи для здобувачів вищої освіти першого (бакалавр.) рівня навчання / С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса, 2023. 36 с. 1,8 Мб.
    5. 5. Отруйні членистоногі та засоби захисту людини : конспект лекцій » / О. Ф. Делі, С. Я. Підгорна, В. А. Трач, К. Й. Черничко; відп. ред. В. П. Стойловський. Одеса, 2022. 58 с.
    6. Біологія індивідуального розвитку: конспект лекцій для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти біологічного факультету / С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса : ОНУ, 2022. 115 с.
    7. Екологія: методичні рекомендації до семінарських занять та самостійної роботи для здобувачів вищої освіти / К. Й. Черничко, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. П. Стойловський. Одеса, 2022. 48 с.
    8. Методичні вказівки до лабораторних занять з дисципліни «Зоологія» (розділ «Безхребетні тварини») / В. А. Трач, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, К. Й. Черничко. Одеса, 2022. 48 с.
    9. Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи студентів з дисципліни вільного вибору «Отруйні членистоногі та засоби захисту людини» (для студентів біологічного факультету спеціальностей 091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / О. Ф. Делі, С. Я. Підгорна, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса, 2022. 26 с.
    10. Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи з дисципліни вільного вибору «Основи екологічного туризму» для студентів вищих навчальних закладів / К. Й. Черничко, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач. Одеса : ОНУ, 2022. 22 с.
    11. Біогеографія: метод. вказ. до практичних занять та самостійної роботи (для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання) / С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса, 2021. 24 с.
    12. Біогеографія: конспект лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальностей 091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини) та 162 Біотехнології та біоінженерія / С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса: ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2021. 73 с.
    13. Біологія ґрунтів (розділ «Тварини — мешканці ґрунту»): конспект лекцій для студентів біологічного факультету / В. А. Трач, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, К. Й. Черничко. Одеса : ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2021. 55 с.
    14. Методичні вказівки до самостійної роботи студентів з дисципліни вільного вибору «Етологія» (для студентів біологічного факультету спеціальностей 091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / К. Й. Черничко, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач. Одеса, 2021. 19 с.
    15. Конспект лекцій з дисципліни вільного вибору «Етологія» (для студентів біологічного факультету спеціальностей 091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / К. Й. Черничко, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач. Одеса, 2021. 65 с.
    16. Конспект лекцій з дисципліни «Біологія ґрунтів». Розділ «Тварини — мешканці ґрунту» (для студентів біологічного факультету) / В. А. Трач, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, К. Й. Черничко. Одеса, 2020. 57 с.
    17. Методичні вказівки до лабораторних робіт з курсу «Біологія індивідуального розвитку» для студентів біологічного факультету всіх форм навчання / О. Ф. Делі, С. Я. Підгорна. Одеса, 2016. 40 с.
    18. Методичні вказівки до великого спеціального курсу. Розділ «Павуки» для студентів 3 курсу денної фори навчання / О. Ф. Делі, С. Я. Підгорна, Д. А. Ківганов. Одеса: чп «Майн-Рейн-Круиз», 2015. 20 с.
    19. Довідник з літньої навчальної практики з зоології безхребетних (для студентів біологічного факультету всіх форм навчання) / В. А. Трач, Д. А. Ківганов, С. Я. Бурдейна. Одеса: Марічка, 2012. 62 с.
    20. Методичні вказівки до лабораторних робіт з курсу «Біологія індивідуального розвитку» для студентів біологічного факультету всіх форм навчання / Н. А. Кириленко, С. Я. Бурдейна. Одеса: Імперія друку, 2010. 20 с.
    21.  Методичні вказівки з проведення літньої навчальної практики з зоології безхребетних. Частина 1 / Д. А. Ківганов, С. П. Ужевська, В. А. Трач, Т. Ф. Крутоголова, В. Ф. Микитюк, С. Я. Бурдейна. Одеса: ОНУ імені І. І. Мечникова, 2010. 19 с.
  • Радіонов Д. Б.

    1. Бичкові риби (Gobiiformes, Gobiidae) промислового і аматорського лову в Україні: Довідник / В. В. Заморов, Ю. В. Караванський, Ю. М. Джуртубаєв, Д. Б. Радіонов, Є. О. Чумаченко. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. 45 с.
    2. Риби придунайських озер України: довідник / В. В. Заморов, О. В. Кулікова, Д. Б. Радіонов, М. П. Заморова. Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2015. 264 с.
  • Черничко К. Й.

    1. Методичні вказівки до лабораторних занять з дисципліни «Зоологія» (розділ «Безхребетні тварини») / В. А. Трач, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, К. Й. Черничко. Одеса, 2022. 48 с.
    2. Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи студентів з дисципліни вільного вибору «Отруйні членистоногі та засоби захисту людини» (для студентів біологічного факультету спеціальностей 091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / О. Ф. Делі, С. Я. Підгорна, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса, 2022. 26 с.
    3. Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи з дисципліни вільного вибору «Основи екологічного туризму» для студентів вищих навчальних закладів / К. Й. Черничко, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач. Одеса : ОНУ, 2022. 22 с.
    4. Біогеографія: метод. вказ. до практичних занять та самостійної роботи (для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання) / С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса, 2021. 24 с.
    5. Біогеографія: конспект лекцій для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальностей 091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини) та 162 Біотехнології та біоінженерія / С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач, К. Й. Черничко. Одеса : ОНУ, 2021. 73 с.
    6. Біологія ярунтів (розділ «Тварини — мешканці ґрунту»): конспект лекцій для студентів біологічного факультету / В. А. Трач, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, К. Й. Черничко. Одеса : ОНУ, 2021. 55 с.
    7. Методичні вказівки до самостійної роботи студентів з дисципліни вільного вибору «Етологія» (для студентів біологічного факультету спеціальностей 091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / К. Й. Черничко, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач. Одеса, 2021. 19 с.
    8. Конспект лекцій з дисципліни вільного вибору «Етологія» (для студентів біологічного факультету спеціальностей 091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) / К. Й. Черничко, С. Я. Підгорна, О. Ф. Делі, В. А. Трач. Одеса, 2021. 65 с.
    9. Методичні вказівки до лабораторних занять з курсу зоології (розділ «Хребетні тварини») (денна форма навчання) / В. П. Стойловський, Д. А. Ківганов,  К. Й. Черничко. Одеса, 2019. 44 с.
    10. Методичні вказівки з літньої навчальної практики з зоології. (Скор. термін навчання) / В. П. Стойловський, Д. А. Ківганов,  К. Й. Черничко. Одеса, 2014. 33 с.

Наукові роботи кафедри зоології, гідробіології та загальної екології

  • Стойловський В. П.

    1. Стойловский В. П., Малиношевский В. Г. Гнездование сов (Strigiformes) в окрестностях г. Одессы. Вісник ОНУ. Біологія. 2017. Т. 22, вип. 1(40). С. 78-86.
    2. Стойловский В. П. Белощекая Крачка Озер Картал И Кугурлуй (Одесская область). Бранта. 2015. Вып. 18, Экология. С. 110-117.
    3. Стойловський В. П., Ківганов Д. А., Корзюков А. І., Ківганов Д. Д. До історії кафедри зоології Одеського національного університету. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2013. Т. 18, вип. 4(33). С. 49-57.
    4. Стойловський В. П., Ківганов Д. А., Корзюков А. І., Форманюк О. О. Динаміка прольоту птахів через острів Зміїний (Чорне море) восени 2008 р. та навесні 2009 р.. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2010. Т. 15, вип. 6. С. 108-114.
    5. Ківганов Д. А. Бурдейна С. Я., Стойловський В. П. Пір’яні кліщі роду Proctophyllodes (Acari: Proctophyllodidae) птахів, що мігрують через острів Зміїний. Вісник Одеського національного університету. 2006. Серія Біологія. Т. 11,вип. 9. С. 160-168.
    6. Острів Зміїний. Рослинний і тваринний світ: Моногр. / В. А. Сминтина, В. О. Іваниця, Т. В. Гудзенко, …, В. П. Стойловський та ін.; відп. ред. В. О. Іваниця. Одеса: Астропринт, 2008. — 182 с.
    7. Фесенко Г. В., Бокатей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник) / за участі В. А. Костюшина, О. М. Пекла, В. П. Стойловского. К., 2002. 416 с.
    8. Стойловский В. П. Водно-болотные угодья Азово-Черноморского региона в системе природоохранных и управленческих решений: Монография. Одесса: Фенікс, 2003. 309 с.
    9. Стойловский В. П. Методологические аспекты инвентаризации водно-болотных угодий Украины. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2003. Т. 8, № 1. С. 129-135.
    10. Стойловский В. П. Водно-болотные угодья Придунавья и их роль в сохранении биологического разнообразия. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2002. Т. 7, вип. 1. С. 146-151.
    11. Statsenko M. P., Parchuk G. V., Klestov M. L., Matveev S. R., Osypova M. O., Hymin M. V., Stoylovsky V. P., Kivganov D. A., Nedyna T. V., Stetsyuk A. V., Melnychuk A. A., Chumak E. V., Tananeva S. M., Popovich S. Yu., Dyachenko T. M., A Gorun. A., Andreevskaya E. L., Gevorkyan N. L. Wetlands of International Importance of Ukraine. Kiyv: Wetlands International AEME, 2000. 48 p.
    12. Stoylovsky V. P. Ukraine. Directory of Azov-Black Sea Coastal Wetlands. Kyiv, 2002. P. 165-221
    13. Стойловский В. П. Проблемы восстановления Придунайских водно-болотных угодий. Вісник Одеського національного університету. Серія біологія. 2003. Т. 8, вып. 6. С. 106-112.
    14. Стойловский В. П. Созологічні аспекти розвитку природно-заповідного фонду в Одеській області. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2001. Т. 6, вип. 1. С. 117-121.
    15. Стойловский В. П. Тилигульский лиман. Численность и размещение гнездящихся околоводных птиц в водно-болотных угодьях Азово-Черноморского побережья Украины / Под. ред. В. Д. Сиохина. 2000. С. 103-114.
    16. Стойловский В. П. Птицы озера Кагул. Бранта. 2000. Вып. 3. С. 78-86.
    17. Чайковська К. А., Стойловський В. П., Майков Є. В.Сучасний стан іхтіофауни придунайських озер Картал і Кугурлуй, перспективи охорони і використання. Вісник Одеського державного університету. Серія Біологія. 2000. Т.5, вип. 1. С. 177-183.
    18. Стойловський В. П. Динаміка чисельності та розташування гніздових угруповань деяких представників родини мартинових у північно-західному Причорномор'ї. Вісник Одеського державного університету. Серія біологія. 2000. Т. 5, вип. 1. С. 184-189.
    19. Стойловский В. П. Трансконтинентальные миграции речных крачек северо-западного Причерноморья. Кольцевание и мечение птиц в СССР. М.: Наука, 1986. С. 21-23.
    20. Стойловский В. П. Речная крачка. Колониальные гидрофильные птицы юга Украины. К.: Наукова думка, 1988. С. 59-68.
  • Делі О. Ф.

    1. Федоряк М.М., Шкробанець О.О., Тимочко Л.І., Филипчук Т.В., Жук А.В., Делі О.Ф., Подобівський С.С. Результати моніторингу втрат бджолиних колоній в україні в умовах війни після зимівлі 2022 – 2023 років // Науковий вісник Чернівецького університету. Біологія. Біологічні системи // Чернівці. 2024. Т.16. Вип.1. С. 84-97.
    2. Делі О. Ф., Трач В. А., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Перша знахідка павука Оecobius rhodiensis Kritscher, 1966 (Aranei: Oecobiidae) в Одеській області. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. Одеса: ОНУ. 2023. Т. 28, вип. 1 (53). С. 89-96.
    3. Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Павуки (Arachnida, Aranei) Тилігульського лиману Одеської області (Україна). Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. Одеса: ОНУ. 2022. Т. 27, вип. 2 (51). С. 63-73.
    4. Федоряк М. М., Тимочко Л. І., Шкробанець О. О., Жук А. В., Делі О. Ф., Подобівський С. С., Миколайчук В. Г., Калиниченко О. О., Легета У. В., Зароченцева О. Д. Результати щорічного моніторингу зимових втрат бджолиних колоній в Україні: зимівля 2019–2020 рр. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія Екологія. 2021. № 25. C. 111–124.
    5. Федоряк М. М., Тимочко Л. І., Шкробанець О. О., Жук А. В., Делі О. Ф., Подобівський С. С., В Миколайчук. Г., Калиниченко О. О., Легета У. В., Зароченцева О. Д. Результати стандартизованого опитування бджолярів щодо втрат колоній Аpis mellifera L. в Україні після зимівлі 2018-2019 рр. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія Екологія. 2020. Вип. 23. С. 124-138.
    6. Chernychko K. J., Kivganov D. A., Trach V. F., Deli O. F., Pidhorna S. Ya. New and interesting records of quill mites (Acari: Prostigmata: Syringophilidae) of passerine birds of southwestern Ukraine. Persian J. Acarol. 2020. Vol. 9, No. 3. Р. 213–223.
    7. Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Розповсюдження та плодючість павука Latrodectus tredecimguttatus (Rossi, 1790) (Aranei: Theridiidae) в Одеській області (Україна). Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія Біологія. 2019. Т. 32. С. 60-68.
    8. Черничко К. Й., Підгорна С. Я., Делі О. Ф. Видовий склад гельмінтів курей Gallus gallus domesticus. Wschodnioeuropejskie Czasopismo Naukowe (East Scientific Journal). 2019. № 10 (50). Р. 16-19.
    9. Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Каракурт Latrodectus tredecimguttatus (Rossi, 1790) (Aranei: Theridiidae) в Одеській області (Україна). Природничі науки: історія, сучасність, майбутнє, досвід ЄС: Міжн. науково-практ. конф. (27-28 вересня 2019 року, м. Влоцлавек, Республіка Польща). Влоцлавек, 2019. С. 47-49.
    10. Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Використання сучасних інформаційних технологій у викладанні дисципліни «Біологія індивідуального розвитку». Проблеми і перспективи розвитку природничих наук у контексті модернізації середньої та вищої школи: Всеукраїнська науково-методична Інтернет-конференція (10-11.10.2019). С. 13-15.
    11. Анісімов В. Ю., Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Навчальна практика із зоології у професійній підготовці фахівця в галузі природничих наук. Natural sciences education as a component of the education system in Ukraine and eu countries (March 25 April 5, 2019). C. 4-8.
    12. Підгорна C. Я., Ківганов Д. А., Черничко К. Й., Делі О. Ф. Динаміка зараженості пір'яними кліщами (Acari: Astigmata) кропив'янки чорноголової та вільшанки звичайної, що мігрують через острів Зміїний (Чорне море, Україна). Підгорна, Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. Одеса: ОНУ. 2018. Т. 23, вип. 2 (43). С. 109-121.
    13. Черничко К. Й., Ківганов Д. А., Підгорна С. Я., Делі О. Ф. Таксономічний склад ектопаразитів куликів, що гніздяться на Азово-Чорноморському узбережжі України. Бранта. 2018. Вып. 21. С. 82-94.
    14. Федоряк М. М., Тимочко Л. І., Кульманов О. М., Руденко С. С., Делі О. Ф., Подобівський С. С., Мельниченко Г. М., Бродшнайдер Р., Волков Р. А. Втрати колоній медоносних бджіл (Аpis mellifera L.) в Україні за результатами зимівлі 2016-2017 рр. в рамках міжнародного моніторингу. Біологічні системи. 2018. Т. 10, вип. 1. С. 37-46.
    15. Делі О. Ф., Підгорна С. Я. Попередні данні про павуків-дендробіонтів деяких районів м. Одеси. Збірка статей Міжнародної наукової конференції, присвяченої 150-річчю Ботанічного саду ім. акад. В.І. Липського ОНУ імені І.І. Мечникова. Одеса: ОНУ, 2017. С. 188-195.
    16. Дели О. Ф., Олейник Ю. Н. Изменчивость Linyphia triangularis (Clerck, 1758) (Aranei: Linyphiidae) в степной зоне крайнего юго-запада Украины. Вісті Харк. ентомол. т-ва. 2013. ХХІ. Вип. 2. С. 45-56.
    17. Дели О. Ф., Жуковец Е. М. Памяти Владимира Федоровича Микитюка (1944-2012): 70 лет со дня рождения. Arthropoda selecta. 2014. Vol. 23 (1). P. 81-84.
    18. Дели О. Ф. Некоторые особенности биологии Pardosa lugubris (Walkenaer, 1802) (Aranei, Lycosidae). Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2014. Т. 19. Вип. 2 (35). С. 93-100.
    19. Дели О. Ф. Аннотированный список пауков (Araneae) Нижнего Придунавья Украины. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2012. Т. 17, вип. 1-2. С. 96-104.
    20. Микитюк В. Ф., Дели О. Ф. Размерно-весовые характеристики пауков (Araneae). Вісник аграрної науки південного регіону. Сільськогосподарські та біологічні науки. Одеса: СМИЛ, 2012.
  • Ківганов Д. А.

    1. Pidhorna S. Ya., Chernychko K. J., Kivganov D. A., Trach V. A., Deli O. F. New and interesting records of quill mites (Acari: Prostigmata: Syringophilidae) of passerine birds of southwestern Ukraine. Persian J. Acarol. 2020. Vol. 9, No. 3. P. 213–223.
    2. Черничко К. Й., Ківганов Д. А., Підгорна С. Я., Делі О. Ф. Таксономічний склад ектопаразитів куликів, що гніздяться на Азово-Чорноморському узбережжі України. Бранта. 2018. Вип. 21. С. 78-89.
    3. Chernichko K. I., Kivganov D. A. Review of Cheyletid mites of the genus Cheletopsis (Acari, Cheyletidae) from the quills of waders in southern Ukraine, with description of a new species. Vestnik Zoologii. 2013. Т. 47, № 1. С. 83-93.
    4. Burdejnaja S. J., Kivganov D. A. A new species of the genus Proctophyllodes (Analgoidea, Proctophyllodidae) from Golden Oriole. Vestnik Zoologii. 2011. Т. 45, № 1. С. 77-79.
    5. Burdejnaja S. J., Kivganov D. A. A new species of the genus Trouessartia (Analgoidea, Trouessartiidae) from Ukraine. Vestnik Zoologii. 2011. Т. 45, № 4. С. 375-377.
    6. Mironov S. V., Kivganov D. A. Description of adult stages of new and little known mite species of the family Hypoderatidae (Acari: Astigmata) from nests of aquatic birds. Acarina. 2010. № 18(1). P. 37-59.
    7. Кивганов Д. А., Черничко Е. И. Перьевые клещи сем. Syringobiidae Trouessart, 1896 куликов Северо-Западного Причерноморья. Бранта. 2010. Вып. 13. С. 116-120.
    8. Burdejnaja S. J., Kivganov D. A. A new species of the genus Proctophyllodes (Analgoidea, Proctophyllodidae) from Ukraine. Vestnik Zoologii. 2009. Т. 43, № 4. С. 361-364.
    9. Кивганов Д. А., Черничко Е. И. Обзор перьевых клещей куликов юга Украины. Заповідна справа. 2009. Т. 15, вип. 2. С. 87-92.
    10. Острів Зміїний. Рослинний і тваринний світ: Моногр. / В. А. Сминтина, В. О. Іваниця, Т. В. Гудзенко, … Д. А. Ківганов, … та ін.; відп. ред. В. О. Іваниця. Одеса: Астропринт, 2008. 182 с.
    11. Кивганов Д. А., Черничко Е. И. Перьевые клещи куликов Сиваша. Бранта. 2007. Вып. 10. С. 65-73.
    12. Кивганов Д. А., Бурдейная С. Я. Обзор перьевых клещей рода Analges (Analgidae) воробьиных птиц юга Украины. Vestnik Zoologii. 2005. Отдельный выпуск № 19, ч. 1. С. 165-166.
    13. Кивганов Д. А., Черничко Е. И. Обзор перьевых клещей семейства Syringobiidae куликов юга Украины. Vestnik Zoologii. 2005. Отдельный выпуск № 19, ч. 1. С. 167-169.
    14. Севастьянов В. Д., Ківганов Д. А. Гнізда птахів як місця мешкання членистоногих. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2004. Т. 9, вип. 5. С. 161-168.
    15. Black Sea Biological Diversity (Ukrainian National Report) / B. G. Alexandrov, A. A. Andrienko, … D. A. Kivganov, …, etc. New York: United Nations Publications, 1998. 351 p.
    16. Кивганов Д. А., Шарафат Гуль Салим. Обзор семейства Syringophilidae (Acari) мировой фауны с описанием новых родов и видов. Зоологический журнал. 1995. Т. 74, № 4. С. 82-91.
    17. Кивганов Д. А., Бочков А. И. Новый вид клещей рода Cheletopsis (Acari, Cheyletidae). Vestnik Zoologii. 1994. № 2. С. 39-43.
    18. Миронов С. В., Кивганов Д. А. Новые виды перьевых клещей надсемейства Analgoidea с ржанкообразных Черного моря. Паразитология. 1993. Т. 27, № 2. С. 161-167.
    19. Кивганов Д. А., Миронов С. В. Новый подрод и три новых вида перьевых клещей рода Alloptes (Analgoidea, Alloptidae) с крачек Черного моря. Паразитология. 1992. Т. 26, вып. 3. С. 198-208.
    20. Севастьянов В. Д., Кивганов Д. А. Обзор рода Michaelopus (Acari, Acaridae) мировой фауны с описанием нового вида. Vestnik Zoologii. 1992. № 2. С. 25-30.
  • Підгорна С. Я.

    1. Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Павуки (Arachnida, Aranei) Тилігульського лиману Одеської області (Україна). Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. Одеса: ОНУ. 2022. Т. 27, вип. 2 (51). С. 63-73.
    2. Делі О. Ф., Трач В. А., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Перша знахідка павука Оecobius rhodiensis Kritscher, 1966 (Aranei: Oecobiidae) в Одеській області. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. Одеса: ОНУ. 2023. Т. 28, вип. 1 (53). С. 89-96.
    3. Підгорна С. Я., Черничко К. Й., Делі О. Ф. Панцирні кліщі (Oribatei) у складі мезофауни паркових зон міста Одеса (Україна). Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. Одеса: ОНУ. 2023. Т. 28, вип. 1 (52). С. 69-79.
    4. Chernychko K. J., Kivganov D. A., Trach V. F., Deli O. F., Pidhorna S. Ya. New and interesting records of quill mites (Acari: Prostigmata: Syringophilidae) of passerine birds of southwestern Ukraine. Persian J. Acarol. 2020. Vol. 9, No. 3. Р. 213–223.
    5. Підгорна С. Я., Черничко К. Й., Делі О. Ф. Навчальна практики з зоології у компетентністній підготовці вчителя в галузі біології. Моделі міждисциплінарних та міжгалузевих освітніх та освітньо-наукових програм: виклики, можливості та варіанти впровадження : Мат. міжнар. конф. (Одеса, 25-26 червня 2020 р.). Одеса, 2020. С. 76-78.
    6. Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Розповсюдження та плодючість павука Latrodectus tredecimguttatus (Rossi, 1790) (Aranei: Theridiidae) в Одеській області (Україна). Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія Біологія. 2019. Т. 32. С. 60-68.
    7. Черничко К. Й., Підгорна С. Я., Делі О. Ф. Видовий склад гельмінтів курей Gallus gallus domesticus. Wschodnioeuropejskie Czasopismo Naukowe (East Scientific Journal). 2019. № 10 (50). Р. 16-19.
    8. Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Каракурт Latrodectus tredecimguttatus (Rossi, 1790) (Aranei: Theridiidae) в Одеській області (Україна). Природничі науки: історія, сучасність, майбутнє, досвід ЄС: Міжн. науково-практ. конф. (27-28 вересня 2019 року, м. Влоцлавек, Республіка Польща). Влоцлавек, 2019. С. 47-49.
    9. Підгорна C. Я., Ківганов Д. А., Черничко К. Й., Делі О. Ф. Динаміка зараженості пір'яними кліщами (Acari: Astigmata) кропив'янки чорноголової та вільшанки звичайної, що мігрують через острів Зміїний (Чорне море, Україна). Підгорна, Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. Одеса: ОНУ. 2018. Т. 23, вип. 2 (43). С. 109-121.
    10. Черничко К. Й., Ківганов Д. А., Підгорна С. Я., Делі О. Ф. Таксономічний склад ектопаразитів куликів, що гніздяться на Азово-Чорноморському узбережжі України. Бранта. 2018. Вып. 21. С. 82-94.
    11. Burdejnaja S. J., Kivganov D. A. A new species of the genus Trouessartia (Analgoidea, Trouessartiidae) from Ukraine. Vestnik zoologii. 2011b.№ 45 (4). Р. 375-377.
    12. Burdejnaja S. J., Kivganov D. A. A new species of the genus Proctophyllodes (Analgoidea, Proctophyllodidae) from Golden Oriole. Vestnik zoologii. 2011. № 45 (1). Р. 85-87.
    13. Burdejnaja S. J., Kivganov D. A. A new species of the genus Proctophyllodes (Analgoidea, Proctophyllodidae) from Ukraine. Vestnik zoologii. 2009. № 43 (4). P. 361-364.
    14. Burdejnaja S. J., D. A. Kivganov The mites of genus Trouessartia of passerine birds, that migrate through Zmeiny Ilands. Biodiversity. Ecology. Adaptation. Evolution: IV international conference of young scientists (Odesa, september 16-19, 2009). Odesa, 2009. P. 70.
    15. Бурдейна С. Я., Ківганов Д. А. Пір'яні кліщі роду Trouessartia Canestrini, 1899 (Acari: Trouessartiidae) горобиних птахів України. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2009. Т. 14, вип. 8. С. 75-80.
    16. Бурдейная С. Я., Ківганов Д. А. Таксономическая характеристика клещей семейства Proctophyllodidae птиц, мигрирующих через о. Змеиный. Заповідна справа в Україні. 2009. Т. 15, вип. 1. С. 71-75.
    17. Острів Зміїний. Рослинний і тваринний світ: Моногр. / В. А. Сминтина, В. О. Іваниця, Т. В. Гудзенко, … С. Я. Бурдейна, … та ін.; відп. ред. В. О. Іваниця. Одеса: Астропринт, 2008. 182 с.
    18. Ківганов Д. А., Бурдейна С. Я., Стойловський В. П. Пір'яні кліщі роду Proctophyllodes Robin, 1868 (Acari: Proctophyllodidae) птахів, що мігрують через острів Зміїний. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2006. Т. 11, вип. 9. С. 161-168.
    19. Кивганов Д. А., Бурдейная С. Я. Перьевые клещи воробьиных птиц сем. Motacillidae, мигрирующих через остров Змеиный. Современные проблемы зоологии и экологии: Мат. межд. конф., посв. 140-летию основания ОНУ им. И. И. Мечникова, каф. зоологии ОНУ, Зоол. Музея ОНУ и 120 годовщ. со дня рожд. Засл. деят. науки УССР, проф. И. И. Пузанова. 2005. Одесса: Феникс. С. 123-124.
    20. Кивганов Д. А., Бурдейная С. Я. Обзор перьевых клещей рода Analges (Analgidae) воробьиных птиц юга Украины. Вестник зоологии. 2005. Отдельный выпуск № 19, ч. 1. С. 165-166.
  • Черничко К. Й.

    1. Pidhorna S. Ya., Chernychko K. J., Kivganov D. A., Trach V. A., Deli O. F. New and interesting records of quill mites (Acari: Prostigmata: Syringophilidae) of passerine birds of southwestern Ukraine. Persian J. Acarol. 2020. Vol. 9, No. 3. P. 213–223.
    2. Черничко К. Й., Підгорна С. Я., Делі О. Ф. Видовий склад гельмінтів курей Gallus gallus domesticus. Wschodnioeuropejskie Czasopismo Naukowe (East Scientific Journal). 2019. № 10 (50). Р. 16-19.
    3. Делі О. Ф., Підгорна С. Я., Черничко К. Й. Розповсюдження та плодючість павука Latrodectus tredecimguttatus (Rossi, 1790) (Aranei: Theridiidae) в Одеській області (Україна). Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія Біологія. 2019. Т. 32. С. 60-68.
    4. Підгорна C. Я., Ківганов Д. А., Черничко К. Й., Делі О. Ф. Динаміка зараженості пір'яними кліщами (Acari: Astigmata) кропив'янки чорноголової та вільшанки звичайної, що мігрують через острів Зміїний (Чорне море, Україна). Підгорна, Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. Одеса: ОНУ. 2018. Т. 23, вип. 2 (43). С. 109-121.
    5. Черничко К. Й., Ківганов Д. А., Підгорна С. Я., Делі О. Ф. Таксономічний склад ектопаразитів куликів, що гніздяться на Азово-Чорноморському узбережжі України. Бранта. 2018. Вып. 21. С. 82-94.
    6. Chernichko K. I., Kivganov D. A. Review of Cheyletid mites of the genus Cheletopsis (Acari, Cheyletidae) from the quills of waders in southern Ukraine, with description of a new species. Vestnik Zoologii. 2013. Т. 47, № 1. С. 83-93.
    7. Кивганов Д. А., Черничко Е. И. Видовое разнообразие клещей перьевого покрова куликов семейства Charadriidae Vigors, 1825 юга Украины. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2012.. Т. 17, вип. 4 (29). С. 65-73.
    8. Кивганов Д. А., Черничко Е. И. Перьевые клещи сем. Syringobiidae Trouessart, 1896 куликов Северо-Западного Причерноморья. Бранта. 2010. Вып. 13. С. 116-120.
    9. Кивганов Д. А., Черничко Е. И. Обзор перьевых клещей куликов юга Украины. Заповідна справа. 2009. Т. 15, вип. 2. С. 87-92.
    10. Кивганов Д. А., Черничко Е. И. Перьевые клещи куликов Сиваша. Бранта. 2007. Вып. 10. С. 65-73.
  • Заморов В. В.

    1. Kvach Yu., Zamorov V., Pupins M. Review of invasive Ponto-Caspian gobiids: current range and history of expansion : monograph. Daugavpils : Daugavpils University Academic Press «Saule». 2021. 92 p.
    2. Zamorov V., Zamorova M., Krupko D., Matvienko N., Leonchyk Y., Kvach Y. Shape analysis of otoliths of the Round goby, Neogobius melanostomus (Gobiiformes, Gobiidae), from the Black Sea basin. Zoodiversity. 2021. 55(4). P. 317-330.
    3. Тарасюк С. І., Заморов В. В., Залоїло О. В., Бєлікова О. Ю., Рaдіонов Д. Б. Генетична диференціація бичка-кругляка (Neogobius melanostomus) окремих локалітетів Чорноморсько-Азовського басейну за мікросателітними локусами. Цитологія і генетика. 2021. Т. 55, № 3. С. 35-45.
    4. Снігірьов С. М., Заморов В. В., Караванський Ю. В., Піцик В. З., Куракін О. П., Абакумов О. М., Люмкіс П. В., Снігірьов П. М., Морозов Ю. В., Квач Ю. В., Куцоконь Ю. К. Таксономічна та еколого-фауністична характеристика сучасної іхтіофауни Одеської затоки, Дністровського передгирлового узмор'я і прибережних вод о. Зміїний. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2020. Т. 25, вип. 2 (47). С. 113-139.
    5. Джуртубаєв Ю. М., Заморов В. В., Заморова М. П., Урбанська Т. В. Макрозообентос придунайського озера Китай і умови його існування : монографія. Одеса : ОНУ ім. І. І. Мечникова, 2019. 169 с.
    6. Заморов В. В., Караванський Ю. В., Чернікова С. Ю. Результати досліджень іхтіофауни в прибережній зоні моря Одеської затоки у 2016-2017 рр. Вісник ОНУ. Серія Біологія. 2019. Т. 24, вип. 1(44). С. 77-93.
    7. Zamorov V., Karavanskiy Y., Leonchyk Y., Gandzyura V., Kvach Yu. The effect of atmospheric pressure and water temperature on the swimming activity of round goby, Neogobius melanostomus (Actinopterygii: Perciformes: Gobiidae). Acta Ichthyologica et Piscatoria. 2018. 48 (4). P. 373-379.
    8. Dzhurtubayev Yu., Dzhurtubayev M., Zamorov V., Zamorova M. Faunistic characteristics of macrozoobenthos of the danube lakes in Ukraine. Hydrobiological Journal. 2018. 54(6). P. 34-42.
    9. Снігірьов С. М., Бушуєв С. Г., Черніков Г. Б., Ковтун О. О., Заморов В. В., Куракін О. П. Іхтіофауна Тилігульського лиману на початку ХХІ століття. Ukrainian Journal of Ecology. 2017. 7(4). С. 35-45.
    10. Khalaim A. A., Dzhurtubayev M. M., Zamorov V. V. Macrozoobenthos of the Sasyk Reservoir in Actual Ecological Conditions. Hydrobiological Journal. 2017. 53(2). P. 59-66.
    11. Zamorov V. V., Radionov D. B., Kucherov V. A., Kulikova K. V., Khrystoforova I. A., Kozeretska І. A. The dynamics of genetic structure of round goby Neogobius melanostomus (Pallas) groupings in the Odessa Bay of the Black Sea utilizing biochemical marker loci. Acta Biol. Univ. Daugavp. 2017. 17 (2). P. 257-264.
    12. Zamorov V. V., Leonchyk Y. Y., Zamorova M. P., Dzhurtubayev M. M. Method of evaluation of potential numbers and biomass of benthos-eating fishes of inland water bodies based on macrozoobenthos state. Hydrobiological Journal. 2016. 52(6). P. 43-49.
    13. Zamorov V. V., Radionov D. B. Polymorphism of the Round Goby Neogobius melanostomus of the Odessa Bay and Coastal Zone of the Zmeiniy Island by β-esterases' Loci. Hydrobiological Journal. 2014. 50(5). P. 61-70.
    14. Dzhurtubayev M. M., Zamorov V. V., Dzhurtubayev Yu. M. Modern State of Macrozoobenthos of the Danube River Lakes of the Odessa Region. Report 1. Hydrobiological Journal. 2013. 49(2). P. 32-38.
    15. Romanov E., Potier M., Zamorov V., Menard F. The swimming crab Charybdis smithii: distribution, biology and trophic role in the pelagic ecosystem of the western Indian Ocean. Mar. Biol. 2009. 156. P. 1089-1107.
    16. Romanov E., Menard F., Zamorov V., Potier M. Variability in conspecific predation among longnose lancetfish Alepisaurus ferox in the western Indian Ocean. Fisheries Sci. 2008. Vol. 74, № 1. P. 62-68.
    17. Острів Зміїний: екосистема прибережних вод : монографія / Сминтина В. А., Медінець В. І., Заморов В. В. [та ін.]; відп. ред. В.І. Медінець. Одеса: Астропринт, 2008. XII. 228 с.
    18. Romanov E., Zamorov V. Regional feeding patterns of the longnose lancetfish (Alepisaurus ferox Lowe, 1833) of the western Indian Ocean. Journal of Marine Science. 2007. Vol 6., № 1. P. 37-56.
    19. Romanov E., Zamorov V. First record of yellowfin tuna (Thunnus albacares) from the stomach of a longnose lancetfish (Alepisaurus ferox). Fish. Bull. 2002. 100(2). P. 386-389.
    20. Kvach Yu., Zamorov V. Feeding preferences of the round goby Neogobius melanostomus and mushroom goby Neogobius cephalarges in the Odessa bay. Oceanological studies. 2001. Vol. XXX, № 3-4. P. 91-101.
  • Радіонов Д. Б.

    1. Карапетян Л. С., Копиченко Г. В., Панкова К. С., Папоян А. Р., Радіонов Д. Б. Біологічні і екологічні дослідження школярів м. Одеси у рамках міжнародних програм. Проблеми і перспективи розвитку природничих наук у контексті модернізації середньої та вищої школи : Зб. мат. ІІІ всеукраїнської науково-методичної інтернет-конференції / за ред. В. В. Заморова, С. П. Гвоздій, М. В. Ткаченко. Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова. Одеса, 2021. С. 137-140.
    2. Радіонов Д. Б., Білоконь С. В., Т Алєксєєва. Г., Козерецька І. А. Участь України в міжнародному цивільному науковому проекті MELANOGASTER: CATCH THE FLY! (#MelanogasterCTF). Дрозофіла в експериментальній генетиці та біології : Мат. VII Міжн. конф. (9-10 вересня 2021 р.). Одеса : ОНУ, 2021. C. 56-59
    3. Тарасюк С. И., Заморов В. В., Залоило О. В., Беликова О. Ю., Рaдионов Д. Б. Генетическая дифференциация бычка-кругляка (Neogobius melanostomus) отдельных локалитетов Черноморско-Азовского бассейна по микросателлитным локусам. Цитология и генетика. 2021. Т. 55, №3. C. 35-47.
    4. Gajduchenko H., Golovenchik V., V Rizevsky., Grigorchik A., Radionov  D., Roman A., Balashenko N. Invasion of the Ponto-Caspian species of Gobiidae in the Eastern European region. 10th International Conference on Biological Invasions : New Directions in Invasion Biology (Neobiota 2018 - Dún Laoghaire, Dublin, Ireland 3rd-7th September 2018). 2018. P. 81.
    5. Zamorov V. V., Radionov D. B., Kucherov V. A., Kulikova K. V., Khrystoforova I. A., Kozeretska І. A. The dynamics of genetic structure of round goby Neogobius melanostomus (Pallas) groupings in the Odessa Bay of the Black Sea utilizing biochemical marker loci. Acta Biol. Univ. Daugavp. 2017. Vol. 17, Nо 2. P . 257–264.
    6. Заморов В. В., Радіонов Д. Б., Христофорова И. А., Кучеров В. А. Полиморфизм биохимических маркеров бычка-песочника Neogobius fluviatilis (Pallas) в придунайском озере Котлабух. Наук. зап. Терноп. нац. пед. ун-ту. Сер. Біол. 2017. Т. 82, № 3 (70). С. 78–82.
    7. Khrystoforova I., Radionov D., Kucherov V., Zamorov V. The dynamics of frequencies of allozymes of monkey goby Neogobius fluvatilis (Pallas) esterases in the Danube lakes. 5th Аquatic biodiversity international conference in Sibiu Transylvania (Romania / European Union). 2015. P. 6.
    8. Кулікова О. В., Заморов В. В., Кучеров В. О., Радіонов Д. Б. Динаміка генетичної структури угрупування бичка-кругляка Neogobius melanostomus в Тилігульскому лимані за локусами естераз. Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія біологія. 2015. Т. 64, № 3-4. С. 376-380.
    9. Заморов В. В., Радионов  Д. Б. Полиморфизм по локусу β-эстераз бычка-кругляка Neogobius melanostomus Одесского залива и акватории острова Змеиный. Гидробиологический журнал. 2014. Т. 50, № 3. С. 67-77.
    10. Христофорова І., Кучеров В., Радіонов Д., Козерецька І. Генетична структура природних популяцій Drosophila melanogaster Meig. України за локусом Est-6. Вісник Львівського університету. Серія біологічна. 2014. № 66. С. 79-84.
    11. Друзенко О. В., Заморов В. В., Тоцкий В. Н., Кучеров В. А., Радионов  Д. Б. Использование биохимических маркеров для оценки генетической структуры популяции бычка-кругляка Neogobius melanostomus (Pallas) из Одесского залива. Біологічні системи. 2013. Т. 5, вип. 1. С. 12-15.
    12. Kulikova K. V., Zamorov V. V., Radionov  D. B. Polymorphism of locus MDH, LDH, ADH in round goby Neogobius melanostomus (Pallas) from the Odessa gulf and waters of Zmiinyi island. Marine research horizon 2020: Book of abstract. Varna, 2013. P. 60.
    13. Andrievskii A., Radionov D., Labunec G., Kozeretska I. Polimorphism of β-specific carboxylesterases in the populations of Drosophila melanogaster of Ukraine. Radioprotection: 36th annual meeting of the European Radiation Research Society. 2008. V. 43., Nо 5. P. 110.
    14. Устянська О. В., Вовчук І. Л., Радіонов Д. Б., Чернадчук С. С., Петров С. А. Вивчення взаємодії тіаміну та його метаболітів з частково очищеним катепсином L. Вчені записки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського. Серія «Біологія, хімія». 2012. Т. 25 (64), № 4. С. 209-214.
    15. Радионов Д. Б., Кучеров В. А., Хаустова Н. Д., Козерецкая И. А. Частоты встречаемости и экспрессивность аллозимов АДГ в лабораторных популяциях Drosophila melanogaster, полученных из природных популяций Украины. Дрозофіла в експериментальній генетиці та біології: Сб. наукових праць ІI міжнародної конференції. Одеса, 2010. С. 122-125.
    16. Радіонов Д. Б., А. Андрієвський М., Козерецька  І. А. Аналіз активності ізоформ естераз у природних популяціях дрозофіли України. Вісник КНУ ім. Т. Шевченка. Біологія. 2009. № 54. С. 36-38.
    17. Радіонов Д. Б., Проценко О. В., Андрієвський О. М., Тоцький В. М., Кучеров В. О., Козерецька І. А. Стабільність генетичних параметрів в популяції Drosophila melanogaster м. Одеси. Цитологія і генетика. 2011. Т. 45, № 3. С. 63-67.
    18. Радионов Д. Б., Хаустова Н. Д., Андриевский А. М., Красносельская А. А. Анализ частот встречаемости генотипов и аллелей по локусу β-эстеразы в природных и лабораторных популяциях Drosophila melanogaster. Вісник ОНУ ім. І.І. Мечникова. Серія Біологія. 2009. Т.14, № 8. С. 54-60.
    19. Рaдионов  Д. Б., Лобасюк Б. О. Математичне моделювання за тестом Люшера психосоматичного стану дітей з синдромом Дауна. Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія. 2001. Т. 6, вип. 1. С. 181-184.

     

  • Патенти, авторські свідоцтва

    1. Патент України на винахід № 110047. Спосіб оцінки біомаси риб-бентофагів в континентальних водоймах / Заморов В. В., Леончик Є. Ю., Заморова М. П., Джуртубаєв М. М., Баранов О. О. Опубліковано: 10.11.2015. Бюлетень № 21.
    2. Патент 91601 Україна, A01K 61/00 на корисну модель. Субстрат для вивчення впливу гранулометричного складу піску на розвиток гідробіонтів / Б. Г. Александров, А. О. Снігірьова. Завл. 2014; опубл. 10.07.2014., Бюл. №21. – 4 с.
    3. Патент України на корисну модель № 87904. Спосіб оцінки потенційної чисельності риб-бентофагів в континентальних водоймах / Заморов В. В., Леончик Є. Ю., Заморова М. П., Джуртубаєв М. М., Баранов О. О. Опубліковано: 25.02.2014. Бюлетень № 4.
    4. Патент № 91601 на корисну модель «Субстрат для вивчення впливу гранулометричного складу піску на розвиток гідробіонтів» / Александров Б. Г., Снігірьова А. О.; Власник Одеський філіал Інституту Біології південних морів. Номер заявки u2014 01284; Зареєстровано в Державному реєстрі патентів України на корисні моделі 10.07.2014.

Делі Ольга Федорівна

Делі Ольга Федорівна - кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології ОНУ імені І. І. Мечникова

доцент кафедри зоології, гідробіології та загальної екології ОНУ імені І. І. Мечникова

ORCID ID: 0000-0003-2301-8759

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчила біологічний факультет Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова у 2007 році, у 2014 захистила кандидатську дисертаційну роботу у спеціалізованій вченій раді Д 41.051.06 Одеського національного університету імені І. І. Мечникова МОН України, ступінь кандидата наук присуджено у 2014 році, у 2021 - вчене звання доцента кафедри зоології. Автор близька 50 наукових публікацій, 3 у наукометричних базах даних (Web of Science, Scopus), 10 навчально-методичних видань, статті в фахових виданнях України.

Наукові інтереси: Aрахнологія, зоологія, біомоніторинг, інвазивні види

Курси:

  • ОК Зоологія (модуль Зоологія безхребетних, I рівень вищої освіти)
  • ОК Загальна цитологія, гістологія, БІР (модуль Біологія індивідуального розвитку, I рівень вищої освіти)
  • ОК Навчальна практика з зоології (I рівень вищої освіти)
  • ОК Навчально-виробнича практика з зоології (I рівень вищої освіти)
  • ОК Загальна арахноентомологія (I рівень вищої освіти)
  • ОК Великий спеціальний практикум (I рівень вищої освіти)
  • ВК Отруйні членистоногі та засоби захисту людини (I рівень вищої освіти)
  • ВК Ентомологічна експертиза (I рівень вищої освіти)
  • ВК Зоотоксикологія (II рівень вищої освіти)
  • Загальнонаукова термінологія (для підготовчого відділення ОНУ)
  • Фахова дисципліна напряму підготовки (для підготовчого відділення ОНУ)
  • Сертифікати

    2024

    2023

     
     

    2022

     
     

    2021

    2020 та інші

     

Заморов Веніамін Веніамінович

доцент кафедри зоології, гідробіології та загальної екології ОНУ імені І.І. Мечникова

ORCID ID: 0000-0001-5921-1580

SCOPUS ID: 6507468841

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Декан біологічного факультету.

Закінчив біологічний факультет Одеського державного університету імені І. І. Мечникова у 1985 р.; у 1994 захистив кандидатську дисертацію в Спеціалізованій вченій раді Інституту біології південних морів імені О. О. Ковалевського; у 2005 р. – отримав вчене звання доцента кафедри гідробіології та загальної екології.

Автор біля 236 наукових публікацій: 23 статті у наукометричних базах даних (Web of Science, Scopus), 8 навчально-методичних видань, 33 статті в фахових виданнях України, 6 колективних монографій.

Наукові інтереси: Іхтіологія, оцінка запасу риб, живлення риб та їх кормова база, структура популяцій риб

Курси

  • Загальна гістологія (091, І рівень вищої освіти)
  • Екологія риб (091, І рівень вищої освіти)
  • Великий спеціальний практикум (091, І рівень вищої освіти)

Ківганов Дмитро Анатолійович

Kivganov

Кандидат  біологічних наук, доцент кафедри зоології, гідробіології та загальної екології ОНУ імені І.І. Мечникова

ORCID ID: 0000-0002-5628-7368

SCOPUS ID: 35068367300

Web of Science Researcher ID

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчив біологічний факультет Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова у 1989 р.; у 1996 захистив кандидатську дисертацію у спеціалізованій раді Зоологічного інституту імені І. І. Шмальгаузена; ступінь кандидата наук присуджено у 1996 році, у 2005 р. - вчене звання доцента кафедри зоології.

Автор біля 95 наукових публікацій, 16 статей у наукометричних базах даних (Web of Science, Scopus), 8 навчально-методичних видань, 21 стаття в фахових виданнях України, 2 колективних монографій.

Наукові інтереси: Акарологія, паразитологія, орнітологія

Курси

  1. ОК Зоологія (091, 162, 206, 014.05; І рівень вищої освіти)
  2. ОК Навчальна практика з зоології (091, 014.05; І рівень вищої освіти)
  3. ВК Орнітологія (091, 206, 014.05; І рівень вищої освіти)
  4. ВК Міграції тварин (091, 206, 014.05; І рівень вищої освіти)
  5. ВК Паразитологія (091, 206, 014.05; І рівень вищої освіти)
  6. ВК Методи польових досліджень (091, 206, 014.05; І рівень вищої освіти)

Підгорна Світлана Яківна

pidgorna

Кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології, гідробіології та загальної екології ОНУ імені І.І. Мечникова

ORCID ID: 0000-0003-4203-6282

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Закінчила біологічний факультет Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова у 2003 році, у 2012 захистила кандидатську дисертаційну роботу у спеціалізованій раді Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена (Київ), ступінь кандидата наук присуджено у 2012 році, у 2021 - вчене звання доцента кафедри зоології. Член редакційної колегії журналу «Вісник Одеського національного університету. Серія Біологія». Член Одеського відділення громадянської організації «Українське ентомологічне товариство». Виконує обов’язки заступника відповідального секретаря приймальної комісії університету, член навчально-методичної комісії біологічного факультету.

Автор близько 40 наукових публікацій, 6 статей у наукометричних базах даних (Web of Science, Scopus), 11 навчально-методичних видань, статей в фахових виданнях України.

Наукові інтереси: Акарологія, ґрунтова зоологія, біомоніторинг, ембріологія, біологія індивідуального розвитку

Курси

  • ОК Зоологія (модуль Зоологія безхребетних, 091; І рівень вищої освіти)
  • ОК Загальна гістологія, БІР (модуль Біологія індивідуального розвитку, 091; І рівень вищої освіти)
  • ОК Навчальна практика з зоології (091; 014.05; І рівень вищої освіти)
  • ОК Навчально-виробнича практика з зоології (091; І рівень вищої освіти)
  • ОК Виробнича практика (091; І рівень вищої освіти)
  • ОК Екологія та біорізноманіття (модуль Біологія та екологія тварин, 014.05; ІІ рівень вищої освіти)
  • ОК Асистентська практика (091; ІІ рівень вищої освіти)
  • ВК Зоогеографія (014.05; 091; 162; 206 І рівень вищої освіти)
  • ВК Протозоологія (014.05; 091; 162; 206 І рівень вищої освіти)
  • ВК Біогеографія (014.05; 091; 162; ІІ рівень вищої освіти)
  • Сертифікати

    2024

    2022

     
     
     
     
     
     

    2021

     

    2019

     
     

    2018

     
     

Радіонов Денис Борисович

Денис Борисович Радіонов - кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології, гідробіології та загальної екології ОНУ імені І. І. Мечникова

Кандидат біологічних наук,
доцент кафедри зоології, гідробіології та загальної екології ОНУ імені І. І. Мечникова

ORCID ID: 0000-0003-0138-1303

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

В 1999 року закінчив Одеський національний університет (ОНУ) імені І. І. Мечникова (кафедра генетики та молекулярної біології). З 1999 по 2002 рік працював на посаді старшого лаборанта в лабораторії електронної мікроскопії в інституті очних хвороб та тканинної терапії ім. В. П. Філатова м. Одеса. Паралельно був співробітником кафедри генетики та молекулярної біології ОНУ. Займався генетикою людини, досліджував стан захисних систем (імунна, антиоксидантна) дітей із синдромом Дауна.

  • З 2002 р. до 2013 р. – завідувач міжкафедральної лабораторії фізико-хімічних методів досліджень у біології на біологічному факультеті ОНУ ім. І. І. Мечнікова.
  • У 2012 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Генетичний поліморфізм та часова динаміка генетичної структури природних популяцій Drosophila melanogaster України»
  • З 2013 р. до 2021 р. доцент на кафедрі гідробіології та загальної екології
  • З 2021 року в. о. завідуючого кафедри гідробіології та загальної екології

Паралельно з роботою в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова викладаю шкільний курс біології і спецкурси для школярів різних шкіл м. Одеси (Рішельєвський ліцей, Одеський приватний ліцей (до 2020 року Одеська приватна гімназія) «Мрія», ЗОШ №117) Готую школярів та студентів до всеукраїнських та міжнародних олімпіад, біологічних турнірів. Є одним із організаторів і науковим керівником біологічної літньої практики для школярів.

  • 3 2016 року – член обласної експертної комісії з оцінки якості ЗНО з біології
  • З 2018 року, регіональної міжнародної мережі є членом регіональної міжнародної мережі фахівців з ДНК-штрихкодування створенної для забезпечення активної співпраці фахівців країн - партнерів та обміну інформацією з теоретичних та практичних аспектів використання методу ДНК-штрихкодування
  • З 2019 року, є координатором проекту в Одеській області, співорганізатором регіонального турніру «Молодь дебатує» в рамках Всеукраїнського і міжнародного проекту під керівництвом освітньої організація Internationales Haus Sonnenberg Німеччина

Також, з 2020 року, разом з учнями Одеських шкіл беру участь в міжнародному Європейському науковому проекті Melanogaster: Catch The Fly! (#MelanogasterCTF)

Автор більш ніж 45 наукових публікацій

Наукові інтереси: Популяційна та екологічна генетика, біохімічна генетика, викладання біології в середній та вищий школі.

Курси:

  • OK Загальна цитологія, гістологія, біологія індивідуального розвитку (модуль Гістологія) (091; І рівень вищої освіти)
  • OK №21 загальна цитологія, гістологія, біологія індивідуального розвитку (модуль Гістологія) (014.05; І рівень вищої освіти)
  • OK № 26 Екологія (014.05, 162; І рівень вищої освіти)
  • ВК 1 Морські і прісноводні екосистеми (091; І рівень вищої освіти)
  • БІОСФЕРОЛОГІЯ (091; І рівень вищої освіти)
  • ОК 17 Методика викладання біології (014.05; І рівень вищої освіти)
  • ОК 20 Методика розв’язування задач з біології (014.05; І рівень вищої освіти)
  • ОК 39 і 40 Виробничі педагогічні практики з біології та основ здоров’я (014.05; І рівень вищої освіти)
  • ВК Науково-дослідницька робота з біології учнів старшої школи (014.05; І рівень вищої освіти)
  • ВК Основи екологічного виховання учнів
  • ОК 16 Виробнича(асистентська) практика (014.05; ІІ рівень вищої освіти)
  • ОК13 Педагогічна практика у школі (014.05; ІІ рівень вищої освіти)
  • ОК14 Підготовка кваліфікаційної роботи (науково-дослідна практика, підготовка та захист роботи)
  • ВК Методи кількісної оцінки біорізноманіття (014.05, 091, 162; ІІ рівень вищої освіти)

Стойловський Володимир Петрович

stolovski

Професор, завідувач кафедри зоології, гідробіології та загальної екології ОНУ імені І. І. Мечникова

ORCID ID: 0000-0002-8968-8299

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Закінчив біологічний факультет Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова у 1977 р.; у 1985 р. захистив кандидатську дисертацію у спеціалізованій радi Інституту зоології та фізіології АН Молдавської ССР; ступінь кандидата наук присуджено у 1986 р., у 1987 р. - вчене звання доцента кафедри зоології та гідробіології; у 2005 р. захистив докторську дисертацію, ступінь доктора наук присуджено у 2006 р. Вчене звання професора кафедри зоології присуджено у 2007 р.

Автор більше 120 наукових публікацій: 1 персональна монографія, 7 колективних монографій, 5 навчально-методичних видань, 25 статей в фахових виданнях України.

Наукові інтереси: Екологія, орнітологія, заповідна справа

Курси:

  • ОК Зоологія (091, 162, 206, 014.05; І рівень вищої освіти)
  • ОК Екологія (091, 014.05, 206, І рівень вищої освіти)
  • ОК Біомоніторинг та екологічна експертиза (091, II рівень вищої освіти)
  • ОК Навчальна практика з зоології (091, 014.05; І рівень вищої освіти)
  • ОК Основи екології (162, I рівень освіти)
  • ВК Екологічна оцінка впливу на довкілля (III рівень освіти)
  • Сертифікати

    1998

     
     

    1995

     
     

    1988

     
     
 

Одеська обласна державна адміністрація

Одеська обласна державна адміністрація
Одеська обласна державна адміністрація
Top