Професія «Математик»

banner CM rus

Завантажити буклет

Говорять, що математиком треба народитися. Звичайно, бажано спочатку народитися. Але становлення математика   - це природний процес, і його реалізація залежить від багатьох чинників. Можливостей зацікавитися математикою є більш ніж будь-якою іншою наукою, бо пояснення будь-якого явища навколишнього світу починається з чисел.

Стало вже загальновизнаним, що найшвидше розвиваються ті науки, фундаментальні результати яких можуть бути сформульовані математично. Використовуючи математичні методи, дослідники роблять найважливіші виводи, які іншим способом навряд чи можна було б отримати. Вже це пояснює, чому математику називають «Царицею наук». Нагадаю слова Леонардо да Вінчі: «Жодне людське дослідження не може називатися дійсною наукою, якщо воно не пройшло через математичне доведення».

Математика обслуговує інші науки, але при цьому в  математиці розміщені власні світло і мудрість. Людський розум гідно уловлює, що означає математика для самої себе. Тому, зробивши деяке математичне «відкриття», кожний, хто займається математикою, відчуває особливе задоволення. Така людина починає розуміти красу математики все більше і більше, його інтерес зростає, і незабаром йому відкривається величезна різноманітність математики. Він вже не може протистояти своєму пориву і робить математику  головним заняттям свого життя – своєю професією.

Але ніхто не піде далеко в математиці і не стане професійним математиком, якщо не зробить своє м'яке місце твердим. Оскільки лише постійна, наполеглива праця відкриє йому дорогу до творчості, до творення нових ідей, методів, наукових відкриттів.

У кожній людині творчої професії повинні жити Віра, Надія і Честолюбство. Треба завжди бути упевненим, що Ви можете стати Переможцем. У математиці це реалізується найбільш успішно.

Що є сучасна математика?

Вона умовно ділится на чисту (класичну) і прикладну.

Класична і прикладна математики мають багато різних відгалужень.

Я говоритиму лише про ті напрями класичної математики, які (так склалося історично) представлені в Одеському національному університеті:

Диференціальна геометрія і топологія.
Засновниками цього напряму в ОНУ є професори М.С. Синюков і С.Г. Лейко. Останніми роками тут активно розвивається теорія нечітких множин, результати якої знаходять використання в економіці, астрономії, розпізнаванні образів і так далі
Математичний аналіз
це база всієї безперервної математики. У теперішній час цей напрям представлений професорами Е.О. Стороженко і Ан.О. Кореновським і їх учнями. Багато випускників університету, які спеціалізувалися в цьому напрямі, добре відомі в Україні та за її межами.
Диференціальні рівняння
саме цьому науковому напряму в математиці зобов'язані наукові досягнення в області фізики, механіки, техніки, біології, біотехнології і т.п. Ця математична школа нашого університету представлена роботами професорів О.В. Костіна, В.М. Євтухова, С.А. Щоголева.
Алгебра і теорія чисел
Ця частина математики представлена двома зв'язаними гілками: аналітична теорія чисел і комп'ютерна алгебра. Одеська школа по теорії чисел є єдиною в Україні, яку очолює професор П.Д. Варбанець.  Результати наших досліджень використовуються в криптографії і теорії кодування, а дослідження з комп'ютерної алгебри використовуються в інформаційних технологіях. 

Природно виникає питання: навіщо молодій людині ставати математиком?

Даю чесну відповідь:

По-перше - заняття математикою дисциплінує розвиток розуму, а це подовжує існування людини як живого організму. І хоча розумних бояться лише дурні, все ж бути розумним теж не погано.

По-друге - математичні знання дозволяють пізнавати світ, а при необхідності працювати в інших областях людської діяльності. Наприклад, математик легко може працювати аналітиком в різних сучасних компаніях. Про це говорять приклади із життя випускників Інституту математики, економіки і механіки  різних спеціальностей.

По-третє - потреба сучасного суспільства в математиках, а не
тильки у програмістах, постійно збільшується.  Це позна чається якна заробітній платні, так і можливості працювати як в Україні, так і за кордоном.

Це далеко не повний перелік достоїнств професії «математик»

Аби не бути голослівним, наведу декілька прикладів з власного життя:

1. Брав участь в розробці методики завантаження судна контейнерами і створенні приладу що дає рішення цієї задачі;

2. Спільно з проф. Б.Я. Резником створили спеціальні таблиці розпізнавання характеру захворювання (спадкового або придбаного) у дітей.

3. Спільно з проф. Л.М. Шафраном вивчали життєздатність людини в замкнутому середовищі за наявності джерела її забруднення.

4. Спільно з проф. Т.А. Бровченко і проф. В.Г. Таранцом проводили дослідження в області експериментальної фонетики.

5. Вирішувалися деякі практичні завдання економіки, зокрема, розподіл матеріальних ресурсів нечіткого управління.

 

Подібні приклади можуть привести і інші вчені – математики ІМЕМ.

Ось чому слід вибирати професію «Математик» молодій людині, яка хоче і може розраховувати лише на себе.

 

 

Зав. кафедрою Комп'ютерною
алгебри і дискретної математики професор  П.Д. Варбанець                                

Адреса

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Тел. приймальної (38-048)723-52-54
Тел./факс (38-048)723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

title_5b51f3a1e01db20780568661532097441
title_5b51f3a1e02f810334835071532097441
title_5b51f3a1e040f1556737621532097441
title_5b51f3a1e052511133723701532097441
Top