Філософський факультет

Декан - кандидат філософських наук, доцент,
Чайковський Олександр Владиславович

chaykovskiy

Сайт філософського факультету: http://www.philosof.onu.edu.ua

 

Кафедри філософського факультету

 • Кафедра Філософії та методології пізнання
  Завідувач – к.філос.н., доцент Петриківська Олена Сергіївна
  тел. (0482) 34-57-30; (048) 726-35-13; 067 319 4324; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
 • Кафедра культурології
  Завідувач - д.філос.н., доцент Соболевська Олена Костянтинівна
  тел. (048) 726-35-17; 097 431 5520; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
 • Кафедра філософії і основ загальногуманітарного знання
  Завідувач – д.філос.н., доцент Секундант Сергій Григорович.
  тел. (0482) 37-69-08, (0482) 68-10-15; 096-392-14-54; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

 

Адресa

Одеса, вул. Новосельского, 64
телефон деканату (048) 726-35-13
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Сайт філософського факультету: http://www.philosof.onu.edu.ua

 


Деканат філософського факультету

— Декан філософського факультету – доцент Чайковський Олександр Владиславович

— Заступник декана по навчально-виховній роботі – доцент Петриківська Олена Сергіївна

— Заступник декана по науковій роботі й міжнародному співробітництву – професор Голубович Інна Володимирівна.

— Заступник декана по культурологічному відділенню й практиці – доцент Ушакова Клара Вікторівна

— Провідний спеціаліст деканату – Павлюченко Людмила Вікторівна

 

Про факультет

philosoph dep

Викладачі факультету

Філософський факультет був створений на базі філософського відділення ІСН (кафедра філософії природничих факультетів) 6 жовтня 2000 року наказом міністра Міністерства освіти і науки України В.Г.Кременя № 475. Під час створення факультету до нього була приєднана кафедра філософії і основ загальногуманітарного знання філологічного факультету.

Деканом факультету є кандидат філософських наук, доцент, Відмінник освіти України Чайковський Олександр Владиславович, обраний під час створення факультету у 2000 році.

До складу факультету входять три кафедри: кафедра філософії та філософії пізнання, кафедра філософії і основ загально гуманітарного знання, кафедра культурології (створена у липні 2002 року).

Першокурсники

Факультетська наукова тема

На факультеті розробляється комплексна наукова тема «Дослідження процесів інтеграції та диференціації в сучасному науковому й філософському пізнанні», яка виконується з 01.01.2017 р. по 31.12.2021 р. Тема виконується спільно викладачами всіх кафедр філософського факультету. Науковий керівник теми – декан філософського факультету, доцент О.В.Чайковський, відповідальний виконавець – професор кафедри філософії і основ загальногуманітарного знання І.В.Голубович.

На факультеті працюють факультетських науково-дослідні центри та семінари:

1.   Центр "Логіки та методології науки": керівники - професор Уйомов А.І. (до 2012 р.), проф. Терентьєва Л.М.

2.   Філософська спілка м. Одеси (сумісно з Будинком Вчених м. Одесі): керівники – проф. А. І. Уйомов (з 1968 р. до 2012 р.), проф. Л. М. Терентьєва.

3.   Центр компаративістських досліджень релігії: керівник - доцент Мартинюк Е.І.

4.   Науково-дослідний й освітній центр імені Георгія Флоровського: керівники – доцент О.С.Петріківська, проф. І.В.Голубович.

5.   Науковий семінар „Філософія багатомірності”: керівник - проф. Богата Л.М.

6.   Науково-освітній семінар з візантиністки та патристики: керівник - доцент Шевцов С. Г.

7.   Науково-освітній семінар „Есхатос: філософія історії в контексті ідеї „межі”: керівник – проф. О. А. Довгополова.

8.   Науково-освітній семінар Scola classica з антикознавства та вивчення класичної традиції: керівник - проф. Шевцов С. Г.

9.   Науково-культурологічний семінар «М. Волошин та культура Срібного Віку»: керівник – проф. О. К. Соболевська.

10.   В 2010 році на факультеті створено факультатив з юдаїки (партнери проекту – Ізраїльський культурний центр м. Одесі, Єврейський університет Єрусалима та інші.). Керівники: проф. Довгополова О. А., доцент Петриківська О. С.

philosoph dep1

Викладачі факультету з першокурсниками

 

На факультеті працюють 35 штатних викладачів; з них - 7 докторів наук, професорів; 23 кандидата наук, доцентів. Навчальний процес забезпечують 8 працівників допоміжного персоналу.

На факультеті ведеться підготовка фахівців за двома спеціальностями: 033 Філософія («бакалавр», «магістр», денна та заочна форма навчання) й 034 Культурологія («бакалавр», «магістр», денна та заочна форма навчання).

Періодичні видання:

«Філософські пошуки» (разом з Інститутом філософії, логіки і соціології Львівської філософської спілки). «Докса» (сумісно з філологічним факультетом та міським науковим товариством «Одеська гуманітарна традиція»). Наукова збірка Центру компаративістських досліджень релігії факультету.

Спеціалізована вчена рада:

На факультеті з 2002 року працює Спеціалізована вчена рада по захисту докторських й кандидатських дисертацій за двома філософськими спеціальностями.

Аспірантура та докторантура:

На факультеті успішно працюють аспірантура і докторантура. За останні роки значно виросла кількість захищених дисертацій. Ефективність докторантури – 100 %. Про роботу факультету по підготовці кандидатів і докторів наук дивиться тут.

Конференції й семінари

Філософський факультет багато уваги приділяє проведенню конференцій й семінарів від міжнародних до регіональних. Про проведені конференції й семінари дивиться тут.

Наукові та науково-методичні видання:

На філософському факультеті проводиться велика робота з підготовки періодичних видань, монографій, наукових збірок, підручників та навчальних посібників. Перелік наукових та науково-методичних видань дивиться тут.

Студентська науково-дослідна робота:

Для розвитку вмінь вести науково-дослідну роботу на факультеті створені всі необхідні умови. З 1998 року щорічно проводиться студентська конференція “Наукові читання пам'яті Георгія Флоровського”. З 2001 року вона проводиться як Всеукраїнська конференція студентів-філософів за участю студентів філософських факультетів і відділень України. Пізніше - за участю також й аспірантів-філософів. У жовтні 2017 р. буде проведена Всеукраїнська наукова конференція студентів й аспірантів філософських факультетів – ХХ читання пам'яті Георгія Флоровського.

За ініціативою філософського факультету й на його базі у 2004-2006 рр. проводились перші в історії України Всеукраїнські студентські олімпіади зі спеціальності "Філософія" (ІІ тури).

У 2007-2008, 2012-2017 роках на базі нашого факультету проводилися ІІ тури Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з філософських наук.

За цей період факультет прийняв 11 Всеукраїнських олімпіад та конкурсів!

philosoph dep2

Учасники і члени конкурсної комісії Всеукраїнського конкурсу
студентських наукових робіт з філософських наук
в ОНУ ім. І.І.Мечникова.

Студенти факультету за час його існування брали активну учать у Всеукраїнських олімпіадах та конкурсах. Так, за два останні роки наші студенти завоювали 10 Дипломів МОН! Повний список досягнень студентів нашого факультету дивиться тут.

Міжнародне співробітництво, гранти:

У березні 2004 р. підписано "Додаток до договору між Одеським національним університетом та Жешувським університетом" "Про наукову співпрацю між філософським факультетом Одеського національного університету ім. I.I.Мечникова й Інститутом філософії Жешувського університету". Розпочата реалiзацiя науково-дослідної програми "Філософія у слов’янських країнах" і налагоджена співпраця з метою видання Журналу фiлософiв слов’янських країн "SOFIA".

Кафедра фiлософiї природничих факультетів у квітні 2005 року у числі 12 кафедр України, Росії і Молдови виграла грант "Академічні стипендії для вузівських кафедр" Інституту відкритого суспільства при Центральноєвропейському університеті (Будапешт). У 2005 - 2006 роках відповідно до цієї програми на факультеті викладали - проф. Том Сорель (Великобританія, університет Ессекса) й проф. Є.В. Афонасін (Росія, Новосибірський університет).

Професори Голубович І.В., Довгополова О.А., й доцент Шевцов С.П. Прийняли участь у роботі міжнародного семінару з вдосконалення викладання у вищій школі «Teachingclassics. Fundamental valuesintheChangingWorld». Академмістечко, Новосибірськ, Росія, серпень 2009, травень 2010 р. В ході двох сесій учасники виступали модераторами круглих столів та презентували результати досліджень. Отримано кваліфікаційні сертифікати.

Проф. І.В. Голубович в 2013-14 році стала стипендіатом наукової стипендії Фулбрайта для проведення досліджень в США.

Проф. О.А. Довгополова взяла участь в організації та проведенні четвертого наукового семінару дослідницької групи «Границі Європи» (університет Бергена, Норвегія). Семінар на тему «Культурні меншості в Європі: література, мова, мистецтво» було проведено в Одесі при підтримці київської Амбасади Королівства Норвегія 3-4 жовтня 2013 р. З 2013 року співробітництво між дослідницькою групою «Границі Європи» здійснюється на постійній основі, проведено декілька спільних заходів, результати спільних досліджень опубліковані в спеціальному випуску наукового журналу Δόξα / Doxa (2015, 1(23)).

Проф. О.А. Довгополова виступила організатором міжнародного науково-освітнього семінару «Феномен університету та доля гуманітарних традицій (пам’яті П. Біциллі та Г. Флоровського)» (ОНУ імені І.І. Мечникова, Центр імені Г. Флоровського, 5 жовтня 2013). В роботі семінару брали участь дослідники п’яті країн (Україна, Болгарія, Італія, Росія, Швейцарія), визнані спеціалісти з історії інтелектуальних традицій першої половини ХХ століття.

Професором О.А.Довгополовою спільно з колегами з Пермського відділення Вищої школи економіки (Росія, Пермь) в листопаді 2013 отримано грант Російського державного фонду наукових досліджень на проведення наукового семінару з філософії історії «Людський вимір часу», запланований на серпень 2014 р. Участь у семінарі прийняли двадцять визнаних спеціалістів в різних сферах філософії історії з України, Росії, Ізраїлю, Франції, Нідерландів, Узбекистану, Швейцарії.

В 2014 р. укладено угоду про освітянське співробітництво між ОНУ (ініціатором став філософський факультет) та Ізраїльським культурним центром на 5 років. За умовами угоди двічі на рік спеціалісти Єврейського університету в Єрусалимі читають спецкурси для студентів ОНУ.

В 2015 р. проф. О.А. Довгополова отримала грант МІС ФРН (в рамках програми Східного Партнерства) на реалізацію проекту «Культура примирення: нова історична свідомість в Україні».

В червні 2016 проф. О.А. Довгополова отримала грант ASEEES-MAG на організацію панелі «Віддзеркалення минулого та майбутнього в образі Іншого: досвід пострадянських країн» на міжнародному конгресі ASEEES-MAG (УКУ, Львів, Україна).

В 2016 р. було укладено угоду між Одеським національним університетом та університетом Париж І Пантеон Сорбонна на спільну підготовку дисертаційного дослідження (дисертант Я. Барінова, наукові керівники – проф. І.В. Голубович та О.І. Кисельова).

В 2017 р. зав. каф. філософії та методології пізнання О.С. Петриківська та проф. О.А. Довгополова отримали грант фонду «Надав» (Ізраїль) на реалізацію наукового проекту «Стратегії репрезентації інакшості: регіональна іудаїка в Одесі».

Участь науковців факультету у міжнародних заходах:

Викладачі й аспіранти факультету беруть активну участь в міжнародних конференціях, симпозіумах, семінарах та інших наукових заходах. Перелік міжнародних заходів дивиться тут.

Свята філософського факультету

Історія свят філософського факультету сходить до 1997 року. Тоді, через два роки після відкриття в університеті спеціальності «Філософія», за ініціативою керівництва філософського відділення були проведені: День філософського факультету (за три роки до його створення) - 30 травня (свято було приурочене до дня ліцензування Міністерством спеціальності «Філософія» (30 травня 1995 р.). День факультету в 90-і роки не святкувався лише в 1999 р., тому, що ми вирішили (за прикладом Фіделя Кастро, який свого часу відмовився голити бороду, поки живий американський імперіалізм) не святкувати День факультету, поки він не буде створений. І це подіяло! Факультет незабаром був створений!

День Діогена Одеського або скорочено - День Діогена був вперше відсвяткований 19 грудня 1997 року і святкується щорічно. Він не співвідноситься ні з якою датою, і святкується тоді, коли є гарний настрій. Після створення факультету в 2000 р.

День факультету став проводитися на початку жовтня, тому, що наказ міністра про створення нашого факультету був підписаний 6 жовтня 2000 р. День Діогена ж був перенесений на травень (у травні завжди гарний настрій!).

На Днях факультету, Культуролога, Діогена

philosoph dep3philosoph dep4philosoph dep5
philosoph dep6philosoph dep7
philosoph dep8philosoph dep9

Сайт філософського факультету: http://www.philosof.onu.edu.ua

Адреса

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Тел. приймальної (38-048)723-52-54
Тел./факс (38-048)723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

title_5a3177f6aba0c17693704841513191414
title_5a3177f6abb3f17902104491513191414
title_5a3177f6abc532287267461513191414
title_5a3177f6abe1c16320814591513191414
Top