Кафедра здоров'я людини та цивільної безпеки

ЯК НАС ЗНАЙТИ ?

Адреса кафедри:
Біологічний факультет, Шампанський пр., 2а, м. Одеса, 65058, Україна 
Тел. +38  (0482) 63-13-81
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 
 

Завідувач кафедри:

Гвоздій Світлана Петрівна, доктор педагогічних наук, доцент, PhD

Завідувач кафедри - Гвоздій Світлана Петрівна кандидат педагогічних наук, доцент

Вчений секретар кафедри

Співробітники кафедри

 1. Гвоздій Світлана Петрівна – доктор педагогічних наук, доцент, PhD, завідувач кафедри
 2. Шапкіна Тетяна Іванівна – старший викладач
 3. Устянська Ольга Володимирівна – кандидат біологічних наук, доцент кафедри
 4. Баштан Світлана Олександрівна - кандидат біологічних наук, старший викладач
 5. Бурденюк Олена Іванівна – старший викладач
 6. Стенпковська Галина Іванівна – старший викладач
 7. Поліщук Любов Миронівна – старший викладач
 8. Пєнов Вадім Васильович – кандидат педагогічних наук, старший викладач
 9. Радаєва Ірина Миколаєвна – кандидат біологічних наук, викладач (за сумісництвом)
 10. Майданюк Єлизавета Станіславівна – викладач

Навчально-допоміжний персонал:

 1. Кузіна Людмила Вікторівна – старший лаборант
 2. Бикова Тетяна Іванівна – старший лаборант
 3. Бельченко Світлана Миколаївна – лаборант

Спеціалізація кафедри

Вивчення ефективності навчання студентів основ безпеки та здоров'я на засадах суб'єкт-суб'єктної взаємодії. Теоретичні та практичні підходи до безпечної життєдіяльності студентів університету.

Основні напрямки наукової діяльності кафедри

 • Вивчення питань безпечної життєдіяльності студентів університету у філософській, педагогічній, психологічній, соціологічній літературі, періодичних виданнях, мережі Інтернет тощо.
 • Виявлення проблем безпечної життєдіяльності студентів університету
 • Розробка підходів теоретичної та практичної підготовки студентів до безпечної життєдіяльності та здоров’я на засадах суб’єкт-суб’єктної взаємодії.

У червні 2017 року було захищено дві дисертації на здобуття наукових ступенів:

 • Гвоздій Світлана Петрівна захистила дисертації на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук. Тема дисертації: «ТЕОРЕТИЧНІ І МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ СОЦІОНОМІЧНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ ДО БЕЗПЕКИ ЖИТТЯ І ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ», спеціальність – 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти;
 • Пєнов Вадим Васильович захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук. Тема дисертації: «РОЗВИТОК ВАЛЕОЛОГІЧНОЇ ОСВІТИ НА ПІВДНІ УКРАЇНИ (КІНЕЦЬ ХІХ – ПЕРША ПОЛОВИНА ХХ СТОЛІТТЯ)», спеціальність – 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки.

Навчальні курси, що читають на кафедрі медичних знань та безпеки життєдіяльності

Навчально-методичні праці кафедрі медичних знань та безпеки життєдіяльності

Наукові роботи співробітників кафедри

Історія кафедри медичних знань та безпеки життєдіяльності

Партнери кафедри, міжнародне співробітництво

Кафедра веде співробітництво та обмін досвідом з вищими навчальними закладами Одеси та України, а саме:

 • Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»,
 • Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»,
 • Національний авіаційний університет,
 • Львівський національний університет імені І. Франка,
 • Національний педагогічний університет імені М. Драгоманова,
 • Миколаївський кораблебудівельний університет імені адмірала Макарова,
 • Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського»,
 • Одеський національний морський університет,
 • Житомирський державний педагогічний університет,
 • Херсонський державний університет,
 • Чернівецький національний університет імені Ю. Федьковича та багато інших.

Спільно з колегами вивчаються питання безпеки життєдіяльності, цивільного захисту, охорони праці, здоров’я людини тощо.

Громадська робота кафедри

Завідувач кафедри доцент Гвоздій Світлана Петрівна є членом науково-методичної комісії Міністерства освіти і науки України з «Цивільної безпеки» (1702, секція безпеки життєдіяльності), член спілки фахівців з безпеки життєдіяльності (м. Харків, Харківський політехнічний інститут). З 2015 року до спілки фахівців долучилися – Шапкіна Т.І., Устянська О.В., Баштан С.О., Радаєва І.М., Пєнов В.В., Поліщук Л.М.

Колективом ведеться постійна робота по удосконаленню методики викладання дисциплін, які вивчаються студентами на кафедрі. За новими досягненнями у сфері цивільної безпеки, охорони праці та медицини проводяться наукові та методичні семінари. З іншими університетами міста та України постійно ведеться співпраця щодо обміну новими навчальними посібниками, методиками викладання, методичними вказівками тощо.

З 1999 року за Наказом Голови Одеської обласної державної адміністрації була створена і працює Науково-методична рада з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності населення Одеської області (www.nmr-czbjd.edukit.od.ua). До складу Ради входять завідувачі кафедр безпеки життєдіяльності більшості вищих навчальних закладів м. Одеси, співробітники навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Одеської області, представники Управління освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації, Державної служби з питань надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації та інші, між якими ведеться постійна співпраця, обмін досвідом, навчально-методичними посібниками, інформацією, спільна організація заходів тощо.

За ініціативою Науково-методичної ради з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності населення Одеської області протягом квітня 2014 року було проведено місячник «Цивільного захисту» та «Безпеки життєдіяльності» серед студентів, викладачів та учнів різних навчальних закладів в рамках нормативних дисциплін з цивільної безпеки. В означеному заході взяли участь викладачі 8 вищих навчальних закладів ІІ-ІУ рівнів акредитації, представники Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Одеської області, були запрошені психологи Волонтерської психологічної служби м. Одеси. У тренуваннях з першої медичної допомоги та психологічної сталості при надзвичайних ситуаціях соціально-політичного характеру у закладах освіти м. Одеси взяли участь більше ніж 5000 осіб.

Головою науково-методичної ради з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності населення Одеської області Гвоздій Світланою Петрівною (Президія, склад Ради та Положення про роботу ради затверджені Наказом Голови Одеської облдержадміністрації – Наказ №5 від 18.06.2012 р.) спільно із науковим консультантом означеної ради, к.м.н., доцентом Івановою Іриною Вадимівною проведено:

 1. Семінар-тренінг на тему «Соціально-психологічні аспекти безпеки життєдіяльності: теорія, методика, практика» у рамках курсів підвищення кваліфікації керівних кадрів навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Одеської області (категорія «Начальники цивільного захисту загальноосвітніх навчальних закладів м. Одеси та Одеської області», лютий 2013).
 2. Семінар-тренінг для вчителів (викладачів) інтегрованого курсу «Основи здоров’я», «Основ безпеки життєдіяльності» на тему «Психолого-педагогічні та методологічні підходи до вивчення курсів Основ здоров’я, ОБЖД» за програмою постійно-діючого семінару «Методики підготовки і проведення занять та основних заходів з ЦЗ, безпеки життєдіяльності в загальноосвітніх та професійно-технічних закладах освіти». (Міські курси І категорії м. Одеса НМЦ ЦЗ та БЖД Одеської області, березень 2013).
 3. У рамках ХІІ МІЖНАРОДНОЇ НАУКОВО-МЕТОДИЧНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ «БЕЗПЕКА ЖИТТЯ І ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ – ОСВІТА, НАУКА, ПРАКТИКА» БЖДЛ-2013 (15-17 травня 2013 р. Одеса, Україна) проведений семінар – тренінг «Інтерактивне викладання дисциплін з цивільної безпеки у вищому навчальному закладі: проблеми, досвід, перспективи» (тренер – Гвоздій С.П.)
 4. Тренінг для учнів 5М класу ОЗОШ №8 м. Одеси з теми: «Безпечна поведінка вдома та на вулиці» (з використанням матеріалів, розроблених Французькою асоціацією з безпеки дитинства ЕNDIS та міжнародного «Ротарі клубу») (квітень, 2013р.; тренер – Гвоздій С.П.)
 5. Семінар – тренінг для класних керівників 6-х класів загальноосвітніх навчальних закладів на тему: «НОВІ МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО УБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕЧНОЇ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ КЛАСНИМИ КЕРІВНИКАМИ» за програмою постійно-діючого семінару: «Організаційна та навчально-виховна робота з ЦЗ, БЖД класних керівників 6-х кл. у загальноосвітніх навчальних закладах» (Одеські міські курси І категорії НМЦ ЦЗ та БЖД Одеської області; жовтень 2013р.).
 6. Робота Науково-методичної ради з питань Цивільного захисту та безпеки життєдіяльності населення Одеської області на чолі з Гвоздій Світланою Петрівною, кафедри медичних знань та безпеки життєдіяльності висвітлена у статтях міських газет як-то «Вечірня Одеса» ( №52 (9774) від 6 квітня 2013 року); «Одеській університет» №2-3, березень-квітень 2013 р. та на міських каналах «Град», «7-й» тощо.
 7. Гвоздій С.П. є науковим консультантом творчої групи Нерубайської загальноосвітньої школи № 2 І-ІІІ ступенів, яка працює на проблемою формування особистості безпечного типу та створенням програм елективних курсів щодо питань безпеки у географії, біології, хімії тощо.

Вперше в Україні був проведений І Всеукраїнський методичний семінар-тренінг з безпеки життєдіяльності «ЄДИНА КРАЇНА. ЕДИНАЯ СТРАНА» (вересень, 2014 р.). Організаторами виступили кафедра медичних знань та безпеки життєдіяльності, профком студентів і аспірантів та співробітників ОНУ за ініціативою Науково-методичної ради з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності населення Одеської області (Голова Гвоздій С.П.) за підтримки адміністрації ОНУ, Навчально-методичного центру з цивільного захисту та БЖД Одеської області, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеський області.

Кількість учасників – 204 особи (з них представники організаторів, 125 студентів учасників, викладачі тощо).

Університети учасники:

 1. Одеський національний університет імені І.І. Мечникова.
 2. Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут».
 3. Рівненський державний гуманітарний університет.
 4. Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
 5. Дніпропетровська державна фінансова академія.
 6. Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет» імені К.Д. Ушинського.

Вручено 137 «сертифікатів учасників» семінару (студентам та викладачам), які засвідчували, що учасник успішно пройшов(ла) І Всеукраїнський методичний семінар-тренінг з безпеки життєдіяльності «Єдина країна. Единая страна» та продемонстрував(ла) високий рівень персональної ефективності у груповій та індивідуальній роботі (захист населення під час надзвичайних ситуацій та перша медична допомога у невідкладних станах - 24 години).

Кафедра медичних знань та безпеки життєдіяльності за підтримки Науково-методичної ради з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності населення Одеської області спільно з Профкомом студентів та аспірантів ОНУ імені І. І. Мечникова, взяла участь в акції «Зроби світ чистіше! Почни з себе!». Для виховання екологічної культури у студентської молоді, гідного відношення до своєї країни, бережливого ставлення до довкілля було організовано міжфакультетське змагання на збір найбільшої кількості відпрацьованих батарейок (весна, 2013 року).

На запрошення Профкому студентів та аспірантів С.П. Гвоздій брала участь у журі на конкурсі «Міс та містер досконалість ОНУ- 2013 (2014, 2015)» (клуб Ітака), була заступником голови журі на «Студентських іграх 2013» (база відпочинку «Чорноморка»), організовані профкомом студентів та аспірантів ОНУ імені І.І. Мечникова.

Адреса кафедри:

Біологічний факультет, Шампанський пр., 2а, м. Одеса, 65058, Україна 
Тел. +38  (0482) 63-13-81
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Кафедра медичних знань та безпеки життєдіяльності

Адреса

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Тел. приймальної (38-048)723-52-54
Тел./факс (38-048)723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

title_5c6b8f5f005f816643742661550552926
title_5c6b8f5f0071110172850321550552926
title_5c6b8f5f0082317282263691550552926
title_5c6b8f5f0093b5118925801550552926
Top