Наукова діяльність

Цілеспрямована діяльність різних поколінь науковців університету упродовж 150 років його існування забезпечила створення численних визнаних у світі наукових шкіл педагогів, фізиків, математиків, біологів, філологів, філософів. Усіх їх єднає розуміння необхідності спрямувати свої зусилля на поглиблення фундаментальних і прикладних наукових досліджень, покликаних забезпечити послідовний розвиток соціально-економічної та гуманітарної сфер життя українського суспільства.

Наукова діяльність Одеського національного університету імені І.І. Мечникова здійснюється відповідно до законів України «Про вищу освіту», «Про освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Згідно з наказом МОН від 13 грудня 2007 року університет внесено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави.

Розвиток наукових досліджень є пріоритетним в діяльності університету.

Наукові дослідження в ОНУ виконуються на 11 факультетах, інститутах, центрах та підрозділах Науково-дослідної частини, до структури якої входять:

• НДІ «Астрономічна обсерваторія», заснована у 1871 р.,
  • Науково-дослідний інститут фізики – перший науковий інститут фізичного профілю в Україні, створений у 1926 році,
  • Науково-дослідний інститут горіння та нетрадиційних технологій – єдиний в Україні інститут такого профілю,
  • 9 наукових і науково-навчальних Центрів,
  • 16 науково-дослідних лабораторій.

Наукові дослідження також забезпечують:

• Наукова бібліотека, заснована у 1817 році, яка має фонд більш 3,6 млн. томів;
  • Ботанічний сад, заснований у 1867 році;
  • Гідробіологічна станція, заснована в 1902 році;
  • Петрографо-мінералогічний музей, заснований у 1865 році;
  • Зоологічний музей, заснований на початку ХІХ століття;
  • Палеонтологічний музей, створений 1873 р.

Великий вклад в ці роки в організацію наукових досліджень внесли вчені універси­тету, які в різний час очолювали в університеті наукову роботу -  професори В. О. Федосєєв, В. В. Фащенко, Г. І. Швебс, І. П. Зелінський, О. Г. Топчієв, М. М. Чесноков, Романов Ю.С., Гузенко А.В.

Науково-дослідний сектор (НДС) створено у структурі Одеського національного університету імені І.І. Мечникова 22.07.1957 р., що поклало початок системному підходу до розвитку наукових досліджень.

У 1978 р. Одеський університет отримав статус провідного вузу в галузі науково-дослідної роботи. Кафедральні науково-дослідні групи об'єднувались у відділи, що дозволило відокремити пріоритетні напрямки роботи і сконцентрувати на них зусилля спеціалістів.

У 1984 р. форма організації наукової роботи змінена - основною структурою університету затверджена Науково-дослідна частина (НДЧ).

Загальне керівництво діяльністю науково-дослідної частини здійснює з 1997 р. проректор з наукової роботи, д-р біол. наук, проф. В. О. Іваниця.

Організаційне і оперативне управління діяльністю НДЧ здійснює начальник НДЧ — к.ф.-м.н., доц. О.К. Копійка.

Контактні тел.: +38 048 731-71-51, +38 048 723-24-63