Освітній процес в умовах карантину

Шановні колеги!

У зв’язку з продовженням карантину освітній процес в університеті триває в дистанційній формі. За 7 тижнів ми з вами пройшли складний шлях перебудови освітнього процесу і його адаптації до нових умов. На всіх факультетах активно застосовуються сучасні інформаційно-комунікаційні технології навчання. Хочу подякувати викладачам за те, що вони не тільки професійно, відповідально поставилися до цієї надзвичайної ситуації, але і певною мірою змагально, з ентузіазмом, іноді з гумором, що в усі часи було характерною рисою саме одеського корпусу викладачів. Щоправда, рівень активності викладачів різний. Ураховуючи те, що здобувачі вищої освіти – рівноправні учасники освітнього процесу, ми маємо пам’ятати про те, що їх задоволеність освітнім процесом – це не тільки один із показників якості освіти, це важливий чинник формування належного позитивного іміджу нашого університету. Опановуючи технології дистанційного навчання, пам’ятаймо, що найважливішим є забезпечення зворотного зв’язку, ефективної навчальної взаємодії зі здобувачами, надання їм можливості отримати необхідні консультації тощо.

За цей період НМР здійснила значний обсяг роботи. На своїй сторінці офіційного веб-сайту університету ми запровадили окрему рубрику «Освітній процес в умовах карантину», де всі учасники освітнього процесу можуть отримати необхідну інформацію щодо корисних посилань і інформаційних ресурсів для продовження навчання у дистанційній формі. Ми провели два засідання НМР, одне з яких було позачерговим. НМР здійснила моніторинг діяльності факультетів щодо дистанційної форми навчання. На засіданні були обговорені здобутки і корисні практики підрозділів, проаналізовані проблеми методичного характеру. Ми зібрали і систематизували запитання від усіх факультетів, що пов’язані зі значною кількістю різних аспектів продовження освітнього процесу. Вони були передані адміністрації університету. Після ретельного обговорення відповіді були надіслані на факультети.

За участі профільних проректорів і ректора були підготовлені два важливих документи: «Тимчасовий порядок проведення літньої екзаменаційної сесії 2019-2020 навчального року за дистанційною формою в Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова в умовах карантину» та «Тимчасовий порядок організації проведення сесії та річної атестації для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня за дистанційною формою в Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова в умовах карантину», які введені в дію відповідним наказом ректора. З метою належної їх реалізації НМР розробила «Методичні рекомендації щодо проведення іспитів та заліків, захисту курсових робіт (проєктів) за дистанційною формою у період карантину в Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова».

Крім цього НМР працювала згідно плану роботи. Затверджені зміни до «Положення про організацію і проведення контролю результатів навчання здобувачів вищої освіти Одеського національного університету імені І.І. Мечникова» стосовно процедури оскарження результатів навчання. Розглянуто питання про вибіркові дисципліни освітніх програм у контексті їх підготовки до акредитації. НМР схвалила та рекомендувала до розгляду і затвердження на Вченій раді ОНУ імені І.І. Мечникова три освітньо-професійні програми магістерського рівня вищої освіти.

Звертаю увагу навчально-методичних комісій і викладачів на необхідність ознайомлення з Листом МОН України «Щодо окремих питань діяльності закладів освіти під час карантину» від 27.04.20 року № 1/9-224. На сьогодні актуальними є питання забезпечення інтерактивної взаємодії зі здобувачами під час різних форм навчальних занять, необхідності збалансованого підходу до бюджету часу студента та уникнення надмірної кількості завдань у формі письмових робіт, присутності викладача на віртуальному робочому місці у встановлені години та його доступності для студента, необхідності фіксації у різній доступній формі виконання педагогічного навантаження викладача.

Розвиваючи нашу сторінку, ми започатковуємо рубрику «Досвід факультетів», у якій пропонуємо всім факультетам презентувати свій досвід дистанційної форми освітнього процесу, поділитись своїми корисними практиками.

Бажаю всім витримки, креативності та доброго гумору!

Голова НМР професор В.М. Хмарський

 • Корисні посилання

  Корисні посилання. Інформація про інструменти та ресурси, що будуть у нагоді при організації навчальної взаємодії зі здобувачами вищої освіти у дистанційній формі

  Посилання на ресурси Google

  Компанія Google створила нові ресурси дистанційного навчання, зокрема:

  Компанія Google оголосила про запуск української версії ресурсу для допомоги вчителям та учням у дистанційному навчанні - Навчайте з дому. Сайт Навчайте з дому – головний центр інформації, підказок, тренінгів та інструментів з ресурсу Google for Education, який допоможе викладачам продовжувати викладати, навіть якщо вони не знаходяться фізично в класі.

  Для початку на сайті пропонують поради щодо того, як почати дистанційне навчання, наприклад:

  • Як викладати в Інтернеті
  • Як викладати дистанційно без відеоконференцій
  • Як зробити заняття доступними для всіх учнів
  • Як залучати учнів до активної співпраці під час дистанційного навчання
  • Як співпрацювати з іншими викладачами.

  Цей ресурс буде продовжувати розвиватися. Він побудований за підтримки та співпраці з Інститутом інформаційних технологій в освіті ЮНЕСКО, який також співпрацює з іншими партнерами у галузі освіти у відповідь на цю надзвичайну ситуацію.

  Наукова бібліотека ОНУ імені І.І. Мечникова

  В умовах обмеження бібліотечно-інформаційного та соціокультурного обслуговування користувачів Наукова бібліотека ОНУ імені І. І. Мечникова продовжує надавати просвітницькі та інформаційні послуги в онлайн режимі:

  Наукова бібліотека залишається з читачами на зв’язку через:

  • електронну поштуЦя електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • віртуальну довідкову службу
  • Jivochat (спливаюче вікно на сайті НБ)
  • сторінку на Facebook @ScientificLibraryONU

  Інформація про нові продукти є доступною:

  Безкоштовні сервіси для онлайн зустрічей та відеоконференцій

  • Zoom- безкоштовний план, вимагає реєстрації (або вхід через Facebook, Google). Кількість учасників в груповому мітингу: до 100. 40-ка хвилинний ліміт на груповий мітинг. Потрібно встановлювати додаткове програмне забезпечення.
  • Skype Meet Now - безкоштовний план, не вимагає реєстрації. Кількість учасників в груповому мітингу до 50. Без обмежень для тривалості мітингу.
  • Freeconferencecall- безкоштовний план, вимагає реєстрації або вхід через Facebook. Кількість учасників в груповому мітингу до 1000. Потрібно встановлювати додаткове програмне забезпечення.
  • Google Hangouts/Meet. Безкоштовно,для комп'ютера не потребує додаткового програмного забезпечення. Інтерфейс зрозумілий, всі кнопки на місці. Є туторіал. Учасників конференції можна додавати за допомогою email.
  • Meet.jit- безкоштовний сервіс, не вимагає реєстрації, кількість учасників не обмежена. Не потрібно встановлювати додаткове програмне забезпечення.

  Платформа відкритих онлайн-курсів Prometheus

  Перший та найбільший проект безкоштовної освіти для всіх та кожного в Україні. Prometheus засновано 2014 року. Проект невпинно розвивається та зростає, збільшує кількість доступних курсів та впроваджує новітні навчальні методи. Разом із провідними закладами вищої освіти впроваджує технологію змішаного навчання. Може бути використано у якості неформальної освіти та як ресурс для використання з метою організації самостійної роботи здобувачів вищої освіти.

  Платформа онлайн-курсів Coursera

  Яка пропонує університетам безкоштовний доступ до більш ніж 3800 курсів та 400 спеціалізацій з категорій Arts and Humanities, Business, Computer Science, Physical Science and Engineering, Social Sciences, Language Learning та інших. Курси переважно англійською, в деяких є субтитри.

  На сторінці НАЗЯВО у Фейсбуці з’явилось посилання на посібник з онлайн викладання. Ко С’юзан, Россен Стів Онлайн викладання. Практичний посібник. 3-тє видання. Неофіційний переклад здійснено Проектом USAID «Справедливе правосуддя». Методологія дистанційного навчання. Тренінг та практикум для викладачів та працівників Національної школи суддів України. Матеріали: Режим доступу

  Теорія втоми від Zoom

  За матеріалами статті L. M. Sacasas A Theory of Zoom Fatigue The Convivial Society: Dispatch 2020 No. 5. Переклад викладачів кафедри лексикології і стилістики англійської мови та кафедри французької філології факультету романо-германської філології

Адреса

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Телефон приймальні ректора:
(38-048)723-52-54
Тел./факс (38-048)723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

Наші партнери

title_5f0e9af7b319a17386411011594792695
title_5f0e9af7b32993767239681594792695
title_5f0e9af7b339318991959021594792695
Top