Про профорієнтаційну подорож викладачів ОНУ імені І.І. Мечникова в м. Білгород-Дністровський

03 березня 2015

 

Довгострокові перспективи

Система освіти є основною формою освоєння культури суспільством, його новими поколіннями. Якщо завданнями середньої школи вважати підготовку до подальшого навчання і включення нового покоління в загальну культуру, то завданнями вищої школи стають як формування професійних співтовариств, що забезпечують розвиток держави, так і продовження освоєння учнями культури країни і свого краю. У спільності цих завдань нами бачиться основа співробітництва університету і загальноосвітньої школи. Однією з найбільш ефективних форм спільної роботи, в порівнянні, наприклад, з олімпіадами, днями відкритих дверей і екскурсіями, є ознайомлення школярів з університетом і основами професій через оглядові, тематичні лекції, які проводяться безпосередньо в школах районних центрів та сіл. Така робота поєднує в собі доступність сприйняття, відповідність матеріалу аудиторії, можливість отримання швидкого зворотного зв'язку, спілкування tete-a-tete і інші переваги. На початку навчального року Вчена рада ІМЕМ вже обговорила існуючу систему взаємодії університету зі школами і визначила ряд профорієнтаційних заходів у навчальних закладах Одеси та Одеської області, в яку була включена серія поїздок викладачів в районні центри області. Перша з них була здійснена 15 жовтня 2015 року великою групою професорів і доцентів університету в м. Білгород-Дністровський та с. Шабо.

Програма зустрічі зі школярами

Будувалася вона в такий спосіб. Відкривала захід у школі №3 професор Валентина Іванівна Подшивалкіна оглядом видів співробітництва університету зі школами області і перспектив спільної діяльності та розвитку регіону. Вона розповіла також про міжкафедральну наукову тему ІМЕМ і ІСН "Контекстність навчання в прикордонних вищих навчальних закладах як умова особистісної, регіональної та міжнародної безпеки", в рамках якої об'єднали свої зусилля кафедра міжнародних відносин, кафедра соціальної і прикладної психології, а також кафедра соціології.

Для початку було проведено опитування школярів. Основне завдання соціологічного опитування полягало у виявленні думки школярів про перспективи розвитку свого міста і свої плани на майбутнє, перш за все з точки зору вибору майбутньої професії. Провела анкетування школярів доцент Тамара Євгенівна Мосейчук. Вона ж розповіла про соціологічне відділення ІСН. Після цього, поки школярі заповнювали анкети, доцент Ганна Шамілієвна Коваль провела відео-презентацію психологічного відділення університету.

Далі виступила доцент Вероніка Валеріївна Шмагіна, заступник директора ІМЕМ з питань маркетингу та комунікаційної політики, з описом освітніх проектів для абітурієнтів, створених і функціонуючих в ІМЕМ. Вона так описала зустріч зі школярами міста:

«Поїздка в Білгород-Дністровський, в одне з дивовижних місць Одещини зі своєю історією та культурою, завжди цікава і приваблива. Тому нам, представникам одного з найстаріших і престижних вищих навчальних університетів півдня України - Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова, викладачам, доцентам і професорам Інституту математики, економіки та механіки, хотілося розповісти школярам старших класів побільше про наш університет, про наш інститут, а також про нові соціальні освітні проекти, які ми розробили спеціально для всіх старшокласників, які хочуть зробити усвідомлений вибір своєї майбутньої професії».

Професор Наталія Володимирівна Родіна, як перша випускниця відділення психології ІМЕМ, детально розповіла про його історію та сьогодення. Також виступили Ольга Дмитрівна Кічмаренко, (доц., к.фіз-мат.н), Ірина Петрівна Скороход (заст. директора ІМЕМ з виховної роботи, доц., к.е.н.). Закінчив зустріч в школі №3 професор Микола Федорович Будіянський цікавою розповіддю про Зимову школу, директором якої він є, і підбиттям підсумків всього заходу.

Урок на користь

В рамках цієї профорієнтаційної програми доценти Ольга Миколаївна Кириченко, Капітоліна Георгіївна Дементьєва відвідали Білгород-Дністровське педагогічне училище. Керівництво зустріло викладачів з глибокою повагою і представило їх студентам училища випускних курсів, яких зібралося понад 40 осіб. Ольга Миколаївна, кандидат педагогічних наук і фахівець в галузі педагогічної психології, виступила з промовою, де торкнулася питання, пов'язані з розвитком Білгород-Дністровського району та тими завданнями, які стоять перед випускниками середньої спеціальної установи. А також, яку роль у цьому всьому може зіграти Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, двері якого завжди відкриті перед людьми, охочими приносити користь своїй країні і її мешканцям.

Зустріч була побудована в формі «питання-відповідь». Протягом години були порушені такі теми як: історичний розвиток ОНУ; актуальні питання сучасної психології; популярні галузі психології, в яких можна реалізувати себе в якості спеціаліста. Було проведено попереднє анкетування учнів.

Кириченко О.М.: «Хочу відзначити, що найактуальніші питання, які були висвітлені, - це вступ в ОНУ імені Мечникова і подальша передбачувана робота в Білгород-Дністровському. В ході нашого спілкування зі студентами ми дізналися, що багато випускників педучилища збираються вступати в Київські вузи. Ми вважаємо, що наша зустріч дозволила їм замислитися над тим, що існують і інші перспективи».

Дементьєва К.Г: «На наш погляд зустріч пройшла на високому професійному рівні. І ми зуміли донести студентам-випускникам педагогічного училища основну ідею нашої профорієнтаційної програми. Що дозволить нам в майбутньому збільшити число наших студентів і дасть можливість випускати якомога більше фахівців, яких так не вистачає в маленьких містечках України».

Заняття з основ психології відбулися в аудиторії Педагогічного училища міста, а потім і в актовому залі середньої школи № 1 с. Шабо, куди прийшли старшокласники всіх шкіл села. Всього у зустрічах взяли участь близько 250 учнів.

Ці заняття були не тільки профорієнтаційними, а й давали знання з дисципліни, які можуть стати в нагоді в житті, стимулювати подальше самоосвіту, можливо, продовжити займатися психологією в університеті. Остаточний вибір вузу учнями, які вирішать продовжити освіту, має бути зроблено вже через півроку, і ми, звичайно, сподіваємося, що вибір впаде на наш університет. ОНУ імені І.І. Мечникова в рейтингу вищих навчальних закладів України за показниками наукометричної бази даних Scopus за березень 2015 року, займає четверте місце (1), поступаючись тільки Київському національному університету імені Тараса Шевченка, Харківському національному університету імені В.Н. Каразіна, Львівському національному університету імені Івана Франка, залишаючи далеко позаду всі інші вузи Одеси.

«Можна сказати без зайвої скромності, що Одеський національний університет від моменту свого заснування и по сьогоднішній день є одним із трьох системоутворюючих елементів нашого міста. Якщо за кордоном повідоміте, что ві з Одеси, то більш-менш освічена людина завжди скаже, що знає в Одесі, насамперед, оперний театр, порт і національний університет...», - ректор ОНУ Ігор Коваль, «Голос України» (2), - це, безсумнівно, визначає престиж освітньої установи і виданого ним диплома. Те, що наш університет - одна з найбільш бажаних alma mater, показує і статистика поданих заяв у вступній компанії 2015 року.

Може трапитися так, що подібні заняття і зустрічі викладачів зі школярами стануть першими кроками по професійному шляху, в якому вища освіта, отримана в Одеському національному університеті, визначить розвиток успішної кар'єри. Адже диплом ОНУ означає якісне навчання, що підтверджує велика кількість успішних вчених, менеджерів, політиків та інших фахівців з числа колишніх студентів університету.

1. http://jsi.net.ua/scopus/ratings_uni/

2. http://www.golos.com.ua/article/254700

3. http://onu.edu.ua/uk/structure/institutes/imem/imem_soc_app_psych/school

Адреса

вул. Дворянська, 2,Одеса, 65082
Телефон приймальні ректора:
(38-048)723-52-54
Тел./факс (38-048)723-35-15
Email: rector@onu.edu.ua

 

Наші партнери

Міністерство Освіти і Науки УкраїниУрядовий контактний центр

Top